Binnenland Het Voorrangswegennet op 15 Augustus Verlichting van rijwielen en motorrijtuigen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 12 Augustus 1937 KERK- EN SCHOOLNIEUW! GEMENGD NIEUWS Een aantal eischen vastgesteld OVIKVAl OP EEN ARTS IN DEN HAAG. Een Treemde geschiedenis. Zaterdagavond hebben zich ten huize van dokter De R. aan het Oranjeplein in Den Haag twee personen vervoegd en hem een brief overhandigd, waarin de naam van een patiënt stond, die dringend geneeskun dige hulp noodig had. Wellicht was het te doen om den geneesheer uit zijn huis te lokken om dan een inbraak te plegen, want aan het opgegeven adres woonde niemand van dien naam en niemand, die geneeskun dige hulp noodig had. Eergisteravond zijn de beide mannen naar de dokter opgaf een groote en een kleine, naar schatting 23 a 24 jaar oud teruggekomen. Zij hadden opnieuw een brief meegebracht. Toen de dokter had opengedaan, kwamen zij de trap op. wilden hem den brief overreiken, doch grepen hem op hetzelfde moment aan. Volgens verklaring van dr. de R. was de een gewapend met een gummistok en een boks-ijzer of een revolver. Dit laatste staat nog niet vast. De ander had geen wapen bij zich. Er ontstond een worstelpartij, waarbij plotseling een van de mannen den aange vallene iets toeschreeuwde van: „wij willen een schadeloosstelling hebben". Dr. de R. heeft hen daarop zijn porte- monnaie gegeven, welke ongeveer 30 gulden bevatte en daarop zijn de mannen onmid dellijk verdwenen De dokter had verschei dene wonden in zijn gezicht gekregen, doch deze zijn niet van ernstigen aard. Het onderzoek in deze zaak is in vollen gang. Er hebben echter nog geen aanhou dingen plaats gehad. OP VOORRANGSWEG DOOR AUTO GEGREPEN. De 55-jarige wielrijder W. G. Sch. is gis termiddag op weg naar zijn woning te Beek, op den rijksweg, welke een voor- rangsweg is, bij het kruispunt Geverik— Geulle door een personenauto aangereden. Met een hersenschudding en een schedel- basisfractuur is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd. De toestand van den ongelukkige is zorg wekkend. EEN PAARD ALS AUTOPASSAGIER. Gisteravond heeft zich bij Oss een merk waardig ongeluk voorgedaan dat nog be trekkelijk goed is afgeloopen. De paarden- handelaar H. van Vlijmen te Oss had in het naburige Alphen een paard gekocht dat hij per vrachtauto, waarin hij met zijn zoon had plaats genomen, huiswaarts liet vervoeren. Op den Oyenschenweg onder Oss werd het paard, dat in den laadbak stond, plotseling schichtig. Het rukte zich los, trapte de cabine in, sprong ver volgens over de cabine en motorkap ep den weg, waar het met gebroken nek bleef liggen. De inzittenden sprongen uit de rijdende auto, waarbij de heer v. V. in een mod dersloot en zijn zoontje op het doode paard terechtkwam. De chauffeur had nog de tegenwoordig heid van geest de auto juist voor het paard tot staan te brengen. Vader en zoon waren licht gewond. De auto was zwaar geha vend. tVad.) ONDER EEN WAGEN GERAAKT. Gisteren is op den Graafschen weg te 's-Hertogenbosch de 84-jarige Moors door een achteruitrijdenden wagen gegrepen Een been van den man werd bijna geheel versplinterd. Hij is naar het Grootzieken huis overgebracht, waar hij later is over leden. BUITENLANDSCH GEMENGD. Vloedgolf in Noorwegen. Welvarend dal in woestenij herschapen. Twintig huizen weggespoeld. Uit Oslo wordt gemeld, dat gisteren het Eimodalen, een klein diep dal aan de Har- dartger Joekul in de nabijheid van de Eid- fjord in Noorwegen door een vloedgolf is geteisterd. Van een grooten gletscher is een ijs- en steenmassa van ongeveer een millioen ton in een smal bergmeer ge stort, met het gevolg dat de vloedgolf ont stond. Twintig huizen werden weggespoeld en het welvarende dal werd in een woes tenij herschapen. Menschenlevens zijn niet te betreuren, doch de ongeveer honderddertig bewoners van het dal zullen een andere woonplaats moeten zoeken. De materieele schade wordt op 300.000 kronen geschat. GEVANGENEN VAN 'T DUIVELSEILAND ONTSNAPT. Begin dezer week zijn te Port of Spain (Trinidad) zes vluchtelingen uit de Fran- sche strafkolonie op Duivelseiland aan gekomen. In de afgeloopen tien dagen zijn in totaal achttien vluchtelingen uit Ca yenne ontvlucht. Zij slaagden er in met open booten Trinidad te bereiken. Het aan tal gevluchte deporté's te Trinidad be draagt thans 41. Padvindersdefilé voor hei Prinselijk Paar. ITAUAANSCHE LEVENSMIDDELEN VOOR DUITSCHE KOLEN. De St. Gothard-spoorlijn heeft een tot dusverre nog niet geëvenaard verkeer te verwerken, bijna uitsluitend tengevolge van de zendingen levensmiddelen uit Italië naar Duitschland en de Noordelijke lan den, in ruil waarvoor het hoofdzakelijk steenkool ontvangt. Alleen op 26 Juli zijn 232 wagens levensmiddelen uit Italië langs deze lijn verzonden. Het Poolsche contingent overhandigt een geschenk. Meer dan 800 padvinders zijn gis teren naar Soestdijk geweest om daar te defileeren voor het Prinselijk paar. Er waren Ned. Indiërs, Engelschen, Tsje chen, Yougoslaven, Noren, Polen en Grieken, die om kwart voor één bij het paleis aankwamen, waar duizenden menschen waren samengedromd. Nadat de deelnemers aan het défilé circa 10 minuten gewacht hadden, kwam de boodschap, dat het prinselijk paar direct op het bordes zou verschijnen. De lange rij padvinders zette zich onder de tonen van de muziek opnieuw in beweging en mar cheerde het paleishek binnen. De eerste groep, de Tsjechen, bracht bij het bordes, waarop het prinselijk paar met gevolg had plaatsgenomen, een zwijgenden groet, doch zoodra de Engelschen het bor des naderden, werd er luide geroepen en dit gejuich was niet eerder van de lucht dan toen de laatste Engelsche padvinder uit den paleistuin verdwenen was. Het contingent Polen heelt bij monde van zijn leider aan de prinses een tweetal cadeaux overhandigd, bestaande uit een boekwerk in twee deelen, getiteld „Die Handarbeit der Weiber von Schlesien", in leer gebonden, benevens twee tafellakens en twaalf servetten van kant. Deze Polen waren zeer getroffen, toen de prinses de toespraak van den leider, welke in het Duitsch was gehouden, met eenige woorden in de Poolsche taal beantwoordde. Toen de laatste padvinder langs het bor des was gemarcheerd, werd de burgemees ter van Baarn nog even op het bordes ge roepen, waar de prinses en prins hem de hand drukten en eenige woorden met hem wisselden. LEGERDAG TE DOETINCHEM. Te Doetinclhem ls gisteren onder groote belangstelling een legerdag gehou den. waartoe een plaatselijk comité het initiatief had genomen. Er werd deelgenomen door troepen die bestonden uit infanterie der IVde infante rie brigade (Arnhem), wielrijders uit Den Bosch met het vrijwillig muziekcorps van het reg. wielrijders, een rijdende batterij van het korps rijdende artillerie uit Arnhem een afdeeling pantserwagens, een escadron huzaren en het muziekcorps van het 4e half regiment huzaren uit Deventer. BASTAARDSATIJN VLINDER EN DENNENBLAD WESP. Optreden van de tweede generatie. De Nederlandsche Heidemaatschappij maakt eigenaren en beheerders van bos- schen, lanen en boomgaarden opmerk zaam op het optreden van een tweede ge neratie van bastaardsatijnvlinder en van dennenbladwesp. De eerste is in hoofdzaak vijand van eiken- en ooftboomen. De eitjes, die zich als bruine behaarde hoopjes aan de onder zijde der bladeren bevinden, zijn dezer da gen uitgekomen. De jonge rupsen beginnen reeds met het bevreten der bladeren en zullen in het najaar overgaan tot het spin nen hunner overwinteringsnesten om voor jaar 1938 de vreterij voort te zetten. Thans zijn ze zeer gevoelig voor bestui- ving met insecten-doodende middelen en kunnen dus tijdig worden verdelgd. De dennenbladwesp heeft haar eitjes aan de naalden der dennen afgelegd. De jonge beiaardrupsen kunnen binnen korten tijd worden verwacht. Zij zijn dan teer, zitten dicht bijeen en kunnen dan eveneens door bestuiving nog gemakkelijk worden ge dood. Verdere inlichtingen geeft gaarne de directie der Nederlandsche Heidemaat schappij te Arnhem, NIEUWE DIRECTEUR VAN VREEMDELINGENVERKEER. Tot directeur van de Algemeene Neder landsche vereeniging voor Vreemdelingen verkeer is benoemd de heer mr. H. M. Planten. De heer Planten heeft 18 jaar de advocatenpractijk in Soerabaja uitge oefend. ZWEMMER DOOR GIEREN OVERVALLEN. Tientallen gieren hebben dezer dagen een jongen man, die aan het zwemmen was in het Bysjesirmeer in Turkije over vallen. Zij trachtten hem met hun klau wen te grijpen. De jonge man, die een voortreffelijk zwemmer is, zag zich gedwongen onder water te zwemmen om aan de roofvogels te ontkomen, maar telkens, wanneer hij opdook om adem te scheppen, stortten de vogels zich weer op hem. Na drie uur uitputtenden strijd slaagde 8e zwemmer er eindelijk in, aan land te komen op een klein eilandje, waar hij de wijk nam in een grot om te ontkomen aan nieuwe aanvallen der gieren. Tenslotte werd hij ontzet door familiele den, die met een roeiboot toesnelden en die met geweerschoten eenige gieren dood den. AMOKMAKENDE EGYPTENAAR DOODT VIER PERSONEN. Te Glasgow heeft een amokmakende Egyptenaar vier personen doodgeschoten, een ander zwaar gewond en tenslotte zelf moord gepleegd. Eerst reed hij in een taxi naar 't huis van zijn schoonouders, bracht ernstige verwondingen toe aan zijn van hem gescheiden levende vrouw, en schoot den te hulp snellenden taxichauffeur dood. Vervolgens drong hij de woning binnen, bracht zijn schoonvader, schoonmoeder en eigen kind om, en schoot zich daarna zelf door het hoofd. Naast de wegen, welke reeds eerder als voorrangswegen waren aangewezen zal per 15 Augustus as. wederom een aantal wegen als voorrangswegen worden aangemerkt. Op de hierbij afgedrukte kaart van de K.NA.C. komen alle wegen voor. waarop het verkeer van 15 Augustus af den voorrang zal hebben boven dat van de zijwegen. Rijwielachterlichten met reflector. De Minister van Waterstaat heeft voor rijwielachterlichten met reflector thans de keuringseischen vastgesteld. Aan deze eischen ik het volgende ont leend: Op het huis van achterlichten moeten zijn aangebracht: Een in Nederland inge schreven fabrieks-. of handelsmerk, en een aanduiding van het type, indien meer dan een type van het zelfde fabrieks- of handelsmerk wordt voorzien. Opschriften en aanduidingen moeten duurzaam en bij geheel gemonteerd ach terlicht goed leesbaar zijn. Achterlichten moeten zoo zijn samen gesteld. dat een goede werking verzekerd is en blijft en mogen ten aanzien van de constructie of de uitvoering geen ernstige aanwijsbare gebreken vertoonen. Het glas of ander lichtdoorlatend ge deelte moet vast zijn verbonden met: den spiegel, indien een dergelijk onderdeel aanwezig is en met het huis van het ach terlicht, indien geen spiegel aanwezig is. Achterlichten moeten zoodanig zijn in gericht, dat zij op het witte gedeelte van het achterspatbord en niet hooger dan 0.60 M. boven het wegdek gemakkelijk dusdanig kunnen worden bevestigd, dat de optische as van het achterlicht horizontaal en even wijdig aan het vlak van het achterwiel is. Zij moeten druipwaterdioht zijn. De Kleur van het lichtdoorlatend gedeelte van de achterlichten moet rood zijn. Alle onderdeelen van het optische systeem moeten van niet roestend mate riaal zijn vervaardigd. Verdere onderdeelen moeten, indien zij uit roestend materiaal bestaan, deugdelijk tegen roesten gevrijwaard zijn. Door den Minister van Waterstaat zullen tot wederopzegging worden goedgekeurd die soorten van aohterlichten, ten aanzien waarvan wordt overgelegd een verklaring van de N.V. tot keuring van Electrotech- nlsche Materialen te Arnhem, inhoudende, dat de soort aan de genoemde eischen vol doet. De achterlichten, behoorende tot een door den minister goedgekeurde soort, zul len voorzien moeten zijn van een merk, bestaande uit het woord „rijkskeur", als mede een door den minister van Waterstaat op te geven volgnummer, een en ander aan te brengen op de door of vanwege dien minister aan te geven wijze. Koplantaarns voor motorrijtuigen. De minister heeft verder ook voor kop lantaarns van motorrijtuigen keurings eischen vastgesteld. Op een hoofdonderdeel van de lantaarns moeten zijn aangebracht: een in Nederland ingeschreven fabrieks- of handelsmerk, en een aanduiding van het type, indien meer dan een type van hetzelfde fabrieks- of handelsmerk wordt voorzien. De lantaarns moeten zoodanig zijn in gericht, dat In één schakeling van de op de nominale spanning brandende bijbehoo- rende gloeilamp een niet verblindende, doch voldoende wegverliohting wordt ver kregen. Het meten van de sterkte der verlichting, welke geen verblinding mag veroorzaken, geschiedt op een vlak van 450 cm. breedte en 90 cm. hoogte verticaal geplaatst op den gTond. Het vlak moet door twee horizontale lij nen zijn verdeeld in drie vakken, welke van boven naar beneden zijn gemerkt met III. II en I. De hoogte van vak III moet 22.5 c.m„ die van vak II 45 cm. en die van vak I 22.5 cm. bedragen. Vak I moet door verticale lijnen met een onderlingen afstand van 22.5 cm. zijn verdeeld in vierkanten. De te meten lan taarn wordt geplaatst op een afstand van 25 meter recht vóór het vlak. De hoogte van het midden van de lantaarn moet 90 cm. boven den grond bedragen, waarbij de as van het optisch systeem horizontaal moet liggen. Indien de sterkte der verlichting op elke willekeurige plaats in vak HI ten hoogste 0.7 lux bedraagt, wordt geacht, dat de lan taarn geen verblinding zal veroorzaken. De gemiddelde sterkte der verlichting moet hierbij in elk der vierkanten van vak I ten minste 2 lux bedragen. Tevens moet de sterkte der verlichting in elk van de vlerkanten, van de buitenste vakken naar het midden toe, gelijkmatig grooter worden zonder dat zich daarbij groote sprongen in de sterkte der verlich ting voordoen. Onder de as van een optisch systeem wordt verstaan de hoofdrichting, waarin het licht wordt uitgestraald in de verblin dende schakeling van de lantaarn. De minister heeft eveneens keurings eischen vastgesteld voor de gloeilampen, aan te brengen in koplantaarns van motor rijtuigen. Op de gloeilampen moeten zijn aan gebracht een in Nederland ingeschreven fabrieks- en handelsmerk. De nominale spanning in volt, en een aanduiding van het type. indien meer dan één type van hetzelfde fabrieks- of han delsmerk wordt voorzien. Door den minister van Waterstaat zul len tot wederopzegging worden goedge keurd die soorten van koplantaarns en gloeilampen, ten aanzien waarvan wordt PREDIKBEURT. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gemeente (Remisestraat)Vrij dag nam. 8 uur, ds. van Oordt van Zeist NED. HERV. KERK. Beroepen te Waverveen L. Brasser, cand, te Huizen (N.H.). Aangenomen naar Dordrecht J. H. Smit Sibinga, voorg. Ver. v. Vrijz. Herv. te Gra ningen. Bedankt voor Doornspijk D. J. v. d. Graat te Schoonhoven; voor Groot-Ammers W. Rijnsburger te Oud-Beyerland. Ds. H. P. STEGENGA. A.s. Zondag viert ds. H. P. Stegenga. Ned. Herv. predikant te Nederhorst den Berg, zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris werd 30 Aug. 1671 te Koudum (Fr.) geboren. Hij bezocht het gymnasium te Doetinchem en studeerde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam en de Rijks universiteit te Groningen. In 1897 werd hij candidaat in Zeeland en 15 Aug. van ds' jaar aanvaardde hy zijn ambt te Hauler- wyk (FT.)na tevoren te zyn bevestigd door ds. W. H. Stegenga van Oud-Loos- drecht. In 1902 vertrok hy naar Middel burg. welke standplaats in 1906 met Wolfaartsdij k verwisseld werd. In 1919 ver trok de jubilaris naar Langweer, waar hij in 1925 eervol ontslag ontving om een be noeming als voorganger van de Herv. Evangelisatie te Assen te aanvaarden. Is 1930 trad hy opnieuw in de Ned. Herv. Kerk op in actieven dienst en verbond zich 19 October 1930 aan zyn tegenwoordige gemeente, waar ds. H. Stegenga van Si- monshaven hem bevestigde. Ds. Stegenga was by herhaling primus of secundus-lid van het classicaal bestuur, in welks ressort hij arbeidde alsook quaes tor van den betrokken ring. Ook heeft JMJ meerdere plaatselyke kerkboden geredi geerd. De jubilaris is voornemens om a.s. Zon dagmiddag om half drie een gedachtenis rede uit te spreken. overgelegd een verklaring van de N.V. tot Keuring van Electrotechnisohe Matenaien te Arnhem, inhoudende, dat de soort aan de eischen voldoet. De gloeilampen, behoorende tot een doo den minister goedgekeurde soort. m°c"\, voorzien zyn van een merk. best;aanoejlIir het woord „rykskeur", alsmede een doo den minister van Waterstaat op te gove volgnummer. 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10