STADSNIEUWS Vlootrevue op 28 Augustus Buitenland 78ste Jaargang VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1937 No. 23737 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: PRIJS DEZER COURANT: Leidsch student bij bergtocht verongelukt. Een niet-alledaagsch voertuig. De „Piet Heinzal driemaal langs de vloot varen Het zal een schitterend schouwspel worden Dil nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD 3D ös7 jtet tregël voot advertenties -uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven lfi ets, porto te 'betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque*-en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijiif per 3 maanden t.2.3S per week £.0.18 Franco per post - f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.> Zijn vriend trok hem in zijn val mee. De laatste slechts licht gewond. Uit Grenoble bereikt ons de droeve tijding, dat bij een bergtocht in de West-Zwitsersche Alpen in de omge ving van Chamonix dc 23-jarige Leid- schc student F. Ie Cosquino de Bussy in een gletscherspleet is gevallen en aan de gevolgen van dien val is over leden. Het slachtoffer was gistermorgen in ge zelschap van zijn vriend, den heer C. van der Meer, eveneens alhier studeerende, uit Chamonix vertrokken om een poging te doen den ruim 3400 meter hoogen „Dent du Requin" te bestijgen. Deze tocht is vrij ge vaarlijk en wordt dan ook alleen gerouti- neerden bergbeklimmers aangeraden. Op den terugweg, gistermiddag omstreeks 4 uur, passeerden de twee vrienden den gletscher, genaamd „Envers du Plan". Door de verraderlijke gladheid van het ijs gleed de heer van der Meer op een gege ven oogenblik uit en verdween in een vijf tien meter diepe spleet, zijn metgezel met zich mee trekkende. Eerstgenoemde kwam er met lichte verwondingen aan de handen verwonderlijk goed af. doch de heer de Bussy, was er veel erger aan toe. Iiij be kwam verschillende fracturen en een ga pende hoofdwonde. Op het hulpgeroep van den heer van der Meer kwamen vijf jonge Italiaansche Alpi nisten, die in de nabijheid waren, opdagen, die er met vereende krachten in slaagden het tweetal uit het ravijn te halen. Een hulpkaravaan van gidsen vertrok on middellijk uit Chanonix naar boven, doch bij hun aankomst op de plaats van het on geval, was de heer de Bussy reeds aan de bekomen verwondingen overleden. Het stoffelijk overschot bleef vannacht in en berghut opgebaard en zou heden in (en loop van den dag naar Chamonix wor den overgebracht. Het tragische ongeval verwekte onder de toeristen algemeene verslagenheid. Het slachtoffer was, evenals zijn vriend, vijfdejaars student in de medicijnen en woonachtig te Amsterdam. Het Leidsch Studentencorps, waarvan hij lid was, heeft den gebruikelijken rouw aangenomen. VISCHWEDSTRIJD L.O.V. De prijsuitreiking. Gistermiddag had de prijsuitreiking plaats van den visohwedstrijd georgani seerd door de Leidsche Ontspanningsver- eeniging. De voorzitter H. v. Bohemcn richtte al lereerst woorden van liartelijken dank tot alle firma's, die de vele fraaie prijzen ge schonken hadden; in het bijzonder dankte hij den directeuren van M.H. en den Dienst van Sociale Zaken voor het verleenen van stempelvacantie en het Gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van het pand hoek Haarlemmerstraat en Pelikaanstraat. Vervolgens wekte hij alle deelnemers op om tich op te geven als lid van de L.O.V. In deze vereeniging kunnen alle werk- ioozen de ontspanning, welke zij noodig hebben, vinden tegen een zeer kleine con tributie. Hierna werd overgegaan tot het uitreiken van de prijzen, welke als volgt werden ge wonnen: 1ste prijs heerencostuum met medaille P. J. Melet met 1429 gram; 2de Prijs 2 persoons wollendeken W. Harteveld 1084 gram; 3de prijs 1 paar Robinson- schoenen I. L. van Bohemen 991 gram. Alle deelnemers ,ook al hadden zij geen wsch gevangen, kregen een prijs. SPEELTUINVER. „WESTERKWARTIER". De speeltuinvereeniging ..Westerkwartier" tod wederom voor de kinderen van haar leden wedstriiden georganiseerd, n.l. op autopeds voor meisjes van 7 tot en met 10 laar en ringsteken per fiets voor meisjes ran 11 tot en met 14 jaar Begunstigd door mooi weer werd om 7 uur begonnen. De wedstrijden werden opgeluisterd door de mondorgelclub der Fabrieksarbeiders. Er waren heel wat deelneemsters voor de aPe'cn. terwijl mooie prijzen waren beschik, baar gesteld. Deze werden om ongeveer kwart voor negen uitgereikt. De Ned. Vereen. E.H.B.O die ook aan wezig was moest eenige malen "n patiëntje verbinden, maar van ernstigen aard waren de verwondingen gelukkig niet. ..WesterkwaTtier" kan met genoegen op - kinderfeest terugzien. handelsregister kamer van koophandel. Wijziging: Machinale Loonzetterij W. van der Horst, "Mserstraat 9, Leiden. De zaak is verplaatst naar Plompetoren- BMbt 15, Utrecht. Nadat het echtpaar H. M. de Bruin- Visser, wonende in de Hertzogstraat 17, op 15 Juni van dit jaar oo bijzondere wijze werd verrast door de geboorte van een drie. ling, bezorgde de firma Vroom en Drees- mann het gelukkige ouderpaar dezer dagen een tweede verrassing in den vorm van een keurigen kinderwagen, waarin Neeltje. Lena en Maria gedrieën uit rijden kunnen gaan. Uit den aard der zaak heeft de wagen eenigszlns ongewone afmetingen; zoo heeft de bak een breedte van liefst 82 centimeter, waardoor het voertuig onmogelijk de voor deur kan passeeren. Teneinde het drietal ongehinderd door tocht tot de ouderlijke woning te verleenen. is men dan ook genoodzaakt, geweest groote stukken van de ziiposten der achterdeur weg te zagen! Maar dat hadden de ouders terwiile van het mooie geschenk er graag voor over. Op zijn dagelijkschen rondrit heeft het drietal begrijpelijkerwijs over gebrek aan belangstelling niet te klagen. de werkloosheid. Bij den Gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken. Afd. Arbeidsbemiddeling stonden gisteren als werkzoekenden opge schreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3. Be hangers 19. Betonvlechters 16, Betonwer kers 49. Fundeermgwerkere 1, Glazenwas- sohers 9. Glazenmakers 1, Granietwerkers 6. Grondwerkers 82. Heiers 1, Metselaars 123. Opperlieden 92, Schilders 110, Sloopers 1. Steenhouwers 1, Straatmakers 5. Hulp- straatmakers 12, Stucadoors, witters 43, Timmerlieden 186, Uitvoerders 9, Voegers 16, Ongesch. bouwarb. 6. Totaal 791. Fabrieksarbeiders: Bleekers 19, Lompen sorteerders 12, Vellenblooters 6. Steenfabr. arb. 102. Zeepfabr. arb. 4, Ongesch. Fabr. Arb. 56. Totaal 199. KantoorpersoneelKantoorpersoneel 96, Reizigers, colp. 39, Winkelbedienden 37, Etaleurs 3. Incasseerders 11, Musici 7, On derwijzers 9. Overheidspers. 9. Totaal 211. Hotel-Café-pere.: Huispersoneel 7, Kell- ners 32, Koks 4. Totaal 43. Houtbewerkers: Beddemakers 2. Hout bewerkers 48. Kistenmakers 2. Kuipers 8. Lijstenm. 3. Mandenmakers 2. Meubelstof feerders 18, Meubelmakers 25, Politoerders 3, Ongesch. Arb. 32. Totaal 143. Kleermakers: Kleermakers 80, Kappers 4. Schoenmakers e.a. 13. Totaal 97. Landarbeiders: Bloemisten 27, Landar beiders 25, Tuinlieden 21, Warmoeziers 8, Ongesch. Landarb. 7. Totaal 88. Metaalbewerkers: Bankwerkers 92, Blik- bewerkers 19, Burgersmeden 34, Electri- ciëns 57, Gasfitters 15, Gasmetermakers 2, Gereedschapmakers 2, Instrumentmakers 2, Isoleerders 3, Kettingsmeden 21, Klinkers 9, Koperslagere 4, Lab. Bedienden 3, Las- sehers 7, Loodgieters 47, Machinisten 14, Metaalboorders 6, Metaaldraaiere 4, Metaal- slijpers 2, Metaalzagers 1, Monteurs 19, Pianostemmers 3, Ponsere 5, Polijsters 1, Rijwielherstellers 14, Rijtuigschilders 1, SoheepstimmerHeden 5, Stokers 19, Tegen- houders 16, Verw. Monteurs 10, Voorslaan- ders 6, Voorwarmere 3. Vulcantseurs 1, Vuurwerkers 6, Wagenmakers 8, Llzerwer- kers 38. Zandvormere 1, Ongesch. Arbei ders 44. Totaal 544. Sigarenmakers: Sigarenmakers 18, Sig. sorteerders 1, Sig. strippers 2. Totaal 21. Technici, Opzichters: Analysten 1, Be drijfsleiders 7, Ingenieurs 3, Technikers 5, Teekenaars, Opz. 9, Werkmeesters 16. To taal 41. Textielarbeiders: Hekelaars 6, Katoen drukkers 21, Kluwers ea. 3, Luikers 12, Plaatsnijders e.a. 22, Schrobbelaars 2, Spin ners 53, Spoolers 3, Staaldraaddraaiere 9, Sterkere 2, Strijkers 18, Wevers 122, Wol bewerkers 39, Ongesch. Textielarbeiders 59, Totaal 371. Transportarbeiders: Emballeurs 5, Chauf feurs 140, Exp. knechten 14, Koetsiers 15, Op Zaterdag 28 Aug. a.s. zal zoo als men weet het nationale huwe lijksgeschenk, t.w. het motorjacht „Piet Hein" aan het prinselijk paar worden aangeboden. In het zeer heugelijke feit dat prinses Juliana en prins Bernhard dan eigenaren van een jacht zullen zijn geworden, vonden de Koninklijke Ver bonden Nederiandsehe watersportvcr- eenigingen aanleiding het initiatief te nemen tot het organiseeren van een revue van zeil- en motorjachten. De groote kring van beoefenaren der wa tersport wcnscht de eerste te zijn, die het prinselijk paar op het water wel kom heet en het een grootsche hulde bereidt. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zuilen honderden jachten op het Bniten IJ bijeenliggen en zal deze vloot met zijn enthousiaste opvaren den en versierd met duizenden vlaggen en wimpels een aanblik opleveren, die zijn weerga nog niet had. Bij jachten evenwel zal h.et niet blijven, want reeds nu worden In Amsterdam en el ders booten besproken, welke bezet zul len worden met toeschouwers, die de ontvangst en dc revue wenschen mede te maken. Het spreekt vanzelf, dat strenge maat regelen van orde zijn genomen. Op het Buiten Y is de geheele kom van Durger- dam en de zijde van het vaarwater langs den steenen strekdam daartegenover gere serveerd voor de zeil- en motorjachten. Op 300 meter afstand ten Noorden van den strekdam zal een rij van piketten worden geplaatst. Langs deze lijn zullen linies van jachten worden gelegd, te beginnen bij 't admiraal schip naast den vuurtoren van 't Buiten Y. tot 't z.g. blauwe hoofd, de uitspringende hoek, die aan de westzijde de kom van Durgerdam afsluit. Hiertegenover, langs den strekdam, zal een enkele rij worden gelegd. Het is de bedoeling de jachten zoo veel mogelijk vereenigingsgewijze bijeen te leggen. Verschillende watersportvereenigingen elders in den lande, voor wier leden het om den verren afstand te bezwaarlijk is de reis naar het Buiten Y te ondernemen, vatten het plan op een boot ten behoeve hunner leden te huren. Deze booten, uitsluitend ten dienste- van leden van bekende water sportvereenigingen en varende onder de vereenigingsvlag. zullen in de westelijke helft van de kom van Durgerdam komen te liggen. Andere booten met toeschouwers ver krijgen ligplaats aan beide zijden van het vaarwater bewesten het blauwe hoofd en tot op ruim 300 meter van de sluis. Een vaargeul blijft dus over. waardoor het prinselijk jacht zijn zegetocht zai vol brengen en waardoor tevens de binnen vaart kan worden onderhouden. Het jacht zal driemaal langs de vloot varen, zoodat ieder gelegenheid zal hebben het te be wonderen en het prinselijk paar te be groeten. Reeds werd bekend gemaakt, dat de „Piet Hein" om 4 uur nam. van Muiden zal ver trekken, dat de overdracht op zee plaats zal vinden en dat het te 4.45 verwacht kan worden aan der vuurtoren. Te ongeveer 6.15 zal het aankomen aan de Oranjeslui zen daar schutten, waarop op het Binnen Y de begroeting zal volgen van de roeiers en kanovaarders, die met hun booten het ■vater aldaar zullen bevolken. Deze vaar tuigen mogen zich niet in het grootscheeps vaarwater ophouden en zullen ten noorden en ten zuiden van de twee ter plaatse lig gende rijen tonnen en bakens moeten blijven. De jachten, die wenschen deel te nemen aan de revue en die uit de richting Am sterdam komen, zullen om 3 uur geschut moeten zijn. Na 4.15 uur mogen geen jach ten of booten meer rondvaren en moet ieder zijn plaats hebben gevonden. Alle aanwezige jachten moeten worden gepavoiseerd, uitgezonderd de vaartuigen waarvoor dit onmogelijk is. Dit pavoiseeren behoort te geschieden met de vlaggen en wimnels van het internationaal vastge stelde vlaggenstelsel. Andere viaggen be- hooren tot het pavoiseeren niet te worden gebruikt. In top van den grooten mast moet de clubvlag der vereeniging. waartoe men behoort, worden geheschen. Daarboven waait aan den stok de nationale vlag. Extra aantrekkelijk zal het schouwspel worden, wanneer men boven de nationale vlag een langen oranjewimpel bevestigt, die zoo lang is dat hij in hangenden toestand het water bereikt. Bovendien behoort ieder jacht op den achtersteven een nationale vlag te voeren, waarmede wordt gesalueerd wan neer het prinselijk paar aan boord der „Piet Hein" zal voorbijvaren. Loopknechten 40. Schippers 76, Magazijn knechten 61, Spoor- en Trampers. 16, Waker 6, Transportarbeiders 70, Losse Ar beiders 445. Totaal 888. Typografen: Boekbipders 32, Boekdruk kere 16. Fotografen 3, Hulp-Vakarbeiders 4, Letterzetters 25, Steendrukkers 2. To taal 82. Voedmgsmiddelenarb.Bakkers 79, Mole naars 1, Ovenisten 4, Slagers 61. Suikerwer kers 18, Wijnkoopereknechten 10, Zoutzie- ders 2, Zuivelbereiders 2, Ongesch. Fabr.- arb. 20. Totaal 197. Vrouwen: Apothekereass. 1, Leerl. Kap sters 1, Naaisters 6, Maastere 1, Winkeljuf frouwen 9, Buffetjuffrouwen 1. Kantoor bedienden 21. Verpleegsters 7, Bedrijfsleid sters 1, Teekenaressen 1, Onderwijzeressen 4, Ass. huishouding 7. Dagmeisjes 36, Dienstboden (d. en n.) 8, Kinderjuffrouwen 5, Werkstere 78, Fabrieksarbeidsters 17, A.V.O. 8. Totaal 212. Alg. totaal 3928. 13 Aug 1936 4258. 15 Aug. 1935 3775. Ben. 40 gedeelte!, werkl. 24 Jeugdwerk verschaffing en 23 werkverschaffing. Onze stadgenoot de heer K van den Broek slaagde voor de akte N m (bouw kunde). De wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter G.zn.. is verhinderd morgen spreekuur te houden. Naar aanleiding van het Kanton- gerechtverslag in ons Blad van 3 dezer be treffende een aanrijding op het Levendaal verzoekt men ons te melden, dat het slachtoffer van deze aanrijding mevrouw Steenbergen gelukkig niet blijvend invalide zal zijn, doch dat het letsel dat zij daar van ondervindt, slechts van tijdelijken aard is. Gistermiddag geraakte de 8-jarige A. K. op den Haarlemmerweg te water. De groentenhandelaar J. Deyn, die even daar na passeerde, sprong gekleed te water, en wist den jongen behouden op het droge te brengen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Toespitsing der situatie in het Verre Oosten - Nog meer Duitschere uit Engeland uitgewezen? A.s. bijeenkomst der Kleine Entente. De spanning in het Verre Oosten spitst zich steeds meer toe en van uur tot uur kan men nieuwe meldingen omtrent inci denten gn gevechten verwachten. Do strijd lijkt nu volledig ontbrand en men vraagt zich met groote zorg af, waar heen dit leiden moet. ook eventueel voor andere landen Naar aanleiding van het Duitsch-Engel- sche journalistieke conflict, meldt de „Daily Herald", dat nog meer Duitschere uit Engeland zouden zijn uitgewezen. Het Labour-blad schrijft: „Een aantal Duitsche onderdanen is door het „Home Office" ge waarschuwd, dat zij Engeland moesten verlaten. Zij vertrokken onmiddellijk. Bo vendien hebben nog andere Duitschere na een grondig verhoor door inspecteurs van Scotland Yard besloten zoo spoedig moge lijk te vertrekken. In Britsche politieke kringen gelooft men niet. dat men gevolg moet geven aan het Itaiiaansche verzoek tot het aanhangig maken van de aangelegenheid der „Mon- gioia" bij de commissie voor de niet-in- menging. Dit zal de taak van den Ita- liaanschen vertegenwoordiger zijn aldus verklaart men indien hij er ln slaagt te bewijzen, dat de aanval door Spaansche regeeringsvliegtuigen uitgevoerd is. De Mandatencommissie van den Vol kenbond heeft gistermiddag haar beraad slagingen hervat over de toekomstige or ganisatie van 't mandaatsgebied Palestina en Tramsjordanië. BINNENLAND. Leidsch student bij Alpentocht omgekomen (Stadsnieuws, le Blad) De vlootrevue op 28 Augustus, (le Blad) Het intern, padvinderscongres door Lord Baden Powell gesloten. (3e Blad) In 1938 met de Douglas DC 4 in VU dag* naar Indië (3e Blad) Dc Zeearend winnaar van de Fastnetrace. (Sport, 3e Blad) Flohr aangewezen als officieel uitdager voor het wereldkampioenschap schaken. (Sport, 3e Blad) BUITENLAND. AJgemeene Chineesche mobilisatie ver wacht; de strijd in Sjanghai ontbrand. (le Blad en Laatste Berichten). Xankau door de Japanners bezet; de cita del is echter nog in handen van de Cbineezen (1ste Blad) Moord op twee officieren te Irak (le Blad) Het Spaansche benzine-tankschip de ,,Campeador getorpedeerd (1ste Blad) ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De leden der commissie hebben den Britschen minister van Koloniën, Ormsby Gore verscheidene vragen gesteld omtrent de tenuitvoerlegging van het thans vigee- rende mandaat in het verleden en omtrent de vooruitzichten ervan. De j aarlij ksche conferentie der „Kleine Entente" zal op 20 en 21 Augustus te Si- naia worden gehouden. Officieel wordt medegedeeld, dat de Poolsche minister-president generaal Skladkowski naar Frankrijk is vertrokken. Skladkowski. die een particulier bezoek brengt, zal tijdens zijn afwezigheid worden vervangen door Kwiatkowski, den vice- voorzitter van den raad van ministers. BELGIË Rechtsche Spaansche Kamer van Koophandel te Brussel. Naast de reeds bestaande officieele Spaansche Kamer van Koophandel is te Brussel thans een rechtsche kamer opge richt. Men merkt op, dat de uitbreiding der handelsbetrekkingen tusschen België en 't door Franco beheerschte Spanje de oprich ting dezer kamer heeft geïnspireerd. RUSLAND Badajef Volkscommissaris van het voe dingswezen Premier van Uzbekistan afgezet. De vice-volkscommissaris voor het voe dingswezen, Badajef. is benoemd tot volks commissaris voor dit departement, als op volger van Lobof. Mevrouw Tsjaboerova is benoemd tot volkscommissaris voor so ciale voorzieningen, in opvolging van Na- gowitsyn. De eerste minister van Uzbekistan in. Zuid-Rusland, Abdoella Karimof, is uit zijn functie ontheven op grond van con tra-revolutionair nationalistisch optreden. Hij was in Juni benoemd ter opvolging van den gearresteerden Knodzajef. ROEMENIË Dc ..Internationale" mag niet meer gezongen worden. Het Ministerie van Binnenlandsche Za ken heeft het zingen van de „Interna tionale" verboden, aangezien het strijdlied gezagsondermijnend geacht 2*»£eV ^ordec.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1