Rook TRIUMPH LET SPOOR LEI01 LEI OEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 7 Augustus 1937 de 1 cent sigaret die U kent als de beste! GEVEILDE PERC DE BIOSCOPEN SPORT LUCHTVAART THE TIEMYER GIRLS besproken zal worden. De kwestie zal dos over drie weken pas weer be sproken worden. De penningmeester van het non-inter- ventie-comite wees er vervolgens nog op, dat het comité zoo goed als geen fondsen meer had. daar de meeste leden over tijd zijn met hun betalingen. Hij achtte het noodzakelijk, dat de achterstallige bedra gen voor 8 September zullen zijn gestort. De leden zegden toe, hun regeeringen tot betalen te zullen manen. De „Falmnge Fspagnola". Generaal Franco heeft, zoals gemeld, een decreet onderteekend inzake de organisatie van de nieuwe staatspartij de „Falange Espagnola tradicionalista y de las J.O.N.S.". Deze partij zal den grondslag vormen van den nieuwen Spaanschen staat en tot taak hebben, in Spanje het gemeenschapsgevoel en het geloof in de katholieke en imperieele taak te doen herleven. De partij moet een economisch stelsel Invoeren, dat bulten de belangen van individuen, groepen en klas sen om, de productie uitbreidt. De partij bestaat uit actieve leden en aan hangers. Tot eerstgenoemden behooren die genen, die zich aan de partydiscipllne on derwerpen, die reeds lid waren van de oude phalanx, of de traditioanlistische gemeen schap, of die door de redactiecommissie van het statuut zijn toegelaten. Leden zijn ook de generaals, stafofficieren en onderofficie ren van legr, vlopt en luchtmacht en per sonen, die zich speciaal verdienstelijk voor de nationale vryheidsbeweglng hebben ge maakt. Aanhangers kunnen na vyf jaar als lid der party worden toegelaten. Geschiedt dat niet. dan kunnen zy ook geen aanhangers biyven. De eerste nationale raad der party wordt door den leider benoemd en bestaat uit hoogstens 50 en minstens 25 leden. Gene raal Franco verpersoonlykt het meest abso lute gezag Hy ls allen verantwoording ver schuldigd aan God en de geschiedenis en hy benoemt zelf zyn opvolger. Schepen gebombardeerd. Het Britsche tankschip ..British Corporal", dat ter hoogte van Almeria. buiten de Spaansche territoriale wateren, gebombar deerd is en noodseinen uitgezonden heeft, was met een lading benzine op weg naar Engeland. By het bombardement is de radio-instal latie onklaar geraakt, doch naar een Britsch oorlogsschip aan de admiraliteit nader heeft geseind, is de installatie gere pareerd en zet het schip de reis naar Al giers voort.waar het reeds is aangekomen. Tegeiykertyd is ook het Itallaansche schip „Mongiola" door vliegtuigen van on bekende herkomst gebombardeerd. Aan boord bevond zich een waarnemer der Londensche non-interventie-commis sie. Deze waarnemer, de Nederlander de heer De Bruin, brak een arm. Ook is nog een aanval gepoogd op een Fransch schip, de „Djebel Amour," zonder dat deze getroffen werd en verder vlogen de vliegtuigen boven het Fransche schip „Dalpiaz" zonder een vyandelyke hande ling te verrichten. De bemanning van de „British Corporal" heeft gelegenheid ge had de nummers en andere kenteekenen van de vliegtuigen te noteeren. Volgens de Daily Herald zou vastgesteld zyn dat het vliegtuigen van Franco waren. Bombardement van Madrid. Het bombardement van de hoofdstad heeft gisteren tot een uur in den middag geduurd. De granaten, voor het meeren- deej van een kaliber van 155 m.m„ kwamen vooral terecht in de arbeiderswijk Cuatro Caminos. Volgens de officieele mededeelingen zijn er talrijke slachtoffers gevallen. De bevol king bleef zeer rustig, zelfs in de meest bedreigde straten bleef het verkeer ge handhaafd De Zwitsersche bondsraad heeft het Een tip von de sluier is opgelicht! De grootste spiegel ruit van Neder land bevindt zich indeze stad! Maarin welke straat, in welk pand? tel op oma advertentie van Maandag- til brengl U de oplossingI 5630 tlnaez. Med.) Zwitsersche Roode Kruis gemachtigd mede te werken aan de evacuatie van ongeveer vierduizend vrouwen, kinderen en grys- aards uit Madrid door het internationale Roode Kruis. De bondsraad heeft een cre- diet van 80.000 franc tot dit doel geopend. De situatie in het Verre Oosten. Da voorbereidingen duren voort. De correspondent van de „Asahi Sjim- boen" te Nanking beiicht, dat de troepen van de centrale Chineesche regeering op rukken tegen de Japansche garnizoenen te Peiplng en Tientsin. De correspondent schat het aantal der regeeringstroepen op twintig divisies met een totale sterkte van ongeveer 200.000 man Sedert 4 Augustus zyn volgens den cor respondent. 80.000 man Chineesche troepen aangekomen bij de spoorlijn Tientsin- Poekau, die, in samenwerking met 150.000 man uit de omgeving van Pau-Tlng Foe, Pelping en Tientsin willen heroveren. Verder zouden 250.000 man Chineesche soldaten te Soetsjau, Tsjeng Tsjau en Loyang in reserve worden gehouden. Andere Japansche bladen geven derge- Ujke berichten, spreken zelfs van een komende oorlogsverklaring, zoo Japansche troepen te Tsjingtau aan land worden ge zet, etc., doch gereserveerdheid tegenover deze berichten is zeker op haar plaats. Aanvullende credieten in Japan. Het Japansche Lagerhuis heeft de tweede aanvullende begrooting ten be drage van 410 milioen yen In verband met de gebeurtenissen in Noord gekeurd. Het Hoogerhuis zal deze aanvullende begrootli En haar goedkeuren Japansche bewoners verl De duizend Japansche li Hankau hebben besloten de s ten in verband met de toen Japansche agitatie Reeds zhn en kinderen naar Sjanghai v Japansche regeerine heeft g Japansche troepen zich va Hankau moeten terugtrekken sche autoriteiten nemen tydel sehe concessie over. Het bei trekking der troepen zou om denen gegeven zyn, zoo meent in sommige kringen, hoewel autoriteiten te Sjanghai verkli maatregel in overeenstemmtr politiek van Tokio, het incide China niet uit te breiden. Een nieuw bestuur Ilopei cn Tsjahar. Te Tokio is bericht ontvar ping dat de politieke raad Tsjahar zal worden vervans assemblee, waarin alle ond van deze provincies zullen v genwoordlgd. Natuuriyk in geest! Deze assemblee zou zeer bli den geïnstalleerd en zal zie! denkt, verzetten tegen een b van Zuldelyke troepen in Hc har. Voorts zal zy besluiten vincies tegen de ellende vai te beschermen en vriendscha ties met aangrenzende land pen. De Amerikaan Tegenover Journalisten, die deeling deden van de van Ja afkomstige berichten, volgens gen zouden worden gedaan kaansche piloten aan te we Chineesche luchtmacht, heef taris Huil verklaard, dat de i dienst nemen van Amerikam landsche legers eventueel st den toegepast. In welingelichte kringen naar aanleiding van bedoelde dat de wet het dienst nemer op Amerikaansch territorium, Amerikaansche burgers vry 1 nen verlaten, naar China l'l daar laten inschryven voor 1 Volgens statistieken van departement van buitenlan was China in dc maand J grootste afnemer van oor China kocht voor 293.000 d vliegtuigen en voor 17.000 dc revolvers, en uitrustingen ven vliegtuigen. Japan kocht v 203.000 dollar, waarvan 92.0 militaire vliegtuigen en 97.01 motoren voor burgeriyke vlie Ten overstaan van notaris te Lelden Winkelhuis met afzonderll nlng en erf Levendaal 82/8 pakhuizen met, afzonderiyi ningen Nieuwe Brugsteeg 12/1 het pakhuis Levendaal 80 ge< bod staande f 5520 kooDer dc Starkenburg q q. te Oegstgees FABRIEK „CORRECTUM? RAPENBURG 26 LEIDEN TEL. 22 57 2064 üngez. Med.) WIELRENNEN. WEGWEDSTRIJD TE NIEUWE WETERING Naar wy vernemen ls aan het bestuur der Leidsche Ren- en Tourvereeniglng Nieuw Swift vergunning verleend tot het (Ingez. Med.) Casino-Theater brengt deze week een programma, bestaande uit twee films, die men ir. de filmtaal „krakers" noemt. De eerste „kraker" is „Follow the Fleet", een muzikale film met dans, zang en jazz op eer. oorlogsvloot, waarin 't brillante dans paar Ginger Rogers-Fred Astaire zyn reeks weergalooze successen op glorieuze wyze voortzet. Het is wel heel wonderbaariyk, dat iedere film van dit fameuze dansteam haast nog meer geperfectionneerd is dan haar voorgangsters. Ook uit deze „Follow the Fleet" straalt weer een vreugde, een bekoring, die weldadig aandoet. Fred As taire danst en zingt met een soepelheid en een rustige elegance, terwyi Ginger Ro gers hem bijstaat met een gratie en een volgzaamheid, die waariyk volmaakt zyn. Hun beider styl is zoo aantrekkeiyk, dat deze jeugdige charme, deze perfecte schit tering aan ..Follow the Fleet" een zeer by- zonder cachet verleenen. De achtergrond, waartegen de handeling zich afspeelt, is ditmaal de Amerikaansche vloot, en is de marine op zichzelf reeds een dankbaar ob ject voor een grandioos schouwspel, nu Fred Astaire zich onder de jantjes bevindt voelt .men nog meer de gelukkige keuze vrn de vloot. Ook verder is het verhaal byzonder amusant, met dansen afgewis seld, nu eens door den vlotten Fred alleen, dan weer door een solo van de charmante Ginger en niet in het minst door het tech nisch verbluffend resultaat van beiden te zamen De muziek is bovendien heel ge slaagd, met vele .schlagers". De tweede voltreffer is „Een spook te koop", een boeiende satire op Amerikaan sche toestanden, door niemand minder dan den voortreffélyken cineast Réné Clair In scène gezet. De film verhaalt de avonturen van een spook en een kasteel, die hun hootepunt vinden, wanneer de schatryke Amerikaansche millionnair het Schotsche kasteel koopt en het over den Oceaan Iaat transporteeren. waarbij hy een kostelijke persiflage op menschelyke dwaasheden ten beste geeft. Het is alles typisch René Clair: nergens valt hy terug tot de gewone klucht maar overal weet hy het peu van de ver- fynde comedie te bewaren. Robert Donat speelt een prachtige dubbelrol, en Eugene Pallette is de echt-Amerikaansche million nair, een specimen van satire. Regie, spel en fotografie, kortom het ge heel is een ware triomf. Luxor-Theater. Een Weensch biyspel vormt deze week het hoofdnummer van bet nieuwe Luxor-program. „Wie 't laatst kust", heet deze rolprent, die volmaakt op den vacantie-geest ls afgestemd! By het warme weer en den uitgaanssfeer past een vlotte, luchtige comedie en niets kan men zich daarvoor beter wenschen dar deze film, die men één der voortreffelyk- ste prestaties van den vermakelyken Hans Moser noemen mag. De geheele bezetting is uitstekend, maar ver boven alles uit gaat het spel van Moser, die werkelijk on weerstaanbaar komisch is. Plotseling be- vryd van de dwingende voogdy zyner commandeerende echtgenoote bezoekt hy een liefdadigheidsfeest, waar de hoogste bieder aan een jeugdige en knappe film ster een kus geven mag en in een uitbun dige bui waagt Moser èr een kapitaal aan om deze belooning deelachtig te worden. Inderdaad wordt hij de hoogste bieder, maar juist op het critieke moment komt dan onverwacht zyn vrouw binnen en in doodelyken angst drukt Moser de elfdui zend Mark, welke de kus hem kosten zou, .in handen van een verlegen jongeman, die te bedeesd is om den prijs te incasseeren. Wat er daarna geschiedt laat zich nauwe lijks vertellen. Twee liefdesavontuurtjes loopen dooreen; tegelykertyd doet Moser als de directeur van een gramofoonpla- ten-zaak moeite om de reeds eerder genoemde filmster te bewegen haar stem uitsluitend op zyn gramofoonplaten vast te doen leggen; er Ls verder een theater directeur, die „als kinderjuffrouw" van de filmster optreden moet, en tenslotte de verlegen jongeman, die op Moser's dochter verliefd is, in Moser's huis woont zonder dat deze er van op de hoogte is en voor een prins wordt aangezien. Al die verschil lende affaires staan met elkaar in nauw verband en zy geven aanleiding tot de meest dwaze situaties, waarby Moser on- getwyfeld het grootste succes oogst, al ste ken komische talenten als Theo Llngen (de directeur en kinderjuffrouw) en Heinz Rühmann (de bedeesde Jongeman) hem in menig opzicht naar de kroon! Deze film is voortdurend geestig zonder ook maar een enkel moment terug te vallen en ge amuseerd blijft men toekijken tot alle moeilijkheden uitelnaeiyk opgelost zyn en de trlomfanteiyke Moser als de „duvel uit een doosje" door het lokaal snelt waar slechts tevreden menschen byeen zyn, waar twee paar Jonge menschen verliefd op elkaar mogen zijn zonder door anderen gehinderd te worden en waar zelfs een glimlach glydt over het weinig vriendelyke gelaal van Moser's omvangryke echtge noote Naar de bekende operette „Ik heb myn hart in Heidelberg verloren" vervaardigde men in Amerika een operette-film (met Patrlcl Knowless en Garoll Gcodner ln de tot terug- militaire re- men althans de Japansche iren, dat deze >g is met de int in Noord voor ïgen uit Pei- 'an Hopel en ;en door een erafdeelingen /orden verte- i Japanschen inenkort wor- h. naar men -lnnendringen >pei en Tsja- de belde pro- i den oorlog ppelyke rela- len aanknoo- sche vliegers. i hem mede- pansche zyde welke pogln- i. om Amerl- rven voor de t staatssecre- vet tegen het ;n ln buiten- rikt zal wor- merkt men berichten op, i wei verbiedt doch dat de iet land kun- ïizen en zich het leger. het Amerik. dsche zaken uil Amerlka's logsmateriaal. ollar militaire >11 ar geweren, or burgeriyke oor ln totaal 00 dollar aan 90 dollar aan C. van Eek ke bovenwo- !a en twee e bovenwo- 2a, 14/14a en omb'neerd ln heer E. van voor f. 6020. hoofdrollen), welke wel-is-waar de beken de Duitsche sfeer eenigszins mist, maar die toch door haar opgewekte stemming, haar leuke songs, en haar schilderachtig milieu een uur van prettige ontspanning waarborgt. Het Journaal geeft o.m. zeer fraaie op namen van de Jamboree, met de toespra ken van H. M. de Koningin, den chief en met het défilé en de imponeerende rally als hoogtepunten! Trianon-Theater. Er zijn weinig Hol- landsche films uitgebracht, die een zooda nig succes geoogst hebben als „Pygmalion", Shaw's beroemd werk. Deze rolprent heeft met één slag de aandacht gevestigd op Lily Bouwmeester en zelfs tot ln Amerika heeft men haar opgemerkt. Haar persoon lijkheid en gemakkelykheia van optreden, kortom, haar „filmische" hoedanigheden, dragen een verrassend karakter. Het is geenszins noodig, de metamorphose van het in armoede levende bloemenmeisje tot een „groote dame" nog eens te beschrij ven. Slechts zy volstaan, het uitnemende spel te pryzen van Johan de Meester. Eduard Verkade, Matthieu van Eysden en Emma Morel, die volkomen opgewassen zyn tegen Lily Bouwmeester's prachtige creatie. De regie van Ludwig Berger heeft verschillende hoogtepunten, terwyi Akos Farkas met de camera een rustig beeld geschapen heeft. Het voorprogramma is In overeenstem ming met de hoofdfilm, dus voortreffelijk. We beginnen eerst met 40 minuten jour naal, waarin de speciale reportage van de Jamboree, een woord, dat momenteel op ieders lippen ligt. Polygoon maakte een zeer geslaagde opname uit een vliegma chine van het tentenkamp, terwyi vanaf minder hooge regionen de aankomst van en opening door H. M. de Koningin vast gelegd werden, evenals het défilé en de rally, wyi er nog meer sportieve gebeurte nissen in den lande plaats vonden, is ook aan de „Vlerdaagsche" een groote ruimte gewijd. De buitenlandsche sport is ver eeuwigd met de Davis Cup finale en den Tour de France. Het ernstige in de afge- loopen dagen vormt de Flamingo-ramp en het overiyden van Marconi. En dan is de beurt aan Harry Langdon, den grappigen komiek, dien we in langen tyd niet ge zien hadden, met de oergeestlge klucht „Romeo op wielen". Een teekenfilmpje in technicolor gaat nog vooraf aan een .short" uit de nieuwe Warner Bros-pro- ductie. Dat is variété van de beste soort, ongeëvenaarde prestaties van fenomenale artisten. WATERPOLO. S.Z.C. I—POELMEER I 2—2. De eerste degradatiewedstrijd. Deze eerste degradatiewedstryd van Poel meer eindigde in een gelijk spel. Het spel van Poelmeer kenmerkte zich door zenuw achtigheid, waaraan dit geiyk spel voorna- melyk te danken is. Immers wist Poelmeer, toen de zenuwen wat tot rust waren geko men, een 20 achterstand nog op te ha len tot 2—2. Na eenlg doelverkennen wist de linksvoor van S.Z.C. met een hard schot de score te openen (10). Direct hierop antwoordde Poelmeer met een aanval, die door den keeper afgeslagen werd. Door fou tief terugspelen van C Wouters kwamen de gastheeren op goedkoope wyze aan een 20 voorsprong. Nu werd Poelmeer zich den ernst van de situatie bewust. Bliksemsnel rushte Witte onophoudeiyk naar voren. De doelman van S.Z.C. weerde zich echter uitstekend. Lle- zenberg gaf den middenvoor van S.Z.C. geen kans en ook keeper IJdens wist nog enkele malen prachtig te redden. Een goed aangegeven bal aan midvoor Westen, ging vla dezen speler direct door naar Vink, die onhoudbaar scoorde (2—1). Hiermee ging de rust in. Na de pauze was het een vry vlot partytje en minder zenuwachtig, waar by Poelmeer domineerde. Wegens afdryven moest een S.Z.C.-speler 't water verlaten en na eenige combineeren wist Poelmeer haar numerieke meerderheid in een doelpunt van C. Wouters om te zetten. (22). Fel werd thans nog om de overwinning gestre den met Poelmeer het meest in den aanval. Beide partyen vermochten echter niet meer te scoren en zoo eindigde deze wedstrijd, waarin Poelmeer ver beneden haar kunnen speelde, in een geiyk spel. POELMEER I—H.C.Z. I. Maandagavond speelt Poelmeer I om 8 u. haar 2den degradatiewedstryd thuis tegen H.C.Z. I uit den Haag. ZWEMMEN. NIEUW WERELDRECORD SCHOOLSLAG. De bekende Fransche schoolslagzwem mer Jacques Cartonnet verbeterde te Toulouse het yrereldrecord 100 meter schoolslag door dezen afstand af te leg gen in den tyd van 1 minuut 9.8 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van John. Higgins (V.SJ met een tyd van 1 minuut 10 sec. Het Europeesche record stond op naam van Cartonnet zelf met een tyd van 1 minuut 10.6 sec. Het Nieuwe Roxy-Thcater. By tyd en wyie wordt er een amusementsfilm ver toond, die ver uitsteekt boven het gang bare genre en het praedlcaat volmaakt heel dicht benadert. Zoo'n film is „Het lied aan den Bosporus", waarin ieder on derdeel met uitzonderiyke smaak verzorgd ls. Daar is Geza von Bolvary. die de regie voerde en men kent reeds zijn kwaliteiten in de amusementsfilm; daar is verder Ro bert Stolz, die een melodieuze muziek componeerde. Voor de vrouwelyke hoofd rol koos men de beroemde zangeres Jar- mila Novotna, die met haar prachtige stem allen in verrukking brengt, terwijl als haar tegenspeler de sympathieke Gustav Fröhllch geengageerd werd. Ook was men zoo gelukkig, de hand te kunnen leggen op een artlstieken camera-man. die het geheel in een rustige fotografie vatte. Voeg er nog aan toe een pakkend sce nario en men kan zich een voorstelling maken van „Het lied aan den Bosporus" De film begint met een reeks treffende op namen ln de omgeving van het oude Con- rtantlnopel; de Oostersche paleizen en moskeeën vormen een dankbare inleiding, waardoor de sfeer in enkele beelden ge- teekend wordt. In één van die paleizen woont de zangeres Thora Thormalen met haar dochter. Ze is weduwe en niet zoo heel jong meer. Wanneer een kruiser de haven binnengeloopen is, wordt niettemin één der officieren zwaar verliefd op haar, eerst op haar stem en daarna op haar zelf. Het mag dan een ongewone wyze van verliefd geraken zijn, toch is het geens zins onmogelyk. Aanvankelyk weet de of ficier niet, dat de stem en de vrouw de zelfde zyn en er dreigen moeilijkheden uit voort te komen. Op onderhoudende wyze vertelt von Bolvary ons dit verhaal in beelden; prachtige Interieurs staan hem daarby ten dienste en reeds ziet men het gelukkig huweiyk in het verschiet, doch op het allerlaatste oogenbllk komt plots onbewust de dochter de Idylle verstoren en de kruiser vaart weg, mét den officier aan boord, terwyi de zangeres aan den Bospo rus achterblyftEen magnifieke stem heeft Jarmlla Novotna; het is waarlijk een genot, haar te beluisteren en Gustav Fröhllch in zyn smetteloos wit uniform is een waardig tegenspeler. De tweede hoofdfilm „Elke vrouw heeft haar geheimpje" geeft Karin Hardt en Hans Thlmig gelegenheid tot uitstekend spel, Lido-Theater. Het bekende Ameri kaansche tweetal Stan Laurel en Oliver Hardy heeft reeds millloenen menschen eenige oogeablUUen de zorgen van het da- KON. NED. VEREENIGING VOOR LUCHTVAART. Vergadering der Centrale Jeugdcommissie. Onder voorzitterschap van den heer H. Walaardt Sacré hield de Centrale Jeugd commissie van de Kon. Ned. Vereenigin» voor Luchtvaart gisterochtend en gister middag op Houtrust haar jaarlyksche al- gemeene vergadering. Voor deze byeenkomst bestond groote belangstelling. Dertig plaatselyke vereeni- gingen hadden afgevaardigden gezonden. In zyn openingswoord gaf de voorz. 'n overzicht van hetgeen ln dit Jaar wis gedaan en bereikt, waarby hy constateer de, dat het jaar 1936 werd afgesloten met 795 leden. Thans echter zijn de duizend reeds gepasseerd. Spr. herinnerde voorts aan de royale tegemoetkoming van de Kon. Ned. Vereenlging voor Luchtvaart, waardoor het nadeelige saldo van de Cen trale Jeugdcommissie in 1936 ad f. 1725, kon worden omgezet in een voordeellg saldo van 127. Door een financleele bydrage verleende ook de K.L.M. hiertoe haar medewerking. Behandeld en aangenomen werd o.m. een groot aantal voorstellen, welke in het algemeen hierop neerkomen, dat de cen trale jeugdcommissie contact zal gaan zoe ken tusschen den Bond van Zweefvlieg- clubs en de N. L. S., met de bedoeling, een regelmatlgen overgang tot stand te bren gen van jeugdluchtvaartorganlsatie, vli zweefvliegclubs naar N.L.8. Voorts werd besloten, een competitie regeling te ontwerpen voor het houden van wedstryden met modelvliegtuigen. Met overgroote meerderheid werd de centrale jeugdcommissie opgedragen, contact te zoe ken met het luchtverdedigingsfonds, wair- by het in de bedoeling ligt, mede te wer ken aan de propaganda voor dit fonds. KOMEN. mb (Ingez. Med.) houden van een wielerwegwedstryd, gr- naamd de Ronde van Nieuwe Wetering op Zaterdagmiddag 21 Augustus a.s. te lui) vier. Dc afstand zal 75 K.M. bedragen om 10 ronden van cirea 7600 Meter. Reeds kwamen/uit verschillende plaatttw Inschrijvingen binnen en gaven ook ver schillende fabrikanten, Instellingen en win keliers biykén van medeleven door het schenken van prijzen. NIEUW SWIFT. Morgen zullen bulten competitie verband wedstrijden worden verreden waarvoor til de A en B-klasse om waardebonnen zal worden gereden, terwyi voor de C-klasserl een fraaie medaille ls geschonken. A. en B-klasse 10 ronden of 77 K.M., C- klasse 6 ronden of 46 K.M. De start vind plaats om half tien precies aan de Ring vaart. geiyksche leven doen vergeten en hun film „Van kwaad tot erger" voegt daaraan weer enkele van die momenten aan Ut- WIj zien ze hier weer als de twee onaf- scheideiyke vagebonden, die altijd klaar staan hulp te verleenen. waar deze ge vraagd wordt en even vaak van hun rid derlijkheid. ook al ls deze niet altijd on baatzuchtig de dupe worden. Ditmaal komt dc gemoedehjke dikkerd Oliver Hardy zelfi in het ziekenhuis terecht en het zou mis schien al heel slecht voor hem zyn afge- loopen, ware het niet, dat zyn evenknb zich beschikbaar stelt voor een bloed transfusie. Deze heeft plaats, doch he. kwantum bloed, dat van eigenaar verwis selt, is aanmerkeiyk grooter dan ln de be doeling lag van de zuster, welke deze h»n- deling verrichtte en het gevolg ls, dat uit de operatiekamer een broodmagere Hardy te voorschyn komt met de hooge falset stem en manieren van Laurel en een cor pulente Stan met een diepe bas en d# voortvarendheid, waarover voorheen zijd vriend beschikte. Men begrijpt, dat een ei ander een zwaren aanval op de lachspie ren inhoudt! De eigenlyke hoofdfilm „Showboat" doet natuuriyk terugdenken aan de gelijkna mige rolprent uit de eerste periode van de sprekende film, toen o.a. Laura la Plan» er haar trlumfen in vierde. Het zou de moeite waard zyn, om ze in één program ma te vertonnen en daaruit te concludes- ren welk een geweldigen vooruitgang sinds dien dc cinematografie heeft gemaakt, w is zoo langzamerhand een dusdanige grae" van volmaaktheid bereikt, dat wy ons mo menteel niet kunnen voorstellen, dat toe komstige generaties wellicht toch weer ge ringschattend op het werk van dezen zullen terugzien! Op weergaloos-knappe wyze is hier het leven weergegeven van de artisten, die aan boord van hun too- neelboot den Mississippi afzakken zoon»" van het uitbundig enthousiasme, waar mede het gezelschap vooral door de W' gerbevolking wordt ontvangen. Met vol» dige handhaving van den Inhoud van oe eigenlyken roman ls daaromheen een kos telyke show geweven,' welke zich niet leen bepaalt tot het tooneel in de Doe maar zich ook uitstrekt tot de podiums a groote cabarets en zelfs van de opera Chicago. Wij zullen op dit alles wet v» der ingaan: de namen van Paul Rodwo™ Irene Durin, Allen Jones en andere groo heden, die tal van overbekende 1»°'^ zingen, staan er borg voor, dat n'erh'„ werkelijk goeds geboden wordt, een sn - die niet alleen aan de oevers van af sissippl, maar ook ln de Sleutelstad ons twyfeld groote belangstelling zal treks'"

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2