Winkelhuis te huur G0EDK00PE TREIN DEN HELDER S. WEVERS Nieuwe Modellen Haardkachels LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 31 Juli 1937 Middag- en Avondconcert Met de vacantie met van der Schuyt öp reis DOORL. PENSION BREESTRAAT 15a GEBR. ZAALBERG Uit de Omstreken „Nieuw Brittenburg" Bloemenfeest ten bate der Noordwijksche armen Uit de Rijnstreek THIJS IJS EN DE TOOVERSPIEGEL (TEXEL) ONTVANGEN: IIET HAARDEN-ADRES A. v. d. OUWEELEN - Koperslager Hooigracht 106 - Telef. 1069 VACANTIETIJD t Verplaatst van Gerecht 11 naar ELECTRICITEIT HAARLEMMERMEER. Konin minnefeesten. Voor het op 31 Augustus op het gemeen telijk concoursterrein te Hoofddorp op te voeren openluchtspel „De mislukte aanslag op Lochem", hebben verschillende leden van de Tooneelvereen. „Gezellig Samen zijn", de „Hoofddorpsche Orkestvereenging" en de Gymnastiekvereeniglng „Hoofddorp" hun medewerking toegezegd. Het bestuur van de Oranjevereen, „Door Eendracht Sterk" te Zwanenburg heeft de Koninginnefeesten bepaald op 25 en 26 Augustus a.s. Volgens het programma zul len er op het aan den IJweg gelegen voet- halterrein door de kinderen van de ver schillende scholen liederen worden gezon gen en 's middags kinder- en volksspelen worden gehouden. Ook zal er een groote propaganda-optocht worden georganiseerd. Mej. J. M. Bitterlich, onderwijzeres aan de openb. lagere school te Nieuwvennep, heeft eervol ontslag aangevraagd met in gang van 1 October a.s., in verband met haar benoeming te Koog a. d. Zaan. KATWIJK AAN ZEE. VERGADERING VAN DE C. J. M. V. EN C. J. V. De heer B. J. Thijssen over: „Kerk en Maatschappij". Deze vergadering werd gisteravond in de Oranjezaal van het Jeugdhuis gehouden. De voorzitter, de heer J. Burgerhout, liet zingen Ps. 103 3 en 4. ging voor in gebed en las Exodus 12 113 en 2939. Bij ver hindering van den heer W. Houwaart werd diens inleiding voorgelezen door 'den heer H. Haasnoot. Na de pauze behandelde de heer Thijs sen zijn onderwerp: „Kerk en Maat schappij". ,Er wordt tegenwoordig, aldus spreker, door velen gezegd, dat de Kerk door en door bur gerlijk, reactionnair is, dat de Kerk zeer weinig te zeggen heeft en haar invloed zeer gering is. In onze gemeente Is zoo'n bewe ring zeer gewaagd. Hier in Katwijk toch wordt groote trouw en liefde voor de Kerk gevonden. De bewering, dat de Kerk wei nig te zeggen heeft, is een felle aanklacht tegen haar. Velen gaan tegenwoordig, voor al in de steden, de Kerk voorbij. Is dit de schuld van de kerk of het probleem van de groote stad? Als we denken aan de verhouding tus- schen Kerk en Maatschappij, denken we aan de georganiseerde Kerk, onverschillig welke richting deze toegedaan is. Hebben K. en M. wel wat met elkaar te maken? Het is een klein kunstje om hierop neen te zeggen, als het alleen gaat om de tekeertng van zondaren. Maar houdt met die bekeering en de prediking de taak der Kerk op? Naar mijn meening, aldus spr., niet. Zij heeft nog een bijzondere taak. De terheerlijking van God is nummer één, maar ve leven ook een aardsch leven. Dit aard- sche moet niet verwaarloosd worden. Er is ten verhouding tusschen K. en M. In de Maatschappij moeten we naar Gods wil le ven en liefde tot onzen naaste hebben. Daarin ligt ook de taak van de Kerk in de Maatschappij. Vervolgens behandelde spr. de Kerk en het sociale leven als onderdeel der Maatschappij. De noodkreet der arbei ders wordt gehoord tengevolge van het tech nisch kunnen, dat de wereld met produc ten overstelpt. Volgens staathuishoudkun digen is de machine een zegen geworden, maar ook een vloek. Is de wereld erop voor uitgegaan? We worden economisch naar den afgrond gedreven. Honderden worden werkloos. De Schrift zegt', geeft rekenschap van uw rentmeesterschap en: als één lid lijdt, lijden alle leden. Dit beteekent, dat de Kerk voor het sociale leven wat te beteekenen heeft. Het „marxisme" heeft wel een nieuwe aarde willen geven, maar geen nieuwen hemel. De meeste schuld hebben de men- schen.De Kerk behoort te zijn het geweten der samenleving. Zij moet kracht toonen. zelfbewust zijn, maar geen partij kiezen in allerlei kwesties. De Kerk is niet gebonden aan deze Maatschappij, aan geen enkele constructuur, maar zij moeten strijden met alles, wat tegen den wil Gods is. Zij elscht gerechtigheid en Uefde tot den naaste. De Kerk moet nu een nieuwe kans gegeven worden, zal zij haar taak kunnen vervui len. Collecte Oranjevereeniging. Ten bate der Oranjevereeniging werd gisteravond in de Voorstraat en in de Varkevisserstraat een collecte gehouden met medewerking van de radio-muziekauto van de firma H. P. Bloot en Co. Heden en Maandag worden andere gedeelten van ons dorp door de collectanten bezocht Niet met de fiets op het trottoir. Tegen verscheidene wielrijders is gisteren door de politie procesverbaal opgemaakt wegens rijden op de trottoirs. In het vervolg zal de politie er streng op letten, dat nie mand op het trottoir rijdt. Concert op den Boulevard. Het programma, dat hedenavond door de Harmonie van Valkenburg op den Boule vard gegeven zal worden, luidt: 1. De Residentie Marsch, Willy Schoote- meyer; 2 Ouverture Joyeuse, Keler Bela; 3. Wein, Weib und Gesang, wals, Johann Strauss; 4. Caprice sur un Thème allemand, Bekker; 5. Suite Romantique, Francis Popy; Pauze. 6. Jubileum Marsch, H. J. A. Bok hoven; 7. Ouverture aus der Operette „Ein Walzertraum", Oscar Strauss; 8 Piccolo- Solo, gecomponeerd door H. J. A. Bokhoven; 9. Grande Sélection „Ernamie", Verdi; 10. Marsch „In Treue fest", C. Feike. Muzikale rondwandeling. De mondaccordeonclub „Concordia" maakte gisteravond een muzikale rondwandeling door het dorp. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt om. een collecte ten bate van de club te houden. Prachtig zee-uitzicht met muzikaal genot, ENSEMBLE „PETERS SPEE" op het terras Café-Restaurant Boulevard - Katwijk aan Zee 5201 RIJNSBURG. Autotocht ouden van dagen. De autotocht voor ouden van dagen zal plaats hebben op 16 Augustus. Het ligt in de bedoeling een bezoek te brengen aan het Westland, waar eenige druivenkassen be zichtigd zullen worden. Daarna wordt doorgereden naar Hoek van Holland en via Scheveningen en Den Haag weer terug. WARMOND. Oranjefeesten. De Oranje-Commissie zal op Woensdag 8 September een kortebaan-prijzendraverij houden voor alle in Nederland geregisteer- de paarden (aangespannen). De eerste prijs zal bestaan uit f200, waaraan door den Bond voor het kampioenschap Zuid- Holland, Utrecht en Oxerijssel is toege voegd een bedrag van f. 100. terwijl de 2de, 3de en 4de prijs resp. zaJ bestaan uit f. 75, f. 40 en f, 15. Door den eigenaar van Hotel De Stad Rome is een gouden medaille voor den berijder van het winnende paard en door het bestuur van den Bond van Hard draverij vereenigingen op de kortebaan in Nederland een kunstvoorwerp voor den eigenaar van het winnende paard beschik baar gesteld. WASSENAAR. Ned. Herv. Gemeente. Jhr, mr. dr. J. D. H. de Beaufort is be noemd tol voorz. van het College van Kerkmeesters der Ned. Herv. Gemeente en de heer J. Duyverman tot secretaris- penningmeester. Politie Schietvereeniging. Op de nationale schietwedstrijden te Beverwijk behaalde de Wassenaarsche Polilie schietvereeniging den lsten prijs korps met buks waaraan tevens verbonden een eereprijs, Verder een lsten prijs korps met KS.O. en een 2en prijs korps met K.S.O Tevens behaalden de heeren Engels, Fogteloo en Velthuizen ieder een lsten prijs met buks en K S O. Te Driebergen wist de vereeniglne be slag te leggen op den eersten prijs korps benevens op een zilveren Begeer-beker. Onder achteruitrijdende auto. De 45-jarige K uit Voorburg werd op de Laan van Koot aangereden door 'n achter uitrijdende auto K brak zijn been en ont velde zijn rechterarm. Aanbesteding. Door het bestuur van de woningbouw vereniging St. Willibrordus is aanbesteed het bultenverfwerk van 53 woningen en de reparatie van plm. 50 buitendeuren. Hoogste inschrijver voor verfwerk A. van Leusden voor f. 1985 laagste A, l'Ami voor f.1529: voor timmerwerk hoogste inschrij ver gebr. de Wit voor f.1175 en laagste firma Pichman voor 922 ZEVENHOVEN. De werkloosheid. Gedurende de laatste weken waren hier slechts twee werkloozen. Dit geringe aantal is toe te schrijven aan de drukke werkzaam heden in het landbouwbedrijf. „La plage fleurie". Met volledige instemming en medewerking van het Noordwijk sche gemeentebestuur wordt op Donderdag 5 Augustus in het Casino der Noordwijksche Sport- vereeniging onder den naam „La plage fleurie" een grootsch Bloe menfeest georganiseerd*, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de plaatselijke armen van alle gezindten. Zeer velen hebben hun belang- loozc medewerking toegezegd o.a. een 40-tal bloemkweekers uit Noordwijk en omgeving, die een luisterrijke bloemversiering zullen aanbrengen, waarin duizenden gladiolen en dahlia's zullen wor den verwerkt. Onder de vele gasten, die de badplaats momenteel bevolken, bestaat voor deze soirée groote belangstelling. ALPHEN. Het conilict bij de firma Bos. Nog geen regeling. Omtrent het conflict bij de firma F. P. Bos en Zoon, kunnen wij mededeelen, dat het bestuur der gezamenlijke arbeidersor ganisaties bericht heeft ontvangen, dat de firma met het voorstel van den rijksbe middelaar niet geheel accoord kan gaan. Besloten werd de mededeeling ter kennis van den rijksbemiddelaar te brengen en te verzoeken een gecombineerde vergadering te houden van werknemers en werxgever on der voorzitterschap van den rijksbemidde laar om alsnog tot overeenstemming te ge raken. Mocht dit echter ook niet tot resul taat leiden, dan zal het werk worden neer gelegd. Juliana Kleuterschool. Mej. v. d. Meulen. onderwijzeres aan de Juliana Kleuterschool, is benoemd tot hoofd der Fröbelschool te Hilversum. In haar plaats is benoemd mej. Eikerbout, onder wijzeres te Leiden. Afscheid mej. Aengenet. Mej. Th. Aengenet heeft gistermorgen in tegenwoordigheid van het bestuur af scheid genomen als onderwijzeres van de R.-K. lagere school. Tal van hartelijke toe spraken werden gehouden en enkele ge schenken aangeboden. Gevonden voorwerpen: viler broche; vischnetje; werkbroek; zwempak; porte- monnaie met inh.; belastingplaatje; vul penhouder. Met een tweetal autobussen heeft het kinderkoor „Hosanna" een autotocht ge maakt naar de Pyramide van Austerlitz. Door W. K. werd bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel. BOSKOOP. Rijkstuinbouwschool. Bij beschikking van den minister van economische zaken zijn, voor het tijdvak van 1 September 1937 tot 1 September 1938, weder benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijkstuinbouwschool alhier, G. Bleeker te Santpoort, W. C. van Gelderen te Rotter dam, W. L. Olthof te Leiden en B. C. van den Steenhoven te 's-Gravenhage. NIEUWKOOP. Zuster Vinck gaat weg. Zuster Chr. W. Vinck, sedert April 1928 werkzaam als wijkverpleegster van de af- deeling NieuwkoopNoorden van de Z.-H, vereeniging „Het Groene Kruis", gaat ons dorp verlaten. 'Met ingang van 1 November a.s. is zij benoemd tot wijkverpleegster van het Wit- Gele Kruis te 's-Gravenhage. Zuster Vinck genoot het vertrouwen en de achting van alle ingezetenen. Met veel toewijding en groote zelfopoffering heeft zij altijd haar taak vervuld. Velen zullen dan ook haar vertrek betreuren. Een kaasdag in September? Onder leiding van het bestuur van den Land- en Tuinbouwbond is gisteravond een vergadering gehouden met de besturen van den Christelijke Boeren- en Tuindersbond en de Hollandsche Maatschappij voor Land bouw van de plaatsen Nieuwkoop, Noorden, Zevenhoven, Niéuwveen en Ter Aar, ter be spreking van een te houden kaasdag in de laatste helft van September. De volgende commissie werd gekozen: J. van Tienhoven, voorz.; E. J. Pouw, secr.; H. Blijleven, penningm.; J. Mourits, H. Hen driks, P. van Rijn en A. Oostdam, leden. De Rijkszuivelconsulent de heer Huisman uit Gouda heeft ln deze zijn volle mede werking toegezegd. NIEUWE WETERING. De heer Iterson 40 jaar onderwijzer. Morgen viert de heer J. v. Iterson, onder wijzer aan de Chr. School alhier, zijn 40-ja- rig ambtsjubileum. De jubilaris werd te Rijnsburg geboren en genoot zijn opleiding aan de Chr. Normaal lessen te Leiden. 1 Aug. 1897 trad hij op ajs onderwijzer te Den Helder. Achtereenvol gens was hij werkzaam te Ouderkerk a. d Amstel, Hillegom en Zuidland. om op 1 Oct. 1908 zijn tegenwoordlgen werkkring te aan vaarden, waar hij onder een zestal hoofden heeft gearbeid. Buiten de school beweegt de jubilaris zich op verschillend gebied Hij is o.m. secretaris- penningmeester van een drietal polderbe sturen, bestuurslid van de aid. van het Groene Kruis, van de plaatselijke vereeni ging voor ziekenhuisverpleging, idem van de Reddingsbrigade, van de Burgerwacht en van den Bijz. Vrijw. Landstorm. voU-en. Na eenige discussie en nadere toelichting werd de subsidie verleend. Dit is de eerste maal, dat de Alphensche HB.S van onze gemeente een bijdrage ontvangt. Bij de aanbieding van de gemeentereke ning 1936 maakt de voorz. bekend, dat de uitgaven van den gewonen dienst beloopen f. 135.494,00, ontvangsten f. 142.217,00; een batig saldo van f. 6723,00. Het jaar daar voor was het saldo van denzelfden omvang, dus de gemeente is blijven drijven, althans niet dieper gezakt. Tot het nazien van deze rekening werden benoemd de heeren L. "Hoogervorst, Woudenberg en A. de Leeuw. De rekening van het electriciteitsbedrijf en een overzicht van de werkzaamheden van den keuringsdienst. Warenwet, wordt eveneens den raadsleden uitgereikt. Voor de benoeming van een onderwij zeres aan de openbare school is door B. en W. in overleg met den inspecteur, de vol gende voordracht opgemaakt' 1. mej. R. Grongrijp, 2. T. Westra, 3. L. v. d. Ende. Wanneer de heer De Leeuw inlichtingen wenscht over de sollicitanten, gaat de raad een wijle in comité-generaal. Hierna werd mej. Westra te Maarssen benoemd. Na de rondvraag volgde sluiting. TER AAR. Gemeenteraad. Subsidie aan de Chr. H.B.S. te Alphen - Benoeming onderwijzeres. De gemeenteraad kwam voltallig in ver gadering bijeen. De notulen werden goed gekeurd, terwijl enkele ingekomen stukken voor kennisgeving werden aangenomen. Op hun verzoek werd aan een tweetal inwo ners ontheffing van schoolgeld en hon denbelasting verleend. Van het bestuur der Chr. H.B.S. te Al phen a, d. Rijn is wederom een verzoek ingekomen om een subsidie ten bedrage van f. 103,98, tot dekking van het tekort der exploitatierekening. De voorz. licht dit adres toe. Uit onze gemeente volgen vier kinderen Hooger Onderwijs te Alphen en volgens de gewijzigde Wet van 1921 is de gemeente vrij een bijdrage te geven aam dit bijzonder onderwijs. Wel zou de Raad verplicht zijn het tekort aan te zuiveren, indien het hier openbaar onderwijs gold. Deze omstandigheid in aanmerking geno men, willen B, en W. uit billijkheidsover wegingen een bedrag van dertig gulden WOUBRUGGE. Zestigjarig huwelijksfeest. Maandag a.s. zal het 60 jaar geleden zijn, dat het echtpaar Jan Wouter de Bruyn en Johanna Wolmerstett zich begaf naar den ambtenaar van den Burgerlijken Stand om de akte van ondertrouw te teekenen, waar na het huwelijk werd voltrokken op 16 Aug. d.a.v. Het echtpaar werd gezegend met 7 kinderen en 18 kleinkinderen. Helaas is voor eenigen tijd een dochter gestorven. De heer De Bruyn heeft een arbeidzaam leven achter zich liggen. Als landbouwer vestigde hij zich in de gemeente Rijn- saterwoude, doch naast zijn bedrijf was hij op burgerlijk en kerkelijk terrein een man, die zich gaarne voor de gemeenschap gaf. Zoo was hij gedurende 33 Jaar lid van den gemeenteraad van Rijnsaterwoude, waar van meerdere jaren wethouder, ambtenaar van den Burgerlijken Stand en lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Ongeveer 40 jaar lang bekleedde hij kerke lijke functies. Zoo was hij ouderling, dia ken, president-kerkvoogd enz. bij de Ned. Herv Kerk te Rijnsaterwoude. Toen de heer De Bruyn den tijd gekomen achtte om plaats te maken voor zijn zoon op de boerderij, vestigde hij zich in onze ge meente als rustend landbouwer, doch het gezin bleef burgerlijk en kerkelijk mee leven met de bevolking van Rijnsater woude. Beiden genieten nog een goede ge zondheid en men kan den heer De Bruyn nog geregeld bezig zien met het onder houden van zijn tuin, terwijl de huishou ding nog door de 81-jarige huisvrouw tot ln de puntjes wordt verzorgd. Hoewel het echtpaar niet houdt van uiterlijk vertoon, zal het dezen algemeen geachten plaatsge- r.ooten gedurende de bruidsdagen wel niet aan belangstelling ontbreken. 11. Terwijl het monster grommende geluiden gaf, rukte het den mast van 't scheepje af; dien slikte hij met zeil en alles in doch dat was slechts nog het begin! Want met zijn grooten, open bek kwam hij nu boven 't dek; en als hij straks plots sluit zijn kaken, dan zal het heele scheepje kraken dan zal hij alles in een slok naar binnen happen, en Thijsje ziet geen weg meer tot ontsnappen. Ja toch nog één ding weet hij dan, dat hem misschien de redding brengen kanhet spiegeltje, dat toovenaar Alashis hem heeft gegeven, redt he .misschien nog wel het leven Thijs haalde haastig dus het spiegeltje uit zijn zak, waarna hij 't snel naar voren stak. Wat nu gebeurde was heel raar; dat was nu echt iets voor den spiegel van een toovenaar de beeld'nis van dien raren monstersnuit kwam snel den spiegel uit! van Leiden, Haarlem en Amsterdam naar 5031 °P de ZONDAGEN t.m. 23 AUGUSTUS, aanplak- en strooi biljetten. KOOPT NU TEGEN ZOMERPRIJZEN. Zie de uitvoering en lage prijzen VAKKUNDIGE PLAATSING. 5413 Schitterende dag- en weektochten naar het Binnen- en Buitenland. 5418 Driemaal per tveek naar het schoone eiland Texel. Inl. en reisbeschrijvingen worden gaarne gratis verstrekt door REEDERII v. d. SCHUYT - Haven - Tel. 823 gez. door 3 oudere dames in Leiden of omstreken; met ge bruik van één mt- en 3 slaap kamers, zooveel mogelijk par terre at le etage met of zon der meubelen. Centr. verw. en mod. oomifort. Prijs f. 180. per maand in totaal. Br. Van Wijcks Kade 27 bis, Utrecht. 5346 Notaris H. G. BOKS te Ouds hoorn, gem. Alphen a. d. Rijn (Tel. 461, is voornemens op Woensdagen 4 en II Augustus 1937 publiek te verkoopen: De Alphensche Paplerwarcn- fabriek v.h. Fa. PAUL en KELDERMAN, te Alphen a.d. Rijn, t.w. fabrieksgebouw, ter reinen, zeer* gunstig gelegen aan de Willemstraat, zoomede opstallen en inventaris, w.o. kapitale machinerieën. 5057 In perceelen en combinatiën. Catalogi verkrijgbaar. Bezoekt met Uw kinderen CAFÉ ZOMERLUST met speeltuin. Gezellig zitje - Billijke prijzen. 54Ö0 Kantoor dagelijksche busdienst AmsterdamAntwerpen. A. J. KNIJNENBURG, Rhijngeesterstr.weg, Oegstgeest, Tel. 58 Op den besten stand van Leiden, Prinsessekade 34. Pl.m. 14 Mtr. gevelbreedte. - Te bevragen bij s H. WALENKAMP - Rijnsburgerweg 43 - Tel. 3436. 5367 DE DAMES- EN HEERENKAPSALONS VAN 3356 OPENING der nieuwe zaak Maandag 2 Aug., 2 uur. Gcvr, per 1 Sept. v. prettigen jongeman, 18 j., DEGELIJK KOSTHUIS m. huiselijk ver keer en vrije zit-slaaipkamer, in degelijk maar eenvoudig ge zin. Brieven met cond. aan C. Tweehuysen. Rhcinvis Feith. straat 41, Rotterdam. 5357 Per N. Z. H.-TRAM naar AMSTERDAM, MARKEN, VOLENDAM met dag-abonnement f. 1.25 Kind t/m. 14 Jaar f. 0.90 2571 GAS- EN WATERLEIDINGEN. Alle aanleg en reparatie. Vraagt prijs. FRKENDE INSTALLATEURS NIEUW t RIJN no. 24 TELEF. 2525. 5398 3—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7