BINNENLAND De Politie als orgaan van Binnenlandsch bestuur LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 26 Augustus Pleidooi voor één algemeene politie RECHTZAKEN Het prinselijke echtpaar. De nieuwe maatregelen in het slagersbedrijf. Geen bijwagen van Justitie. Beursvacantie op 30 Augustus. Ook de kleine winkelier maakt goede kans. VRAGENRUBRIEK Naar wij vernemen zal het Prinselijk paar a.s. Vrijdag ten paleize Soestdijk terugkee- ren. In verband met den verjaardag van H.M. de Koninging zullen de Prins en de Prin ses a.s. Maandag wederom naar het Loo vertrekken om daar nog ongeveer een week te verblijven. De practische beteekenis van den spertijd. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Het is wellicht van belang de kwestie van het vestigingsverbod voor slagerijen, zoo juist door den minister van Economische Zaken uitgevaardigd, wat nader te bezien. Dit z.g. sperverbod is ingesteld op grond van de vestigingswet-kleinbedrijf, welke wet de mogelijkheid kent van het voor een ter mijn van zes maanden éénmaal met een zelfde periode te verlengen uitvaardigen van een vestigingsverbod, hangende het ver- leenen van de eigenlijke vestigingseischen waaraan nieuwe ondernemers hebben te voldoen. Hierdoor hoopt men dat het peil van den middenstand belangrijk zal worden verhoogd, terwijl tevens verwacht wordt dat door deze maatregelen het beruchte ..teveel aan winkels" zal worden beperkt. De slagersbranche is de eerste, welke van da mogelijkheden van bovengenoemde wet profiteert. Het is gebleken, dat in kringen van be langhebbenden een niet geheel juist begrip bestaat omtrent de practische beteekenis van de getroffen spertijd regeling. Tal van onnoodige vragen en moeilijkheden kunnen worden vermeden, wanneer van het navol gende kennis wordt genomen: Vooreerst zij dan vastgesteld, dat de maat regel betrekking heeft op de slagerij en der halve niet op den handel in vleeschwaren. Het is nu met ingang van 19 Aug. verbo den om een slagerij te vestigen. Onder het vestigen van een slagerij valt niet alleen het openen van geheel nieuwe zaken, doch ook tal van andere wijzigingen zijn daar onder begrepen. Gemakshalve sommen wij deze hier op: 1. Met vestiging is gelijkgesteld uitbrei ding van bestaande slagerijen met een nieuw filiaal, alsmede uitbreiding van be staande zaken in een andere bedrijfstak met een af deeling slagerij. Zonder toestemming van den minister van Economische Zaken 1 zal het thans niet meer mogelijk zijn om filialen of slagerij-afdeelingen te openen. 2. Met vestiging wordt tevens gelijkge steld wijziging in den ondernemingsvorm, b.v. omzetting van een persoonlijke zaak in een naamlooze vennootschap. Ook dit zal niet meer mogelijk zijn zonder toestemming van den minister. 3. Voor bestaande filialen is het thans verboden den beheerder van het filiaal door een ander te vervangen, tenzij met toestem ming van den minister. 4. Tenslotte is de belangrijkste verbodsbe- poling. welke in dezen spertijd is gelegen, dat ook opvolging in bestaande zaken niet meer mogelijk is zonder toestemming van den minister. Verkoop van een bestaande slagerij, opvolging van een vader door zijn zoon en dergelijke, zijn dus, zoolang de spertijd duurt, niet meer toegelaten, indien daartoe geen toestemming van den minister van Economische Zaken is verkregen. 5. Men houde goed voor oogen, dat onder het vestigen van een zaak, behalve het bo vengenoemde, ook wordt verstaan het her openen van een zaak, welke op 19 Aug. 1937 niet meer werd uitgeoefend. Slagerijen, welke in den jongsten tijd door de bedrijfs- moeilijkheden hebben gesloten, zullen dus thans, nu de lucht voor hen een weinig op geklaard is. niet zonder meer hun winkels mogen heropenen. Ook zij hebben daartoe noodig de toestemming van den minister van Economische Zaken. DE BAKKERS VRAGEN OPHEFFING DER OMZETBELASTING. De Nederlandsche bond van prot. chr. werkgevers in de voedingsbedrijven, de bond van christelijke bakkerspatroons, de Nederlandsche christelijke banketbakkers- bond en de Nederlandsche centrale bond van christelijke arbeiders in de voedings bedrijven hebben zich met adressen ge wend tot de ministers van economische zaken en financien waarin wordt aange drongen op opheffing, c.q. geleidelijke af schaffing der omzetbelasting op bakkers- en banketbakkersproducten, alsmede ver dere verlaging der monopolieheffingen op tarwe. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE BOND VAN GEPENSIONNEERDÊN. De Nederlandsche bond van gepension- neerden en het comité van actie ter be scherming van de rechten van gepension- neerden, hielden een gezamenlijke algemee- ne vergadering in hotel Noord-Brabant te Utrecht. Besloten werd tot fusie, waarna de bond den naam zal dragen: Algeineene Ne derlandsche Bond van gepensionneerden. De bond zal te 's-Gravenhage zijn gevestigd. Het voorloopig adres is: van Linschoten- straat 38. den Haag. De gewijzigde statuten en het huishoudelijk reglement, waarop Koninklijke goedkeuring zal worden aange vraagd. werden met algemeene stemmen goedgekeurd. In het voorloopig bestuur zul len zitting hebben de heeren J. Last. K. van Schouwers. JrHuykman. allen te 's-Graven hage. S. Baarda te Amsterdam en G. Wou ters te Castricum. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: H .V., overtreding arbeidswet, f. 10, 4 d.; J. M .L.. Rijswijk (Z.H.) .wielrijden over een gesloten verklaarden weg en zich vasthou den aan een in beweging zijnd motorrijtuig, 2xf. 2, 2xld.; S. E„ Amsterdam, overtre ding verord. Leiden op het verkeer te land, f. 5, 2 d.; C. J ,S.. Zoeterwoude .overtreding arbeidswet, 3xf. 3, 3xld.; P. H. v. U„ id. f. 5, 2 d.; A. H ,C„ in staat van dronken schap een auto besturen, 8 d. hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid motorrijtui gen te besturen voor den tijd van een jaar; W. H. de G., Haarlem, overtreding motor en rijwielwet. f. 10, 4 d.; C. G. v. S., Delft, loopen op beplanten grond, f. 3, 1 d.; P. B„ loopen op verboden grond f.1. 1 d.: W. J. F. v. D„ Sassenheim, id. f. 1, 1 d.; D. C. v. D.. Noordwijkerhout, idem, f. 1, 1 d.; J. H., Rijnsburg, idem, f. 2, 1 d.; D. de G., wiel rijden over een gesloten verklaarden weg en overtreding motor- en rijwielwet, f. 2, 1 d. en f. 10. 4 d.: P. v. K., Rijnsburg, wielrijden over een gesloten verklaarden weg, f .2, 1 d.; C. A. v. R Den Haag. overtreding Prov. regl. op de wegen f.3, 1 d.; P. F. G. v. K. .idem .als bestuurder van een rijwiel geen teeken geven bij het veranderen van richting, f. 3, 1 d.; F. W. J. G., Wassenaar, overtreding spoorwegwet, f. 7,50. 3 d.; M. A. v d. H,. Voorschoten .autorijden zonder spiegel, f. 5. 2 d.; J. M., Den Haag. overtre ding motor -en rijwielregl., 2 x f. 3. 2 x 1 d.; S. C. K.. wielrijden zonder licht f.3, 1 d.; Chr. N. S„ idem ,f. 3, 1 d.; C. v. d. L., wiel rijden zonder reflector, f. 3, 1 d.: N. v. d. M„ Oegstgeest. overtreding verord. Leiden op de straatpolitie ,f .2, 1 d.; C. D. E., te Lel den in openbaar water zwemmen, f. 1, 1 d.; NATIONALE CHR. GEHEELONTHOUDERS- VEREENIGING. Minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine heeft gisteren in de Herv. kapel aan de Asselschestraat te Apeldoorn de tweedaag- sche 58ste algemeene vergadering van de nationale Chr. geheelonthoudersvereniging geopend. Er waren afgevaardigden van 124 afdeelingen aanwezig. De heer Pichel ver tegenwoordigde het Belgische Blauwe Kruis Aan de Koningin werd namens de verga ring een telegram van aanhankelijkheid ge zonden. De heeren ds. P. M. de Jong, C. J. Toebes en mr. W. F. F. baron van Verschuer werden als leden van het hoofdbestuur her kozen, ds. W. J. Kooiman als lid van de commissie van redactie. Uit het jaarverslag van den secretaris, ds. D. van Krevelen, bleek, dat het leden tal der vereeniging in 1936 met 253 geslon ken is en thans 10.597 bedraagt. Het gemeentebestuur heeft om half één de congressisten ten gemeentehuize ontvan- 6362 (Ingez. Med.) gen. Burgemeester Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford heeft hen toegesproken en na mens hen heeft prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine geantwoord. N. R. Crt. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. is met ingang van 1 Sep tember benoemd tot burgemeester der ge meente Broek op Langendijk: H. Schel haas. J. V., te Leiden op den openbaren weg kaartspelen, f. 2, 1 d.; J .K., te Leiden op den openbaren weg voetballen, f. 2, 1 d.; L. O., overtreding verord. Lelden op het verkeer te land, f, 2, 1 d.: H ,M. O., idem, f. 2, 1 d.: P. V. ,idem, f .2, 1 d.; W. B., te Oegstgeest in openbaar water zwemmen, f .1, 1 d.; I. de V. .openbare dronkenschap, f .15, 3 d.; M .H., zwervende, idem en een valschen naam opgeven, f. 4, 2 d. en f. 6. 4 d.; J. M. v. d. B., loopen op verboden grond f. 2,50 2d.: A .J. de K. .idem. f. 2,50. 2 d.; P. den H„ Noordwijk, overtreding arbeids wet ,f. 3, 2 d.; L. v. d. O., Katwijk, idem, f.6. 3 d.; C. M., Valkenburg (Z.-H.) idem, 2 x f. 5. 2 x 2 d.; N. W. v. E., Noordwijk, idem f. 20, 10 d.: J v. R„ idem idem, f. 20, 14 d.; N. v. D. W.. Den Haag .overtreding motor en rijwielwet. f. 40 20 d.; W .L. M.. Haar lem, overtreding motor- en rijwielwet en regl.. 8 d. hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een maand en f.30, 15 d J. S„ in staat van dronkenschap een rij wiel besturen, f. 15, 10 d.; W .de R., Voor schoten .overtreding motor- en rijwielregl., f. 2, 1 d.; P. B Oegstgeest, als bestuurster van een rijwiel geen teeken geven bij het veranderen van richting, f. 2,50, 2d.; P. Z., Katwijk .idem, f. 2,50, 2 d.; J. H.. Den Haag, wielrijden over een gesloten verklaarden weg, f .2,50, 2 d.; J. L„ idem, f .2,50, 2 d.; J. V., Vlaardingen, idem, f.2, 1 d.; J. J., den Haag, overtreding motor- en rijwielregl. f 5, 2d.; W. J. F. v. d. M„ Utrecht, idem, idem; P. W„ Wassenaar, idem f. 2.50, 2 d.; H. M. v. d. W., Haarlem, idem, idem; D. J. H„ Oegstgeest, wielrijden zonder rem f.3. 2 d.: R. de W., Rijnsburg, wielrijden zonder bel en zonder licht. 2 x f. 2, 2 x 1 d.; M. Z„ Oegstgeest, wielrijden zonder bel f.2, 1 d.; C. C. v. d. G., Rijnsburg, wielrijden zonder licht f. 2.50, 2 d.;A. J. J. v. d. H., Veur, idem, id.; P. M„ idem, idem; J. V., Katwijk, wiel rijden zonder reflector f. 2.50, 2 d.; M. Z„ Oegstgeest, idem idem; N. v. d. M„ Oegst geest, overtreding tramwegregl. f.20, 10 d.; M B overtreding prov. regl. op de wegen f. 3, 2 d.; P. J. C.. overtreding verord. Lei den op de straatpolitie f. 2, 1 d.; G. v. d. B., zwervende, te Leiden zonder vergunning van den Burgemeester op den openbaren weg liedjes zingen f. 1, 1 d.; P. G„ te Leiden zon der vergunning van den Burgemeester op den openbaren weg muziek maken f. 1, 1 d.; P. S.. te Leiden zonder vergunning venten f. 2. 1 d.; J. M. G. J., overtreding verord. Leiden op het verkeer te land f.4, 2 d.; A. T„ echtgen. van N. V., den Haag, overtre ding verord. Leiden op de keuring van wa ren, geen straf; J. v. D„ Katwijk, te Kat wijk wielrijden over een voetpad f. 2.50, 2 d.; L. H. H„ Noordwijk, te Noordwijk zonder vergunning op het strand drinkwater aan bieden f.2. 1 d.; P. J. M., te Noordwijk zon der vergunning op den openbaren weg mu ziek maken f. 1, 1 d.; M. v. d. L., Noord wijk. te Noordwijk zonder vergunning ven ten f.2, 1 d/, H. J. G„ Rijnsburg, te Oegst geest zich na bezetten tijd bevinden in een rafé f.3, 2 d.; G. R., idem, idem, f.3, 2 d.: C. H. H., Oegstgeest. overtreding verorde ning Oegstgeest op de logementen, enz. f. 5, 3d.; J. V., Rijnsburg, overtreding alg. pol. verord. van Rijnsburg f.3, 2d.; H. B. te De minister van financiën heeft zijn goedkeuring gehecht aan het besluit van de leden van de ver. voor den effectenhan del om de effectenbeurs op Maandag 30 Augustus gesloten te houden. Dr. A. K. BOSMAN 60 JAAR. Dr. A. K. Bosman te Den Haag, oud-chef van den medischen dienst van den Rot- terdamschen Lloyd en een bekend asthma- bestrijder vierde gisteren zijn zestigsten verjaardag. Ter gelegenheid van dit feit recipieerde de jarige gistermiddag in het restaurant Boschlust aan het Bezuidenhout, van welke gelegenheid talrijke vrienden, collega's, en oud-patiënten uit alle deelen van het land gebruik maakten om hem hun gelukwen- schen aan te bieden. Namens een 200-tal vrienden, collegas en oud-patiënten, wier namen in een al bum zijn verzameld, bood mr. A. D. van Assendelft de Coningh uit Amsterdam den jarige een geschenk aan, bestaande uit een enveloppe met inhoud, welke dr. Bos man kan gebruiken naar eigen verkiezing. Den geheelen middag heerschte er in de salons van Boschlust een geanimeerde stemming. Dr. Bosman ontving in den loop van den dag talrijke bloemstukken. De directie van den Rotterdamschen Lloyd zond een telegram. DIRECTEUR TELEGRAAFKANTOOR TE AMSTERDAM. Met ingang van 1 September is benoemd tot directeur van het Telegraafkantoor te Amsterdam de heer P. Bossen, zulks met benoeming tot Inspecteur in Algemeenen Dienst. De heer Bossen is thans hoofd van de He afdeeling aan het hoofdbestuur van de P.T.T. te 's-Gravenhage. Men schrijft ons van bevoegde zijde: De Nederlandsche Vereeniging voor Ge- meentelangen houdt op 2 en 3 September as. in Middelburg haar jaarvergadering, waarin de belangrijke vraag aan de orde zal worden gesteld: Is wijziging der orga nisatie van het politiewezen ten plattelan- de gewenscht, en, zoo ja, waarin zou deze dan moeten bestaan? Twee prae-adviseurs zullen de vergade ring voorlichten. Beidé prae-adviezen zijn in druk verschenen. De heer Th. P. J. Eisen, burgemeester van Naaldwijk.' wil in het algemeen de gemeentelijke politie naast de rijkspolitie behouden. Alleen wordt in de kleinere ge meenten de gemeentelijke politie vervan gen door een gewestelijke politie onder lei ding van den commissaris der Koningin. In de grootere gemeenten blijft de burge meester met de leiding der gemeentepolitie belast. Rijks-, gewestelijke en gemeentepo litie komen alle onder Binnenlandsche Zaken, gelijk dit ook in Engeland, Frank rijk, Duitschland en Italië het geval is. De onnatuurlijke band met Justitie (de procu reurs-generaal bij de gerechtshoven fun- geeren thans als directeuren van politie binnen hun ressort) worde geslaakt. De heer W. H. Schreuder, commissaris van politie te Amsterdam, daarentegen wenscht één soort politie onder éénhoof dige leiding voor het geheele land. Deze politie zal zijn rijkspolitie, staande onder de leiding van den minister van justitie, wiens naam daartoe gewijzigd worde in dien van minister van justitie en politie. De ge meentelijke politie worde afgeschaft. Van een gewestelijke politie wil de schrijver niets weten. In de hiërachie van zijn poli tie is noch voor den commissaris der Ko ningin, noch voor den burgemeester plaats. De procureurs-generaal bij de gerechtsho ven wil echter ook deze prae-adviseur uit schakelen. Onder den minister zullen af zonderlijke directeuren van politie staan. De meeningen staan scherp tegenover el kaar. Noch de wijziging van de Gemeen tewet in 1931, noch het Rijkspolitiebesluit van 1935 hebben blijkbaar naar het oor deel van gezaghebbende mannen de ge wenscht e oplossing van het politievraag- stuk gebracht. Er Is een onmiskenbare ont wikkeling gaande op weg naar de eenheid der politie. Maar er dreigen ook gevaren, door gebrek aan veelzijdige en openlijke voorbereiding bij de officieele instanties. Vooral het departement van binnenland sche zaken laat het aan inzicht en actieve belangstelling al te zeer ontbreken. Zoo komt het, dat bij ae wijziging van de Ge meentewet in 1931 groote fouten zijn be gaan en dat bij de samenstelling van het Rijkspolitiebesluit in 1935 (nota-bene ter uitvoering van de Gemeentewet gemaakt) justitie de leiding geheel naar zich heeft toegetrokken. En alles wordt binnenska mers toebereid. Eén soort van politie onder één lei ding! Het is de groote verdienste van het prae-advies van den heer Schreu der deze gedachte krachtig naar voren te hebben gebracht. De politie geen bijwagen van justitie, doch orgaan van binnenlandsch be stuur! Ziedaar het levenskrachtige be ginsel van den heer Eisen, Wij meenen onder deze omstandigheden de aandacht te moeten vragen voor een tweetal artikelen, verleden jaar in de Ge meentestem (nrs. van 16 en 23 Mei 1936) verschenen van de hand van mr. G. J. van Deventer, hoofd van de 1ste afdeeling ter Provinciale Griffie van Utrecht, en als zoodanig een uiterst bevoegd beoordeelaar van de politiekwestie als vraagstuk van bestuursorganisatie. Geen van beide prae- adviseurs geeft blijk van deze artikelen kennis te hebben genomen. Wij meenen echter te weten, dat zij de bijzondere aan dacht hebben getrokken van het departe ment van Binnenlandsche Zaken. Op ge lukkige wijze vereenigt mr. Van Deventer de voordeelen van het stelsel-Eisen met die van het systeem-Schreuder. Het zal van belang zijn, dat nu van zijn betoog in breederen kring kennis wordt genomen. Mr. van Deventer komt tot de volgende conclusies: 1. Thorbecke bouwde de zelfstandigheid der gemeenten op twee pijlers: de eigen financiën en de eigen politie. De eerste pijler is ook voor dezen tijd nog deugde lijk; men ziet dagelijks waar het bij haar stelselmatige ondermijning en uitholling door wetgeving en bestuur met die zelf standigheid in de laatste acht jaren heen gaat. De tweede pijler daarentegen heeft geen beteekenis meer voor dezen tijd, wel ke eenheid van politie eischt en mogelijk maakt zonder dat aan de zelfstandigheia der gemeenten wordt getornd. Het politie- vraagstuk is slechts op te lossen, indien met de tegenstelling tusschen Rijk en ge meente op dit punt volkomen gebroken wordt. Er zij geen gemeentelijke politie. Maar er zij ook geen rijkspolitie diensvol gens, want dit begrip leeft slechts in zijn tegenstelling tot de gemeentepolitie. Er zij één algemeene Staatspolitie, één corps, een hiërarchie, één taak. 2. Bij den opbouw dezer hiërarchie worde gebroken met de cardinale fout in de or ganisatie van de Rijkspolitie, n.l. dat zij als bijwagen aan Justitie werd gekoppeld. Het wezen van de politieele Staatszaak wordt door dit verband niet benaderd. Men lorceere een dergelijk verband ook niet door een naamsverandering van het betrokken departement. De politie zij or gaan van Binnenlandsch bestuur. De Minis ter van Binnenlandsche Zaken, thans reeds met de behandeling van de gemeentelijke verordeningen in zake bezoldiging, samen stelling, eischen van benoembaarheid e. d. van de politie, en ook met de verdediging van 't politieel beleid der burgemeesters in de Staten-Generaal belast, krijge van de algemeene Staatspolitie de leiding. 3. Men breke echter evenzeer met de car dinale fout in de organisatie der gemeente politie. t.w. dat de burgemeester deze leidt als de man der gemeente. Hieruit zijn de fouten voortgevloeid van allerlei zeggen schap van den Raad. het ontbreken van corpsformatie, het invloeien ook van poli tieke overwegingen in de leiding der politie. 4. Het aanknoopingspunt voor den op bouw der hiërarchie ligt in de positie van den Commissaris der Koningin. Deze is van ouds krachtens zijn instructie met de hand having der openbare orde in zijn gewest belast. Deze opdracht is zelfs nog ouder dan die in de Gemeentewet aan den burgemees ter. En de Commissaris der Koningin fun geert daarbij niet als man van de provin cie, maar als orgaan van den Staat. In de provinciale wet vindt men over politiezaken geen spoor. Geenerlei bevoegdheid komt op dit punt toe aan de Provinciale Staten. Daarentegen staat de Commissaris der Ko ningin als rijksambtenaar ook en juist in zaken van politie rechtstreeks onder de be velen van de Regeering. 5. Er is dus geen provinciale politie. Zoo behoort er ook geen gemeentelijke politie te zijn, ook niet in de groote gemeente. Uit gaven voor de politie behooren evenmin op het gemeentelijke budget voor te komen, als zij thans te vinden zijn op de provinciale begrooting. Zij hooren op de Staatsbegroo- ting thuis en daar uitsluitend. De finan- cieele verhouding tusschen den staat en de gemeenten met betrekking tot de kosten der politie kan door een bijdrage van de ge meenten aan het rijk geregeld worden. 6. Onder de bevelen van den Minister van Binnenlandsche Zaken worde de Commis saris der Koningin gewestelijk Directeur van Politie en de Burgemeester de plaatselijke leider. De burgemeester is als leider der plaatselijke politie Staatsambtenaar, gelijk de Commissaris der Koningin dit is als Directeur van Politie in zijn gewest; hij is aan dezen ondergeschikt. De procureurs generaal bij de gerechtshoven worden van hun bemoeiingen met de politie ontheven, gelijk de burgemeesters niet langer met de functie van hulp-officier van Justitie zul len zijn belast. 7. De inrichting, samenstelling en werking der algemeene Staatspolitie worde met uit- lichting van de bepalingen, welke thans over politiezaken in de Gemeentewet voor komen. geregeld bij de wet. Dislocatie en gebruik worden geregeld vanuit centrale ge zichtspunten. Opleiding, materieele uitrus ting, bewapening (kaliber, munitievoorzie ning!), bezoldiging e. d. komen geheel voor centrale regeling in aanmerking. 8. De hiërarchie: Minister van Binnen landsche Zaken Commissaris der Ko ningin Burgemeester, duidt uitsluitend de geleding der politie aan als Staatsor gaan. Met de staatsrechtelijke begrippen: Rijk. Provincie en Gemeente heeft zij niets te maken. Kan hier een taak liggen voor den Minis ter van Algemeene Zaken om de instelling te bevorderen van een Staatscommissie, wel ke zich met de uitwerking vaji de?e denk beelden belast?. „De kleine winkelier heeft dezelfde kansen als de groote zaken, wanneer hij zijn zaak slechts op moderne leest.schoeit en danhet publiek alles over zijn zaak vertelt met advertenties in de courant", zoo sprak Mr. H. C. Ross, president van het Nationaal Verbond van IJzerwaren- handelaren in Amerika onlangs op een congres. 53 Voorschoten, op den openbaren weg miule maken f. 1. 1 d.: Th. K.. te Voorschote zonder vergunning venten f. 0.50, 1 d l Oud Ade. overtreding visscherijwet, 2 x f 2 x 1 d. met verbeurdverkl. peur: F, N W.. Noordwijk, overtreding arbeidswet 3 f.3, 3 x 1 d.r F. N. de W„ idem, idem 1 f.3, 2 x 1 d.: D. D„ Wassenaar, overtredir motor- en rijwielwet f.5, 2 d.; J. B„ 0 Haag, geen geldig rijbewijs vertoonen f.3 d.; J. B., idem, geen geldig nummerbexi vertoonen f.3. 1 d.: J. G. R„ Sassenhei- openbare dronkenschap f. 5, 2 d M. P. j. Voorburg, loopen op hooiland f. 3. 1 d G. D„ den Haag, idem, idem; J. W. A. C.l F. M. J„ Voorburg, idem, idem; J. W. L. v D.. Oegstgeest, loopen op verboden grond i 1 d.: P. J. de V., idem, idem, idem: J. F. overtreding motor- en rijwielwet f. 7.50,3 N. B„ Katwijk, overtreding motor- en 1 wielregl. f.3. 1 d.; P. A. L., Amsterdam.) f. 7.50, 3 d.; J. v. d. M., Voorschoten, ifa f.5. 2 d.; C. C. v. d. G„ Rijnsburg, Idem! 1 d.; G H., Noordwijk, als bestuurder een rijwiel geen teeken geven bij het anderen van richting f.3, 1 d.; C. H, Haag, overtreding motor- en rijwielregl. 1 2d.; G. v. W„ Voorschoten, motorrijden zon der spiegel f. 3, ld.; D. D„ Wassenaar, ove treding motor- en rijwielregl. f.3, 1 d.; B. P., Heemstede, idem, idem: A. P. Lee: warden, idem f.5, 2 d.; Q. P. K„ Noords; kerhout, wielrijden zonder bel f. 3. 1 d.; S„ Lisse, idem, idem; P. V., idem, idem; .4 C. M. B., Eindhoven, overtreding motor- rijwielregl., vrijspraak: E. W. C. L., wielri den zonder licht f. 3, 1 d.; P. J. LZoete woude, idem, idem: H. J. P.. Haarlemme meer, idem, idem; J. J. A. S., idem, iden I. V., idem, idem; W. V., idem, idem: M. Oegstgeest, overtreding motor- en rijwie regl. f.1, ld.; P. B.. idem f.3, 1 d.; H. df O., te Leiden als bestuurder van een rljwi daarmede over den openbaren weg een w soon vervoeren f. 2. 1 d.; G. v. d. Z., ovi treding verord. Leiden op de wateren f.1 d.; A. V., Zoeterwoude, overtreding alg. p, verord. van Zoeterwoude f. 7.50, 3 d.; F. de B., overtreding arbeidswet f. 5, 2 d.; I. R„ te Oegstgeest zonder vergunning venti f. 2. 1 d.: C. v. W„ Noordwijkerhout, on treding jacht f. 15, 5 d. met verbeurdvef wildstrikken: L. den H„ overtreding arbeid wet f. 5, 2 d.; J. W., overtreding verord. 1< den op de straatpolitie f.2, 1 d.; A. P. Leiden zonder vergunning van den Bu] meester op den openbaren weg liedjes gen f. 2, 1 d.; H. V., zwervende, idem, ide H. N., Wassenaar, te Sassenheim zonder gunning van den burgemeester op d openbaren weg het bedrijf van muzlia uitoefenen f.2. 1 d.; H. V., zwervende, te!) den zonder vergunning van den burgemtf ter op den openbaren weg liedjes zing f.2, 1 d.; A. G„ :vertreding verord. Leid op de verlofslokalitelten enz. f. 3, 1 d.: A S. den B., in een rijtuig van een trein® ziek maken f. 10, 4 d.; A. G„ zwerver» overtreding spoorwegwet f. 10, 4 d.; H. idem, te Leiden zonder vergunning van dl burgemeester op den openbaren weg lied) zingen f. 2, 1 d.; H. V., idem, idem, ider P. J. M. te Voorschoten op den openbar weg muziek maken f. 2, 1 d.; C. J. Hwe vende, te Voorschoten op den openbar weg venten f.2, 1 d.; P. H., idem, 2 xg pleegd, 2 x f. 1, 2 x 1 d.: A. den H., Rij' burg, overtreding leerplichtwet f.5, 2 1 P. G„ Oegstgeest, idem, f. 1, 1 d.; H. v. d. Rijnsburg. idem f. 1, 1 d.: J. W. J.. Sasse heim, idem f. 5, 2 d Th. St. S., Alkemai idem f. 3, 1 d.; L. N„ Rijnsburg. idem f 1 d.; J. J. J„ idem f.2. 1 d.; G. K.. hvr.v C. v. Z.. idem f. 15, 5 d.; C. K„ hvr. van H. S„ idem f.3, 1 d.: H. V„ zwervende. Lelden op den openbaren weg venten f 1 d.; W. R„ idem, idem, idem: H. A. v. Hazerswoude, idem, idem; C. P Utree overtreding motor- en rijwielwet f. 7 50,3 J. v. W„ zwervende, openbare dronkensch f. 5.3 dagen. KANTONGERECHT TE DELFT. Een loodkwestie. Onlangs heeft de Haagsche rechtbanke heele serie looddiefstallen berecht: S» ren kreeg de Delfteche kantonrecw er een. Evenals de gemelde zaken, betrof e' den opkooper H. uit Stompwijk, die ruim aandeel in de diefstallen heeft 1 als heler. Hij had natuurlijk! verzuimd zijn aankoopen melding te maken m register dat een opkooper bezit, en dit feit had de man zich nu voor 0 Delftschen kantonrechter te verantw den. waar hij door twee rijksveldwacn heen was gebracht. De koopman heen nog vijf maanden gevangenisstrat op knappen. Het lood had verdachte van H.. eei de groep stelers gekocht. Het feit viel niet te ontkennen, en ambtenaar van het O. M. vorderde boete subs. 10 dagen hechtenis, zul»» dat het bijhouden van de boeken doo koopers van veel beteekenis kan zon De kantonrechter veroordeelde to» subs. 10 dagen. L. v. d. K., te L. Omdat u de betm king aanvaardde, had u in dienst treden. Na indiensttreding had u opzeggen met inachtneming yan t^ai zeggingstermijn. Inderdaad ka» schadevergoeding worden geëlscht. a-f

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10