II V S D F C II n SI 1 11 Het polo-tournooi om den Horthybeker Het bieden bij Contract Bridge LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 21 Augustus 1937 i i i Éf 6 SI LUCHTVAART SPORT Nederland op de vierde plaats Voor Schakers f; r# "M Wm De verdere „forcing" biedingen DE WEDVLUCHT ISTRESDAMASCUSPARIJS. Gisteravond tusschen 18 en 20 uur zijn de deelnemers aan de wedvlucht Lstres DamascusParijs, begunstigd door een goeden wind uit lstres, vertrokken. Het tal rijke publiek werd op een behoorlijken af stand gehouden. De vertrekkende vliegers werden luide toegejuicht. Reeds zijn meer dere vliegers in Damascus aangekomen, waar zij als volgt geklasseerd zijn: 1. Fiori en Lucchini, tijd 6 uur 52 min., gem. uursnelheid ongeveer 424 KM.: 2. Cu- pini en Baradisi, 6 u. 53 min: 3. en 4 Tondi en Moscatelli en Biseo en Mussolini, zoon van den Duce, 6 uur 55 min.: 5. Rovis en Trinoblo. 7 uur 01 min.: 6. Rolandi en Bo- tiinl, 7 uur 17 min.; 7. Gaeta en Questa, 7 uur 39 min.; 8 Luppi en Castellani, 8 uur 18 min.; 9. en 10. Clouston. Codos en Ar- noux, 8 uur 36 min.: 11. Francois. 8 uur 57 min. en 12. Guillaumet. 10 uur 29 min. Rossi verklaarde op te geven met het oog op zijn belangrijken achterstand. Een in cident tijdens zijn vlucht had hem gedwon gen zijn snelheid aanmerkelijk te vermin deren. Lippi en Castellani hebben moeilijkheden ondervonden bij de opstijging. Het voorstel van hun toestel raakte los en het vliegtuig sloeg om. De benzine verspreidde zich over het terrein, doch geraakte gelukkig niet in brand. Niemand werd gewond. WIELRENNEN. Van der Vijver ernstig gevallen. DE NASPORINGEN NAAR LEWANEFSKI. De vlieger Zadkov is met het vliegtuig „U.R.S.S. N-2" te Point Barrow aangeko men, waaruit hij de nasporingen naar het toestel van Lewanefski zal aanvangen. De ijsbreker „Krassin" bevindt zich thans op tien mijlen afstand van Point Barrow in het ijs en wacht tot de mist is opgetrokken om zijn tocht voort te zetten. Het in Ame rika gekochte watervliegtuig, waarover Wilkins het commando voert, is uit New York naar Port. Arthur in Canada ver trokken. Te Moskou is men gereed gekomen met de voorbereidingen voor het vertrek van de drie ,.Ant-6"-vliegtuigen. Vandaag zullen de proefvluchten worden gehouden voor het vertrek van de expeditie naar het Poolgebied. DE POSTVLUCHTEN. Gisteravond om kwart over zeven is de Wielewaal, gezagvoerder Hulsebos, op Schiphol geland. ..De Valk" is hedenochtend zonder pas sagiers uit Batavia vertrokken. Voor tus- schentrajecten werden 17 passagiers ge boekt. Vanmorgen te 6 uur is de „Ibis" van Schiphol vertrokken met 9 passagiers. Bij de training voor de wereld kampioenschappen te Kopenhagen. Gistermiddag heeft zich bij de training voor de wereldkampioenschappen op de Or- drupbaan te Kopenhagen een ernstige val partij voorgedaan, waarvan een der Hol- landsche deelnemers het slachtoffer is ge worden. De Hollandsche amateur-sprinters waren hun baantje aan het rijden, onder toezicht van den trainer, Guus Schilling. Op een gegeven moment kwam door het springen van een band van der Vijver te vallen, terwijl bovendien twee Engelsche rijders over hem heen tul- melden. De Ordrupbaan is van cement, zoodat het geen verwondering behoefde te wekken, dat van der Vijver ernstige schaafwonden had opgeloopen. Vooral het rechterdijbeen was er minder goed afgekomen, terwijl ook de rechter-enkel en zijn rechterhand geblesseerd waren. Een Deensche geneesheer heeft onzen landgenoot direct verbonden en naar zijn hotel laten overbrengen. Toen wij van den Vijver gisteravond be zochten lag hij, geheel in verband gewik keld, te bed. Vanzelfsprekend was de stem ming verre van opgewekt, immers heden, Zaterdagavond, vangen de kampioenswed strijden aan en juist op den eersten dag worden de sprintwedstrijden voor de ama teurs verwerkt. Hopelijk zal hij, na een goe den nacht, heden zooveel opgeknapt zijn. dat hij zal kunnen starten, doch al zou dit het geval zijn, dan nog is een onzer beste amateursprinters ernstig door zijn blessure gehandicapt. Ooms heeft hier reeds eenige dagen ge traind en bevindt zich in goede conditie. Ook Kropman is vol goeden moed en hoopt het in ieder geval tot de kwart eindstrijden te kunnen brengen. SWIFT. Morgen zullen de sprintkampioenschap pen verreden worden. De samenkomst is op den gewonen tijd aan het clublokaal. C. Verburg start hedenmiddag in de ronde van Assendelft en morgen op de grasbaan te Woerden, terwijl hij Maandag in een weg wedstrijd te Edam start. VOETBAL. EEN' WEDSTRIJD DIE NIET DOORGING. De wedstrijd tusschen de veteranen van Ons Clubje en C.G.W. is gisteravond niet doorgegaan, doordat de O.C.-veteranen niet opkwamen, waardoor de leden van C.G.W. een vergeefsehe reis hebben gemaakt naar Leiderdorp. D. S. O. (ZOËTERMEER). Morgen om 12 uur speelt D.S.O. n thuis tegen S.E.P. II en daarna D.S.O. I tegen S.E.P. I. BEZOEKT A.S. ZONDAG 5 UUR N.M. (TERR. ZOETERW. SINGEL) DEN WEDSTRIJD fclT W& <lst« kl. K.N.V.B.) Prijzen der plaatsen als volgt: Zittribune 40 ct.; Staantribune 25 ct.; Werkloozen 10 ct. (op vertoon van beurskaart)Jongens 10 ct. Rijwielstalling op het terrein. 6175 (Ingez. Med.) Door een teleurstellende 53 nederlaag tegen de Belgen. Gisteren is het internationale water- polotoumooi om den Horthy-beker op het Margarethen-eiland te Boedapest geëindigd. Nederland, dat in zijn laat- sten wedstrijd tegen de Belgen moest spelen, verloor met 35, een reslutaat. dat wel wat teleurstelde en waardoor de Belgen evenveel punten verkregen als onze landgenooten. n.l vijf. Het doelgcmiddelde van België is echter beter, zoodat de derde plaats in den eindstand door onze zuidburen en de vierde plaats door het Nederiandsch zevental wordt bezet. De Hongaren hebben, wij zouden zeggen: zooals vanzelf spreekt, beslag gelegd op den Horthy-beker. De laatste wedstrijd tegen Frankrijk werd met 70 gewonnen. Duitschland nestelde zich steviger op de tweede plaats door een 42 zege over de Oostenrijkers. Onder leiding van den Hongaarschen scheidsrechter Simko. kwam het Neder iandsch zevental het eerst in het water tegen de Belgen. Eer heerschte nogal ner veuze spanning Voor belde landen stond de derde plaats op het spel zij waren vrij wel even sterk, alleen de Belgen hadden niets te verliezen en onze landgenooten wel. Bovendien zat den Belgen de 1—2 nederlaag, welke zij op 4 Juli j.l te Ostende tegen Nederland hadden geleden, nog dwars, een stimulans te meer om een zoo goed mogelijk resultaat te behalen In de eerste helft ging het spel vrijwel gelijk op. De Nederlanders waren iets snel ler, de Belgen lets forscher in hun spel. Veel verschil was er echter niet. Aan beide zijden hadden de voorhoeden het niet ge makkelijk tegen de respectievelijke sterke verdedigingen, maar toch wisten de Belgen een voorsprong te nemen. Casteleyn was bij hen de gevaarlijke man. Hij was uiterst beweeglijk en zijn routine maakte het hem mogelijk zich steeds weer vrij te maken. Zijn schoten waren zeer gevaarlijk, hetgeen van Weerkom aan den lijve ondervinden kon. Want niet minder dan driemaal wist hij den Nederlandschen doelman te pas- seeren. Aan den anderen kant was het weer van Aelst. die den Belgen handen vol werk gaf. Hli was weer ongetwijfeld de beste man uit de voorhoede. Twee schitte rende schoten troffen doel, maar den stand gelijk maken kon hij toch niet. De Belgen stelden zich hardnekkig te weer en inder daad gelukte het hun. de rust met een 32 voorsprong ln te gaan. Na de rust bleef het spelbeeld onveran derd. Onze landgenooten hadden nogal eens pech met harde schoten, die tegen de lat ketsten of er rakelings overvlogen. Het was weer Casteleyn, die den voorsprong voor de Belgen met een fraai schot vergrootte tot 4—2. Zelfs werd het 5^2, toen voor de verandering de Pauw eens in het Neder- landsche net kogelde, maar het was dl deliik, dat deze stand wel heel geflatte' was. Zoo groot was het verschil met de Belgen niet. Zij waren thans wel iets ster ker geworden, maar drie doelpunten ver schil was toch te veel. Franken wist kort voor het einde met een handig schot den achterstand tot 53 te verkleinen, maar de Belgen rokerl de overwinning en zij deden al het mogelijke, het dient gezegd: op faire wijze, om nog meer Nederlandsche doel punten te verhinderen.Waarin zij glansrijk slaagden. Toen de heer Simko voor het laatst floot, hadden de Belgen met 53 gewonnen. De eindstand ran het tournoói luidt: 1 Hongarije 2. Duitschland 3 België 4. Nederland 5. Frankrijk 6. Oostenrijk 5 5 0 0 10 31—3 5 3 117 13—10 5 2 1 2 5 14—16 5 2 1 2 5 11—17 5 1 0 4 2 819 5 '0 1 4 1 10—22 CRICKET. Nederlandsche Cricketbond. Programma voor morgen. Ie klasse: HCC IIHaarlem; R. en W.— VW; VRA—HCC I; HDVS—VOC. 2e klasse B: Excelsior II—HDVS Et; ASV —VOC n. 3e klasse B: HCC V—HDVS m; Quick II—HBS Hl. Overzicht. Morgen weer eenfj een volledig eerste- klasse-programma. waarop wedstrijden die van belang zijn zoowel voor de eerste als voor de laatste" plaats. Op de eerste plaats heeft het ongeslagen VRA de beste kansen en zélfs een nederlaag morgen tegen HCC I zou die kansen niet direct in gevaar brengen. In het begin van het sei zoen eindigde de wedstrijd in Den Haag onbeslist en het zou ons niet verwonderen als VRA morgen de. eerste nederlaag zou lijden. Blijven de punten in Amsterdam, dan ls VRA kampioen. Om de laatste plaats gaat het nog altijd tusschen de Haarlemsche clubs. Veel ver schil ls er niet, maar noch Haarlem tegen HCC H, noch R. en W. tegen VW krijgt morgen een kans om haar positie te ver beteren. Ook HDVS kan nog in den strijd om de laatste plaats worden gemengd en met dit vooruitzich zullen de Schiedam mers zich tegen VOC extra inspannen. Ajax zoowel als LCC heeft vrij voor de competitie en het verdere programma der lagere klassen geeft ons geen aanleiding tot een bespreking. Ajax speelt morgen vriendschappelijk op Te Werve. L. C. C.—V. C. C. Op het terrein aan den Kanaalweg speelt L.C.C. morgen te 11 uur een vriend- schappelljken wedstrijd tegen V.C.C. de tweede klasser uit Voorburg. WATERPOLO. SERIEWEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. De bekerwedstrijden ln het Zuiderbad te Boskoop zijn voortgezet met Elfhoeven n Gouwe II en Boskoop IG.Z.E. IV. In den eersten wedstrijd toonde Elf hoeven zich de sterkste. Reeds kort na de uitworp gaat haar voorhoede er van door, de achterhoede van de Gouwe maakt een fout, zoodat de keeper gedwongen wordt zijn doel te verlaten en Elfhoeven leidt met 10. Aan beide zijden is men niet fortuinlijk: verscheidene mooie schoten stuiten af op de lat of gaan juist over. Ook na de rust mag Elfhoeven niet klagen over fortuin als H. v. d. Linde keer op keer juist overschiet. Het doelpunt komt juist aan de andere zijde. Elfhoeven weet door te breken en scoort onhoudbaar. Even hierna krijgen de Wad- dinxveeners een vrijen worp toegewezen en wordt de achterstand teruggebracht tot 21. Kort hierop fluit de heer Dusouva het einde en heeft Elfhoeven haar 3en wedstrijd gewonnen. Dan komen in het water Boskoop I en G.Z.C. IV. De ploeg der thuisclub blijkt weer op één speler na uit reserves te be staan en zij ls tegen het sterke G.Z.C. niet opgewassen, al weert zij zich flink. Voor de rust weet G.Z.C. haar meerderheid uit te drukken in 2 doelpunten. Ook na de pauze krijgen we te zien een verdedigend Bos- koop met een aanvallend G.Z.C. en spoedig is het 03. Dan valt J. Boer van Boskoop uit en laat ook G.Z.C. een man uitvallen. Na een paar vergeefsehe aanvallen weet de Goudsche club haar voorsprong te ver- grooten tot 04 en komt met dezen stand het einde. 0 0 0 Maandagavond speelt A.Z.C. Hl tegen G.Z.C. IV. Tot slot een vriendschappe lijke ontmoeting tusschen Boskoop I en een combinatie van de Gouwen. BILJARTEN. WEDSTRIJDEN TE VEUR— LEIDSCHENDAM. Ter gelegenheid van haar 12'h jarig be- staan zal de biljartvereeniging K.D.O, in September a.s. in café „Het Wapen van Veur" wedstrijden organiseeren. De In schrijving staat open tot 15 September a.s. Oplossingen en mededeelingen deze ru. briek betreffende voor 30 Augustus te rich ten aan den Schaakredacteur van hst „Leidsch Dagblad". PROBLEEM No. 11. G. Heathcote (1ste pr. „Am. Chess Bulletin" 1912). Zwart. IP m mi "3T 101 abcde f g h Wtt. Wit: Kh6, Db7. Tg5, Pe6, Ph3, pi dj, e2 (zeven stukken). Zwart: Ke4, Da7, Rb2, pi d6, d5, h7 (zeven stukken). Wit geeft in twee zetten mat. Oplossing van No. 10. Guest. Wit: KI5. Rg2, Rgl, Pe7, Pd5, pi a5, e!. Zwart: Kd6. Rd8, pi a6. 1. Pc7!, tempozet. 1Kc7: 2. Rh2 mat. 1Ke7: 2. Rc5 1Rc7: 2. Pc8 1Re7: 2. Pe8 De sleutelzet, of althans het feit, dat Pd5 moet spelen, vindt een vrij duidelijke motiveering in de dreiging Rd8 x e7 met ontblooting van c6. Daar Wit niet over D. of T. beschikt, mag hij zwart dit horizontale vluchtveld niet gunnen, maar verrassend genoeg kan hij zich wel veroorloven twee diagonale vluchtvelden te schenken. Het vereischte veld is c7, omdat Rd8, teneinde een tempo afwikkeling te kunnen bereiken, moet wor den ingesloten (1. Pf6?, dan b.v. Rb6 of Ra51 De zw. pion a6 belet de „dual" (dubbele voortzetting). 2. Pb5 naast 2. Pe8 mat, na 1Re7. Ad. No. 11. Dit probleem vertoont, naar men spoedig bespeurt, een volledige tempo stelling. De ontknooping wijkt echter to taal af van wat we tot dusver gezien heb ben. xxxn. Het lijkt mij aanbevelenswaardig om na de forcing take out, tevens eenige verdere forclng-biedingen te behandelen. Als eerste type hiervan wil ik noemen het bod in de kleur, welke reeds door de tegenpartij werd geboden en hetwelk ik hiervoor reeds even noemde. Het spreekt van zelf dat indien de tegen partij het bieden heeft geopend en daar mede een zekere kracht heeft aangegeven, een bod, hetwelk gedaan wordt en waarbij aan den partner de verplichting wordt op gelegd het bieden tot manchehoogte open te houden, alleen op spellen kan geschie den, welke een zeer groote kracht verte genwoordigen, zoowel wat hel bezit aan H.T.'s betreft als wat distributie aangaat. De kracht, die dergelijke spellen moeten hebben, zal dan ook uit den aard der zaak niet veel kleiner kunnen zijn dan die, wel ke benoodigd is voor een forcing-openings- bod. Ook hier zullen weer dezelfde regels gel den, welke wij zijn tegengekomen hij de forcing-openingen nJ. hoe sterker de troef kleur of hoe sterker het 2 kleurenspel, des te kleiner kan het aantal H.T.'s zijn Zou bijv. na een openingsbod van 1 Harten van de tegenpartij, men 'n spel hebben als: Sch. Heer-Vr.-10-9-5-3- Ha Ru. Aas-Heer-Boer-10-3-2- Kl. Aas- dan is het duidelijk dat een manchebod zeker en een Slambod niet uitgesloten is in die kleur waarin de partner de meeste steun heeft, hetzij Schoppen ol Ruiten. Zou men het 1 Hartenbod eenvoudig overbieden met 1 Schoppen of 2 Ruiten, dan zou de partner mogen passen. Een jump bod van 2 Sch. of 3 Ruiten, leidt evenmin tot het doel, aangezien wij hier voor hebben gezien dat een dergelijk bod alleen dan als forcing ls te beschouwen, indien de eigen partij het bieden heeft ge opend. Waar een Manche-bod ongetwijfeld mogelijk is, moet hier dus noodgedwongen een ander signaal worden gebruikt om den partner te dwingen het bieden open te houden tot dit manchebod is bereikt en als zoodanig wordt gebruikt het bod ln de kleur, welke door de tegenpartij werd ge boden. Dit bod wil dus niets anders zeg gen dan: „Partner, trek je van het ope ningsbod van de tegenpartij niets aan. Ik heb een spel met een dusdanige kracht en een dusdanige distributie dat een manche bod voor ons zeker is mits ik maar weet in welke kleur jij den meesten steun hebt. Daarom is het noodig dat je in elk geval het bieden open houdt opdat wij deze meest geschikte kleur kunnen bepalen". Aan het bod is echter zeer terecht de voorwaarde verbonden dat het gedaan moet worden bij de eerste gelegenheid die de speler ertoe gekregen heeft. Zou het bieden bijv. gaan: Z. W. 1 Ha. double pas 2 Ha. N. pas O. 1 Sch. waarbij West in de eerste ronde een infor matie double heeft gegeven om een sterk spel aan te duiden (ik kom hierop later uitvoerig terug) en eerst in de 2de ronde een 2 Hartenbod heeft laten hooren, dan zal West vermoedelijk een sterke speel bare Hartenkleur hebben en ls dit bod niet forcing tot manche hoogte. Een dergelijke bieding zou het eenige wapen zijn, Indien Zuid een blufbod in Harten heeft gedaan om te trachten zijn tegenstanders van een eindbod in Harten af te houden. Oost moet er dus rekening mede houden, dat West vermoedelijk een normale Harten-opening had en dit op deze manier kenbaar maakt, West kan dit bod nooit als „forcing" be doelen want indien hij hiertoe voldoende sterk was, had hij dit bod in de eerste ronde kunnen doen. Ook uit het antwoord van Oost var 1 Schoppen kan West geen conclusie trekken omtrent manchesterkte, aangezien dit bod volkomen gedwongen is door de Informatie double van West en geen enkele garantie geeft omtrent H.T. sterkte. Het directe na-bod ln de door de tegen partij geboden kleur, zal onder de meest ideale omstandigheden gedaan kunnen worden indien men de eerste slag in de door de tegenpartij geannonceerde kleur kan nemen, dus indien men in het bezit is, hetzij van de Aas van die kleur, hetzij van renonce. Op sommige spellen zal het echter ook met succes gedaan kunnen wor den indien men een singleton heeft in die kleur. Ook hier houde men steeds voor oogen dat primair een manchegarantie wordt gegeven, dat men dus aan den part ner de verzekering geeft dat, behoudens een zeer ongunstige distributie, het even tueel samen te bereiken manchebod, geen gevaar kan. Als voorbeeld geef ik de volgende spel len: Na een openingsbod van 1 Ruiten biede men 2 Ruiten op: Sch. Aas-B.-10-4-3- Ha. Aas-H.-Vr. B. Ru Kl. Heer-Vr.-B.-3- Sch. Aas-H.-10-9-2- Ha. Aas-Vr.-B.-7-3- Ru. 5- Kl. Aas-3- Na een openingsbod van 1 Sch. biede men 2 Sch. op: Sch Ha. Heer-Vrouw-Boer-5- Ru. Aas-Heer-Vr.-9-2- Kl. Aas-Vrouw-10-9- Na een openingsbod van 1 Harten biede men 2 Harten op: Sch. Heer-Vrouw-10-9-5-2- Ha Ru. Aas-Heer-B.-10-3-2- Kl. Aas- Dit hooger bieden in de kleur die door de tegenpartij is geboden, kan ook geschie den door de partij die het bieden heeft geopend bijv.: Zuid 1 Ha. West 1 Sch. Noord 2 Sch. In deze situatie beteekent het bod als regel: a. Een bezit van 3 H.T.'s of meer. b. Voldoende troefsteun ln Harten. c. Slamkans aanwezig. Ook dit bod ls 100 °/o forcing en verplicht Zuid tot doorbieden ook indien hij slechts een minimum opening heeft gehad. In het nieuwste werk van Culbertson (The Gold Booki is hierop een nieuwe va riatie ingelascht die eveneens door Goud smit is overgenomen, nJ. het bod in de kieur van de tegenpartij, doch niet 1 hoo ger maar twéé hooger, dus: Zuid 1 Ha. West 1 Sch. Noord 3 Sch. waarbij absoluut de manchegarantie wordt gegeven, echter de Slamkans wordt uitge sloten geacht. Noord garandeert in dit geval: a. dat hij sterke steun heeft in Harten; b. dat hij slechts 2 H.T.'s hoogstens heeft, doch gezien zijn distributie, een manchebod ln Harten als zeker veron derstelt. Een ander manchebod is dus uitgesloten; c. dat hij de controle over den eersten slag ip Schoppen heeft, dus Sch. Aas of renonce. Verloopt het bieden dus Zuid 1 Ha. West 1 Sch. dan zal Noord 2 Sch. bieden op een spel als Sch. 5 Ha H.-B.-8-4- Sch Ha. H.-10-9-7-6- en 3 Sch. op Ru. Aas-H.-B.-9- Kl. H.-B.-8-6- Ru. A.-V.-B.-9-4-2 Kl. Heer-3 Hoever men met een betrouwbaren part ner kan gaan, bewijst het volgende spel hetwelk naar men zegt eens op een belang rijken wedstrijd ls voorgekomen. Noord Sch. x- Ha Ru. Boer-x-x-x- KI. H.-Vr.-B.-x-x-x- West Sell. 10-x-x-x-x- Ha. x-x- Ru. x- Kl. x-x-x-x- OOSt Sch. A.-H.-V.-B.-x-x Ha. A.-H.-V.-10-x-x-ï Ru Kl Zuid Sch. x- Ha. B.-x-x-x- Ru. A.-H.-V.-x-x-x-x- Kl. Aas- Zuid had gegeven en opende het bieden op 3 Ruiten, eensdeels om een eventueel Schoppenbod van de tegenpartij moeilijk te maken, anderdeels om zijn partner Inde gelegenheid te stellen indien mogelijk 3 S.A. te bieden. West, die een volkomen waardeloos spel had, paste en Noord bood 6 Ruiten. Hoewel lichtelijk optimistisch, dit bod toch volkomen verdedigbaar. Zijn partner heeft vermoedelijk een complete Ruitenkleur en waarschijnlijk 1 Aas. in dien dit Harten Aas is en Sch. en Klaver Aas ontbreken en worden direct uitge speeld, dan kan het contract direct verlo ren zijn. Is dit echter Sch. of Klaver Aas, dan wordt naar alle waarschijnlijkheid aan het bod voldaan, M Wat moet Oost nu bieden? Het spreein vanzelf dat hij op eigen kracht zoow£i„ Harten als 6 Schoppen kan bieden en ma ken, maar hij heeft de zekerheid dat ook i gemaakt kan worden in die kleur waarm de partner den meesten steun heeft. Biea hij 6, dan heeft hij de absolute zekernei» dat zijn partner zal passen. Biedt hij 7 aai kan hij misschien de verkeerde kleur zen en kan hetzij Schoppen 10 riJ'a?" Harten Boer vierde tegenzitten. Een blijft hem slechts nog over n.l. een bod 7 Ruiten! Waar de tegenpartij 6 ,Rbu bood. kan 7 Ruiten natuurlijk niet in kelijkheid bedoeld zijn en is er slechts e mogelijkheid over. Dit bod is bedoeld „forcing" om West te verplichten 7 te d den in een der hoogere kleuren, SchoPP" of Harten, waarin hij het sterkste is. West, aldus redeneerende, bood vol m en overtuiging 7 Schoppen, waaraan tuurlijk voldaan werd. Het is intereSL,ir om te zien, dat 7.Harten, de langere kl van Oost, verloren zou zijn gegaan. A. J. VERSTEEG- 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10