De toestand in het Verre Oosten LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 9 Augustus 1937 Situatie wordt ernstig geacht De strijd in Spanje SCHEEPSVERBINDINGEN Prins Konoye ziek VRAGENRUBRIEK Binnenland ZUID-SLA VIË Verklaring van de Synode. Gisterochtend is in de overvolle kerken van Belgrado het besluit van de orthodoxe Synode voorgelezen, waarbij de zaak van negen leden der regeering en een twintig tal kamerleden van het district Belgrado naar de kerkelijke rechtbank wordt ver wezen en waarbij genoemden van hun rechten en eererecjiten in de kerk verval len worden verklaard, totdat de kerkelijke rechtbank -uitspraak zal hebben gedaan. De lijst met namen, welke te Belgrado werd voorgelezen, begon met den minister president Milan Stojadinowitsj en eindigde ■met diens broeder. Dragomir, het.kamerlid. Gelijke-lijsten werden voorgelezen in alle kerken, waar dit de vorige week niet was geschied. ZWITSERLAND Herdenking van het eerste Zionistische congres. Gisteren is te Bazel een plechtige bijeen komst gehouden van het 20e Zionistische congres ter herdenking van het aldaar in 1897 gehouden eerste Zionistische congres, dat onder voorzitterschap stond van dr. Herzl. Na de in het Hebreeuwsch uitgesproken openingsrede van den voorzitter Ussischrin. hield prof. Weïszmann een herdenkings rede, gewijd aan het eerste congres en aan den stichter van het moderne Zionisme, dr. Herzl. Verschillende andere personen voerden eveneens het woord. VEREENIGDE STATEN Dr. Vernon Kellogg overleden Telling van werkloozen. Uit Hartford in Connecticut wordt ge meld, dat aldaar op 69-jarigen leeftijd is gestorven de bekende Amerikaansche schrijver en bioloog, dr. Vernon Lyman Kellogg. De Senaat heeft een wetsontwerp aange nomen. dat beoogt, de werkloozen in het geheele land vóór 1 April 1938 te tellen. De kosten van deze telling worden op onge veer 5 millioen dollar geraamd. Een Britsch protest. De Britsche admiraliteit heeft een rapport ontvangen van den Engel- schen consul generaal te Algiers, waarin hij verklaart, dat de drie vlieg tuigen, het tankschip „British Corpo ral" hebben aangevallen, waarschijn lijk tot de luchtmacht van Franco be- hooren. Elk toestel droeg een donker blauw Andreaskruis. Bij de autoritei ten te Palax Palma, de luchtbasis van Franco op Majorca, is een krachtig protest ingediend. Nader wordt gemeld, dat een Grieksch schip de „Ktistakis", 40 mijl ten westen van Algiers is aangevallen door een vliegtuig, dat dezelfde kentee- kens droeg als het toestel, dat de „Bri tish Corporal" en andere schepen ge bombardeerd heeft. Twee bommen werden m de nabijheid van het schip dat onbeschadigd bleef, geworpen. Irujo, de minister van Justitie te Va lencia heeft medegedeeld, dat de regeering het wenschelijk heeft geacht godsdienst oefeningen, voorloopig in particulieren vorm weer toe te laten. De opening der kerken is tot later uitgesteld. Inzake de gevechten wordt gemeld, dat het aantal slachtoffers van het jongste bombardement van Madrid 201 dooden en gewonden bedroeg. Uit Almerta wordt bericht, dat in den sector van Motril de regee- ringstroepen aanzienlijk opgerukt zijn. In het rechtsohe garnizoen te Motril zou muiterij uitgebroken zijn. De rechtsche luchtmacht heeft aan het front bij Santander groote bedrijvigheid ontplooid De stellingen van den vijand en de verdedigingswerken van Santander wer den door talrijke escadrilles onder vuur genomen. Een twintigtal Jachttoestellen van Franco omsingelde de aanvallers en schoot in zeven minuten twaalf linksche toestel len neer. Vijf rechtsche bombardements toestellen en twee jagers keerden, met kogels doorzeefd, op hun basis terug. Opnieuw hebben vliegtuigen van Franco boven Santander gevlogen en duizenden strooibiljetten uitgeworpen waarin de be volking verzocht wordt zich aan de zijde der troepen van Franco te scharen, ten einde onnoodig bloedvergieten te voorko men. Interview met Largo Caballero. De vroegere minister-president Largo Catallero bevindt zich, vergezeld van Wen- ceslas Carrillo. Pascuel Thomas. Carlos Hermandez. Ricardo Zabalza. Rodolfo, Llopis en Francisco, leiders der socialisti sche partij en van de U.G.T. op het oogen- blik te Madrid. Naar het schijnt Is het doel van hun reis de werkzaamheid der socialistische groepeeringen te Madrid, waarvan zij meerendeels leidende leden zijn. krachtiger te maken. Hij heeft een medewerker van de „Indé- pendant" een onderhoud toegestaan en zelde o.a.„Mijn positie bestaat in het toezien van de gebeurtenissen. Toen Ik mij genoodzaakt achtte mijn ontslag in te die nen heeft men te kennen gegeven, dat de overwinning van de antifascistische krach ten hiervan het gevolg zou zijn. Hoewel deze overwinning niet twijfelachtig is. is zij nog niet tot stand gekomen. Ik deel niet het algemeene gevoelen in de doeltreffendheid van de verdediging van Brunete en de ge beurtenissen van Teruel hadden zich niet mogen voordoen. Mijn vaste steun aan den glorierijken oorlog veronderstelt geen on voorwaardelijke hulp aan de regeering. Ik ben van meening, dat de overwinning zal moeten worden behaald langs andere we De Japanscbe minister-president Konoye heeft te Tokio verklaard, dat de toestand uiterst ernstig is. De regeering is vastbe sloten in volledige samenwerking met het geheele volk alle vereischte maatregelen te nemen en krachtig ten uitvoer te brengen. De Japansche ambassadeur, Kawagoe, is te Sjanghai aangekomen. Men is van mee ning, dat de voorgenomen besprekingen tusschen hem en de Chineesche leiders de laatste Kans voor overweging der vredes- mogelljkheden zullen bieden. Waarschijn- iijk zal Nanking aan zijn standpunt vast houden, zich verzetten tegen iedere inbreuk op de Chineesche souvereinlteit en eisohen, dat voor Noord-China de toestand van vóór 7 Juli terugkeert. De Chineesche en Ja pansche bladen blijven pessimistisch ge stemd. Voor zijn vertrek uit. Tsingtau heeft ook Kawagoe verklaard, dat hij den toe stand hi Noord-China zéér ernstig acht, doch niet alle hoop op eén regeling heeft verloren. De conferentie van den Nationalen vei%edigingsraad, waaraan de militaire leiders van geheel China deelnemen, is naar Havas meldt uiteenge gaan. Alle legcrchefs gaven als hun mccning te kennen, dat zij het volko men eens zijn met de zienswijze van maarschalk Tsjiang Kai-sjek. volgens welke de legers tegenstand aan Japan moeten bieden, wanneer naar men verwacht de onderhandelingspogin gen schipbreuk leiden. Uil Nanking wordt aan het blad Nitsji- Nitsji gemeld, dat de leden der Japansche ambassade en de militaire en marine attaché's Kawagoe, den Japanschen am bassadeur hebben doen weten, dat zij zijn komst naar Nanking nutteloos achten, daar de tegenwoordige toestand elke mogelijk heid tot vreedzame regeling door diploma tieke onderhandelingen uitsluit. Begin van mobilisatie. De regeering te Nanking heeft op groote schaal een wervingsactie voor het leger ingezet, geldende voor mannen tusschen 18 en 45 jaar In de verspreide manifesten wijzen de autoriteiten op de eer, die de hoedanigheid van soldaat medebrengt, en zij verzekeren, dat China met een leger van veertig millioen man lederen vijand kan terugdrijven. Verder verklaren zij dat de burgers, die zich aan hun plicht trach ten te onttrekken, streng gestraft zullen .worden. Krachtens de wet op den militairen dienstplicht maakt de regeering een begin niet toe, dat hij zich vandaag naai de audiëntie van den keizer begeeft. Gis teren heeft dc prins reeds de bijeen komst van den Landdag moeten ver laten. Japansch offensief verwacht? Militaire kringen te Nanking verwachten spoedig een Japansch offensief in Noord- Tsjahar langs den spoorweg Peiping Soeljoean, zulks op grond van de strate gische positie en de belangrijke bewegin gen der Japansche troepen in Westelijke richting. Welingelichte kringen te Takoengpau en te Nanking meehen te weten, dat twee Ja pansche divisies te Tientsin en een te Tsingtau ontscheept zullen worden vóór 15 Augustus. Na dien datum zou een Japansch offensief langs de spoorlijnen Kiatsjau— Tienan en TientsinPoekau beginnen. Uit Sjanghai en Hankou verzamelen zich Chineesche troepen met het doel Tsjahar en Tsjangpei aan te vallen. De Japansche bevolking is uit Koe Klang, Hankou. Nanking en Foe-Hoe vertrokken; alleen het personeel van de consulaten is nog aanwezig. Japan spreekt leedwezen uit. Volgens een bericht uit Peiping heeft de secretaris der Japansche ambassade Sima, den consul-generaa! van Sovjet-Rusland. Spilwanek. die tevens aan de ambassade te Peiping verbondenis, een bezoek ge bracht en zijn leedwezen uitgedrukt over den overval od het Sovjet-Russisch consu laat-generaal te Tientsin. Hü verklaarde dezen overval hierdoor, dat de Japansche troepen te Tientsin od het oogenbllk. dat deze gesohiedde tengevolge vnn hun ge ringe aantal niet in staat waren de orde in dat gedeelte der stad. waar zich het Sovjet-Russische consulaat-generaal be vindt. te handhaven De Japansche consul te Tientsin heeft officieel den deken van het consulaire corps te Tientsin, evenals den vice-consul van Sjvjet-Rus'and Smir- now ervan in kennis gesteld, dat de Japan sche militaire autoriteiten alle noodzake lijke maatregelen tot bescherming van het Sovjet-Russische consulaat-generaal nemen. Actie van Chineesche Mohammedanen. Uit Nanking wordt vernomen, dat de ln China wonende Mohammedanen een comité hebben gesticht, tot het steunen van het verzet tegen de buiten'andsche aanvallen. Zij hebben beslo'en een beroep op de Mo- ZEILEN. DE FASTNET-RACE. Dc „Zeearend" neemt deel. Aan de door de Royal Ocean Racing Club georganiseerde Fastnet race, van Plymouth naar Fastnet Rock en terug over een af stand van 600 mijlen, wordt ook deelgeno men door het Nederlandsche jacht de „Zee arend" van den heer C. Bruynzeel Jr Zaterdagmorgen zijn 29 Jachten gestart met een zwakken Noord-Westelijken wind. Het Amerikaansche jacht „Elisabeth Mc Caw" ging te vroeg weg en moest worden teruggeroepen. Het sein tot terugroepen is evenwel door de bemanning blijkbaar niet waargenomen, het jacht is althans door gevaren en is automatisch uit de prijzen gevallen. NACHT-WEDSTRIJDEN DE NIEUWE MEER. „De Nieuwe Meer" heeft van Zaterdag- op Zondag nachtwedstrijden georganiseerd, waarvan de uitslagen waren: le klasse1. Neerlandla, elg. J. v. d. Wal; 2. Ree, eig. L. J. A. de Haas; 3. Herzblatt, eig. J. W. van Weenen; 4. Sagitta, eig. J. la Riviére. Regenboogklasse: 1. Sirocco, elg. M. Jongkind; 2, Violet, eig. mevr. A. J. Eeylnga Bosma. 3e klasse: 1. Windhapper, elg. J. Kaleveld; 2. elg. E. Ijlst. 4e klasse: Flits, eig. H. Vogel. Het parcours, dat afgelegd moest worden, was als volgt: Jachthaven- Kleine Brug rond eilandje Kalslagen-Klop- penburgergat-WlJdegat-Westplas-Jachtha- ven, een afstand van pl.m. 12 K.M. Daar het praktisch windstil was ls van 69 uur over 't parcours gevaren. ïïftü? ,°n-d„e; Jeo„w-a_peoncs ™e-PC!n van de hammedanen der geheele wereld te doen mannen tusschen 20 en 25 Jaar Chineesche minister van oorlog afgetreden. De minister van oorlog der Nankingre- geering, generaal Hoyingtsjin. heeft zijn ontslag genomen „om de verantwoordelijk- heia op zich te nemen voor het sluiten van het befaamde Oemezoe-Hoylngtsjln-ac- coord van 1935". Zijn ontslag werd direct aanvaard. Als zijn vervanger is de vice- minister van oorlog, generaal Tsjentsjeng, gekozen. Vertrek op groote schaal. Alle Japansche ingezetenen van Hankau hebben zich aan. boord van twee Japan sche stoomschepen ingescheept met be stemming naar Sjanghai Na het vertrek der Japansche burgers .uit Joeanfoe, zijn ook de Japansche consuls vandaar ver trokken. Sluiting buitengewone parlements- zitting. Gisterochtend is de buitengewone zitting van het parlement te Tokio met het ge bruikelijke ceremonieel gesloten, nadat de aanvallende begrootingen inzake Noord- China, ten bedrage van ongeveer 516 mil lioen yen waren goedgekeurd. Minister president Konoye verklaarde in zijn slui tingsrede. dat de legeering alles zal doen om de incidenten in Noord-China te rege len en den vrede te handhaven. Prins Konoye ziek? De gezondheidstoestand van den mi nister-president, prins Konoye, laat DUIVENSPORT. UIT AALSMEER. Gisteren hield „De Telegraaf" een wed vlucht vanaf-Neufvilles, afstand 198 K.M. Los v.m. 7.30 uur In concours 60 duiven. De uitslag was: 1, 6 A. Keessen; 2, 8 Joh. Ver steeg; 3. U. Dekker; 4, 9, 10, 12 C. de Horde; 5. C. de Moor; 7, 11 J. v. Looy. Aankomst le duif v.m. 10.18.35, 12e 10.38.18 uur. „Strijd, en Vriendschap" hield dezelfde wedvlucht, afstand 200 K.M. In concours 124 duiven. De uitslag was: 1. D. Baardse Jz. 2, 3, 6, 7, 11, 14. 16, 19, 23 J. Baarsen Dz.; 4, 5. 15, 24 G. C. van Dam; 8. 9. 10, 12 A Been Jz.; 13. 18. 21 P. Hulsbos; 17 K. Leeg water Jz.; 20 P. A. de Rijke; 22 G. B. Ste vens; 25 H. Verbeek Jr. Aankomst le duif v.m. 10.2.52. 25e 10.22.12 uur. en de toepassing van sancties tegen den aanvaller te elschen. De positie der Amerikanen in Noord-China. Senator Pittman de voorzitter van de Senaatscommissie van Buitenlandsche Za ken, heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij betoog-ngen voor de gebouwen van buitenlandsche missies worden verboden. Bij de behandeling van dit ontwerp ver klaarde Pittman, dat de positie der Ameri kaansche onderdanen in Noord-China hoogst wanhopig, is. Sedert een maand hebben de Ver Staten getracht, van de Chineesche en Japansohe autoriteiten een vrijgeleide te verkrijgen ,voor de Amerika nen. die uit de gevaarlijke zóne moeten worden geleld. Hierin is men echter niet geslaagd. Generaal Tsai Long Kai teruggekeerd. Na een langdurige afwezigheid tenge volge van oneeriigheid met de regeering van Nanking is de vroegere commandant van het 19e Chineesche leger, generaal Tsai Long Kai, die in 1932 Sjanghai ver dedigde tegen den Japanschen aanval, naar Sjanghai teruggekeerd Binnenkort zal lui naar Nanking vertrekken om deel te nemen aan de verdediging des lands. Maarschalk Tsjang Kal Stek heeft het nemen van uitgebreide luchtbeschermings maatregelen te Nanking bevolen In talrijke Chineesche steden zijn groote luchtbescher mingsoefeningen gehouden „DE WITPEN" (NIEUWVEEN). Wedvlucht vanaf Nlvelles (België). Af stand 192 K.M. De dieren zijn 7.30 ln vrij heid gesteld. A. v. Leeuwen Pz. 1, 2, 3. 9; D. Michielse 4, 6, 7. 8; J. v. Dijk 5; J. W. Zoest 10. De eerste duif kwam binnen te 9 uur 47 min. De laatste te 10 uur 13 min. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De zuivelmarkt blijft zich bijzondei gunstig ontwikkelen en het ls wel ln het bijzonder de goede kaas die op de export, markt vlot en tot goede prijzen wordt ver kocht. In dit verband zijn de veeprijzen, die reeds langen tijd op één flink hoog' niveau stonden, meer in overeenstemming gekomen tot de productiewaarden. Pe ge heele veehandel had dan ook ln de afge- loopen.week weer een tamelijk bevredigend verlóóp, met vaste prijzen. Vooral goede soorten die in alle verhouding schaarsch worden aangeboden bleven weer zeer vast in prijs. Op de slachtveemarkt ls de toestand feitelijk evenzoo. Vooral nu er een toene mende- behoefte is aan vetten en het rauRe rundvet in den groothandel reeds van 0.90 tot aan f. 1.00 per K.G. wordt ver- kooht, is de vraag naar een goed rijp slachtdier overwegend. Spek en vetten zijn in korten tijd aanzienlijk duurder gewor den en het is thans zoo ver, dat het ge zouten' spek in den vrijen handel gemid deld 10 cent per K.G. duurder is dan de officleele centraleprijzen. Momenteel is alles in 't- binnenland noodig en levert men aan de Centrale voor exportdoeleinden niet meer in. De levering van bacon voor Engeland is op 't oogenbllk zelfs uiterst moeilijk en aan 't Contingent ls bijna niet te voldoen. In Engeland is de bacon ook duur en men is reeds overgegaan tot het Importeeren van een extra contingent van 500 ton gedurende Juli en Augustus, doch zooals dc Vee. en Vl.-handel thans be richt, heeft de Varkenscentrale van deze leverantie wegens gebrek aan voorraad be dankt en hebben de andere bacon-expor teerende landen in hoofdzaak Denemarken deze order gekregen. Ook een groote order van zware varkens voor Italië ls opgrond van een te korte voorraad geweigerd moe ten worden. We concludeeren dus dat door de teeltbeperking van rundvee onze vee export is stil komen te liggen, dat zulks ook met de varkensexport het geval is althans, men is daartoe op weg. De teelt en de productie zullen dus, zooals we al eerder schreven, spoedig móeten worden op gevoerd. De kalverenmarkt was ln de afgeloopen week voor de vette zeer goed, met flinke prijshoudende noteerlngen, doch de nuch tere tengevolge der warmte door minder vraag voor de fabrieken op 't einde der vorige week Iets flauwer. De wolveemarkt eveneens op 't eind Iets kolmer, doch nog wel bevredigende prijzen De varkensmarkt is geëindigd met alge meen iets „staande" prijzen. M. te L. Wendt U tot de directie def Ambachtsschool. Üw andere vraag wordt binnenkort ondet Land- en Tuinbouw beantwoord. R. de G. te Z. Het adres van minister Romme is: Keizersgracht 230, Amsterdam. Aanspreken met Excellentie. P. B te L. Dtnteloord, Zevenbergen, Moerdijk, Dordrecht, Gorlnchem. Vianen, Houten. Odijk, Rijsenburg, Woudschoten, 105 KM. W. F. R., te L. De kaasmarkt te Alk maar wordt Vrijdags in de morgenuren ge houden. gen, dan welke worden gevolgd aan vele fronten. Verder ben ik van meening. dat f het niet voorzichtig is degenen, die bij het eerste uitreken van de revolutie hun har- tebloed hebben gegeven opdat het fascisme niet zou zegevieren, van de macht uit te sluiten. Indien ik de houding van sommigen al niet goedkeur, kan ik de onder drukking tot het uiterste zonder duidelijke aanwijzing van schuld toch niet goedkeu ren. Ook kan ik de politiek niet goedkeuren welke volgens mij verantwoordelijk is voor militaire fouten, noch kan ik de niet- kameraadschappelijke houding ten aanzien van een deel der arbeiders in orde vinden. De houding van Rusland. De Fransche ambassadeur Coulendre heeft den maaltijd met Litwinof gebruikt. Hoewel het onderwerp van bespreking ge heim wordt gehouden, meent men te weten, dat Litwinof heeft doen weten, dat de be zwaren der Russische regeering tegen het toekennen van de belligerentenrechten aan Franco onoverkomelijk zijn. Gezagvoerder overleden. De gezagvoerder van het Itallaansche. schip „Mongioia", die tijdens een lucht bombardement aan de long werd gewond, De volgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen-Radio Aagtekerk, Aldabi, Almkerk, Alphacca, Alpherat, Alwald, Baloeran, Boschfontein, Ohr. Huygens, Colombia, Costa Rica, Crijnssen, Dempo, Edam. Grootekerk. Heemskerk, Indrapoera, Jagersfontein, J. P. Coen Joh. de Witt. Kota Agoeng, Maas dam, Meliskerk, Poejau Laut, Poelau Tello, Randfontein, Rotterdam Hal, Serooskerk, Simon Bolivar, Slamat, Springfontein, Sta tendam, Streefkerk, Stuyvesant, Venezuela. ls overleden. Hij was naar een ziekenhuis gebracht, doch bezweek tijdens het chirur gische ingrijpen. De toestand van den Nederlandschen waarnemer Bruin is be vredigend. Negrin te Barcelona. Minister-president Negrin is te Barcelona aangekomen en heeft een onderhoud met Companys gehad. In politieke kringen te Barcelona hecht men aan deze besprekin gen groote beteekenis. Prinses Juliana en Prins Bernhard in IJmuiden. (Van onzen correspondent) Gisteravond omstreeks kwart over tien zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard met het Engelsche Jacht „Sans Peur" van Amsterdam te IJmuiden aangekomen. Di rect na aankomst is het Prinselijk paar met 'n inmiddels bij de sluizen aangeko men auto naar Soestdljk vertrokken. Het bezoek was geheel onverwacht en ge schiedde dan ook onopgemerkt. BOERDERIJ AFGEBRAND TE PAASLOO. In het dorpje Paasloo (Ov.) ls gister avond, doordat kinderen met lucifers speel den, brand uitgebroken ln de boerderij be woond door en eigendom van den heet van Wijngaarden. De boerderij brandde tot den grond toe af. De brandweer van Oldemarkt kon wegens gebrek aan water niets uit richten. De geheele oogst, w.o. 100.000 pond hooi, ging verloren. De heer van Wijngaar den was slechts laag verzekerd. STAKING. Hedenmorgen is te Amsterdam het per soneel van de Amsterdamsche huidenclub, ongeveer zestig man tellende, in staking gegaan. Deze staking, gesteund door de Ne derlandsche vereeniglng vafi fabrieksar beiders en van den Nederl. Bond van ar beiders in de slagers- en aanverwante be drijven, vindt zijn oorzaak in de afwijzing door de directie van een eisch der arbei ders tot een loonsverhooging van 10%. Met oen rijksbemiddelaar gevoerde besprekin gen hebben niet tot resultaat gevoerd. In den loop van den morgen is wederom een wilde staking uitgebroken bij de Am sterdamsche droogdok MIJ aan de over zijde van het IJ te Amsterdam. Ongeveer negentig sjouwerlieden hebben vanmorgen na een goed uur gewerkt te hebben, de werf verlaten. Zij eischen een loonsver hooging van tien ct. per uur. DE LEIDSCHE ZWEVERS NAAR TEUGE. Zaterdag is een elftal leden van de Leldsche Zweef vliegclub naar Teuge, bij De venter, getrokken om deel te nemen aan 'het kamp van den Bond van Nederlandsche Zweefvliegclubs. dat tot 14 Aug. as. zal duren. De deelneming ls een waar succes en men hoopt te Leiden terug te keeren met een viertal A- en twee B-brevets, buiten een enkele bijzondere prestatie, zooals er de vorige week meerdere van groote waarde werden geleverd, waarbij we b.v denken aan de vlucht van Otto Koch, ver Duitsch- land in en de doelvlucht van Jan Hoekstra van Teuge naar Eelde. VIER JONGEMANNEN UIT DE ZAANSTREEK TE ROTTERDAM AANGEHOUDEN. Zij waren op weg naar Spanje. Naai' blijkt, wordt de ronselarij voor Spanje te Zaandam nog steeds ijverig be oefend. Zaterdagmiddag kwam de politie er aldaar achter, dat vier Jongemannen van 21 Jaar en ouder van Koog aan Je Zaan met een taxi op weg naar Rotter dam waren, om vandaar, via Parijs naer Spanje te vertrekken. De Zaandamsche politie heeft zich op dit bericht dadelijk in verbinding gesteld met de Rotterdam- sche politie, met het verzoek het viertal aan te houden en naar Zaandam terug te brengen. Dit is geschied. Reeds Zaterdag werden zij naar huis teruggebracht en di rect door de politie verhoord. Zij bleken in het bezit van reisgeld te zijn en van een bewijs van Nederlandschap. Naar zij me dedeelden, zouden zij ln Spanje werk krij gen. Op de vraag, wie hun dat beloof® had en van wien zij het geld hadden ge kregen, bleven zij het antwoord shhuldig. Zij konden alleen vertellen dat de man, dien zij niet kenden, een plus four droeg, Het is niet uitgesloten, dat de- leider te vens de ronselaar is. Na verhoor zijn mannen vrij gelaten. NED. ONDERWIJZERSGENOOTSCHAP. 'fiïén verzoekt ons, ter correctie van de betreffende passage ln het verslag van de algemeene vergadering van het Ned. on derwijzersgenootschap te willen mededee- len, dat de vergadering niet, zooals ge meld, besloten heeft er bij de regeering op aan te dringen, de wijzigingen in 193* ln de spelling aangebracht, terug te ne men, doch dat zij het hoofdbestuur opge dragen heeft, den minister te willenVer zoeken, de wijzigingen door hem in 1936 de spelling 1934 aangebracht, terug te ne men. Het N.O.G. wenscht dus geen terugne ming van de spelllng-Marchant, maar w rugneming van de wijzigingen, die min» ter Slatemaker de Bruine in de spelling Marchant heeft aangebracht. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2