Dood en verschrikking teisteren Sjanghai LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bled Maandag 16 Augustus 193) Tooneelen van vreeselijke ontzetting - Het Japansche offensief geopend Honderden slachtoffers bombardementen van De Chineesche luchtvloot als represaille gebombardeerd BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Binnenland De verschrikkingen te Sjanghai zijn de laatste dagen vele geweest. Tengevolge van verschillende bombardementen zijn dood, verderf, vernieling en verschrikking gezaaid in China's grootste havenstad. Het aantal dooden is op onrustbarende wijze gestegen, terwijl de materieele schade niet meer te overzien is. Wij meldden Zaterdag nog, dat te Sjanghai in de internatio nale concessie op den weg naar Nanking, tusschen het Palace-hotel on Cathay-hotel bommen van Chineesche zijde waren gevallen. Men schat daar 't aantal dooden tot boven de 1200 en dat der gewonden op ongeveer 700. Intusschen stijgen de opgaven van de aantallen der slachtoffers van uur tot uur- Nog heviger catastrophe veroorzaakte een Chineesch vliegtuig, dal, naar het heet bij vergissing, bommen liet vallen in de Fransche concessie, waar door een waar bloedbad werd aangericht. Daar waren duizenden vluchte lingen verzameld en de bommen, die neervielen op den hoek van de Avenue Edouard VII en den Tibetweg, veroorzaakten niet minder dan 1050 doodeiijke slachtoffers, terwijl 828 personen verwondingen opliepen. Onder de dooden bevonden zich ook talrijke buitenlanders. De verkeersweg, de „Grand Monde" bood een ontstellend schouwspel. De grondwas bezaaid met verscheurde lijken en de muren waren bespat met bloed. Overal werden onbeschrijfelijke vernielin<^n, die een schrik barende uitwerking hadden, aangericht. der werden nog drie Russen gedood en een Zweedsch onderdaan, Ufelund, werd ge dood. Een vijftigtal Europeanen is zwaar gewond. Ook is doodelijk getroffen een persoon van Amerik. nationaliteit, t.w. Frank Rawlinson, een der meest vooraanstaande zendelingen in China. Twee projectielen van het Japansche luchtafweergeschut, dat het vuur opende op Chineesche vliegtuigen, zijn te Sjanghai nog terecht gekomen in de Avenue Joffre tn de Fransche concessie. Twee Chineesche bommen zijn terecht gekomen bij den kruiser „Augusa", het admiraalschip van de Amerlkaansche vloot tn de Chineesche wateren. De Japansche vliegtuigen, die hebben deelgenomen aan het bombardement van de Chineesche vliegvelden, zijn volgens Domei allen naar hun bases teruggekeerd. In een communiqué van het Japansche hoofdkwartier wordt gezegd, dat de Chi neesche luchtmacht zóó gehavend is, dat zij S.O.S.-berichten heeft uitgezonden, waarin aan alle overige Chineesche vlieg velden hulp wordt gevraagd. De Japansche regeering heeft besloten in allerijl 'n hospitaalschip naar Sjan"bal te Bescherming der Amerikaansche onderdanen te Sjanghai. De Amerikaansche minister Huil heeft verklaard, dat de Amerikaansche vloot in Azië gereed is om leder oogenblik de 3000 Amerikanen uit de gevaarszóne te kunnen evacueeren. Het Ministerie van Buit, Za ken, zoo zeide hij voorts, is dag en nacht gereed om met de marine samen te wer ken, opdat de schepen tijdig genoeg in de gevaarszóne aanwezig zijn om de noodige bescherming te verleenen. De Amerikaan sche vertegenwoordigers zijn voortdurend in bespreking met de vertegenwoordigers van andere landen, waarvan zich onder danen te Sjanghai bevinden, ten aanzien van de wijze van bescherming dezer on derdanen. De Amerikaansche diplomaten in de voornaamste gevaarszóne van Sjanghai hebben instructie gekregen, hun bureaux te sluiten en te vertrekken, zoodra de toe stand te gevaarlijk mocht worden. De Amerikaansche marine-autoriteiten heb ben de vrije hand gekregen om ter plaatse naar eigen goeddunken al naar gelang van den ernst van den toestand op te treden. Evacuatie van Sjanghai onmogelijk geacht Een hooge autoriteit te Sjanghai heeft in een interview met Reuter verklaard, dat evacuatie onder de huidige omstandighe den gevaarlijk zou zijn, tenzij zij wordt uit gevoerd door oorlogsschepen, hetgeen op het oogenblik onmogelijk is. In verband met de vijandelijkheden is de scheepvaart stil gelegd en evacuatie op groote schaal zou een wapenstilstand noodig maken. De Chl- neezen zouden echter nauwelijks in een wa penstilstand toestemmen, want zij zijn er van overtuigd, dat een staking van den strijd, hoe kort ook, een voordeel zou be- teekenen voor de Japanners, die verster kingen verwachten. De Japanners verklaren, dat zij tot een politiek van niet-evacuatie hebben beslo ten. Er bevinden zich te Sjanghai 25.000 Japansche noncombattanten, waarvan 40 pet. vrouwen zijn. De Japansche consuls zijn van oordeel, dat hun evacuatie uit Sjanghai niet slechts gevaarlijk, doch zelfs onmogelijk zou zijn. Den geheelen nacht, terwijl boven de stad de uitlooper van een taifoen woedde, heeft het geschut van de Chineezen en de - - wederzijdsche zenden, teneinde de slMhtoffers te helpen. Japanners voortdurend d. wederzydsche De Jaoansche marine-luchtvloot heweort stellingen gebombardeerd. De strijdwerd Chineesche vliegers voor den krijgsraad. Uit Sjanghai wordt vernomen, dat maar- 6Chalk Tsjang Kai Sjek besloten heeft de vliegers, die verantwoordelijk zijn voor het bombardement der buitenlandsche conces sies te Sjanghai voor den krijgsraad te doen terechtstaan, teneinde de gevoelens der buitenlandsche mogendheden te kal- rneeren. De woordvoerder van de Chineesche mili taire autoriteiten heeft zijn spijt geuit over het bombardement van de internationale concessie. Hij betreurde het, dat dit bom bardement slachtoffers heeft gemaakt on der onderdanen van bevriende mogend heden. In een rapport had de Chineesche esca drilleleider medegedeeld, dat de bommen per ongeluk zijn gevallen, als gevolg van beschadiging der bommenrekken door het Japansche luchtafweergeschut. De meeningen omtrent de oorzaak van het bommenwerpen der Chineezen loopen overigens sterk uiteen. Japansche represaille; 70 Chinee sche toestellen vernield? Als represaille voor de Chineesche bombardementen hebben Japansche luchtstrijdkrachten, die opgestegen wa ren van het buiten Woesoeng liggende Japansche vliegtuigmoederschip, raids ten uitvoer gelegd op de Chineesche luchtvaartbases in de provincies Kiang si en Tsjekiang. De Japanners beweren ruim 70 Chineesche toestellen te heb ben vernield. Tijdens deze represailletochten is vooral aandacht gewijd aan Hangtsjau, dat een der belangrijkste Chineesche luchtbases is. Twee aanvallen zijn op de vliegvelden hier uitgevoerd. De Japanners beweren, dat zij daarbij drie hangars hebben vernietigd en zestien toestellen hebben vernield, terwijl bovendien vier Chineesche vechtmachines neergeschoten werden. Deze laatste toe stellen waren opgestegen om met de aan vallende Japansche machines slag te le veren. Ook is een raid ten uitvoer gelegd op het vliegveld van Hoengjau aan de westelijke buitenzijde van Sjanghai. De Japanners beweren thans meester te zijn in de lucht. Van Chineesche zijde wordt evenwel ver klaard, dat de aanval van de Japansche luchtmacht op de Chineesche vliegvelden geen succes is geweest. Zoo zou op het vliegveld Hangtsjau één Chineesche ma chine zijn vernield, doch hiertegenover zouden vier Japansche vliegtuigen omlaag geschoten zijn. De Chineesche autoriteiten geven wel toe, dat vijf vliegtuigen, welke een aanval hebben gedaan op het Japan sche vliegkampschip voor Woesoe Woe soeng, vermist worden. Van Japansche zijde wordt verklaard, dat deze toestellen in zee geschoten zijn. De Japanners openen het offensief. De Japansche vliegtuigen hebben met name het vliegveld Hoengjau gebom bardeerd. Staat van beleg te Nanking. Te Nanking is de staat van beleg afge kondigd. De Japansdie luchtmacht heeft het Chineesche vliegveld' bij Nanking ge bombardeerd en er aanzienlijke schade aangericht. Drie Japansche toestellen zou den door de Chineezen zijn neergeschoten. Japansche aanval op Nankau een volkomen mislukking? Uit Paoting wordt gemeld, dat de Japan sche aanval op Nankau uitgeloopen is op een volkomen mislukking. De Japansche troepen zouden op den aftocht zijn in de richting van Tsjangplng in de provincie Hopei, op 10 K.M. ten Zuid-Oosten van Nankau. De Japanners zouden ruim 1000 man hebben verloren. De Chineezen zouden zich meester hebben gemaakt van zes Ja pansche tanks en ongeveer 500 man ver loren hebben. Vreeselijke toestand te Sjanghai. Inzake het werpen der Chineesche bom men wordt nog gemeld, dat drie terecht kwamen in de Wangporivier en een midden in een reusachtige menschenmenigte, die verzameld was op de Nanklngweg. Alle ruiten van de hotels en van een aantal prachtige winkels werden verbrij zeld. De bovenbouw van het Palace-hotel stortte in en in 't Cathay-hotel ontstond een brand, die evenwel spoedig kon worden gebluscht De straat lag vol lijken en luid illende gewonden Glassplinters, vernielde auto's omgevallen rickshaws en fietsen, als. mede afgerukte stroomdraden van de elec. trische tram boden een beeld van de gruwzaamste verwoesting. Uit. Noordelijke richting hoorde men het dreunen van het Japansche scheepsgeschut dat sedert Zaterdagmiddag zonder onder breking in de gevechten in het Oostelijk deel der stad ingreep. Het aantal gewonden, waarmede de twee Fransche ziekenhuizen geheel gevuld zijn, wordt door den sanitairen dienst op ruim duizend geschat. In tal van auto's, die door bomscherven waren getroffen, zag men nog de onherkenbaar misvormde lijken. Drie uren opruimingswerk waren niet voldoende, om de slachtoffers die de stra ten overstroomden met bloed, begaanbaar te maken. De stad was geheel in mist gehuld en het slechte weer verergerde het lijden van de tallooze vluchtelingen, waarvan velen den nacht in de open lucht moesten doorbren gen. De Britsche vrouwen en kinderen zul len morgen worden geëvacueerd. Volgens Havas werd bij het bombarde ment de Engelschman Montague Smith van de Imperial Chemical Industries ernstig gewond De benzinetanks van de Standard Oil. de Texas Corporation en de Asiatic Petroleum (Koninklijke Shell-groep), die langs de Wangpo zijn gelegen stonden alle in vlam men. De branden werden aangewakkerd door een gewjldige typhoon. In de nabijheid van de Hongkioe- kade werd een kantoor-gebouw door een bom ernstig beschadigd. Een Chinees werd gedood, terwijl ongeveer tien Chi neezen, een Engelschman en een Portugees verwondingen opliepen. Onder de buitenlandsche slachtoffers Hedenmorgen nebben de Japanners bevinden zich volgens Havas vier Amerl- het offensief te land, te water en in anen, die gedood werden: dr. Rollnson. de lucht tegen de Chineesche stellin- uitgever van de „Chinese Recorder", Hertz. gen geopend, nadat zij deze tevoren berg, automobielhandelaar en diens vrouw en dr. Reischauer, hoogleeraar aan de vanuit de lucht hadden gebombar-universiteit van Princeton. Van drie Ame- deerd. 1 rikanen werden de beenen afgerukt. Ver- De Japansche marine-luchtvloot beweert op het oogenblik meester in de lucht boven Sjanghai te zijn. Nadat de Chineesche vliegvelden gebombardeerd zijn, zijn geen Chineesche machines meer opgestegen. Besluit van het Japansche kabinet. Het Japansche kabinet heeft een uitvoerige verklaring gepubliceerd, waarin o.a. wordt gezegd, dat de regee. ring ten aanzien van den dreigenden toestand in Sjanghai drastische straf maatregelen wil nemen tegen de ban- delooze Chineesche troepen en dat zfj bij de regeering van Nanking erop wil aandringen haar anti-Japansche poli tiek te herzien, aapgezien deze verant woordelijk is voor den betrourenswaar- digen toestand tusschen China en Japan. De Japansche regeering heeft erop ge- wrzen, dat zij steeds verlangend is geweest den vrede te handhaven en de vriendschap en samenwerking tusschen China en Japan te bevorderen doch de openbare meening is door de anti-Japansche actie van de Nanking-regeering opgezweept, zoodat in geheel China een geest is ontstaan, welke Japan vijandelijk gezind is. De Chineezen hebben teveel vertrouwen in de kracht van hun land en minachten de kracht van Japan terwijl zij teveel waarde hechten aan hun verbond met de communisten, zoo dat zü 'n steeds beleedigender houding heb ben aangenomen. Hierin ligt volgens de Japansche regeering de oorzaak van alle incidenten van de laatste jaren. Het hui dige incident is niets dan een logisch ge volg hiervan. De Japansche regeering heeft de grootste lankmoedigheid getoond bij het jongs'e incident en heeft getracht de kwestie plaatselijk en langs vreedzamen weg te regelen. De Chineezen beleedigden de Japansche regeering. zoo gaat de verklaring verder. De levens en eigendommen van de Japan sche onderdanen werden in gevaar ge bracht en het gsduld van de Japansche regeering werd uitgeput. Het is thans nood zakelijk dat drastische maatregelen zullen worden genomen tegen de bandelooze Chi neesche troepen en dat de regeering te Nanking de noodzakelijkheid van een wijzi. ging van haar houding inziet. De Japan sche regeering betreurt, dat de zaken zoo ver zijn gekomen. Zij verlangt het hand haven van den vrede in het Verre Oosten en hoopt op een gemeenschappelijke wel vaart van China en Japan Tenslof-e wordt verklaard, dat Japan alles zal doen om de bui'enlandsche rech ten en belangen in China te eerbiedigen. De Japansche regeering heeft besloten een buitengewone zitting van de volksver tegenwoordigers tegen half September bij een te roepen in verband met den gespan nen toestand tusschen Japan en China. De regeering wil een wetsvoorstel Indienen tot grooter contróle op de industrie en handel in oorlogstijd. Diverse protesten. De Britsche, Fransche en Amerikaansche regeeringen hebben bij het Chineesche ministerie van Buitenlandsche Zaken ge protesteerd tegen het bombardement van de internationale concessie te Sjanghai. De Engelsche permanente staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, Sir Robert van Sittart heeft op het Foreig Office te Lon den op het ministerie van Buitenlandsche Zaken besprekingen gevoerd met betrek king tot de bescherming van de zich op het oogenblik te Sjanghai bevindende Britsche onderdanen. Besloten werd tot evacuatie van een groot gedeelte daarvan en tot het zenden naar Sjanghai van nieuwe troepen uit het garnizoen te Hongkong. In bevoegde kringen doet men opmerken, dat het duidelijk is. dat de aanwezigheid van het Japansche eskader het gevaar ver gevoerd onder een stroomenden regen. De granaten der Chineezen hebben een groo- ten brand temidden der Japansche linies teweeggebracht. Communique van het Chineesche ministerie van Buitenl. Zaken. Het Chineesche ministerie van buiten landsche zaken heeft een communique uit gegeven, waarin o.m. gezegd wordt: „Tegenover de grenzenlooze veroverings- lusten, die door Japan aan den dag worden gelegd, is China gedwongen geweest alle noodige verdedigingsmaatregelen te nemen. China is bereid zich alle noodzakelijke in spanningen te getroosten om, onverschillig op welke wijze, het doodelijk gevaar, dat Azië bedreigd, af te weren, maar consta teert, dat Japan de Chineesche souvereini- teit niet heeft geëerbiedigd en de van kracht zijnde verdragen heeft geschonden. Bij ieder geval van provocatie zal China gebruik maken van zijn wettig recht w verdediging. De Chineesche regeering h van overtuigd, dat de met China bevriend landen de plichten zullen nakomen, die hiin voorgeschreven worden door de verdragq die zij hebben onderteekend." De strijd in Noord-Chim, Naar uit Tientsin wordt gemeld, is toestand langs den spoorweg van Hanksj naar Peiping kalm, en hebben de Japan, sche troepen tjians geheel bezit genomen van Toelioetsjen, het vierde station vaj Tientsin af, aan den spoorweg te Tientsin naar Spoekau. De Japanners bombardeer, den de Chineesche troepen te Tsinghaisjen. Tevens wordt melding gemaakt van nat. zienlijke troepenbewegingen ln de provin. c.ie Tsjahar, klaarblijkelijk met de bedos. ling Hankau te heroveren. Overeenkomst tusschen de viool, voogden. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat 'n over. eenkomst tot stand is gekomen tusschen vice-admiraal Hasegawa, den commandant van het Japansche escader voor Sjanghai en vice-admiraal Ittle, den Brltschen com mandant en admiraal Yarnall, bevelheb ber van de Amerikaansche vloot inzake d< noodzakelijkheid, dat Japansche oorlogs bodems bij de Internationale nederzetting blijven liggen, ter bescherming van c> 30.000 Japansche onderdanen, die zich daar bevinden. De loop van het front Het is zeer moeilijk zich een juist beeld te vormen over de ligging van de eerst! Chineesche linies uit de verschillende ver warde berichten, welke worden ontvangen. Het schijnt evenwel, dat deze ongeveer de grens van de internationale nederzetting in het Noorden en ten Oosten van Tsjapel volgen. De uiterste punt nadert zeer dicht de Japansche kazerne van Hongkoe. Dem is gebouwd na de incidenten van 1932; hei ls een sterk betonnen gebouw, dat bestand is tegen artillerievuur. GEBOREN Christina Hendrlca, dochter van R Questroo en C. Swanenburg Elly, doch ter van G. C. A.Schult en G. N. J. Ie Nobel Catharlna, dochter van G. Logeman et H. van Oosten. ONDERTROUWD: J. J. de Haas, Jm., 23 jaar en J. Lont- rier, Jd. 20 Jaar H. A. C. Arends, jm, 26 jaar en M. E. v. d. Reijden, jd, 23 j. - J. van Brakel, jm. 25 jaar en B. B. Fiat- huizen, jd.. 24 jaar D. N. v. Klaveren, jm., 22 jaar en M. T. Rabel, jd., 21 jaar. OVERLEDEN: H. G. Spijkerman—Beugelsdijk, vr., 32 J, De driemaal-wekelijksche dienst AmsterdamBatavia. Treedt met ingang van 1 October a.s. in werking. Naar wij vernemen zal de driemaal- wekelijksche dienst van de K. L. M. AmsterdamBatavia v.v. met ingang van 1 October a.s. in werking treden. De vertrekdagen zijn bepaald op Dins dag, Donderdag en Zaterdag en wel ln belde rlohtingen. BRAND IN EEN BOEKBINDERIJ HELMOND. TE Vanochtend heeft een felle brand gewoed ln een perceel aan den Noord-Koninginne- wal te Helmond, waarin gevestigd is de handel in kantoor- en schrijfbehoeften, en boekbinderij van den heer H. Maasak kers. Omstreeks half negen brak de brand uit en weldra walmden dikke rookwolken om hoog. Een in de nabijheid wonend lid van de vrijwillige brandweer drong, gewapend met een rookmasker, de woning binnen, na de voordeur te hebben geforceerd, daar de bewoner sinds gisteren afwezig was. Weldra arriveerde ook de brandweer, die het vuur met groot materiaal aantastte. Omstreeks halftien had men den brand onder de knie. De werkplaats, waar de vlammen in het aanwezige materiaal uiter aard gretig voedsel vonden, is geheel uit gebrand. De winkel kon worden behouden, al is de waterschade hier aanzienlijk. Het pand ia eigendom van den heer G. Tielemans. Verzekering dekt de schade. Vermoedelijk is de brand door kortsluiting ontstaan. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN. Vanochtend om half elf is een ongeveer 35-jar ge sc'al-cer'knecht van he' deep- DS. H. BOETJE t In den ouderdom van 90 jaar is te Arn hem overleden ds. H. Boetje. em predikant der Doopsgezinde Sociëteit. Ds. Boetje werd in 1846 geboren en» 1870 proponent om 12 Maart 1871 Wi M Doopsgezinde Gemeente te Appelscha ln zijn ambt te worden bevestigd. Vandau vertrok hij in 1873 naar Franeker, wel» standplaats hij in 1879 met Hengelo (01 verwisselde Deze gemeente heeft de over ledene gediend tot aan zijn emeritaat dr hem 17 Oct 1911 eervol verleend werd De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal as. Woensdagmorgen om 1»" te Arnhem plaats vinden. CONGRES VAN DEN BOND IN DE KLEEDINGINDUSTRIE. Zaterdag en Zondag kwam de Bond ln de Kleedingsindustrie ln congres bijeen. De jaarverslagen van den bond werdw met algemeene stemmen goedgekeurd, net algemeen hoofdbestuur werd dank ge bracht voor het beleid en voor het wet» verricht in de afgeloopen drie Jaren. Een aantal voorstellen van huishouden]- ken aard o.a. betreffende de werklooeen kas werden aangenomen. De belangrijkheid van het congres scnow in het bijzonder hl het behandelen van vraag betref lende de organisatie der vrou wen in de kleedingsindustrie. - Mej. A. de Jong, lid van het daSe,llJ,5f?„ bestuur van den Bond hield een inlc., over de arbeidsvoorwaarden der naai»" en confectiewerksters en schilderde daar ij de vaak slechte arbeidsvoorwaarden waai onder deze werken. In het bijzonder o sprak zij de ver' doorgevoerde ration ansa ut in de confectiebedrijven en het werken aa den loopenden band. Met vele bewua toonde zij aan, dat het tempo, waarin a de arbeid aan den loopenden band ra worden verricht, buitensporig hoog is «n vele gevallen leidt tot nadeel voor de g zondheid der meisjes. Een resolutie door mej. de Jong n;am het hoofdbestuur gesteld werd met ais meene stemmen aangenomen. Tenslotte werd het hoofdbestuur ops dragen ln samenwerking met de hooi» sturen der andere bonden ln de kieeo s Industrie een technische herziening stukloon-tarieven voor de kleermakers te bereiden. M!. Deze tarieven voldoen volgens hei deel van het congres niet meer aan eischen, die thans aan het werk der m makers worden gesteld. Het congres besloot tot een grootsbh op- - - c - J >"•*- -Uil V.4 SHVllllI iail 11Y. 11CCH" w w -- - _pfl gil root, dat de Internationale concessie loopt schip „Juaea" dat te Well in Limburg zette propaganda onder de mannu n men snreekt er de hooD uit. dat het stroo ligt te laden, bij het scheppen van vrouwen in de kledingindustrie weraw- en men spreekt er de hoop uit. dat het mogelijk zal zijn, dat deze strijdmacht wordt teruggetrokken teneinde dit gevaar te doen ophouden. water over boord gevallen en verdronken. De man laat een vrouw en een kind achtpr. ln den komenden herfst en winter. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2