660 De Japanners kondigen een blokkade af LAATSTE BERICHTEN ELTAX LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 26 Augustus 193] TIEMYER GIRLS VEREENIGDE STATEN MIDDEN-AMERIKA Geen beslissingen te velde Binnenland Promotie en eervol ontslag in het leger. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Erres radio. ROOSEVELT EN HET HOOG GERECHTSHOF. Dreigende spoorwegstaking. Na het wetsontwerp te hebben ondertee kend betreffende de hervorming van de lagere rechtbanken, waarmede, naar men dacht, een einde was gekomen aan den bitteren strijd rondom het ontwerp tot hervorming van het federale hooggerechts hof, heeft president Roosevelt een verkla ring afgelegd, waarin hij zeide, dat het nog noodig is het terrein van de hervor ming der rechtbanken te exploreeren. Het Amerikaansche volk. aldus Roose velt, toont zich ongeduldig over den lang- zamen onzekerer. gang van de wetsrege- ling. Ten aanzien van de hervorming van het federale hooggerechtshof voegde de presi- dent hieraan toe: „Wij hebben een einde willen maken aan de pijnlijke periode, ge durende welke er een werkelijke samen zwering scheen te bestaan van den kant van vele leden van het hof, met het doel sociale en economische hervormingen on vruchtbaar te maken of te doen misluk ken. Aangezien een regeering der volksverte genwoordiging om te slagen moet hande len door tusschenkomst van de wetsproce- dure, is het noodzakelijk, dat zij een hooge mate van samenwerking tot stand brengt tusschen haar drie gecoördineerde mach ten." Na onderhandelingen, welke reeds drie weken gaande zijn tusschen 90 spoorweg maatschappijen en haar personeel, schijnt thans een staking, welke 85.000 man zal betreffen, te verwachten. Het personeel eischt een loonsverhooging van 20 procent, doch de maatschappijen weigeren dezen eisch in te willigen, daar zij deze ruïneus voor de bedrijven achten. Geschil tusschen Nicaragua en Honduras. Tusschen Nicaragua en Honduras is een diplomatiek confücc uitgebroken over een door eerstgenoemd land uitgegeven lucht postzegel. waarop een landkaart van Nica ragua voorkomt. Honduras heeft er tegen geprotesteerd, dat op het postzegel een gebied voorkomt, dat betwist wordt, en intrekking van de postzegels geëischt. Reeds hebben geruchten de ronde gedaan over botsingen tusschen de troepen van beide landen, doch deze zijn tegengespro ken door den president van Nicaragua, die de meening van Nlcaraguaansche rechts geleerden heeft gevraagd, teneinde tot een regeling van dit reeds jaren bestaande ge schil te komen. Generaal Somoza heeft voor de pers ver klaard, dat de nationale rechten langs diplomatieken weg in broederlijke eens gezindheid verdedigd zullen worden. NIEMAND VERZUEVIE TE HOOREN DE 6367 BEROEMDE OP 1 SEPTEMBER IN „ZOMERZORG". (Ingez. Med.) iBulten verantwoordelijkheid der Reu Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. CHR. MILITAIR TEHUIS. Wederom komt het Chr. Militair verband te Leiden een beroep doen op de offer vaardigheid van Leiden's ingezetenen. Op Zaterdag 28 Aug. a.s. zal de Jaarlijksche vlagjesdag worden gehouden. Een aantal bereidwillige dames stelde zich reeds be schikbaar om aan deze met toestemming van B. en W. te houden inzameling hun krachten te geven, al zou voor een goed slagen hun aantal nog wel verdubbeld kun nen worden en zullen aanbiedingen voor hulp gaarne worden tegemoet gezien! Het Militair Tehuis is een reeds oude in stelling, te Leiden bijna 75 jaren, duizenden en duizenden hebben hier of elders het ge not ervaren, dat de militairen na volbrachte dagtaak, een geopende deur vinden, met een vriendelijke huisvader en huismoeder, die hen in een goed verlicht en verwarmd ver trek ontvangt. Waar zij vinden hun orgel, piano, radio, gezelschapsspelen, dag- en weekbladen en, wat wat meer is, een sfeer van huiselijkheid en een zich ongedwongen bewegen. Dat onze Tehuizen zich aandienen als Christelijke Tehuizen, vindt eenerzijds zijn oorzaak in het feit, dat zij uitingen zijn van Chr. naastenliefde, anderzijds, dat zij een voortzetting willen zijn van het Christelijk gëzin. Waar in een gezin wel niet gepreekt zal worden, gebeurt zulks in de Tehuizen evenmin. Dat er ln een gezin van jonge menschen vroolijkheid heerscht, is logisch, even logisch dat gepaste vroolijkheid in het Tehuis onmisbaar is, maar evenzeer is er eiken avond dat korte moment van dag sluiting, welke zich beperkt tot het lezen van een kort bijbelgedeelte en gebed. Onze tehuizen zijn interkerkelijk en nog nooit ls aan een bezoeker gevraagd tot wélke rich ting of kerk hij behoort; het Tehuis staat open voor elk militair. Dit prachtwerk gaat onder zware zorgen gebukt, soms bijna te zwaar om het te kun nen voortzetten, daarom ons dringend be roep: wijs onze collectrices niet af. Ja, als het kan, geef iets meer dan gewoon, wer kelijk, ons beroep is niet ongegrond Wij hebben het volste vertrouwen, dat gij ons niet teleur zult stellen. Voor het Chr. Militair verband C. MULDER E. DE GEUS L. BOEKKOOI L.QUESTROO. De strijd bij Sjanghai ls nog niet in een beslissend stadium getreden. De Japannee- zen lijken weliswaar iets in het voordeel, doch hun landingspogingen hebben blijk baar toch niet het resultaat opgeleverd, dat er van verwacht werd. De correspondent van de „Jomioeri Sjim- boen" te Sjanghai meldt, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek een zijner troefkaarten heeft uitgespeeld met het zenden van de eerste en tweede divisie van het eerste Chineesche leger naar Woesoeng, om ae Japansche troepen daar tot staan te bren gen. Deze troepen zijn de best uitgeruste van het geheele Chineesche leger en staan onder bevel van generaal Hoe Tsoeng Nan, die eerst aan het hoofd van honderd duizend man optrok langs de lijn Tientsin Poekau. Tsjang Kai Sjek heeft hem evenwel teruggeroepen, om het commando bij Woe soeng op zich te nemen. De correspondent verwacht derhalve, dat binnenkort een beslissende slag bij Sjang hai zal worden geleverd. In de afgeloopen tien jaar heeft generaal Hoe Tsoeng Nan tegen de communisten ln China gestreden en verleden Jaar heeft hij vijftienduizend communisten uit de pro vincie Kansoe verdreven. Van Japansche zijde wordt overigens gemeld: De toestand te Sjanghai ontwikkelt zich in gunstigen zin voor Japan. Niettegen staande den tegenstand van de Chinee sche troepen hebben de Japansche lan dingsdivisies op drie plaatsen vasten voet gekregen en dringen de Chineezen terug. De fabriekswijk in het Oosten der stad is van Chineesche troepen gezuiverd, ver scheidene Chineesche afdeelingen moesten zich door gebrek aan voorraden overgeven. De vertegenwoordiger der Japansche marine te Sjanghai heeft tegenover ae pers verklaard, dat de ontscheepte Japan sche troepen regelmatig optrekken. Zij ontmoeten daarbij wel ls waar eenlgen tegenstand, doch behoeven geen belang rijke slagen te leveren. Hij voegde hieraan toe: „Sinds den aan vang der Japansche troepen-ontschepingen zijn 160 militairen gedood of gewond. Er komen nog voortdurend versterkingen aan. Spr. verklaarde niet de belangrijkheid der uit Japan gezonden versterkingen te kun nen aangeven, maar zelde dat zij toch wel voldoende zijn om de Chineesche troepen in de buurt van Sjanghai te vernietigen. Sinds gisteren heeft zich geen enkele wijziging voorgedaan aan het front van Hongkiau en Yangtse Poe. De Japansche troepen hebben niet geprobeerd hun stel lingen te veranderen. In den loop van den dag zijn 22 man gesneuveld en 98 gewand". Daarentegen melden de Chineezen: Geraamd wordt, dat de Japanners 5000 man hebben verloren, welke deel uitmaak ten van drie divisies, die aan land trachtten te gaan. In de streken van Setseling en Lioeho is een regiment Japanners vernietigd. In de streek van Wentsjaupang zijn 200 van de 500 ontscheepte Japanners gedood. De rest heeft zich verschanst, maar bevindt zich ln een netelige positie. Bij Tsjangwapang gingen 2000 Japan ners aan land. Slechts 500 hunner konden de Japansche oorlogsschepen weer be reiken. In Nanwei, ten Oosten van Poetoeng, wer den 1200 Japanneezen, die ontscheept wer den, gedecimeerd. Hieraan wordt toege voegd, dat zich 25 Japansche oorlogssche pen, onder welke een vllegtulgmoederschip, buiten Woesoeng bevinden. Veertien schepen liggen ln de Wangpoe. Er zijn Chineesche versterkingen op den oever van de Jangtse aangekomen, om te verhinderen, dat nieuwe Japansche ont schepingspogingen in het werk worden ge steld. Hevige gevechten duren voort ln de buurt van Woesoeng, Lioeho en Lotien tegen de onlangs ontscheepte Japansche troepen. Twee regimenten Japanneezen zouden te Lotien zijn ingesloten, te Lioeho zouden evenwel belangrijke effectieven aan land zijn gegaan. Toch acht men de Chinee sche versterkingen voldoende om het hoofd te kunnen bieden aan den toestand. Sjanghai zelf gewent zich geleidelijk aan den oorlog op haar drempels Behalve en kele slecht gerichte projectielen is er naar men gelooft geen groot gevaar nu ln de stad. De mogelijkheid van een Japanschen of Chlneeschen inval lijkt verder af. De aanvoer van levensmiddelen is verzekerd en transporten worden weer zorgvuldiger. Op voorbeeld van de banken zijn de meeste buitenlandsche firma's weer geopend. Ahe vermaaksinrichtingen blijven echter geslo ten, de taptoe is nog van kracht tusschen tien uur des avonds en vijf uur des mor gens. De aankomst van Britsche en andere bui tenlandsche troepen heeft een kalmeerende uitwerking gehad. De meeste mannen zijn geruster nu de vrouwen vertrokken zijn. De uittocht duurt voort. Weer huiszoeking in sovjet consulaat. De Japansche autoriteiten hebben op nieuw een huiszoeking verricht in het con sulaat der sovjet-unie te Sjanghai, daar volgens hen verscheidene malen van het consulaat lichtsignalen zouden zijn gegeven ten behoeve van de Chineesche troepen. De strijd in 't Noorden. De Japanners beweren opnieuw Kalgan en Hwailai te hebben bezet na de drama tische verschijning van het Kwantoeng- leger, dat de Chineesche troepen bij den Nankaupas van achteren aanviel. De Chi neezen zouden thans volkomen zijn Inge sloten. De Japanners beweren ook de Chi neesche strijdkrachten, die oprukten uit Liang Smng, om zich te voegen bij de ver dedigers van Nankau, te hebben uiteen gedreven. Maar iedere zekerheid ontbreekt. Een Japansche brigade-generaal is door een geweerkogel gedood. De Japansche legermacht bestaat uit zes divisies met een totale sterkte van 130.000 man. De Chineezen tellen negen tien divisies met in-totaal 190.000 man. De Japansche troepen ontvangen nog voort durend versterking, terwijl de Chineezen aanzienlijke versterkingen concentreeren ten Noorden van Koeau. waar de weg van Peiping naar Pau Ting Foe de rivier Joeng Ting passeert. Amerikaansche vliegtuigen naar China. Uit geloofwaardige bron wordt gemeld, dat twintig Bellanca-vllegtuigen, die voor militaire of burgerlijke doeleinden kunnen worden gebruikt, uit Amerika naar China zijn verscheept aan boord van het motor schip „Wichita". De bijzonderheden van deze vliegtuigen verscheping zijn in het duister gehuld. De zending zelf Ls echter niet onwettig vol gens de neutraliteitswet. Blokkade afgekondigd. Vice-admiraal Hasewaga, de com mandant van het derde Japansche es- cader. heeft medegedeeld, dat van zes uur hedenavond af de Chineesche kust geblokkeerd zal worden van 32 graden, vier minuten Noorderbreedte en 121 graden, 44 minuten Oosterlengte tot 23 graden, 14 minuten Noorderbreedte en 116 graden, 48 minuten Oosterlengte, een afstand van duizend mijl, van Sjanghai tot Hongkong. Deze blokkade geldt alleen voor Chi neesche schepen. Schepen van andere nationaliteit zullen éfe blokkade vrij megen ppsseeren. Ook het Japansche departement van buitenlandsche zaken heeft een offlcleele verklaring gepubliceerd. Hierin wordt ge zegd, dat de blokkade tegen de Chineesche schepen uitsluitend wordt verricht, om het conflict met China snel tot een oplossing te brengen. Japan hoopt, dat de blokkade de regeering van Nanking .zal brengen tot een herziening van haar anti-Japansch standpunt. De blokkade: wil in geen geval de rechten van derden kwetsen of ver storen. De Japansche marine-autoriteiten te Sjanghai zijn van meening, dat, hoe wel de buitenlandsche schepen niet kunnen worden in beslag genomen, vastgehouden of gedwongen terug te keeren, zij, na de instelling der blok kade door Japan, thans onderworpen zijn aan de controlè der Japansche marine, welke aan boord een onder zoek zal kunnen instellen om 6- juiste nationaliteit vast te stellen. De houding der mogendheden. De Britsche regeering is voornemens haar pogingen voort te zetten om te ver krijgen, dat Sjanghai buiten het tooneel van den strijd gehouden wordt. De Britsche regeering deelt de ongerust heid van de Amerikaansche ten aanzien van het kwaad, dat door de tegenwoordige vijandelijkheden in het Verre Oosten in het algemeen wordt gesticht en staat gun stig ten onzichte van eed door Huil tot de belde partijen gerichteri, oproep. Met vol doening merken de ministers de nauwe samenwerking op. die gehandhaafd wordt tusschen de Britsche. Amerikaansche en Fransche regeeringen. Zij achten het van het grootste belang, dat deze samenwer king voortgezet wordt. Britsche ambassadeur door mitrailleurkogel gewond. De Britsche ambassadeur ln China, sir Hugh Knatchbull Hugessen, is, ♦oen hij zich per automobiel van Nan king naar Sjanghai begaf, gewond door een mitrailleurkogel, afkomstig van een vliegtuig. De ambassadeur is naar het zieken huis vervoerd. Zijn toestand is heel ernstig. De identiteit der vliegtuigen is nog niet vastgesteld. Actie van Chineesche professoren. De Chineesche bladen melden, dat pro fessoren van de universiteit van Pelplng een tegen de Kwo Mintang gerichte orga nisatie hebben gesticht. Zij bepleiten een samenwerking der Aziatische rassen. De prefectuur van politie heeft 150 agen ten ontslagen, die er van beschuldigd wor den de Kwo Mintang te hebben begun stigd. Er is een onderzoek ingesteld naar blauwhemden en communisten, die zich in de binnenstad moeten schuil houden. Voorts heeft men de bevolking den eisch gesteld alle wapens ln te leveren. De secretaris-generaal van het departement van defensie gaat heen. De secretaris-generaal van het departe ment van defensie, de heer C. P. van Gin- kel heeft, na 48 dienstjaren, tegen i October a.s. zijn eervol ontslag ais zoodanig aange vraagd. Omtrent zijn opvolger zal dezer da gen worden beslist. De heer van Ginkel werd 13 Juli 1869 te 's-Gravenhage geboren. Na de H, B S. en vervolgens de militaire school in Haarlem te hebben bezocht, werd hij in 1892 benoemd tot tweede luitenant, waarna hij van 1898 tot 1908 werkzaam werd gesteld aan de Kon. Mil. Academie te Breda. Als kapitein werd hij in 1910 adjudant van den inspecteur van het militair onderwijs, welke functie hij in 1914 verwisselde met die van adjudant van den territoriaal bevelhebber ln Overijssel. Verder werd de heer van Ginkel belast met de bewaking van 't lnterneeringskamp te Zeist en werd hij hoofd van het bureau voor het verleenen van economische ver loven aan dienstplichtigen. In 1917 verliet hij den militairen dienst als majoor, waar na hij werd benoemd tot referendaris bij 't toenmalige departement van oorlog. In 1923 werd de heer van Ginkel bevorderd tot ad ministrateur. hoofd van de afdeeling per soneel, terwijl hy sedert 1933 werkzaam ls als secretaris-generaal van het departement van defensie. Volgende schepen zyn morgen radiotele- graflsch te bereiken vla het kuststatlon Scheveningen Radio: Alchiba; Alcyone; Aldabi: Alwaki: Ba- loeran; Bloemfontein: Colombia; Costa Rica; CrUnssen; Gaasterkerk; Jagersfon tein; J. P. Coen; Joh. van Oldenbarnevelt: Kota Agoeng; Marnix van St. Aldegonde; Oranje Nassau; Poelau Laut; Randfontein; Serooskerk; Sibajak; Simon Bolivar; Sla mat; Springfontein; Streefkerk; Veendam; Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen wordèn aangenomen door alle telegraafkantoren en door „Radio-Hol land". DE EINDHOVENSCHE MELKSTAKING OPGEHEVEN. De Elndhovensche hulsmoeders hebben hedenochtend weer hun gewone melkleve- ranclers aan de deur gehad en thans zon der polltlegeleide, aangezien de staking bij de beide coöperatieve melkinrichtingen St. Petrus en St. Joseph heden in de vroegte was opgeheven. Tot in den nacht hadden de besturen der beide melkinrichtingen onder leiding van den rijksbemiddelaar mr. Verschuur, met het hoofdbestuur van den Nederland- schen R.-K. Transportarbeidersbond St. Bonifacius te Eindhoven vergaderd, waar bij men tenslotte met erkenning van aan beide zyden gemaakte fouten tot een ac- coord kwam. Overeengekomen werd dat alle arbeiders, die tot staking zijn overgegaan onmiddel- lyk weer in dienst worden genomen, on der voorwaarden, dit bij het uitbreken der staking'geldende waren (dus een loonkor- tihg van 10 pCt. bij een melkprijs van 9 cent). Vrijdag 3 September zullen de besturen van de melkinrichtingen en van den Transportarbeidersbond onderhandelingen beginnen over een collectieve arbeidsover eenkomst. Bij deze bespreking zal ook de kwestie van de 5 pCt. loonsverhooging wor den behandeld en tevens worden nagegaan of deze alsnog zal worden toegepast met terugwerkende kracht tot 15 Augustus 1.1. Hedenochtend om zes uur zyn de sta kers daarop samengekomen in het gebouw van den R.-K. Volksbond, waar zy verga derden onder presidium van den afdee- lingsvoorzitter Melskens en waarbij de voorzitter en secretaris van het hoofdbe stuur, de heeren Jansen en Zwaga, alsmede de districtsbestuurder Mans geadviseerd hebben het accoord te aanvaarden, waar toe met algemeene stemmen werd beslo ten. Dadelyk daarop hebben de venters zich wederom by de melkinrichtingen aan gemeld en zyn zy met hun wagens uitge reden. 4556 (Ingez. Med.) H.M. de Koningin te Hengelo H.M. de Koningin heeft hedenochtend om tien voor twaalf, komend met den ge. wonen trein uit Apeldoorn, waaraan salonrytulgen waren gekoppeld, een kort bezoek gebracht aan Hengelo, ter bezich. tiging van het nieuwe bedrijf der Konink- ïyke Nederlandsche Zoutindustrie K.N.Z. Hare Majesteit werd op het bedrijf o'a verwelkomd door den directeur, den heer Ir. G. de Haas en door - de beide gedele- geere commissarissen, de heeren lr. mr. dr, H. j. d. van Lier uit Rotterdam en lr. a.' van der Minnen uit Zwijndrecht. De Koningin, die met klein gevolg was, toonde voor alle afdeelingen zeer veel be langstelling.' Ten slotte bezichtigde zy op het directie- kantoor een expositie van de producten der K.N.Z. Toen het bekend werd, dat H.M. de Ko ningin in de stad was, schaarden zich overal groepjes belangstellenden langs den weg. die Haar harteiyk toejuichten. Hare Majesteit vertrok om kwart voor een per extra-trein naar Enschede en vandaar naar de tentoonstelling te Varsseveld. Bij Kon. Besluit zyn met Ingang van 1 No vember benoemd (terwijl hun tegelijkertijd eervol ontslag is verleend) le. Bij het wapen der genie, tot generaal- majoor, de kolonels J. C. Hardeman, van den staf der genie, commandant ln het lstt genie-commandement en W. N. Becking, commandant van 't regiment genietroepen; 2e. Bij den geneeskundigen dienst der landmacht, tot generaal-majoor: de dlrl- geerend officier van gezondheid der eerste klasse, dr D. J. A. van Reekum, van den ge neeskundigen dienst der landmacht, chef van het militair hospitaal te Utrecht; 3e. By het wapen der artillerie: tot luite- nant-kolonel-magazynmeester, de majoor- magazynmeester D. van Riemsdyk, van den staf der artillerie, toegevoegd aan den directeur voor het materieel der landmacht Voorts is op hun verzoek met ingang van 1 November eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, ter zake van langdurlgen dienst: aan den kolonel J. Nydam, comman dant van de 7e infanteriebrigade; aan den kolonel J. P. de Man, commandant van de 3e artilleriebrigade; aan den luitenant-ko lonel K. J. Adams, commandant van 't re giment jagers; aan den luitenant-kolonel P. Keg, commandant van het 13e regiment infanterie; aan den luitenant-kolonel H. P. van Vuuren, commandant van het 11e re giment infanterie; aan den luitenant-kolo nel der militaire administratie H. W. C. van der Reijden, controleur der militaire admi nistratie; en met Ingang van 16 Sept.: aan den luitenant-kolonel H. C. J. C. van Sto- ckum, van het 2e regiment huzaren. Tevens is met ingang van 1 November op zyn verzoek eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend aan den luitenant- kolonel T. A. Boeree, commandant van hei 7e regiment veldartillerie. Benoemd zyn met ingang van 16 Sept.: bij het wapen der cavalerie, tot luite nant-kolonel by de ryschool, de majoor D. A. Camerltag Helmolt, directeur van se ryschool; tot majoor, ter nadere Indeeling door den minister van defensie, de ritmeester C. L, Hollert, commandant van de school voor reserve-officieren der cavalerie; tot ritmeester bij -het le regiment hu zaren de eenste-lultenant C. C. Hasselman van de rijschool. GEBOREN: Maria, D. van F. Tuijthoff en N. A. Mieremet Albertus Joannes Maria, Z. van J. A. M. Padberg en W. E. Roskamp Elisabeth Wilhelmina, D. van E. M. van Winsen en J. Steenvoorden Hermanus Cornells, Z. van J. Koning en H. H. Oskam. ONDERTROUAVD. H. J. Boomgaard Jm. 27 j. en A. E. Wlt- mer Jd. 29 J. W. Th. Broekhuizen Wedn. en S. Wetselaar Jd. GEHUWD B. A. Alberts jm. en J. Reizevoort jd. H. A. C. Arends jm. en M. E. v. d. Reijden jd. G. J. Blikman jm. en A. A. Verdickt jd. J. v. Brakel Jm. en B. B. Frankhui zen jd. J. J. de Haas Jm. en J. Louwrler jd. B. de Kier jm. en J. v. Duuren jd. J. Jansen.jm, en A. J. v. Waas jd. S. v, Wezel jm. en A. H. v. d. Horn jd. OVERLEDEN: M. v. d. Putv. d. Burg, Vr. 71 j. L. Th. Bayer, M. 64 j. In een op ulttnoodiging van de N.V. han- delmaatschappy R, S, Stokvis en zonen te Dan Haag gehouden persconferentie zijn mededeelingen gedaan over de nieuwe se rie Brres-radlotoesitellen, welke verschil lende verbeteringen vertoornen. Zoo is o.a. voldaan aan het veelvuldig verzoek, om ook in de meer populaire toestellen een golfbereik op te nemen, waarop het te lefonisch verkeer tusschen die vlsscherij- vloot en de kuststattons kan worden ont vangen Eentge typen zyn daarom alt jaar met een extra-bereik van 70205 m, boven het normale ultra-korte-golf he reik van 1652 m. Dit bereik ls echter geenszins alleen voor de kustplaatsen van belang daar ook voor het overige deel van het land diverse Interesante uitzen dingen op deze korte golflengten geschie den. Herinnerd moge worden aan den ama teurband op 80 m. en aan de 'uch|h®- schermingsoefenlngen, waarvan de bljbe- hoorende radioposten eveneens op "li golfbereik werken. Voorts is de afstemschaal verbeterd e.n de selectiviteit vergroot. Aan het sa118?:' mechanisme is veel zorg besteed en aim nieuwe Erres-ontvangers zyn uitgerust mei- een trek-druk-net-schakelaar, welke ge combineerd is met den volume-regelaar. VAN ZIJN PORTEFEUILLE BEROOFD. Toen de heer K. ten Cate Jzn., wonende aan den Bovenstraat/weg te Oldebroek gis teravond den Laanziohtsweg per rijwiel pas seerde werd hij aangevallen door een on bekend persoon, die hem een klap tege het hoofd gaf. waardoor hy vermoede! i tegen een boom terecht kwam en bewas';! loos raakte. Hy liep een buil aan het hooi op. Toen hij weer tot bewustzijn kwam. bleek hy volgens zyn mededeelingen sa de politie, van zyn portefeuille, inhouden de f. 215 te zyn beroofd, Onder leiding van den burgemeester v Oldebroek heeft de politie ln den afgeiw pen nacht en vanmorgen een u"3e onderzoek Ingesteld, terwdjl nog van e politiehond van elders werd gebruik s Tot nu toe heeft het onderzoek nog geeB enkel resultaat opgeleverd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2