SB Leidsc fiii! I Om de Europeesche roeikampioenschctppen Njord's in Portugal Maandag 16 Augustus 1937 No. 34 Duitschland was de sterkste HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang NOORDEIND5PLEIN LEIDEN Prins Bernhard op de Boschbaan Geweldig enthousiasme van het publiek tblöd flunuiiiiiuiifiiiiiui riiiiiiiiitiiiiiiuiiiiiifiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiiKiiii BUREAU TELEFOON DIR.en ADMIN.2500 RED. 1507 iiuiuijiiiiiuiiiiiiiiiniimiiiiiiiiiiitiiiiiiiiliiiMitiiniiiiimil ilIlillllKIll Met 4 overwinningen en een schitterende tweede plaats in de achten heeft Duitschland zich het sterkste roeiland van Europa betoond en volkomen verdiend kan het de Coupe Glandaz dit jaar mee naar Berlijn nemen. De hegemonie van Duitschland, tijdens de Olympische roeiwedstrijden tot uiting gekomen, heeft zich bij deze F.I.S.A.-kampioenschappen volkomen bevestigd. Na Duitschland heeft Italië enkele fraaie overwinningen behaald. Zeer verdienstelijk was de zege in het nummer achtriemsgieken, toch eigenlijk het hoofdnummer van deze wedstrijden. En tenslotte is het de Zwitsersche skiffeur Studach geweest, die voor een verrassing zorg droeg en Hasenoehrl. den winnaar van de Diamond Sculls, glansrijk sloeg, na gedurende de eerste 1000 meter als vierde in de baan te hebben gelegen. Alleen in het nummer vier met stuurman telde Holland mee. Wij zijn van meening, dat het onjuist van de Nereus-vier is geweest om Duitschland gedurende de eerste 1000 meter gelegenheid te geven een Hinken voor sprong te nemen, welke op een gegeven moment zells tot 1V< lengte was uitgegroeid. Bovendien werd de eindspurt te laat ingezet, zoodat de Duitsche vier, die zienderoogen op de laatste 250 meter terrein verloor, nog juist met ruim een meter kon winnen. De Nereus-ploeg een eervolle tweede. De herkansingswedstrijden. Zaterdag waren de herkansingswedstrij den gehouden. Vier tnet stuurman le heat: 1. Dene marken 6 min. 51.8 sec. 2. Hongarije 6 min. 51.9 sec. 3. Frankrijk 7 min. 2.7 sec. 4. Tsjecho-Slowakije 7 min. 17.8 sec. Tweede heat: 1. Duitschland. 6 min. 47.8 sc.: 2. Oostenrijk 6 min. 51.4 sec.; 3. Joego- vië, 6 min. 54.3 sec. Twee zonder stuurman le heat: 1. Mtserland, 7 min. 33.7 sec.: 2. Frankrijk. I min. 42.2 sec.; 3. Joego-Slavië, 7 min. 5.4 sec. Voor de tweede heat vertrokken: 1. Italië, Hongarije, 3. Nederland .Lagai. Na een gelijken start geraakte de Deut sche ploeg na 100 meter reeds achter door 0,'ee opeenvolgende snoeken. De Italiaan idioten naar voren en liepen spoedig en- iele lengten uit. Op 1000 meter, door Italië In 3 min. 35.4 sec. afgelegd, was de strijd teeds beslist. De uitslag was: 1. Italië, 7 min. 31.4 sec.: 3. Hongarije, 7 min. 4 sec.; 3. Nederland, 7 min. 47 sec Skiff ie heat: 1. Studach, tijd 7 min. 24.3 sec.; 2. Banos op 5 lengten, tijd 7 min. 32.1 sec.; 3. Olsen, 7 min. 32.6 sec. Voor de tweede heat verschenen aan den slart: 1. Italië (Steinleitner)2 Duitsch land (dr. Wesbhoff). 3. Nederland (Velds). Direct nam Westhoff de leiding, en op 500 meter bedroeg de voorsprong van den Duitscher één lengte. De Leidenaar was inmiddels al afgezakt. De strijd tusschen Oen Duitscher en den Italiaan was wel is waar tamelijk spannend, doch de Duitscher was beslist beter, ook al, omdat diens harde slag tamelijk lang was. Steinleitner sloeg een hooger tempo, doch kon dit op de volle 2000 meter niet volhouden. 1. Dr. Westhoff. 7 min. 23.2 sec.; 2. Stein leitner, 7 min. 26.9 sec.; 3. Velds, 7 min. 45.3 sec. Twee met stuurman Een groote te leurstelling was het feit. dat de Amstel- Ploeg zich niet heeft kunnen plaatsen voor den eindstrijd. In haar heat kwamen de Amsterdammers uit tegen Joego-Slavië en Frankrijk. Van Frankrijk was in den voor wedstrijd gewonnen, terwijl de Joego-Sla- Ten zeer ver achter waren gebleven. De Fransche twee roeide nu echter beter. Op 500 meter waren de Franschen een lengte op de Amsterdammers uitgeloopen. De Amstelploeg zette een spurt in, welke echter geen resultaat opleverde. Zooals te eerwachten was speelden de Joego-Slaven m deze heat geen rol. De Fransche ploeg roeide uitstekend, wist haar voorsprong zelfs nog iets te ver- Srooten. om ten slotte met 3 lengten voor de Amstel door de finish te gaan. De uit lag was: 1- Frankrijk 7 min. 51.2 .sec.; 2, Nederland dp drie lengten 7 min. 59 sec.; 3. Joego- Slavië zeer ver achter, tijd 8 min. 36.9 sec. Tweede heat: 1. Polen 7 min. 56.3 sec.; 2. Zwitserland 7 min. 58 sec.; 3. Hongarije 8 PPh. 0.8 sec. Vier zonder stuurman Een zeer felle hart bracht Duitschland op de eerste Plaats. Op 500 meter lag de Duitsche ploeg halve lengte voor op Triton, terwijl frankrijk en Denemarken daar weer een 'higte achter waren. De Duitschers wisten "a een prachtige tusschnspurt hun voor sprong tot een lengte te vergrooten. Triton, dat 34 slagen maakte, zakte iets af, terwijl °e Denen de derde plaats bezetten. °P 1250 meter zetten de Utrechtenaren felle spurt in. welke resultaat had. om- nummer 3 van de Duitsche ploeg onder jTO riem doorviel. De Duitschers herstelden hï« irriv^cben prachtig. Hun tot een houden, met een meter voorsprong op Denemarken. Door dit resultaat kwam een tweede Nederlandsche ploeg in de finale. De uitslag van deze herkansingsrace was: 1. Duitschland 6 min. 40.4 sec.; 2. Neder land op 3/4 lengte 6 min. 43.6 sec.; 3. Dene maken 6 min. 44.1 sec.; 4. Frankrijk 6 min. 54.5 sec. De double scull 1. Hongarije 6 min. 54.9 sep,; 2. Frankrijk op ij/» lengte 6 min. 59 sec.: 3. Joego-Slavië ver achter, tijd 7 min. 12.5 sec. De eindstrijden. De eerste eindstrijd leverde gisteren direct voor Nederland een teleurstel lend resultaat, daar niet de Nereus vier, doch de Duitsche ploeg, na een zeer spannenden strijd als eerste door de finish ging, met Nederland op de tweede plaats met ongeveer anderhal- ven meter achterstand. Op 250 meter lag Duitschland een taf lengte voor op Nederland, gevolgd door de ploegen van Italië en Denemarken. Op 500 meter waren de Duitschers nog verder uitgeloopen en lagen zij ongeveer 3/4 lengte voor op Nederland, terwijl Italië op dezelfde hoogte van de Nereus-ploeg kwam te liggen. Het tempo van Duitschland was iets hoo ger dan dat van de overige ploegen en op een gegeven moment kwam er zelfs licht tusschen de booten van Duitschland en Ne derland. De strijd tusschen Nederland en Italië om de tweede plaats was fel en de Italianen schenen daarbij zelfs een oogen- blik te winnen. Op 1250 meter liet Hallie een spurtslaan. Deze had op de volgende 150 meter een uit stekend resultaat, want de achterstand op Duitschland werd tot een halve lengte ge reduceerd, terwijl Italië weer een kwart lengte achter Nereus lag. De Denen waren toen ver achter. Nogmaals werd het tempo verhoogd en een geweldige eindstrijd met de Duitschers ontstond. Zienderoogen liep de Hollandsche vier op Duitschland in, centimeter voor centimeter werd terugge wonnen; een kwart lengte nog, een taf lengte. doch toen bleek, dat de Amsterdam mers de eindspurt te laat hadden ingezet, met anderhalven metersprong op Nereus gingen de Duitschers als eersten door de finish, terwijl Italië de derde plaats innam op een lengte. 1. Duitschland 6 min. 43.7 sec.; 2. Neder land (Nereus) 6 min. 44 sec; 3. Italië 6 min. 47.3 sec.; 4. Denemarken 6 min. 57 sec. Italië wint twee zonder stuurman. Aan den start kwamen voor het nummer twee zonder stuurman; 1. Denemarken, 2. Duitschland, 3. Zwit serland, 4. Italië. De Denen, de Duitschers en de Zwitsers hielden slecht baan. Na 250 meter bleven de moeilijkheden dan ook niet uit. De Italiaansche twee had reeds een flinken voorsprong verkregen. Denemarken en Duitschland lagen echter zoo dicht bij el kaar, dat. toen de Deensche ploeg een fel le spurt inzette, waarmede zij op de Duit schers inliep, een aanvaring ontstond. De Duitschers appelleerden, doch zij werden terecht door den kamprechter gedisquali- ficeerd. omdat zij uit hun baan waren ge- gqan. De Zwitsers en ook de Italianen lieten, na de aanvaring tusschen Duitschland en Denemarken, loopen en de race werd over geroeid, doch zonder Duitschland. Wederom waren de Italianen direct voor en op 500 meter bedroeg hun voorsprong op Denemarken een lengte, terwijl Zwitserland weer meer dan een lengte achter de Denen lag. Met vele lengten voorsprong won de Italiaansche ploeg. Een omhelzing volgde natuurlijk, de eereronde voor de tribune was een ware zegetocht, dank zij het enthousiasme van de leden der Italiaansche kolonie. De uitslag was: 1. Italië. 7 min. 18.5 sec.; 2, Denemarken 7 min. 28.8 sec.; 3. Zwitserland 7 min. 36 sec. De finales der wedstrijden om de Europeesche roeikampioen- schappen zijn gistermiddag bijge woond door Z. K. H. Prins Bern hard. Gekleed in een eenvoudige gabardine regenjas betrad de Prins om even over drieën de eeretribune, begroet door bet Wilhelmus, dat door alle aanwe zigen staande werd meegezongen. De prinselijke standaard ging in top. De voorzitter der F.I.S.A., de heer R. Fioroni, richtte een kort woord tot den Hoogen Gast, wien hij dank zeide voor zijn aanwe zigheid en wien hij de eerste herin neringsmedaille dezer kampioens wedstrijden aanbood. Vervolgens werd nog een telcgTam van hulde voorgelezen, dat door de verte genwoordigers van de roeibonden in 12 landen aan Prinses Juliana was verzonden. In de eereloge volgde de Prins met groote belangstelling het nummer twee met stuurman. De volgende race, de vier zonder stuurman, waarin ook door Ne derland geroeid werd, volgde d^ Prins in de boot „Elise" van den heer Janus. Hij droeg toen een slappen bruinen hoed, terwijl hij lustig uit een korte kromme pijp dampte. De laatste twee races, de double scull en de achten, voigdc de Prins in een auto, waarmede hij langs de baan reed. Skiffnummer voor Studach. Voor het skiffnummer verschenen aan den start: 1. Duitschland (dr. F. Westhoff), 2. Polen <R. Verey), 3. Zwitserland (E. Studach). 4. Oostenrijk (J. Hasenoerhl). Na den start nam Hasenoerhl) de leiding voor dr. Westhoff. De twee'de plaats wera ingenomen door Verey, terwijl de Zwitser achteraan kwam. Na 750 meter kwam Hasenoerhl, de win naar van de Diamond Sculls, opzetten. Op hé **art lengte teruggeloopen voorsprong wis- SL?i weer te vergrooten. De Denen op het laatste gedeelte zeer fel, Triton wist de tweede plaats te be- De zegevierende equipe van de Studenten Roeivereeniging „Njord" met den „Taga da Vitoria". V.l.n.r. J. J. van Hille. D. J. Koeleman, W. K. Gunst, H. J. du Pon (trainer). W. Tj. Hepkema en G. A. Catalani. Fransche kampioenschap gewonnen had; voorts een ploeg van de Cercle des Regates de Bruxelles en een vier van de London Rowing Club, houders van den halven meter hoogen „Taga da Vitoria" (overwinningsbeker'). Hoe de Londen R. C. in de finale geslagen werd. iVan onze roeimedewerker) Voor de groote internationale feestdagen te Figueira Portugal i waren wedstrijden uitgeschreven in zeilen, zwemmen, roeien, motorbootracing en vliegen. De roeiwedstrijden op de Mondego wer den bijgewoond door den Minister van Marine, die ook later in het Casino de prijzen uitreikte. De consulaire vertegen woordigers der vreemde landen gaven blijk van hun belangstelling. Voor het hoofdnummer Vier met Stuurman waren behalve 7 Portugee- sche ploegen nog ingeschreven de S.R.V. Njord; de Société de l'Encou- ragement de Paris, welke juist het De Hollanders hadden een week lang op het glasheldere water van de circa 200 meter breede Mondego geoefend en waren reeds goed gewend aan het prachtige, droge klimaat en de felle zon. die geen moment door wolken werd bedekt. Gestart werd op een kaarsrecht 2 K.M. lang stuk, lichte stroom mee, wind meestal tegen. Tijdens de races werd vuurwerk af gestoken, dat de reeds verhitte, duizend koppige menigte aan de oevers ln een roes van opwinding en enthousiasme bracht. Zaterdag vonden na eenige bijnummers de heats plaats voor de Taea da Vitoria. Njord had geloot tegen de Club Naval de Lisboa en de Associacao Primeiro de Maio (kampioen van Portugal). Na den start namen de Leidenaren op besliste wijze de leiding met een baantempo van 26 slagen en zij vergrootten langhaam hun voor sprong tot 3 lengten. Onder geestdriftige toejuiching van het publiek bereikte Njord in 7.9 1/5 de finish. De finale op Zondag zou zwaarder wor den. De London R.C. was favoriet, maar het grootste deel van het publiek was op de hand der Hollanders. Nadat de Belgen den eindstrijd der tweede aankomenden hadden gewonnen, viel het startschot voor het hoofdnummer. Met een enorm felle spurt namen de Hol- I landers de leiding, terwijl de Portugeezen op de 2de plaats lagen. De London Rowing Club spurtte telkens bij en op 1000 meter ontwikkelde zich een spannende driekamp, waarin de Portugeezen spoedig het onder spit dolven. Met een constant baantempo van 36 wist Koeleman de Engelschen van het lijf te schudden en toen op 1500 meter de eindspurt ingezet werd. konden dezen, hoewel 40 slaande, de Njordploeg niet meer hcuden. Meesterlijk gestuurd bereikten de Leidenaars in een nieuwen recordtijd de eindstreep. Resultaat: 1 Njord 6.212/5; 2. London R.C. op twee lengten; 3. Sportclub Camin- heuse, vet. Het publiek was van enthousiasme niet meer te houden. Een deel der tribune stortte ouder luid geraas in een. Gelukkig vonden er geen noe menswaardige ongelukken plaats. Onder de plechtige klanken van ons Volkslied moest Njord meerdere malen een eererondje maken, terwijl Du Pon, die op den kant stond, door het sym- pathiseerende publiek vrijwel werd doodgedrukt. De couranten waren vol lof over de ele gante en productieve wijze van roeien en over het enorm snelle en harde water werk der Hollandsche kolossen! Lange artikelen werden gewijd aan de training en aan de perfecte lichamelijke conditie, waarin zij na de race verkeerden. Van doelmatige en systematische oefening heeft de Portugeesche roeier nog weinig idee. Ook aan techniek ontbreekt het hem meestal. Op den dag van den eindstrijd hebben de Hollanders een krans gelegd op het monument ter eere van de gevallenen in den wereldoorlog. Deze geste werd zeer ge apprecieerd. Na de wedstrijden bereidden de gezant der Nederlanden en mevrouw Sillem de Njordploeg een semi-officicele ontvangst op hun vacan tie verblijven te Curia en Bussaco. Als rechtgeaard oud-Leidenaar heeft onze gezant zijn groote vreugde uit gesproken over de Leidsche victorie. De Njordvier blijft nog een week in Por tugal, voor de terugreis aanvaard wordt. ROEIEN: Duitschland de sterkste bij de Europeesche kampioenschappenNeder land veroverde geen enkelen titel. Hoe Njord in Portugal zegevierde. WATERPOLO: Het Horthytournooi; uitste kend spel der Nederlandsche ploeg tegen Oostenrijk. ZWEMMEN: Rie Mastenbroek is profes sional geworden. 1000 meter kwam een sensationeele wen ding in den strijd. Studach verhoogde het tempo, was inmiddels reeds Verey gepas seerd, had ook Hasenoerhl spoedig te pak ken, ging zelfs dr. Westhoff voorbij en nam de leiding. Op 1250 meter bedroeg de voor sprong van den Zwitser drie kwart lengte. De Pool volgde op een lengte, terwijl de Duitscher meer en meer terrein verloor. Op het laatste gedeelte ontstond een ge weldig duel tusschen Studach en Hasen oehrl. De Zwitser sloeg een veel hooger tempo dan de Oostenrijker; in het woelige water sorteerde de korte slag van Studach echter veel meer effect. In prachtig tempo en in uitstekenden stijl ging Studach als eerste door de finish met twee lengten voor sprong op Hasenoehrl. De uitslag was: 1. Zwitserland (Studach), 7 min. 14.4 sec. 2. Oostenrijk (Hasenoerhl) op twee leng ten, tijd; 7 min. 18.7 sec. 3. Polen (Verey) op drie lengten, tijd: 7 min. 21.6 sec. 4. Duitschland (Dr. Westhoff) op vijf lengten tijd: 7 min. 32.5 sec. Duitschland wint de twee met stuurman Aan den start verschenen daarna voor het nummer twee met stuurman: 1. Frank rijk. 2. Duitschland, 3. Italië, 4. Polen. Op 1250 meter waren de Duitschers nog een halve lengte op Italië achter, maar zij slaagde erin na 1600 meter de Italiaansche twee te passeeren. De Duitsche ploeg ver grootte den voorsprong geleidelijk en wist tenslotte met meer dan een lengte over Italië te zegevieren. De uitslag werd: 1. Duitschland. 7 min. 39.4 sec.; 2. Italië, 7 min. 43.2 sec.; 3. Polen, 7 min. 54.5 sec.; 4. Frankrijk, 7 min. 57.2 sec. Triton laatste. Voor het nummer vier zonder stuurman verschenen aan den start: 1. Nederland (Triton), 2. Duitschland, 3 Hongarije, 4. Zwitserland. Direct schoot de Zwitsersche vier naar voren. Het duel tusschen Zwitserland en Duitschland begon na 250 meter, welke strijd op zeer sensationeele wijze zou ein digen. Nederland en Hongarije kwamen al spoedig achter te liggen. Op 900 meter kwam Duitschland naar voren en wist den achterstand tot een halve lengte terug te brengen Doch de Zwitsersche vier. die in den voorwedstrijd zoo schitterend geroeid had. bleek ook nu beter dan de overige deelnemers en wist door tactisch roeien opnieuw uit te loopen Voor het tribune-terrein bedroeg haar voorsprong nog steeds een lengte. Zwitserland scheen wel zeker van de overwinning, doch het einde verliep sensationeel. De Zwitsersche boeg schoot onder zijn riem door en aangezien de andere drie roeiers probeerden door te zetten, kon de ploeg zich niet direct herstellen. De voorsprong van een lengte ging niet alleen geheel verloren, doch Duitschland zag kans, dank zij deze fout van hun tegenstanders, voor te komen, om tenslotte nog met een lengte te winnen. De uitslag was: 1. Duitschland 6 min. 31.7 sec. 2. Zwitserland 6 min. 36 8 sec. 3. Hongarije 6 min. 45.3 sec. 4 Nederland 6 min. 47.5 sec. Voor de double scull kwamen aan den start; 1. Zwitserland, 2. Duitschland, 3. Italië. 4. Hongarije. Duitschland behaalde hier zijn vierde overwinning en was daarmede practisch zeker van het winnen van den Coupe Glandaz De uitslag werd: 1. Duitschland 6 min 45.3 sec. 2. Hongarije 6 min 49.6 sec. 3. Italië 6 min. 55.5 sec 4. Zwitserland 7 min. 0 9 sec. Italië wint de acht. Het laatste nummer werd gevormd door het nummer acht riemsgieken. waarvoor aan den start kwamen: l Duitschland, 2. Denemarken, 3. Italië, 4. Hongarije. Zooals te verwachten viel ging de strijd hoofdzakelijk tusschen Italië en Duitsch land. Na een prachtigen start kwam er na 5C9 meter pas teekening in den strijd. Italië lag toen iets voor. Hongarije en Dene_ marken gelijk en Duitschland sloot de rij. Duitschland kwam naar voren en bezette na 1000 meter de tweede plaats acher Italië 500 meter voor de finish lag Duitschland vrijwel gelijk met Italië Op de laatste tweehonderd meter was de strijd zeer fraai. De Italianen hadden het tempo aanmerkelijk verhoogd zij sloegen 40 slagen per minuut en met d"ze vrach- 'ïge e'ndspurt wis en rii de Duitsche arht te slaan met een kwartlengte, 1. Italië 6 min. 0.5 sec, 2. Duitschland 6 min. 1.5 sec. 3. Denemarken 6 min. 6.4 sec. 4. Hongarije 6 min. 13.4 sec.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9