Jamboree nadert het einde LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Zaterdag 7 Augustus 1937 Tusschen de scheerlijnen in Vogelenzang Faïitastiseh lichtspel van het Indische contingent AGENDA De Jamboree, welke zooveel tijd van voorbereiding heeft ge vergd en welke zooveel drukte en bedrijvigheid in geheel Ken- nemerland heeft gebracht, heeft haar langsten tijd al weder achter den rug. We tellen vandaag reeds den achtsten dag na de opening en er resten ons hierna officieel nog slechts twee dagen. Dat wil echter niet zeggen, dat dan reeds de dorpsche stilte in het schoone Vogelenzang zal zijn teruggekeerd. Want Dinsdag, Woensdag en Donderdag zijn er nog de groote excursies voor de buitenlandsche padvinders, welke opnieuw hooge eischen aan de Spoorwegen zullen stellen. Maar, we hebben het de laatste dagen telkens weer kunnen ervaren, het speciaal voor de Jamboree aanmerkelijk uitgebreide station Vogelenzang is zeer goed in staat dergelijk massavervoer te verwerken. Ook de opruiming van het kamp na het vertrek van de buitenlandsche gasten vereischt nog eenige dagen en dan behoort deze Jam boree weer tot het verleden. Althans in haar gedaante in Voge lenzang, maar in de herinnering van de duizenden deelnemers van geheel de wereld zal zij nog jarenlang blijven voortleven, want, in vergelijking met hetgeen we over de voorgaande Jam boree's hebben gehoord, moet de onze wel de mooiste zijn ge weest. En dan zwelt ons hart van trots, omdat Nederland ook op dit internationaal gebied weer zoo'n goede beurt heeft gemaakt. Alle deelnemers zijn in hooge mate tevreden over hetgeen hun hier geboden is. Zooals geméld, Is Z. K. H. Prins Bern- hard gisterochtend geheel onverwacht in het jamboree-kamp aangekomen. Aan het einde van zijn bezoek aan het Indische kampement heeft de Prins zijn handteekenlng gezet in het gastenboek, waarbij hij door Prins Gustaaf Adolf werd gafotografeerd. De Prins nam hiervoor echter revanche door een foto te nemen van den Zweed- schen prins, toen deze zijn handteekenlng schreef. Ais een aardige bijzonderheid vernamen we nog het volgende: Toen de heer Ranneft den Prins vroeg, zijn handteekenlng boven die van lord Ba den Powell te zetten, antwoordde de Prins laconiek: „neen, hier kom ik na den ohief" en hij plaatste den naam Bemhard onder de handteekenlng van den chief scout. Op zijn rondgang bracht Prins Bernhard ook nog een bezoek aan het kamp van zijn begeleider. Prins Gustaaf Adolf van Zwe den, waar hij eveneens op een stuk leer zijn handteekenlng zette. M De belangstelling voor de jamboree be gint nog steeds niet te luwen. Eiken dag opnieuw stroomen de compacte massa's bezoekers de poorten binnen. In de omgeving van Vogelenzang en op de parkeerplaatsen zien we auto's uit alle deelen van het land en ook zeer vele bui tenlandsche wagens. En onafzienbaar zijn de lange files van fietsers, die van alle kan ten naar de tijdelijke wereldstad komen peddelen. Daarnaast komt dan nog het groote contingent, dat de spoorwegen dage lijks aflevert. In de treinen kan men slechts met gToote moeite een plaatsje be machtigen, en velen moeten zich, dicht op eengepakt, met een staanplaats tevreden stellen. Voor de jamboree heeft men alles over. En in opgewekte stemming, aange stoken door de broederschap, welke op de jamboree heerscht, zoekt men contact met medereizigers, om maar vast over de Jam boree te kunnen praten, en na het bezoek aan het terrein ls die prettige stemming nog verhoogd en er wordt vast niet gemop perd als een trein soms wat lang op zich laat wachten. Want, en dit is volkomen be grijpelijk, aan de in het spoorboekje aan gegeven tijden kunnen de spoorwegen zich op dit drukke traject waar thans alle trei nen in Vogelenzang stoppen, niet geheel en al houden, maar daartegenover staat weer het voordeel, dat er zoo heel veel treinen gaan. In de arena. Het programma in de arena ving gisteren aan met het défilé van ongeveer 2000 meis jes van het Nederlandsche padvindsters gilde voor de chief guide. Het was een prachtig gezicht, al die meis jes in haar donkerblauwe uniformen, die zich na het défilé en na een schitterende rally in een grooten boog rond de eere tribune schaarden. Op deze tribune bevonden zich de chief guide in het uniform van het wereld bureau, de chief scout, prins Gustaaf Adolf van Zweden, de leidster van het Neder landsche padvindersgilde, mevr. E. van den Bosch-de Jong, de directrice van het we reldbureau voor girl-scouting, Catherine Furst en eveneens in uniform de Ranee van Dharkanal. Na het eerste gedeelte van de toespraak van mevr. van den Bosch begaf de chief guide zich op het terrein, waar zij onder luid gejuich de Wereldvlag aan de afdee- ling Vlissingen overhandigde. Van de tribune sprak de chief guide, na dat zij de meisjes had verzocht plaats te nemen, de girls toe. Zij zeide verheugd te zijn, dat de meisjes in zoo grooten getale waren opgekomen. Haar was gezegd, dat er „eenigen" zouden komen en daarom had zij nooit kunnen denken, dat het zoo velen zouden zijn. De chief guide dankte allen hartelijk voor hun schitterenden opmarsch en zeide dat het heden voor haar een dag was om nooit te vergeten. Zij spoorde de meisjes aan om in het kamp van de broeders te gaan zien wat zij tot stand hebben ge bracht. Wij, aldus de chief guide, zullen trach ten in ons zusterschap het voorbeeld van onze broeders te volgen. Toen mijn man het spel van verkennen voor jongens uit vond, zijn we de scouts reeds twee jaar later gevolgd, toen hij ook een spel voor ons ontworpen had. En toen weerklonk plotseling door de luidsprekers de nog krachtige stem var. den grijzen leider: „Ik vond het niet uit, maar de meisjes vonden het zelf uit", (har telijk gelach). Lady Baden Powell zette vervolgens uit een, hoezeer de padvindstersbeweging reeds is gegroeid en bracht de groeten over van alle padvindsters uit de geheele wereld, wier moeder of beter wier groot moeder zij is (gelach). Daarna uitte zij de hoop dat de meisjes van het Nederlandsche padvindstersgllde met groot enthousiasme zullen trachten te slagen in haar spel en werk. Met een „good luck for you all" besloot de chief guide haar toespraak, waarvoor zij met een luiden yell werd beloond. Onder hartelijke toejuichingen verlieten daarop na het slotwoord van mevr. v. d. Bosch, op wier voorstel drie cheers op lady Baden Powell werden uitgebracht, de meisjes, de arena, om plaats te maken voor het gebruikelijke défilé en de landen- demonstraties. De Nederlandsche padvindsters hebben haar grooten dag gehad, waaraan zij zeker langen tijd een prettige herinnering zullen bewaren. De onvermoeide chief. Wat ons eiken dag opnieuw opvalt, is het jeugdig enthousiasme, waarmede de chief scout van vroeg tot laat door het geheele kamp trekt. Bij elke gelegenheid van eenige impor tantie is hij aanwezig en altijd gaat van hem dezelfde charme uit en het is of zijn gelaat tot allen, die hem ontmoeten, niet alleen, zooaJs hij het zelf zoo graag zegt, de internationale verbroedering uitdraagt, maar ook wil zeggen: „Weest welgemoed". Woestduin. Zooals we vroeger reeds hebben vermeld, zijn 3000 Nederlandsche padvinders onder gebracht op Woestduin. Dit terrein staat niet in rechtstreeksche verbinding met het groote kampeerterrein en ligt op betrekke lijk grooten afstand daarvan. Dit is om twee redenen te betreuren. In de eerste plaats omdat deze jongens daardoor het eigenlijke doel van de jamboree geza menlijk in één groot kamp bijeen te zijn ter bevordering van de internationale ver broedering eenigzins voorbijschieten, en zij dus betrekkelijk ook slechts als bezoe kers in het groote kamp verschijnen en voorts omdat het bezoek aan dit kamp zich als gevolg daarvan beperkt tot ouders en andere familieleden. Want het is hier het meest ideale kam peerterrein van Vogelenzang en het kamp is keurig ingericht, al heerscht er wel een ietwat strenge tucht, zoodat de jongens van het groote kamp aan Woestduin reeds den naam hebben gegeven vancon centratiekamp. Dit is natuurlijk overdre ven, want de jongens van Woestduin heb ben het even goed op elk gebied als de be woners van het groote kamp en voor zich hebben zij bovendien het voordeel dat de kampeergelegenheid er beter is en, wat hun misschien niet zal berouwen, zij worden er niet gehinderd door al te nieuwsgierige blikken. De rijke Amerikanen. Het is bekend, dat de Amerikanen met een zeer luxieuze kampeerinrichting naar Holland zijn gekomen. Maar daarnaast hebben ze ook de noodige duiten meege bracht. welke bij hen nogal erg los in den zak zitten. Want zij geven zeer veel geld uit, en al lerlei voorwerpen worden door hen gekocht, waarbij zij soms niet eens naar den prijs vragen, doch eenvoudig de hand met geld uitstrekken en den verkooper zelf het be drag er af laten nemen. Dat daarbij echter wel eens minder oirbare handelingen zijn gepleegd, hebben verschillende jongens tot hun nadeel moeten ondervinden. Wij heb ben gehoord, dat een Amerikaansche boy op het marktterrein van de jamboree een filmtoestel wilde koopen. De prijs werd hem genoemdongeveer 500 gulden. Oh well, zei de scout en hij schreef doodkalm een cheque voor dat bedrag uit op de bank van Mees en Zonen, twee tentjes verder. Dat op die manier het geld wel een beetje spoedig opraakt, laat zich begrijpen en we hebben dan ook al vele Amerikanen gezien, die telegrafisch toezending van meer geld hebben aangevraagd. Alles voor de jam boree. Als papa het nu maar stuurt, want hoe zouden die verwende Amerikanen het hier anders moeten uithouden. Het lichtspel: „De vijf geschenken aan den Sultan". Gisteravond heeft het Indische contin gent op de Jamboree een lichtspel opge voerd, dat door duizenden toeschouwers werd bijgewoond. Op de eeretribune waren aanwezig, hoofdverkenner staatsraad Rambonnet, de ministers Slotemaker de Bruine en Weiter en prins Gustaaf Adolf van Zweden. De wachtenden werden reeds eenigen' tijd in de Indische sfeer ingewijd door de uit de luidsprekers opklinkende gamelan- muziek. Om tien uur des avonds nam het spel een aanvang. Het stuk was genaamd „de vijf geschenken aan den Sultan" en het speelde in 1637. De korte inhoud ervan komt op het vol gende neer: De sultan van Modjopait (op .fava) ont vangt ter gelegenheid van zijn verjaardag de gelukwenschen vanzijn eigen volk en van de vorsten der omliggende landen. Alle afgezanten bieden hem een geschenk aan, dat een karaktereigenschap van waar levensgeluk symboliseert, en geven een daarbij passende demonstratie van hun eigen volksgebruiken. De gezant der Molukken biedt hem pijl en boog aan, symbool van kracht, terwijl zijn krijgslieden de eeuwenoude tjakaleie, een krijgsdans vertoonen. De edelen van zijn eigen volk bieden hem een kostbaren kris aan, een symbool van ridderlijkheid, en vertoonen daarbij een van die kostelijke oude wajangdan- scn, waarom de Javaansche cultuur we reldberoemd is. De gezant van China biedt een sieraad aan in den vorm van de bekende pijlpunt, waarmede de Chineezen vijfduizend jaar geleden de Noordpunt in het kompas aan gaven. Dit geschenk symboliseert doelbe wustheid. Het gevolg vertoont het vijftig eeuwen oude spel van den draak. De draak, de god, die regeert over water en lucht, wordt in dit spel vertoond als een uiting van groote vreugde. De gezant van de Nederlanden biedt een Jacobsstaf aan, symbool van eenvoud; zijn musketiers vertoonen eenige excercities. Tenslotte komt het Arabisch gezant schap. Het biedt geen stoffelijk huldeblijk, doch opent voor hem, na een plechtigen groet in het Arabisch, op wonderbaarlijke wijze het jaar 1937. De bevolking treedt op om zich te vereenigen onder het teeken van wereldbroederschap: de broederhand. De sultan met zijn geheele gevolg sluit zich daarbij aan, en trekt op om den chief scout van de geheele wereld te huldigen namens de jeugd van Nederlandsch-Indië. Tafereel vier werd verzorgd door de Hll- fertheimgroep te Hilversum, de Mango- Kwamegroep te Baarn en de Ericagroep te Bussum. De opmarsch in tafereel 5 werd verzorgd door padvinders uit alle landen. In de groote arena was een gedeelte der eeretribune door schijnwerpers verlicht, dat aan de achterzijde werd afgescheiden door palen met wimpels. Het geheel bood een fantastisch schouw spel, dat werd ingezet met den intocht van den vorst met zijn gevolg, waarna het bo ven omschreven programma werd afge werkt, waarbij de spelers op uitmuntende wijze de hun toegewezen rol vertolkten. Vooral indrukwekkend was het vertoo nen van den grooten draak, waarbij het Chlneesche vuurwerk werd ontstoken, dat veel lawaai en veel rook gaf. De draak sprong echter onversaagd tus- schen het geknetter en de rookkolommen door. maar toen waren dan ook alle gees ten verdwenen. Na het aanbieden van de verschillep.de geschenken, hetgeen met schitterend cere monieel gepaard ging, werden de vlaggen der verschillende naties als symbool van de internationale broederschap binnenge dragen, waarvan de dragers zich rondom de ontvangstplaats opstelden. De sultan verhief zich hierop van zijn zetel en schreed vol waardigheid naar de eeretribune. Daar sprak de hoofdcommis saris voor Indië, de heer Ranneft als volgt: „Zooals het spel getoond heeft, is de kris een van de meest edele geschen ken, welke men kan geven. Hij is een vorst waardig-en-daarom is het, dat de Indische patdvihders hebbenH gemeend een kris le moeten aanbieden aan den chief, dien zij beschouwen als een on gekroond koning. Deze kris, waarvan het staal 200 jaar oud is, werd ge schonken door iemand uit Solo. terwijl alle padvinders uit Indië aan de ver dere bewerking hebben bijgedragen met een cent per man. Namens den chief-scout, die niet aanwezig kon zijn, dankte de hoofd verkenner staatsraad Rambonnet voor Geknield voor een keukenvuurtje zit een stoere padvinder uit alle macht de vlam men, die maar niet goed optrekken willen, aan te blazen. Belangstellend staan een paar kameraden te kijken. Zal het lukken? De padvinder blaast en blaast met bolle wlangen Ja. het lukt. Er komt weer leven in wat zoo even nog slechts een zacht gloeiend, smeulend vuurtje was. De vlam metjes spelen weer om het versch opge worpen hout. er stijgt een aardig rook kolommetje op. Dan opeens, een koeltje. Het rookkolommetje slaat neer en walmt rondom de neusgaten van den ijverig bla- zenden padvinder, die proestend en zijn oogen uitwrijvend opveert. Zijn kameraden lachen. Hij laoht zelf ook. De zoon van den kroonprins van Zweden, eens koning over een groot rijk Het publiek blijft toestroomen naar de jamboree. Duizenden en duizenden. Waar stellen die drommen nu eigenlijk het meest belang in? Het lijdt geen twijfel: de groot ste belangstelling is gewijd aan het chapi ter: keuken en eten. Vooral de dames zijn onverzadiglijk. Niet. dat zit ook maar één kruimpje meepikken, verre van dat. Daar voor hebben zij in de kookkunst van de jongens toch niet voldoende vertrouwen. Integendeel Ze slaan geen keuken over, maar heel haar houding drukt overduidelijk een geamuseerde, maar toch zeer zichtbare CTitiek uit Dat de knapen het vleesch bra den in kluiten boter, waar een heel gezin een week lang mee kan uitkomen, kan er nog mee door. Maar welke Hollandsche huismoeder kan een kreet onderdrukken, wanneer ze ziet hoe een donker Egypte- naartje ernstig kijkend onder zijn rooden fez onverstoorbaar bezig is struikjes bloem kool in den koekepan zachtjes bruin te bakken in een laagje spetterende olie? Welke degelijke huisvrouw kijkt niet mis prijzend naar de tent van de ooliike Sla- meezen. die niet wisten, wat zij met de Hollandsche tuinworteltjes moesten aan vangen en die er nu een slingerende tent- versiering van hebben geregen? Het is ook niet gemakkelijk voor die buitenlandsche jongens om te raden wat ze ter berêidhsg zoo allemaal voortgezet krijgen Getuige de Polen die dezer dagen hun zending levensmiddelen ontvingen en daarbij een groot blik vonden met iets, dat er als een eenigszins vreemde, maar toch niet onsma kelijke jam uitzag. Ze smeerden er een dikke laag van op hun boterham, hapten, kauwden en begonnen in letterlijken zin te schuimbekken. Groene zeep. Wij zijn op bezoek bij de Japanneezen. Hun kamp ligt een eindweegs uit centrum, dicht bij Mexico, het vorstendom Lichtenstein, Portugal, Curacao. Iran. siam etc. Uit- heemsch en gemengd is die groep landen. Wat al vreemde dingen kan men er aan schouwen. Het is er dan ook druk. Nu zitten we in een Japansche tent te midden van een schare glim lachende Japanneesjes. onder de bungelen de. blauwe lampions en zien toe, hoe zij met een rank penseel ingewikkelde karakters schetsen in de handteèkeningenboekjes. die hun in waarlijk al te snel tempo worden toegestoken. Zij kunnen geen geregeld gesprek voeren maar ze penseelen vlijtig voort en trachten inmiddels het hun gast zoo aangenaam mogelijk te maken: met groene thee, die niet naar thee smaakt, maar die verfris- schend is als geen andere drank op de ge heele Jamboree: met Japansch gebak, dat er uitziet als pepernoten, dat klapperend is als biscuit en dat geen smaak heeft, met nog weer ander gebak, dat een beetje op een plakje teerzeep lijkt en dat ook al geen smaak heeft en dat van een zwarte boon wordt vervaardigd en nog een derde soort gebak, wit en kleverig, in den vorm van een wanschapen aardappel en bestrooid met een bruinig poeder en ook dit heeft geen smaak. Vol verwachting kijken de glimlachende Japanneezen u aan. en gij blijft niet achter en zijt hoffelijk als zij. en u vindt alles heerlijk. En de Japannees is verheugd en biedt u een papieren visch aan. die de Japansche jongens mei een stok aan een touwtje bij wijze van vlieger dra vend door de lucht laat zweven. En dan lacht gii even verheugt als uw gastheer en hij vertelt u van den heiligen Jaoanschen berg Foejijama en van de schoonheid van zi.in verre eilandenrijk Vol belangstelling zit ge te luisteren en even wordt uw gast heer ernst'g kijkt u aan en dan glimlach: hij weer en zegt. dat Holland toch zoo veel liikt or zijn Japan Alleen zijn er geen bergen Maar het is net zoo mooi en het is hier heerlijk in het kamp. En samen rookt u een kersenbloesemsigaret, die uw hoofd doet duizelen en gezamenlijk zit gij een oogenblik te kijken naar de zachte glooiingen van het land en het donkere groen der rijzige beuken. Tot een smeekend padvindertje, zijn handteekeningenboekje toesteekt en een gerulschloos penseel een sierlijk en ingewikkeld karakter op het blanke papier vlijt. Een van de treffendste dingen op de ge heele jamboree is wel in subkamp zeven, de hoek der handicapped scouts. Hier zijn in het geheel een honderdtwintig padvinder tjes bijeen, twintig Franschen, dertig En- gelschen en zeventig Nederlanders, die met lichamelijke euvelen te kampen hebben. Er zijn blinden, slechtzienden, doofstommen en kreupelen. Ze kampeeren er precies als alle andere padvinders en zijn er zoo ge lukkig dat men zich daar geen voorstelling van kan maken. Net ais de anderen breekt voor hen officieel om zeven uur de dag aan. Gewoonlijk echter, zoo vertelt ons een der padvinders, die hen dagelijks in alles bij staan. zijn zii er heel wat eerder uit dan wü Ze komen ons dan zelf wekken en dat geeft altijd veel pret. De slechtzienden en de blinden kennen den weg in hun kampe- mentje al zoo goed, dat zii het grootste plezier er in hebben ons wakker te komen maken. Ze vallen wel eens over een scheer lijn. maar dan begint de pret eerst recht. Na het opstaan wasschen De slechtzien den snijden brood voor zich zelf en de blinden en ze smeren het ook,, wel een beetje ongelijk soms. maar dat is wel lek ker. Ze schijnen van boter te houden. De blinden maken dan verder wat muziek, schrijven braillebrieven of luisteren naar wat de slechtzienden hun voorlezen. Zooveel mogelijk doen ze alles zelf. Bor den wasschen tenten ordelijk houden enz. Het ging wel en ze hadden er ook veel ple zier in. maar uiteraard ging het wat lang zaam en daardoor hadden ze voor veel andere dingen geen tijd. Daarom is toen besloten de maaltijden uit den voortrek kerskeuken te laten komen. Nu hebben ze meer tijd en amuseeren zich geweldig Ze trekken ijverig de andere kampen af de kreupelen met hun beugels of krakken in hun wagentjes, de blinden geleid door de slechtzienden en overal en altüd geholpen door de andere padvinders En met harts tocht verzamelen ze handteekeningen en drijven zii den ruilhandel. Het is de eerste maal dat handicapped scouts op deze wijze bij e'kaar op een jam boree kampeeren En het is een succes, zoo groot dat tal van landen, d'e dezp bijzon dere padvinderij nog niet kenden komen kijken en vermoede'iik vol eorde voorne mens weer heen gaan Een woord van zeer grooten lof voor de leiders mag zeker hier worden uitgesproken. Zondag. W. de Zwijgerkerk (Gemeente Gods)Spr. W. Hacking en P. v. d. Woude, 8 uur nam] Maandag. Prediker: Geref. Bond. Spr. ds. Westia Hoeksema, 8 uur nam. W. de Zwijgerkerk (Gemeente Gods): Spr, W. Hacking en P. v. d. Woude, 8 uur nam] DAGELIJKS Pieterskerkraoht 9: Tentoonstelling „Ars Aemula Naturae", 10 uur voorm. tot 5 uur nam. (tot 9 Augustus). BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam. „Wie het laatst kust Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmid dag 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam, „Pygmalion". Woesdag- en Zaterdagnom. 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling. Lldo-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „Showboat". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorloopende voorstelling van 2 tot 7 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater. Haarl.str. 7 „Het lied aan den Bosporus". lederen middag 2.30 u. 's avonds om 7 en 8.15 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 49. 8 u. nam. „Follow the fleet". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur; Woensdag- en Zaterdag-nam. te 2'/i uur. Nova-bioscoop (Katwijk aan Zee): „Ship Ahoy", 2'/i en 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Aug. as. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vlschmarkt 4, tel. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruins Slot. van Bockel, van Driesum en Stoffers. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. het geschenk en den Indischen pad vinders voor de gevoelens, welke tij dezen avond voor den chief-scout oj zoo schitterende wijze tot uiting had den gebracht. Diner Nederl. Padvindstersgiidt te Warmond. Gisteravond is in „Meerrust" te Warmond door het Nederlandsche Padvindstersgllde een diner aangeboden aan de Chief-Guide, lady Baden Powell. Als gasten zaten voorts aan H. H. de Ranee van Dharkanal, die als hoofdleidster van haar land de witte pad- vindstersblouse met zwarte das droeg en daarover de bekende Indische sari; voorts Dame Katherine Farse, directrice van het wereldbureau der meisjespadvinderij; mrs. Copley Hewitt, divisie-commissaresse van Gillingham (Kent)mrs. Fyfe en miss Doeg uit Aberdeen. Aan het diner namen twee oprichtsters van het gilde deel, mevr. J. van der Bergh- jkvr. van Tijen en mevr. Hannesvan Stee nis, twee der eereleden en een 50-tal hoofd en afdeelingsbestuursleden, distrlctscommls- saressen, enz. Mevr. v. d. Boschde Jongh, presidente van het M.P.G., stelde allereerst een dronlt in op H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana, beschermvrouwe van het gilde en Z.K.H. Prins Bemhard, onmiddellijk ge- volgid door een dronk op den Engelschen Koning en het Koninklijk Huls. In haar tafelrede herinnerde zij eraan, hoe sterk allen de kameraadschap en de vreugden ervaren, welke de Jamboree brengt en die de padvindsters reeds van internationale conferenties en kampen uit eigen ervaring kennen. Wij moeten blijven, wat de Chief-Scout bedoelde, toen hij do beweging schiep: een jeugdorganisatie. De presidente besloot haar rede met een dronk op de internationale zusterschap, die evenals de jamboree nader tot den wereld vrede moge lelden. Nadat het jamboree-lied, de beide volks liederen en eenige padvindersliedjes waren gezongen, gaf lady Baden Powell in haar antwoord uiting aan gevoelens van dank baarheid voor hetgeen Nederland door de jamboree te zien gaf. De Ohief Scout en zU zelf zijn diep getroffen, ook door het sym pathieke medeleven van het groote publiek. Tenslotte werden enkele hartelijke woor den tot presidente en hoofdbestuur gericht door de oprichtster, mevr. Van der Beigh. Ordemaatregelen op de wereldjamboree. Teneinde een behoorlijke verkeersrege ling binnen het kamp te waarborgen wor den door het hoofdkwartier van de wereld jamboree de volgende maatregelen getrof fen: Heden om 7 uur worden de loketten voor verkoop toegangsbewijzen van het kamp gesloten. De kampen blijven tot 8 uur voor het publiek geopend. Van 8 tot 10 uur is het marktterrein nog voor het publiek geopend. Van 78 uur bestaat nog gelegenheid kaarten voor het groote kampvuur, dat om 8 uur in de duinen begint, te koopen aan den post Vogelenzangscheweg-Noord. Kaar ten voor het kampvuur worden niet afge geven aan den hoofdingang (Bekslaan). Deelnemers, die per auto komen, kunnen deze parkeeren op het parkeerterrein: vo- gelenzangscheweg-Noord. Om 8 uur 30 worden de hekken gesloten en kan geen publiek meer worden toegeia- ten. Morgen en Maandag worden om 7 uur de hekken voor het publiek gesloten. Gisteren Hebben 500 jongens uit alle dee len van het land die hebben deelgenomen aan een wedstrijd van de Robinsonschoen- fabriek op kosten van deze fabriek een be zoek gebracht aan de jamboree. 2—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6