STADSNIEUWS BUITENLAND MAANDAG 9 AUGUSTUS 1937 No. 23733 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKElf PRIJS DER ADVERTENTIES: De komeet Finsier. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD 30 Cts. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 cts. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cts. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.3S per week f. 0.19 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -fr portokostenj (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.t' Gisteravond met het bloote oog zichtbaar. Merkwaardige waarnemingen te Leiderdorp. Al was de hemel ook niet geheel wolken- vrij, toch waren de omstandigheden den waarnemers van de nieuwe komeet Finsier, die zich in de afgeloopen nachten aan den sterrenhemel zou vertoonen, vrij gunstig gezind. Zoowel Zaterdag- als gisteravond waren veler oogen op het uitspansel gericht en moeizaam zocht men de omgeving van de Groote Beer af om te trachten de nieuwe komeet in het zicht te krijgen. Voor hen. die zich zelden of nooit met astronomie bemoeien, was het een zeer lastige opgave om tusschen die ontelbaar vele sterren nu juist de bewuste ster te ontdekken, temeer waar zij slechts van zeer middelmatige grootte is. Doch voor meer geoefenden was de komeet, zelfs met het bloote oog, zwak zichtbaar en met behulp van zeer goede kijkers was ook een begin van staartvor- ming te bespeuren. In de Leidsche Sterrewacht zijn ta) van waarnemingen verricht en fotografische opnamen vervaardigd. In Leiderdorp en omgeving werd gister avond omstreeks halfelf een ster ontdekt, welke een eenigszins roodachtig licht uit straalde en alle vaste sterren verre in hel derheid overtrof. Eigenaardig was, dat het licht gaandeweg zwakker werd, terwijl ook de aanvankelijk vrij sterk slingerende be weging allengs afnam. Van verschillende zijden bereikten ons hedenmorgen berichten over dit merk waardige natuurverschijnsel. De opgaven van den tijd stemden alle wel met elkaar ereen, doch ten aanzien van de positie ek nogal verschil van meening te be gan. Totdat een aldaar wonende waarnemer, «iens aandacht eveneens getrokken was door deze tweede komeet, met behulp van (en 31 centimeter spiegeltelescoop de op- hising aan de hand deed en vele Leider dorpers teleurgesteld hun legersteden deed opzoeken: het „natuurverschijnsel" was niets anders dan een verlichte lampion, Joor een grappenmaker aan een vlieger opgelaten! Het was in ieder geval een vlieger, die 'tstekend opging I DE VACATURE-DS. HARTWIGSEN. Naar wij vernemen is thans overeen- emming verkregen inzake de vervulling er predikants-vacature- ds. Hartwigsen. handopening zal nu bij den betrokken uister worden aangevraagd, zoodat de oorbereidende maatregelen voor de beroe- van een predikant in deze vacature "troffen kunnen worden. VER. VAN MATHESIANEN. Excursie naar Parijs. Onder de beproefde leiding van den heer van Zwieten de Blom, heeft een twin- leden van de Ver. van Mathesianen de afgeloopen week een excursie ge zakt naar Parijs en de Wereldtentoon- eiling. Vanzelfsprekend werden ook de "rnaamste bezienswaardigheden der ansche hoofdstad bezichtigd, zooals het "uvre, de Notre Dame, Hotel des Invalides et de graftombe van Napoleon, de Sacré oeur. de Montmartre, de hallen, de Ma- "'eine, Are de Triomphe, een warenhuis n vele andere zaken meer. De terugreis "••d ondernomen met een onderbreking te "?ree bij Luik, waar een fabriek van alswerken werd bezocht, vermoeid, doch vele indrukken rijker, erde het gezelschap Zaterdagavond laat de Sleutelstad terug. DE TOESTAND IN HET GLAZEN- VhvSSCHERSBEDRIJF. Naar wij vernemen is hier ter stede op- "cht een plaatselijke afdeeling van den Merlandschen Bond van Zelfstandige erkers in 't Glazenwasschersbedrijf, met doel in de bestaande toestanden in dat rijf eenige verbetering te brengen, hi het voorloopig bestuur hebben zitting omen de heeren W. Truyers, L. van Es en H Clavan. resp. als voorzitter, secre- B en penningmeester. VERDRONKEN. Gistermorgen omstreeks 6 uur is uit een „entje nabij de Smnatratstraat het lijk (•etiaald van den 64-jarigen J. B„ wo- Jee in het Vredehof alhier, ehhoed wordt, dat B„ die was gaan c*nen zijn jas heeft willen uittrekken ezarbij overboord is geslagen. B. was en vader. VEILIG VERKEER. Naar wij vernemen, zal met ingang van 15 Augustus as. ook het gedeelte rijweg. Haagsche SchouwLeiden worden aange wezen als voorrangsweg. Nabij de Haagsche Schouw zijn nog meerdere veranderingen in wording. Se dert kort is door het aanbrengen van vluchtheuvels en rijwielpaden het vérkeer op dit zeer drukke punt reeds in veiliger banen geleid. Thans zal worden overge gaan om de betegeling van de rijwielpad overgangen in het wegvak door te trekken met tegels, terwijl door het Rijk een mo derne kwiklampen-verlichting wordt aan gebracht. Dit zal één der eerste wegen zijn welke door het Rijk wordt verlicht, en on getwijfeld zal het de veiligheid van het verkeer zeer ten goede komen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: P. J. Verhoef, ie Binnenvestgracht 9, Leiden. Groothandel in levensmiddelen. Eigenaar: P. J. Verhoef, Lelden. Nog in verband met- het vijf-en-ze ventig jarig bestaan der Zondagsschool „Laat de kinderkens tot Mij komen", heb ben de kinderen van deze Zondagsschool een uitstapje gemaakt naar het landgoed „Duynrell". De heer D. Parmentier. die onlangs tot ouderling der Geref. Kerk was verko zen, heeft voor deze benoeming ontheffing gevraagd, welke hem door den kerkeraad is verleend. Onze stadgenoot, de heer L. F. L. J. Hartkamp, behaalde het diploma van den Bond van Chr. Poiitie-ambtenaren in Ne derland. De wethouder van Financiën, de heer M. G. Verweij, is verhinderd op Woensdag 11, 18 en 25 Augustus a.s. spreekuur te houden. Zaterdagnacht omstreeks 12 uur is de 36-jarige motorrijder H. van E. uit Den Haag op den Morschweg tegen de gesloten hoornen van den overweg gereden. Daar van E. over hevige pijn in het hoofd klaagde, is hij door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat hij een hersenschudding had bekomen. Hedenmorgen is de 56-jarige schip per C. W. K„ die in het Galgewater bezig was met het lossen van pakken turfstrooi- sel, overboord gevallen. Zijn 23-jarige zoon, die het ongeval niet zag, maar hóór de gebeuren, sprong in een roeiboot en slaagde erin zijn vader, die het bewustzijn reeds verloren had, binnen boord te trek ken. De E. H. D. werd gewaarschuwd en paste kunstmatige ademhaling toe. waar na de levensgeesten spoedig terugkeerden.. Gistermorgen is nabij het Zijl-einde onder de gemeente Warmond een 16-jarige stadgenoot W„ die naast zijn fiets stond, aangereden door een melkauto. De jongen bekwam kneuzingen aan de ribben en aan een dijbeen, benevens hoofdwonden en is, nadat dr. Tuyt de eerste hulp had ver leend, per particuliere auto naar het Aca demisch Ziekenhuis alhier overgebracht. De deelnemers aan den vischwedstrijd der L.O.V. vertrekken morgenochtend om 7 uur vanaf de Havenkade per salonboot „Wilhelmina" naar het Aarkanaal. Gega digden voor een der vele fraaie prijzen kunnen zich nog melden aan de boot, waar ook gestempeld wordt. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen: 2 Aug. 59 volwassen personen; 3 Aug. 58 volw. personen; 4 Aug. 59 volw. personen; 5 Aug. 57 volw. personen; 6 Aug. 58 volw. personen; 7 Aug. 58 volw. per sonen. GEBOREN Johanna d. van A. Reijken en F. v. d. Burg Frans Willem z. van G. Werkhoven en W. N. de Winter Dina d. van C. Sloos en J. M. v. Pijlen Petronella Antonnette Adriana d. van P. L. J. v. Dam en M. M. Kortekaas. ONDERTROUWD: G. Devilee jm. en M. C. Westdorp jd. T. A. v. d. Ster jm. en N. G. Janssen jd. G. den Daas jm, en J. M. Rooznedaal jd. J. Starre jm. 26 jaar en E. v. d. Kamp jd. 24 jaar J. de Beer jm. 31 jaar en E. M. Steenbergen jd. 27 jaar C. Chrispijn gesch. 30 jaar en H. Scheurwater jd. 23 jaar G. J. Blikman jm. 28 jaar en A. M. Ver- diokt jd. 25 jaar W. Bekooij jm. 27 jaar en S. v. d. Vliet Jd. 21 jaar H. v. Wezel jm. 24 jaar en S. M. Ouwerkerk jd. 20 jaar. OVERLEDEN: P. Segaais—Gerwig vt. 59 j«ar. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Britsch-Italiaansche besprekingen De antwoorden op den oproep van Cordel Hull Dr. Guido Schmidt bij von Neurath. Men weet te Londen te weten, dat tegen het einde van September, wanneer de Britsche ambassadeur van vacantie terug gekeerd is, te Rome diplomatieke bespre kingen tusschen Engeland en Italië, voort vloeiende uit den toestand, die door de briefwisseling tusschen Mussolini en Cham berlain geschapen is. zullen worden ge houden. Tot dusverre hebben 37 landen geant woord op den oproep van den Amerikaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken Huil voor handhaving van den vrede en herstel van de welvaart der wereld door militaire en economische ontwapening Met leedwezen merkt men op, dat Berlijn. Rome. Tokio. Nanking en Valencia niet geantwoord hebben. Alle antwoorden ver klaren het met de groote lijnen van de opvatting van Huil eens te zijn. Van groote sympathie met die opvatting getuigen vooral de antwoorden van Parijs, Moskou en alle Zuid-Amerikaansche regeeringen. Bulgarije en Hongarije verklaren herziening der vredesverdragen noodzakelijk te achten. Litwinof heeft geantwoord, dat hij te meer met belangstelling van de verklaring van Huil kennis had genomen, aangezien deze. wat de in de verklaring genoemde kwestie betreft, samenvalt met het alge meen standpunt der Sovjet-regeering. Hij verzekerde, dat de Sovjet-Unie steeds be reid is, om haar deel bij te dragen aan de zaak van den wereldvrede. De Oostenrijkse he staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken dr. Guido Schmidt heeft gisteren bij gelegenheid van een kort verblijf te Vorarlberg een bezoek gebracht aan den Duitschen minister van Buiten landsche Zaken. Freiherr von Neurath. die daar met ziin familie een paar vacantie- dagen doorbrengt Zij maakten van deze gelegenheid gebruik voor een algemeene politieke gedachtenwisseling, die ook werd bijgewoond door Freiherr von Mackensen Het onderhoud droeg een zeer harteliik karakter. DUITSCHLAND De Kerkstrijd. Honderdvijftien arrestaties te Dahlem. Later invrijheidstelling. Gisteravond zijn te Dahlem hon derdvijftien personen 75 mannen en 40 vrouwen gearresteerd in verband met een demonstratie ten gunste van gearresteerde predikanten. Na onder vraging en vaststelling van hun iden titeit zijn zij weer op vrije voeten ge steld. Verscheidene honderden mannen en vrouwen verzamelden zich voor de kerk te Dahlem, teneinde een aangekondigden bij- zonderen kerkdienst voor de gearresteerde predikanten bij te wonen. Toen zij de kerk gesloten vonden en vernamen, dat de dienst was afgelast, trokken zij naar de pastorie, waar zij trachtten bijeen te ko men. Vlugschriften, die werden uitgegeven en betrekking hadden op den kerkstrijd, werden door de politie in beslag genomen. Vervolgens kwamen met vrachtauto's leden der geheime staatspolitie, die zich onder de menigte begaven, mannen en vrouwen arresteerden en dezen in de vracht auto's deden plaats nemen. De gearres teerden werden naar het hoofdkwartier der geheime staatspolitie overgebracht, ten einde daar te worden ondervraagd. Ds. Messow, die gistermiddag in Dahlem preekte, waar hij ds. Niemöller en ds. Hi- debrand verving, heeft van den kansel medegedeeld, dat zich thans 64 Protestant- sche dominees in Duitsehland in arrest bevinden. Aan het einde van den preek deelde ds. Messow mede, dat in Thüringen en Brandenburg nieuwe arrestaties waren gedaan. Toen voorlezing was gedaan van de lijst der zich in arrest bevindende do minees. werden door de overvolle kerk ge beden voor hen gezegd. In een rede voor 20.000 Duitsche Ameri kanen ter gelegenheid van den „Duitschen dag" te Buffalo in Amerika, heeft de Duit sche ambassadeur, Dieckhoff, geëischt, dat Duitsehland zijn vroegere koloniën terug krijgt. BELGIË Oorlogsmonument te Kemmel onthuld Spaansche treiters verdwenen. Gisteren is in aanwezigheid van voor aanstaande Amerikaansche personen te Kemmel een monument onthuld ter nage dachtenis aan de soldaten der 27ste en 30ste Amerikaansche brigade, die tijdens het offensief van AugustusSeptember 1918 zijn gevallen. Twee Spaansche treilers. ingeschfeven te Zeebrugge zijn met hun bemanning van 24 koppen, 9 Belgen en 15 Spanjaarden, ver dwenen. De schepen moesten naar Wilford in Engeland gaan, doch zij zijn daar niet aangekomen. FRANKRIJK Ministerieele redevoeringen Conflict geregeld Albert Buisson senator Nieuwe spoorlijnen. Minister-president Chautemps heeft gis teren temidden van zijn kiezers te Romo- rantin een groot feest bijgewoond. De ge meenteraad bood den minister-president een feestmaal aan, waarbij Chautemps een tafelrede uitsprak. Hij zette hierin de po litiek van de regeering uiteen en besprak de sociale wetgeving. De sociale betrekkin gen moeten thans genormaliseerd worden. De besprekingen welke de minister-presi dent onlangs heeft gehad, doen verwach ten, dat de verantwoordelijke organisaties op essentieele punten overeenstemming hebben bereikt. De C. G. T. heeft de rech ten der werkgevers erkend en de werkge vers hebben van hun kant erin toege stemd de sociale wetten te eerbiedigen. Onder deze omstandigheden moet de re geering wel slagen in bemiddeling. Spreker heeft de overtuiging, dat door het verde digen van het brood der arbeiders, de vei ligheid zal toenemen, waarmede de vrede gediend zal zijn. Tijdens een feestmaal te Pinsaguel, aan geboden door een onderafdeeling van de socialistische partij van zijn departement, heeft de minister van financiën. Vincent Auriol, een tafelrede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de socialistische partij trouw zal blijven aan het volksfront. De partij zal niets zeggen of doen. dat de gemeen- schaonelijke actie van de regeering. of de meerderheid van het volksfront zal kun nen verbreken. Sur. is van meening. dat de overige partijen een gelijke eerlijkheid aan den dag moeten leggen. Het conflict in de Fransche binnenvaart is geregeld en het werk hervat. Bij de aanvullende verkiezing voor den Senaat te Clermont Ferrand, welke noodig was geworden door het overlijden van den links-democraat Malsang. is de radicaal Albert Buisson. oud-president van de han delsrechtbank van de Seine gekozen met 603 stemmen van de 1018 kiezers Ziin te- gencandidaat Moreau behaalde 394 st. m Gisteren is in tegenwoordigheid van pre sident Lebrun de spoorwegtunnel in de Vogezen, welke het dal van Saint Die ver bindt met het dal van Saint Marie aux Mines geopend. De afstand tusschen deze beide plaatsen kan thans worden afgelegd in een kwartier, terwijl de trein er vroeger uren voor noodig had en men drie keer moest overstappen. BINNENLAND. Het Prinselijk jacht is weldra gereed. (3a Blad). De jamboree; demonstraties van zeever kenners op de Kaag; gisteren was de belangstelling te Vogelenzang enorm. (2e Blad). Vijf pCt. ioonsverhooging in de Tilburgsche wolindustrie. (Binnenland, 3e Blad). Dr. Colijn antwoordt Cordell Huil. (Bin nenland, 3e Blad). Vele slachtoffers van het water. (Gemengd 3e Blad). BUITENLAND. De situatie in het Verre Oosten wordt ern stig geacht. (Buitenland, le Blad en Laatste Berichten). Een Britsch protest tegen de bombardee ring van de „British Corporal". (Bui tenland, le Blad). De kerkstrijd in Duitsehland; 115 arresta ties; na onderzoek vrijlating. (Buitenl., le Blad). Aanvaring in het Kanaal; 600 passagiers aan land gebracht. (Buitenl. Gem., 3e Blad). Chineesch vliegluig in zee gestoit. (Lucht vaart, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. POLEN HET CONGRES VAN HET POOLSCHE LEGIOEN TE KRAKAU. Rydz Smigly over een sterk Polen. Gisterochtend is te Krakau het congres van de leden van het Poolsche legioen ge opend. Maarschalk Rydz Smigly hield een toespraak, waarin hij zeide, dat het leger een sterke macht moet zijn in de ijzeren vuist van een sterke regeering. Verder bracht de maarschalk hulde aan de nage dachtenis van maarschalk Pilsoedski. Ver volgens deed hij een beroep op de aanwe zigen aaneengesloten te blijven. Polen leeft op het oogenblik nog in een beginstadium te midden van volkeren, die hun zelfstan digheid nooit hebben verloren. Om dit stadium te boven te komen ziet de maarschalk de volgende middelen: een sterk leger, dat de veiligheid van Polen waarborgt, krachtig handhaven van de binneniandsche orde en rust, het vormen van een groep mannen, die voor een sterk Polen willen blijven werken. RUSLAND De „zuivering" in de Sovjet-Unie. Wederom zijn verschillende personen aangeklaagd als volksvijanden en Trotzkis- ten en in verband hiermede gearresteerd, os dp president der republiek Abkhazian SÜ den Kaukasus. ENGELAND De verwijdering der drie Duitsche journa listen De Negus houdt vol De reis van den hertog van Kent. Naar aanleiding van het bericht, volgens hetwelk drie Duitsche journalisten aan zegging hebben gekregen. Engeland te ver laten. verneemt het D.N B., dat er van de zijde der Duitsche regeering geen geheim van gemaakt wordt, dat zü door de Britsche maatregelen zeer pijnlijk is getroffen. Daar de Britsche regeering. aldus het D.N.B heeft getoond on het standpunt te staan, dat het verblijf der desbetreffende personen in het belang der Duitsch—Engelsche betrekkin gen ongewenscht moet worden geacht, zal van den kant van Duitsehland begrijpe lijkerwijze eveneens in overeenstemming met dat standpunt gehandeld worden. De persdienst „Graf Reischach". leveran cier van de groote nationaal-socialistische gouwbladen, schrijft naar aanleiding van de uitzetting van zijn beide vertegenwoordigers te Londen dat de houding der Britsche regeering slechts als een bewuste en be doelde onvriendelijkheid tegenover de Duitsche pers kan worden opgevat. De per. soon en de arbeid van dr von Langen die vier weken als leider van het bureau te Londen werkzaam is. geven niet de gering ste aanleiding voor de bruuske wiize. waar op aan zijn werk een einde is gemaakt, aldus de persdienst. De Britsche methode doet concludeeren. zoo gaat men voort, dat een artikel van Madame Tabouis in de „Oeuvre", vol verdraaiingen en laster tegen de persoon van von Langen in verband met zijn vroegere werkzaamheid als plaat selijk groepleider te Rome. tot de docu menten der Britsche autoriteiten behoort. De Ethiopische legatie te Londen heeft in een verklaring aan de pers doen weten, dat de Negus niet in het minst voornemens is afstand te doen van den troon of zijn po gingen op te geven tot het verkrijgen van de onafhankelijkheid van ziin land. welke hij tenslotte met behulp van den Volken bond hoopt te bereiken. De hertog en hertogin van Kent zijn na een verblijf van acht dagen in Polen per auto uit Kattowitz vertrokken naar Wee- nen. Vandaar zullen zij zich naar Belgrado begeven, waar zij een bezoek zullen bren gen aan prins-regent Paul. den zwager van de hertogin van Kent.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1