CHIEF WHIP De strijd in Noord China LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 31 Juli 1937 -5l VISSCHERIJ-BERICHTEN De Japansche „zuivering' SPORT DE BIOSCOPEN W VACANTIE 1937 Garantie voor 'n I00°/o vac anti e? Rook CHIEF WHIP bij gezonde ontspanning de beste sigaret voor Uw gezondheid Het hoofdkwartier van de Japansche troepen in Noord-China heeft mede gedeeld, dat de Japansche troepen te Joengtlng-rivier zijn overgetrokken en een bruggehoofd bij Tsjang Sin Tien heb ben opgeworpen. Vermoedelijk zijn zij hiermede binnen geveohtsafstand van de troepen van de Nanking-regeerlng geko men. Rond Peiping, dat geheel door de Japan ners is omsingeld wordt nog wat gescher mutseld. ;doch veel te beteekenen heeft het niet. Het betreft eenige achtergeble ven troepen van de 37e divisie en twee regimenten van de 132ste divisie. De Ja pansche luchtmacht heeft Pei Joean, vier kilometer ten Noorden van Peiping ge bombardeerd. Deze plaats wordt nog bezet gehouden door onderdeelen van de 37ste Chineesche divisie. Ook enkele andere plaatsen zijn uit de lucht bestrooid, Na de bezetting van Takoe beheer- schen de Japanners alle strategische punten tusschen Peiping en de zee. Een groot- deel van het 29e leger trekt terug op Paotingfoe. Volgens Chineesche verklaringen zal het leger gereorganiseerd worden. Uit Tnentsin wordt gemeld, dat de Ja pansche concassie daar nog steeds door franc-fireurs wordt beschoten. De Japan sche luchtmacht heeft verschillende gebouwen m de Chineezenstad gebom bardeerd. In twee scholen is brand ont staan. Het Japansche gesohut gaat voort met de vernietiging van de Nankai- universlteit, die door de studenten ver laten is. De Chineesche politie heeft de stad verlaten. Bij het Japansche vliegveld is een vliegtuig gevallen en verbrand. De inzittenden kwamen om het leven. In de Chineesche stad zijn de straten bezaaid met lijken. Het heet, dat 700 bur gers zijn gedood. Duizenden personen, wier woningen vernield waren door de bombardementen, brachten den nacht op straat door. Zij hadden verzocht toege laten te worden in de Italiaansche neder zetting, doch de poorten bleven gesloten. Eerst in den oohtend werd toegestaan door de Italiaansche concessie naar de Fransohe te gaan. Muiterij. De „Nitsji-Nitsji" meldt uit Peiping, dat de Chineesche gendarmes van de regeering van Oost-Hopei te Toengtsjau aan het mui ten zijn geslagen en driehonderd Japan sche inwoners, alsmede leden van de auto nome regeering van Oost-Hopei hebben vermoord. Zij zouden Jing-Joe-Ken, den president der regeering. ontvoerd hebben en later eveneens gedood. Men vreest voor het lot van 200 Koreaansche immigranten. Het Japansche ministerie van oorlog be vestigt, dat een gendarmeriebrigade te Toengtsjau. die onder bevel van de auto nome regeering van Oost-Hopei stond, aan het muiten is geslagen en de kazernes van het Japansche garnizoen heeft omsingeld. Na een bombardement van de Japansche luchtmacht moesten de muiters het beleg evenwel opbreken. De „plaatselijke regeling". In het Japansche Lagerhuis heeft de minister van buitenlandsche zaken, Hirota, in antwoord op een vraag uit eengezet, wat werd bedoeld met een ..plaatselijke regeling" van de inciden ten in Noord-China. De Chineesche regeering heeft een politiek van niet- erkennen van Mandsjoekwo aangeno men en derhalve heeft de Japansche regeering besloten de gebieden, welke Mandsjoekwo omringen als „plaatse- lijk" te beschouwen, aangezien in deze gebieden het handhaven van den 5361 vrede en de rust noodzakelijk is voor het handhaven van den vrede in Mandsjoekwo. Het is heel eenvoudig (iDgez. Mes.) Vertrek van Japanneezen. Vanochtend zijn 631 Japanneezen van Sjanghai naar Japan vertrokken. Ook de steden in het binnenland worden door de Japansche bewoners ontruimd. Het trein en scheepvaartverkeer naar Noord-China is zeer bemoeilijkt. Mljazaki voor den krijgsraad. Uit Sjanghai wordt vernomen, dat de Japansche marinier. Mijazaki. die Zater dag verdwenen was. doch later zwemmend in de Jangtse werd teruggevonden, voor den krijgsraad zal terechtstaan, wanneer hij hersteld zal zijn van de uitputting waaraan hij lijdt. Steun voor Tsjang Kai Sjek. Uit Nanking wordt gemeld, dat uit alle deelen van China telegrammen komen waarin de regeering steun wordt beloofd, en waarin de houding van maarschalk Tsjang Kal Sjek wordt geprezen. De bla den schrijven over de noodzakelijkheid van een doeltreffend gewapend optreden en sommige kranten eischen een onmlddel- Ujken Chineeschen tegenaanval in Noord- China. De openbare meening in China gelooft, dat een oorlog thans te verkiezen is. Wel iswaar hebben de Chineesche legers als aanvalswapen weinig beteekenls, doch als verded ging zijn zij bijzonder krachtig. Generaal Li Tsing Jen en de bestuurder van de Kwangsi provincie generaal Pai Tsjoeng Hai hebben laten verklaren, dat de geheele Kwangsi-provlncle aaneengeslo ten achter de centrale regeering staat, bij haar tegenstand tegen de Japansche aan vallen. Deze verklaring heeft te Nanking bevrediging gewekt, te meer, daar deze ge neraals verleden jaar nog het middelpunt vormden van onrusten in het Zuid-Westen, welke zich tegen Nanking richtten. De nationale bond van vrouwenvereni gingen in China heeft een beroep gedaan op alle vrouwen der China goedgezinde landen, en hierin aangekondigd dat China's worsteling tegen Japan niet zal eindigen, voordat het kleinste stukje ver loren gebied is teruggewonnen. Engelsche leening aan China. Officieel wordt medegedeeld, dat een overeenkomst tot stand is gekomen tus schen de Chineesche regeering en de Bri tish and Chinese Corp. Ltd. voor het uitge ven van een leening groot drie millioen pd. st. tegen een rente van vijf procent, bestemd voor het bouwen van een spoor weg, welke Tsjektan aan de lijn Kanton- Kjauta zal verbinden met Mel-Hslen in de provincie Kwantoeng De leening zal te Londen op een gunstig oogenblik worden uitgegeven en zal worden gegarandeerd door de zoutbelastlng van China. SCHERMEN. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE PARIJS. Kovacs wereldkampioen sabel. De wereldkampioenschappen te Parijs zijn gisteravond beëindigd met de finale sabel individueel. De Hongaar Kovacs werd wereldkampioen met 7 overwinningen na een barrage met zijn landgenoot Berczelly, die eveneens 7 partijen had gewonnen. In de finale kwamen uit 6 Hongaren. 2 Italianen en 1 Mexicaan. De partij KovacsMasciotta (Italië) bracht de be slissing. De Italiaan leidde met 41. doch de Hongaar haalde treffer na treffer op en wist de partij nog te winnen. De reeds gememoreerde barrage was toen noodza kelijk en zoo won Kovacs het wereldkam- oioenschap. De beste prestaties in de finale poule waren: Wereldkampioen Kovacs (Hongarije) 7 gewonnen partijen, 25 ontvangen treffers, na barrage; 2. Berczelly (Hongarije) 7 ge wonnen partijen. 35 ontvangen treffers: 3. Rajczanvl (Hongarije) 5 gewonnen par tijen. 38 ontvangen treffers; 4. Tintoni (Italië) 4 gewonnen partijen, 27 ontvan gen treffers WIELRENNEN. DE ALPHENSCHE ZESAVONDEN- WEDSTRIJD. Gisteravond weiden te Alphen allereerst d" beslissingswedstrijden gereden voor Ju niores en sterkere renners. De juniores re den een 15 ronde-wedstrijd, de sterkere renners 25 ronden, belde met dubbele pun tentelling. BIJ de juniores won P. Hofstede Gouda: 2 de Bruyn. Gouda; 3 H. Noest, Leiden; 4. J Laven. Leiden De totaaluit slag over vier wedstrijden is thans: 1. P. L. Hofstede. Steeds Hooger met 13 p.; 2. C. de Bruyn. Steeds Hooger, 11 p.; 3, J. Laven. 7 p.: en 4. H. Noest, 6 p., belden Nieuw Swlft. De wedstrijd voor sterkere renners werd gisteren gewonnen door Bert Lodewljks. die keurig reed en tevens twee premies in de wacht sleepte. 2. M. Segaar; 3. J. v. d. Leest; 4. K. de Haas. De totaal- uitslag over drie wedstrijden Is hier; 1. M C. Segaar, 13 p.; 2. A. Lodewljks, 12 p.; 3. K. de Haas. 7 p.; 4 J. v. d. Leest, 4 p. In den koppelwedstrijd is gisteren geen ronde gewonnen of verloren, hoewel er door de middenmoot danig om is gestreden. Vooral de koppels Lunenburg—van Maren en v. d BergWillemse hebben groote ac tiviteit aan den dag gelegd. Ook Daenen Duguesnooy hebben tweemaal serieus ge tracht hun verlies-ronde op te halen, doch zij werden telkens weer ingeloopen. Het eerste klassement werd gewonnen door Duguesnooy, voor Verburg. Riethoven en Willemse, terwijl het laatste klassement FABRIEK „CORRECTUM?" RAPENBURG 26 LEI DEN TEL. 2257 werd gewonnen door R. Riethoven voor Lunenburg, Willemse en Hofstede. De eind stand van gisteren was: 1. VerburgHof stede. 34 p.; 2. op 1 ronde: Daenen—Du guesnooy. 26 p.; 3. op 3 ronden: Riethoven —de Groot,*19 p.; 4 Lunenburg—van Ma ren, JO p.; 5. van den Berg—Willemse, 8 p.: 6. SeverijnenSchuller, 5 p.; 7. op vijf ronden: van NigtenTap, 1 p.; 8. op 7 ronden: van 't WoutHesse. Hedenmiddag wordt een vijftig ronden- race verreden voor renners uit Leiden, den Haag. Gouda en Woerden, terwijl tevens het slotuur van den Zesavondenwedstrijd zal worden verreden. NIEUW SWIFT. Morgen rijden" de leden A. van Amster dam. S. J. de Jong en W. van Rooycn in de Ronde van Etten mede, terwijl Maandag de Ronde van de Beemster zal worden ver reden. waarin uitkomen R. Riethoven, K. de Haas, Alb. Lodewljks. Jac. de Groot en W. van Rooyen. Morgenochtend zal voor de leden een klassement wedstrijd worden verreden, welke als de laatste wedstrijd der com petitie geldt. A. en B.-klasse 45 K.M. en C-klasse 30 K.M. De start is bepaald op half tien aan de Ringvaart. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 31 Juli. Tarbot per KG. f. 0.950.80; Griet p. kist van 50 KG. f. 27—20; Tongen per KG. f. 1.651.20; Zetschol per kist van 50 KG. f. 1815.50; Kleine Schol per kist van 50 KG. f.174.50; Bot per kist van 50 KG. f. 7.503.30; Schar per kist van 50 KG. f 9.903.10; Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 32; Lengen per stuk f. 1.20; Wijting per kist van 50 KG. f. 4.50—3.60 Aangekomen 2 stoomtrawlers: IJM, 165 met f. 1651; IJM. 97 met f. 1497 en de log gers RO. 1 met f.648; RO. 9 met f.759; KW. 74 met f.953 VLAARDINGEN. 31 Juli Binnenge komen de VL. 69 met 32 last; VL 121 met 29 last; KW. 31 met 31 last; KW. 121 met 17 last: KW. 50 met 31 last; KW. 167 met 28 last. Prijzen: Groene haring f. 9.607; maatjesharing Zuid f. 8.60—6; maatjesha ring Noord f 8.80—7.10; volle haring Zuid f. 10.70—9 40. 2954 nngez. Med.) VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Maandag- markt: Zwarte Zee IJM 94, vangst 95 m. schelvisoh. 390 m braadschelvlsch. 35 m. gul, 60 m. kl. schol. 10 m. gr. schol en tar bot, 10 m. wijting. Totaal 600 manden. 180 stuks ijskabeljauw, 30 stuks stijve kabel jauw. Christine IJM. 2, vangst 65 m. schel visoh, 400 m. braadschelvlsch, 80 m. gul, 80 m. platvisch, 25 m. varia. Totaal 650 manden. Erin IJM. 12: 1470 manden haring, 40 m. makreel, 120 m. varia. Totaal 1630 manden. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen Visscherlj-medewerker). De groote aanvoeren, waarvan wij in ons vorig overzicht reeds melding maakten, bleven ook deze week in onverminderde mate aanhouden. Er waren dagen van 15.000 tot 20.000 kantjes op één dag. De kwaliteit van de haring vertoonde sterk het karakter van de groote vang sten. terwijl verschillende patijen van de warmte geleden hadden. Sommige sche pen brachten 200 k 300 kantjes Steur- haring mee. Het aanbod was belangrijk {mooter dan de vraag, wat een sterke daling van de prijzen tot gevolg had. Het laatst van de vorige week trad reeds een sterke daling in en deze zette zich deze week verder door. Men kan nog van geluk spreken, dat het weer niet al te warm was. De prij zen. welke thans voor de gewone Maaties betaald worden, van f. 6 tot f. 9. zijn niet I meer loonend voor de reederij, ook niet al I komen de schepen met groote ladingen binnen. De exploitatiekosten zijn hiervoor te hoog. Wij zien het bekende verschijn sel weer, dat bij groote aanvoeren de ton- nenprljzen belangrijk omhoogloopen. De MaatjesvissoheriJ gaat thans lang- I zamerhand afnemen en er worden meer Volle gevangen. Voor Volleharing bestaat er nog goede vraag en de vooruitzichten voor den export van deze soort zijn niet slecht. Er bestaat een tamelijk goede vraag van verschillende zijden en wanneer we het geluk eens mochten hebben, dat Rusland een flinke partij Maatjes afnam, zouden de vooruitzichten voor den export niet slecht sijn Momenteel is de markt over voerd. doch een flinke verkoop naar Rus land zou den toestand weer vlug gezond maken, DE TREILVISSCHERIJ. De vlschprijzen waren niet slecht in de afgeloopen week. De besommingen van de loggers waren bevredigend, evenals die i van de grootere motorschepen. Er wordt thans veel versche haring aan gebracht; in de eerste plaats door de stoomtreilers, doch ook reeds door een drljfnet-harlngvisscher. De prijzen voor de versche haring varieerden nog al sterk, wat afhangt van de grootte van de aan voeren en van de kwaliteit van de haring, j Tot nu waren de resultaten zeer ongelijk; er waren treilers, die een mooie reis maak ten, doch eveneens verschillende, die be neden de f. 2000 bleven. Door enkele treilers werd wat Steur- I haring aan de markt gebracht, die vat j goede kwaliteit was. PRAAIRAPPORT Hr. Ms. „JAN VAN BRAKEL' 29 Juli. Tusschen 54 gr. 47' en 55 gr. 1 Nbr. en 0 gr. 25' en 0 gr. 55' Ol. VL. 3, W I kantjes; VL. 16 500 k.; VL. 40. 65 Ie.; VL. 49, 150 k.; VL. 56, 1 kantje: VL. 86. 530 k.; VL. 103, 18 k.; VL. 115, 250 k.VL 156, 1 k.; VL. 197, 500 k.; VL. 200, 1 k.; VL. 203 120 k.; VL. 205, 170 k.; VL. 217, 550 k.; MA. 5, 521 k.; SCH. 4, 0 k.; SCH. 9, 4 k.; SCH. 47, 120 k.; SCH. 53, 460 k.; SCH. 63, 51 kantjes; SCH. 103, 2 k.; SCH. 133, 0 k; SCH. 135, 19 k.; SCH. 181, 37 k.; SCH. 223, 300 k.; SCH. 229, 600 k.; SCH. 236, 0 k.; SCH. 254, 20 k.; SCH. 289, 340 k.; SCH, 305, 310 k.; SCH. 399, 0 k.; KW. 3, 220 k.; KW. 14, 490 k.; KW 29, 90 k.: KW. 39, 340 k.: KW. 42, 39 k.; KW. 43, 120 k.; KW. 45, 100 k.; KW. 56, 306 k.; KW. 68, 50 k.; KW. 130, 1 k.; KW. ,41, 510 k.; KW. 144, 27 k.; KW. 153, 250 k.; KW. 161, 200 k.; KW. 163, 0 k.; GDY. 132, 0 k. Alles wél. Lido-Theater. Jeugd en cahrme zijn de zeer in het oog vallende eigenschappen van de sprankelende, muzikale succesfllm „Hals over kop", amusement van de beste soort, waartegen men als eenig bezwaar zou kunnen aanvoeren, dat de film niet dubbel zoo lang is. Het scénario is als het ware geknipt voor Jessie Matthews, het lieftallige meiske uit Engeland, dat buiten gewoon goed zingt, knap tap-danst en-vlot acteert, kortom bijzonder begaafd is. Men kan zich er slechts over verwonderen, dat Hollywood haar nog niet opgeëischt heeft. Haar tegenspeler is onze landgenoot Louis Borel; zijn spel is soepeler geworden en men zal van dezen jeune-premier nog veel genoegen beleven. Het scenario is geba seerd op twee vrienden, die beide sympa thie voelen voor dezelfde vriendin. Jeanne, zoo heet het meiske wil wel eens zien, hoe de vrijgezellenkamer van Pierre er uit ziet en daar ontmoet ze ook Marcel, die zich bij haar opdringt. En nu komt de liefde het verhaal binnenstappen. In dit geval is dan Jeanne verliefd op Marcel en Pierre weer op Jeanne. Hoe Jeanne tot slot een scène maakt, Marcel een blauw oog incasseert en Pierre een rijk man wordt, is een verhaal op zich zelf, smakelijk opge diend en vlot verteld en wie de uiteinde lijke gelukkigen worden, dat moet ge zelf maar eens gaan zien. Alleen de goede voor dracht van Jessie Matthews Is reeds een verdwenen. Hij wordt vermoord en in doe- bezoek waard, evenals de melodieuze mu- ken gewikkeld in de kist van Ameti gevon- ■méüm - - dle regendruppels naar beneden komen, hebt ge een treinbotsing te zien gekregen, zóó spannend en geestig tevens, dat ge her haaldelijk met den genialen Chaplin ver gelijkingen maakt. Immers, om een men- schenmassa bijeen te krijgen, wordt een treinbotsing geënsceneerd en dit is onge twijfeld het Jioogtepunt. waarin Wheeler en Woolsey zichzelf en elkander overtref fen. Casino-Theater. Charlie Chan heeft deze week weer domicilie gekozen in de Sleutelstad! In alle deelen der wereld heeft hij reeds zijn speurtalenten aan den dag gelegd en thans volbrengt deze slimme de tective zijn taak, diep .onder den grond in de geheimzinnige grafkelders der Pharao's in het oude Egypte. Hoe ingebeeld en zelf bewust de commissaris van politie ook moge zijn, hij kan in de verste verte niet op tegen den gemoedelijk glimlachenden Charlie Chan, die met feillooze zekerheid zonder overhaasting de moeilijkste puzzles ontwart. Charlie is in deze film door het Fransche Oudheidkundig Genootschap naar Egypte gestuurd om een onderzoek in te stellen naar de verdwijning van een aantal waardevolle voorwerpen uit een zending van den geleerden prof. Arnold, voorwerpen, afkomstig uit het graf van den' hoogepriester Ameti. En behalve deze oud heidkundige zaken is ook prof. Arnold zelf ziek. door Louis Levy verdienstelijk ge speeld. Hoe dikwerf de vacantieganger den re gen verwenscht moge hebben, wanneer hij deze gave van Pluvius in „De Regenma kers" gezien heeft, zal hij enthousiast wor den en naar nog meer regen verlangen. Waarmee we dan maar zeggen willen, dat deze film op de stemming van den ..ver regenden" vacantieganger zal werken, als een goede maaltijd op 'n hongerige maag: men kan van geen van beide gauw genoeg krijgen. Ge kent de heeren Wheeler en Woolsey wel, de één, met die uilebril en dikke, lange sigaar, terwijl de andere die onafscheidelijke attributen niet heeft, maar dat is dan het eenige verschil tusschen hen, want onweerstaanbaar grappig zijn ze allebei. Met die regenmakerij is het ove rigens een vermakelijk geval: men drukt op een knop van een Ingewikkeld apparaat en de regen valt bij stroomen neer en wan neer de motor koud wordt, valt er zelfs sneeuw, maar. dit laatste grapje is alleen voor de Kerstdagen. Aleer die groeizame den. In het vervolg wordt leder, die van dezen diefstal en moord meer schijnt te weten, met den dood bedreigd en hoe drei gend de dood overal is, getuigen de ver schillende manier, waarop men in een en kel oogenblik het tijdelijke met het eeuwige kan verwisselen: hij schuilt in de gedaan te van een kogel, een vallend rotsblok, be dwelmende sigaretten en nog meer oogen- schijnlijk onschuldige voorwerpen. In dit graf des doods waagt Charlie zich herhaal delijk en hij kent geen gevaar. Juist op het goede moment slaagt hij er tenslotte in, den dader te ontmaskeren en een zucht van verlichting stijgt op, wanneer de Chi neesche speurder gelukkig ongedeerd zijn arbeid heeft kunnen beëindigen. Want hij heeft bijkans nimmer in een zóó grie zelige sfeer gewerkt als ditmaal. Prachtig is overigens die sfeer getroffen, fraai van opnamen, spookachtig van belichting en Charlie zelf? Warner Oland speelt hem volmaakt getypeerd en ook verder past iedere rol zoo volkomen in dit spannend gebeuren, dat deze „In de grafkelder der Pharao's" een uur van uitzonderlijke ont spanning waarborgt De Jeugdige Jane Withers geeft in „Gin ger, de wildzang", een verhaal van kin derliefde, aangrijpend spel ten beste. Luxor-Theater. Het programma, dat in deze bioscoop wordt vertoond, is wel bij uitstek geschikt als vacantle-inzet. In „Circusgasten" zien we naast Leo Slezak, Hans Moser en Adèle Sandrock de beide komieken Watt en Half Watt in ,,De jonge Graaf" spelen Anny Ondra en Hans Söhnker. Iedere bioscoopbezoeker weet wat deze artisten hem waarborgen: een avond van vroolijkheid. een avond van lachen. In het groote circus „Saran", directie Slezak en Moser, pogen Watt en Half Watt zich als circus-artisten verdienstelijk te maken. Dit pogen werkt al sterk op de lachspieren, want 't gaat den twee vrienden niet altijd even goed af! Tallooze complicaties vloeien daarenboven voort uit het feit, dat een der directeuren een lieftallige dochter heeft, voor wie hij zorgvuldig geheim houdt, dat hij als clown optreedt. Als deze dochter in den paljas haar vader meent te herken nen nemen de moeilijkheden een aanvang. Nadat de vele onweerswolken afgedreven zijn, zien we, dat de zaak in 't reine is gebracht en „dat ze elkaar krijgen". Voor liefhebbers van 't circus valt er te genieten van fraaie dressuur en bovendien zorgde de componist Robert Stolz voor een vroolljke muzikale omlijsting van dit circus-tafereel. Is er in de hoofdfilm sprake van een jongen graaf of van een gravinnetje? Ook deze geschiedenis speelt zich af in het ar- tLsten-milieu. De kleindochter van een graaf, die zijn zoon niet meer erkent, om dat deze indertijd een artiste trouwde, ziet zich voor de opgave geplaatst deze beide mannen met elkander te verzoenen. Zij betreedt als de gewaande klein„zoon" het voorvaderlijk kasteel en omzeilt, ras- artiste als ze is. alle klippen der persoons verwisseling, zooals alleen maar een Anny Ondra dat kan. De oude huisknecht assis teert haar daarbij, maar dan komt de lee- raar voor den grafelijken telg (Hans Söhn ker) en met hem de liefde haar parten spelen. Onbedaarlijk is er gelachen om de zeer komische verwikkelingen die zich steeds weer voordoen, zooals b.v. een nach telijke spoken-parade. Maar 't eind van het liedje, al schijnt de opzet mislukt, is toch dat de zaak in 't reine wordt gebracht, ofschoon de leeraar er niet ln slaagde zUn pupil tot een fllnken Jonge „man" op te voeden! Trianon-Theater. „Roddelen" is een heel aardige bezigheid en vooral in kleine stadjes, zooals b.v. het plaatsje, waar Heinz Rühmann woont, een erg geliefde en bui tengewoon amusante tljdpasseering. Amu sant voor de „roddelaars", niet voor de „beroddelden", daar weet Heinz Rühmann van mee te praten, want als er één is, die het onderwerp van alle fluistergesprekken vormt, dan is hij het wel, maar hij maakt het er ook naar! Want wie duikt er onge straft een heelen nacht onder ln het Keul- sche nachtleven, terwijl men beloofd heeft netjes naar huis te gaan? Heinz Rühmann niet.... en wat nog erger voor zijn amb- tenarenreputatie is. hij kan er niet tegen. Maar dat is nog niet eens alles; moe van het boemelen valt hij in zijn hotelkamer direct in slaap, een slaap zoo vast, dat hij niet bemerkt dat zijn lakens werden ge stolen. Doch ook zijn vrouw doet minder aangename ervaringen op, die zij voor haar man maar liever verzwijgt. Aanvankelijk gaat alles goed, doch de politie, die overal het fijne van wil weten, gaat zich met de verdwenen lakens bemoeien en bij elk ver hoor spreken de beide echtelieden elkaar finaal tegen. Het heele geval wordt hoe langer hoe verwarder, en tenslotte, op de rechtszitting, besluit de arme, zoo door het noodlot achtervolgde, Heinz, om alles eer lijk op te biechten. Doch niet ln het Duitsch. de heele burgerij zit ln de rechts zaal, en er wordt al genoeg gepraat. In het Fransch zal hij zijn zonden aan zijn rech ters opbiechten, of liever gezegd ln „zijn" Fransch. Direct vlot gaat het hem niet af en als dan nog plotseling een van zijn vrienden de geheele schuld, op zich wil ne men, is hij heelemaal zijn stuur kwijt! De film is bijzonder geestig en Heinz Rühmann is een bijzondere komiek. Als hij met zijn stalen bril op zijn neus door de smalle straatjes van zijn woonplaats schuift, gnuiven de toeschouwers reeds. Het gnuiven wordt lachen, "t lachen scha teren en nu en dan kan men Heinz's woor den niet meer verstaan door de hilariteit in de zaal. Op voortreffelijke wijze speelt Leni Marenbach, een nieuwe ster, de rol van Heinz's vrouw, terwijl Harald Paulsen een prachtige creatie geeft van een Don Juan. „Het proces tegen mevrouw Ames", de tweede hoofdfilm, speelt grootendeels zoo als de titel reeds doet vermoeden in een rechtszaal, waar de spanning met de mi nuut stijgt, waar de bewijzen tegen de mooie Jonge vrouw, die verdacht wordt haar man te hebben vermoord, zich steeds hooger opstapelen en niettegenstaande dat weten we toch van het begin af dat dat kunt u beter zelf eens gaan zien: het is de moeite ten volle waard! Het Nieuwe Roxy-Theater. Van Harry Piel-fllms gaat steeds een speciale aan trekkingskracht uit en dat is zeer begrij pelijk, want deze sympathieke acteur brengt een flinke dosis sensatie teweeg en daarbij toont hij immer zijn groote veel zijdigheid. Zoo ook in „De wildernis roept", waarin hij avonturen beleeft met wilde dieren, die den toeschouwer koude rillin gen bezorgen. Het verhaal zelf speelt zich af in de rimboe, waar Harry theeplanta ges aanlegt. Zijn rust wordt hier verstoord door een Amerlkaansche dame en haar vrienden. Eén van deze is de aanleiding dat de gansche wildernis ln opstand ge raakt. Harry zelf valt ln moerassen, wordt achtervolgd door inboorlingen, kortom staat aan duizend en één gevaren bloot, die hij kranig weerstaat. Al het gedierte der jungle komt in beweging en men sta» versteld over de interessante dressuur. In een woeste jacht komt een geheele kudde olifanten aanstormen en vertrapt alles in haar woede, zelfs een groot tentenkamp wordt finaal platgeloopen. Deze beelden vertoonen een sterke climax en zijn "&a een angstige spanning, waarbij men be wondering moet hebben voor den camera man, die deze ravage op het celluloid vast gelegd heeft. De rust keert tenslotte terug, wanneer Harry en zijn geliefde, de doch ter van een modernen Prikkebeen, elka"' der voor immer hebben gevonden en zUn trouwe dieren, die zoo'n imposant schouw spel hebben opgeleverd, zooals tijgers, oli fanten, apen en wat er nog meer in jungle leeft, blijven hem ook in het ver volg ttouw. Harry Piel is weer met vee bravour de held van het verhaal en men geniet voor de zooveelste maal van zij moed en durf. Vooral zijn gevecht mei den tijger is enerveerend. De fotografie15 buitengewoon verzorgd en bevat vele inte ressante opnamen. „Squibs, het bloemenmeisje van P'cc;' óilly" brengt Betty Balfour, één van J meest populaire actrices uit een voorbijen tijd weer eens op het zilveren doek. Haw creatie van Squibs is een enorm succes ge weest en met veel genoegen ziet men ne bloemenmeisje van Piccadilly, spreken dansend en zingend, terug. Vooral de mu zikale achtergrond ls zeer geslaagd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2