Katwijk's jachthaven Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad r*m5 5»fWr~en zieken- Maandag 9 Augustus Druk bezoek in de zomermaanden LUCHTVAART Een bruine zomerteint AALSMEER. D. Groen, t Zaterdag werd hier de droeve tijding be kend, dat de heer D. Groen, hoofdcommies ter secretarie en waarnemend secretaris, te Amsterdam in het Luth. Diaconessen- huis, waar hij Vrijdagavond voor een ern stige ongesteldheid werd opgenomen, over leden was. Donderdag had de heer Groen nog zijn arbeid ter secretarie verricht en hoewel bekend was, dat de gezondheid van den heer Groen veel te wenschen overliet, trof deze slag toch zeer onver wacht. Met het verscheiden van den heer Groen verliest onze gemeente een zeer be kwamen en algemeen geacht ambtenaar, die zich bovendien veel op vereenigings- gebied heeft bewogen. Vooral ook de Voetbalvereeniging ..Aalsmeer", waarvan hij gedurende eenige jaren de voorzitter was, verliest veel aan den heer Groen. Ook bekleedde de overledene een bestuurs functie in de IJsclub „Aalsmeer" en was lid der commissie van bijstand van ..Aals meers Fanfarecorps". De heer Groen, die den leeftijd van 41 jaar bereikte, kwam ter secretarie alhier in October 1917. nadat hij voordien werkzaam was geweest ter secretarie van Kwadijk IN.-H.) De teraar debestelling zal plaats hebben as. Dins dagmiddag op de algemeene nieuwe be graafplaats alhier. Te water. Een meer dan ergerlijke daad. Wagen met vlet in zee gereden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben enkele personen op het verre Zui- derstrand een wagen met een daarop staan de vlet van de Katwijksche Reddingbrigade in zee geworpen. Een strooper die daar 's nachts passeerde had den wagen nog ge zien. toen het zeewater er nagenoeg bij stond. De boot was oorspronkelijk opge trokken geweest tot aan de hoogwaterüjn. Eerst dacht men, dat zwemmers de daders waren, doch al spoedig bleek hun onschuld. De vlet is Zaterdag op zee ter hoogte van Noordwijk aangetroffen door den mo- torlogger K.W. 134 van de Gebrs. Taat en meegenomen naar IJmuiden. Men heeft lang gezocht naar den wagen waar de vlet opstond, maar deze is niet gevonden. Dit beteekent voor de K.R.B., die toch grootendeels van giften moet bestaan een financieel verlies van f. 100.—. Het terugbrengen van de vlet uit IJmuiden brengt ook zijn kosten mee. Zeer te laken is het gedrag van de personen, die door hun daad daardoor het reddingwezen op het strand in gevaar brengen De politie stelt een streng onderzoek naar de daders in. De extra-collecte van de Herv. Kerken Zaterdagavond geraakte bij den Kerk- voor.deiChr. Jeugdorganisatie heeft f. 171.60 snelden vele hulpvaardigen toe en brach- 20rE bracht 1.98.10 op. ten drenkeling en fiets op het droge. HAARLEMMERMEER. Raadsagenda. De Raad van deze gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Donderdag 12 Augustus a.s. des namiddags te 2 uur, ter behandeling van de volgende punten: Verzoek om eervol ontslag van mej. J. M Bitterlich als onderwijzeres: Verordening in zake het reglement auto-vervoer per sonen: Onbewoonbaarverklaring van ar beiderswoningen. HILLEGOM. Diefstal. Een bedrag van 2 gulden is ontvreemd uit een geldlaatje van een kapper in de Hoofdstraat. Vermoed wordt dat een zwer ver zich hieraan schuldig heeft gemaakt. De heer H. Postma. onderwijzer aan de Openbare school voor L. O. alhier, is benoemd tot hoofd der O. L. school te Echerpenzeel in Gelderland. LISSE. De heer A. van Loon slaagde voor het diploma Duitsch L.O. NOORDWIJK. DE FEESTEN VAN V-V-V. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacob, zoon van J. van Rijn en Juliana Catharina de Lange Pieter, zoon van P. de Best en J. van Duijn Alida, dochter van C. van der Plas en M. v. Duijn Helena Cornelia, dochter van C. de Mol en C. van Rijn Alida, dochter van C. v. Duijn en S. van Duijvenbode. Overleden: Cornelis Wijngaard. 79 j„ echtgen. van Maartje Eilander Jannetje Meijvogel, 49 j„ echtgen. van A. Messema- ker Zwenneken Toeters. 16 j„ dochter v. D. J. Toeters en G. G. Beverdam. Getrouwd: P. Kuyt en A. Klok. KATWIJK AAN DEN RIJN. Landverhuring. Vanwege „Rijnland" werd een 30-tal perceelen teelland in het openbaar ver huurd. Voor de minderwaardige kwaliteit was niet veel animo en de prijs was vrij laag. Goede kwaliteit bracht hooge prijzen op. Er was veel belangstelling. Koninginncfeest. We kunnen thans meedeelen dat het be stuur der Oranjevereeniging besloot, be halve vele andere spelen, op het a.s. Ko- ninginnefeest, bij voldoende deelname ook Ringrijden met paard en tilbury te hou den. Groote belangstelling bij de ballonopstijging Begunstigd door prachtig zomerweer en onder zeer groote belangstelling had Za terdagmiddag de aangekondigde ballonop stijging plaats. De Rijsselsche luchtvaarder Jean Marie Crombez is met zijn luchtballon ..F-AOXU" onder auspiciën van de Haagsche Ballon club en op verzoek van de vereeniging Noordwijk Vooruit" vanaf het terrein aan de Van Panhuysstraat alhier te ongeveer 5 uur opgestegen. De heer Crombez is een bekend ballon- j commandant. Hij nam. o.a. dit jaar met succes deel aan de Gordon Bennett Race, maakte verleden jaar een zeer avontuur lijke vaart vanuit Noord-Frankrijk Hij was toen opgestegen met een Zuidelijken wind, dreef over Den Haag naar Den Hel der, waar hij in zijn .Nordia" de Noordzee op dreef. Een korte zeereis in een ballon is aardig, maar een reis zonder eenig land in zicht kan penibel worden. Midden op de Noordzee, tusschen Engeland en Denemar ken, gelukte 't den heer Crombez den bal lon in een W.-wind te doen stijgen, waar door de ballon naar de Deensche kust voer, waar nog juist op een eilandje een landing kon worden uitgevoerd. Balloncommandant Crombez is houder van het duurrecord voor bailons van klasse 4. De heer Crombez werd op zijn luchtreis vanaf Noordwijk vergezeld door den heer J. Boesman, voorzitter van de Haagsche Ballonclub. De heer Boesman hoopt met deze ballon vaart zijn brevet als balloncommandant te behalen. Wanneer de heer Boesman hierin slaagt, zal hij de tweede Nederlandsche gebrevetteerde ballonvaarder zijn. Reeds te 8 uur in den morgen werd door het Gem. Gasbedrijf een aanvang gemaakt met het vullen van den ballon. Het fanfarecorps „Excelsior" kortte de wachtende menigte op het terrein den tijd. Onder leiding van den terreinleider wer den op aanwijzing van den commandant door enkele leden der H.B.C. en andere gedienstigen de voorbereidende maatrege len bij het vullen met gas vervuld. Lang zaam verheft de luchtreus zich, totdat eindelijk de gastoevoer kon worden stopge zet en de mand aan den ballon bevestigd. De ballon was gevuld met pl.m. 600 kub. M. gas, en heeft een omtrek van pijn. 20 M en weegt met omhulsel 435 K G De ballon kan 5 uur in het luchtruim blijven. Foto Krnyt, KATWIJK AAN ZEE. KANO DOOR DE K.R.B. IN VEILIGHEID GEBRACHT. Zaterdagavond om 7 uur ontdekten leden van de K.R.B. op het Zuiderstrand, dat 2 dames met 2 kinderen, die in een kano op zee voeren, meer en meer van de kust af dreven. Met de vlet werd het viertal uit zijn neteligen toestand bevrijd. Geen der vier kanovaarders kon zwem men Wie is zijn hond kwijt. Op het politiebureau zijn inlichtingen te verkrijgen betreffende een Engelsche fox- terrler. Voetbalwedstrijd voor de Oranje-vereeniging, Ten bate van de Oranje-vereeniging had Zaterdagnamiddag op het Quick Boys-ter rein de voetbalwedstrijd plaats om den Juliana-Bernardbeker, uitgeloofd door het Katwijksch Nieuwsblad, tusschen de voet- balvereenigingen Quick Bos en Katwijk. Deze wedstrijd werd opgeluisterd met de muziek van „U.N.I.". De burgemeester mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop deed den aftrap. Quick Boys won met 31. Ruststand 20 Vc de tweede maal is Quick Boys nu in 't b' -it van den beker. Aan de Oranjevereeniging werd f. 49.60 afgedragen De straatcollecte, die de Oranjevereeni ging heeft gehouden, heeft f. 209 opgebracht Als het dan eenmaal zoover is, dat de laatste voorbereidingen voor den start zijn genomen, als de ballon klaar staat voor het vertrek, als de groote bal zich in het windje zachtjes heen en weer beweegt, de touwen piepen en kraken en in de omge ving van den ballon een moeilijk definieer bare reuk. een mengseltje van gas- en rub- berlucht van de ballonstof rond hangt, dan komt het groote oogenblik: de heeren Crombez en Boesman nemen plaats in den mand. Alle ballast, moet worden uitge worpen alvorens de ballon stijgt; dan ein delijk het commando „los" en heel lang zaam verheft de ballon zich, terwijl het Wilhelmus wordt gespeeld. Duidelijk zijn op het om den ballon ge spannen doek de woorden „Badplaats Noordwijk" zichtbaar. Reeds spoedig cirkelt de autogiro GAGX om den ballon Langzaam verdwijnen de luchtreizigers in de richting Den Haag. Voor de bezoekers van het terrein was gelegenheid te raden in welke gemeente de ballon zou dalen Ten slotte werd deze belangrijke gebeur tenis besloten met een muzikale wande ling door de gemeente. Te Katwijk, waar de ballon langzaam overdreef, was de belangstelling ook zeer groot. Naar wij vernemen is de ballon te Was senaar gedaald. NOORDWIJK AAN ZEE. Demonstratie der Reddingsbrigade. De Noordwijksche Reddingsbrigade gaf onder buitengewone belangstel ling, vooral van de zijde der badgasten, een demonstratie op het strand voor den vuurtoren. Alle leden waren prompt op tijd aanwezig en onder de vroolijke toonen van een band. die luist oo het strand was. werd gemarcheerd naar de oefenplaats De ver schillende bev'rijdingsgrepen werden gede monstreerd. Als bijzonder nummer mogen wij wel noemen het omslaan van een kano met een inzittende Dit „ongeluk" werd buitengewoon goed weergegeven door één der leden: een ander ging gekleed te water en wist hem volgens de regelen der kunst op het droge te brengen. Dit staaltje van reddend zwemmen werd door het publiek zeer gewaardeerd Verder werd nog gede monstreerd een bewustelooze drenkeling, die na met het zuurstofapparaat te ziin bij gebracht per N.R B.-wagen werd vervoerd. De oefeningen met de lijn enz. waren ook zeer geslaagd Wii vertrouwen, dat na de kennismaking op het strand velen den a.s. avond van de Reddingsbrigade in het Casino zullen bijwonen. Politie-examcns. De heeren P. van Duyn, L. v. d. Plas en Jac. Kloos slaagden te 's-Gravenhage voor het politie-examen. De heer van Duyn ver wierf het diploma met aanteekening. Mej. C Parlevllet slaagde voor het examen handenarbeid. OEGSTGEEST. De heer J. T Droffelaar slaagde voor het examen Fransch L.O. RIJNSBURG. Noodlottig ongeluk. De 16-jarige H. W. de Mooy had bij het doorsnijden van touw het ongeluk, dat het mes uitschoot en In zijn oog terecht kwam. Nadat de eerste hulp was verleend, moest hij in het Ac Ziekenhuis worden opgeno men. Waarschijnlijk zal hij het oog moeten missen. SASSENHEIM. Verkeersongelukken. Zaterdagmorgen werd nabij de Postbrug een wielrijder aangereden door een auto. De man bekwam een paar gebroken rib ben en werd naar een ziekenhuis te Leiden rvergebracht. Des middags werd nabij de Foellaan een wielrijder aangereden. Deze bekwam een schedelfractuur en werd eveneens naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. VALKENBURG. De heer A. Bpl Dz. slaagde voor het Mercurius diploma Boekhouden en Han- delsrekenen VOORHOUT. Doorvaart Zandsloot weer geopend. Nu de bouw van een brug over de Zand sloot achter de woning van den aannemer W. D. Th. v. Werkhoven zijn voltooiing na dert, Is de doorvaart der Zandsloot J.l. Za terdag weer geopend. Een laatste hand wordt nog gelegd aan een tunnel bij den nieuwe brug, ten gerieve van den heer C. J. Zonneveld. VOORSCHOTEN. Jongen te water. Het zoontje van den heer D., wonende aan den Valkenburgscheweg viel in den Rijn. Enkele vriedjes, die hem in de diepte zagen verdwijnen, slaagden er in den dren keling op het droge te brengen. Hij bleek echter reeds bewusteloos te zijn. Door toe passing van kunstmatige ademhaling wer den de levensgeesten weer opgewekt. Chr. Vacantieschool. Vijf dagen naar strand en zee. vijf da gen genieten van frissohe lucht, zon en ontspanning, is er nog mooier begin van een zomervacantie denkbaar voor de schooljeugd? Vijf dagen lang gingen 's morgens de leerlingen van de beide Chr. scholen, be nevens enkele leerlingen van de openbare school, per autobus naar Wassenaar, om 's middags gebruind en hongerig terug te keeren. Verschillende onderwijzeressen, onderwijzers en een 20-tal dames die hier voor een gedeelte van hun vacantie of vrije dagen hebben opgeofferd, hadden zich be last met het toezicht, op, en bezig gehou den van een 250 tal kinderen. Tot besluit werden op het strand spel letjes gedaan, waarvoor de firma D. v. d. Nieuwendijk en de familie van Hattum prijsjes beschikbaar hadden gesteld, terwijl de heer H. Oudshoorn, brood en banket bakker, een groote doos versnaperingen had meegegeven. Op den laatsten middag sprak de heer Verrips, hoofd der Geref. school woorden van dank tot allen die dit kinderfeest mo gelijk hadden gemaakt. Woorden van bijzondere waardeering werden gesproken tot den heer P. J. H. Pieron. Burgemeester Berkhout en de heer D. de Jong kwamen den laatsten dag een kijkje op het strand nemen. WASSENAAR. Aanrijding. Toen de motorrijder van H. uit Den Haag vanuit de Kerkeboschlaan den Rijks straatweg wilde oprijden, werd hij gegre pen door een auto. bestuurd door van S. uit Wassenaar, van H. werd tegen den grond gesmakt, brak een sleutelbeen en kreeg verwondingen aan het hoofd. Na dat v. H voorloopig was behandeld werd hij per taxi naar zijn woning vervoerd. De heer D. Blomsma behaalde het politie-diploma met aanteekening. Een kijkje in Katwijks Jachthaven, waar lagen er niet minder Duizenden badgasten bevolken in de zo mermaanden Katwijk. Het kampeerterrein in de Zuidduinen telt tijdens het badsei zoen zijn honderdtallen kampeerders, maar ook de watersport heeft de laatste jaren haar oog gericht naar dit mooie zeedorp. Zoodra men de Binnensluizen van Rijn land nadert ziet men de tientallen motor en zeiljachtjes liggen. Zaterdag j.l. lagen er niet minder dan 95 vaartuigen. Vele motorbootjes naar alle eischen des tijds ingericht, met electrisch licht zijn daar ge meerd. Ook vindt men er minder elegante, zooals b.v. een gewone vrachtmotorboot, die tijdelijk als woonplaats is ingericht en dekschuiten met een woning er boven ge timmerd. In 1916 kwam hier voor het eerst een motorjacht van een Amsterdammer. Deze was de hoofdstad wegens den voedselnood ontvlucht en vroeg hier aan den hoofdma chinist van het Stoomgemaal, den heer Dijksman, of te Katwijk voldoende voedsel te krijgen was. Voor goed geld, was het antwoord, is hier van alles volop voor handen. De Amsterdammer bleef hier 5 maanden liggen totdat hij door de winter kou gedwongen, dit „gelukkig oord" moest verlaten. Dit was het begin. De volgende jaren PORTUGEESCH VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Drie dooden. Tijdens een propagandavlucht is te Lis sabon een vliegtuig van een particuliere maatschappij in zee gestort voor 't stand van Santa Cruz nabij Torres Vedras. De piloot en de beide passagiers zijn om het leven gekomen. PARACHUTE-DEMONSTRATIES DER POOLSCHE PADVINDERS OP YPENBURG. Naar wij vernemen zullen de Poolsche pad vinders, die met eigen toestellen naar Ne derland zijn gekomen. Woensdagmiddag parachutedemonstraties geven op 't vlieg veld Ypenburg. Zij zullen daarbij sprongen maken van duizend meter hoogte. De demonstraties vangen des middags om drie uur aan. Het rijwielpad RijksdorpWassenaarsche Slag. Naar aanleiding van het feit, dat het sedert 6 Mei j.l. geopende rijwielpad Rijks- dorp—Wassenaarsche Slag nog niet voor wielrijders verplicht is gesteld, tengevolge waarvan op den smallen vaak drukken rijweg de verkeersveiligheid veelal te wen schen overliet, heeft de K.N.A.C. het ge meentebestuur verzocht bedoeld rijwielpad ten spoedigste voor wielrijders verplicht te willen stellen. Uit het daarop ontvangen antwoord blijkt, dat het gemeentebestuur bereid is de afsluiting voor wielrijders van den auto weg naar het Wassenaarsche Slag te be vorderen. doch dat Ged. Staten terzake hebben te beslissen, omdat de weg buiten de bebouwde kom der gemeente is gelegen. Door het gemeentebestuur zal deze af sluiting bij Ged. Staten ten spoedigste aan hangig worden gemaakt. In het belang der algemeene verkeersveiligheid heeft de KJ4.A.C. thans aan dit College verzocht terzake een spoedige goedgunstige beslis sing te willen nemen. ZEVENHOVEN. Bekneld. Bü het aankoppelen van een oers aan een tractor bij den landbouwer Visser ge raakte de arbeider B. uit Aarlanderveen bekneld, waardoor hij een arm en een been brak en inwendige kneuzingen kreeg Per auto werd de man naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Omlegging van het verkeer. In verband met de vernieuwing van de brug over de R ngvaar' aan de derde bema. ling is de Hoefweg voor het verkeer afge sloten. Men kan echter langs verschillende zijwegen -weer op den grooten weg naar Mijdrecht komen. het elk jaar drukker wordt. Zaterdag dan 95 scheepjes. kwamen er telkens een paar bij. Maar vooral sinds 1927 en 1928 ging het steeds crescendo, tot er nu zelfs dagen zijn, dat er een kleine honderd booten aanwezig zijn. Sinds 1923 heeft de sluiswachter de heer H. A. Dijksman, het toezicht op Rijn land's jachthaven. Hij weet uitstekend met de talrijke bewoners van al die vaartuigen om te gaan, en als er soms eens haken en oogen komen tusschen enkelen van hen dan weet hij de geschillen tot aller genoegen steeds bij te leggen. Het is als het ware een geheel waterdorp op zich zelf. De krul denier, slager, bakker, enz., ook niet te ver geten de postbode, komen hier eiken dag aan de deur zou men zeggen. Uit Amsterdam komt wel het grootste contingent, doch ook Rotterdam, Arnhem Dordrecht, Schiedam en vele andere plaat sen zijn vertegenwoordigd. Soms liggen er zelfs vaartuigen uit an dere landen. De meeste verblijven er ge durende de vacanties, enkele zelfs een paar maanden. Het is wel de moeite waard om die tal looze scheepjes, waarvan de meeste zeer mooi zijn, eens te bekijken. Enkele jachtschippers, die wij gesproken hebben, vinden de toestanden, wat het vastmeeren betreft, nogal primitief. Me niet al te groote kosten meenden zij, kon het Hoogheemraadschap Rijnland hier eer prachthaven maken, waardoor de trek naar Katwijk aan Zee, wat motorjachtjes aangaat, nog grooter zal worden. staat sportief en charmant en beschut teven» tegen de brandende ultra-violette stralen der zonAMXLDA-zonnebruincrême bevordert een snelle, mooie natuurlijke huidbruining. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 5682 (Ingez. Med) ZWEEFVLUCHT OVER DE ALPEN. De Duitsche vlieger eerste-luitenant Schreiber, die deelnam aan een zweef- vluchtwedstrijd op den berg Dr. Naye aan het meer van Genève. is er in geslaagd met zijn zweefvliegtuig over de Alpen te komen. Hij landde in de nabijheid van het Tessiner dorp Palagnedre. CHINEESCH VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Nabij Tsielang, een honderdtal kilometers benoorden Hongkong in een streek, welke berucht is om de zeerooverij, is een Chi- neesch vliegtuig van de lijn Hongkong— Swatau in zee gestort. Het toestel ver voerde zeven passagiers, terwijl de beman ning uit vier personen bestond. Twee oorlogsbodems van de Britsche vloot in het verre Oosten, de torpedojager „Thracian" en de onderzeeër „Otis" heb ben een onderzoek Ingesteld en de „Thra cian" heeft acht inzittenden van het vlieg tuig, die er in geslaagd waren land te be reiken, aan boord genomen. Omtrent het lot van de drie overigen is niets bekend. DE ZWEEFVLIEG WEDSTRIJDEN TE TEUGE. De uitslagen van de nationale zweef- vliegwedstrijden van den Bond van Nederl. Zweegvliegclubs op het vliegveld Teuge, luiden Doellandingswedstrijd: 1. v. Hof, Amster- damsche Club voor Zweefvliegen, 57 straf- punten; 2. A. Kaasjager, Walcherensche Zweefvliegclub, 114.15 strafpunten; 3. W. J. Kruithof, Vliegclub Teuge, 144,7 straf punten. Wedstrijden om den grooten prijs van Teuge voor de beste prestaties, onverschil lig op welk type vliegtuig: 1. J. K. Hoek stra, Haagsche Zweefvliegclub, 603 p.; 2. 2. O. P. Koch, Vliegclub Teuge, 259,5 p.; 3. L. Citroen, Amsterdamsche Club voor Zweefvliegen. 118 p.; 4. S. Hendriks Jansen, Vliegclub Teuge, 84 p.: 5. J. V. d. Meer. Haagsche Zweefvliegclub, 38 p. Het zilveren zweefvliegtuig van Twente werd gewonnen door J. K. Hoekstra van de Haagsche Zweefvliegclub. Deze wissel- prijs werd het vorige jaar gewonnen door jhr. Boreel van de Walcherensche Zweef vliegclub. In deze afdeeling, waarin uit sluitend meegedongen kon worden met Grunau-Baby's, werd tweede S. Hendriks Jansen van de Vliegclub Teuge: derde werd O. P. Koch van dezelfde club. De door den heer Fokker uitgeloofde barometer en chronometer werden resp. verworven door de Haagsche Zweefvlieg club en door de Vliegclub Teuge. 4-2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 8