De sprintkampioenschappen voor profs. LUGDUNUM 1-L.D.W.S. I Wereldkampioenschap geen privé-kwestie meer Het bieden bij Contract Bridge LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 Augustus 1937 Vierde Blad No. 23750 78ste Jaarqang Van Vliet bij de laatste acht Onbelangrijke races v. Amsterdam feestelijk ingehaald. De Etafette Dwars door Leiden. Capablanca ontwierp het protocol van Londen door L.F.C. I-A.S.C. I Van Vliet heeft zich gisteravond te Kopenhagen voor de kwartfinales voor den strijd om 't wereldkampioenschap professional sprinters geplaats. Dit is wel het belangrijkste feit van een boogst onbelangrijken avond van wie lersport. Voor deze ^rwarteindstrijden, welke morgen zullen worden verreden, heb ben zich, behalve onze landgenoot, ge klasseerd: Scherens (België), Merkens (Duitschland), Richter (Duitschland), Gerardin, Michard en Chaillot (allen Frankrijk), en Faick Hansen (Dene marken). Het zijn de sprinters, die reeds jarenlang m de spits staan en slechts enkele jon- .ren. Er werden zes series a trois verreden. De linnaars kwamen direct in de kwartfina- De zes winnaars waren Scherens, Falck jinsen, Gerardin. Merkens, Van Vliet en ichter, terwijl Michard en Chaillot uit de ipechages voor de kwarteindstrijden over- ingen. Goed rijden van Van Vliet. Van Vliet reed in zijn serie tegen Mar- lettl en Cozens. Laatstgenoemde lag aan n kop, Van Vliet in tweede positie. Bij „if ingaan van de laatste bocht schoot an Vliet razend snel langs den Engelsch- lan Het ging in zulk een hoog tempo, dat lartinetti het wiel van onzen landgenoot iet kon pakken en met meer dan een ngte geslagen werd. Tijd over de laatste 0 meter 114/5 sec., welke tijd dezen tond niet meer verbeterd zou worden. Scherens won zooals hij wilde van den leen Bissing, terwijl de derde man uit deze de Duitscher Engel, niet was opge- men. Falck Hansen voerde een verbitterden :ijd tegen Chaillot, terwijl ook Van den euvel in deze serie lag. Onze landgenoot nam den kop voor den en en Chaillot. Op 250 meter schoot laillot weg, buitenom, sloot den Deen. tusschen Van den Heuvel en Chaillot op. doch Falck Hansen liet eerst den ■jnschman passeeren en kwam toen zoo tweede positie naast Chaillot te liggen. oud-wereldkampioen won met gering .■schil. Van den Heuvel werd derde. De derde serie toonde duidelijk aan, dat Egmond wel hard fietsen, maar daar- nog niet sprinten kan. Tegen Gerardin Waegelin nam hij den kop, zooals ge- mlijk, zouden wij kunnen schrijven. Bij 0 het ingaan van de tweede ronde ging hij hoog door de voorlaatste bocht en liet Ge rardin binnendoor komen. Op dat moment was onze landgenoot reeds royaal geslagen. De Australiër Buckley zorgde in de vier de serie bijna voor een verrassing. Na het startschot ging hij er onmiddel lijk tussohen uit, terwijl Merkens en Mi chard geen van beiden zin hadden er ach ter aan te gaan. Hij nam 20 meter voor sprong, doch was in de laatste bocht ge heel uitgereden. Zoo werd het ten slotte nog een duel tusschen Merkens en Mi chard, door den Duitscher met miniem verschil géwonnen. De repechages. Vijf repechages werden er verreden. De winnaars reden in één rit om twee plaat sen voor de kwarteindstrijden. Van Eg- mond won zijn herkansingsrace tegen Din- kelkamp door in een langen sprint van den kop af te winnen. Van den Heuvel verloor van Martinetti met een halve lengte, zoodat de Hagenaar uitgeschakeld was. In de finale der repechages reed Van Egmond zeer onverstandig, omdat hij bij het ingaan van de laatste ronde op de vijf de plaats lag, terwijl hij, met zijn langen sprint, zeker eerste of tweede had moeten liggen. Hij had dan ook totaal geen kans tegen Michard en Chaillot, voor wie 114/5 sec. werd genoteerd. Van Egmond won in den loop van den avond nog een 3 K M. wedstrijd in het bij programma dezer wereldkampioenschap pen, voor Van Vliet en een tiental andere professionals. De uitslagen voor de wereldkampioen schappen waren: Series: Eerste rit: 1. Scherens (België). 2. Bissing (Denemarken), tijd laatste 200 meter 12 3/5 sec. Tweede rit: 1. Falck Hansen (Denemar ken); 2. Chaillot (Frankrijk); 3. Van den Heuvel (Nederland) 121/10 sec. Derde rit: 1. Gerardin (Frankrijk); 2. Van Egmond (Nederland); 3. Waegelin (Zwitserland) 12 1/5 sec. Vierde serie: 1. Merkens (Duitschland); 2. Michard (Frankr.i; 3. Buckley (Austra lië) 13 1/5 sec. Vijfde serie: 1. Van Vliet (Nederland); 2. Martinetti (Italië); 3. Cozens (Engeland) 114/5 sec. Zesde serie: 1. Richter (Duitschland); 2. Dinkelkamp (Zwitserland); 3. Knudsen (Denemarken) 12 3/5 sec. Repechages: Eerste rit: 1. Chaillot; 2. Buckel 12 1/5 sec. Tweede rit: 1. Michard; 2. Bissing 13 1/5 seconden. Derde rit: 1. Waegelin; 2. Cozens 13 2/5 seconden. Vierde rit: 1. Martinetti; 2, Van den Heuvel; 3. Knudsen 12 1/5 sec. Vijfde rit: 1. Van Egmond; 2. Dinkel kamp 12 sec. Finale der repechages: 1. Michard; 2. Chaillbt; 3. Martinetti; 4. Van Egmond; 5. Waegelin 11 4/5 sec. WIELRENNEN. Een spontane huldiging. Oisteravond keerde de wielrenner A. van oiiterdam die voor ons land te Kopen den uitkwam voor het wereldkampioen- Sip op den weg, in Leiderdorp terug, m de grens van de gemeente bij de Bnjaardsbrug werd hij door muziek op- nacht. Het ging vervolgens in optocht den v. d. Valk Boumanweg tot aan fooidorp", waar hem door zijn vrienden „Nieuw-Swift" een krans om de schou- werd gehangen, tsngs den geheel en weg was veel publiek vooral in de omgeving van het gemeente huis. Ook bij zijn ouderlijk huis had zich een groote menigte verzameld. Overal werd van Amsterdam hartelijk toegejuicht en bij zijn woonhuis hieven de aanwezigen met de muziek het „Lang zal hij leven" aan waarop een hoera volgde. De voorzitter van „Nieuw-Swift" de heer Otten, feliciteerde van Amsterdam nog met het te Kopenhagen bereikte resultaat en sprak de hoop uit, dat een volgende maal het succes volledig zou zijn. Hiermee was deze spontane huldiging afgeloopen. SWIFT. Door „Swift" wordt morgen een peletons- wedstrijd over 80 K.M. gehouden. Om 8 uur 45 wordt van het clubhuis vertrokken. Een record aantal deelnemers verwacht. Daar vorig jaar enkele loopers van deel nemende ploegen van meening waren, dat sommige afstanden van het parcours voor de estafette Dwars door Leiden langer wa ren dan de gestelde 400 meter heeft het Holland-bestuur een dezer dagen alle af standen nauwkeurig na laten meten. Hier bij bleek, dat de verschillende afstanden jui$t waren uitgezet en dat de totale af stand van 10 x 400, dus 4000 M., op enkele meters na, juist was. De deelnemende ploe gen kunnen er dus rekening mee houden, dat alle afstanden inderdaad 400 meter zijn en dat dus de eene looper niet meer behoeft te loopen dan de andere. Wat betreft de deelneming vernemen wij, dat voor deze estafette, welke, zoo als bekend, op Zaterdagmiddag 11 Sep tember wordt gehouden, in training zijn: Rouwkoop, Voorschoten; Quick Boys, Katwijk, en de Leidsche vereeni- gingen A.S.C., R.K.S.V. Docos, Lugdu- num, L.O.V., U.V.S., Sportman, C.G.W., Donar en Holland. Van buiten de stad wordt voorts nog deelname verwacht van ploegen uit Alphen (Alphia en A.A.V. '36), Den Haag (V. en L., De Trekvogels, Zwa luwen) en Rotterdam (Pro Patria). ZONDAG 29 AUGUSTUS TERREIN POMONA ATHLETIEK. NEDERLANDSCHE ATHLETEN TE PARIJS. Bij een van de belangrijkste onderdeelen van de academische athletiek-wereldkam- pioenschappen, te Parijs, hebben de Neder- landsche deelnemers het niet verder dan hun series kunnen brengen. Zoo werd op de 400 M. de Delftenaar Geuvels uitgescha keld, hij eindigde als vierde in zijn serie. De 800 M. man ten Cate uit Leiden, bezette in zijn serie de zesde plaats en viel hier door uit, terwijl de V. en L. athleet Jansz in zijn serie op de 110 M. horden, de derde plaats innam met een tijd van 15.9 sec. Uit de drie series gingen de eerste twee naar den eindstrijd over, zoodat hij daar voor niet in aanmerking kwam. Aanvang 5 uur namidd. Alle rangen 10 cent. 6484 (Ingez. Med.) SCHERMEN. DE ACAD. KAMPIOENSCHAPPEN TE PARIJS. Gisteren werd te Parijs een aanvang ge maakt met het personeel degenschermen. Onze larodgenooten d'Arnaud Gerkens en van Dam werden uitgeschakeld terwijl Sasse van IJsselt zich in de finale-poule wist te plaatsen. VOETBAL. LUGDUNUM—L.D.W.S. L. D. W. S. zal morgen tegen Lugdunum met het volgende elftal verschijnen: Doel: De Rooij; achter: Distelveld en v. Houten; midden: Logeman, Onderwater, K. v. d. Steen; voor: v. Egmond, De Lange, G. Starre, v. d. Voort en Brouwer. L.O.V.-COMB—DE LANDBOUW 4—4. Gisteravond speelde op het L.O.V.-ter rein een L.O.V.-comb. tegen een elftal van de melkinrichting de Landbouw. Rust ging in met 11. Eindstand 44. Deze uitslag geeft de krachtsverhouding van beide elf tallen juist weer. Vroeger was het wereldkampioen schap in zooverre een privé-kwestie van den wereldkampioen, dat deze de voor waarden kon stellen, waarop hij om den eeretitel zou willen spelen. Dit had tengevolge, dat de wereldkampioenen grooten invloed op de keuze van hun tegenstanders konden uitoefenen, o.m. door aan verschillende uitdagers ver schillende voorwaarden op te leggen. Aldus kwamen lang niet altijd de meestgerechtigden aan het woord en vooval onder de „regeering" van Lasker (18941921) werd wel eens critiek ge oefend op de wijze van candidaat9be- paling. Men heeft Lasker meer dan eens verweten, dat verschillende zeer sterke spelers (o.a. Pillsbury, Maroczy en Rubinstein), die zich in toumooien op bijzondere wijze onderscheidden, nimmer in de gelegenheid kwamen hun capaciteiten in een wedstrijd om het wereldkampioenschap te toonen. Aan Capablanca (19211927) komt de verdienste toe, dat hij aan dezen minder gewenschten toestand tegemoet trachtte te komen, door een reeks van bepalingen te ontwerpen, die een uni forme regeling van 't wereldkampioen schap beoogden. Deze bepalingen wer den tijdens het meestertournooi te Londen (1922) door verschillende voor aanstaande meesters onderteekend en staan in de schaakgeschiedenis bekend onder den naam van „het protocol van Londen". Met uitzondering van den financieelen inhoud, is dit protocol ook thans nog in hoofdtrekken van kracht. D.e financieele voorwaarden, welke Capa blanca zijn a.s. tegenstanders oplegde, waren zeer zwaar en dit is dan ook de hoofdreden, waarom tijdens een periode van grooten opbloei van het schaakspel (de jaren van na den oorlog) de schaak wereld geen getuige was van een tweekamp om het wereldkampioenschap. Pas begin 1527 gelukte het Aljechin de geweldige som van 25.000 gouden dollars in Buenos Aires bijeen te brengen en toen volgde einde '27 het prachtige duel CapablancaAljechin met het bekende gevolg, dat Aljechin den titel veroverde. Nu echter wreekte zich het protocol van Londen op zijn samensteller doordat Aljechin voor een eventueele revanche match tegen Capablanca bleef vasthouden aan de financieele bepalingen van dit pro tocol, hetgeen na het uitbreken van de economische wereldcrisis practisch gelijk stond met een weigering aan het adres van Capablanca. Hoewel Aljechin's standpunt formeel juist was, had men van den wereldkampioen wel een meer soepele hou ding mogen verwachten, vooral als men bedenkt, dat Aljechin in zijn andere matches (tweemaal tegen Bogoljubow en daarna tegen mij) heel wat gemakkelijker condities stelde. Bij de totstandkoming van mijn twee kamp tegen Aljechin werd o.m. als bepa ling opgenomen, dat bij een eventueele overwinning van mij (of eigenlijk pas na twee overwinningen) de regeling van de wedstrijden om het wereldkampioenschap aan den wereldschaakbond opgedragen zou worden. In 1936 ontwierp het bestuur van den wereldschaakbond een reglement voor toekomstige wedstrijden om den wereldtitel en wijdde daarbij speciaal de aandacht aan de bepaling van den candidaat. In hoofd- trekken kwam dit hierop neer: er wordt eens in de vier jaar gespeeld (voor het eerst, in 1940) en de candidaat wordt bepaald door de algemeene vergadering der aan gesloten landen. Ik wil hier niet ingaan op welke wijze deze en andere bepalingen geldigheid ver kregen hebben op deze procedure wordt van Nederlandsche zijde critiek uitgeoefend maar volstaan met de opmerking, dat de formule „meeste stemmen gelden" feite lijk een ieder had moeten bevredigen. Toch heeft het verloop van het congTes te Stock holm geleerd, dat deze 100 °/o-democratische regeling ernstige schaduwzijden heeft, zelfs zoo, dat na afloop der vergaderingen bijna niemand tevreden bleek te zijn. Er waren twee strijdpunten: a. Bepaling van den candidaat door keuze- of door een tournooi. Nadat dit laatste het voorstel van den K.N.S.B. verworpen was, kwam aan de orde: b. Keuze van den candidaat, wat prac tisch neerkwam op een keuze tusschen Flohr en Capablanca. Zooals bekend verkreeg Flohr de meeste stemmen, en nu was het merkwaardige, dat diegenen, die tégen het tournooi waren, in het algemeen aan Capablanca de voorkeur gaven, zoodat haast alle vertegenwoordi gers, hetzij door de beslissing inzake a, hetzij inzake b, teleurgesteld waren. Daar kwam nog iets bij: hoezeer de ge delegeerden misschien naar een objectieve beslissing streefden, in feite kwam de stemming neer op een subjectief oordeel. De Latijnsche landen bleken voor Capa blanca, de andere voor Flohr en daar de eerstgenoemde landen in de schaakwereld verre in de minderheid zijn, kon Capa blanca er op deze manier onmogelijk komen. Ik persoonlijk heb de overtuiging, dat Capablanca ook tegen een anderen Euro- peeschen candidaat, b.v. Keres, afgestemd zou zijn. Dit nu is een groot bezwaar van de nieuwe regeling: men moet niet alleen sterk kunnen schaken, maar ook door afstamming of misschien op andere wijze een meerderheid in de vergadering weten te verkrijgen. Daar de genomen beslissing voor Capa blanca al bijzonder nadeelig was op zijn gunstigst kon hij in 1944 aan de beurt komen! heb ik een poging gedaan aan dit onrecht tegemoet te komen door aan den wereldschaakbond mede te deelen, dat ik van plan was, in 1939 een tweekamp met Capablanca te spelen. Deze tweekamp zou weliswaar formeel niet om het wereldkam pioenschap gaan, maar practisch toch wel, omdat Capablanca in geval van winst het recht zou verkrijgen in 1940 tegen Flohr uit te komen. Ik hoop, dat deze mededeeling, op den duur tot een regeling zal lelden, welke den wereldkampioen gedurende vier jaren ge heel vrij laat ten aanzien van de bepaling van de keuze van zijn tegenstander, echter zoodanig, dat eens in de vier jaren de officieele wedstrijd om het wereldkam pioenschap zal plaats vinden. Aldus zou de toestand precies zoo zijn als vroeger, alleen met deze verandering, dat misbruik wordt tegengegaan door de regelmatige vierj aar lij ksche controle van den wereldschaak bond. OM DEN LUXOR-WISSELBEKER. Voor den Luxor-wisselbeker heeft Maan dagavond te half zeven op het terrein aan den Zoeterwoudsche Singel onder leiding van den heer Honsbeek de eind strijd plaats tusschen M.D.S. en de Leid sche Bakkersgezellen. 1907 JUBILEUM-WEDSTRIJD 1937 - Terr. ZOET. SINGEL - ZONDAG A.S. - Aanv. 4 uur Entree: Zittribune 25 et. - Staanplaatsen 15 et. - Jongens en werkloozen 10 ct. (Ingez. Med.) Rijwielstalling verplicht a 5 cent. 9777a XXIV. Als eveneens forcing geldt het bod van SA. na een „preemptive" opening van tegenpartij van bijv. 4 Schoppen. Deze cing is niet zoozeer bedoeld om het iinchebod te doen, immers een bod van 8A. ls reeds een manchebod, doch uit etend een verzoek aan den partner om te bieden in zijn sterkste kleur. openingsbieder heeft door zijn 4 :hoppen-bod te kennen gegeven dat hij 'ange doch zeer eenzijdige schoppen- "t heeft met vermoedelijk geen of na- 'Mg geen kracht in de bijkleuren en rat door een zoo hoog mogelijk ope- 'gsbod, zij het wellicht met een onbe- 'grljk verlies, zijn tegenstanders te ver eren het eindbod te doen. teer vele gevallen zal een dusdanig eemptief bod succes hebben omdat de Wistanders geen bod zullen kunnen of fben doen, uit vrees in het verkeerde ™dbod te geraken. "eelt men echter als tweede hand een "'onderlijk sterk spel in de andere drie «uren, dan kan men dit door een bod 1 S.A. te kennen geven. Dit bod duidt s °P Schoppen-dekking en heeft niet de loeling om S.A. te spelen doch is alleen 'teld om den partner te dwingen 5 te 'oen ln die kleur waarin hij de sterkste '•aait of langer heeft (anders dan aappen). l?" spreekt vanzelf, dat voor een der- J°d, waarbij men niet alleen een r^abe forcing-bod geeft doch zelfs aan- aan een 5 of 6 contract te voldoen. j?W noodig heeft dat de sterkte heeft •aen 2 Klaveren-opening. ïen openingsbod van 4 Schoppen van de tegenpartij zou voor een bod van 4 S.A. een spel in aanmerking komen als: Ha. A.-H.-Vr.-3-2- Kl. A.-Vr.-B.-8- of Ha. A.-H.-Vr.-3- Kl. A.-H.-Vr.-8- Sch Ru. A.-H.-B.-10- Sch. 2- Ru. A.-H.-10-9- Het bod van 4 S.A. onder deze omstan digheden spaart niet alleen een biedronde uit omdat de partner reeds verplicht wordt zijn sterkste kleur te noemen, doch heeft bovendien het voordeel dat men de zeker heid heeft dat men in een eindbod terecht komt hetwelk voor beide handen conve nieert. Ten slotte komt nog een type van forcing bod voor, n.l. het door Culbertson genoem de „inferential" forcing-bod, n.l. het bod waaruit men af moet leiden dat de partner het als manche forcing bedoeld heeft, zon der dat hij dit door een van de bekende signalen uitdrukkelijk heeft te kennen ge geven en wel vermoedelijk omdat hij dit niet kon doen, zonder het bied-niveau on- nood.ig te verhoogen. Men moet zich dus in deze gevallen goed rekenschap geven van het verloop van de biedingen en als het ware door logisch redeneeren tot de con clusie komen dat de partner het laatste bod niet anders dan als forcing bedoeld kan hebben. Stel het bieden verloopt: Noord Zuid 1 Ha. 1 Sch 2 Ru. 2 S.A. (niet forcing) dan zal, indien Noord nu nog 3 Harten, 3 Ruiten of 3 Schoppen biedt, dit als een verplichting moeten worden opgevat het bieden open te houden. Zou Noord het manchebod niet hebben willen bereiken dan zou hij wel gepast hebben. Hij kan echter onder deze omstandigheden niet door een jump-bod een forcing geven aan gezien hij het biedniveau dan op 4 zou moeten brengen en het eindbod van 3 S.A. onmogelijk zou maken. Op dezelfde wijze zou 1 Sch. 3 Ha. 2 Sch. als forcing zijn te beschouwen. Men verwarre deze situaties echter niet met die gevallen waarin de partner juist kracht blijft ontkennen en tracht mede te deelen dat hij het manchebod niet wil, bijv. indien het bieden verloopt: 1 S.A, 2 Ru. 2 Ha. 3 Ru. of 1 Sch. 2 Ru. 2 S.A. 3 Ru. doch men ga goed na of het logisch te verwachten is dat de partner het manche bod wil bereiken. Als laatste type van forcing-bod zou ik nog willen vermelden de „ïorcing-pas". Het klinkt vreemd dat een „pas", hetwelk wij onder alle omstandigheden als zwakste antwoord kennen, toch forcing kan zijn, den partner kan verplichten een ander bod te doen dan passen. Dit kan zich toch bijv. voordoen bij de volgende biedsituatie: Zuid West Noord Oost 1 S.A. double redouble 2 Ru. Door het bieden van Zuid en Noord is met absolute zekerheid vast komen te staan ■lid n Noord samen over een sterk spel beschikken met minstens 5 H.T.'s en >c vrijwel waardeloos moet zijn. (Ik kom hierop uitvoeriger terug bij de behan deling van de informatie double). Zuid zou gemakkelijk een hooger bod kunnen doen want door de redouble van Noord aveet hij dat deze over sterkte beschikt. Zuid geeft nu door zijn passen te kennen dat hij dit niet wil doen doch aan Noord de gelegenheid wil geven een flinke straf- double te geven Indien hij hiertoe in staat is. omdat hij bijv. over 2 slagen in Ruiten beschikt. Aan het passen is echter even eens de voorwaarde verbonden dat indien Noord niet wil doubleeren, hij in elk geval een ander bod moet doen. Passen mag hij niet. Het is logisch te beredeneeren dat deze pas van Zuid niet anders kan betee- i .1ar Uil Ja JaaIpIo wro+ f b HgpD begint met een forcing 2 Klaveren-opening en Noord geeft een antwoord van 2 Har ten, dus l'/t H.T. aangevende. Oost doet hierop een bod van 3 Ruiten. Zuid ziet zelf nog geen heil in doubleeren doch de mogelijkheid bestaat dat dit wel het geval is bij Noord. Hij past dus om de decisie aan Noord over te laten. Doubleert Noord niet, dan zal hij in elk geval een ander bod moeten doen. Bij dit laatste voorbeeld ls de situatie iets anders aange zien nu reeds bij het openingsbod de ver plichting aan Noord was opgelegd door de kenen dan dat hij de decisie wat te doen, 2 Klaveren opening, om het bieden tot manchehoogte open te houdne. Ik vertrouw dat ik hiermede voldoende het belang van het forcing-principe en de forcing-biedingen heb aangetoond. Kan een der partners in den loop van het bieden dus een totaal van ongeveer 6 H.T.'s constateeren. dan geeft hij hiervan door een forcing-bod kennis. Hierna kun nen beide partners het bieden rustig ver volgen en meerdere informaties omtrent hun spellen uitwisselen ter bepaling van het meest kansrijke eindbod, onafhankelijk en vooral onafgeschrikt door eventueele in timidatie-pogingen en bluf-biedingen van de tegenpartij. Door het forcing-bod is een garantie van manchesterkte aan H.T.'s gegeven en deze garantie maakt dat de partners desge- wenscht 't bieden tot manchehoogte kun- nen opvoeren, waarbij de normale ver- maar kan dit op mijn spel niet doen aan- wachting bestaat dat aan dat bod voldaan gezien ik i slag in Ruiten te verliezen heb. zal kunnen worden, dan wel, indien hen De mogelijkheid bestaat echter dat jij Rui- dit verkieselijker lijkt, de tegenpartij door ten Aas of renonce hebt, en het 7 bod wel een double eer. flink aantal strafpunten aandurft. Kan jij het ook niet doen, dou- kunnen opleggen, waarbij zij uit kunnen bleer aan maar". Passen van Noord is dus gaan van de veilige, defensieve, waarde uitgesloten. van hun H.T.'s. Omgekeerd zou een doubleeren van Zuid De inlichtingen omtrent de distributie beteekenen dat hij geen forcing-pas aan- van hun spellen die zij elkaar gedurende durft en zijn partner juist van een 7-boc! het bieden hebben kunnen geven, zullen aan Noord wil overlaten. Hetzelfde geval zou zich kunnen voor doen indien Zuid en Noord, kwetsbaar zijn de tot een zeer gemotiveerd eindbod van 6 Schoppen kwamen. Oost, overtuigd, dat dit bod gemaakt zal worden, biedt op een zeer lange eenzijdige Ruitenkaart 7 Ruiten, hierbij zijn verlies, zelfs gedoubleerd, klei ner taxeerende dan dat hetwelk hij lijdt indien de tegenpartij met een Klein Slam- bod de robber behaalt. Het spreekt vanzelf dat zoowel Zuid als Noord, in het besef van hun sterkte, dit bod kunnen doublee ren. Past Zuid echter dan zal dit als een „forcing" pas beschouwd moeten worden en zal beteekenen: „Partner, het spreekt vanzelf, dat zoowel ik als jij dit 7 Ruiten bod kan doubleeren. Ik doe dit echter niet omdat de tegenpartij niet-kwetsbaar is en wij wellicht niet zooveel strafpunten bin nenhalen. Ik zou liever 7 Schoppen bieden wil afhouden. Ook bij het volgende biedverloop zou deze situatie zich kunnen voordoen. Zuid de beslissing moeten geven of de eerste dan wel de tweede mogelijkheid, gewenscht is. A. J. VERSTEEG.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13