BINNENLAND Engelsch-Italiaansche toenadering POROL 78ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 Augustus 1937 Derde Blad No. 23732 s BUITENL. WEEKOVERZICHT ,We zullen nog heel wat moeten repeteeren voor het harmonieert' PJN/T ÏKIETTEREN SPREEKCEL W ereldt entoons telling te New-York. BELANGRIJKE BESLISSINGEN IN KOMKOMMERTIJD. 'Augustus is de komkommertijd bij uit nemendheid. De parlementen plegen dan op reces te zijn, vele ministers met vacan- 11e, kortom, de staatsmachines staan dan veelal stil. En zoo is het grootendeels he den ten dage ook. Grootendeels, niet ge heel, want er zijn nog vraagstukken han gende. die de geregelde aandacht eischen. Terwijl daar bij Vogelenzang, in ons éigen rustig landje, de Jeugd van 41 landen als in een soort tweede kruistocht demon streert voor vriendschap en vrede Ja- panneezen zelfs naast Chineezen! blijft ir. het woordenboek der grooten het woord oorlog bestaan en komt uit het Verre Oos ten nog altijd oorlogsrumoer tot ons. Moge de jeugd-bezieling overslaan op degenen, die leiding moeten geven aan de maat schappij! De vraag „oorlog of vrede" is daar In Azië nog niet definitief opgelost, doch al Binken de laatste berichten weer iets gun stiger, de rauwe realiteit schijnt naar den oorlog te drijven, onafwendbaar. Weliswaar is nog niets beslissends geschied, maar de kern der vraagstukken is niet meer te veranderen. Om den vrede te bewaren, moet China de Noordelijke provincies aan Japan afstaan; weliswaar niet in naam doch toch in wezen, want autonomie voor Hopei en Tsjahar staat gelijk met een Ja- pansche expansie en amiexatie in nabije toekomst. Zoo willen het de Japansche mi litairen, die volkomen volmacht hebben ge kregen en daarvan gretig gebruik of wil men misbruik maken. Het liefst zou men daaraan dan nog verbinden een toetreden van China tot het Duitsch-Japansch anti- tzolsjewistisch verbond, doch dat is slechts Iets bijkomstigs, waarover te praten valt. Tot dien prijs kan China den vrede koo- pen. Maar zal het dien prijs willen beta- kn? Ziedaar de vraag, waarvan alles af hangt en waarop het antwoord niet is te geven. Officieel heeft China- zich nog niet vastgelegd; men kan slechts gissen en gevolgtrekkingen maken uit hetgeen men waarneemt. En die waarnemingen zijn niet bepaald gunstig te noemen. De openbare meening ia het Hemelsche Rijk is fel vijandig, zelfs joodanig, dat men kan spreken van een volkomen lam leggen van den Japanschen handel op China; de boycot van Japansche goederen is nog nooit van een dergelijken omvang geweest als op dit moment. Er is geen regeering, die zich aan den volkswil kan onttrekken en zeker niet in het Oos ten Maarschalk Tsjang Kai Sjek kan de anti-Japansche stemmingen niet negee- ien, wil hij zijn prestige niet in de waag- tthaal stellen. Doch aan den anderen kant, mag hij den strijd wagen met de uitrus ting van het Chineesche leger en zijn heterogene samenstelling? De keurtroepen van den maarschalk zelf heeten volkomen litgerust in Westerschen geest, maar de KitEn bovendien, in hoeverre valt te (•kenen op.de trouw der diverse generaals de vele provincies? Blijkbaar om deze •trog te toetsen, zijn de diverse gou verneurs naar Nanking ontboden en zij lijn gekomen, zonder uitzondering, waar in men voorloopig een gunstig teeken mag ::n van de Chineesche eenheid, doch zal t; zoo blijven? Haast maakt men niet en Ét is te begrijpen, daar de tijd ten voor- etle van China werkt; zoowel wat mobi- tatie als bewapening betreft als wat de mogelijkheid van een ingrijpen der andere mogendheden aanbelangt, gezwegen nog Jan het feit, dat een langdurig sleepend- touden der kwesties Japan financieel en konomisch op zware lasten stelt. Een aan valsoorlog zal voor de Chineezen onmoge lijk zijn, het gaat hoogstens om een ver- fedigingskrijg, waarbij de bedoeling moet voorzitten Japan uit te putten, mede door Je zoozeer gevreesde guerilla-taktlek, die voor Japan totdusver ook Mandsjoekwo onveroverbaar heeft gemaakt. Toch zal vermoedelijk de beslissing niet te lang meer kunnen worden verschoven, tant de komst van den Japanschen gezant Kawagoe naar Nanking zal of de verlossing brengen dan wel den oorlog Met spanning mag men de komende be sprekingen tegemoet zien. Blijven de Ja pansche eischen wat zij zijn, dan vreezen te het ergste In de Spaansche aangelegenheden komt ten geen stap verder, hetgeen vermoe delijk best naar den zin van Duitschland en Italië is, waar men handig het verzet der Russen tegen de Engelsche plannen, speciaal dan het toekennen van de rech ten van oorlogvoerende aan Franco, heeft aangegrepen om de schuld voor een even tueel mislukken der niet-inmengings-poli- tiek op de sovjets te werpen, hoewel dat in de practijk toch niet geheel zal op- Saan. Steeds duidelijker treedt aan den dag, dat men nooit verder zal kunnen ko men dan een handhaven van den schijn- tGestand, die men totnutoe kunstmatig beeft weten te redden. De gang van zaken Spanje geeft bovendien geen uitkomst, "aar van eenige beslissing te velde geen sprake is en vermoedelijk voorloopig ook 'tl niet te bereiken zal zijn. Een gunstig teeken voor ons werelddeel is ongetwijfeld, dat het ernst wordt met de pogingen om Engeland en Italië weer tot elkaar te brengen. De briefwisseling tosschen Chamberlain en Mussolini moge dan al geen concrete feiten hebben opge- leyerd. zij heeft toch ten zeerste de stem- uiing bevorderd en oogenschijnlijk den weg leopend voor ernstige besprekingen to na verschiet. Het laat zich aanzien, dat En gland op een of andere wijze zich zal "verleggen bij de realiteit van de Italiaan se verovering van Abessynië, niet op "jscn houtje, doch in overleg met Genève. schoone droom te meer wordt daar mede begraven, maar de werkelijkheid kan Ju eenmaal niet genegeerd worden. Komt Jet zoover, dan is een geweldige steen des Janstoots uit de Europeesche politiek ver dwenen, maar het zal toch nog eenige Jtoeite kosten. Ook voor Frankrijk is de kwestie niet zonder zorg. Men vreest daar, "at de Engelsch-Italiaansche vriendschap Rel eens zou kunnen worden hersteld op pi kosten, trots de verzekeringen uit Jtote en Londen, dat daarvan geen sprake *a' zijn. De Fransohe regeering gaat het '•'"uwens binnenslands ook niet naar den JJeeze, daar het verzet tegen de financieele Wütiek der regeering steeds meer voedsel Jtodt, de communisten zijn druk doende n dit opzicht het Volksfront te ondermij- en de socialtsen moeten op afstand «1 volgen ?VAM TIJDSCHRIFTEN. R.K. Bouwblad. Het Augustus-nummer van het RK. Bouwblad heeft den volgende inhoud: Waar gaat gii heen?; Landhuis te Vaas- sen; Een kruisweg door Adriaan van der Plas; Bij een reliëfwerk van St. Dominicus; Tentoonstellingen; Nieuwe uitgaven en Allerlei VERKEERSBORDEN GEVRAAGD. Een lezer vestigt de aandacht op het feit dat bij verscheidene smalle bruggen hier ter stede waarop auto's niet of met moeite elkaar kunnen passeeren, het plaat sen van een verkeersbod van het type zoo als er een staat bij de brug aan den Haag- weg (achter de spoorwegovergang!), een z.g. voorrangsbord voor het verkeer van een zijde, is nagelaten. Zijns inziens is dit te betreuren, aan gezien deze nalatigheid vaak aanleiding geeft tot materieele schade (beschadigde spatschermen). De verkeersveiligheid zou er ten stelligste mede gebaat zijn. indien in deze behoefte werd voorzien. NACHT RUMOER. Een bewonei van de Prins Frederiksiraat klaagt er over dat de bewoners van die buurt 's nachts herhaaldelijk door blaffen de honden, die daar los rondloopen. uit hun slaap worden gehouden. DE PARKEERGELDHEFFINGEN. De K.N.A.C. schrijft ons: Zooals bekend is heeft de KNAC. ge durende het laatste vijftal jaren bij her haling haar stem tegen het steeds toene mend euvel der heffingen van Parkeergel- den voor automobielen verheven. In tal van adressen aan de Kroon. Minister en Ge meenteraden heeft zij op het onwensche- lijke en onbillijke dezer heffingen gewezen terwiil bovendien op haar instigatie daar over een tweetal processen tot in hoogste instantie gevoerd werd. Behalve den onaangenamen overlast, die door deze heffingen aan het automobiel rijdend publiek wordt aangedaan is het voornaamste bezwaar daarin gelegen, dat door deze heffingen het totaal aan lasten dat door het motorisch-verkeer wordt op gebracht weder zeer aanmerkelijk wordt verzwaard. Immers de .staangelden", die te Rotter dam f.27 per iaar). Den Haag (f.12), Heerlen (f.40). Haarlem (gemiddeld f.12). worden geheven welke bedragen onge twijfeld voor verhooging vatbaar zullen blijken en, tenzij daaraan paal en perk wordt gesteld, ook weldra in andere ge meenten zullen worden geëischt vormen reeds thans naast de dubbeltjes en kwartjes heffingen op de parkeerterreinen, een niet onbelangrijk^ -ost op het budget van den automobilist In Februari i.l werd door de KNAC. met zeer veel voldoening kennis genomen van het toen door de Re peering tot uit drukking gebrachte standpunt, dat voortaan dergelijke heffingen niet meer zouden wor den toegestaan, omdat het der Regeering onwenschelijk voorkwam de réeds op het automobilisme druk :ende heffingen nog door de gemeentelijke „parkeergeldheffin gen" te doen verzwaren. Sindsdien echter bleek, dat dit standpunt practisch weinig effect zal hebben, omdat daardoor de reeds bestaande parkeergeld- heffingen onaangetast worden gelaten en de Gemeenten daardoor niet worden be lemmerd om in een anderen vorm. n.l. door het verpachten van parkeergelegenheden, gelijk thans te Utrecht en Arnhem en bijv. ook te Zierikzee gesch'edt. geheel buiten de bemoeienis van de Kroon om. hetzelfde doel te bereiken. Naar aanleiding daarvan heeft de KJ4. A.C zich nu wederom met een adres ge richt tot de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Waterstaat In de bijbehoorende uitvoerige Nota van Toelichting geeft zti een overzicht van de thans reeds bestaande parkeergeldheffingen te 's Gravenhage, Rotterdam. Haarlem, Utrecht. Arnhem, Heerlen Zwolle. Zierikzee enzwaarbij zij er op wijst dat in tal van andere gemeenten dergelijke heffingen reeds zijn Ingevoerd of in voorbereiding zijn Zij wijst erop dat slechts door wetswijzi ging. n.l van de Motorrijtuigenbelasting- wet en de Gemeen te-wet. het euvel dezer beft neen afdoende zal zijn fe keeren. De K.N A C hoopt dat de Regeering over eenkomstig het door haar tot uitdrukking gebrachte standpunt bereid zal zijn deze wetswijziging te bevorderen. Zonnebrand, Smetten en.Slukloopen van Huid en Voeten. verzacht en' geneest men mei Deo* 30-60 90 cl. Tube SO cl. Bi| Apoth Droglitro 5620 (Ingez. Med.) 'Nederland zal vertegenwoordigd zijn. De regeeringspersdienst deelt met betrekking tot de wereldtentoonstel ling, welke in 1939 te New Vork zal worden gehouden mede, dat de Neder- landsohe regeering, mede namens de overzeesche gewesten, de uitnoodiging tot deelneming, welke van de regeering der Vereenigde Staten is ontvangen, zal aanvaarden. Nadere berichten omtrent de organisatie van deze deelneming zullen t.z.t. worden gepubliceerd. HET INTERNATIONAAL R.K. ESPERANTISTENCONGRES. De slotzitting. Gisteren is het 18e internationaal con gres der R.K. Esperantisten-Unie te Den Haag gesloten. De dag werd geopend met een H. Mis in de kerk van den H. Jacobus, aan de Park straat, waar de predikatie in Esperanto gehouden werd door prol. Berkers, uit Mechelen. In de Ridderzaal werd de slotzitting van. het congres om halfell geopend door den heer Heilker. Deze verwelkomde jhr. M. L. van Nispen tot Sevenaer, lid van het eere comité en hoofdredacteur van „De Resi dentiebode". Deze sprak het congres toe. Daarna volgde een zeer geanimeerde dis cussie over verschillende belangrijke onder werpen, waaraan vooral de Tsjechische, Ftransche, Belgische en Joegoslavische af gevaardigden deelnamen. Slotredevoeringen werden gehouden door de heeren Heilker, Brouwer en Damen. De vergadering werd bezocht door den directeur van het Haagsche postkantoor, die eveneens eenige woorden tot de con gressisten richtte. In het congresbureau was namelijk een afzonderlijk postkantoor in gericht. waarvan overvloedig gebruik is gemaakt. Het druk bezochte congres werd onder groot enthousiasme gesloten, nadat beslo ten was. dat het volgende congres in 1938 te Lubljana Lalbach, in Joego-Slavië zal worden gehouden. GESCHIL DR. DETERDING EN DE VEEHOUDERIJ-CENTRALE. Naar het „Hbld." verneemt is er eenigen tijd geleden een ernstig geschil ontstaan tusschen dr. Henry Deterding en de Vee houderij-Centrale en wel over den prijs, dien dit crisislichaam aan dr. Deterding had gerekend voor de door hem van haar gekochte en naar Duitschland gezonden varkens. Door vergelijking n.l. van dezen prijs met dien welke naar naderhand bleek aan een ander in rekening was gebracht, kwam de heer Deterding tot de ontdek king, dat hij ruim een ton te veel had be taald. althans vergeleken bij den prijs, waarvoor aan bedoelde groote firma was geleverd. Na besprekingen, die een ernstig karak ter hebben gedragen, is aan dr. Deterding geldelijk satisfactie verleend. J. TONCKENS r. Gisteren is na een langdurig lijden in den leeftijd van 32 jaar overleden de heer J. Tonckens, burgemeester der gemeente Norg sedert 1935. voordien burgemeester van Zweeloo. DR. E. HELDRING. Dr. E. Heldring een der directeuren van de Koninklijke Nederlandsche Stoomvaart- Maatschappij, zal met ingang van Septem ber a.s. deze maatschappij na een bijna/ 40-jarige werkzaamheid verlaten. Na deze functie te hebben neergelegd, zal de heer Heldring in verband met zijn voorzitter schap van den raad van bestuur der Java- China-Japan-lijn een reis naar China en Japan ondernemen. JUBILEUM DE NEDERLANDSCHE PERIODIEKE PERS. De vereeniging de Nederlandsche Perio dieke Pers. waarin zich. ter behartiging van hun vakbelangen, georganiseerd heb ben de uitgevers van eens of meermalen per week of per maand verschijnende bla den of tijdschriften, zal den llden Sep tember as. vijf en twintig jaren hebben bestaan. Het bestuur heeft zich voorgenomen in de eerste dagen van die maand dit feit met de leden eenigszins feestelijk te her donken. Reeds bereidt een daarvoor aangewezen commissie sedert eenigen tijd de viering van het jubileum voor. Deze viering zal gedeeltelijk bulten den besloten kring ge schieden en wel te 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 September benoemd tot burgemeester dei- gemeente Graauw en Langendam mr. F. J. Schlüter.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9