BINNENLAND In 1938 alle Wieringermeergrond in cultuur IEIDSCH DAGBLAD, Zaierdag 21 Augustus 1937 Vierde Blad No. 23744 I Een verdiende belooning wordt geïncasseerd r m De strijd in Spanje 78ste Jaargang BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Vorstelijk bezoek op Het Loo Groote belangstelling voor de vlootrevue. De eischen voor koplantaarns voor motorrijtuigen. Mussolini's politieke rede De as RomeBerlijn een werkelijkheid. Rechtschen rukken verder op naar Santander RECHTZAKEN SLOOTVAART, TEN NOORDEN VAN HET DORP MIDDENMEER IN DEN WIERINGERM EERPOLDER. (Speciale GP.D.-berichtgeving). IV (Slot). Volgeladen autobussen en auto's uit bijna lelie provincies van ons land, fietsers, alleen |[>i gezellig op een tandem. De hoofden zijn lortdurend in beweging, draaien van Jiechts naar links en weer terug. Honder- |den oogenparen turen dagelijks over het tijde land van den Wieringermeerpolder, logen van vreemdelingen en landgenooten. Prachtig! De Engelschman laat z'n „ham lei eieren" koud worden, als hij door de "luiten van het hotel de ruimte instaart. lij heeft een heele poos zonder een woord legen zijn metgezel te zeggen, dkar gezeten, laconiek uit hij zijn waardeering in één ord. Z'n metgezel is nog laconieker. Die rikt alleen maar instemmend. Staart ook naar buiten. Onder de brandende zon schijnt het land gedut. De lucht trilt boven de akkers. Bet is stil buiten, benauwend stil. Zelfs de pidruchtigsle van een troepje toeristen Ügt en tuurt den polder in, is gegrepen »r de sfeer van ruimte en blijheid, die tl land uitstraalt. jEens hebben meeuwen hier zich, onder uiten van schorre kreten, gretig en fel [feen in de golven nauw-zichtbaar „lekker fcpje" geworpen. Toen was het water hier heer en meester. ■Dat hebben wij 'm toch maar gelapt!" ien landgenoot, die 20.000 bunder grond voorbij heeft zien vliegen, zegt het. Dat klinkt overigens niet slecht ,,Ze" hebben het gelapt. Vraag niet wie Se „ze" zijn. 'tKan hen zelf allerminst trhelen, „Ze" hebben het verleden van zich [slgeschud, staan in het heden, blikken in i toekomst. Hoe is het met de opbrengst ®r gewassen? Kan er al weer nieuwe pond uitgegeven worden? Er moet nog Kch komen: 't Komt er ook! Cijfers! Deze kunnen zoo nuchter schij- ptn. En toch zeggen ze soms zoo ontzettend |wl. Hoeveel land is er thans in cultuur Efbracht? De deskundigen rekenen. Vijf binuten later is een staatje gereed, waaruit F-ijkt. dat op 1 Mei 1937. van de ongeveer W.000 h.a. nuttig cultuurland (pl. 2000 h.a. pin vastgelegd in wegen, kanalen, dorpen e.) 15.170 h.a. volledig in cultuur ge acht waren. Bij de Landbouwcultuur- atschappij „De Wieringermeer" waren kn 8030 h.a. in tijdelijke staatsexploitatie. 7 deze ruim 8000 h.a. groeiden de volgende pwassen: Wintertarwe 1925 h.a. Zomertarwe 431 2356 h.a. Win tergerst 441 ha. Zomergerst 1302 1743 h.a. Winterrogge 30 h.a. Haver 1194 Hoonen 51 Erwten 56 Bieten 102 Was 248 5780 h.a. Eucerne 968 h.a. Roode klaver 299 Hopperupsklaver 67 Grasland 615 Hoodmengseli) 201 Proefvelden 100 2250 h.a. Samen8030 h.a. Bovendien werden aan par- luMiere boeren in pacht pegeven: '56 boerderijen 6205 h.a. tos cultuurland 935 7140 ha. Totaal15170 h.a. sc'> 400 h.a. ""S niet in cultuur 2430 Totaal-generaal 18000 h.a. ICras Hoodmengsel bestaat uit een drietal 1U«» n' met een S°ed weerstandsvermogen IE20ut'en andere ongunstige omstandig- |kt»n ®ermede is tijdelijk grasland ver- KjS.®' dat niet bemest en niet geoogst Ij. de onkruid-ontwikkeling tegen gaat Idnih Hrond rust geeft, waardoor de I ui ™ur'oestand verbetert. Dit noodmeng- een voorlooper van het eigenlijke ouitutir brengen te beschouwen. En nu de stand der gewassen. Ir. Van Steen is hier best over te spreken, speciaal wat tarwe, haver en vlas betreft. Voor het vlas, een product, dat vaak reeds te veld verpacht wordt, zijn prijzen van f. 660 per h.a. gemaakt. Met de erwten, boonen en bieten is het precies zoo. Overal een uitstekend product, dat goede prijzen zal opbrengen. En wat de tuinbouw betreft, ook daar is alle reden tot tevredenheid De boeren uit Opperdoes de Opperdoesche aardappelen zijn in ons geheele land bekend hebben een stuk grond in den polder gepacht. Daarop hebben zij aardappelen verbouwd. Nu was men bang, dat deze aardappelen ook onder den naam „Opperdoesche" verkocht zou den worden. Er werd tenslotte een verzoek ingediend om op de veiling duidelijk te laten uitkomen, dat diu aardappelen uit den Wieringermeer waren. Men zegt nu, dat er voor de „Wieringermeeraardappe- len" meer geld betaald is, dan voor de echte „Opperdoesche" Nog meer cijfers? Ze zijn hier voor het grijpen. Een wegennet ter lengte van 245 k.m., hoofdkanalen 19 k.m., secundaire kanalen 71 k.m. lang, 60 bruggen in totaal. Zeven en veertig zijn „vast", de overige 13 beweegbaar. Volgend jaar: dan is alle grond in den Wieringermeerpolder in cultuur. Het wordt zoo, tusschen neus en lippen door, gezegd. Zonder eenige ceremonie, zonder plechtige toespraken, zonder vlaghijschen enz., enz. is men in 1919 aan de Zuiderzeewerken begonnen. Zonder ophef te maken is het werk doorgezet. Nu is onze eerste Zuider zeepolder gereed. De bouw zoo goed als voltooid. Harde werkers, knappe koppen hebben eensgezind er naar gestreeft. Zij hebben glansrijk gewonnen.... Twintig duizend bunder land: gezond, sterk, gaaf. Zij laten zich heerlijk roos teren door de zomerzon, liggen daar, rustig en stil. Dan steekt een zacht briesje opEn plotseling leeft het landhet zing. Ieder, die het hooren wil, kan ver slaan wat gezongen wordt. „Gewonnen, gewonnen, gewonnen!" Luider en luider klinkt het, tot aan de dijken toe. Daar achter zingt het water een zwanenzang, nauw hoorbaar. Telkens als de golven zich tegen den ondoordringbaren muur te plet ter loopen. fluisteren zij iets. Het klinkt zoo spijtig, zoo droef haast „Gewonnen!" Forsch en sterk gaat de roep van het wijde land omhoog. Hecht, als een rots in de branding, zóó ligt de pol der er thans, 7 jaar na het droogvallen. 21 Augustus 193021 Augustus 1937. Zeven jaar van hard werken, van ploe teren en ingespannen denken over moei lijke, haast onoplosbare, problemen, worden beloond. Het is een verdiende belooning, die de menschen hier kunnen incasseeren Gaspedalen zijn gewillig! Maar a!s uw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodlg om te stoppen) 2 X 2 4 maal zoo groot! GEBOREN Elly, d. van M. Prins en L. J. A. v. Veggel Jacobus Cornelis, z. van C. G. v. Diest en A. E. Kortekaas Ale, z. van M. Klaver en H. J. v. d. Struijs -» Johanna Catharina, d. van W. F. v. d. Mee en L. van Dijk Dirk, z. van D. v. Leeuwn en N. Kroon. ONDERTROUWD: J. P. Kooreman jm. en M. J. Eikerbout jd. OVERLEDEN: J. Imthorn, z., 1 jaar. Prinses Armgard en Prins Aschwin aangekomen. Gisteravond omstreeks kwart over zeven zijn Prinses Armgard en Prins Aschwin, de moeder en broer van Prins Bemhard, per auto op het paleis Het Loo aangekomen, waar zij eenigen tijd de gasten van H. M. de Koningin zullen zijn en waar Prinses Juliana en Prins Bernhard thans ook ver toeven. De auto van Prinses Armgard, een licht groene reiswagen, werd door Prins Aschwin bestuurd. De Koningin en Prinses Juliana begroetten hen in de hal van het paleis. Kort na hun aankomst arriveerde ook Prins Bernhard op Het Loo. Zooals geregeld en tijdens deze vacantie- dagen hielden zich ook gistermiddag tal rijke belangstellenden voor het paleis op in de hoop een glimp van de vorstelijke per sonen te zien. Om half vijf verraste de Ko ningin hen door op het bordes te verschij nen en hen te groeten. De aanwezigen, waaronder een groote club meisjes, die een uitstapje naar Apel doorn maakten, begroetten de Koningin met luid gejuich. Naar wij vernemen, hebben zich tot dusver voor de ter gelegenheid van de overdracht van de „Piet Hein" op Zaterdag 28 Augustus a.s. georganiseer de vlootrevue op het Buiten IJ ongeveer vijfhonderd zeil- en motorjachten aan gemeld. HET TEHUIS VOOR ALLEENSTAANDE BLINDEN TE WOLFHEZEN. Herdenking van het 25-jarig bestaan. In de feestelijk met bloemen en planten versierde muziekzaal van het Tehuis voor Alleenstaande Blinden te Wolfhezen, is gistermiddag het 25-jarig bestaan van dit Tehuis met een herdenkingsbijeenkomst herdacht. Behalve de bewoners van het Tehuis, wa ren daar samengekomen de Raad van Toe zicht, het bestuur, directrice en personeel, terwijl bovendien vele genoodigden aanwe zig waren. Onder hen werden o.m. opgemerkt: de heer R. Koops, voorzitter der Geld. Blinden- vereeniging. Zuster Norel, directrice van het Diaconessenhuis. dr. F. H. van Loon, Geref. predikant te Wolfhezen, ds. Kramer. Re- monstrantsch pred. te posterbeek, ds. J. G. L. Brouwer, Ned. Herv. pred. te Oosterbeek. de burgemeester van Renkum, de heer J. J. Talsma, de wethouders dier gemeente, jhr. De minister van waterstaat heeft bepaald, dat de keuringseischen voor gloeilampen en koplantaarns van motorrijtuigen deze eischen zijn onlangs gepubliceerd inplaats van op 1 Januari 1938 ingevoerd zullen wor den op 1 Januari 1939. J. Beelaerts van Blokland en de heer A. Koning en de gem.-secretaris, de heer G. Kuit, de heeren W. A. J. de Winkel en dr. Mulder namens de Stichting Wolfhezen, jhr. R. Feith, oud-bestuurslid van het Tehuis, notaris J. C. D. Roscam Abbing, en voorts vertegenwoordigers van de Ver. voor Werk verschaffing aan Hulpbehoevende Blinden, Kolff's Blindenfonds, te Den Haag en de Werkinrichting voor Hulpbehoevende Blin den in Rotterdam. Nadat door bewoners van het Tehuis een welkomstlied was gezongen, sprak de voor zitter, jhr. mr. H. R. A. Laman Trip, een herdenkingsrede uit. Vervolgens sprak de burgemeester van Renkum, de heer Talsma. De directrice van het tehuis, mej. Mans veld, bood namens de inwonres en het per soneel het bestuur een voorzittershamer aan. Gelukwenschen werden daarna nog uit gesproken door den heer Volmer, secreta ris van de Vereeniging voor Christelijk Hulpbetoon aan Blinden te Ermelo en door ds. J. G. L. Brouwer, Ned. Herv. predikant te Oosterbeek, door den heer Boendermaker, afgevaardigde van de Vereeniging tot Werk verschaffing aan Hulpbehoevende Blinden te Amsterdam, die mede sprak namens de Werkinrichting voor Hulpbehoevende Blin den in Rotterdam en namens de Geldersche Blindenvereeniging. DE STATIONSVERSIERING. Zooals bekend is, wordt bij de Nederland- sche Spoorwegen telken jare een wedstrijd gehouden in de versiering van de stations met bloemen en planten. De vijf z.g. direc- tieprijzen zijn dit jaar ten deel gevallen aan de volgende stations: eerste prijs Kol- ham tusschen Groningen en Delfzijl, 2de prijs Winterswijk, 3de prijs Rijswijk/W., 4e prijs Castricum en 5de prijs Eindhoven. „N R. Crt." CONSUMPTIEMELK REGEERINGS- CONTRACT. Nederlandsche Zuivelcentrale, 22 tot en met 28 Augustus. Consumptiemelk regee- ringscontract, taxe-gedeelte 6,75 cent, even tueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteits-afdracht. Overmelk regee- rings-minimumprijs 5,70 cent. Afdradlit bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2,50 cent. Verschil tusschen „ontmoeten en botsen". De Duce beeft gisteren te Palermo zijn aangekondigde groote politieke rede gehouden, staande op een groote tribune, opgericht op de boulevard langs de zee. Verder waren overal in de stad. evenals in alle steden van Italië, luidsprekers opgesteld, waar zij. die niet rond de tribune een plaats konden vinden, de rede konden hooren De Duce begon zijn rede met te zeggen, dat hij in het eerste gedeelte van zijn toe spraak over Sicilië zou spreken en in het tweede gedeelde de internationale betrek kingen zou behandelen. Nopens de internationale betrekkingen van Italië zeide he Duce oa. dat Italië voor alles de betrekkingen tot zijn buren wil verbeteren. Zonder twijfel zijn de betrek kingen tot Zuid-S'.avië verbeterd door het verdrag van Maart i 1. De betrekkingen met Oostenrijk en Hongarije zijn onveranderd gegrond op de protocollen van Rome, welke zich van veel nut hebben getoond. De be trekkingen met Zwitserland zijn meer dan vriendschappelijk. Frankrijk en Engeland. Wat Frankrijk betreft, zoo zeide de Duce verder, de betrekkingen tot dit land geven geen aanleiding tot 'n drama Deze betrekkin gen zouden zeker beter zijn, wanneer in Frankrijk niet eenige toonaangevende krin gen de afgoden van Genéve aanbaden en indien hier niet andere stroomingen waren, die sedert 15 jaar. met de hardnekkigheid een betere zaak waardig, wachten op den val van het fascistische bewind. „Overgaande van de landgrenzen tot de zee_ en koloniale grenzen", zeide de Duce, „ontmoeten wij Groot-Brittannië. Ik zeg ontmoeten en ik verzoek hen, die mijn rede vertalen of verdraaien willen, onderscheid te maken tusschen ontmoeten en botsen. Wanneer ik mij de betrekkingen met Engeland gedurende de laatste jaren her inner, dan kom ik tot de slotsom dat eigen lijk een'gebrek aan begrip bestaat. De Britsche openbare meening is blijven han gen aan het begTip van het schilderachtige Italië, dat ik haat Men kent nog niet het jonge, sterke en vastberaden Italië. Met de overeenkomst van Januari j.l. kwam eenige opheldering Daarna kwamen nieuwe betreurenswaardige episoden, waaraan het nutteloos is te herinneren en thans moet de horizon opnieuw opgehelderd worden". Spreker gelooft, dat deze opheldering met betrekking tot- de gemeenschappelijke kolo niale grenzen mogelijk is. Italië is bereid mede te werken aan de oplossing van alle problemen, welke het leven van Europa bemoeilijken, doch hierbij moet rekening worden gehouden met de werkelijkheid, op de Mussolini. eerste plaats het Imperium. Men heeft gezegd, dat Italië erkenning hiervan door den Volkenbond verlangt. Dit is absoluut onjuist. Wij vragen niet, dat een ambtenaar van den burgerlijken stand van Genève een geboorte regi streert. We verwachten alleen, dat het oogenblik zal komen, waarop deze een overlijden in zijn boekeir zal aanteeke- nen. Sedert zestien maanden is er een doode. Indien men hem niet wil be graven om politieke redenen, laat men hem dan tenminste uit naam van de openbare gezondheid begraven. Spreker wees verder op de scheiding, welke in den bond bestaat tusschen degenen, die het Imperium hebben erkend en zij, die dit niet hebben gedaan. Een der werkelijkheden, waarmede rekening moet worden gehouden is de as RomeBerlijn, zooals deze thans algemeen wordt genoemd. Men kan in het vervolg niet naar Rome, en Ber lijn over het hoofd zien of tegen Ber lijn zijn, evenmin als men naar Berlijn kan komen en Rome over hoofd zien of tegen Rome zijn. Tusschen beide regi mes bestaat eefi doeltreffende solida riteit. Verder verklaarde spr., dat Italië nooit zal toestaan, dat het bolsjewisme of iets dergelijks zich aan de Middellandsche Zee nestelt. Een oproep tot vrede. De Duce b°sloot met een beroep te doen op alle landen, die bespoeld wor den door de Middellandsche Zee waar drie werelddeelen hun beschaving heb ben doen samenvloeien, den vrede te bewaren. Hij verklaarde te hopen, dat De bezetting der stad door Franco zou nog een kwestie van dagen zijn. Bij het aanbreken van den dag is gisteren de opmarsch der rechtsche troepen aan het front van Santander voortgezet. Een recht sche colonne, die letterlijk geblokkeerd was, is Molledo reeds gepasseerd en nadert Las Arenas, waar de weg eindigt, die, komende van Ontameda, de verbinding vormt tus schen de twee hoofdwegen van Burgos en Pallencia naar Santander. Een andere af- deeling heeft Arriela bezet, waar zich de stuwdam bevindt voor het drinkwater voor de voorziening van Santander. Van dezen kant zijn de rechtschen meer dan 18 K.M. van Terre la Vega verwijderd. Op den linkervleugel van het aanvalsfront hebben de legionnaires het dal van de ri vier de Pas bereikt, en het belangrijke dorp Vega de Pas omsingeld. Franco's mannen staan daar op 35 K.M. van Santander. Volgens de eerste inlichtingen, afkom stig van de luchtmacht, heerscht in het noorden der provincie een ware paniek en is de vijand overal op de vlucht. Gisteren met een schip uit Requejada, na bij Santander, in Bayonne aangekomen rei zigers verklaren, dat de opmarsch der rechtschen methodisch voortgezet wordt en dat de bezetting van Santander nog slechts een kwestie van dagen is. De ravitailleering der stad zou bijna geheel in gebreke blij ven en de bevolking zou zich de ergste be perkingen moeten opleggen. Ook in de om ving der stad zouden geen levensmiddelen meer zijn. In den sector Carabanchel hebben de re- geeringstroepen aldus wordt uit Madrid gemeld een aanval van de mannen van Franco, die de stellingen, welke zij de laat ste dagen hebben verloren, wilden herove ren, afgeslagen. VERDUISTERING BIJ DE GEREF. KERK TE ASSEN. Tegen verdachte een gevangenisstraf van acht maanden geëischt. Voor de rechtbank te Assen stond giste ren terecht A. W. B. te Assen wegens het opzettelijk verduisteren van een bedrag van f. 1890, toebehoorende aan de diaconie der Geref. Kerk te Assen, waarvan hij dia kenpenningmeester was, en een bedrag van f. 456.50, hetwelk hij onder zich had als penningmeester van de vereeniging tot in standhouding van het militaire tehuis te Assen. Deze verduisteringen had verdachte gepleegd in het tijdvak van Januari 1936 tot Maart 1937. Verdachte bekende en toonde berouw over hetgeen hij gedaan had. Als getuigen werden gehoord drie personen, die de kas sen hadden nagezien en de tekorten had den geconstateerd. De officier van justitie zeide, dat bij het bepalen van de straf rekening gehouden diende te worden met het feit, dat het hier belangrijke bedragen betrof en dat verd. liet volle vertrouwen genoot van de betrok ken instellingen, waarbij nog kwam, dat verdachte een behoorlijke betrekking had. Ten gunste van verdachte kon alleen wor den aangevoerd, dat hij nog niet eerder met den strafrechter in aanraking was ge weest. Er was ook een reclasseerings-rap- port uitgebracht, doch de rapporteur kon daarin niet tot een bepaald voorstel komen. De officier eischte tenslotte een gevan genisstraf voor den tijd van acht maanden De verdediger mr. ten Holthe uit Assen pleitte clementie, waarbij hij er op wees, dat verdachte in de moeilijkheden was ge komen door ziekte van zijn vrouw en hem zelf en doordat hij een zeer slordig beheer voerde zonder verantwoordelijkheidsgevoel Uitspraak over veertien dagen. KANTONGERECHT TE ALPHEN. Ais eerste zaak werd behandeld de zaak tegen J. C. W. slager te Alphen, die was verbaliseerd wegens het in voorraad heb ben van vleesch dat .„stonk" en hetwelk bij een nadere verkaxing van de controlee rend ambtenaar groen zag en waar de maaien uitliepen. De ambtenaar van het O AI. deelde mede dat verdachte voor vleeschkeuring reeds 8 maal was veroor deeld waaronder 3 daigen principaal en een geldboete van f. 150.Hij eischte nu dan ook 10 dagsn principaal en openbaar ma king van het vonnis. Mr. v. Heijst, die verdachte verdedigde, was reeds direct gestruikeld over het woord „in voorraad hebben", en meende dat dit niet voldoende was om verdachte te veroordeelen. Bij in voorraad hebben moet ook nog iets bijkomen en wel b.v. ten verkoop in voorraad hebben. Spr. was het er verder niet mee eens, dat het vleesch bedorven was. Wat de een stank noemt vindt een ander lekker. Volgens spr. is hier geen sprake van knoeien, doch van verregaande onverschil ligheid. Na deze verdediging wijzigde de ambtenaar zijn eisch en vroeg f. 150.- subs. 50 dagen en een voorwaardelijke hechtenis van twee maanden met een proeftijd van twee jaar en openbaar making vail het vonnis. Over 14 dagen zal schriftelijk vonnis worden gewezen. dit beroep weerklank zal vinden, doch indien dit niet het geval zou zijn, dan nog is Italië gerust, want het fascisti sche Italië bezit zulk een kracht, zoo wel geestelijk als materieel, dat het het hoofd kan bieden aan elk gevaar en dit af kan wenden. Alvorens uit Palermo te vertrekken heeft de Duce na het uitspreken van zijn groote rede, nog de prefecten en partijsecretaris sen van Sicilië ontvangen om hen opdrach ten voor hun verdere taak te geven. Omstreeks acht uur begaf de Duce zich aan boord van den kruiser „Pola" en onder luid gejuich van de menigte lichtte het schip het anker.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13