STADSNIEUWS De bezetting van Santander Buitenland VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1937 No. 23749 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78sfe Jaargang PRIJS DER ADVERTENTIES: PRIJS DEZER COURANT: Opening Chr. Kleuterschool Morschweg. N.V. „LEMVOG". Een feestelijke intocht Dit nummer bestaat uit VIER bladen Andrew Mellon overleden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 3D Cts." ï«T regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets, per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0 80 per 3 mndJ Ds. M. J. Punselie verricht de plechtigheid. De Ver. voor Christelijk Onderwijs, zag hedenmiddag met de opening van de nieu- we Christelijke Kleuterschool aan den Morschweg een lang gekoesterden wensch in vervulling gaan. Teneinde velen in de gelegenheid te stel len de openingsplechtigheid bij te wonen, was hiervoor een geschikte gelegenheid gevonden in de gymnastiekzaal van de Chr. school aan den Hooge Morschweg (hoofd de heer Tynstrai. Onder de vele aanwezigen merkten wij vele onderwijs-autoriteiten op. Nadat ds. Punselie, voorzitter van de Ver. voor Chr. Onderwijs, de vergadering, in zonderheid de autoriteiten begroet heeft, merkt hij op dat wij samenzijn om een schoone bloem te zien ontluiken. Al lang had de knop zich gezet.Allengs zagen wij die zwellen. Nu breekt hij open en staan wij voor een aantrekkelijke schoonheid. Deze dag is voor de Ver. voor Chr. On derwijs een dag voor groote vreugde en voor het Morsch- en Haagweg-kwartier een dag van groote beteekenis. Wat het eerste betreft: Welbewust heb ben wij het Fröbelonderwijs betrokken bin nen den kring van onze werkzaamheden. Wij dienen een Meester, die Zijn handen zegenend heeft gelegd op de kleinen en gezegd heeft, dat derzulken het Konink rijk der hemelen was. Hij heeft er ons op merkzaam op gemaakt dat er bij die klei nen een natuurlijk aanknoopingspunt voor dat Koninkrijk was, dat zij een aanleg, een drang, een behoefte aan dat Koninkrijk hebben. Zoo hebben wij, aldus spr., reeds lang overwogen of het getal van onze Fröbel scholen niet moest worden uitgebreid. Voor zichtig, omdat de oprichting en instand houding geheel uit eigen middelen moesten lorden bestreden. Na lang zoeken kregen vij de beschikking over een zeer bruikbaar terrein aan den Morschweg en daar ver tes, naar een ontwerp van onzen archi- ect W. Fontein, gebouwd door de firma De Jong een modelschool, die door afmeting, tndèeling, kleuren aan de hoogste eischen en den fijnsten smaak voldoet. Een woord van dank is op zijn plaats aan allen, die toi het bereiken van dit mooie resultaat samenwerkten. Waar nu de school op de kinderen wacht, baar denkt spreker ook aan de dames, die gereed staan om de kinderen onder haar leiding te nemen. Mejuffrouw Hulsbergen en die haar terzijde zullen staan, werden aan de vergadering voorgesteld en met en kele woorden geïnstalleerd. Wat de beteekenis van deze school voor de wijken, waarin zij arbeiden gaat, aan gaat: Spreker wijst op wat op den gevel prijkt Christelijke Kleuterschool". Hij wil bet woord „Bewaarschool" uitbannen. Zijn vereeniging acht zich niet geroepen de moeders in staat te stellen zich enkele uren op een gemakkelijke wijze van haar kin deren te ontdoen. Zij heeft hier een school gesticht, d.w.z. een inrichting waar de kin deren gevormd worden tot hun toekom stige levenstaak. En dat zal vooral een Christelijke school zijn, omdat wij het voord hebben gehoord: Die Mij vroeg zoe ken zullen Mij vinden. Zoo wordt deze school aan de belang stellenden, die haar omringen, aanbevolen en de hoop uitgesproken, dat door harte lijke samenwerking van bestuur en wijk bewoners deze Kleuterschool moge bloeien en vruchten dragen voor de eeuwige schu ren. Daarmede verklaart ds. Punselie deze school voor geopend en draagt hij haar »n allen, die in haar zullen in- en uitgaan, In het gebed aan de hoede Gods op. Na het uitspreken van deze rede werd fog door enkelen het woord gevoerd, waar- t> "ij echter morgen terugkomen. PARADE OP KONINGINNEDAG. Ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin op 31 Augustus as. zal door het garnizoen te Leiden te 10.30 uur een parade worden gehouden op 't Schut tersveld. Toegangsbewijzen hiervoor zijn verkrijg baar op het garnizoensbureau in de Doe lenkazerne en wel op Zaterdag 28 en Maandag 30 Aug. a.s. van 1012 uur. DE REORGANISATIE VAN HET TAXI-VERHUURBEDRIJF. Surséance van betaling verleend. Op 20 Aug. 1.1. is aan de N.V. Leidsche Cxpl. Mij. van Onroerende Goederen al- hier. Rapenburg 122, voorloopige surséan- 's van betaling verleend. Een vergadering hn schuldeischers vindt plaats ter raad- kamer der Rechtbank te Den Haag, op Donderdag, 14 October 1937, v.m. 11.30 uur. Bewindvoerder is mr. G. H. E. Nord Thom- advocaat en procureur te dezer stede. is geen ontwerp-accoord ter griffie ge deponeerd. CONCERT IN ENDEGEEST C.A. v Onder begunstiging van mooi weer gaf Leidsch Harmoniegezelschap „De Post" Clt de heer Bolderdijk uit Leiden, gister- JJ®4 op het voorplein van het kasteel een «voering voor de verpleegden van Ende- en Voorgeest. Het programma, be ende uit een 9-tal nummers, werd op Oiienstelijke wijze en in vlot tempo af- £4'Etkt. Een dankbaar applaus klonk na r?tr nummer, terwijl de geneesheer-direc- ïvfa. F. J, Stuurman uit naam der aan- ®gen bedankte voor het geboden?. Van 1 September af is een vergunning noodig. In verband met het in werking treden van het Reglement Autovervoer Personen op 1 September as., voor wat betreft de bedrijven van taxi- en huurauto's, wordt er aan herinnerd, dat met ingang van ge noemden datum een vergunning vereischt wordt voor het exploiteeren van taxi- en huurauto's en eveneens om als chauffeur van een taxi- of huurauto op te treden. Voor dien datum moeten ook alle taxi- en huurauto's goedgekeurd zijn. Om een be wijs van toelating als chauffeur van taxi- of huurauto's te ontvangen, moet men een proef als zoodanig hebben afgelegd. Inlichtingen kunnen desgewenscht wor den verkregen aan het pohtie-bureau, af- deeling Verkeer. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken afd. arbeidsbemiddeling stonden gisteren als werkzoekenden inge schreven Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 19, betonvlechters 17, betonwer kers 61, fundeeringwerkers 1, glazemvas- schers 8. glazenmakers 1, granietwerkers 10. grondwerkers 92. heiers 3, metselaars 110, opperlieden, 101. schilders 113. sloopers 1. steenhouwers 1, straatmakers 8. hulp- straatmakers 11. stucadoors. witters 43. timmerlieden 189, uitvoerders 8, voegers 15. ongesch. bouwarb. 10. Totaal 825. Fabrieksarbeiders: bleekers 18, lomnen- sorteerders 14, vellenblooters 6. steenfabr. arb. 121. zeepfabr. arb. 4, ongesch. fabr. arb. 56. Totaal 219. Kantoorpersoneel: kantooroersoneel 105. reizigers, colp. 39, winkelbedienden 33, eta leurs 3, incasseerders 14, musici 8, onder wijzers 9, overheidspersoneel 10. Totaal 221. Hotel-café-pers.' huispersoneel 8, kell- ners 31. koks 4. Totaal 43. Houtbewerkers: beddenmakers 3, hout bewerkers 52, kistenmakers 2. kuipers 8. liistenmakers 4. mandenmakers 1, meubel stoffeerders 22, meubelmakers 31. politoer- ders 3. ongesch. arbeiders 32 Totaal 158. Kleermakers: kleermakers 83. kappers 5, schoenmakers e.a. 12. Totaal 100. Land- en tuinarb.: bloemisten 24, land arbeiders 26. tuinlieden 28. warmoeziers 9. ongesch. landarb. 5. Totaal 92. Metaalbewerkers: bankwerkers 91. blik- bewerkers 20. burgersmeden 27, electri- ciens 55. gasfitters 16. gasmetermakers 1, eereedschapmakers 3. instrumentmakers 2, isoleerders 5, kernmakers 1, kettingsmeden 21, klinkers 11. korerslasrers 4. lab. bedien den 3, lasschers 4. loodgieters 52. machi nisten 12. metaalboorders 6. metaaldraaiers 5. metaalsliipers 1. metaalzagers 1. mon teurs 10, pianostemmers 3, ponsers 4. po lijsters 1. rijwieiherstel'ers 15. rijtuigschil ders 2. scheepstimmerlieden 4. stokers 24, tegenhouders 14. verw. monteurs 14. voor- slaanders 6. voorwarmers 4. vulcaniseurs 1, vuurwerkers 7 .wagenmakers 6. ijzerwer kers 38. zandspuiters 2, zandvormers 3, onvesah. arbeiders 46. Totaal 545. Sigarenmakers: sigarenmakers 16, sig. sorteerders 1, sig. strippers 2. Totaal 19. Technici, opz.: analvsten 1, bedrijfslei ders 8. ingenieurs 3, technikers 5, teeke naars 11, werkmeesters 13. Totaal-41. Textielarbeiders: hekelaars 7, katoen drukkers 20. kluwers e.a. 7, luikers 18, plaatsnijders e.a 22, schrobbelaars 2. spin ners 54. snoeiers 2. staaldraaddraaiers 7, sterkers 2. strijkers 17. wevers 123. wolbe werkers 37. ongesch textielarb. 60. Totaal 378. Transportarbeiders: emballeurs 5. chauf feurs 139. exp. knechten 14. koetsiers 16. loopknechten 39, schippers 80. magazijn knechten 60, spoor- en trampers. 12, wa kers 7, transportarbeiders 65, losse arbei ders 439. Totaal 876. Typografen' boekbinders 30, boekdruk kers 21. fotografen 3, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 26. steendrukkers 2. Totaal 86. Voedingsmiddelenarb.bakkers 78, mole naars 1. ovenisten 4, slagers 62, suikerwer kers 19, wijnkoopersknechten 10, zoutzie- ders 2, zuivelbereiders 2. ongesch. fabr. arb. 18. Totaal 196. Vrouwen' apothekersass. 1. kapsters (leerl.i 1, naaisters 11, maasters 1. winkel juffrouwen 9, serveersters 1. buffetjuffrou wen 1. kantoorbedienden 24. verpleegsters 7, bedrijfsleidsters 1. teekenaressen 1, on derwijzeressen 4, ass. en huishoudsters 11. dagmeisjes 30. dienstboden 6, noodh. dienstboden 2. kinderjuffrouwen 6. werk sters 88. fabrieksarbeidsters 9, A. V. O. 8. Totaal 222. Algemeen totaal4021 27 Aug 1936 4302 29 Aug. 1935 3875 Ben. 40 ged. werkloozen, 24 jeugdwerk- verschalfing en 20 werkverschaffing. Gisterochtend zeven minuten over halfelf rukten patrouilles van de „zwarte vlammen" en van de „zwarte pijlen" Santander binnen, vooraf gegaan door tanks. Hoewel geen enkel schot werd gelost, rukten de troepen in kleine groepen de nauwe straatjes voorzichtig binnen. De af- deelingen vereenigden ziclï voor de triom fantelijken intocht bij de Cantabrische jpoort. Een Reutel-correspondent meldt dat de stad een zeer verarmden indruk maakt. In de winkels zijn heelemaal geen voorraden meer. Er Is weliswaar niets verwoest, maar de straten zien er allertreurigst en ver vuild uit. In het station staan eenige ver roeste locomotieven. Er groeit gras tus- schen de rails. Gedurende een paar maan den heeft de stad henger geleden: vleesch was niet te krijgen; er was gebrek aan brood; alleen rijst was er voldoende. De troepen van Franco worden over het algemeen met vreugde begroet. Er waren opgewonden vrouwen die huilden van ge luk. Er waren echter ook nog duizenden militairen van het roode leger. Over het algemeen was men verbaasd over de kracht van het nationalistische leger. Ongeveer 25.000 man zijn Santander binnengetrokken. Men schat dat meer dan 10.000 roode sol daten de stad over zee hebben verlaten. Meer dan 80 pet. van de roode officieren konden aldus ontkomen. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn er nog 11 nationalisten uit de stad doodgeschoten. In het geheel zijn er sinds het begin der vijandelijkheden in Santan der 1300 personen gefusilleerd. Dank zij de volksbeweging van Woens dag werden er 3000 gevangenen in vrijheid gesteld. De bevolking van Santander telde in Juli 1936 slechts 91 000 zielen. In verband met de komst van talrijke vluchtelingen ver blijven er thans 140.000 menschen in de stad Op hetzelfde oogenblik, dat Franco's troepen de stad binnentrokken, richtte de brigade Navarra, die Torrelavega heeft in genomen, zich naar Austurië, in de rich ting van San Vicente de La Barquera. Te Gyon heerscht dan ook een paniek en de marxistische leiders bereiden hun vlucht voor. In geheel nationalistisch Spanje is op gewekt feest gevierd. Twintig vrachtauto's met levensmiddelen zijn gistermorgen vroeg van Valladolid naar Santander vertrokken om de bevrijde bevolking in haar voedselschaarschte te heioen voorzien. In eenige dorpen wachtten heele batal jons roode miliciens op de aankomst der nationale troepen, om zich onder hoera geroep voor generaai Franco en voor het nationale Spanje over te geven. Vele duizenden dezer lieden vroegen, in het nationale leger te worden ingelijfd. Aanval in Arapon. De regeeringstroepen melden een succes in Aragon. Zij zouden daar achttien tot twintig kilometer opgerukt zijn over een frontbreedte van zeventig kilometer, van Zuera tot Beichite. De weg van Huesca naar Saragossa heet door hen bezet. Vermoedelijk zal dit succes slechts van heel korten duur zijn! Britsch protest. De Britsche regeering heeft bij Franco geprotesteerd naar aanleiding van den aanval op het Britsche ss. „Noemi Julia". Zij verklaart, dat zij zich, voor het geval deze aanvallen op Britsche koopvaardij schepen mochten voortduren, het recht voorbehoudt, de maatregelen te nemen, die de omstandigheden eischen. DE HAAGBRUG. De werkzaamheden aan de Haagbrug zijn thans zoover gevorderd dat de houten voetgangersbrug aan het Rijn. en Schie- kanaal in den nacht van Maandag op Dinsdag a.s. zal worden afgebroken. Het voetgangersverkeer kan met ingang van Dinsdag a.s. dus over de nieuwe brug geschieden, doch er zal nog geruime tijd medegemoeid zijn vooraleer dit ook het geval is met het rijverkeer. TWEE AANRIJDINGEN BINNEN DE MINUUT. Gistermorgen om halftwaalf is de 19- jarige wielrijdster J. N.. die midden op de Haarlemmerstraat naast haar fiets stond te praten en plotseling opstapte en weg reed, aangereden door een autobus van den dienst op Alphen, bestuurd door A. F. E. uit Voorburg. Hoewel E. uit alle macht remde, was een aanrijding niet te voor komen. De wielrijdster klaagde over pijn in den voet en werd door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De autobus vervolgde haar weg, doch kwam nauwelijks eenige honderden meters verder in botsing met een andere bus, die stopte, om passagiers op te nemen. Geluk kig waren ook ditmaal de gevolgen niet ernstig en bleven deze beperkt tot lichte materieele schade. De remmen van de auto bleken goed te werken. De wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd morgen spreekuur te houden. Bij de naamlijst der geslaagden voor het diploma zwemmen in de Zijl is weg gevallen de naam van mej. Cor Ouweelen. De oefeningen in den Harskamp der eerste infanteriebrigade, waaraan ook werd deelgenomen door het 4de regiment infan terie alhier, werden gedeeltelijk bijgewoond door Z. K. H. Prins Bernhard, die te paard met groote belangstelling de troepenbe wegingen volgde. Gelijk reeds eerder gemeld, keert het regiment morgen naar huis terug. De politie alhier, heeft den 39-jarigen P.M. aangehouden, die nog 15 dagen hech- tenisstraf moest ondergaan. Gisteravond omstreeks halfzeven is op de Breestraat nabij het Gangetje de achterband van een motorrijwiel, bestuurd door den 45-jarigen M. P. B. uit Den Haag, gesprongen, waardoor het voertuig kan telde en zoowel de bestuurder als zijn 35- jarige echtgenoote, die op de duo had plaats genomen, op den grond geslingerd werden. t Eerstgenoemde kreeg geen letsel, doch zijn vrouw bekwam een hoofdwonde en een sleutelbeenfractuur en moest door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Groeiende spanning. Zoowel de aangekondigde Japansche blokkade als de verwonding van den En- gelschen gezant in China veroorzaken in de algemeene politiek nog al ongerustheid en bevorderen tan zeerste de vertroebeling der atmosfeer. Van Chineesche zijde wordt ge tracht het vuurtje aan te blazen en wordt de hoop uitgesproken op een ingrijpen. Doch zoover is het ongetwijfeld nog lang niet. Niemant voelt voor een stap, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn! De Amerikaansche regeering heeft be sloten ten aanzien van het conflict tus- schen China en Japan een houding van waakzaam toezien aan te nemen en alles te vermijden, waardoor de toestand, die door de verwonding van den Britschen ambas sadeur reeds ernstig is geworden, zich nog verder zou toespitsen. Na afloop van den kabinetsraad vertelde een der ministers, dat de geheele situatie onder het oog was gezien en dat de regee ring waakzaam zou blijven. Cordell Huil verklaarde later aan jour nalisten, dat de regeering alle jx>gingen in het werk stelt om de Amerikaansche bur gers te overreden het gebied van Sjanghai te verlaten, maar dat zij geen middelen bezat hen te dwingen om de stad te ont ruimen. EERSTE BLAD BINNENLAND. Nadere bijzonderheden omtrent het Vogel- besluit (Binnenland, 3de Blad). Lohmann (Duitschland) wereldkampioen der stayers (Sport, 4de Blad). De vermiste aangeteekende brief met f. 18.000; een postambtenaar te Am sterdam gearresteerd (Gemengd, 3de Blad). BUITENLAND. Rond de door Japan aangekondigde blok kade (1ste Blad). Vermoedelijk zal de Britsche gezant in China herstellen van zijn verwonding (lste Blad). Japan wil een nieuwe bufferstaat oprich ten in Noord-China (lste Blad). Op 82-jarigen leeftijd is overleden de vroegere Amerikaansche minister van financiën Andrew Mellon (Buitenland, lste Blad). Franco's troepen houden den intocht in Santander (lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. HONGARIJE Schulden-betaling. De regeering te Boedajjest heeft Washing ton er van in kennis gesteld, dat zij de gedeeltelijke betaling zal beginnen van na den wereldoorlog in de Vereenigde Staten aangegane schulden. Hongarije had indertijd leeningen geslo ten om meel te kunnen koopen. Sinds het moratorium van 1931 had Hongarije de terugbetalingen evenwel gestaakt. POLEN De stakingen. In den afgeloopen nacht is Andrew Mellon, oud-minister van financiën van de Vereen.. Staten op 82-jarigen leeftijd te Southampton (New-York) aan longontste king overleden. De stakingen blijven aan de orde van den dag. Te Lodz hebben 4000 arbeiders van publieke werken het werk neergelegd. Zij eischen 2025 pCt. loonsverhooging. Bij Warschau zijn een 50-tal communis ten gearresteerd. De boerenstakingen in Galicië zijn ech ter beëindigd. EGYPTE De Koningin zal Farida heeten. Naar officieel wordt medegedeeld, zal de nieuwe koningin Farida heeten, hetgeen „de eenige" beteekent. Deze naamsveran dering is noodig, omdat de oorspronkelijke naam Perzisch is en de koningin van Egypte beslist een Egyptischen naam moet dragen. Andrew Mellon. Andrew Mellon werd op 24 Maart 1854 te Pittsburgh geboren. In 1921 werd hij door Harding benoemd tot minister van financiën, om dit te blijven onder Coo- lidge en Hoover. In 1932 werd hij ambassadeur te Londen. Dit hooge ambt bekleedde hij slechts kor ten tijd. Toen Roosevelt in 1933 tot presi dent werd gekozen werd Mellon uit Londen teruggeroepen. Mellon was een van de bekendste groot- industrieelen van de Nieuwe Wereld. De staal- en aluminiumindustrie stonden ge heel onder zijn controle, doch ook in de kolen-, petroleum-, hout- en scheepsbouw- industrie was zijn invloed zéér groot. Toen hij als ambassadeur te Londen werd benoemd schatte men zijn vermogen op 8 milliard dollar. De crisis heeft Mellon buitengewoon zwaar getroffen. De man, die eens tot de rijksten der wereld behoorde, kon in zijn laatste levensjaar slechts met moeite in zijn onderhoud voorzien. VEREENIGDE STATEN Nieuwe kruisers - De spoorwegstaking. Van de marinewerf te Brooklyn is een nieuwe, 10.000 ton metende kruiser „Ho- noloeloe" van stapel geloopen. Het zuster schip „Philadelphia" zal 30 November ge reed zijn. De nationale bemiddelingsraad heeft den spoorwegdirecties en den personeels organisaties aangeboden in het conflict te bemiddelen, ten einde een staking te voor komen. De vertegenwoordigers der spoor wegmaatschappijen hebben reeds laten weten, dat zij arbitrage van den raad aan vaarden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1