Super-kwaliteit! LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 9 Augustus 1937 gemengd nieuws pp ieisa AKKERTJES De „Piet Hein" weldra gereed r 10 ct. faillissementen Een in alle opzichten prachtig schip Het schip is reeds op de slee geplaatst voor de tewater lating. Grootsche vlootrevue Heidebrand onder Schaarsbergen. Zes H.A. heide verloren. Gevaar voor de „Hooge Veluwe" tijdi' bezworen. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur ontdekte de brandtorenwacht van Schaarsbergen brand op een stuk heide op het landgoed „Heidepol". gelegen naast de terreinen van het landgoed .De Hooge Veluwe" aan den Koningsweg bij Arnhem. De bestrijding van het vuur werd ter stond aangevat door de boschbrandweer van Schaarsbergen, welke versterking ont ving van de brandweer van Arnhem, van militairen van het Arnhemsche garnizoen en van jongelieden van het R.K. werkkamp „De Kempenberg". Na ruim twee uur werken had men het vuur onder de knie. Een oogenblik werd gevreesd, dat de vlammen zouden overslaan op de bosschen van „De Hooge Veluwe", doch door het aanleggen van brandgangen wist men dit te voorkomen Ongeveer zes tot zeven hectaren heide en eenig opgaand hout, dat verspreid op deze oppervlakte stond, werden een prooi der vlammen. Men zoekt de oorzaak, van den brand in onachtzaamheid met vuur, doch zulks staat niet vast. Deur van dieseltrein open gezet. is xoo'n kokertje "AKKERTJES" een reisapotheek op sichielf, want helpen snel en goed bij hoofdpijn, „wagenziekte", onbehaaglijkheid, maar ook bij kou, koorts, griep, enz. AKKER-CACHETS Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. 5690 (ingez Med.) Reiziger uit den trein gevallen en gedood. Gistermiddag is de 28-jarige apotheker J. Nijmans uit Waalwijk onder de ge meente Schalkwijk uit den Dieseltrein ge vallen. die te 14.39 uur van Culemborg vertrekt. De man was op slag dood. Het slachtoffer bevond zich met vrouw en kinderen in den trein. In verband met de hitte had hij het schuifportier van den trein geopend, om zoodoende van den frisschen wind te kunnen genieten. In de bocht, die de spoorlijn bij Schalkwijk maakt, is hij uit den trein geslingerd. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL TE BERGEN-OP-ZOOM. Gistermiddag omstreeks twaalf uur is op den Antwerpschestraatweg te Bergen op Zoom een ernstig ongeluk gebeurd. Een autobestuurder, de heer Moesbaak uit Ber- gen-op-Zoom iMoerbeek) reed, door plot seling naar links uit te wijken, den van tegenovergestelde zijde komenden motor rijder, den heer de Boer, eveneens ter plaatse woonachtig aan. De heer de B. wiens echtgenoote op de duozitting had plaats genomen, werd met haar tegen den grond geslingerd. Mevrouw de B. bleef be wusteloos liggen en werd in een nabijzijnde woning binnengedragen. Zij bleek een ern stige hoofdwonde alsmede verwondingen aan de armen te hebben bekomen, en klaagde na tot bewustzijn te zijn gekomen over inwendige pijnen. Per auto is zij naar haar woning vervoerd. Haar echtgenoot liep slechts lichte verwondingen op. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd en moesten worden weggesleept. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gisteravond omstreeks negen uur is op den Van Heemstraweg te Beuningen de 16-jarige M. Schiks, toen hij, op zijn rijwiel gezeten, uit een zijstraat den weg kwam oprijden, tegen een passeerende personen auto. bestuurd door den heer S. uit Eist ge reden. Met een zware hersenschudding is de jongen naar het liefdegesticht te Beunin gen overgebracht. Korten tijd na aankomst aldaar is hij overleden. De auto, die nog trachtte uit te wijken, reed tegen een bermpaaltje, waarbij zij ern stig werd beschadigd. DE CELLULOSE VAN DE ALPINE V. Thans negen personen In arrest. Het onderzoek van de Rotterdamsche politie in verband met de aanhouding door experts, belast met de schaderegeling van de Alpine V, van een vrachtauto, die niet minder dan 300 K.G. cellulose bleek te be vatten, afkomstig van de Alpine V en welke door de vinders zonder meer werd verhandeld, heeft merkwaardige resultaten opgeleverd. Na de eerste aanhouding van een twee tal personen, welke zich in de vrachtauto bevonden, kwam zich een opkooper bij de politie vervoegen, die verklaarde reeds ■twee malen een partij cellulose tot een to taal van 3900 K.G. te hebben afgenomen van de bewuste verkoopers. De rivierpolitie heeft daarop een controle gehouden onder de opkoopers, wat er toe geleid heeft, dat de twee mannen, die inmiddels waren vrij gelaten, weer werden aangehouden en met hen nog een drietal arbeiders, die ook reeds eerder in verband met deze kwestie waren gearresteerd. Dit waren de 50-jarige losse werkman J. F. B., de 44-jarige losse werk man A. K., beiden goede bekenden van de politie, alsmede de 53-jarige havenar beider P. D. Als nieuw lid van deze com binatie werd éveneens aangehouden de 45-jarige scheepsbouwer P. M. N„ die met het drietal bleek te hebben samengewerkt. Door deze aanhoudingen kreeg men een schat van nieuw materiaal in handen, het welk leidde tot de arrestatie van een twee de groep rivlerjutters, bestaande uit den 20-jarigen fabrieksarbeider W. S., den 25- jarigen stoker G. S. en den 23-jarigen ex peditieknecht E. W. H., die na aanvanke lijk ontkend te hebben, een volledige be kentenis aflegden. De helers kochten de cellulose voor een halve of een cent per kilogram en ver kochten alles weer voor twee cent per K.G. De experts hebben uitgemaakt, dat de cel lulose zeker nog 6 cent per K.G. waard is. Alle negen aangehouden personen zijn ter beschikking van den officier van justi tie gesteld. Twee van hen zullen zich heb ben te verantwoorden voor heling, de an deren voor diefstal. Het onderzoek wordt nog voortgezet en het is niet onwaarschijnlijk dat nog meer aanhoudingen zullen volgen. ONGELUK MET EEN HEISTELLING. Bij den tunnelbouw aan den Leidscheweg te Utrecht heeft een ongeluk plaats ge had, dat nog goed is afgeloopen. Men was bezig een heistelling op te lichten en had reeds twee zware steunbalken opgetakeld, toen er plotseling beweging in de boomen kwam. Men kon deze niet meer tot stil stand brengen en beide balken kwamen met een hevigen slag neer op een pand, waarin een drogisterij gevestigd is. De spie gelruit werd versplinterd en de in de étalage aanwezige voorwerpen werden groo- tendeels vernield. Het personeel en de omstanders, die in vrij grooten getale ondanks het late uur aanwezig waren, bleven ongedeerd. Er werd veel ontreddering teweeg ge bracht tusschen de kabels en hulpbalken, die zich ter plaatse bevonden. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak, die echter moeilijk zal zijn na te gaan. SCHEEPSONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. Aan boord van het lichterschip De Drie Gebroeders, dat langszij het Duit.sche stoomschip Njassa in de Lekhaven te Rot terdam ligt, heeft zich Zaterdag een ernstig ongeluk met doodelijken afloop voorgedaan. Men was bezig rollen staaldraad van on geveer 50 K.G. gewicht over te laden uit een lichter in de Njassa. waarbij gebruik werd gemaakt van laadboomen. Tijdens deze werkzaamheden is een schroefpen uit een van de takelblokken losgeschoten, waardoor het takelblok naar beneden kwam. De 29-jarige P. v. N. werd door het vallende blok getroffen. De man is naar het havenziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. ONTDUIKING DER CLEARING- VOORSCHRIFTEN Na drie maanden op vrije voeten gesteld. Ongeveer drie maanden geleden is aan de grens te Wyler bij Nijmegen aangehou den een der groote autobussen van de reisonderneming v. d. R. te Grave. Eenige chauffeurs der onderneming, die in den wagen zaten, werden aangehouden, even als de vrouw van Van der R. De chauf feurs werden spoedig op vrije voeten gesteld, doch mevr. v. d. R. werd in voorarrest ge houden. onder verdenking motoronderdee- len, welke in Duitschland waren vervaar digd, te hebben ingevoerd, zonder bij de betaling aan de clearingvoonschriften te GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Twee ernstig gewonden. Zaterdag omstreeks kwart voor 12 was ln de Molengraafschestraat te Breda de bakker R. S. voor zijn winkel bezig brood in zijn bakfiets te laden. Uit de Tennisstraat kwam een groote vrachtauto van Arps be schuitfabrieken aanrijden, terwijl tegelij kertijd uit de richting Zamdtoerglaan de straatfotograaf Maassen met groote snel heid per motorfiets naderde, zoodat een botsing vrijwel onvermijdelijk was. De bestuurder van de vrachtauto wist echter op het laatste oogenblik zijn stuur nog naar links om te gooien, zoodat de motorrijder langs hem heen kon schieten, om eenige meters verder tegen een huis op te botsen. Ongelukkigerwijze echter weigerde de rem van de vrachtauto, zoodat deze het trottoir opreed, daarbij bakker R. S. overrijdend en zijn zoontje tegen den muur drukkend. Tegen den muur bleef de vrachtauto staan met een der zware wielen juist op het lichaam van R. S„ die eerst bevrijd kon worden, nadat de auto was op gevijzeld. R. S. bleek zoodanig gewond te zijn. dat zijn toestand hopeloos is. Hij is per ziekenauto naar het St. Ignatiuszleken- huis vervoerd, evenals zijn zoontje, dat bij het tegen den muur gedrukt worden beide beenen had gebroken. De motorrijder Maassen had behalve eenige ontvellingen geen noemenswaardige kwetsuren opge- loopen De Piet Hein, waarmede het Prinselijk Paar weldra de Nederlandsche wateren zal bevaren, nadert meer en meer zijn vol tooiing. Rondgeleid door den heer Ernst Crone, voorzitter van de technische commissie be last met den bouw van het Prinselijk jacht, hebben wij Zaterdag weer eens een kijkje op het schip genomen. Hoog rijst het prachtige witte vaartuig op in de loods die het weldra zal veriaten om het ruime sop te kiezen. Er wordt op de Amsterdamsche scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. hard gewerkt om het vaartuig tijdig gereed te krijgen. Op 25 Maart is de kiel gelegd, acht dagen later waren alle spanten en waterdichte schotten, de tal- looze verbanddeelen en alle huidplaten te zamen gevoegd, zoodat men reeds toen den scheepsvorm kon bewonderen en vandaag is het schip op de slee geplaatst voor de te waterlating, die Zaterdag 14 Augustus te half drie zal plaats hebben. Aan boord krioelt het van werklieden. Er moet nog veel gebeuren, maar er wordt met liefde en opgewektheid gewerkt. Alles zal op tijd gereedkomen Het inwendige van het schip. De betimmering van de groote deksalon, 3.50 bij 5.50 meter, is al voor het grootste deel gereed. Tegen de voorwand worden een bureau, een buffet, een theekast, en een radiotoestel gebouwd. Langs den bak- boordswand is onder de breede vensters een bank aangebracht en onder de stuur- boordswand bevindt zich een breede boe kenkast. In het midden van het prachtige, met eschdoornhout betimmerde vertrek zullen een groote tafel en eenige metalen stoelen een plaats vinden. In deze salon komt de trap uit, die naar de verblijven van de gasten voert. De achterwand van den deksalon is geheel van glas. Door de deur komen we in het ruime achterdek, waarover een zonnetent kan worden ge spannen Boven de salon ligt het sloepen- dek. De davits zijn reeds aangebracht, doch aan de beide sloepen, een roeiboot en een motorboot wordt nog gewerkt Ook deze beide vaartuigjes, een ge schenk van de watersportwereld, zijn weer prachtstukjes van scheepsbouw kunst. De motorboot, uitgerust met een sterken motor, zal 45 a 50 K.M. loo- pen. zoodat het Prinselijk Paar ook de kleinere kanalen, vaarten en plassen waar het jacht niet kan komen, op een veilige, vlugge en geriefelijke manier zal kunnen bezoeken. Vervolgen we onzen tocht over het schip, vanuit de deksalon nemen we den trap naar beneden. Op een portaal komen de hutten voor de gasten uit. Twee fraaie éénpersoonshutten en een groote tweeper soonshut bieden ruimte en comfort aan vier logé's. De éénpersoonshutten kunnen worden samengevoegd tot een tweeper- soonsverblijf. Meer naar voren, dus vlak onder den salon, is het slaapvertrek van het Prinselijk Paar gelegen, een vertrek dat zeer fraai wordt ingericht, en dat van de rest van het schip afgesloten is door twee waterdichte schotten. In het voorste gedeelte van de „Piet Hein" bevinden zich behalve de hutten van de bemanning, de stuurhut, betimmerd met teakhout, de dienkamer, een keuken en een groote eetsalon voor 6 a 8 Dersonen. Dit vertrek, dat weer met eschdoornhout betimmerd is. belooft bijzonder gezellig te worden. Door de breede vensters zullen de Prins en de Prinses volop van het fraaie Nederlandsche landschap kunnen genieten. In het eetzaaltje zijn ingebouwde buffetten en een schrijfbureau voor den Prins aan gebracht. Het schip heeft zes waterdichte schotten en overal geluiddempende lagen aange bracht om het stampen van de beide 160 b.k. dieselmotoren zoo weinig mogelijk te doen doordringen. De heer De Vries Lentsch. en zijn staf, de scheeosarchitect H. W. de Voogt, archi tect. ir. S. van Ravesteyn, de firma Mutters en gebr. Stork en Co. te Hengelo hebben alle eer van hun werk. Het is in alle op zichten een orachtig schip geworden, een schip dat binnenkort de trots van onze binnenwateren zal ziin en dat gestation- neerd wordt in de Sixhaven te Amsterdam. De tewaterlating oo Zaterdag a.s. zal met een eenvoudige plechtigheid gepaard gaan. De groote dag. De groote dag waarop de overdracht van het schip aan het Prinselijk Echt paar zal plaats hebben is Zaterdag 28 Augustus. Dit zal een onvergetelijkcn dag worden voor de zeil- en roeiwereld van Nederland. Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen zich dien dag te 4 uur te Mui den aan boord van de Piet Hein bege ven. Het Prinselijk Paar wordt namens het algemeen comité tot aanbieding van een Nationaal Huwelijksgeschenk ontvangen, waarna het schip zee zal kiezen. Na de bezichtiging heeft de plechtige overdracht plaats van het zoo bij uitstek nationale geschenk, aange boden door geheel ons volk. Deze plechtigheid zal door den eigen radiotelefoniezender van het schip worden uitgezonden en via de K.R.O- kunnen worden beluisterd. Na overdracht het schip zal dan on geveer bij den vuurtoren van het Buiten Y zijn gearriveerd wordt Prinses en Prins, die juist jachteigenaar zijn geworden, een grootsche hulde gebracht door een vloot van zeil- en motorjachten. Een vlootrevue, die na het passeeren van de Oranjesluizen wordt gevolgd, door een hulde van de Ne derlandsche roeiwereld. Ongetwijfeld zal leder bezitter van een jacht willen deelnemen aan deze huldi ging, waarvoor inschrijfformulieren zijn te verkrijgen ten kantore van de organisato ren, de Kon. Verbonden Ned. Watersport- vereenlgingen, N.Z. Voorburgwal 104. hebben voldaan, terwijl zij tevens verdacht werd van deviezensmokkelarij. Naar wij thans vernemen is mevr. v. d. R. op vrije voeten gesteld op grond van het feit, dat ontduiking van de clearingvoor- schriften niet van dien aard is, dat langer voorarrest noodzakelijk moet worden ge acht. Bovendien bleek zij niet direct schul. dig te zijn aan deviezensmokkelarij. LIJK GEVONDEN TE SLEEUWIJK. Zaterdagmiddag is in de Btesbosch bij Sleeuwijk het lijk gevonden van den 49- jarigen landarbeider A. Verwoerd, gewoond hebbende in de gemeente De Werken en Sleeuwijk. Het hoofd vertoonde een groote wonde. De politie stelt een onderzoek in. DE KAMPER-VERDEDIGINGSWERKEN En de aangehouden journalist. In aansluiting op een vorig bericht kan worden gemeld, dat de Duitsche journalist die te Kampen werd aangehouden toen hij foto's van de verdedigingswerken nam, C. Sch. uit Dusseldorp is. Het bleek, dat hij reeds vele jaren reizen in Nederland maak te. Hij verklaarde, dat hij, uit zuiver toe ristisch oogpunt, een beschrijving met foto's van Kampen wilde geven. Aange zien men van den IJsel naar Kampen foto- grafeerende, de kazemat voor de lens krijgt, was deze op de foto gekomen, doch de bedoeling was een foto van het stads beeld te nemen. Nadat de film uit zijn camera ontwikkeld was, bleek de kazemat er eenige malen op voor te komen. Er is dan ook proces-verbaal tegen den verslaggever opgemaakt. De camera is teruggegeven, doch de film met. De journalist betoonde zich over het in cident in het minst niet verontrust en meende zelfs dat hij zijn „arrestatie" zeer wel zou kunnen gebruiken in zijn relaas over zijn zwerftocht naar Kampen. Vad. BUITENLANDSCH GEMENGD. Aanvaring in het Kanaal. 600 passagiers aan land gebracht. In den nacht van Zaterdag op Zon dag te omstreeks halfeen is het Brit- sche stoomschip Clan Macneil ter hoogte van Duinkerken in aanvaring gekomen met de Belgische kanaalboot Princesse Marie José, die op weg was van Dover naar Oostende met 600 pas sagiers, onder wie 350 jonge meisjes, aan boord. Aan den voorsteven ge raakt, dreigde de Belgische boot te zinken, doch de kapitein kon het schip in de nieuwe buitenhaven van Duin kerken brengen, waar men de passa giers aan land bracht. Op het oogenblik van de aanvaring sliepen alle pasagiers. De Clan Macneil wilde de haven van Duinkerken binnen varen en aangezien het zicht uitstekend was, begrijpt men niet hoe de aanvaring is geschied. Uit voorzorg liet de kapitein van het Belgische schip S.O.S.-signalen uit zenden, waarin hij zeide, het schip westelijk van de haven aan den grond te willen zet ten. Onmiddellijk vertrokken toen sleep- booten uit Duinkerken en zonder de min ste paniek werden de passagiers aan boord van de sleepbooten gebracht Vier gewon den werden naar het ziekenhuis vervoerd. PERSONEN-TREIN ONTSPOORD. Twee dooden. Gistermiddag is op den lijn Brno-Deutsch- brod iTsjecho-Slowakijei een personen trein ontspoord. De machinist en de stoker werden zwaar gewond en overleden spoedig aan hun verwondingen. Vijf pas sagiers liepen lichte verwondingen op. BRUG INGESTORT. Tijdens de illuminatie van de oevers van de Murg ter gelegenheid van het vader- landsche feest te Gernsbach in Duitsch land is een brug ingestort, waarop een groote menschenmenigte plaats had ge nomen. Twintig personen werden gewond, waarvan vijf zwaar. BOSCHBRANDEN IN FRANKRIJK. Waarschijnlijk tengevolge van bliksem inslag is des nachts brand uitgebroken in Foret de Liège. die zich over een opper vlakte van verscheidene hectaren in de richting van Cap Ferret heeft uitgebreid, 's Middags bewoog zich het vuur nog steeds voort in de richting van den oceaan, zoo dat men voor het blusschingswerk de hulp van de troepen heeft moeten inroepen. Ook in het bosch van Saint Laurent du Medoc is een brand uitgebroken, die zich uitstrekt over een gebied met een straal van verscheidene kilometers. Het front van den brand heeft een totale lengte van naar schatting 25 K.M. en strekt zich uit van Listrac tot Hourtin. Troepen helpen mee hét vuur te bestrijden. Men doet alles om de huizen van het dorpje Picard, dat door het vuur omringd is, te beschermen. TREINONTSPORING TE BRUGGE. Zateiv.agmiddag is de trein Bnissel- Oostende bij het binnenkomen van het station te Brugge ontspoord. Locomotief en tender sloegen om. De stoker werd ern stig gewond, terwijl de machinist en een vijftiental reizigers lichte verwondingen opliepen. BLAUW BAND VOL ABOMA WIT BAND EXTRA LICHT 5692 (Ingez. Mee.) Slachtoffers van het water Weer zeven menschen bij het zwemmen verdronken. Bij het zwemmen in de Waalhaven te Rotterdam, ter hoogte van het kam peerterrein v. d. Rotterdamschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, verdween gistermiddag de 23-jarige Noorsche zee man K. Sather, verblijf houdende in een logement aan de Westzeedijk, plot seling in de diepte. Zoodra men merkte dat de man niet meer bovenkwam, dook de zeventienjarige expeditie-knecht F, Vervorst naar den drenkeling en haal de hem spoedig boven water. Leden dor E.H.B.O. vingen onmiddel lijk met de toepassing van kunstmatige ademhaling aan. Geruimen tijd werd zuurstof toegediend, maar dit mocht niet meer baten. Te Vreeswijk is gistermiddag te vier uur bij het baden in de Lek verdronken de 15-jarige L. Hugo, afkomstig uit Gouda. Na een half uur dreggen is het lijk opgehaald. De jongen was bij fami lie te Utrecht gelogeerd. Bij het baden in de Maas onder ie J gemeente Cuyk, is gistermorgen oal halfelf de 15-jarige H. Broeren ver-T dronken. Na een half uur dreggen heeft de politie het lijk opgehaald. Toe passing van kunstmatige ademhaling! mocht niet meer baten. Waarschijnlijk! trad de dood in tengevolge van hart- p verlamming. De 28-j. G. B. is Zaterdagavond om-I streeks halfzeven bij het zwemmen in I de Waal bij Kerkdriel verdronken. Men I is terstond gaan dreggen, doch is dl nog niet in geslaagd het lijk te vinden! Te Wijhe is gistermiddag de 21-jarige I G. J. Edelijn bij het baden in den IJssel verdronken. Gisteravond is de 24-jarige S. Brou wer uit Wolvega, bij het zwemmen in 1 de veenscheiding te Heerenveen ver- j dronken. In Deest (Maas en Waal) waren I Zaterdagmiddag de twee dochtertjes I van den heer v. d. Werf in een kolk I aan het baden. Plotseling zonken daj kinderen in de diepte weg. Het 14* jarige dochtertje verdween en kwaol niet meer boven. Het jongere meisje I geraakte bewusteloos en kon nog doof I ijlings toegeschoten buren uit bet I water gehaald worden. Het lijk is later opgevischt. MILITAIRE AUTO OMGESLAGEN. Vier dooden. Gisteren is te Praag een militaire vracht-1 auto met zestien inzittenden bij het len van een ander voertuig in een bocnji omgeslagen. Acht personen werden zwaar i en vier licht gewond. Van de zwaargewon* den zijn er vier in het ziekenhuis overleden, i De toestand van twee der zwaargewonden is ernstig. BOOTJE OMGESLAGEN TE DENNEVlUE Zes inzittenden verdronken. Aan het strand van Denneviile nabij Garteret in Frankrijk is een bootje ra» acht personen, waarvan vijf kinderen, doo. den stroom meegevoerd en omgeslage Zes inzittenden zijn om het leven ge* men: twee anderen, een meisje van ac I en een jongetje konden gered worden. Uitgesproken: - C. F. C. J. Zuidmeer. kruidenkoopnw Voorschoten. Leidscheweg 265. R.-c J inr. H. O. Feith. Cur.: rar. W. B. n. j skes. Heskes, Leiden. q, In de week van 2 t/m. 7 Augustus^, werden in Nederland 46 faillissemen uitgesproken. 4—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 12