Zeeverkenners demonstreeren op de Kaag WEK DE GAL IN UW LEVER OP Heerlijke middag op de Kaag LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 9 Augustus 1937 |LEI De Engelschen in actie op de Jamboree Gisteren heeft de alle records belangstelling geslagen Manifestatie van „zeemansvriendschap' AGENDA Het was een bonte karavaan, die Zaterdagvoormiddag van het kamp der zeeverkenners te Bennebroek over het water, via Warmond naar de Kager- plassen trok. Booten van de meest uit- eenloopende types waren bijeen en vele er van waren gepavoiseerd. Aan boord van het opleidingsschip „Prin ses Juliana" bevonden zich een aantal gas ten van den heer Mante, o. w. de hoofd- verkenner, vice-admiraal Rambonnet, öe j burgemeester van Bennebroek, de burge- j meester van Warmond, de bestuursleden van het Kennemer comité: mr. F. J. Theyse 1 voorz., de heer C. Bruyn, secretaris, de heer J. Boskamp, penningmeester en verder ver schillende jamboree-officials, zooals de .kampleider, de heer Blussé van Oud-Al- blas, baron Krayenhoff. voorz. van de af- öeeling pers en propaganda en andere hoofden van diensten. In het begin van de vaart was het rustig op het water, al zorgden de j jeugdige schepelingen er wel voor, dat j het niet te rustig werd. Op de groote schepen speelden muziekcorpsen, aan boord van de „Prinses Juliana" het Hongaarsche, afgewisseld door vreug devolle yells. Naarmate men dichter bij de plassen kwam, nam de drukte toe en voor de Kaag-societeit was 't zelfs een kluwen van booten van allerlei soort, waartusschen de rijk-bewimpel de jamboree-vaartuigen voeren. Plechtig klonk het Wilhelmus over het water, gevolgd door de zooveelsche uitvoe ring van het Jamboree-lied. Na de ont scheping krioelde het van de menschen in cn om de Kaag-societeit. In een gereser veerd zaaltje vereenigde de leider, de heer Mante zijn gasten aan een koffiemaaltijd, •waarbij hartelijke woorden gesproken wer den door den gastheer, staatsraad Ram bonnet en den burgemeester van Warmond Het was intusschen zeer warm geworden. Op het water bracht een zacht windje eenige verkoeling, maar aan land was 't bladstil. Voordat de spelen begonnen werd door een luidspreker aangekondigd, dat de chief scout in aantocht was. Deze tijding werd door langdurige en ovationeele yells uit honderden kelen begroet. Even later kwam een motorbootje in het zicht, waarin de chief-scout met lady Baden Powell en hun dochter, alsmede enkele andere gasten zich bevonden. Toen het bootje aan den wal was gekomen, zette de muziek het ,,God save the King" in, dat met eerbied door allen werd aangehoord. Op het steigertje voor den starttoren verwelkomde de heer G. Mante den chief scout en zijn gezelschap en vergezelde hen tusschen een dubbele haag van zeeverken ners door naar de voor hen gereserveerde plaatsen, waar de Nederlandsche hoofd verkenner, staatsraad Rambonnet, hen ontving. J De heer Mante bood hierop aan lord Ba den Powell een oorkonde aan, uit naam van alle zeeverkenners, waarin deze hun blijdschap uitdrukken, dat de chief-scout in hun midden verkeert. Hierna namen de demonstraties een aan vang, bestaande uit een kano-estafette, tob-varen en een hinderniswedstrijd voor kano's. De uitkomende ploeg oogstte een geweldig succes, zooals uit den enormen bijval was af te leiden. De verschillende watersoortvereenigingen, vertegenwoordigd door dicht-bemande booten en tal van particuliere vaartuigen, hebben niet wei nig bijgedragen tot het slagen van dit boeiende en zonnige schouwspel. Tegen half vijf eindigden de demonstraties voor de Kaagsociëteit en nadat de chief-scout de prijzen had uitgereikt en zich had in gescheept, vertrok de stoet van zeeverken ners en gasten van den hoofdkwartiercom missaris, den heer G. Mante. om naar Ben nebroek terug te keeren. Met het Jam boreelied en enkele daverende yells namen de padvinders afscheid van het publiek op den wal en geëscorteerd door talrijke par ticuliere motorbootjes werd naar de ring vaart koers gezet. Ook op de terugvaart was de stemming opperbest. Vermoeidheid speelde natuurlijk een rol en de muzikan ten aan boord van de groote schepen, bla- zens- en schreeuwens-moe, hielden lange pauzes. Tegen 7 uur kwamen de tenten van de aan de ringvaart kampeerende zeeverken ners in het zicht en kort daarop gingen de schepen voor anker. Voor de zeeverkenners was de dag ten einde. Zeker zal dit waterfestijn in aller herinnering nog lang bewaard blijven als een dag van echte en spor tieve kameraadschap, een dag, die, de padvinders in het algemeen en de zee verkenners in het bijzonder, tot eere strekt. Het was te warm op de jamboree. Op de jamboree leek het Zaterdag middag alsof het nooit zoo heet ge weest was. De lucht was niet meer blauw, maar weggetrokken tot een nevelige blank heid, waaruit een overweldigend zon licht boomen en velden in een trillen den gloed zette. Elke stap beteekende een stofwolkje, duizenden stofwolkjes stegen omhoog en vormden een loome neveligheid, waarin een voor de Jam boree opvallende kalmte ontstond. De uitbundigheid van de duizenden bezoe kers en de tallooze padvinders had plaats gemaakt voor een gezellige rust, waarin een ieder trachtte het zich ge makkelijk to maken. Misschien waren er door de hitte ook wel wat minder bezoekers naar Vogelenzang gekomen, maar toch bewoog zich door de breede laan van statige beuken, die den toe gang tot de Jamboree vormde, een breede rü belangstellenden onafgebro ken in de richting der kampementen, minder jolig dan de vorige dagen, min_ der uitgelaten, maar gezellig rondkij kend naar het gedoe der duizenden jongens en kalmpjes slenterend van kamp naar kamp, liefst een beetje in de schaduw, als het kon. Zoo warm was het, dat officieel door de microfoons het publiek, dat in de arena naar dc demonstraties der Brit- sche scouts was komen kijken, werd aangeraden op de tribunes vooral niet met ongedekten hoofde te blijven zit ten, het gevaar voor een zonnesteek wu. daarvoor te groot. Het bezoek aan den theatertent was on danks de warmte, al even groot als andere dagen En de schouwburglustigen hadden nog niet zoo heel erz ongelijk. Het was er in de schaduw lang niet zoo heet en er trok van tijd tot tijd tusschen de lichtelijk heen en weer waaiende tentdoeken een koeltje, dat een heerlijke verademing vormde. Het succes van het wereld- theater. Dat wereldtheater is anders een geweldig succes geworden od deze Jamboree. Er wer den daglelijks liefst niet minder dan drie voorstellingen gegeven en herhaaldelijk moesten menschen worden geweigerd we gens olaatsgebrek Vol is het regelmatig geweest. Het is dan ook wel dp moeite waard. Natuurlijk is het allemaal weric van padvinders en ziet men er geen vo1 leerde artisten. Men zou het anders vaak niet zeggen. Ziet de Schotten met hun wapperende rokjes op de tonen van den doedelzak hun dansen uitvoeren, de armen kandelabers- gewijs geheven, licht, rhythmisch en degelijk forsch en mannelijk. Hoort den Stiermar ker jodelen, terwiil hij zichzelf frisch tin telend op den guitaar begeleidt En de Britsch-Indiërs met hun magnifieke dan sen. dp Lithauers met hun eeuwenoude, pri mitieve en melancholieke boerenfluiten, de Mexicanen met bun weemoedige volkslied jes. de Jaoanneezen. de Australiërs, de Polen en Hongaren, allen met hun natio nale nummers te veel om op te noemen en zoo aardig, zoo treffend zoo indrukwek kend soms. dat het ons niet zou verwon deren. wanneer velen in den theatertent (Van onzen redacteur). Al zijn de ..zeeverkenners" dan Zater dagmiddag niet op „zee" geweest, ze wa ren toch met honderden verzameld op 't breede wateroppervlak voor de Kaagsocie- tcit, die een der schoonste dagen uit haar roemrijke geschiedenis heeft mogen optee- kenen! 's Morgens heel vroeg lag de Kaa" voor ons uitgestrekt in alle onberoerde stilte en onbewogen rust, die slechts een oogenblik verlevendigd werd door de enorme reiger, die steeds tegen zevenen z'n kostje komt ophalen en spartelende visschen. Het be loofde toen reeds een bij uitstek schitte rende dag te worden, maar dat deze zóó fraai zou uitvallen had zelfs de meest on verbeterlijke optimist niet verwacht. Toen wij tegen 1 uur bij de Sociëteit terugkwa men. was 't contrast wel héél sterk: een machtige vloot van kleurrijk gepavoiseerde Jachten en bootjes kruiste over 't water, vroolijke muziek klonk op, honderden blauw-wltte „matroosjes" vervolmaakten 't ongekend vroolijke aspect en er heerschte, ondanks de drukkende warmte, versterkt doordat er helaas geen aasje wind te be kennen was. toch een blijde stemming on der al deze vergenoegde „waterrotten die zich ln dit wereldberoemde sportcentrum volkomen op hun gemak gevoelden. m Hoe hadden de vele belangstellenden voor deze unieke samenkomst der „zeever kenners aller landen" zich reeds de oogen uitgekeken naar de lmponeerende aan komst der schepen, waarvan 't opleidings schip „Prinses Juliana" wel den meest triomfantelijken indruk maakte, omringd door een groote hoeveelheid „klein goed" als sloepen, schouwen, punters, jollen en kano's Plechtig had reeds bij de aan komst het „Wilhelmus" geklonken, het sa luut der zeeverkenners schonk een tril lende emotie en 't was alsof alles mee werkte om dit festijn tot 'n hoogtepunt der Jamboree te maken: de gulden zon aan den azuur blauwen hemel tooverde Iedere kleur van 't bekoorlijke landschap ln volle scherpte naar voren en bracht lederen deel nemer en toeschouwer tot 't toppunt van goed humeur al had men 't dan ook door de hitte wat benauwd! De sportieve ka meraadschap tusschen oud en Jong vierde hoogtij! Op de Socletelt kwam men haast han den te kort om een leder 't zijne te geven, maar dank zij de uitnemende „service" wist men den storm van aanvragen om een verkoelende lafenis 't hoofd te bieden, zooals dat in den lijn van het watersport- leven ligt. Het duurde intusschen wel wat lang voordat met de heftig verbelde demonstra ties een aanvang werd gemaakt. Wat bleek? Het wachten was op Chief Scout Baden Powell, die op dit festijn niet ont breken mocht! Plotseling klonk een stem van den starttoren over 't wijde water: „Chief Scout B. P. komt", „B. P. komt" en 't was, alsof met één ruk de spanning geconcentreerd werd naar een puntje ln de verte: een motorbootje, héél klein nog. ste vende aan. in een enorme cirkel achter langs de vloot van jachten om. Voorin stond een kleine figuur: Lord Baden Po well kaarsrecht en roerloos, salueerend onder de plechtige tonen van 't „God save én U zult 's morgens „kiplekker' uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal ln de In gewanden aoen vloeien. Wanneer dc galafschelding onvoldoende ls, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen ln Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt dc oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Elscht Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. 2412 (ingez Med.) the King" tegen al die honderden jeugdige en trouwe bondgenooten in 't Padvinders- gilde. die door zijn idealistisch streven op geleid worden tot de hopge doeleinden de zer alle volkeren omvattende beweging. Wie deze uitzonderlijke middag mee maakte, zal wel mèt ons beseft hébben, dat deze plechtige aankomst van den Chlef- 3cout met echtgenoote en dochter, eigen lijk het schoonste moment dezer uren was: een eerbiedige huldebetuiging aan den man, die de padvindersbeweging groot maakte over de gansche aarde! Roerloos wachtten de duizenden 't einde van het volkslied af waarna de „Cheers" niet van de lucht waren, toen B P. aan wal stapte, na aan Burgemeester Ketelaar van War mond te zijn voorgesteld. m En toen konden de demonstraties begin nen. Vroolijk speelden de twee ensembles dep Hongaren, hier en daar wisselden de zeeverkenners hun vlaggeseinen, totdat de Polen staaltjes met kano's ten beste gaven, die hun meesterschap in deze ranke vaar tuigjes volkomen bevestigden Adembeklem mende spanning heerschte tijdens het blik semsnel omslaan der kano's en 't eenige minuten onder water blijven der beman ning. een wild lawaai van kreten en toe- 'ers klonk op tijdens de heftige race's on der de brandend heete zonnestralen, doo- öeiijke stilte heerschte er tijdens de inte ressante manoeuvres om enkele inzittenden uit een tewatergelaten auto te redden, po gingen die met 'n schitterend resultaat be kroond werden! Dat velen dezen middag niet voorbij lieten gaan om een duik in 't water te nemen en dat dan juichkreten ln alle vreemde talen over 't water schalden, zal zeker geen verwondering wekkenMeer dere zeeverkenners gaven knappe staaltjes ln 't duiken ten beste vanaf een kortge leden aangelegde fraaie springplank voor een der huisjes naast de Kaagsocieteit en 't was een lust om te zien, hoe de bulten» landsche jeugd zich hier aan 't heerlijke Hollandsche water het hart ophaalde! Nogmaals een hooggestemd moment: 't afscheid van den Chief Scout. Volksliede ren van den toren, Pipa de Groot in actie bij de knallende revolvermachine, afscheid „yells" en „cheers", nadat Lord Baden Powell aan de winnaars der wedstrijden eenige bekers had uitgereikt. Toen volgde al spoedig de feestelijke af tocht van de enorme vloot: de „Prinses Juliana", „De Geisha", de „Hoofdverkenner Rambonnet", de „P. v. d. Hoog" en tallooze andere bont-bevlagde schepen voeren weg, gevolgd door 'n eindelooze stoet van kano's waarvan de behendige bestuurders zich behoedzaam Amsterdamwaarts lieten sle pen. Onder lulde Juichkreten en vreugde vol gewuif vond 't afscheid der honderden zeeverkenners, die de blijgestemde Kaag als een kostbare herinnering ln hun harten naar verre landen zullen meedragen, plaats Het was een kleurige bootenserie, die aftrok, nagestaard door de vele vaste Kaag bewoners totdat zij de schepen aan den ein der uit 't oog verloren, om dan nog eens druk na te praten over dezen bijzonderen middag, die, begunstigd door ideaal zomer weer, als een uitzonderlijke manifestatie van „zeemansvriendschap" beschouwd mag worden. De zeeverkenners hebben zonder uitzondering een uitnemenden Indruk ge maakt: gezondheid, discipline en enthou siasme waren de factoren die hen allen tot voorbeeldige waterllefhebbers stempel- jdenl De Kaag heeft hen met liefde ont vangen, en zal hen 1 ater gaarne nog eens 'begroeten! De .Chief Scout" legt ook met I zijn „zeeverkenners" alle eer in! hun blljvendste herinneringen aan de Jamboree zullen blijken te hebben opge daan. Demonstraties der Engelschen. De demonstraties ln de arena van de Jamboree zijn Zaterdagmiddag op schitterende wijze door de Engelsche scouts besloten met een uitgebreid programma, dat de Jongens ondanks de blakerende hitte, onvermoeid ten uitvoer legden. Met Romeinsche gladiatoren-spelen, wa genrennen, slaven, verslindende leeuwen, voorts met rennende paarden, bereden door fiksche jockey's vingen zijn aan. Vervol gens vertoonden zij den eersten passagiers- trein. die ln Engeland gereden heeft en een moderne gestroomlijnde trein, om na nog een reeks voorbeelden te hebben vertoond van pionieren enz. te eindigen met een ge- gelach van de tribunes deed opstijgen, weldig circus-programma, dat stormen van Niet alleen de demonstraties ln de arena waren hiermede definitief ten einde, maar ook het wereldtheater heeft zUn linnen poorten gesloten met een voorstelling, waarin tot groote voldoening van de aan wezigen Prins Gustaaf Adolf en Prins Ber- nadotte op het tooneel verschenen en het woord richtten tot het publiek voor een toeliohtlng der padvindersidealen. Het kampvuur. Het kampvuur van Zaterdagavond was een geweldig succes cn werd aanschouwd door niet minder dan naar schatting der tigduizend menschen. De Schotten lieten hun doedelzakken hooren. de Zwitsers jodelden, de Slameezen dansten en de Egyptenaren gaven een be wijs van hun zangkunst. Het geheel werd besloten door Engel schen met een harmonica-orkest en een tooneelstukle „de Prinses en de kat". En nu het einde nadert, beginnen reeds enkele groepen aanstalten te maken voor het vertrek. De Estlanders openden de rij der scheidenden en vertrokken reeds Za terdag. Kellnersconflict in de Totems. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur gToepten de kellners van het restau rant „De Totems" op het Marktplein der Jamboree plotseling bijeen, druk gesticuleerende. Het publiek kwam na derbij en er ontstond eenige verwar ring, hetgeen voor de politie aanleiding was het geheele restaurant te ontrui men en versterking uit Overveen te laten komen, teneinde in leder geval te voorkomen, dat onaangenaamheden ontstonden. De kellners hadden een groot aantal grieven, die kort opgesomd hierop neer komen: zij moeten zonder vergoeding zelf zorgen voor hun wasch en het stoomen van hun ln dienst vervuilde kleeren. Zij krijgen, terwijl zij allen bulten Vogelenzang wonen, geen reisgeld, terwijl de accomoda te aan het buffet, waar zij de bestelde ver- verschingen komen halen, onvoldoende ls. Zoo ls er slechts één bleroomp, waar alle tachtig kellners moeten worden bediend... Het was voor het buffet voortdurend een ontzaglijk gedrang van kellners, die de gasten niet op tijd kunnen bedienen, zelf nerveus en vermoeid raken en herhaalde lijk gasten zien vertrekken, zonder dat zij Iets hebben gebruikt, hetgeen voor hen verlies beteekent. Daar komt het volgende bij: Er schijnen gevallen te zijn voorgeko men, waarin door een enkelen kellner onjuiste prijzen ln rekening zijn gebracht De kellners zelf wijten dit aan fouten in de prijslijst, het publiek echter heeft ge klaagd, kortom er is ernstige critiek op de kellners uitgeoefend. In verband hiermede had de directie van het restaurant Zater dagmiddag groote borden doen ophangen, waarin het publiek aangeraden werd de prijslijsten te raadplegen, alvorens met de kellners af te rekenen. Het meerendeel der kellners, dat zich van bovengenoemde cri tiek niet bewust was, zag hierin een b}a- mage, die voor hen de maat deed overloo- pen. Zij staken de koppen bijeen, protes teerden, het publiek kwam toeloopen, en, zooals hierboven gezegd, de nolitle zag hierin de klem van mogelijke onaan genaamheden en deed de kellners en later op gemoedelijke wijze het publiek de zaal verlaten. Het conflict was ontstaan. Den kellners werd last gegeven hun toegangs kaarten voor het Jamboreeterrein in te leveren en het kamp te ontruimen, hetgeen zij deden. Doodsch en veriaten lag het gewel dige restaurant, een enkele poll tie- uniform, een padvinder, vormden de eenige menscheüjke stoffeering. Ge tracht werd althans een deel van het publiek met vrouwelijke hulo nog een maaltijd te verschaffen, maar veel schot kwam daar niet in. Enkele uren duurde de toestand zoo en toen arriveerden de bestuursleden van den Nederlandschen R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden „St.. Antonius" en den Nedeilandschen Ger-ef- schen Bond van Hotel-, Café- en Restau rant-personeel. de heeren J F »ar w-ter- veld en F. A. Classen, die tersf-md de on derhandelingen met de directrice mevr. Colnot uit Amsterdam openden. Zij stelden als elsch een vergoeding voor de onkosten van de kellners, ten bedrage van f. 2.50 per HEDEN. Prediker: Geref. Bond. Spr. ds. Westi» I Hoeksema, 8 uur nam. W. de Zwijgerkerk (Gemeente Gods): W. Hacking en P. v. d. Woude, 8 uur nam', Dinsdag. Noordwljk aan Zee (Casino)Haarlem. sche Orkestvereenlging 8'/t uur nam. Vrijdag. W. de Zwijgerkerk (Gemeente Gods)Spr. W. Hacking en P, v. d. Woude, 8 uur nam] BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam. „Wie het laatst kust Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmid dag 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopenna voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam. „Pygmalion", Woesdag- en Zaterdagnam. 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling. Lldo-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „Showboat". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorloopende voorstelling van 2 tot 7 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater. Haarl.str. 1 „Het lied aan den Bosporus". lederen middag 2.30 u. 's avonds om 7 en 8.15 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 49. 8 u. nam. „Follow the fleet". Zóndag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur; Woensdag- en Zaterdag-nam. te 2'/i uur. Nova-bioscoop (Katwijk aan Zee): „Ship Ahoy", 2l/« en 8 uur nam. DIVERSEN 's Woendags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Medisch opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier: Donderdag: Inenting tegen diphterle 3'/j uur precies nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten, 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst, v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor -Doedrecepten De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136. A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en J. Doedens Wlldelminapark S, Oegstgeest, telef. 274. dag, met terugwerkende kracht voor den geheelen duur van de Jamboree. De direc tie bood daartegenover een vergoeding van f. 10 ln het geheel. Werd dit aanbod niet aanvaard, dan zou het restaurant terstond gesloten worden en voor den verderen duur van de Jamboree gesloten blijven. Met vrij wel algemeene stemmen aanvaardden de kellners na eenig gedellbereer tenslotte dit voorstel, zoodat dit evenement tot het verleden behoorde. DE LAATSTE ZONDAG OP DE JAMBOREE. Na een drukkend warmen nacht, die niet de zoo gehoopte verademing van de tropi sche hitte van Zaterdag schonk, brak gis termorgen de laatste Zondag dezer Jam boree aan, een dag van rust voor de pad vinders. Geen demonstraties meer, geen opmarschen, geen theater. 's Morgens werden kerkdiensten bij gewoond. 's Middags verdween spoedig de sfeer van ingetogen kalmte, toen de poorten voor het publiek werden ge opend. De geweldige belangstelling, die de geheele week reeds voor de padvin ders van Vogelenzang betoond was, bleek niet in het minst verflauwd te te zijn. Zelfs de warmte, welke den ge heelen morgen aanhield, zelfs het even dreigend samenpakken van een looden wolkenlaag konden niet verhinderen, dat het weer een topdag is geworden voor de jamboree. Offieiecle cijfers zijn nog niet opgemaakt, maar er kan niet aan getwijfeld worden, of de aandrang van menschen is gisteren even groot, zoo niet nog grooter geworden dan Woensdag jJ. toen honderdduizend be zoekers kaartjes hebben gekocht aan de loketten, zonder nog de met spe ciale spoorwegkaartjes gekomen gasten mee te rekenen. Zonder ophouden re den de extra-treinen aan, ononderbro ken golfden de menschenmassa's de beukenlaan door naar de kampen en tot laat in den middag verdrong zich een ongeduldige file voor den hoofdin gang. Rondom de verschillende sub kampen stonden in rijen de bezoekers te kijken naar het leven in en om de tenten, langs de hoofdpaden trokken zij op naar verder afgelegen contin genten, geen hoekje van de linnen stad bleef onhekeken. Gelukkig zette tegen half één een frls- sche zeebries in, die lustig de honderden vlaggen boven de tenten deed wapperon.De stofwolken verdwenen en, terwijl de zon alles op zijn best bleef doen uitkomen, streek er een heerlijke koelte over de zan dige vlakte, een waar geschenk voor do drommen Zondagsgangers, die thans zon der bezwaar de groote afstanden konden afleggen. 2—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6