LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 Augustus 1937 Derde Blad No. 23750 i&OITENL, WEEKOVERZICHT 78ste Jaargang GEMENGD NIEUWS gevaarlijke wisselwerking moet op den duur noodlottig worden. Wanneer men na een paar weken vacan- tie, waarin men weliswaar kennis neemt van de gebeurtenissen, doch slechts opper vlakkig, blij, te zijn ontsnapt aan de be slommeringen van iederen dag, terugkeert fn weer vol belangstelling en energie het oog richt op het wereldgebeuren rondom ons, dan kan het moeilijk anders ol men vraagt zich af, of de wereld dan Inderdaad naar den oorlog draaft. Zie naar het Verre Oosten! Officieel iieerscht daar geen oorlog, maar wanneer kan men dan wel van oorlog spreken? Zon dert men het gebruik van gifgassen uit wel hebben de Chineezen de Japanners al van het gebruik daarvan beschuldigd, doch dit is nog vaag dan is ieder oorlogswa pen reeds volop in actie en hebben reeds duizenden hun leven gelaten op het „veld van eer". En het ziet er naar uit, dat Japan eenvoudig maling heeft aan de gan sdie wereld en kalm zijn gang wil gaan, slaat men den gang van zaken gade. Na de botsingen in het Noorden, waarachter de werkelijke Japansche belangen reeds bedenkelijk zeker schuil gingen, zijn geko men de incidenten van Sjanghai en wat daarmede annex is. Japan heeft deze met graagte geforceerd, om zoodoende zijn ware bedoelingen aanvankelijk eenigszins te bemantelen; bedoelingen, die het intus- schen niet lang heeft weten of willen mas- keeren: de afscheiding van Noord-China met Binnen-Mongolië van het Chineesche rijk onder een zoogenaamd zelfstandig maar in wezen Japansch bewind! Het lijkt er zelfs op, gezien hoe met groote driest heid de oprichting van een nieuwen staat Mongoekwo wordt aangekondigd, dat Ja pan maling heeft aan allen en alles En de omstandigheden schijnen den Ja panners maar al te gunstig voor hun door drijvend optreden. Engeland wordt ten zeerste belemmerd in zijn bewegingen doordat het tegelijkertijd zijn belangen ln de Middellandsohe Zee bedreigd ziet. In beide gevallen zou Engeland zijn volledige macht in actie moeten brengen en van dit feit maken de Japanners maar al te han dig gebruik, om niet te zeggen misbruik. De Engelsohe belangen in de Middel- landsche Zee behoeven wij niet nader meer te beschrijven na alles wat wij daarover reeds schreven in verband met de En- gebch-Italiaansche spanningen tijdens het Abessijnsche avontuur van den Duce en de Spaansche furie, de Engelsche belangen in het. Verre Oosten zijn echter niet minder evident, vooral wat Sjanghai en naaste om geving betreft. Honderden millioenen En- gelsch kapitaal zijn in China belegd, om nog te zwijgen van het feit, dat een volle dig overwicht van Japan volgens de leuze Azië voor de Aziaten Engeland ten zeerste rou treffen in zijn eigen Aziatisch bezit. Engeland, het groote en machtige Albion, durft niet en nooit is iets funester in de politiek dan deze erkenning van onmacht... Neem het verwonden van den Engelschen gezant in China door een kogel uit een Japansch vliegtuig en beluister den toon dei Engelsche pers! Zondert men de „Times" uit, die een zeer krachtig protest deed hooien, dan verneemt men slechts rwakke geluiden van ontstemming, waarin domineert de waarschuwing: laat ons toch voorzichtig zijn om niet te worden meege sleurd in een oorlog! Het is in overeen stemming met de destijds door Eden uit gesproken verklaring: vrede tot lederen prijs! Tot iederen prijs is evenwel een prijs, die voor een grootmacht als hetBrit- iche rijk zelfs te machtig kan worden, tooral als de tegenpartij daarop rekent. Of wij dan zoo gaarne een oorlog van ilgemeenen aard in het Verre Oosten zou den zien? Het feit, dat ons eigen Indië dan ln een zeer gevaarlijk parket zou kunnen komen, is reeds voldoende argument tegen loo'n verlangen, doch de uiterste lank moedigheid, die een vrijbrief geeft aan den aanvaller, ook al richt die thans zijn blik nog in andere richting, bergt eveneens ge varen in zich, die zeker niet minder hoog lijn aan te slaan. Het is bedroevend te moeten constatee- ten, dat tengevolge van den wantrouw- toestand in Europa de Westersche belan gen ip het Oosten eenvoudig op het spel narden gezet en Japan vrijwel de vrije hand krijgt, om met China te doen, wat het begeert. Het "verzet der Chineezen valt den Japanners niet mee. bij Sjanghai ziet men althans hetzelfde heldhaftig verzet als in 1932 zich opnieuw voordoen, maar *ie gelooft aan een volhouden daarvan, Wanneer Japan verder zijn overmacht op militair gebied blijft demonstreeren? Zonder ernstige waarschuwing heeft Ja- ban het pleit gewonnen! Engeland durft die niet te geven. Ame- tika denkt er al evenzeer precies zoo over. Blijft in het Verre Oosten alleen voor China nog over de sovjet-Unie, maar op zijn beurt voelt deze zich gebonden in het Wes ten, waar men loert op de gelegenheid den sovjet-staat in elkaar te doen vallen; op zich zelf te begrijpen en te billijken, waar immers het bolsjewisme, hoezeer het ge- Vaar dan ook mog zijn beperkt, toch een doorloopend gevaar blijft voor iederen staat. Wederom de wisselwerking Oost- west met het Westen in het nadeel! Duitschland verbrak ongestraft alle ver dragen en nu bedoelen wij niet hetho- Pelooze vredesverdrag van Versailles, doch Eocarno etc. Italië veroverde tegen alle 'echt in Abessynië, Japan staat op het Punt zijn slag te slaan in China, de bru tale blijkt de heele wereld te hebben! De «Jee vrede tot iederen prijs blijkt slechts wn gunste te verken van het oude de vies: verdeel en heersch.Maar de kruik Wat zoolang te water tot zij breekt, het op den duur ook hier van toepassing blijken en dit oude beproefde spreekwoord h het, dat i ons onze conclusie deed trek- tai: de wereld draaft naar den oorlog! wordt de limiet overschreden en het «uitvat der algemeene bewapening ont- PiOft In dit opzicht lijkt de door Japan aan kondigde blokkade van China bijzonder gevaarlijk. Stel eens. dat Japan zich zou '"oorloven Engelsche of Amerikaansche IRhepen aan te houden? Mussolini's vredesrede is, helaas, weinig ÏWchikt om in Europa rust en vertrouwen herstellen. De oude taal van het Ita- "zansche imperium weerklonk opnieuw, acht dreigend tegen Engeland, al werd de 5°°P op betere verstandhouding geuit, iro- fkh hoonend tegen Frankrijk, al deed wal's politiek het avontuur in Abessynië Sstn, beslist verzekerend, dat Italië geen Mewisme zou dulden aan de Middel- In auto-cabine levend verbrand. Tragisch gevolg van botsing te Oegstgeest. Gisteravond omstreeks half tien heeft op den nieuwen Rijksweg onder Oegstgeest ongeveer ter hoogte van de Vinkelaan een vreeselijk auto-ongeluk plaats gehad. Een truck met aanhangwagen van de firma Rijnart uit Klundert (Brabant), be stuurd door A. P. H. Rijnart, stond daar stil voor het monteeren van een auto-wiel, omdat een der banden was lek geworden. Toen men juist daarmee gereed was, kwam uit de richting Haarlem een ge sloten vrachtauto van de firma H. de Bie uit Rotterdam, bestuurd door D. de Visser, wonende te Den Haag, die, verblind door een met volle lichten uit de richting Den Haag komende auto, tegen het achtergedeelte van de aan hangwagen botste. De botsing was zóó hevig, dat onmiddellijk de aanrijdende auto in brand geraakte. De bestuurder de V. wist nog uit de auto te komen, doch de naast hem zittende ongeveer 55-jarige S. Maree, wonende te Den Haag, heeft de bran dende auto niet meer kunnen ver laten. Naar de bestuurder Rijnart ons mede deelde. was de brand direct bij de botsing zóó ernstig, waarschijnlijk doordat de benzinetank sprong, dat hij vreesde zijn wagen tevens te zien verbranden, waarom hij deze eenige meters heeft voor uit gereden. Er was tengevolge van de hoog en breed, uitslaande vlammen dan ook al direct geen kans meer om de auto te naderen of te trachten den inzittende M. te redden. Naar alle waarschijnlijkheid is M. door de hevige botsing zoodanig verwond of bewusteloos geworden, dat hij niet meer uit de auto kon komen. Hij is dus jammerlijk om het leven gekomen. De brandweer was spoedig met de groote motorspuit ter plaatse en heeft het vuur weten te bedwingen. De bestuurder de V. is per ziekenauto van de garage van Nieuwkoop met ver wondingen aan armen, been en hoofd naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden ver voerd. Het overschot van den omgekomen Maree is naar het lijkenhuisje aan het Groene Kerkje vervoerd. Het doorgaand verkeer werd tijdelijk stopgezet op dit drukke gedeelte waardoor m beide richtingen een lange file autos aan den weg stond geparkeerd. Direct na den brand heeft de politie het verkeer in beide richtingen weer vrijgegeven en in goede banen geleid. De belangstelling voor dit treurig onge val was zeer groot. De zoo goed als geheel vernielde auto is per kraanwagen naar de garage Kamsteeg vervoerd. De aangereden aanhangwagen heeft slechts liohte schade opgeloopen. dat Italië blijft vasthouden aan de over winning van Franco in Spanje. Die overwinning is trouwens een stuk nader gekomen, nu Santander in handen der nationalisten is gevallen. Misschien zal zelfs de wijze waarop, n.l. door opstand onaer de bevolking, van grooter belang blijken dan de verovering zelve, die onaf wendbaar leek! Het vertrouwen in het Va- lencia-Spanje zal ernstig worden geschokt en rooskleurig is de stemming daar toch al niet, vooral niet, nu meer en meer blijkt, dat Franco in staat is om het vijandige Spanje af te sluiten van voldoende aan voeren uit het buitenland, tenzij een an dere mogendheid zou ingrijpen, doch dat mag niet meer worden verwacht Wisselwerking, maar in gevaarlijken zin, domineert de buitenlandsche politiek! DIEFSTAL VAN KOLEN IN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. Twee personen in arrest. De rivierpolitie te Rotterdam heeft aan gehouden den 39-jarigen grondwerker P. H. en den 41-jarigen lossen werkman C. F. W. E., die van het in de Waalhaven te Rotter dam liggend Rijnschip „Walsum X" onge veer vijfhonderd kilogram steenkolen heb ben gestolen. De mannen maakten met een roeibootje des nachts tochten naar het schip en telkens namen zij eenige tien tallen kilogrammen steenkolen mee. Zij zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. kindje overreden en gedood. Gistermiddag is het 3-jarig dochtertje van den arbeider P. Meilof te Smilde (Dr.) onder een vrachtauto, geladen met tien ton kalkzandsteen, geraakt en op slag gedood. De chauffeur, die was doorgereden, ver klaarde later van het ongeluk niets te heb ben bemerkt. Twee personen door den bliksem gedood. Te Doesburg en te Mill. Gistermiddag is tijdens een kort, maar hevig onweer, op een der buitenwegen bij Doesburg, de 32-jarige H. Trentelman, die was gaan visschen en in verband met de dreigende bui huiswaarts keerde, door den bliksem getroffen en gedood. De man was gehuwd. Bij een hevig onweer, gepaard gaande met zwaren regenval, is gisteravond de bliksem ingeslagen in de woning van den landbouwer H. Jilissen te Mill IN.-Br.). De familie was juist aan tafel toen in de naast gelegen keuken met een hevigen slag de bliksem insloeg. Vermoedelijk langs de aardleiding van de radio zocht de bliksem zich een weg naar de huiskamer en doodde daar op slag den 15-jarigen zoon J. Jilissen. In het huis brak geen brand uit. De deurpost tusschen huiskamer en keuken werd vernield. In de nabij gelegen woning van den landbouwer W. Bisschops sloeg de bliksem in het dak. Hierbij brak brand uit op zol der, welke spoedig werd gebluscht. EEN MIJN OPGEVISCHT. Volgens een schipper moeten er bij het lichtschip Maas verscheidene drijven. Gisterochtend is aan de vischmarkt aan de Koushaven te Rotterdam aangekomen de schokker G.O. 12. schipper G. 't Man netje uit Goedereede, die aan boord een groote mijn had, welke was opgevischt inl de nabijheid van het lichtschip Maas. Een onderzoek wordt ingesteld of het projectiel, dat hoogstwaarschijnlijk van Fransch maaksel is en uit Frankrijk afkomstig, al of niet gevaarlijk is. Schipper 't Mannetje vertelde, dat hij SMOKKELARIJ VAN SIGARETTENPAPIER Een Rotterdamsch echtpaar gearresteerd. Ambtenaren van de belastingen te Rot terdam kregen dezer dagen 'n telefonische mededeeling uit Brabant, dat twee perso nen per rijwiel op weg waren naar Rotter dam, die vermoedelijk ieder een pak smok kelwaar met zich voerden. Aangezien den laatsten tijd het welig-bloeiend bedrijf van smokkelen van sigarettenpapier veei door avontuurlijke Rotterdammers voor eigen rekening wordt uitgeoefend, was men hier op zijn hoede. Inderdaad zagen de ambtenaren twee personen, een man en een vrouw, per fiets uit het Zuiden komen, twee pakken ver voerend. Met assistentie van de politie is het tweetal nabij de Koninginnebrug te Rotterdam aangehouden. Het bleken te zijn de 35-rir' e J. J. A. en zijn echtgenoote. De pakken die zij vervoerden bevatten in totaal drieduizend pakjes gesmokkeld siga rettenpapier. De smokkelwaar en de fietsen zijn in beslag genomen. Tegen beide perso nen is proces-verbaal opgemaakt. den mijn, die ongeveer tweehonderd kilo gram weegt, even buiten het lichtschip „Maas" in zijn net had gekregen. De mijn vertoonde talrijke scheuren, maar hij had het projectiel ditmaal maar meegenomen. Vorige week heeft er ook reeds een mijn in het net van de G.O. 12 gezeten en toen was het een volkomen gaaf exemplaar. Aange zien de schipper niet wist, of het projectiel gevaarlijk was, had hij het zekere voor het onzekere genomen en het ding maar weer in zee geworpen. Daarbij heeft de schipper echter zijn geheele net moeten vernielen. De schipper vertelde, dat er in de nabij heid van het lichtschip „Maas" zeer vele mijnen aangetroffen worden Gisterochtend zijn eenige politiemannen en autoriteiten het projectiel gaan inspec- teeren, maar vooralsnog durfden zij niet te zeggen ,of de mijn gevaarlijk was of niet. De beslissing hieromtrent zou pas kun nen worden genomen, wanneer de marine autoriteiten de mijn hebben onderzocht. Levensmiddelen van de Jamboree in beslag genomen Te Vogelenzang en Noordwijkerhout. Er heerscht onrust, aldus het „Vad.", or.der de bewoners van Vogelenzang, voor al onder hen, die wonen in de onmiddel lijke nabijheid van het Jamboreeterrein. Het is aan de politie van Bloemendaal op gevallen, dat bij verschillende omwonen den greote hoeveelheden levensmiddelen en andere ingrediënten, afkomstig uit voorraadschuren van het Jamboree-terrein aanwezig zijn. Men beweert deze voorwer pen ten geschenke te hebben gekregen, maar de politie kan dit moeilijk aanne men; daarvoor zijn de aanwezige voorra den te groot. Er zijn personen, die tiental len doozen zeep, vele flesschen koffie- exxtract, kisten cake en andere levens middelen in enorme hoeveelheid in huis hadden; de politie heeft ingegrepen en de goederen in beslag genomen. Met vracht auto's zijn ze weggehaald. De politie staat op het standpunt, dat niemand zich onge rust hoeft te maken, die in deze zaak vrij uitgaat. De afdeeling voeding van het hoofd kwartier der padvinders in Den Haag be weert, dat het onmogelijk is, dat groote hoeveelheden levensmiddelen zoo maar cadeau gedaan werden. Men heeft wel ge constateerd, dat toen de Jamboree afge- loopen was. vele omwonenden zich op het terrein hebben begeven met de bedoeling een en ander mee te nemen. Het hoofd magazijn heeft niets weggeschonken. An derzijds geeft men toe, dat vele leiders van subkampen niet. hebben voldaan aan de bevelen om alle overgebleven levensmid delen in te leveren. Het hoofdkwartier heeft daarom veel goederen in de kampen opgehaald met vrachtauto's. Overgebleven goederen zijn aan de leveranciers volgens de gestelde voorwaarden teruggegeven. Hier en daar is misschien wel een opgebroken doos of flesch blijven liggen, maar dat onderge schikten op eigen gezag levensmiddelen cadeau zouden hebben gegeven, acht men in het hoofdkwartier uitgesloten. Intus- schen heeft de Bloemendaalsche politie de zaak ter hand genomen, maar tot het maken van proces-verbaal tegen verdach ten is men nog niet overgegaan. Het „Hldb." verneemt nog, dat in De Zilk (gem. Noordwijkerhout! twee ingeze tenen zijn gearresteerd. De politie vond bij huiszoeking 250 pond levensmiddelen bij de gearresteerden. BUITENLANDSCH GEMENGD. RENSTAL VERBRAND. De renstal van vorst Czartoryski in Krasne bij Lublin, een der waardevolste renstallen van Polen, is door een grooten brand ver nield. In de vlammen zijn elf kostbare mer ries en renpaarden van internationale klasse omgekomen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9