Waar de Vrouw belang in stelt Wit, de groote mode LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 12 Augustus 1937 Derde Blad No. 23736 Helma verrekent zich 78ste Jaargang De geschiedenis van een vacantiereisje Niets staat zoo helder en sportief bij een gebruind gezicht Voor handige vingers Wat hij ervan zegt Voor het MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD ZWARTKOP Een kleurige Shawl /.eri Vrij naar het Dultsch door MARIE MICHON. ,;Pretüg, dokter, dat u me nu als besluit lii deze drie jaren zelf uitgeleide doet. U Sht een goede kameraad geweest en lk &nk uik dank u hartelijk". Een schrille fluit, een geklap van por teen. Alle menschen op het perron en In den trein beginnen, als op commando te wuiven naar Iemand, die bij hen behoort. Helma wuift ook, tot het station niets meer is dan een donkere, open poort, waar ze uitglijdt. Helma wuift tegen de groote stad met haar zware, kwalijk riekend" dampen, waar je drie jaren lang slechts "iet cijfers en met dr. Welterman heeft ""igegaan, net of er niets anders op de werbld bestond. En aan liet einde van al die" cijfers staat de voltooide arbeid^ de ontdekking, die velen armen menschen het leven zal verlichten. Zij wuift tegen de stad, waarin ze dit alles achterlaat en glijdt over in het Leven, dat bijna vergeten had. Dn- maanden heeft ze, om het opnieuw te on „jakken. Een lan ge. spannende tijd!Jij Helma Dalling, de err^'ve, arbeidzame vrouwelijke dokter, ont/ ster van een nieuw serum tezamen n,isu.dr. Welterman, nu niets anders mee: Jriu een blij, Jong mensehenkind. Ze reist naar een blauw meer met witte bergtoppen eromheen, naar diep donkere wouden, naar een hotel met veel vroolijfce meriehen. Ze haalt diep adem: heerlijk», reine luoht na al die latooratoriumdampen. 's Avonds is ze met vroolljk», vreemde menschen bijeen. Na de zwijgzaamheid van drie jaren vindt zij ze allemaal aardig en een ieder mag haar graag. Vooral met Frank Ingwersen een land genoot zwerft ze veel door de bosschen, danst ze en ligt ze te luieren in de zon. Ze kan urenlang in den blauwen hemel staren en blij zijn om het leven zélf. Frank doet Helma denken aan Otto van Amstel toen hij jong was. Dat is vijf jaar geledon. Ze hadden samen een nieuw leven willen op- wen, maar de studie had haar toen zóó I ihoudesn, dat ze alles, ook hem, er voor verwaarloosd had. Otto van Amstel had geen begrip gehad voor dit dwingende moeten: hij wilde de nauw, de geliefde, hij wilde haar heele- al. Spoedig waren ze ook uiterlijk van el- uder gegaan, nadat ze reeds Innerlijk evTeemd waren. Het examen en later het «ik hadden haar toen geholpen en veel Wgoed. Dr. Helma Dalling kan ook zonder Helde haar leven nuttig maken, als het Nu hoeft het niet meer, naar het schijnt, Helma wischte vijf jaren uit haar levens- hoek. Ze vergeet haar werk esn de cijfers en bet laboratorium. Is ze niet een jonge touw, heeft ze het leven niet véél te weinig geleefd? Ze is geen dertig, ze is vijfentwintig. Precies zoo oud als toen, toen ze ophield TOuw te zijn. Ze is precies zoo oud. als ze bch voelt. Zoo oud als Frank Ingwersen. Verre wandelingen door het bosch, wed- strijdzwemmen, polo, thee en dansZe spreken geen ernstig woord, ze denken niet san vroeger of aam later. H" eens, als ze glanzend van zonnebrand- üême, op het terras liggen en in de witte volken kijken, zegt Frank: .Prettig zoo bij jou. Helma. Zoo zander hartkloppingen, «onder wenschen. Ais bij een oudere zuster, la. Helma, het is heerlijk om weer eens ®n kleine Jongen te zijn en een groote «aster té hebben". ,Ia. ja", denkt dr. Helma Dalling, „ja, Halma, je hebt je verrekend, ldnd: Je kunt niet zoo goed cijferen, als je gedacht had! Ie bent geen vijfentwintig, je wordt eenen dertig! Je kunt niet zoo maar eventjes vijf Wen uitwisschen; die vijf jaren worden tevonden. Straks vindt het kleine broertje «e nog als je ze niet vlug zelf voor den lag haalt". Dien avond danst ze, precies als andere avonden op de schelle tonen van blanke Instrumenten. Ze lacht en praat over metjes en kalfjes. En daarna zit ze nog Jdol lang in de kleine hotelkamer en (takt erover na, wat ze nu moet doen. Zes weken van den tijd, waarin ze het «even opnieuw wilde ontdekken, zijn voorbij. Maar ze kent het leven immers. Zakelijk nuchter denkt ze de jaren terug en telt ?P; de som is arbeidarbeid, die anderen te leven geeft, Is dat een geringe som? lili n' 26 gaat dé" volgenden dag niet P™gs weg, zooals ze een oogenblik ge- j™ht heeft. Ze blijft de „groote zuster" «ooiang Frank Ingwersen er nog Is. En later «werft, ze veel alleen rond. cS? wordt heel stil in haar. Zeker, ze *«t zich verrekend, maar nu ze dit een- ™A1 weet, is ze toch te verstandig om jeuwe rekenfouten te maken. De fout ligt '«enlijk al vijf jaren terug, toen ze dacht, «er weer precies te kunnen beginnen. j 22 toer. opgehouden had Ata het einde van haar vacantie komt «en brief van dr. Welterman. ijl? «"de jaren van onzen gemeenschappe- j?" arbeid hebben ons tot kameraden ge- rrmtt. We kunnen maar niet zoo opeens eikander gaan. Wilt U met mij verder 'Sen? wilt U mijn vrouw worden?" tan J«0,rten tijd nadien glijdt Helma's L "et station weer binnen. Het nieuwe i, Jl 'egemoet. Daar op het perron staat welterman en wuift Overal komen we ze tegen: de witte man telpakken, de jajxmnetjes, de linnen man tels. En altijd geven ze een cachet van Jeugd en zomersche vreugde. Onwillekeurig denken we: we zijn dom geweest! Dom, om al die jaren lang het wit, dat nu letterlijk iedereen staat, op den achtergrond te houden. Het wit is een echte allemansvriend: 't Dochtertje van acht jaar riet er schat tig en frisch mee uit, de jonge moeder lijkt er bijna wee<r een meisje mee en het staat voortreffelijk bij de zilveren lokken van de jeugdige grootmoeder onzer dagen. Mitswe een zongebruinde huid van gericht en armen echt verbrand of een beetje geholpen door „zonnebruin" ons eigendom mogen noemen. Bij bleeke ge zichtjes staat wit lang zoo aardig niet. Maar.bruin zijn is immers op 't oogen blik een klein kunstje. En dus.... laten we ons allemaal ten minste een enkel wit kleedingstukje aan schaffen! Onze teekening geeft een lichte suggestie. U ziet hier (vl.n.r.): Een schattig wandeljaponnetje met in teressant gefronst corsage, dat een op staand .hoofdje" heeft en klokrok. Desver- kiezende draagt u er een pastelkleurige ceintuur bij. Een aardige sportieve jas, van voren ge sloten met een strik en te dragen bij een van de fleurige, gebloemde tolletjes, die op 't oogenblik zoozeer en voque zijn. Een minder bekend maar heel practisch kleedingstukje voor het strand: de wit linnen badmantel, die over het badpak wordt gedragen en met een groote witte hoed een meer .gekleed" geheel vormt. Van voren gesloten met ringen en lintjes in de kleur van het badcostuum. Hoe we onze overgeschoten eindjes wol kunnen gebruiken. De brei-enthousiaste van onzen tijd heeft ongetwijfeld een doosje, misschien zelfs wel ettelijke doosjes in haar linnenkast, waarin ze haar overschoten eindjes wol bewaart. U kunt natuurlijk allemaal een dubbel koordje draalen? Nu in die dubbele koord jes effen of van twee kleuren naar keuze vinden we een kostbaar materiaal voor het versieren van allerlei kleedingstukken. Kijkt u maar: het roode katoenen of wollen bolérojasje zal nog wel aardiger staan met de wit met roode of effen witte tressen (kiezen we het jasje grijs, dan zijn de tressen rood, bij een blauw jasje worden citroengele tressen gedragen); de grijs lin nen tasch met lange hengsels prachtig om mee te nemen naar het strand of in de bosschen, waar u gaat picknicken! is ver sierd met rood wollen tres en de amusante ceintuur bestaat uit een stuk of tien dub bele koordjes In rood, wit en zwart. De volumineuze strandhoed tenslotte zal dubbel zoo aardig staan als het witte lin nen van bol en rand prijkt met roode koord- versiering en dito stiksels. Probeert u 't maar eens! Hoe heerlijk is vacantietijd! Ik ga al zalig droomen, Als lk besef, dat binnenkort Die heerlijkheid gaat kamen! 'k Bezing het blijde; ja, mijn pen Doortrilt een vreugderoesje, Als lk bedenk, dat binnenkort Mijn vrouw, dat lieve snoesje, En ook mijn schattig babytje, Vacantie zullen smaken! Ik mag haar nu al helpen met Het dolle plannen maken! Gaan we naar zee en naar het duin? Gaan we kasteelen bouwen? Zal 't zijn een huisje met een tuin.? Dan hoef 'k niet zoo te sjouwen! Zoo zucht m'n vrouwtje, en lk kijk Naar 'n huisje, dat te huur is. Een huisje klein, een huisje fijn, (En dat tóch niet te duur is!) En als vacantie nader komt, Dan mag ik Iets gaan huren. Een huisje klein, een huisje fijn. Vooral geen nare buren! Slaapkamer op het zonnetje, Met 't oog op baby, weet Je! Een flinke ruime keuken, hoor! O ja zeg, en vergeet je Vooral niet om te kijken daar, Of alles wel tlp-top ls? Geen spinnewebben en geen stof? O, als het maar geen strop is, Als jij iets huurt", zoo zucht m'11 vrouw, „Je hebt er geen verstand van!" Ik zal m'n best doen, hartedief. Ais jij maar naar het strand kan! Het huisje klein, vol zonneschijn, Het huisje, dat te huur was, Dat huisje fijn ls elnd'lijk mijn! (Helaas, dat 't véél te duur was). Maar wat zal 't zijn, o liefste mijn, Als jij daar in de deur staat Te wuiven naar je dierb'ren man. Die trouw weer naar de beurs gaat! Als ik bedenk, dat binnenkort Ik dat geluk mag smaken. Dan wil ik om de rekening Heel geen „gezichten" maken. Tc Geniet, maarClinge Doorenbos Vergeef dit plagiaatje! Moeder en kind zijn fijn aan zee, En niemand denkt aan Paatje! JAN DEN BRAVE. ZONDAG: Meloen, Gepaneerde ham broodjes, Kalfsfricandeau. Aardappelen, Snljboonen, Prulmentaart. MAANDAG: Gevulde tomaten. Koude kalfsfricandeau, Gestoofde sla, Cltroenrijst met vanillevla. Aardappelen. DINSDAG: Gehakt, Bloemkool, Aardap pelen, Bitterkoekjespudding, Vruchten. WOENSDAG: Bloemkoolsoep, Runderrol lade, Spercleboonen, Aardappelen, Toma- tensla, Havermout. DONDERDAGKerryschotel, Flensjes- taart, Vruchten. VRIJDAG: Ragoüt van garnalen met croütons, Gebakken eieren, Kropsla, Aard appelen, Botersaus, Vruchten met vanille vla. ZATERDAG: Biefstuk, Andijvie, Aardap pelen, Griesmeelpudding, Pruimencompote. VEGETARISCHE MENU's. 1. Uien en tomatenschotel met rijst, Sper cleboonen, Vanillevla met bitterkoekjes, Vruchten. 2. Eieren met mosterdsaus, Aardappelen, Botersaus, Sla van zomerbieten, koude boontjes en komkommer. Warme vanllle- rijst, Vruchten. 3. Aardappelschelpen met kaas, Bloem kool met tomatensaus, Aardappelen, Kren- tenpannekoekjes. 4. Schotel van tomaten, boontjes, aard- appelen, geraspte kaas, kropsla, Yoghurt of hangop met beschuit en bruine suiker. RECEPTEN. Pruimentaart - Benoodigd: 200 gr. bloem, 150 gr. boter, 100 gr. basterdsuiker, 1 ei (klein), zout, 1 pond versche pruimen, sui ker, sago. De boter in de bloem met 2 mesjes in kleine stukjes snijden. Suiker, zout en ei toevoegen en met de hand doorkneden tot een soepele bal. Een zandtaartvorm met boter besmeren en het deeg er in uitdruk ken plm. c.M. dik zoodat de vorm'er ge heel mee bekleed is. Een beboterd stukje papier er opleggen en hierop wat boonen of rijst leggen om wegzakken van het deeg bij de randen te voorkomen. De vorm in den oven zetten, na plm. 15 minuten het vulsel en het papier verwijderen en de taart van binnen licht bruin en gaar laten worden 10 minuten). De taart wat af laten koelen, dan uit den vorm nemen. In dien tijd de pruimen overgieten met heet water, schil len, halveeren en de pitten verwijderen. Wat water met suiker aan de kook brengen, de pruimen hierin even mee laten koken, er uitscheppen en ais ze wat bekoeld zijn in het taartbakje leggen. Het sap dik binden met sago, af laten koelen en er over heen schenken. Deze taart hoogstens >/i uur voor het ge bruik met de compote vullen. Pruimenjam - Benoodigd: 1 K.g. pruimen 3/4 K.g. suiker, sap van 1 citroen. De pruimen wasschen, schillen, en op zetten met weinig kokend water. Ze gaar en fijn laten koken. De pitten komen boven drijven en kunnen met een schuimspaan uitgeschept worden. De suiker toevoegen en de jam laten Inkoken tot jamdikte. (De laatste druppel, die van de lepel valt, op een koud bord, moet als een bolletje blijven staan). Het gezeefde citroensap toe voegen en de Jam overdoen in schoone pot ten. Deze sluiten met schroefdeksel of bo terhampapier. Uien en tomatenschotel met rijst - Be noodigd: 4 uien. 1 K.g. tomaten, peper, zout 40 gr. boter, maizena, 300 gr. rijst, 7'/i d.L. water. De uien schoonmaken en ln plakken snij den. Deze ln de boter licht bruin laten bak ken. De geschilde, in plakken gesneden to- 8709 OUDE ,/TMGEL OO 1" I DOEzanoaar 22 TEL-an LB0Q1 (Ingez. Med.) maten toevoegen, peper en zout er over heen strooien, wat maggiearoma er bijdoen en zachtjes pl.m. 10 minuten laten smoren. Het vocht binden met wat aangemengde maïzena. Opdienen in een vuurvasten scho tel, en gekookte rijst er bij geven. Garnalenragoüt met croütons - Benoo digd: 2'A ons garnalen, 2 d.L. melk, >h d.L., room, 25 gr. bloem, 25 gr. boter, 1 eidooier, peper, zout., 1 eetlepel gehakte peterselie. 6 a 8 sneetjes casinobrood, boter om te bak ken. De garnalen uitzoeken, wasschen en op een zeef uit laten lekken. Van melk, boter en bloem een saus maken, eidooier, room, zout, peper, gehakte peterselie en garnalen er doorroeren, goed verwarmen maar niet meer laten koken, daar het ei dan zou kun nen schiften. De massa netjes op een ver warmde schotel leggen. Van het brood de korstjes afsnijden, er punten van snijden, deze met boter in de koekepan licht bruin bakken en om de ragoüt heen leggen. Pruimencompote - Benoodigd: 1 K.g. pruimen (kroosjes of kleine gele pruimen), plm. 75 gr. suiker, sago. De pruimen wasschen, schillen (als ze moeilijk schillen even ln warm water leg gen) en opzetten met l'/i d.L. water en sui ker. Ze even door laten koken en het vocht dun binden met de aangemengde sago. Een onaangenaam euvel, dat men echter gemakkelijk en met succes kan bestrijden. Verzorgt Uw hoofd huid en haren regelmatig zóó, dat geen alkali en geen kalkzeep In het haar achterblijven, dus met Groene verpakking met "Haorglans", "Shampodor" en "Shampodor Blond- Speciaal" met Blondversterker, 20 cent per pakje. 5818 (Ingez. Med.) Heel gezellig om te dragen bij een effen sportieven mantel. Op Grootmoeder's „lappendeken" werd deze shawl geïnspireerd. Zoo bont als zij zullen we echter niet te werk gaan. Voor het vervaardigen van deze shawl worden eenige lapjes uitgekozen, in mate riaal, in soepelheid overeenkomend: enkele met ornament, doch ook een paar ln effen kleur. Kiest men bijv. vijf verschillende lapjes, dan worden deze aan elkaar genaaid en men begint weer met de eerste. Zoo gaat u door. tekens een frissche strook, tot de shawl lang genoeg is om te strikken. Zoo'n „lappenshawl" zal op een sportieve mantel een vroolijke noot zijn. Schotel van tomaten, spercieboontjes, aardappelen en kaas - Benoodigd: 1 pond tomaten, plm. 1 pond gekookte spercieboon tjes, 1 K.g. gekookte aardappelen, 2 ons be legen kaas. '/s ons boter, 1 ui, zout, peper, paneermeel. De gesnipperde ui in de helft van de bo ter heel licht bruin bakken. De tomaten schillen en In plakken snijden. De aardap pelen in plakken snijden, de kaas in dob belsteentjes. In 'n grooten vuurvasten scho tel boontjes, aardappelen en tomaten leg gen. telkens laag om laag, en de blokjes kaas en de gebakken ui er tusschen verdeelen. Over de tomaten wat peper en zout strooi en De bovenste laag moet uit aardappelen bestaan. Hierover een dun laagje paneer meel strooien, de boter smelten en er over heen gieten en de schotel plm. uur ln een warmen oven zetten. Kropsla er bij geven.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9