Motorrenner Guthrie verongelukt Dubbele overwinningen voor Osendarp en Fanny Koen Maandag 9 Augustus 1937 No. 33 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN fSsfe Jaargang Een incident bij de 1500 M. Vermoedelijk is z'n motor vastgeloopen «miHmiuiHiiiiMïl Engelsch overwicht op de middenafstanden. Bij de internationale athletiekwed- strijden, die gistermiddag in 't Olym pisch Stadion te Amsterdam zijn ge houden, is weer eens duidelijk gebleken, welk een belangrijk verschil er bestaat tusschen de Nederlandsche verrichtin gen op de korte afstanden en die op de langere loopnummers. Op de sprint de 100 en dc 200 meter sloegen onze loopers een uitstekend figuur, op de 400, de 800 en de 1500 meter moesten zij, hoezeer zij ook het laatste jaar vooruitgegaan zijn, voor de buitenland- sche deelnemers de vlag strijken. En 't waren steeds dc Engelschen, Brown, Stothard en Wright, die de overwinning in de wacht sleepten. De tijden waren, hoewel de baan hard was, over het al gemeen matig, zeer matig. Alleen op dc 1500 meter liepen zoowel dc Ruyter als Petit in recordtijd, doch, zooals later zal blijken, kon hun prestatie niet als record erkend worden. Osendarp slaagde er in, revanche te nemen op den Engelschman Holmes. Na lat men op de 100 meter driemaal te vroeg lertrokken was, lukte het de vierde maal. Holmes was iets sneller weg. doch spoedig was onze kampioen naast hem. Na dertig, veertig meter wierp hij zich naar voren en de Engelschman kreeg geen gelegenheid uji*leinen achterstand in te loopen. Osen- iarp won in 10,6 sec. met een meter voor ïolmes, die met ongeveer denzelfden af- iind voor Haenni, den Zwitserschen crack, Hef. Het was wel jammer, dat de Zweed Sirandberg, die zonder eenig bericht was weggebleven, verstek liet gaan. Ook met tem had Osendarp immers nog een appel tje te schillen. Op de 200 meter liep Brown in plaats van Holmes, terwijl de plaatsen, opengevallen door hét niet starten van Strandberg en van Beveren door H. Baumgarten en „de Haas" werden ingenomen. Osendarp had bier dus alleen de concurrentie van Haenni te duchten. Hij en Brown waren het snelst weg en bij het ingaan van het rechte einde had Osendarp de leiding vóór Brown en Haenni. Toen liet de Zwitser zien. dat nij de kunst van den eindspurt verstaat: hij kwam krachtig opzetten en liep Brown voorbij, doch Osendarp kon zijn voorsprong behouden. Hij won in 21.7 sec. De nummers 400 en 800 M. waren weinig Interessant. De 1500 meter was het aan kijken zeker waard. Het stond vrijwel vast, dat Wright de overwinning zou behalen, maar onze bijzondere belangstelling ging uit naar de prestaties van Petit en de Ruy ter, die immers het Nederlandsche record op dezen afstand ernstig bedreigden. Na 500 meter had Wright de leiding. Petit lag toen op de tweede, de Ruyter op de vijfde plaats. In de laatste ronde kwam Stieglitz. de Duitscher. naar voren: hij ging als tweede na Wright over de eindstreep. Ook de Ruyter had zijn positie ver beterd en hij zou zeker op de laatste meters Petit, die zijn krachten ver bruikt had, voorbijgegaan zijn, als deze hem niet door een armbeweging terug gehouden had. Nu ging Petit als derde door de finish, met nauwelijks waar neembaar verschil voor de Ruyter. Reeds was door den luidspreker mede gedeeld, dat Petit het Nederlandsch record, dat op 4 min. 2.6 sec. staat, had gebracht op 3 min. 59.4 sec. en dat ook de tijd van de Ruyter onder de 4 mi nuten lag, toen de Ruyter protesteerde tegen het hinderen van Petit, die waarschijnlijk niet meer dan een re flexbeweging had gemaakt. De scheids rechter kon toen niet anders doen dan Petit disqualificeeren, en, daar de tijd van de Ruyter niet opgenomen was, kon er van een rccordverbctering geen sprake zijn. Finlay stak op de 110 meter horden met noofd en schouders boven de andere deel nemers uit. Hij nam de horden met een op- "J'tkeiijk gemak en maakte in den eind- vï? van 14,6 seconden. Brasser, <oor wien in zijn serie een tijd van 14,9 sec. genoteerd was, bezette de tweede plaats voor Kaan, De Engelschman Webster was de eenige Polsstokhoogspringer .die tot en met 3.80 "eter bij de eerste poging over de lat later haalde hij bij een exhibition meter. De Nederlandsche springer |0wn kwam tot 3.75 meter, hetgeen de nationale verrichting in dit seizoen is. Het speerwerpen, waarbij de Hongaar Makkay, die geen toestemming van zijn bond had gekregen, ontbrak, leverde een verrassende overwinning van Van Aarem op. Hoewel zijn stijl nog lang niet fraai is, wierp deze athleet over de 60 meter, terwijl hij voor Lutkeveid en van de Poll bleef. Wat Osendarp bij de heeren kon berei ken, deed Fanny Koen bij de dames: zij won de 100 en de 200 meter en dwong de Duitsche deelneemsters haar meerderheid te erkennen. Op het eerste nummer liep zij onmiddellijk uit. Na 60 meter kwam mej. Doerffelt in een krachtig tempo opzetten, doch de Nederlandsche bleef vrij gemak kelijk eerste. Op de 200 meter startte mej. Doerffelt zeer snel en bij het ingaan van het rechte eind was zij wellicht iets voor, doch toen stormde Fanny Koen. die op de buiten baan liep. met onweerstaanbare vaart naar voren om in 25,1 sec. te winnen. Het hordennummer leverde echter een Duitsche overwinning op. De dames Door geest en ter Braake konden de Duitsche loopsters ditmaal niet bijhouden en zoo won mej. Steuer voor haar landgenoote mej. Eckert. De internationale estafette-nummers gin gen zoowel bij de heeren als bij de dames voor Nederland verloren. De wissel tusschen H .Baumgarten en de Lange was slecht, zoodat de ploeg op Engeland achter kwam. Van Beveren zorgde er voor, dat Osendarp gelijk met Holmes aan de laatste 100 meter kon beginnen maar ditmaal wist de En gelschman onzen kampioen voorbij te loo pen, zoodat Engeland won. Bij de dames liep mej. Koen als tweede loopster een achterstand op de Duitsche ploeg in, doch op de laatste 100 meter werd mej. Wijnholds royaal door mej. Kurz geklopt. De Haagsche „Trekvogels" slaagden er in, het Nederlandsche clubrecord voor de Zweedsche estafette, dat met 2 min. 2 sec. op naam van de A.V. 1923 stond, te verbe teren. De uitslagen luiden: 100 Meter hardloopen voor dames (invi tatie) 1. mej. F. Koen, Nederland, 12,3 sec. mej. Dörffelt, Duitschland, 12,4 sec.; 3. mej. Albuss, Duitschland, 12,5 sec.; 4. mej. J. Wynholds, Nederland; 5. mej. G. Veld man, Nederland. 400 meter hardloopen (invitatiel: 1. A. C. K. Brown. Engeland, 48,9 sec.; 2. Klupsch, Duitschland, 49,4 sec., 3. W. Bührmaun, Nederland, 50,8 sec.; 4 K, Baumgarten. Ne derland,; 5. Keiler, Frankrijk 6. J. Mozer, Nederland. 80 meter horden voor dames (invitatie); 1. mej. Steuer. Duitschl., 11,9 sec.; 2. mej. Eckert, Duitschl,, 21,1 sec.; 3. mej. A. Door geest, Nederland; 4. mej. C. ter Braake, Nederland; 5. mej. N. v. Balen Blanken, Nederland; 6. mej. G. v. d. Baan, Neder land. 100 meter hardloopen heeren, nationaal: 1. De Lange. A. V. 1923, 11,1 sec.; 2. H. Eikema 9 A. A. C:, 11,2 sec. 3. J. Gryseels, Pro Patria. 11,3 sec. 100 meter hardloopen dames, nationaal: 1. mej. L. Koster, U.D.A.. 13,4 sec.; 2. mej. M. v. d. Berg, A.D.A.. 13,6 sec 3. mej. A. Loohuis, A.D.A., 13,7 sec. 400 meter hardloopen (invitatie)1. A. C. K. Brown, Engeland, 48.9 sec.; 2. Klupsch, Duitschl., 49,4 sec.; 3. W. Bührmann. Ne derland, 50,8 sec.; 4. K. Baumgarten. Ne derland; 5. Keiler, Frankrijk; 6. J. Mozer, Nederland. 100 meter hardloopen (invitatie): 1. M. B. Osendarp, Nederland. 10.6 sec. 2. C. B. Holmes. Engeland, 10,7 sec.; 3. Hanni, Zwitserland; 4. W. van Beveren. Neder land; 5. „De Haas"( Nederland: 6. Richard son. Engeland; 7. Makovsky, Frankrijk. Speerwerpen (internationaal): 1. A. H. van Aarem. Nederland. 61,72 M 2. Lutke veid. Nederland, 59,32 m.: 3. v. d. Poll, Ne derland. 57.67 m. 800 meter hardloopen (internationaal) 1. J. C. Slothard, Engeland, 1 min. 58.8 sec.; 2. Schmidt. Duitschland, 1 min. 59 sec. 3. Bouman, Nederland, 1 min. 59,5 sec.; 4. Soustre. Frankrijk; 5. N. Wernink, Nederl.; In de races om den grooten prijs van Duitschland. James Guthrie Niet minder dan 120 000 toeschouwers woonden gisteren te Hohenstein de races bij om den Grooten Prijs, van Duitschland. welke wedstrijden ov> het bekende circuit van HohensteinErnstal plaats vonden. Helaas deed zich tijdens deze wed strijden een ernstig ongeval voor, waar. van de bekende Engelsche renner James Guthrie het slachtoffer werd. Guthrie had in de zware klasse na vijf ronden de leiding genomen en het scheen een zeer gemakkelijke over winning voor den ook in Nederland zoo bekenden Nortonrijder te zullen worden. In de laatste ronde, de 40ste, kwam hij op onverwachte wijze met zijn machine te vallen. Zwaar gewond werd Guthrie opgenomen en naar het ziekenhuis te Hohenstein Ernstal over gebracht. Een voorloopig onderzoek, direct na den val ingesteld, had uitgewezen, dat zijn verwondingen geen levensgevaar lijk karakter droegen. In het ziekenhuis echter werd vast gesteld, dat Guthrie een zware sche delbreuk had opgeloopen. aan de ge volgen waarvan hij in den loop van den avond is overleden. Guthrie is een van de meest beroemde motorrenners van Europa geweest. Ook in Nederland was Guthrie een zeer geziene figuur en de laatste jaren ontbrak hij nimmer op de T.T.-races te Assen In 1935 en in 1936 won hij met Norton den grooten prijs van Nederland in de zware klasse Dit jaar onspon zich op het circuit van Drente een felle strijd tusschen B M.W. met Gall en Ley en Guthrie, die de Engel sche suprematie tegenover de Duitsche merken moest hoog houden. Het is bekend, dat Guthrie ongeveer op de helft van de race den strijd staakte en naar zijn stal reed. Zijn machine had het geweldige tempo niet kunnen volhouden. En thans is Guthrie zelf het slachtoffer geworden. Waarschijnlijk is zijn motor vast geloopen waardoor de valpartij plaats vond. Met Guthrie is niet alleen een van de meest beroemde, maar ook een van de meest sympathieke renners van Europa heengegaan. Na den val van Guthrie had de wed strijd weinig meer om het lijf. Gall werd winnaar en vestigde een nieuw circuit record. Ook In de kleine klasse en in de kila-sse der 350 cc-motoren werden nieuwe klasse-records gemaakt. De uitslagen waren: 250 cc-klasse 35 ronden 301 KM.: 1. W Kluge (D.K.W.) 2 uur 29 min. 30 sec., gem uursnelheid 121.6 K.M. Nieuw klasserecord. 2. Omoboni Tonni (Italië) niet Guzzi 2 uur 30 min. 11.1 sec. 121.2 KM. 3. Sandri met Guzzi, 2 uur 31 min. 5 sec. 120.4 K.M. Met 1 ronde achterstand: 4 Winkler iD.KW.). 5. Ginger Wood (Engeland) op Excelsior. 350 cc-klasse 40 ronden. 344 KM.: 1. Daniell (Engeland) op Norton 2 uur 47 min 52.3 sec., gem. uursnelheid 123.9 K.M. Nieuw klasserecord. 2. White (Engeland) met Norton 2 uur 47 min. 53.3 sec., 123 8 K.M. 3. Fleischmann met N.S.U. 2 uur 51 min. 7.2 sec 1215 KM 500 cc-klasse 40 ronden 344 K.M. 1. Gall (BMW.) 2 uur 33 min. 44.4 sec. gem uursneiheid 133 4 KM. Nieuw circuit record 2. Mansfeld met D.K.W., 2 uur 38 min. 20 2 sec.. 131.3 K.M 3. Bodmer (D.K.M.) 2 uur 38 min. 21.1 sec. 6. M. Herfst, Nederland; 7, J. Zaal, Ne derland. 110 meter horden (internationaal)1ste serie: 1. D. C. Finlay. Engeland, 14,8 sec.; 2. Brasser, Nederland, 14,9 sec.; 3. A. Jansz, Nederland. 2de serie: 1. W. Kaan, Nederland, 15,8 sec.; 2. Makovsky, Frankrijk, 16 sec.; 3. P. H. v. Leeuwen, Nederland. Finale: 1. Finlay, Engeland, 14.6 sec.; 2. Brasser, Ned.. 15.2 sec.; 3. N. Kaan. Ned., 15.2 sec.; 4. Makovsky. Frankrijk; 5. Jansz., Nederland; 6. v. Leeuwen. Nederland. Polsstokhoogspringen (internationaal) i F, W. Webster. Engeland, 3.80 M.; 2. H, Hoven, Nederland. 3.75 M.; 3. Dniza, Duitschland, 3.70 M. 3000 nieter hardloopen (nationaal): 1. Zeegers, A. A. C.. 9 min. 3.3 sec.; 2. Kamps, A. V. 1926, 9 min. 14.7 sec.; 3. Meyer, De Volewijckers, 9 min. 18.9 sec. 1500 meter hardloopen (internationaal): I.1. Wright, Engeland, 3 min. 57.1 sec.; 2. Stieglitz, Duitschland. 3 min. 58 sec.; 3. De Ruyter Nederland. Petit, die als derde over de finish ging met een tijd van 3 min. 59.4 sec., werd gediskwalificeerd. Zweedsche estafette 400, 300. 200, 100 m. (nationaal): 1. Trekvogels. Den Haag. 2 min. 1.5 sec. (nieuw Ned. record), 2. A. A. c., Amsterdam. 2 min. 7.6 sec.; 3. Deventer, Deventer. 2 min. 12.8 sec. 200 meter hardloopen (invitatie) inter nationaal: 1. Osendarp, Nederland. 21.7 s.; 2. Haenni. Zwitserland, 21.9 sec.; 3. Brown Engeland. 22.1 sec.; 4. Richardson, Enge land; 5. H. Baumgarten, Nederland; 6. De Haas, Nederland. 200 meter hardloopen (invitatie); inter nationaal, dames: 1. mei. Koen, Nederlana 25.1 sec.; 2. mej. Dörffelt. Duitschland, 25.4 ■>cc.; 3. mei. Kurz. Duitschland: 4. met. Veldman, Nederland; 5. mej. Kok, Nederl. 4 x 100 m. estafette heeren: 1. Engel sche ploeg. 42.3 sec.; 2 Nederland, 43 sec.: 3. Haagsche ploeg; 4. Utrechtsche ploeg. 4 x 100 M. estafette dames: 1. Duitsche ploeg. 49.9 sec.; 2. Nederland. 50.4 sec.; 3. Gemengde ploeg. ATHLETIEK: Successen van Osendarp en mej. Koen in het intern, tournooi te Amsterdam. MOTORSPORT: De Nortonrijder Guthrio in Duitschland verongelukt. ZEILEN: Een bijzondere medewerker over de jachtrace IJmuidenSolent. De hoofdprijzen van de Loosdrechtsche zeilwedstrijden. TENNIS: Mej. Rollin Couquerque won met mevr. Sperling het intern, kampioen schap van Duitschland in het dubbel spel. TENNIS. De int. kampioenschappen van Duitschland. Mej. Rollin Couquerque wint met mevr. Sperling het dubbelspel. DAMESPLOEG TEGEN DUITSCHLAND. Op Zaterdag 21 en Zondag 22 Augustus wordt te Wuppertïl een damesathletiek- landenwedstrijd gehouden tusschen Duitsch land en Nederland De Nederlandsche ploeg is voorloopig als volgt samengesteld: 100 M F. Koen (Sagitta). G Veldman (Brunhilde. Groningen). 200 M.F. Koen (Sagitta). J. Wijnholts (UD.A. Utrecht). 80 M horden: C, ter Braake (ADA.. Amsterdam). A. Doorgeest lA.D.A.I. Discuswerpen: A. Niesink (A.V. Amster dam), T Koopmans (Atalanta, Groningenl. KogelstootenA. Niesink (A.V., Amster dam). T Koopmans (Atalanta. Groningen). Speerwerpen: G. de Koek (AJJ.A.i Hoogspringen: F. Koen (Sagitta). N. van Balen Blanken (K.NA.U.. Wieringerwaardl. Vèrspringen: mevr R. Jutte-Briejer (Brunhilde. Leiden), A. Doorgeest lA.D.A.i. Estafette 4 x 100 M.: F. Koen. A Door geest, C ter Braake, G. Veldman. J. Wijn holds. Deze estafetta-ploeg zal nader worden vastgesteld, terwijl een tweede sneerwerp ster nog dient te worden aangewezen. De mogelijkheid bestaat, dat nog enkele wijzigingen in deze plóeg zullen worden aangebracht. DWARS DOOR LEIDEN. Door de sportclub C.G.W. is. gezien de groote belangstelling bij haar leden, voor de estafetee-loop „Dwars door Leiden" be sloten, in te schrijven in de B-klasse. GOLF. NOORDW1JKSCHE GOLFCLUB. Gisteren werd. gespeeld de Eclectic-wed- strijd medal play over alle 18 holes, met bijzondere telling. De le ïrijs werd gewonnen door den heer H. Coebergh (26) met een netto score van 30 1/3. De 2e en 3e prijs werd gedeeld door de heeren A. Kerkhoven (3) en S. H. van Geuns (24) met elk netto 31; de heer H. J. Kessler (7) verkreeg 312/3. SCHAKEN. ZAL NEDERLAND VAN HONGARIJE WINNEN Het landentournooi te Stockholm. Zaterdag werd te Stockholm de elfde ronde gespeeld, waarbij Nederland tegen de Hongaarsche ploeg uitkwam. De partij EuweLilienithal werd afgebroken, doch Euwe, die met wit speelt, staat op winst. Landau bereikte met zwart remise tegen Sza'bo, doch Prins verloor weer, nu tegen Steiner. Van Scheltinga, met zwart spe lend, heeft een uitstekende stelling tegen Vajda en er bestaat goede kans, dat hij de partij nog uit het vuur zal sleepen. In dat geval zou Nederland nog met 2'lt—1'/« de ontmoeting winnen, doch een puntenver deling, 22, is in ieder geval zeer wel mogelijk. Henkei en McGrath begeven zich naar de baan voor de finale. Voor de vierde achtereenvolgende maal behaalde mevrouw Sperling (Denemarken) Zaterdag den titel van internationale kam pioene van Duitschland door in de fif.iale met 46. 62, 62 te winnen van mej. Horn. Mej. Rollin Couquerque won met mevr. Sperling als partner den halven eindstrijd in het dames-dubbelspel. Gisteren wist mej. Rollin Couquerque met mevrouw Sperling als partner op het kam pioenschap in het damesdubbelspel beslag te leggen. In het heerenenkelspel behaalde Henkei den titel na een 5-sets wedstrijd tegen den Australiër Mc Grath. Na Parijs heeft Henkei dus thans ook den kam pioenstitel van Duitschland gewonnen, dank zij ook het falen van zijn landge noot von Cramm. Mc Grath won door forsc'n aanvalsspel de eerste set met 61. Henkei zag wel in, dat hij tegen dezen tegenstander door ba- selinespel geen kans op een overwinning zou krijgen. Hij veranderde zijn tactiek, liep meer op, en van half court, plaatste hij zijn drives keurig in de hoeken. Mc Grath werd aan het net gelokt, waar Hen kei hem enkele malen schitterend kon passeeren. Met 63 stond het one set all. In de derde set was de Australiër steeds voor. 31, 42, en 52. Twee maal stond Mc Grath op setpoint, tweemaal ging de kans verloren. Het werd 53, zelfs 55 en de psychologisch zoo belangrijke set werd ten slotte door den Duitscher nog gewon nen, met 86. In de vierde set kwam er een reactie bij1 Henkei. Zijn tegenstander won gemakke lijk met 63. In de final set viel Henkei sterk aan. Hij speelde zeer enthousiast, had voortdurend het initiatief. Zijn voorhand drives waren schitterend, zijn smashes on houdbaar. Met 61 won Henkei set en match en daarmede den kampioenstitel. De overwinning van mevr. Sperling en mej. Rollin Couquerque in het dames dubbelspel ging zeer gemakkelijk in haar werk. Tegenstand van beteekenis onder vond de Deensch-Nederlandsche combina tie niet van mevr. de ia Valdene en mej. Zehden en met 62, 61 werd de kam pioenstitel behaald. Het heerendubbelspel werd gewonnen door Crawford en Mac Grath. Het gemengd dubbelspel op eenigszins verrassende wijze door Marie Louise Horn en Denker. De uitslagen waren: Damesdubbelspel. Finale: Mevr. Sperling en mej. Rollin Couquerque sloegen mevr. de la Valdene en mej. Zehden 62, 61. Heerendubbelspel. Halve eindstrijd: But ler-Wilde sloegen Baworowski en Metaxa 15—13, 6—4. 8—10, 9—7. Finale: Crawford en Mc Grath si. Butler en Wilde 5—7, 6—4, 2—6. 6—4. 6—3. Gemengd dubbelspel. Finale: Mej. Horn en Denker sl. mevr. Sperling en Farquhar- son 26, 108, 62. Heerenenkelspel. Finale: Henkei sl. Mac Grath 1—6, 6—3, 8—6, 3—6, 6—1.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9