Uit de Omstreken Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 25 Augustus 1937 Middag- en Avondconcert THIJS IJS EN DE TOOVERSPIEGEL „Nieuw Brittenburg" HAARLEMMERMEER. Verduistering van een fototoestel. Gisteren werd door de politie naar Hoofd dorp overgebracht zekere W. uit deze ge meente, als verdacht van verduistering van een fototoestel ten nadeele van een dame, die naar Schiphol was gekomen om een uit Batavia gekomen familielid te verwelkomen Het toestel werd vermist uit een auto, waarmede de dame weder was teruggereden naar Amsterdam, waai de politie direct een onderzoek instelde en er in slaagde den ïermoedelijken dader op te sporen. De man ontkende aanvankelijk er iets van af te «ten. doch later heeft hij een volledige bekentenis afgelegd en verklaard, het toe stel in het water van de Baarsjes te Am sterdam te hebben geworpen, toen hij be merkte, dat de politie hem op het spoor was. HIJ werd toen ter beschikking van de poli tie in Amsterdam gesteld. Aanrijding. Op den Sloterweg werd een wielrijder, de heer B. uit deze gemeente, die aan den ver keerden kant reed en bij het naderen van een auto nog gauw den weg wilde overste ken, door een spatbord van het motorrijtuig gegrepen en een eind meegesleurd, waarna hij met zijn fiets tegen den grond sloeg. De chauffeur, die nog Ihad getracht een aanrijding te vermijden, hielp B„ die aan het hoofd en een been verwond was, over eind en bracht hem naar een dokter, die een voorloopig verband legde. De toestand van den man Is naar omstandigheden be vredigend. Brutale fruitdiefstal. Bij den heer v. d. K. aan den Aalsmeer- derdijk alhier, hebben ongewenschte bezoe kers zidh 's nachts toegang verschaft tot den achter de woning gelegen boomgaard en daaruit een groote hoeveelheid fruit ont vreemd. De gestolen gezamenlijke partij werd op ongeveer 5 mud geschat. HILLEGOM. Afnemende werkloosheid. In de afgeloopen week bedroeg het aan tal werkloozen 141 of 10 minder dan een week daarvoor en 103 minder dan verleden jaar. De werkloosheid blijft hier afnemen. Aanrijding. In de Hoofdstraat had bij den Stations weg een aanrijding plaats tusschen een motorrijwiel en een gewoon rijwiel, door dat de berijder van het laatste den weg overstak. Het motorrijwiel was beschadigd. De politie maakte proces-verbaal op. Keus uit vele! De serie inbraken en diefstallen van be- lastingmerken en rijwielen, welke in Haar lemmermeer aanving, in Hillegom voort gezet en in Lisse beëindigd werd, ging wat het Hlllegomsche aandeel betreft om een opensluiting met een valschen sleutel van ten schuurtje aan de Leidsche straat. De wee daar gestolen rijwielen zijn te Lisse eruggevonden echter zonder een rljwiel- amp. De daar gestolen rijwielen waren de beste, waarmede de weg vervolgd is. Het was blijkbaar moeilijk een keus te doen uit de vele karretjes, die in den nacht van Merdag op Zondag zijn ontvreemd en omgewisseld. De Eere-Voorzltter de heer A. H. Schrama feliciteerde de Harmonie met haar 40-Jarlg jubileum. Hij gewaagde ook van moeilijke jaren die zijn doorgemaakt. In dit verband bracht hij dank aan de dirigenten wijlen den heer Verheyen en den tegenwoordigen dirigent Bolderdijk voor hun steun in moei lijke jaren. Het speet spr., dat er niet meer belangstelling was van de zijde der burgerij die wel offervaardig is. doch concerten niet op hoogen prijs schijnt te stellen. Met den wensch dat het concert verder goed afgewerkt mag worden en een gezel lige avond mocht volgen, eindigde spr. Het concert werd met een gezellig samen zijn besloten. De peren smaakten zuur Door de politie alhier is tegen een ze vental personen proces-verbaal opgemaakt wegens het stelen van appelen en peren uit een boomgaard van een der ingezetenen alhier. Deze appelen en peren konden nog wel eens niet zoo heel lekker smaken Een tweetal landbouwers alhier had zich niet gehouden aan de voorschriften van de landbouwcrisiswet inzake net tee- ien van veldgewassen. Zij werden door den controleur verbaliseerd. Door het bestuur van de Woning- oouwvereeniging „Volksbelang" werd het buitenschilderwerk van 18 woningen aan de Julianastraat voor de som van f. 468.80 opgedragen aan de Fa. C. J. Schrama Jr., alhier. Mej. Rie van den Aardweg, leerlinge van den heer Van Lierop te Hillegom slaagde voor het examen Machineschrij- ven systeem Mercurlus. NOORDWIJK BINNEN. Bij gunstig weder zal het fanfare korps „Excelsior" morgenavond een lam- plonoptooht houden. Te 8.45 uur zal van het Juvenaatsgebouw v. Limburg Stirumstraat worden vertrok ken. NOORDWIJKERHOUT. Onze plaatsgenoote zuster Hermana van de St. Jozef parochie (mej. M. Lange- veld) vertrekt 3 Sept. a.s. per ss. „Stuyve- sanit" naar de missie in West-Indië (Suri name) RIJNSBURG. De onbewoonbaarverklaring van woningen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Hedenavond geeft de Katwijksche Harmonie een muziekuitvoering in de tent aan de Commandeurslaan. Prachtig zee-uitzicht met muzikaal genot, ENSEMBLE „PETERS SPEE" op het terras Café-Restaurant Boulevard - Katwijk aan Zee 5201 KATWIJK AAN ZEE. Uithoudingszwemproef der K.R.B. Het bestuur van de K.R.B. heeft tegen Morgenmiddag 7 uur een zwemwedstrijd Btgeschreven in zee van reddingspost. tot Mfdingpost, wat een afstand van ongeveer KM. is. Iedereen, zoowel Katwijker als jWgast kan er vrijwillig aan deelnemen. geldt hier voornamelijk een uithou- JMgsproef. De aanmelding geschiedt bij 't ™reau van V.V.V. Gisteravond vond aan het eind van Remisestraat in de weide de laatste Tent-Evangelisatiedienst plaats, die even. if1 4e vorige avonden druk bezocht was. tent wordt nu opgeslagen te Noordwijk LISSE. 40-JARIG JUBILEUM „TROU MOET BLYCKEN" Tuinconoert In „De Nachtegaal". He Harmonie „Trou moet Blycken" vierde ï»tJarig JubUeum met een tuincon- «rt in den goed verlichten tuin van café- „De Nachtegaal" onder leiding van t heer M. Bolderdijk te Lelden. Een bij- ■aierheid mag genoemd worden dat een Meden van het Corps, de heer Neder- S Jcvens zijn 40-Jarig jubileum als lid «ocht vieren. „het concert werd begunstigd door prach- ■6 zomerweder, dat na de vele gure dagen, aandeed. Programma werd hierop vlot afge- Het corps bracht de onderscheidene num- °P serieuze wijze ten gehoore. De diri- tai:. ^toonde zich als steeds weer „de man op de rechte plaats". Het beroep bij Ged. Staten. Gistermiddag werd in openbare zitting voor Ged. Staten de onbewoonbaar verkla ring van verschillende woningen in onze gemeente in hooger beroep behandeld. Van de zijde der ingezetenen bestond groote belangstelling. De Inspecteur der Volksgezondheid en de Hoofdingenieur der Prov. Waterstaat waren mede aanwezig. Rapporteur was het lid van Ged. Staten mr. Verbroek. Nadat deze den inhoud der ingediende rapporten en bescheiden, als mede der bezwaarschriften in het kort had weergegeven, stelde de Voorzitter allereerst aan de orde het beroep, ingesteld door mej. de wed. P. Glasbergen, de heer P. Goemaat en de heer van Tol. Dat beroep betreft het Raadsbesluit van 8 Maart 1.1., waarbij hun woningen reeds onbewoonbaar verklaard zijn. Voor mej. Glasbergen trad als gemach tigde op, de heer De Lange te Leiden, voor den heer P. Goemaat. de heer Van Weizen te Oegstgeest, terwijl de heer Van Tol per soonlijk zijn belangen verdedigde. AJlen wezen er op, dat door het aanbrengen van verschillende verbeteringen de woningen nog zeer goed in bewoonbaren staat zijn te brengen. Ook werd de nadruk gelegd op de groote flnanclëele nadeelen voor de huis eigenaren. De burgemeester, de heer J. L. Bosschieter verdedigde het standpunt van den gemeenteraad, nJ. dat door het aan brengen van verbeteringen de woningen niet bewoonbaar zijn te maken. Ook de Inspecteur voor de Volksgezond heid, de heer Kiers, deelde die meening en beriep zich op de uitgebrachte rapporten. Daarna kwam in behandeling het beroep van voornoemden Inspecteur tegen het be sluit van den gemeenteraad om de 41 wo ningen, waarvan de Inspecteur de onbe woonbaarverklaring had voorgedragen, wél bewoonbaar te achten, mits eenige voorge schreven verbeteringen werden aange bracht. Als gemachtigde van den gemeenteraad trad de burgemeester op, die mededeelde, dat deze perceelen wèl bewoonbaar zijn te maken. Wat betreft de flnanclëele gevolgen voor de betrokken eigenaren, beriep hij zich op het oordeel van wijlen mr. Lietaert Peerbolte. die in zijn commentaar op de Woningwet, onbewoonbaar verklaring het uiterste redmiddel noemt. Mede namens den Gemeenteraad voerde Wethouder Kralt het woord. Hij besprak allereerst de wijze, waarop de rapporten werden opgemaakt, en den toestand van onderscheidene woningen welke hij per soonlijk bezocht heeft, om daarna een warm pleidooi te houden voor de belangen der huiseigenaren, van wie velen ernstig gedupeerd zullen worden. De heer Kralt meende, dat door onder ling overleg tusschen den Inspecteur en het Gemeentebestuur, alsmede met de verhuur ders langs minnelijken weg nog zeer veel te bereiken zou zijn. Hij gaf aan, wat reeds verschillende eigenaren in hun woningen hebben verbeterd en de kosten, welke daar door gemaakt zijn. Hij verzocht daarom met klem de dreigende onbewoonbaarver klaring op te schorten en eerst af te wach ten. wat alsnog te bereiken valt. Nadat de Inspecteur de gemaakte opmer kingen kort had beantwoord, achtte de Voorzitter de toelichtingen voldoende en werd de vergadering gesloten. De beslissing van Ged. Staten volgt later. VEUR-LEIDSCHENDAM. Kapelaanswisseling. Kapelaan L. van Vugt is benoemd te Am sterdam. Gedurende ruim vijf jaar was deze hier werkzaam, waarbij hij zich vooral bij zijn jonge parochianen bemind heeft weten te maken. Zijn opvolger kapelaan van Niekerk is gedurende drie Jaar werkzaam aan de Bui- tenveldert Parochie, Amstelveenscheweg te Amsterdam. Kapelaan van Bregten uit de buurtschap Stompwijk is benoemd tot kapelaan te Dor drecht. Gedurende twee jaren was kape laan van Bregten hier werkzaam; als zijn opvolger is benoemd de neomist Klaver. Als toevallige omstandigheid kan worden opgemerkt, dat de voorganger van kape laan van Bregten ook Klaver heette; deze is gelijk gemeld thans in Alphen werkzaam gesteld. Uitstapje van „Morgenrood". De S. D. Gem. Zangver. „Morgenrood" „laakte haar jaarlijksch uitstapje, ditmaal naar Duynrell op Wassenaar. Te circa 2 uur vertrokken alle deelnemers van de halte Cronesteyn per blauwe tram naar Voor schoten, waar de autobus naar Wassenaar gereed stond. Op Duynrell werd eerst in vroolljke stemming een bezoek gebracht aan den onlangs gereedgekomen uitkijkto ren. Het prachtige uitzicht bracht de meesten, die zooiets nooit vroeger hadden gezien, In extase, zoodat men geen spijt had ce klimpartij te hebben aanvaard. Nadat nog een aantal malen consumpties waren gebruikt, was het eindelijk tijd weer op te breken. Zingende keerden allen weer in ae eigen gemeenten terug. Dank zij het opklarende weer, hadden allen een pret- tigen dag gehad. De Bestuurders'oond Leidschendam- Voorburg en het Jnstltuiut voor Arbeiders ontwikkeling hebben besloten tot het op richten van een arbeidersavondschool in het eigen gebouw aan de Kerkstraat. De cursus duurt tweè Jhar verdeeld over 70 weken. Zonder onderscheid van poli tieke- of Godsdienst'ge richting kan ieder een aan deze cursussen 1 deelnemen. Les wordt gegeven in Ned taal. rekenen, soci ale kennis enz. Het selibdlgeld,. waarbij de leerboeken zijn inbegrepen wordt geheven naar draagkracht, doch^^bodanig dat voor eiken arbeider de ge'egenheid is openge steld. De bloempjesdag ten bate van het fonds Santos tot bestrijding van tubercu lose onder de R.K. Middenstanders heeft opgebracht f. 79,41 fv.j. f. 80,53). De 8-jarige de K.. wonende in het Achterom, geraakte aan de Leidschekade in de Vliet. Een der omwonenden gelukte het den knaap weder op den kant te trek ken. waarna hij met een nat pak naar huis kon keeren. VOORSCHOTEN. Onze plaatsgenoot frater C. Smit is in de kapel van het missiehuis te Teterin- gen door mgr. kPjTiopmaus, bisschop van Breda, tot priester gewijdi Zondag 5 September a.s. zal de neomist in de R.K. Kerk. alhier, zijn eerste plech tige H. Mis opdragen. WARMOND. Zal het helpen? ALPHEN. Gevaarlijke vlucht. Gistermorgen veroorzaakte een koe die uit een koppel was ontvlucht, een groote consternatie, toen het beest in haar dol heid op een hek sprong, waardoor de ijze ren punten van het hek in haar lichaam drongen. Met veel moeite wist men het beest, dat hevige bloedende verwondingen bekwam, te bevrijden, waarna terstond de assistentie van een veearts moest worden Ingeroepen. Zuster Marie Rigarda t Na een langdurig verblijf in het St. Jo- seph-gestlcht alhier, is overleden de zeer bekende zuster Marie Rigarda. in de we reld bekend als mej. Maria Dekker van Wervershoek. De overledene was zoowel hier als in de omgeving algemeen bekend om haar liefderijke verpleging van zieken en onden van dagen, zoodat haar heen gaan door velen zal worden betreurd. BOSKOOP. Door een achterop rijdende melkauto, die volgens ooggetuigen veel te hard reed, werden in de Ridderbuurt twee personen uit Delft, die daar op een tandem reden, aangereden. Een hunner kwam in de Gouwe terecht, terwijl de ander op den kant bleef hangen. Door omwonenden, werd de be hulpzame hand geboden en de drenkeling van droge kleeren voorzien. J De heer L. Boekraad alhier, is toege laten als volontair op het kantoor van den gemeente-ontvanger te Bodegraven. HAZERSWOUDE. De Rietveldschc sluis bijna gered. De Rietveldsche sluis nabij den Rietveld- schen molen nadert haar voltooiing. Uitge voerd ln gewapend beton rustend op 120 heipalen, slagstijlen, slagdorpels, hoekstee- Ais gevolg van het vaak te snelle varen door de Warmonder Leede. worden na- mens het Gemeentebestuur aan het vaar water borden geplaatst met aan de eene zijde hef opschrift .verzoek langzaam te varen" het Gemeentebestuur, en aan de andere zijde „dankU". Veie bewoners aan de Leede zullen deze maatregel ten zeerste toejuichen, men ver trouwd. dat aan het veraüek van het ge meentebestuur zal worden voldaan. a,, Onze plaatsgenoot de heer J. Scho- neveld die voor e n paar maanden werd aangeste'd to zomerar^nt te Noordwijk, is met ingang van 1 Sëp'ember in vasten dienst benoemd tot agept ..van politie te Amsterdam. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M de Koningin zullen de belde mu- ziekvereenlglngen een concert geven op de gemeentelijke muziekten', waarna een ma zikale rondgang door het dort) zal worden gemaakt. WASSENAAR. Prachtig tuinfeest op „De Wiltzank" Tot voortzetting van de viering van het gouden huwelijksfeest van den heer en mevrouw- S. van den Bergh-Willing werd gistermiddag een schitterend tuinfeest ge organiseerd vcor familie en genoodigden. Bij aankomst werden allen voorzien van een keurige corsage waarna men zich ver zamelde in een daartoe aanwezige groote schouwburgtent, waar allereerst door den heer John van den Bergh, die als ceremo niemeester fungeerde het Cabaret van Louis Davids werd ingeleid. Deze complimen teerde het gouden echtpaar waarbij hij o.m. op humoristische wijze de standvastigheid van de ouderwetsche huwelijken deed uit komen. Voorts traden hierbij ook op Fientje de la Mar en Ivy Anderson. Hierop werd overgegaan tot een mode show voorstellende „Les Oatherinettes". De ceremoniemeester deelde mede dat de costumes, geheel uit courantenpapier waren vervaardigd. Hiervoor werd geen kleursel gebruikt doch omstreeks 25 No vember verschijnt te Nice de „Coureur de Nice" in verschillende kleuren, speciaal om de naaistertjes gelegenheid te geven hier van mooie costumes te vervaardigen. Op verzoek nu van de gastvrouwe, mevrouw van den Bergh—Willing zijn deze costumes speciaal uit Nice opgezonden om hier ge toond te worden. Door de dames werden hierop de costu mes gedragen, voorstellende; „la Cendrll- lon"; „Espagnole"„Les Cérises"; „Aurore"; „Chimoise"; „Santan ouvre le bas"; „Pa- tineuse"; „Fleurs de Nice"; „Bécassines au marché"; „Chinchila" en tot slot een costuum uitgevoerd in Oranje-Blanje-Bleu voorstellende „Vive la Hollande". Dit laatste werd met een luid applaus begroet, waar op staande het Wilhelmus werd aan gaheven. Tijdens de pauzes konden allen van het geen de diverse en uitgebreide tmffetten ijoden, gebruik maken. Na de pauze werd in de theatertent het programma van Louis Davids voortgezet, waarbij ook optrad Willy Derby met zijn repertoire. In aansluiting hierop werd door de firma Kühne uit Den Haag een modeshow ge houden. terwijl buiten op het grasveld eenige rhithmische dansen werden gegeven. In den tuin zelf was voorts een dansvloer terwijl een goede Band voor de muzikale illustratie zorg droeg. Voorts waren nog eenige attracties aanwezig. Het tuinfeest werd op dezen dag lpesloten met een prach tig vuurwerk. v- ZEVENHOVEN. Raadsagenda. De raad komt morgenavond om half negen (zomertijdi ten raadhuize bijeen. 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken en me- dedeelhigen; 3. Verzoek Ohrist. H.B.S. te Alphen a. d. Rijn om subsidie; 4. Verzoek Holl. Mij. voor Landbouw om subsidie voor gegeven tuinbouwcursus; 5. Verzoek om verlaging grondslag biljarten voor café's (pers. belasting); 6. Aanbieding gemeente rekening dienst 1936; 7. Idem C.E.B., reke ning 1936; 8. Wijziging gemeente-begroo ting dienst 1937; 9. Verzoeken teruggaaf hondenbelasting en straatbelasting 1937. ZOETERWOUDE. Het bouwen van 6 burgerwoonhuizen op het leeggekomen terrein van de opge heven houtkooperij van den heer P. Koning op den Hooge Rijndijk alhier, is opgedra gen aan den timmerman-aannemer B. Deegenaars te Voorburg. ken en bovenafdekking van Zweedsch gra niet, deuren van Dimarara green heart- liout, zal het geheel een solied stuk werk zijn, dat menschelijker wijze gesproken, wel een paar eeuwen zal mee kunnen. De aarmemingssom bedroeg f. 9800. Wanneer straks de verzwaring van de kaden langs de Papenvaart eveneens ge reed gekomen zal zijn, is het Rietveld en omgeving, wat dat betreft, weer uit de belangstelling verdwenen. LEIDERDORP. Voetbal-Ver. „Ons Clubje", Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M .de Koningin organiseert genoem de Vereeniging eenige feestelijkheden, welke zullen worden gehouden op Zater dag 28 Augustus op het voetbalterrein in de Munnik Van 34 uur 's namiddags is er een ge- costumeerde voettialwedstrtJd met daaraan, vertonden attracties: van 47 uur hard rijden op rijwielen voor dames en heeren. Hiervoor zijn fraaie prijzen beschikbaar. Tot besluit is er 's avonds van 9—11 uur een filmvoorstelling. De Chr. Muzlekver. Devote verleent haar medewerking. Raadsagenda. De raad komt morgenochtend te halt elf in openbare vergadering bijeen. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededieelin- gen en ingekomen stukken. 4. Voorloopi- ge vaststelling gemeenterekening 1936 en rekening 1936 grondbedrijf. Aanbieding gemieentetiegrooting 1938 en begrooting grondbedrijf 1938. 6 Benoeming togroo- tingscommissie. 7. Vaststelling verordening regelende het beroep, bedoeld in het Re giement Auto7lervoer Personen. 8. Uitne ming gronden uit het grondbedrijf. 9. Ver zoek subsidie Chr. HBS. te leiden. 10. verzoek subsidie Chr Oranje vereeniging voor het Kinderfeest. 11. Goedkeuring re kening Burgerlijk Armbestuur 1936 12. Wijzigingen begTooting 1937 en begroo- ting grondtiedrijf 1937 13. Reclames school geld en straatbelasting. 14. Rondvraag. 15. Sluiting. LEIMUIDEN. Geslaagd uitstapje. Het kinderkoor, onderafd. van het Chr. Gemengd zangkoor „Excelsior" alhier, heeft onder leiding van enkele Jonge da mes een boottocht gemaakt naar Katwijk aan Zee. Het weer was niet zoo gunstig voor strand en zee, doch de kleine zan gers hebben daarom niet minder genoten van dezen tocht. Het is een mooie gedachte geweest van het bestuur der zangvereenl- ging. om reeds nu een boottocht te hou den voor het in dit jaar opgerichte kin derzangkoor. Enkele moeders der kinde ren maakte dezen tocht mede. Des avonds kwamen allen voldaan huiswaarts. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: W. van Klink. 29 j. te> Zoeterwoude en W. J. van der Pouw Kraan laatst wonende te Leimuiden. Bij den gemeenteveldwachter zijn in lichtingen te bekomen omtrent een gevon den gouden verlovingsring met inscriptie. ZWAMMERDAM. Afscheid en intrede van Ds. J. v. Woerden Ds. J. v. Wosrden is voornemens wegens verlrek naar Middelburg Zondag 19 Sep tember a.s. afscheid te nemen van de Nd. Hvv. Gem alhier. Zondag 26 Septi d.o.v. zal hij aldaar zijn intrede doen na tevoren te zijn bevestigd door Ds. L. de Boer van Scheveningen. du 32. Je hebt op 't vorig plaatje dus, misschien, Thijs' vliegtocht al gezien; het lijkt er nu dus op, dat hij wel voor Leo's list zal moe ten bukken en dat hem het volbrengen van zijn tocht niet zal gelukken. Intusschen zat de arme Diok, met een zeer naar gevoel, bij Leo in 't kasteel nu, op een stoel; hij was, met touwen vastgesnoerd, hier heelemaal mee heen genomen en zag ook onderweg geen kansen tot ontkomenja Ja, hij had erg veel verdriet, maar vluchten kon hij niet. En Leo Listig zei tot hem, met 'n schelle, valsche stem: „Dank zij mijn goede zorgen zijn wij hier best verborgen; geen van je vrien den kan er op dit eiland loopen. of hij moet het vrees'lijk duur be- koccen! Wij blijven hier dus fijn, totdat de menschen ons vergeten zijn dan gaan we t'rug, om prettig te gaan stelen. Maar in dien tusschentijd zal jij je niet vervelen; want, mijn Jongen-lief, ik leid je op tot 'n prima dief".

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7