Het Aliabet in zijn kinderschoenen Waarom zingen de vogels? Oplossingen Goede oplossingen RAADSELS delen naar Wassenaar? Dat kan eigenlijk niet anders, als de „Wandelclub" uitgaat. Zus van der Kaay Ik was blij, wat Tan je te hooren en hoop, dat je weer tijd zult hebben om In te zenden. Heb je tzoo druk met schoolwerk? Dank voor je goede vacantie-we ruschen en voor jou insgelijks. Drietal Laman Jullie hebben 't deze week met de raadsels niet klaargespeeld, zie ik. Niet genoeg oplossingen goed. Wat een pracht-cadeau kreeg jullie neefje! Waren de films leuk? Marietje, is je boek mooi? Licsje van Driel Welkom in ons mid den! En zijn je zusjes jonger dan jij? En misschien is je ondeugend broertje ook een toekomstig neefje? Daar kan ik me dan vast op voorbereiden. Leuk, dat je Genie kent. Gerrie Kcinemans Je ziet, dat ik in Koudekerk een nieuw nichtje ontmoet heb! Je kent haar ook, hè? Dat was een fijne schoolreis en leuk, dat jullie juist om 12 uur op de Alkm. kaasmarkt waren. Jettie de Bree Heel veel genoegen. Was de bootreis prettig? Jacques en Gerrit van Leeuwen Ja. Jacques, als je het erg naar je zin hebt. is de tijd altijd te gauw om. Ik heb nog spreekwoord-raadsels genoeg; wacht nu maar een poosje. Fijn, Gerrit, dat je boek zoo mooi is. Johannes en Anna Klos Woont je Opa ook in Alphen? Heerlijk, hè, vacantie te hebben en nu naar hartelust te kunnen spelen enluieren! Natuurlijk mag je raadsels opgeven, Joh. Marietje Hoppenbrouwer Een heele week uit logeeren! Dat is een pretje. Ook al veel pleizier dan! Jack de Geus Alweer een fijne Woens dag; wat hebben je Vader en je Zusje dat mooi uitgezocht Nu kan je Zusje ook al raadselnichtje worden. En een complimen tje van me voor je keurig schrijven. Alida v. d. Holst Jij bent haast een dubbel raadselnichtje: steeds raadsels oplossen en opgeven! Weer bedankt. Jij voelt je nu ineens veel grooter, hè, met een week langer vacantie. Geertrui de Groot Dat was geen pret tige reden, waardoor je niet kon insturen. Maar hoe haal je het In je bolletje, dat ik dat èrg zou vinden? Ik ben blij, dat je beter bent. Een mooi rapport. Tine van der Pot Wat een gezellig lange brief. Nu heb je zeker ook tot 1 Sept vacantie. Alles leuk, wat je schreef: van je poesje, het strand en de zee. En was het prettig in Den Haag? Marietje van Vliet Dat was een mee vallertje voor me, dat je nog schreef. Ik dacht, dat jullie al uit waren. Aardig, dat jullie t zoo om de beurt doen. En ver dringen jullie elkaar bij de corresponden tie, als de krant komt? Dat zie ik al voor me; alle hoofden naast en over elkaar. Sen echte aanval op de krant! Rietje Kettenis Ja. ik zie wel. dat je je best doet; 't is veel beter dan in Je vroegere briefjes; maar een paar duiken er steeds nog op. Ben Je al aan het versje Tan mij toe in je album? Ziehier dan: Kleine druppels water. kleine korr"len zand. Vormen saam de groote zee, en het schoone land. Kleine liefdedaden. Woordjes teer en zacht, Hebben vaak in 't kleinste huis, t Grootst geluk gebracht. Trijntje v. d. Bosch Kind, kind. wat een heerlijke dag Woensdag. Ik word haast jaloersch op je; met muziek afge haald! Waaraan verdienen Jullie dat? Leendert Ravensbergen Je brief was een waar feest-prograrama. Ik behoef je niet te vragen, of jij een fijne vacantie tegemoet gaat. Bedankt voor je anekdoten. Jan Ravensbergen Die feesten heb jij dus ook in t vooruitzicht. Daar krijg je zeker vrije dagen voor. Ja, al je diertjes zijn heel wat gauwer groot dan menschen- kinderen. En heb je al een eigen konijntje? Viertal Hartevelt Jullie hebt gezien hierboven, hè? Ga jij nu ook naar de vakschool, Prijna? Een heele verandering. En heeft. Rie al verdere plannen? Sarv Akkerman Natuurlijk fijn. dat je over bent Henny Hoogstraten Genoten in Kat wijk? Ja. er .waren een paar moeilijke raadsels bij, maar je had wel 6 oplossingen goed. dus prachtig. Annie Schipper Wat een pracht-rap- port had jjj; daar ben ik ook blij om. Jannie van Biezen Ik hoop. dat je deze correspondentie nog leest; anders ben je dubbel achter (zie boven). Je ziet, ik had je niet vergeten. Prettige weekjes in Gouda. Trijntje Bergman Dat dacht ik al vóór ik het las, van je postpapier. Ja, voor goed strandweer moet die Westenwind nu maar een poosje met vacantie gaan. En zijn regenwolken meenemen Piet Kruysdijk Natuurlijk hartelijk welkom. En ik hoop, dat het je goed zal bevallen in onze Raadselfamilie. Zoo ben ik weer aan het slot genaderd. Onze familieleden verspreiden zich nu naar hier en daar, maar na de vacantie komen we weer gezellig samen. En dan zal er heel wat te vertellen zijn; wie weet, kom ik nog plaats te kort in de krant bij de be antwoording. Allen pogmaals: veel pleizier en mooi weer. En jullie, nichtje, en neefjes, die hier in de buurt of in Lelden zelf blijven, laten me niet zonder brieven, hoor! Tot de volgende week dus. Allen hartelijk gegroet door jullie Raad seltante, Mevr. M. J. B. Niemand weet precies hoe het alfabet ontstaan is, maar 't is wel heel zeker, dat niet op een goeden dag een geleerde aan zijn schrijftafel is gaan zitten en het alfa bet gemaakt heeft. Het is langzamerhand gegroeid. Men is begonnen met het maken van kleine teekeningetjes, net als een kind. dat eerst een poppetje teekent en pas later let ters leert schrijven. Langzamerhand zijn die teekeningetjes hoe langer hoe meer vereenvoudigd, totdat het letters werden. Je kunt je natuurlijk heel goed voorstel len, hoe dit is gegaan. De letter o stelde b.v. eerst een oog voor, dat steeds vereen voudigd werd, totdat alleen het rondje, dat we nu als de o kennen, overbleef. We weten verder, dat de I ontstaan is uit de teekening van een rechtopstaand mannetje en men neetmt aan. dat de letter A vroeger een huis voorstelde of naar de meening van an deren een pyramids, het beroemde Egyp tische bouwwerk. Vdle, vele eeuwen geleden schreven de Egyptenaren op twee verschillende manie ren: de priesters bleven trouw aan de oude teekenmanier, die men het heilige schrift noemde en de gewone menschen begonnen langzamerhand letters te schrijven. Het heeft heel lang geduurd, voordat men erin slaagde, het heilige schrift van de Egyptenaren te ontcijferen. Maar geluk kig eens op 'n dag vond men een ouden steen, waarop driemaal hetzelfde ge schreven stond: de eerste keer in teekenin- gen, de tweede keer in letters en de derde keer weer in andere letters. Hierdoor* ontdekte men de sleutel tot de ontcijfering van het Egyptische hiërogly- phenschrift. Een vogel zingt anders dan een mensoh of een kind. Als jullie zingen, dan doe je dit sems om dat de juffrouw of de meester het zegt, en soms omdat je eens wilt laten zien, hoe goed je zingen kunt. Maar wil je werkelijk mooi zingen? Zing dan net als de vogels! Een vogel zingt nooit omdat het moet en ook niet, omdat hij z'n stem eens wil laten hcoren. Als een vogel zingt, dan heeft hij altijd iets uit te drukken en meestal is hij dan blij. Een zieke of treurige vogel zingt niet. In 't algemeen zingen de vogels om hun kame raadjes te roepen, het mannetje roept zijn wijfje en omgekeerd, de oude vogels roepen hun jongen met gezang. En verder zingen ze uit pure levensvreugde, aooals b.v. de leeuwerik als hij de zon tegemoet vliegt. Ze zingen, omdat ze blij zijn met hun warm nestje, omdat het mooi weer is, omdat ze hun heerlijke vrijheid hebben, die door niets wordt verstoord. Het gezang der vogels was de allereerste muziek, die op aarde weerklonk, lang gele den, toen er nog geen piano's, orgels, violen, fluiten, gramofoons en radio waren en zelfs nog geen zingende menschen. Als jullie uit louter blijdschap om het heertij ke leven een liedje zingt, dan zing je pas net zoo mooi als de vogels der raadsels uit het vori< nummer. 1. Barbieren. 2. Scheepsdokter; reiziger; schoenm ker; vliegenier; naaister. 3. Op een landkaart. 4. Nul; broeders zijn: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 5. Erker; kerker. 6. Lijster; ijs, ster, les. 7. Vleermuis; v, leer, muis. 8. Middellandse zee; middel, clan eiland, zee, s. ontvangen va Jannie van Groeningen, Henny van Vli Jacques W. van Leeuwen, Gerrit F. v Leeuwen, Jettie de Bree, Rika de Graj Marie Brokaar, Elly Schophuizen, Rie Ha tevelt, Janny Hartevelt. Co Harteve Prijna Hartevelt. Piet Kruysdijk, Trijnt Bergman, Jannie van Biezen, Gerrie Kein mans, Annie Schipper. Henny Hoogstratf Sary Akkerman, Jan Ravensbergen, Lee dert Ravensbergen, Trijntje van den Bosc Rietje Kettenis. Adriaan van Vliet, Mariel van Vliet, Bernard van Vliet, Tine van d Pot, Bep Nieboer, Wim Nieboer, Geertr de Groot, Emma de Groot, Alida van d Holst, Trieneke van Manen, Jack de Gei Marietje Hoppen brouwer, Matty van Lee v?en, Johannes Klos, Anna Klos, Llesje v Driel, Wim Bekkering, Cor Bekkering, Co Verlind. Freek van der Vlist, Abraham Fa kei. Alida Stikkelorum, Jopy Hofstra, J Bronsgeest, Leendert Jongeleen, Chr. Jo geleen, Brammie Kret, Koosje Kret, Janr de Neef, Dirk de Neef, Mientje de Ne Mientje de Water, Jannie van der W Bennie d Bruin, Ida Maria de Graaf, Ja nie van Kampenhout, Wouter van Km penhout, Lydia Botermans, Willy van Ri; Jo Outshoorn. voor allen om uit te kieze de grooteren vier; de klein ren drie goede oplossinge I. Ingezonden door Drietal van Vliet. Wie kan van onderstaande letters i maken, waarnaar we iedere week veria gen? oooeeugvrj nzd. II. Ingezonden door Matthy van Leeuwei Wat kleedt zich uit. als het koud won ILL Ingezonden door Jacobus Bronsgeest. Ik ben een huis. Toch ben ik niet bouwd, en blijf ik zelden op dezelfde pla staan. Ra, ra, hoe kan dat? IV. Ingezonden door Leendert Ravensberg Hoe luidt dit spreekwoord? E...n h...d .s g... w...d. V. Ingezonden door Gerrie Keinemans. Mijn geheel is een plaats in Drente v 9 letters. 1, 2, 3, 4 is niet laag. Een 3, 6, 5, 9 wo gestookt. 7, 8, 9 is een getal. VI. Ingezonden door Alida van der Holst Men vroeg een vader, hoeveel kindei hij had. Hij antwoordde: „Ik heb d zoons, en iedere zoon heeft een zuster". Hoeveel kinderen had hij? VII. Ingezonden door Gretha de Graaf. Mijn geheel van 12 letters is iets. dat teekenen behoort. 9, 7 is verfrissche 8, 5, 11. 12 gebruikt de schoenmaker 1. 2, 4 haalt men water. 6, 5, 5. 3 is geen 10 is een medeklinker. vin. Ingezonden door Wim en Paul Lamai Ik ben slechts een vergissing, doch zon hoofd ben ik een kleedingstuk.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 18