Ons Kort Verhaal Insfantine IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 24 Augustus 1937 U3 VISSCHER IJ-BERICHTEN De onbeheerde schat Uit de Rijnstreek JttJN/T EN IETTEKEN THIJS IJS EN DE TOOVERSPIEGEL het gouden huwelijksfeest van het echtpaar van den bergh. Groote belangstelling. Het Eerste Kamerlid, de heer S. van den Bergh en mevrouw van den BerghWilling herdachten gelijk gemeld gisteren jet feit. dat zij 50 jaar geleden in het hu welijk traden. Ter gelegenheid van dit bijzonder ge denkwaardig huwelijksfeest hebben de heer en mevrouw van den Bergh te hunnen juize, de buitenplaats „Wiltzanck" gereci pieerd. Zeer velen het juiste aantal zal de 1000 wel hebben overschreden maak ten van deze gelegenheid gebruik om het gouden echtpaar met dezen dag geluk te wenschen. Daarbij waren niet alleen afgevaardigden en vertegenwoordigers van Israelietische en andere liefdadigheidsinstellingen, voor welke de heer en mevrouw van den Bergh aooveel hebben gedaan. Onder de vele bezoekers waren ook de oud-ministers Verschuur en Deckers en de griffier van de Eerste Kamer, mr. A. L. de Block. In de feestelijk versierde zalen van het landhuis er waren circa 150 bloemstuk ten gestuurdwerd het echtpaar toege sproken door prof. L. van Itallie. Namens een 500-tal vrienden, wier namen in een album zijn verzameld overhandigde prof. van Itallie den heer en mevrouw van den Bergh een geschenk, onder couvert, welk huldeblijk de heer van den Bergh zal be stemmen voor een door hem nader te be palen liefdadig doel. Namens het college van regenten van het Israëlietisch Weeshuis te Rotterdam sprak de heer S. S. Wijsenbeek, die den beer en mevrouw van den Bergh hartelijk dankte voor hetgeen zij voor het weeshuis hadden gedaan. Hierna sprak nog prof. dr. Yellin, stich ter van het Seminarium voor leeraren in het Hebreeuwsch, die het jubileerend echt paar een album met foto's van het Semi narium overhandigde. De heer van den Bergh dankte tenslotte voor de hartelijke woorden, welke tot hem m zijn vrouw waren gesproken. Hij gaf uitdrukking aan zijn diepe erkentelijkheid voor de vele bewijzen van vriendschap en sympathie, welke hij en zijn vrouw op hun gouden huwelijksfeest hadden ontvangen ai welke dezen dag tot een onvergetelijken hadden gemaakt. In den feeëriek versierden tuin, waar welvoorziene buffetten waren ingericht, bleven de aanwezigen nog langen tijd ge- lellig bijeen. In den loop van den dag ontvingen de beer en mevr. van den Bergh eenlge hon derden telegrammen. - W. alhier deed aangifte van diefstal van een rijwiel van zijn zoontje, dat deze voor een perceel aan den Rijksstraatweg had laten staan. I Tegen O. uit Leiden werd proces-ver- baal opgemaakt, wegens het venten zonder vergunning. ZEVENHOVEN. Geen afneming der werkloosheid. Van het afnemen der werkloosheid is hier nog geen sprake; het hooger uitge keerde steunbedrag, n.l. f. 5100, is hiervan iel het bewijs. In den landbouw gaat men «el meer gebruik maken van Jonge krach- :n; het gevolg daarvan is dat gezinshoof- n ihier veel met groote gezinnen) steun- ...kkend worden. Aan de fa. J. A. Slingerland is door ien heer P. de Paver te Wandingxveen ge tuid het maken en leveren van de ijzer verken voor het Aarkanaal te Alphen a. d. HAZERSWOUDE. Men moet van de pompen afblijven! Een drtetal jongens van ongeveer 16 jaar wandelde langs de werkzaamheden op den Provinciale weg. De motorpompen, welke dienen om het overtollige water te verwijde ren trokken hun aandacht. Zij wilden zelfs één der pompen op gang brengen. Alle po gingen daartoe mislukten echter. De carbu rateur werd wat nauwkeuriger geïnspecteerd en ten slotte stak men met een lucifer de daaruit vloeiende benzine in brand. Onnoodig te zeggen, dat dadelijk de geheele carburateur in brand stond. Benzineleiding gesmolten, bougie ver nield! Het drietal ging aan den haal! Oeluk- kig wist een voorbijganger die de Jongens kende, met een emmer water de vlammen te dooven. De spaarpot van het drietal, zal ten gevolge van deze baldadigheid wel wat lich ter worden. De gummistok kwam er aan te pas. Toen eenige brooddronken jongelui, die in het avonduur op rustverstorende wijze optraden, het wat al te erg maakten, kwam de politie er aan te pas. Deze was genood zaakt met de gummistok eenige rake klap pen uit te deelen, waarna de onruststokers een goed heenkomen zochten. 't Is te hopen, dat zy in den vervolge met minder lawaai door het dorp zullen trekken. Op den lsten Sept. a.s. zal ten huize van Dr. Zoete gelegenheid gegeven worden tot inenting en herinenting van 's morgens 9 tot 10 Uur. Men vergete daarbij niet de trouwboekjes mede te brengen. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Maria, d. v. A. den Hollander en P. Rijsdam. Gehuwd: L. Verweij en A. F. W. Ver- brugge C. J. van Kralingen en M. Ent. Voor costumière slaagden de dames H. A. v. d. Bosch en G. de Jong en voor Lingerie de dames J. Kruljt, G. Kruijt, K. Lindenberg, L. Jansen, A. J. Vosselman en J. v. d. Wal. Alle geslaagden werden opgeleid door mej. E. J. v. Varik, alhier. 3 en ie voelt je loom er» je hebf hoofdpijn, dan helpt Instantine. Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! 6274 Instanline Prijs 70 cent. (Ingez. Med.) LEIMUIDEN. De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan alhier de heer C. P. de Wit. NIEUWKOOP. ZOETERWOUDE. De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan alhier (H. Joannes Onth.), de heer A.H. Duyvestein (Neomist). ALPHEN. Aanrijding. In de Julianastraat kwam gistermorgen een tweetal personenauto's, bestuurd door öe J. alhier en K. K. uit Utrecht in botsing doordat laatstgenoemde bij het willen pas- seeren te veel sneed. Hierdoor kwam tevens «en wielrijder J. K. in de knel, waardoor üens rijwiel en lading werd beschadigd, evenals de auto van de J. De autobestuur der uit Utrecht deed de toezegging de Schade te zullen vergoeden. De heer W. A. Lam herdacht zijn 25-jarig jubileum als bestuurslid der Wil- helminavereeniging, waarvan hij aanvan kelijk penningmeester en sinds 1928 voor- zitter is. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen coupeuse onze plaatsgenoote mej. 5. de Jong alhier, daartoe opgeleid door ®evr. Kool v. d. Broek alhier. Ten bate van het Santos-t.b.c.-fonds Fordft morgein in onze gemeente een üoempjesdag gehouden. Bij beschikking van den directeur- Wieraai der P.T.T, is met ingang van 1 October aangewezen als directeur van het PTT.-kantoor te Veghel, de commies bij d«n P.T.-dlenst, de heer J. L. H. Boeren alhier. De bisschop van Haarlem heeft be- jjdemd tot kapelaan alhier, de heer C. M. BOSKOOP. Goed afgeloopen! Na eerst nabij de woning van den heer aan den Zljdeweg twee ijzeren palen t{ hebben aangereden, geraakte daar een Jusonenauto in de Wetering. Door de IWote vaart reed de wagen nog door, om '"volgens knel te geraken in een brug- opening. 0e heeren G., die in de auto zaten, kon- J® door het portierraampje de auto ver- ~1"1. zoodat een en ander gelukkig zon- j" Persoonlijke ongelukken is afgeloopen. - schade aan de auto, enz. is zeer aan- «nlijk. bvTj Mn toaanwagen werd de zwaar ge vende auto gelicht en weggesleept. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt morgen avond om 7 uur in vergadering bijeen. De agenda luidt: Aanbieding gemeente-rekening 1936 en benoeming van commissie van onderzoek; aanbieding van de gemeente-begrooting 1938; voorstel om het object van werkver schaffing van J. Nell af te wijzen, aange zien dit gebracht zal kunnen worden onder het plan tot rietlandverbetering van den polder Nieuwkoop en Noorden; voorstel tot vaststellen van een arbelds- overeenkomstenbesluit; voorstel tot het vaststellen van een rege ling betreffende het beroep, bedoeld in de art. 13, 15, 17 en 18 van het „Reglement autovervoer personen", waarbij belangheb benden van beslissingen, genomen door B. en W. in beroep kunnen komen bij den raad; verzoek van de Chr. H.B.S te Alphen aan den Rijn om het gebruikelijke subsidie en wijziging van de begrooting, dienst 1937. NOORDEN. Been gebroken. Een zoontje van den heer F. Blom speelde met eenige andere kinderen op graanzakken bij den graanhandelaar C. P. Het kind viel van de zakken en kwam zoodanig terecht, dat het een been brak boven de knie. waardoor opname in een ziekenhuis te Leiden noodig was. Door Loka. Jim Foiler en Harry Brenton betraden het terras van het deftige Savoy-üotel. Zij bezochten altijd dergelijke gelegenhe den dat bracht hun beroep mee. „Hun" beroep was eigenlijk niet de juiste uitdruk king, want zij beoefenden niet hetzelfde ambacht: Jim was inbreker en Harry zakkenroller, benevens valschspeler. Deze woorden hebben een harden klank; men is zoo gauw geneigd, zich een paar ongure types voor te stellen en met deze voorstel ling zou men deze heeren toch werkelijk te kort doen. Jim was een slanke, knappe jongeman; had iets van een tenniskampioen, of iets van een filmacteur; Harry was vrij gezet, ver in de veertig en deed denken aan een tooneelschrijver, misschien ook wel aan een huisvader met artistieken aanleg. Jim en Harry hadden een belangenge meenschap aangegaan. Harry deed in het gedrang bij de races en de speelzalen, er varingen op, die Jim koai benutten, en op zijn beurt ontdekte de inbreker op zijn tochten in het onroerende bezit van an deren, dingen, die Harry te pas konden komen. Het terras van het Savoy-Hotel was zeer uitgestrekt en door kunstig geknipte heg gen in vakken verdeeld. Schijnbaar vol be wondering voor he mooie park, dat het terras en hotel omsloot, liepen de twee goed gekleede heeren tusschen de heggen en trachtten zoo goed mogelijk gesprekken te beluisteren en de aanwezigen op te nemen. Veel wetenswaardigs hadden zij nog niet vernomen. Zij maakten een om weg voor een gezelschap oude heeren, dat hun niets kon opbrengen en belandden bij den rand van het terras. .Kalt" zei Harry zacht tot zijn vriend, beduidde hem, zich stil te houden en wees naast zich op de heg. Zij gaven zich het uiterlijk van in druk gesprek gewikkeld te zijn en brachten hun hoofden zoo dicht mogelijk bij den gapenen muur. Zij hoorden een mannenstem, zoo lang zaam en deftig ali slechts een zeer oud en gedistingeerd héér bezitten kan. „Mevrouw, welk een geluk. Bijna was het mijn gewetenloozen buurman gelukt, mij van mijn familie-juweelen te beroo- ven. U was het, die dit snoode plan ver hinderde, mevrouw. Ik dank U. ik dank U" „U behoeft mij niet te danken, mijnheer de Graaf", antwoordde een heldere vrou wenstem, „ik beschouwde het als mijn plicht. Maar laten wij er thans voor zor gen, dat het zich niet kan herhalen. Wan neer brengt gij de juweelen in veiligheid?" „Morgen, mevrouw, reis ik af, ik neem het geheele bezit dan mee naar mijn slot". „Jimmy, wij weten genoeg, kom mee, anders worden wij nog opgemerkt". En Harry trok hem mee naar een tafeltje, van waar zij den uitgang van de verste heg in het oog kondien houden. Na een half uur verscheen de graaf met de redster van zijn juweelen. Een kleine chique man, van ongeveer zestig jaar, leunend op een wandelstok. Naast hem een groote, knappe vrouw in een bruin man telpak, „Ik ga hem direct achterna", zei Jim „Morgen gaat hij terug, ik heb geen tijd te verliezen. Eerst ga ik die dingen nog in veiligheid brengen. Harry, morgenochtend om elf uur bij Riche". Klokslag elf uur stapte Jim bij Riche binnen, waar Harry al op hem zat te wachten. Deze maakte een vragend ge baar. „Alles in orde, kerel. Het is ongeloofe- lijk zulke steenen heb ik nog nooit ge zien. En parels zoo groot als druiven en goud. O Harry, dat moet een kapitaal waard zijn. Maar luister. Het ging reus achtig vlot. Hij ging direct naar zijn ho tel. Ik heb bij niemand geïnformeerd, dat geeft altijd verdenking. Ik volgde hem in het hotel en zag welke kamer hij in ging. Hij dineerde en ging daarna uit; die dame kwam hem afhalen. In een kwartier had ik de heele zaak te pakken. Wat 'n noncha lante kerel, een echte graaf. Al die schatten lagen zoo maar in de la van zün kleeren- kasit. Misschien juist handig, zoo let nie mand er op maar ik loop daar niet in. Ik ben het toen direct op de bekende plaats gaan begraven." Jim en Harry waren geen ruwe kerels, zij dronken een kop koffie op den goeden afloop. Harry Brenton was een man van be schaving en humor; eigenschappen, die bij zijn morilijk beroep van groote waarde gebleken waren. Hij deed dien zelfden middag een sensationeele ontdekking. Hij schrok even, maar spoedig had zijn ge voel voor humor het gewonnen en hij be sloot zijn collega op origineele wijze deel genoot van zijn onverwachte ervaring te maken. „Jim, wij hebben een zeer goeden dag gehad daar moesten wij nu eens een gezelligen avond van heben. Geen zaken geen kennissen, op niemad letten van avond gaan wij voor ons plezier uit. Ik heb een plan. De groote acteur Lowton geelt in den nieuwen schouwburg eenige gastvoorstellingen daar moesten wij nu eens naar toe gaan," Harry had Lowton dezen rol reeds eerder zien spelen. Zijn genoegen was, Jim tij dens het spel te bespieden. Hij zag hem de eerste acten vol belangstelling volgen, geboeid door het goede spel Maar toen, tijdens de derde acte, begon Jim wat on rustig te worden. Hij schudde zijn hoofd, alsof hij zich iets trachtte te herinneren en toen kwam er een scène die hem ge weldig scheen aan te grijpen. Een oude man zat in een vertrek voor hem stond een mooie, jonge vrouw. De man greep haar hand en sprak: „Me vrouw, welk een geluk. Bijna was het mijn gewetenloozen buurman gelukt, mij van mijn familie-juweelen te berooven. U was het, die dit snoode plan verhinderde, me vrouw, Ik dank U, ik dank U." „Harry", zei Jim zacht tot zijn vriend, „wil je gelooven dat ik al precies weet wat zij nu gaat zeggen. Maar je moest eens weten wait ik jou straks ga vertellen." Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. IJMUIDEN, 24 Aug. 1937 Tarbot per K.G. f. 0.750.60; Griet pep kist van 50 K.G. f. 2813; Tongen per K.G. f. 1.321.15; Zetschol per kist van 50 K.G. f. 25.50; Kleine Schol f.20—5.10; Bot f.16 7; Schar f.103.90; Vleeten per stuk f. 1.500.65; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 2.20; Groote Schelvisclt f.28—20; Middel Schelvisch f.21—18; Klcinmlddel Schelvisch f. 17—13; Kleine Schelvisch f. 10—5.40; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.3326; Gullen per kist van 50 K.G. f.13—3.70; Wijting f. 3.90—2.60; Koolvlsch per stuk f. 0.500.15; Makreel per kist van 50 K.G. f. 9.50570; klein mid- delhake f.25. 1246 kisten versche haring Prijs 3.402.65 per kist. Aangekomen: 4 stoomtrawlers: IJM. 7 met f.3870; IJM. 91 met f.1607; IJM. 97 met f.1370; IJM. 58 met f.3881 besomming De laatste besomming ls voor versohe haring. Voorts 1 logger; KW 74 met f.1438 be somming. Overgeladen naar Katwijk: KW. 110 met 414 kantjes; KW. 173 met 503 kantjes; KW. 121 met 500 kantjes; KW. 135 met 484 kantjes pekelharing. VLAARiDINGEN, 24 Aug. Binnen van de haringvisscherij KW. 31 met 31 last; KW. 36 met 30 last; VL. 27 met 36 last. Prijzen: Volle haring f. 9.109.60, maat jesharing f. 8.70—5.90. Alles naar kwaliteit. verwachte schepen. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt Witte Zee, IJM. 167. Vangst: 75 m. plat- visch; 45 m. schelvisch; 130 m. braadschel- visch; 30 m. gul; 60 m. wijting; 175 m. makreel. Totaal 475 manden. Caroline, IJM. 26: 25 m. schelvisch; 220 m. braadschelvisch; 45 m. platvisch; 45 m. gul; 80 m. wijting; 300 m. makreel. Totaal 715 manden en 450 stuks stijve kabeljauw. Martha~ IJM. 165: 12 m. tong, 30 m. tar bot; 50 m. kl. schol; 12 m. wijting; 5 m. varia. Totaal 109 manden. Christina. IJM. 2: 50 m. schelvisch; 185 m. braadschelvisch; 30 m. gul; 40 m. wij ting; 50 m. platvisch; 120 m. makreel. To taal 475 manden en 50 stuks stijve kabel jauw. Catharina Duyvis, IJM. 60: 50 m. schel visch; 250 m. braadschelvisch; 40 m. gul; 80 m. wijting; 70 m. platvisch; 70 m. ma kreel. Totaal 540 manden en 25 stuks stijve kabeljauw. een mooie westkust-teelt. (Van onzen correspondent). De stoomtrawler „Alkmaar", die Zater dag aan den afslag was, heeft een bui tengewoon succesvolle Westkust-teelt be ëindigd. Deze trawler maakte in ca. 10 we ken vier reizen naar de Westkust en kwam telkens met een prachtige vangst, hoofd zakelijk hake, binnen. De besommingen varieerden van ruim 5000 tot ruim 7000 gld. en het totaal van deze vier reizen was 26000 gld. Thans is alleen nog de „Ita" IJM 22, op de Westkust, maar ook deze trawler kan spoedig terugverwacht worden. De „Mary", die acht dagen geleden naar de Westkust was vertrokken, ving daar weinig en is daarom de Noordzee weer gaan opzoeken. NAAR zee. De trawlers „Maria", „Johanna", „Oost zee", „Zeeleeuw" en „Eendracht" zijn Za terdag naar zee vertrokken. Er zijn thans bijna 80 trawlers in de vaart. TER AAR. De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Langeraar de heer A. N. Duinisveld. WADDINXVEEN. Geslaagd te Den Haag voor het diploma coupeuse der Eerste Ned. Modevakschool- vereeniging, onze plaatsgenoote mej. W. Ringelenstein. Voor het diploma costu mière slaagden onze plaatsgenooten mej. M. A. v. d. Krans en mej. E. Hofman. Mej. M. alhier liep tegen een emmer kokend water, waarvan een hoeveelheid over haar linkerbeen ging, waarbij eenige brandwonden ontstonden, zoodat genees kundige hulp noodzakelijk was. Een practische boerin. albert roussel. t Vermaard Fransch componist. De vermaarde Fransche componist Albert Roussel, de schepper van talrijke orkest en koorwerken, kamermuziek en liederen wij noemen alleen de Evocations, vier symphonieën. een pianoconcert, Psalm 40, Pour une fète de Printemps voor orkest, het ballet Le festin de l'araignée en de opera Padmavati is gisteravond op 68- jarigen leeftijd overleden. Roussel, wiens werk in Nederland door toedoen van Evert Cornelis en Eduard Flipse zeer bekend ls geworden, was een der sterkste figuren on der de Fransche componisten van dezen tijd. Hoewel hij zich, na een loopbaan als zeeofficier, pas na zijn dertigste jaar aan de muziek is gaan wijden, heeft hij zich een opvallend persoonlijken stijl weten eigen te maken, die tot het laatst toe met de algemeene ontwikkeling van de nieuwe re muziek mee evolueerde Roussel werd 5 April 1869 te Taurcoing geboren. Hij was o.a. leerling van Vincent d'Indy aan de Schola Cantorum te Parijs, waaraan hij ook zelf van 19021913 als leeraar was verbonden. nieuwe uitgaven N.R.V.-Marsch. Ons werd toegezonden de in druk versche nen N.R.V.-marsch van Will van Dijk. Deze marsch, welke door den componist aan de Nederlandsche Reisvereeniging is op gedragen, is gedrukt en uitgegeven door G. Alsbach en Co., Amsterdam. De heer Will van Dijk is een jonge Gro- ningsche componist, die o.a. de „Be Quick for ever"-marsch en de .Oranje-Detmold"- marsch maakte. De N.R.V.-marsch is reeds door het Harmonie-orkest der G.O.V. te Groningen met succes ten gehoore gebracht. Deze pittige melodieuze marsch zal zijn weg wel vinden en niet alleen door leden der Ned. Reisvereeniging, met genoegen worden gespeeld. Op het kleurige titelblad komen de emble men der N.R.V.. de'drie letters, welke den wereldbol omspannen en de twee trekkende bergtoeristen, duidelijk uit; 31. Door den klap der tweede baks-machlne werd Thijs opge licht als had hij geen gewicht en hij werd, recht omhoog, een heel eind in de lucht geslagen, ondanks al zijn gespartel om de snel heid te vertragen. Nu hij zoo vloog kon hij moeilijk meer gelooven, dat 't hem gelukken zou om Diek aan Leo te ontroovenhij dacht: ,,'t Gaat nu toch wel een beetje moeilijk lijken om Leo Listig te bereiken; ik ben een vrees'lijk eind de lucht nu in gegooid, doch veilig naar beneden kom. ik nooit!" Hij vloog tot bowen het kasteel, doch verder ging zijn vlucht niet veel; daar maakte hij een prachtig-mooie boog, tot schrik van 'n uiltje dat daar vloogtoen suisde Thijsje naar beneden als een kogel. „Nu", zco dacht het uiltje „dat is ook een rare vogel, wie zegt dat hij kan vliegen, zou zeker heel erg liegen I" En Thijs tr?k een zeer bang gezicht en kneep verschrikt zijn oogen dicht.... I

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7