Uitbundige geestdrift in Jamboree-stad WEK DE GAL IN UW LEVER OP De Prinselijke Standaard aangeboden LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Maandag 2 Augustus 1937 Boeiend schouwspel in de Arena Stormloop der 28.000. Soestdijk VRAGENRUBRIEK (Van onzen redacteur). I komen zij over de bruggen geperst en golven dan breed uit over het enorme terrein, dat in minder dan geen tijd geheel gevuld is met een kokende en opgezweepte massa, die niet tot bedaren is te brengen. Nieuwe juichkreten weer klinken, nieuwe cheers worden aange heven, vreeselijke yells worden uitge- stooten, vlaggen worden gezwaaid, hoe den gaan omhoog, één laaiende geest drift al. Het grootc gebeuren, waarnaar maan den en maandenlang door de jeugd van 40 landen is verlangd, waarnaar hun kerend is uitgezien door jongens op IJsland en Nieuw-Zeeland, door ver kenners in Amerika en Japan, behoort En toch zullen maar weinigen gemerkt alweer tot het verleden. hebben, dat hier eventjes het heele pro- De bladzijde in het geschiedboek der I S^amma in het honderd dreigde te loopen Internationale Padvindersbeneging aan delete waarop de opening van de Wereld- defileer-troepen, die hun jongens oogen- Jamboree-Vogelenzang zal worden op- blikkelijk na het uitbreken van deze „pad- geteekend, zal een gouden zijn, zij zal. ook wanneer dit glanspunt in het leven van iederen padvinder door nieuwe hoogtij-dagen is gevolgd, blijven ver tellen hoe voorbeeldig en stipt ordelijk de jeugd der wereld zich in 193" op Vogelenzang heeft gepresenteerd aan den grijzen Chief en diens tallooze gasten, waaronder de Hoogste in den lande. Want niet alleen voor Lord Baden Powell eal deze dag onvergetelijk zijn, doch ook op H. M. de Koningin zal het voorbijtrekken van dit cosmopolitische leger der 28.000 een diepen indruk hebben gemaakt. Dit défilé toch, dat zoo rijk aan afwisseling was, niet alleen door de bonte mengeling van uni- ïormen, die anderhalf uur lang de groote arena met de minuut van aanblik deed ver wisselen, doch bovenal rijk aan afwisseling door de wijze, waarop elk land zijn groet bracht en waaruit zoo duidelijk de aard van ■het betreffende volk bleek, dit défilé toch was wel in de eerste plaats voor Haar be stemd. De kop van den eindeloozen stoet Ame rika zorgde al direct voor een verrassing. Voor de Koninklijke loge gekomen verdwe nen 800 en zooveel handen in even zooveel broekzakken om daar weer uit te voor schijn te komen met een stars en stripes zakdoekje, waarmee de hooge gasten spon taan werden toegezwaaid. Doch dit was niet de eenige bijzonderheid waarvoor de Yan kees gezorgd hadden. En was het nu die zee van wuivende vlagjes, dan wel het groepje in vol ornaat gekleede, met vredes pijp en strijdbijl gewapende Indianen, dat op alle tribunes zoo'n groote geestdrift ver oorzaakte? StilteArmenië, België en China. Doch dat is niets voor de blonde Denen, de hoeden gaan van het hoofd en .de eene cheer volgt op de andere. Wel aardig maar toch een beetje te bedeesd, zeggen de Egyp- tenaren en een oorverdoovende yell hoe produceert zoo'n klein groepje zoo'n mas saal geluid botst tegen de tribunes op. Eén doel! Het Britsche Empire is aan de beurt: groot, machtig en indrukwekkend als het keizerrijk zelf; geen kolonie, protectoraat- of mandaatgebied ontbreekt. Schier alle volksrassen verzameld onder één vlag trek ken door de arena. Elke afdeeling van dit eindelooze contingent, spreekt een andere taal, is anders gekleed, denkt anders, heeft andere gewoonten, doch er is één doel dat zij allen nastreven: verwezenlijking der Jamboree-boodschap van den chief: Vriend schap sluiten. Het défilé gaat voort, nieuwe groepen maken zich los uit de veelkleurige massa op het achterterrein, nieuwe afdeelingen mar- cheeren de arena binnen, worden toege juicht en juichen toe. Drie groote groepen gaan ons voorbij, het boveneinde van elke padvindersstok getooid met een bloem. De eerste afdeeling draagt blauwe, de tweede witte en de derde roode bloemen. Ontelbare stokken gaan de lucht in, drie blauw, wit, roode vakken trekken langs Koningin en ChiefFrankrijk is voorbij. En zoo gaat het voort, anderhalf uur lang. twaalf rijen dik, dicht aaneengesloten. 6teeds maar padvinders, padvinders! Dan eindelijk is.de beurt aan Nederland, voorafgegaan door Ned.-Indié, Saba en Curasao. Niet uitbundig juichend, doch kalm zooals het goeden gastheeren betaamt, trekken zij uitsluitend groetend met de vele vlaggen voorbij. De Padvindersfuric. Nog is het Nederlandsche contingent niet geheel voorbij, of reeds stellen de buiten landers en de Nederlanders, die al door de arena gemarcheerd zijn zich op voor de vele bruggen, die toegang tot het groote veld geven. Trappelend van ongeduld wach ten zij op het sein, dat de Rally, de storm loop naar Koningin en Chief, zal beginnen. Hoewel de aanbieding van het geschenk de Standaard en autowimpel van Prins Bernhard en het défilé eerst om 5 uur. in den namiddag was bepaald, stonden er reeds te half drie afdeelingen op de Toren laan, het verzamelpunt, opgesteld. Geleide lijk kwamen er meer afdeelingen, zoodat te kwart voor vijf een aanvang werd ge maakt met het binnenmarcheeren van den Paleistuin. Voorop ging een groep van zes dames, gevolgd door een dame en drie heeren, die de Prinselijke standaard droegen en die be sloten werd door zeven heeren, allen juist teruggekeerd van de vierdaagsche mar- schen te Nijmegen. De zeven dames en de 7 heeren droegen allen de Prinselijke auto wimpel voor de borst. Na deze groep kwamen de tamboers en Hier en daar wordt behoorlijk gedrongen j pijpers der vereeniging. Vervolgens kwa- vindersfurie" bevel gaven met de storniloo pers mee te rennen en mee te juichen. De jongens waren niet tot bedaren te brengen en of nu al de Chief of de hoofd verkenner met gebaren trachtte duidelijk te maken, dat het zoo genoeg was, het hield niet op. Doch er was op zoo'n laaiende geestdrift gerekend, want plotseling klihkt een harde knal een soort donderbus werd afgeschoten en met dien knal viel een doodsche stilte over het veld. Zoo stil was het dat men de tallooze natievlaggen hoorde wapperen. Rede van de Koningin. Het groote oogenblik van den middag en ongetwijfeld van de heele Jamboree was aangebroken. De Koningin begaf zich naar de microfoon en met een krachtige en hel dere stem hield zij de volgende toespraak, waarvan het eerste en laatste deel in het Engelsch werden uitgesproken. Padvinders, jong en oud, padvinders van alle landen, Ik heet U allen welkom in mijn Koninkrijk en hoop, dat U daardoor zult weten hoezeer Ik Uw beweging waardeer en er belang in stel. Het is voor Mij een voldoening, te zien, dat na jaren van vruchtbaar stre ven, deze prachtige organisatie een wereldbeweging is geworden, die jon gens omvat van alle klassen en van alle naties en die hen ertoe voorbereidt. goede burgers en goede mannen te worden. Moogt Gij immer, thans zoowel als in Uw later leven, trouw blijven aan den padvindersgeest, welke, om spreken met de woorden van Uw Chief, dien Wij hier heden met vreugde welkom heeten, gekenschetst wordt door zijn breeden en onzelfzuclitigen kijk. zijn oprechte vriendschap, zijn daadwerke lijke liefde en zin om met vreugde te dienen. Daarna vervolgde H. M. in 't Nederlandsch: Mij thans tot U. padvindcrs-landge- nooten richtend, wensch Ik in de eer ste plaats een welkom toe te roepen aan hen uit het rijk van overzee, die zich de lange reis hebben getroost om aan deze bijeenkomst in het moeder land deel te nemen. Ik hoop, dat gij van deze Jamboree met schoonc indrukken naar Uw ge boortegrond zult terugkceren. Padvinders uit alle deelen van het rijk, gij moogt nooit vergeten, dat Gij tijdens deze Jamboree gastheer zijt. Vervult Uw taak in dezen met hulp vaardigheid en opgewektheid en doet daarmede den naam van Nederland als gastvrij land eer aan. H. M. besloot haar rede in het Engelsch als volgt: Mogen de dagen, dat gij hier bijeen zijt, gekenschetst worden door den waren padvindersgeest en mogen, door Gods zegen, de vriendschapsbanden, die Ge hier aanknoopt, versterkt en verdiept worden tot ware en trouwe broeder schap, die zal blijven bestaan lang na dat Gij terug zijt gekeerd naar Uw lan den over de geheele wereld. Hiermede verklaar Ik de Jamboree geopend. De Chief. Onder oorverdoovend gejuich heschen twee zee-verkenners onze nationale drie kleur in den enormen vlaggemast. die mid den in de arena staat. Het Wilhelmus werd ingezet en nauwelijks waren de laatste toonen verstomd of daar klonk de sym pathieke stem van den Big Chief. Vast beraden en zeker klonken zijn woorden tot in alle uithoeken van de wijde arena, eer bied afdwingend voor dezen man, die op zoo hoogen leeftijd nog zooveel energie en levenslust ten toon spreidt. Hij sprak on geveer als volgt: Majesteit, ik dank U hartelijk voor Uw aanwezig heid. voor de officieele opening van de Jamboree en voor de schoone boodschap, welke Gij ons vandaag gegeven hebt. Ik en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal In de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheidlng onvoldoende 15, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen In Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles /.wart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weor geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Levcrpilletjes. verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. 2412 angez Med.) 1 'gespeeld door het Julianacorps uit Den UOOr i/i-JQ r rinCeViag ie Haag, welk lied door alle aanwezigen werd meegezongen en helder opklonk tegen het eeuwenoude geboomte. Tot slot bief de voorzitter. Joh. G. L. Berlott, een „Lang icve de Prinses", „Lang Zaterdag heeft de Vereeniging „De leve de Prins" aan, dat door de duizenden Princevlag" bij de aanbieding van het kelen werd overgenomen en eindigde met tweede deel van het huwelijksgeschenk h°eraSeroeP- dezer vereeniging aan het Prinselijk Hierna begaf het dagelijksch bestuur van „De Princevlag" zich naar het bordes, waar jhr. Dedel de heeren aan het Prinse lijk paar voorstelde. De heer Berlott hield vervolgens een toespraak tot de vorstelijke personen, waarin hij vreugde uitte over het voorrecht, dat het tweede gedeelte van het huwelijksgeschenk van „De Princevlag" alle deelen van het land waren de af- je princevlag persoonlijk werd aanvaard, deelingen per trein of autobus gearri- Het was ons een bijzondere eer, aldus spre ker, als grootste en meest universeele Oranje-organisatie in den lande, bestem ming te ontvangen bij uw huwelijk de Standaards voor uw paleis en uw auto's te mogen aanbieden, een geschenk, zoo volkomen liggend in de lijn onzer vereenl- warem Dit waren niet minder dan 115. b?,0gt hTet bevordere" Y^n het vlaggen. Konden in Januari nog slechts paar, tevens op grootsche wijze wapen schouw gehouden. Zij heeft daarbij met niet minder dan ongeveer 4000 leden gedeeltelijk in uniform, gedeel telijk in burgerkleeding, voor de Prinses en Prins te Soestdijk gedefileerd. Uit veerd en voor lien, die per auto of motorfiets kwamen was er de attractie aan verbonden een herinneringsme daille te ontvangen, mits zij om 3.15 uur op het parkeerterrein te Baarn cn de voortrekkers die ijlings een cordon hebben gevormd, hebben hun handen vol met het in toom houden van deze geweldige, enthousiaste menigte. De leiders zien het gevaar van een ontijdige Rally en via de luidsprekers wordt het bevel gegeven om terug te trekken op het achterterrein. „An ders zullen er ongelukken gebeuren," zegt de kalme stem voor de microfoon. „Come on Boys, come on." De Boys hebben geleerd, wat gehoorzamen is en zonder dralen trek ken de 28000 terugdoch een klein groepje heeft de opdracht verkeerd begre pen en verkeert blijkbaar in de meening, dat het sein tot den stormloop is gegeven Tien maken zich los uit de terugtrek- kenden, anderen twijfelen, ze volgen en daar stormt het heele leger de arena binnen, vlaggen en stokken in de vuist geklemd, brullend en juichend, men de verschillende afdeelingen, onder broken door het muziekcorps Juliana uit Den Haag en het s-Hertogenbosch' Mu ziekcorps uit den Bosch, 't Was een fleurig schouwspel, daa» al die vlaggen en keurige uniformen te zien. Naast de oranje blanje bleu-vlag, werden veel rcod-wit-blauwe ■vlaggen meegedragen Het hoofdbestuur droeg uitsluitend de rood-wit-blauwe vlag. De muziekcorpsen stelden zich op het gazon voor het bordes van het Paleis op. De afdeelingen, welke in uniform waren even eens, terwijl de ndet-geuniformeerde afdee lingen terzijde van het bordes een plaats vonden. De groep met den Prinselijken Standaard posteerde zich vlak voor het bordes. Bij het verschijnen van het Prinselijk paar op het bordes, gevolgd door baronesse van Heemstra, jhr. Dedel en jhr. Röell, gingen op eeir commando de vlaggen recht omhoog en neigden de vaandels. Fanfares Gil UY1LUC11 uc vattiiucu. ranidit» waarts, voornaarts. Als een vloedgoll weerklonken, gevolgd door het Wilhelmus, de standaards voor Prinses Juliana wprden overhandigd, thans zijn wij blijde het ge schenk te kunnen completecren en het zij ons vergund daar thans bij te voegen het album, vervaardigd door het medelid, den heer Dick Meester, bevattende de namen van de Princevlag-leden, die behalve aan het algemeene geschenk, ook tot dit bijzon dere geschenk bijdroegen. Zich tot Prins Bernhard richtende, merkte spreker op, dat de samenvlechting in diens standaard van de heraldische mo tieven uit het wapen van het Huis van Oranje en drie uit het wapen van het Huis van Lippe Biesterfeld, niet slechts zinne beeldig is. Wij weten aldus spreker dat het de uiting is van een zeer gelukkige werkelijkheid, waarover ons volk zich uiter mate verheugt. Na deze rede klonk handgeklap en hoera, geroep, de tamboers sloegen een roffel en onder het spelen van „Wien Neeriands Bloed" ging op het dak van het Paleis de Prinselijke standaard in top. Hierna bood de heer Berlott het fraaie album aan. De Prinses en Prins stelden aan de aan bieders verschillende vragen, waarbij de heer Berlott vertelde, dat de Standaard gedragen werd door leden, welke zoo juist van de Vierdaagsche te Nijmegen waren teruggekeerd. De vorstelijke personen daal den daarop de treden van het bordes af en lieten de overige bestuursleden aan zich voorstellen, terwijl zij zich ook eenige oogenblikken met de deelnemers aan de Vierdaagsche onderhielden. Zoowel de Prinses als de Prins getuigden, dat zij het geheel zeer decoratief en fleurig vonden. Zoodra het Prinselijk paar weer op het bordes was teruggekeerd, klonken com mando's en nam het défilé een aanvang, dat de Prinses en de Prins tot het einde volgden. ben er van verzekerd, dat iedere scout en I leider Uw boodschap mee naar huis zal nemen en dat zij iederen padvinder zal aansporen hun groote werk hier en in de wereld verder uit te dragen. Ik dank U daarvoor van harte, niet alleen namens de j scouts, die thans in Holland zijn, maar uit naam van de geheele padvinderswereld. Wij zijn bijzonder bevoorrecht, dat we onze Jamboree kunnen houden in Holland, een land van groote mannen, die zooveel succes hebben bereikt op kunstgebied, in handel en industrie, een land. dat het een. trum is van vele conferenties en bespre kingen om vrede in den wereld te brengen. Onze Jamboree in Holland, met zijn his torie en voorbeeld, zal alle padvinders aan. sporen hun werk voor een internationalen vrede voort te zetten. Uwe Majesteit heeft heden een grooten stoot voorwaarts gegeven ln de bevordering van den vrede en een aanmoediging om onze taak voort te zetten in de padvinders broederschap. welke thans ls geworden een „Junior league of nations". (Jeugd-Volken- bond). Daarvoor en voor de eer door u aan onze Jamboree aangedaan, dank ik nogmaals hartelijk. Na deze woorden brak een nieuwe golf van enthousiasme los en slechts met de allergrootste moeite wist men den padvin ders te beduiden, dat zij zich nu moesten terug trekken om de Koningin gelegenheid te geven de loge te verlaten. Onder uit bundig gejuich verliet Hare Majesteit, even later gevolgd door den Chief en hoofdver kenner Rambonnet het terrein. Het feest der wereldjeugd ls begonnen! Een bezoek aan het theater. Zaterdagavond hebben we nogeens een bezoek gebracht aan het groote theater achter het marktterrein, waarin gedurende de Jamboree door verschillende landen demonstraties worden gegeven, welke tel kens varieerend zullen zijn. Er werd een repetitie gehouden van een dezer voorstellingen en we kunnen niet anders zeggen dan dat het programma keurig was verzorgd. Nadat de IJslanders op voortreffelijke wijze eenige liederen ten gehoore hadden gebracht, verscheen de groep Winterswijk ten tóoneelé. die in boerencostuum op klom pen twee oud-Twentsche dansen ten beste gaven, zij oogstten hiermede veel succes en vooral de aanwezige Amerikaansche pad vinders. die toch zoo bijzonder op klompen gesteld zijn. al valt het loopen er op hun niet mee. gaven hun bewondering voor deze folkloristische prestatie luidkeels te kennen. Staaltjes van forsch behendigheidswor- stelen gaven vervolgens de IJslanders te zien. waarna in kleurige costuums een aan tal Polen eenige volksdansen uitvoerde, welke eveneens groot succes hadden Het muzikale gedeelte van het program ma werd opnieuw verzorgd door de Hon garen, die op uitmuntende wijze czardas- muziek vertolkten. Ook de dans-demonstraties van de Hon garen waren van hoog gehalte, evenals de nationale dansen van Armenische verken ners. Nog meer nummers volgden met evenveel succes, waaruit blijkt, dat het den padvin ders hier aan cultureele ontspanning ook niet ontbreekt. Deze voorstellingen worden speciaal voor verkenners georganiseerd doch daarnaast wordt ook gedeeltelijk publiek toegelaten De voorstellingen worden eiken middag gegeven van 2 30 uur. 4.15 uur en 7.30 uur. De N.I. padvinders op de Jamboree Het contingent padvinders van Ned.- Indië ls uitverkoren om op den dag waarop door allen hulde gebracht wordt aan den chief-scout „Baden Powell's Day", één der hoofdnummers van het programma te ver zorgen. Dit zal het lichtspel zijn. HiervooT heeft men in den boezem van het con tingent een fantastische voorstelling ontworpen en wel in zulk een vorm dat Indische dansen hierin passen, doch te vens op allegorische wijze hulde kan ge bracht worden aan den geest van broeder schap welke allen bezielt. De voorstelling is in het kort als volgt: de sultan van Modjopalt viert feest. Ver schillende afgezanten komen hem hulde brengen, o.a. de afgezant van de Molukken, die bij zijn bezoek de Tjakalele, den fan tastisch wilden Molukschen krijgsdans, uit voert. Zijn eigen volk demonstreert wajang- dansen De afgezant van China biedt hem geschenken aan. Ten slotte gaat de voorstelling meer de realiteit benaderen, doordat allen, namens de jeugd van Nederlandsch-Indië, hulde brengen aan de geheele wereld, bezield van den geest van broederschap en eenheid. Deze hulde zal dan den chief-scout ten deel vallen. In deze slot-apotheose is een verrassing verwerkt, welke wij ndet mogen verklappen, doch waardoor fantasie en werkelijkheid wel zeer passend zijn saamgeweven. Verlichting waterkamp. De hoofdkwartier-commissaris voor de zeeverkenners deelt mede, dat de gondel vaart ln de trekvaart op Vrijdag 6 Augustus a.s. gewijzigd is in een verlichting van het Jamboree-waterkamp aan de ringvaart en van de aldaar liggende verkenners-vloten. Op dien avond zal tevens een kampvuur gehouden worden. waaraan de buitenland- sche zeeverkenners zullen deelnemen. Het publiek heeft dien avond toegang tot het waterkamp der Jamboree. De ingang van het waterkamp is gelegen bij de halte Bennebroek van de blauwe tram. Kaarten voor de Jamboree zijn geldig als toegangs bewijzen voor het waterkamp en omge keerd. De Jamboree op Zondag. Gistermorgen werden er in de kampen verschillende godsdienstoefeningen gehou den. Op het demonstratieterrein werd voor de Protestantsche padvinders om 10 uur een toespraak gehouden door prof. dr. S. Ber- kelbach van den Sprenkel, hoogleeraar aan •de universiteit te Utrecht. Deze dienst werd bijgewoond door den minister van onder wijs prof. Slotemaker de Bruine. Voor de verschillende Katholieke jongens werd om 10 uur op het groote altaar ach ter Teijlingerbosch een pontificale hoogmis opgedragen door den Apostolischen Inter nuntius mgr. P Giobbe. Daarna heeft de Internuntius vergezeld van mgr. van der Venne, mgr. Postma, mgr. Verhoeven, de hoofd-verkenners- geestelijke dr. A. Ramselaar en de hoofd kwartiercommissaris voor katholieke ver kenners mr. R. Höppener, een officieele inspectie gehouden bij het Limburgsehe contingent in subkamp 8, waar den hoogen gasten het „Limburg mijn vaderland" werd toegezongen. Minister Slotemaker heeft na de gods dienstplechtigheden een rondgang door de verschillende kampen gemaakt. De minister toonde groote belangstelling voor de inrichting van de subkampen en liet zich over allerlei onderdeelen inlichten. Speciale aandacht schonk hij echter aan het Indische contingent, dat nog steeds druk bezig was met het afbouwen van zijn pendoppo. De minister, die hier bijna een half uur vertoefde, liet zich uitvoerig voor lichten door Hopman Ranneft en maakte een gemoedelijk praatje met verschillende deelnemers van het contingent. Toen om 12 uur de poorten van het jamboreeterrein voor het. publiek geopend werden, was het spoedig een drukte van belang. In dichte drommen kwamen de bezoekers de toegangen binnen en den geheelen mid dag en avond hield deze belangstelling aan. Het was vaak vermakelijk de opmerkin gen aan te hooren welke de damesbezoe kers soms over het koken der padvinders maakten. De jongens trokken zich daar ech ter niet veel van aan en gingen ongestoord verder met. het bereiden van hun potje, dat zij per slot van rekening toch zelf moeten verorberen Gisteren 40.000 bezoekers. Terwijl er Zaterdag: ongeveer 20.000 bezoekers zijn geweest, kwamen er gis teren zeker 40.000. En hoewel de ver keersregeling uitstekend georganiseerd was leverde de spoorwegovergang zooveel moeilijkheden op dat het ver keer er ernstige stagnatie door ondervond. Groote opstoppingen ont stonden aan beide zijden en het duur de dikwijls zeer lang voordat men er eindelijk in slagen kon den spoorweg overgang te passeeren! Op de Jamboree wandelde het publiek in zoo grooten getale langs de verschillende kampen, dat men zich kon wanen op een Zaterdagavond te zijn in de Kalverstraat in Amster dam, de Spuistraat in Den Haag of op den Coolsingel in Rotterdam. Den verwachtingen van de Jamboree- leiding omtrent het bezoek wordt tot dusver niet de bodem ingeslagen. Lord Baden Powell heeft gistermiddag per auto een bezoek gebracht aan de su'o- kampen 7 en 8, waar hij door de Ameri kanen, Belgen, Zwitsers, Nederlanders en een groot aantal kleinere contingenten met geestdriftige yells werd begroet. Het Zwitsersche contingent op de Jam boree heeft gisteren den Zwitserschen nationalen feestdag in opgewektheid ge vierd, Allereerst werd dit feest des morgens bij het hijschen van de vlag herdacht, ter wijl des avonds in hun subkamp een kampvuur werd gehouden, dat werd bijge woond door den Zwitserschen gezant, den heer A. de Pury. Het Zweedsche contingent heeft gister avond een kampvuur gehouden, waaraan ook prins Gustaaf Adolf en graaf Bema- dotte deelnamen. Eenige honderden oud-padvinders heb ben gisteren de Jamboree bezocht. Zij zijd toegesproken door den chief scout en hiel den 's avonds een kampvuur. H. de V. te O. Leiden. Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Zevenbergen, Steen bergen. St, Philipsland, Anna Jacoba, Zijpe (eil. Schouwen). Dit is niet de kortste weg, die loopt. v» Rotterdam, Barendrecht, Numansdorp, doch dan moet U 3 ponten passeeren, nu slechts een en wel bij Anna Jacoba. Tarief auto's f. 1.per persoon f. 0.15. Vaart regelmatig op verzoek. C. J. v. D. te L, Indien U met. een autobus naar het buitenland gaat, zorgt de ondernemer voor de benoodigde pa pieren. A. V. te L. De entreeprijzen voor de Jamboree zijn eiken dag verschillend. Zij varieeren van f. 0.50 tot f. 2. J. M. de H. te L. Volgens inlich tingen van Bankzijde, is een Duitsch bank biljet van Februari 1923 zoo goed als zeker niets waard. H. L. te L. Leiden, Utrecht, Arn hem, Nijmegen, Mook, Gennep, Venlo, Blerik. 202 K.M. K. de B„ te L. De bedoeling is waar schijnlijk, dat U de goederen bij haar over lijden zoudt erven. In dat geval zal bij no- tarieeie akte een testamentaire beschikking gemaakt moeten worden, tenzij U eenig wettelijk erfgenaam is. Als eenige roerende goederen geschonken worden, kan daarvan een akte worden op gemaakt op zegel. H. N„ te N. U valt niet onder de bepa lingen der Ongevallenwet. Het loon moet V dien korten tijd —orden uitbetaald. M. O., te L. Het uitbroeden van eieren met een machine is zonder een vergunniib niet geoorloofd en het uibbroeden voorloo- pig verboden. Het gebruiken van broedsche hennen ls vrij. De eieren mogen geen behandelin" on' dergaan. Niet afwasschen. stooten. enz. Inzake de broedmachine hopen "tl binnenkort In te lichten. 43

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 12