De bouw van ons Stadhuis De restauratie van den ouden gevel WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1937 No. 23747 STADSNIEUWS a HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dr. H. G. A. Obreen t M nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD 1 LEI DSC H DAGBLAD TragSJDER ADVERTENTIES: 3D eter per regel "toot advertenties -uit Leiden en plaatsen waar agentschappen, van. ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 20 ets/, porto te,beluien, - y.erplrcht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijns per 3 maanden (.2.35 per week (.0.13 Franco per post 2:35 per 3 maanden 4- portokosten.' (voor binnenland 0.80 per 3 mnd>, Gezaghebbend kenner onzer yaderlnndsche geschiedenis. In aansluiting op ons kort bericht in ons Blad van gisteren betreffende het over lijden van dr. H. G. A. Obreen, schrijft de keer B. ons d.d. 23 Augustus het volgende: Ofschoon de droevige tijding van dit on herstelbaar verlies voor onze kennis en ge schiedenis der middeleeuwen mij reeds gis teren bereikte, oordeelde ik het noodig te vachten op de beschikkingen, die de naaste familie in deze wenschte te treffen. Daar deze echter van dit sterfgeval blijk baar geen gewag denkt te maken, gevoel ik mij. als een der oudste vrienden van den overledene geroepen, een enkel woord aan zijne nagedachtenis te wijden. Dr. Henri Guillaume Arnaud Obreen verd alhier geboren 12 Juli 1878 in een der huizen op het z.g. Noordeindspleln. Later verhuisden zijne ouders, notaris mr. H. L. A. Obreen en mevrouw ObreenDe Heus, naar het schoon gebouw, dat dank zij de Ver. v. Vrouwelijke Studenten nog niet tot pakhuis of winkel is afgedaald. Daar bracht hij zijne jonge jaren door. Op 45-jarigen leeftijd stierf zijn vader, zijne moeder verhuisde naar Baarn, doch over leed aldaar binnen drie jaren na het ver scheiden van haren man. Henri Obreen haxi eenlge jaren de H.B.S. te Amersfoort bezocht en kwam tegelijk met schrijver dezes in Sept. 1894 op het Instituut Noorthey, vanwaar wij beiden door het Staatsexamen in 1897 tot de Leid- sche Hoogeschool werden toegelaten. Bei den hadden wij tot taak een vak gekregen, dat noch aan onzen aanleg, noch aan onze wenschen beantwoordde. Reeds als student testeedde hij meer tijd aan onze vader- landsche geschiedenis, dan aan de clas- Êeke letteren en zijn deel aan den opzet der Leidsche maskerade van 1900 was van ozerwegend belang. Toen is de ommekeer zoor hem gekomen en omdat het in dien tijd niet mogelijk was, zich uitsluitend op de geschiedenis toe te leggen, vertrok hij naar Gent, waar men ruimer opvattingen d en waar hij een der meest geliefde rlingen werd van Prof. Dr. Henri irenne. Daar is hij 19 Febr. 1907 gepro moveerd tot doctor in de geschiedkundige sctenschappen met lof, op een proef- sthrift over het leven van onzen Graaf floris V, Reeds 4 jaren tevoren had hij «n standaardwerk uitgegeven bij de firma Sijthoff alhier over de geschiedenis van iet alleroudste huis van den Nederland- schen Adel, de Van Wassenaer's, waarvan een tak gedurende een paar eeuwen burggraven onzer stad voortbracht. Dit -as baanbrekend werk, hoewei het door latere vondsten na het openstellen van toen gesloten archieven, aangevuld en "erbeterd is. Kort na zijne promotie moest it Obreen ervaren, dat zijn vertrouwen ln Wenden en den opvolger zijns vaders ge- 'teld, zeer misplaatst was geweest. Hij BINNENLAND. De uitvoering van de Vogelwet: een com. missie van bijstand ingesteld (3e Blad). Een aangeteekende brief met een waarde van bijna f. 18.000 verdwenen. (Gemengd, 2e Blad). De wielerkampioenschappen voor stayers; Piet van Kempen en Snoek uitge schakeld. (Sport, 3e Blad). De bouw van ons nieuwe Stadhuis vordert thans snel. Een foto vanaf de Vischmarkt. verloor bijkans zijn geheel, niet onaan zienlijk vermogen en moest door medewer king aan wetenschappelijke uitgaven en door hulp aan onderzoekers zijn bestaan verdienen. Door zijn huwelijk met een Belgische bleef hij daar te lande, eerst ln Brussel, daarna te Westerloo, prov. Ant werpen, gevestigd. Buiten zijn verplicht werk, vond hij echter nog den tijd tot allerlei bijdragen in tal van Belgische en Nederlandsche tijd schriften. Sinds eenlge jaren was hij doende aan de uitgave van de oude Hol- landsche oorkonden op verzoek van de Kon. Academie van Wetenschappen, waar van het eerste gedeelte persklaar is, doch waarvan hij de verschijning niet heeft mogen beleven. Van buitengemeen belang waren ook de artikels, die hij sinds tal van jaren deed verschijnen in het Maandblad van het Kon. Genealogisch-Heraldisch Ge nootschap. die de nieuwste gegevens be vatten over onze oudste en machtigste ge slachten uit de middeleeuwen. Hij had veel verzameld sinds jaren en wist zoo zeer in te dringen in de verhoudingen en toe standen van dien tijd, dat zijn woord ln deze bijzonder groot gezag had. Voor iederen ernstigen onderzoeker stond hij daarbij steeds gereed, om alle hulp te geven uit zijne uitgebreide (tennis en schat van aanteekeningen. Ook in België werd zijn werk uitermate gewaardeerd. Bij het afscheid van dft leven, naar ons inzicht te vroeg afgesloten, past een woord van dankbare herinnering aan zooveel, hierin tot stand gebracht. En dat ondanks een niet sterk gestel, dat' vooral in de laatste jaren vaak ondermijnd werd door ernstige ziekte. Maar na herstel was hij steeds weer op zijne post., om de uitge breide rij zijner correspondenten op alle mogelijke wijze te helpen in hunne studie, waarbij zijne persoonlijke belangstelling steeds weer trof. Eerst later zal beseft worden, hoeveel aan zijn speurzin, zijne kennis en zijne hulp te danken is. De trouwe vriend van 43 jaren lang blijft mij onvergetelijk. HET „SLANGEN"-AVONTUUR. Zwerft er nog een tweede exemplaar rond? Het raadsel van de slang is opgelost, althans ten deele. Het blijkt namelijk, dat het dier twee dagen vóór het op een bo- venvoorkamer aan het Rapenburg 'n roem- loozen dood stierf, is ontsnapt uit een ter rarium. dat twee huizen daarvandaan op den zolder stond. Alleen schijnt het dier in dien tusschentijd niet onbelangrijk te zijn gekrompen, want volgens den eigenaar was het ruim een meter lang en volgens onze meting bedroeg deze lengte na zijn dood nog slechts 73 centimeter! Of zwerft er misschien ergens op het Rapenburg nog een tweede exemplaar rond MILITARIA. De le luitenant J. J. Wijnsouw. van de school v. reserve-officieren der infanterie, wordt met ingang van 2 November 1937 overgeplaatst bij het 4e reg. infanterie en op dato toegelaten tot de hoogere krijgs school voor het volgen van krijgskundige studiën. Het 4e reg. inf. keert as. Zaterdag terug uit de Legerplaats bij Harskamp; aan komst te Leiden te 11.40. Den dienstplichtigen sergeant admini strateur J. L. Hartmans van het 4e reg. in fanterie is bij ministerieele beschikking vergund na 28 Augustus in werkelijken dienst te 'olijven als fourier capitulant bij het korps Luchtdoel-artillerie; den dienst plichtigen sergeant administrateur C. Aardoom van het korps Pontonniers en Torpedisten als fourier capitulant bij het 4e reg. infanterie. Tijdens de herhalingsoefeningen van 9 tot en met 25 September e.k. worden bij het 4e reg. infanterie gedetacheerd voor ae verzorging van den geneeskundigen dienst bij den troep als regiments-arts de reserve officier van gezondheid le klasse, W. H. J. E. van Ekelen, als bataljons-arts ae reserve-officieren van gezondheid 2e klasse W. van Krimpen en W. D. v. Olden- borgh. BUITENLAND. Japansche landingspogingen bij Sjanghai. Volgens Chineesche lezing lijden zij een gevoelige nederlaag, (le Blad(. Chamberlain en Eden te Londen. (Buiten land, le Blad). De opmarsch der Spaansche nationalisten naar Santander. (2e Blad). Nieuwe poging tot vermoorden van Portu- geeschen premier verijdeld. (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. welke door de Leidenaars met 74 gewon nen werd. De medaille, daarvoor beschik baar gesteld kwam dus in handen van da L.W.V. Om 7 uur 's avonds werd de terugreis aanvaard; de stemming aan boord was wederom uitmuntend, zoodat de L.W.V. met dezen boottocht op een prettig uit stapje kan terugzien. iet terrein actlter de St. Pieterskerk worden de resten Van deiï gevel van het brand verwoeste Stadhuis weder gerestaureerd. De twee leeuwen (die op de ."P hebben gestaan) en het jongentje, voorstellende „De Dood", zijn reeds in üeheel gebracht om de oude plaatsen bij het nieuwe stadhuis weder in te nemen. GEMEENTERAADSZITTING. Ter kennis van de leden van den gemeen teraad is gebracht dat de eerstvolgende ver gadering van den Raad hoogstwaarschijnlijk zal plaats hebben op Maandag 6 Sept. a.s. VOOR BETOONDEN MOED. Gisteravond werden door het bestuurder Leidsche Reddingsbrigade aan enkele dap pere Leidenaars, die hun leven hadden ge waagd om anderen van een wissen dood te redden, fraaie draagmedailles uitgereikt en wel aan de volgende personen: J. W. Vermeer, Driftstraat 45a; W. Zand vliet. Middelstegracht 137; J. Siera. Oran jegracht 66; P. Dikhof .Middelstegracht 66 en A. Nieuwenhuyzen, Oranjegracht 4a. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging P. Overvliet, Zuideinde A. 178, Woubrug- ge. Uittredend eigenaar: P, Overvliet, d.d. 1 Mei 1937. N. E.: M. Overvliet, Woubrugge. Wijziging handelsnaam in: M. Overvliet. BOOTTOCHT L. W. V. De Leidsche Werkloozen Vereeniging heeft een goed geslaagden boottocht naar A'ciam gehouden per S.S. „Wilhelmina". 's Morgens om 7 uur is men met vrij gun stig weer naar A'dam gestoomd, onder de vroolijke tonen van het draaiorgel van Pardon. Er heerschte aan boord al dadelijk een prettige, stemming. Bij aankomst in A'dam stonden er aan de kade eenige leden van de A'damsche Werkloozen Vereeniging „Eendracht Maakt Macht" gereed, die een groot deel van de passagiers medenamen naar hun nieuw geopend* ontspanningslo kaal in West. Na daar de koffie gebruikt te hebben, is er door de Voetbalver. L.W.V. een goede en sportieve wedstrijd gespeeld tegen het A'damsche elftal E.M.M. West, ADRES AAN B. EN W. Aan B. en W. is volgend adres gezonden: Met deze nemen ondergeteekenden, be woners der Apothekersdijk, beleefd de vrij heid zich tot U te wenden voor het vol gende. Reeds jaren bevindt zich voor of zijwaarts van de perceelen, door ondergeteekenden be woond, een z.g. koffie- of consumptie-tent en daar deze tent het aanzien op hun zaken en het uitzicht belemmert zouden ondergeteekenden B. en W. willen verzoe ken deze tent te doen verdwijnen, temeer daar deze tent momenteel niet in gebruik is. Zij meenen dat daar ter plaatse een dus danige inrichting overbodig is, daar er in de omgeving voldoende zaken op dit gebied bestaan, welke noodlijdend zijn en dus geen concurrentie kunnen velen. Door het feit dat de vorige exploitant een door hem geplaatst tentje moest verwijde ren meenen zij. dat het niet meer dan bil lijk zou zijn, dat ook voornoemde tent ver dwijnt. Hopende, dat hier goede aandacht aan besteed zal worden, verblijven zij inmiddels met de meeste achting: w.g. Bewoners der Apothekersdijk. Te Amsterdam slaagden voor het di ploma pedicure-voetkundige, mej. W. J. M. Schink en de heer Joh. H. Nijhuis. beiden alhier en de heer S. de Boef te Voorscho ten. Als directrice der Kinderbewaarplaats is benoemd mej. Westerbrink van Oegst- geest in de plaats van mej. E. Korenhoff, die tegen September ontslag heeft aange vraagd. In aansluiting op ons gisteren gepu bliceerde bericht inzake de aflevering van hei 12'/: meter lange motorjacht „Chris tina" door de jachtwerf „De Wetering", verzoekt men ons nog mede te deelen, dat het jacht werd ontworpen door onzen stad genoot, den heer W. M. Brandt, directeur van het Technisch Bureau „Electra", welk bureau ook de geheele machine-installatie leverde en monteerde. Ook de electrische verlichting, waarvan elke lamp afzonder lijk tegen brandgevaar is beveiligd, werd door dit bureau geheel verzorgd. De politie heeft alhier den 34-jarigen K. L. aangehouden, die door den Haag- schen Politierechter was veroordeeld tot het ondergaan van vier maanden gevan genisstraf. Tijdens een voetbalwedstrijd op een terrein nabij den Wassenaarschen weg, heeft gisteravond de 33-jarige ket tingsmid J. P. een trap tegen den rechter- enkel gekregen, waardoor dit lichaamsdeel brak. De E.H.D. vervoerde den onfortuin- lijken voetballer naar het Academisch Zie kenhuis.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1