BINNENLAND IEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Zaterdag 28 Augustus 195) PEPSODENT! Wat bracht de zomer ons voor winst? Maandelijksche verkeersongevallen- cijfer s NIEUW! „EXTRA ZACHT* HOOGGLANS GEVEILDE PERCEELEN Televisie voorloopig nog niet in practische exploitatie. Hoewel Philips reeds goede resultaten bereikte. Nieuwe radio-toestellen weer verbeterd. (Van onzen G.P D -redacteur) Ho? is he*, mogelijk? Deze vraag dringt zich op. wanneer in een der toon zalen van het reusachtige Philipsbedrijf te Eindhoven een radiotoestel van de „Nieuwe £\ymphonische Serie" gedemon streerd wordt. De K.N.A.C. schrijft: Door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek worden thans, mede op verzoek van de K.N.A.C., op korten termijn cijfers ge publiceerd over de ernstige verkeersonge vallen in de afgeloopen maand. Bij be schouwing hiervan vergete men niet, dat deze cijfers uiteraard niet zoo nauwkeurig kunnen zijn als die van de jaarstatistiek, waarin ook het aantal slachtoffers wordt geteld, dat geruLmen tijd na het ongeval zelve nog aan de gevolgen daarvan Is over leden. De gegevens over de laatste drie maanden luiden als volgt: Ph lips luidspreker met klankverstrooier. Zij die verleden jaar met het product van Eindhoven kennis maakten zelden het omdat zij toen al vonden dat de geluids weergave zoo goed was. En nu? Nu her halen zij dezen uitroep vragend. Tot nu toe waren er n.l. soms bij Uw halen, en onze radio muziekvormingen te con- Bij de verzroote proiectie op een vlak stateeren, die een onbekende oorzaak had- scherm schijnt man dit euvel reeds over- den. Eerst is men daarnaar gaan zoeken, wonnen te hebben. Het beeld een zin- De uitkomst? Een drie-dioden-schakeling rende artiste achter een piano in de stu- DE ZAAK-AALDERS. Op de vragen van den heer Albarda be treffende mishandelingen, welke de Neder- landsche reserve-luitenant G. Aalders in Duitschland, zou hebben ondergaan, heeft de minister van bultenlandsche zaken a.i. geantwoord, dat hij van de mededeelingen van dezen reserve-eerste-luitenant betref fende zijn mishandeling in Duitschland kennis genomen heeft. Hr. Ms. gezantschap te Berlijn heeft op dracht gekregen aan de Duitsche regeering te verzoeken een onderzoek ter zake te doen instellen en mede te deelen tot welke maatregelen dit haar aanleiding zal heb ben gegeven. BOND VAN SMEDENPATROONS IN NEDERLAND. De algemeene vergadering van den Bond van Smedenpatroons in Nederland is ge houden in het Concerthuls te Assen. De voorzitter van de Drentsche combi natie heette de vele gasten welkom, waar na de bondsvoorzitter de heer H. Hogen bihk, Bloemendaal, de vergadering opende. Spr. wees er op. dat vele voorgaande ver gaderingen stonden in het teeken van de ongunstig economische omstandigheden, welke ook in het smidsbedrijf hun Invloed geducht deden gelden. Een meer optimis tische toon ts nu gewettigd, al blijft de strijd om het bestaan voor velen moeilijk en is zeer veel nog niet zooals we het graag zouden willen hebben. De organisatie be leeft een tijd van actief werken, van groei en dat is zeer noodig. De vergadering hechtte er haar goed keuring aan dat de gelden van het Bouw fonds zijn besteed voor den aankoop vam een eigen bondsgebouw. Besloten werd de volgende algemeene vergadering in 1938 te Leeuwarden te houden. Tot hoofdbestuurslid voor de provincie Friesland werd gekozen de heer J. B. van Bro:': te Jelsum. De aftredende heeren G. J. Rolink te Enschedé en W. v. d. Kraan te Schiebroek werden met algemeene stem men herkozen in hun functie. Bsproken is het vraagstuk van staats- penslonnearing en ouderdomsverzorging stellen kan zijn Te duur! Bovendien zijn van behoeftige middenstanders. Een voor de resultaten nog niet in alle opzichten stel tot aansluiting bij den Bond v. Staats- perfect De overigens geslaagde demon- pensionneering kon niet in behandeling stratie bij het beroek dat tientallen pers- komen, daar zulks ln strijd met de statuten 193? Mei Juni Juli Gedood 61 41 47 Ernstig gew. 446 453 390 Bovenstaande cijfers wijzen wel op de noodzaak voor alle weggebruikers om met aandacht en voorzichtigheid aan het verkeer deel te nemen. De eer biediging der verkeersvoorschriften vormt daarbij een uiterst belangrijke factor. Weet gij, dat men geen voorrang heeft, wanneer men van rechts uit een uitrit komt en evenmin wanneer men een rij baan oversteekt, zonder van rechts uit een anderen weg te komen? DE BRUGGEN TE EMMEN. vertegenwoordigers, één dezer dagen aan het Philipsconcem gebracht hebben, wees dat uit Bij de projectie is nog te vaak de regelende hand van den technicus noo dig. nu eens om het beeld te ver- cherpen dan weer om he' geluid op te en een verbetering ran de tegenkoppe- ling. Zijn dit electrische verbeteringen waarbij de nieuwe schakeling een helde ren klankrijkdom bij rustigen. constan ten ontvangst waarborgt, ook op acous- tisch geb.ed ls er vooruitgang te consta- teeren. Luidsprekers vertoonen tot nu toe n.l. het soms hinderlijke richteffect. In de nieuwe serie is dit opgeheven door een klankverstrooier. een Philiten kogeltje, ge plaatst in den luidsprekerkonus, waardoor een gelijkmatige weergave van alle toon- frequenties op alle plaatsen in een ka mer verkregen wordt. Ook naast het toe stel! Zonder storende resonanties. Contrast-expansie! In het toestel „Con- certo",het mooiste van de nieuwe serie, is dit voor het eerst in de practijk gebracht. Het voordeel? De oorspronkelijke intensi teitsverhoudingen van de muziek, die op het zendstation noodzakelijk verkleind worden, worden met een knopbeweging weer hersteld. „De denkende knop"De nieuwste radiotoestellen zijn zeer eenvoudig te be dienen met den „Monoknop". Ook hierbij is naar perfectionneering gestreefd. Met den huidigen knop kan men selectiviteit, regeling der hooge en lage tonen en vo- lumeregeling geheel automatisch op de juiste onderlinge verhouding instellen. Het toestel heeft bovendien nog een auto matische afstemming. Behalve dit ideale bedieningsorgaan zijn er nog andere constructies aangebracht die het gemak dienen. De zichtbare af stemming met den groenen kathodestraal indicator treffen we bii viif der nieuwe toestellen aan. een duidelijk voorbeeld, hoe thans ook de goedkoooe toestellen zijn voorzien van gemakken, die vroeger slechts bii liixe-moci ellen werden aangetroffen. De nieuwe economische E-serielampen zijn radiolampen van zeer kleine afme tingen. die door toepassing van een nieu we korte kathode een zeer gering gloei- stroomverbruik hebben. De lampen zijn zoowel geschikt voor wisselstroom, gelijk stroom als batterijvoeding Door toepas sing van deze lampen in he' nieuwe ap- paratenprogramma heeft men bereikt dat, zonder verhooging van energieverbruik, de prestaties der ontvangers belangrijk op gevoerd kunnen worden. Televisie. Wanneer Philips zijn nieuwe radio toestellen fabriceert, dan mag er op gerekend worden, dat ook de vorde ringen op ander gebied, mits een suc cesvolle demonstratie verzekerd is. niet onvermeld blijven. Zoo ook met de te- leviesie. waarover in den laatsten tijd zco ontzaglijk veel gesproken en ge schreven wordt. Ook in ons tand ex perimenteert men er mede. En het zij reeds direct gezegdin Eindhoven is men een heel stuk in de goede richting gekomen, ofschoon men weet dat een commercieele exploitatie van een televisiebedrijf zooals wij thans den radio-omroep kennen in de eerste jaren niet verwacht kan wor den. dio bleef gedurende de geheele uitzen ding uistekend. Nederland en de burger oorlog in Spanje. r>e verhouding tot Valencia en Burgo». On vragen van het Kamerlid, den heer De Marchant et d'Ansembourg over de di plomatieke en handelsbetrekkingen tus schen Nederland en de Spaansche regee ringen van Valencia en van generaal Franco heeft thans de minister van Bul tenlandsche Zaken a'. 1. geantwoord. Men herinnert zich, dat de heer De Mar chant et d'Ansembourg deze vragen ge steld had n. a. v. het herderlijk schrijven van kardinalen, aartsbisschoppen en bis schoppen. Minister Colijn heeft geantwoord, dat hij van dit herderlijk schrijven inderdaad kennis heeft genomen. Op de tweede vraag '..of het handhaven van diplomatieke be trekkingen tusschen de christelijke Neder- lanösche regeering en het bewind van Va lencia nog gerechtvaardigd ls") luidt het antwoord De regeering verafschuwt de in den Spaunschen burgeroorlog voorgekomen ex cessen en heeft voor de opvatting der on derteekenaars van het schrijven der Spaansche bisschoppen al de achting, die deze toekomt. Niettemin acht zij het uit overwegingen van Internationale politiek en volkenrecht gerechtvaardigd en met haar christelijk karakter niet ln strijd, de tusschen Nederland en de Spaansche repu bliek bestaande diplomatieke betrekkingen te handhaven. Ten slotte verklaart minister Colijn, in antwoord op de vraag, of de Nederland- sche regeering bereid ls de regeering van generaal Franco „de jure" te erkennen, dat onze regeering het om redenen van internationaal-politieken aard niet juist zou achter hierop reeds thans bevestigend te antwoorden. Hieraan voegt minister Co lijn nog toe (antwoord op de laatste twee vragen van den heer De Marchant et d'An sembourg), dat in verband met bestaande commercieele belangen officieuze aanra king met de regeering van Franco bestaat. van den Bond werd geacht. Voor een goede ouderdomsvoorziening zal het hoofdbestuur evenwel blijven IJveren. PREMIE VOOR INVALIDITEITSWET. De berekening voor huisarbeid. Bij nota van wijziging is een nieuw arti kel 1 a Ingevoegd in het wetsontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet. Blijkens de toelichting ls de aandacht van den Minister van Sociale Zaken ge vestigd, dat de in artikel 181 der Invalidi teitswet vermelde loonbedragen, welke voor de berekening van het aantal kalender- weken, waarover de werkgever een premie moet betalen, de arbeider, die stukwerk verricht bulten de werkplaats en niet onder toezicht van den werkgever, geacht wordt te hebben verdlendrvoor een aantal werk zaamheden, in het bijzonder ln de kle dingindustrie. niet onbelangrijk lager zijn dan de werkelijke loonbedragen, welke wor den genoten. Daarvan ls het gevolg, dat de betrokken werkgevers een premie verschul digd zijn over een grooter aantal kalender- weken dan waarover ln werkelijkheid het genoten loon is verdiend Daarin ligt een onbillijkheid tegenover de betrokken werkgevers. In verband daar mede wordt voorgesteld de loonbedragen, die geacht worden te zijn verdiend, niet meer ln een algemeen gesteld wettelijk voorschrift vast te leggen, maar te doen vaststellen door de Koningin, waarmede het mogeUlk wordt, rekening te houden met de werkelijke loonsverhoudingen. welke met betrekking tot de onderscheiden soor ten van huisarbeid worden aangetroffen. Verbetering wacht op overeenstemming met beheerders. Op de vragen van den heer Hilgenga betreffende verbetering van een aantal bruggen in de gemeente Emmen, heeft de minister van Waterstaat geantwoord: Van de 66 in verharde wegen ln de ge meente Emmen gelegen bruggen zijn voor 29 beperkende bepalingen ten aanzien van de belasting gesteld. Van deze 29 beperkin gen vormt een 7-tal ernstige belemmerin gen voor het verkeer, terwijl een 4-tal belemmeringen van minder ernstlgen aard, veroorzaakt. Spoedige verbetering zou, zoo als vanzelf spreekt, ln het belang van han del, verkeer en bevolking van de betrokken streek zijn. De nog niet verbeterde bruggen zijn niet gelegen ln wegen van rijks- of provinciaal wegenplan. zoodat verbetering allereerst een onderwerp ls van gemeentezorg, waar. bij overeenstemming zal moeten worden gezocht met de beheerders der bruggen. Wanneer deze is verkregen, kan verstrek king van voorschotten uit het Werkfonds worden overwogen. Doet de landen dubbel zoo long wit blijven. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot presi dent van het hooggerechtshof van Neder- landsch-Indlë de heer mr. J. Elshout, thans raadsheer ln genoemd college. Ten overstaan van notaris C. J. F. Dolk te Lelden: Woonhuis met tuin Jan van Goyenkade 31 ln bod f. 4700 kooper de heer B. J. Huurman Jr. te Lelden q.q. voor f. 4700. HOOGGLANS! DE TANDEN TOT 'DUBBELE SCHITTERING ONSCHADELIJK ABSOLUUT VEILIG 0HDAT HEI DUBBEl ZOO ZACH1ISI „Ik heb hetMet deze drie woorden kondigde een der wetenschappelijke medewerkers van de Pepsodent Company het einde aan van veertien jaar zoeken naar een absoluut nieuwe tandpasta, een tandpasta, die do tanden op onschadelijke wijze zou hoogglanzen. HO had de nieuwe Pepso dent gevonden. Een tandpasta, extra zacht en tevens hoogglanzend. Een tandpasta, die driemaal zooveel waarde heeft als tie gewone soorton, omdat ze de tanden doet glanzen en een dubbele veilig, heid biedt. Wilt gij een werkelijke hoogglans, be gin dan vandaag nog do Nieuwe Pepsodent te gebruiken. Hooggtam Uw Tanden - GRATIS. Deze coupon geeft recht op een flinke hoeveelheid Extra zachte Hoog glans Pepsodent Tandpasta. Coupon uitknippen, duidelijk invullen, postzegel van 3 ct. voor porto insluiten en zenden aan de firma B. Melndersma- Westerbaenstraat 154 - Den Haag. Naamu De tandpasta die tandfilm verwijdert. 6505 (Ingez. Med.) DE DOEJOENG TE PORT SAID. „Alles wel" op de Van Galen Bij het departement van Defensie werd gisteravond telegrafisch bericht ontvangen van den commandant van Hr. Ms. „Van Galen", dat, voor wat genoemden bodem betreft, geen bijzondere voorvallen hebben plaats gehad en dat alles wel is aan boord. DE ZOMERPOSTZEGELS. Ongeveer f. 86000 komt ten bate van sociale en cultureelc doeleinden. Blijkens de voorloopige cijfers zijn van de zomerpostzegels, welke van 1 Juni tot en met 31 Juli verkrijgbaar waren, de vol gende aantallen verkocht: Zonder gebruik te maken van een tus- schenfilm was men er in het Philips-La- boratorium inder ijd in geslaagd buiten opnamen op het televisiescherm te laten zien. Het is momenteel reeds mogelijk de afmetingen van het beeld, die normaal 20 x 25 c.m. zijn. door projectie aanzien lijk te vergrooten en te brengen oo 40 x 50 respectievelijk 90 x 120 c.m Dit resul- i taat is verkregen door gebruikmaking van j een speciaal geconstrueerden, kleinen kathodestraalbuis van groote lichtsterkte, welke dooi' een zeer hoove anodespanning (20 "00 Volt) gevoed wordt. De opbrengst boven de frankeerwaarde, Wat is de toekomst van de televisie? die, zooals bekend, ten bate komt van so- He is moeilijk hieroo een afdoend ant- ciale en cultureele doeleinden, bedroeg woord te geven Wel mag men zeggen, datbruto ongeveer f. 86.000, hetgeen iets meer er voorloopig geen sprake van massatoe- I ls dan in het vorige jaar. frankeerwaarde l'/i cent 5 6 12'/, verkoopprijs 3 cent 8 10 16 aantal 703.484 551.574 1.036.794 500.700 Meer dan 3000 mijl achter den rug. De llnbaggermolen „Doejoeng". gesleept door de Ned. sleepboot „Humber", op weg van Rotterdam naar Banka, ls gisteren te Port Said aangekomen. Het eerste gedeelte van de reis '3265 mijl) h°e't een gunstig verloop gehad. Na het bunkeren van de „Humber" wordt de reis voortgezet. JEUGDWERKKAMPEN OP DE VELUWE. Bezoek van minister Romme. Gistermiddag heeft de minister van So ciale Zaken, prof. mr. C. F. M. Romme, vergezeld van den hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, den heer M. de Vries, een bezoek gebracht aan de jeugdwerk kampen van de centrale vereenlging „Werkioozenzorg" te Beekbergen en van de A. J. C. te Ede. Hierna heeft de minister vertoefd op het landgoed „De Hooge Veluwe", waar hij in het bijzonder den bouw van het museum bij den Franschen berg ln oogenschouw nam Zooals bekend wordt dit museum ln werkverschaffing uitgevoerd. Bij het bezoek aan „De Hooge Veluwe" waren o.m enkele bestuursleden van de Kröller Müller stichting, met name mr. H. P. Marchant. oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de rentmees ter van het nationale park, de heer J. Me melink en de architect, de heer G. N. Baas £L£UTWCZi£. Ten slotte heeft de minister een bezoek gebracht aan het op de gronden van „De Hooge Veluwe" gelegen werkkamp „Kem- perberg", waar hij van de verschillende werkobjecten met groote belangstelling kennis nam. Omstreeks half zeven keerde de minister naar Den Haag terug. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 29 Augus tus t/m 4 September consumptiemelk re- geerlngscontract, taxe-gedeelte 6.75 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met kwaliteitsafdracht. Overmelk re- geerings-mlnimumprijs 5.60 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxe-melk 2.50 cent. Eind Augustus is 't mogelijk, dat de zomer, waarnaar we 200 reikhalzend uit keken, al weer haast achter ons ligt? De vacanties loopen op 'n eind, het reis- seizoen heeft de grootste drukte gehad en met meer of minder voldoening kijken we terug op de maanden, die ons door rust, ontspanning en zonneschijn, voor zoover aanwezig, weer reserve-kracht moesten be zorgen om den winter in te stappen. Nu, ja, de winter dat klinkt misschien wat erg voorbarig en pessimistisch, maar toch ls voor velen van ons begin September het moment om den zomer met zijn ge neugten achter zich af te sluiten en tevens cm de balans op te maken en vast te stellen, wat die zomer ons aan winst ge bracht heeft. Wat zegt u, ls van „winst" geen sprake, als de vacantietijd om ls en dus onze schatkisten bedenkelijk veel bo demoppervlak vertoonen? Als u zoo'n ver stokte materialist is, wil lk zelfs niet langer met u praten! Maar de winst aan meer levenslust, 'n ruimer kijk op de dingen, meer waardee ring voor wat ons vroeger misschien on begrijpelijk en dus op z'n Hollandsch „gek" voorkwam, heeft de vacantle ons die gebracht? En nu doel ik hier niet alleen op groote, dure, bultenlandsche reizen, die voor sommigen het eenlg noodlge schijnen te zijn ter verkrijging van meerdere waar deering en levenslust; ook dicht bij huis kunnen we uit de dagelljksche sleur komen, zélfs als we alleen maar thuis bleven en eens ongestoord konden luieren of aan onze liefhebberijen toegeven, zonder het gevoel te hebben, dat het eigenlijk niet mag! t Is maar de vraag, hoe ont vankelijk we zelf waren voor „andere" in drukken gedurende de vrije dagen of v/eken die ieder in onze jachtige maat schappij eens per jaar toch wel mag heb- ben.JEn hebt u de vrijheid ln die „heilige dagen", zooals de Engelschen zoo typee rend den vacantietijd noemen, zóó benut, dat u er 't meeste profijt van hebt ge trokken, en hebt u geen moment spijt ook niet van de verluierde uren van zalig nietsdoen? wel, dan is u 'n bevoorrecht mensch: tevredenheid en voldaanheid zijn werkelijk kostbare artikelen en vrij zeld zaam. Maar menschen als engelen zijn even eens vrij zeldzaam en menigeen zal ge mopperd hebben, dat juist in „zijn" vrije dagen het weer, op z'n zachtst uitgedrukt, niet meewerkte. Toch heeft elke land streek ook bij 'n grauwen regenhemel met voortjagende wolken z'n charme, terwijl wij Hollanders als kinderen van het regen land bij uitnemendheid, niet gauw bang zijn voor slecht weer, ln elk geval wat kleeding betreft, er gewoonlijk wel op ge wapend zijn. Alles ls beter dan in pension of hotel te blijven en elkaar te zitten aan kijken met de vroolijke uitdrukking van gekooide dieren en alsof de een den ander de schuld geeft van de ongunst der ele menten. Waar u ook zat: aan zee, in de bosschen, in de bergen, u bent er dus natuurlijk als goed Hollander toch op Uit getrokken en hebt gemerkt, dat het binnen altijd erger lijkt dan het bulten blijkt te zijn. En met uw eveneens Hollandschen laconieken aard hebt u 't zelfs gewaar deerd, dat geen te groote hitte u 't loopen onmogelijk maakte. (Of is dit het opti misme te ver gevoerd?) Natuurlijk heeft het u ook goed gedaan, toen u merkte, dat niet alleen ons klimaat ervan beschuldigd behoeft te worden, dat het 'n half dozijn malen per dag veran dert. Wie de bergstreken bezocht, kan ervan meepraten: je begint 'n tocht met weg te gaan ln een killen ochtendnevel, zoo iets als 'n frissche Hollandsche herfst dag; de landslui, die 't weten kunnen, geven je de bemoedigende mededeeling, dat het waarschijnlijk gaat onweeren of regenen, maar voegen er philosofisch aan toe, dat het onweer of de regen ook best weg kunnen blijven. In elk geval: op dat moment ls 't koud en Je pakt je in warme wollen omhulsels. Binnen 't uur loop je ln de stralendste zomerzon en de „wol" verdwijnt stuk voor stuk ln den Rück- sack, (God's vrije natuur ls werkelijk 'n Ideale kleedkamer, zoo ruim en rustig, als we tenminste geen oord uitzoeken waar we over de mede-vreemdelingen struikelen). Maar pas voelen we ons lekker in het minimum aan kleeding, of er komen wol ken aandrijven als voorwereldlijke mon sters zoo groot; ze golven op ons aan, om hullen ons geheel, zoodat we 't pad haast niet meer zien. Bijna zoo vlug als het weer veranderd is, brengen we de non-actieve kleedlngstukken weer op de plaats, waar ze hun verwarmende taak moeten vervul len en we stappen voort in afwachting van het volgende klimaatverschijnsel en blijven welgemoed. Of misschien bent u geblakerd door de Zuidelijke zon teruggekeerd? Dan hebt dubbele reden om van winst te spreken: de mooie reisherinneringen en de extra- zonneschijn, die wij Noorderlingen in niet al te ruime mate toebedeeld kregen. En geeft het ons weer niet wat meer vertrouwen in de menschheid, als we zien, dat om ons heen er 'n uitwisseling is van „good-will" tusschen jonge menschen uit alle landen, die trachten elkaar te be grijpen en te waardeeren, en niet op de verschillen in de eerste plaats den nadruk te leggen? Leerlingen van middelbare scholen bezoeken groepsgewijs eikaars lan den, zoodat ze beurtelings gast en gast heer -vrouw) zijn, ze correspondeeren met elkaar, er wordt gezamenlijk gekampeerd: er was dezen zomer zelfs 'n gecombineerd kamp van Duitsche en Fransche jongens. En ls ook de Jamboree in ons land niet 'n verheugend bewijs van dezen „good will" geweest? Nu kunnen we daartegen wel Inbrengen: „Och, jonge menschen vinden gauw iets mooi en interessant, op den duur zouden de rasverschillen wel gaan spreken", 't B mogelijk, maar deze herinneringen hebben ze dan toch en misschien maken ze hen op later leeftijd milder in hun oordeel. Er kennen van het verschil ln opvattingen en mentaliteit tusschen de volken, welke verschillen nu eenmaal niet weg te cijferen zijn, behoeft nog niet te lelden tot haat tegenover die „anderen": die komt meestal pas, als hij kunstmatig wordt aange kweekt. Misschien bent u door 't land gereisd, waarvan vele Nederlanders verwachten, dat alleen 'n afkeurende blik hen al in „Schutzhaft" zal brengen, zoodat ze er met angstige oogen en dichtgeknepen lippen doortrekken. En als 't u dan over komt, dat van de familie bij u in de coupe de kinderen een van hun mooie meerstem mige liederen aanheffen en de ouderen onmiddellijk meezingen, zonder ophef of aanstellerij, eenvoudig omdat ze móéten zingen; de zon schijnt toch en ze reizen door hun eigen mooie land dan vergeet u het „régime" en denkt alleen: „Böse Menschen haben keine Lieder". Natuurlijk hebt u op uw tochten door eigen of vreemde streken ook kunstgenot gesmaakt: van de plichtmatige beschou wing van een standbeeld, waarvan Bae deker zegt, dat je 't gezien moet hebben, tot het meest Intense museum- en kerk bezoek. Ja. zelfs als u zich van uw vacantie In hoofdzaak herinnert, welke bijzondere ge rechten u gegeten hebt en waar, (wat ik niet voor u hoopdan is er toch ook nog „winst" te boeken. U kunt nu uw culinaire talenten uitbreiden door te propeeren die onbekende lekkernijen thuis te fabricee- ren; en als u 'n man bent, hebt u stof tot 'n maandenlange geanimeerde conversatie met uw vrouw over het feit., dat ze er toch nog niet in geslaavd is „dat lekkere scho teltje, dat we in X. kregen" precies na te maken. Maar hoe onze aanleg ook is, w-' moet er zijn na 'n vacantie, als we het licht maar 'n beetje extra laten vallen op de „mooie" herinneringen. En, last not least, heeft de reistijd ons misschien ook wat meer waardeering ge* bracht voor het goede in eigen land en eigen huis, als we dat weer met andere oogen terugzien? CRITICA. 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10