Er waren honderd en vijf uitvallers te Nijmegen Het tournooi op de Semmering Wife Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 Juli 1937 Vierde Blad No. 23726 Zeil-wedstrij d Helgoland-Ifmuiden Alle Leidenaars hebben den Vierdaagsche volbracht Een belangrijke achtkamp (Van een bijzonderen medewerker). Voor de vierde maal in deze week trok ik fistermorgen klokslag 5 uur de poort der Jljjmeegsche kazerne uit, ditmaal in gezel- Khao van Woestenburg Jr.. uit Oegstgeest, (ie tot bijna .Nijmegen m'n tochtgenoot is gebleven. We ontdekten onderweg den heer J. J. v. d Berg en Gerlof Terveer en scho ten inmiddels langs den Groesbeekschen ire mooi op naar Grave al waren we in den aanvang dan wat stijf. Bij dit dorp met z'n fraaie brug kon men al duidelijk merken dat vele loopers moe waren geworden in de laatste drie dagen en overal zag men ze neerstrijken in 't gras. Op dezen dag kwam het er trouwens niet bo od aan hoe laat men thuis kwam. Het mocht niet te gek worden, maar voldoende ruimte werd gelaten om binnen te komen aan hen die door omstandigheden als ver moeidheid enz. wat meer rust behoefden. Tot mijn groote verwondering kwam ik fr gistermorgen pas achter dat de man, raarmede ik eergisteren een eind weegs sas opgetrokken, de heer Spoor was van de Autoboxen garage, aan de Johan de Witt- itraat. Zoo ziet men hoe zelfs een eenvou dig sportpak met als regel korte pantalon een man uiterlijk kan doen veranderen. Van Grave ging het naar het beruchte Elsharen. Aan het daar liggende onhebbe lijke grind bewaren wij een slechte her innering. Een reuzenbord met het opschrift: Weg la uitvoering, deed niets veel goeds ver moeden maar het viel mee. Het leek wel of ze fijn eventjes voor ons den grindweg todden geveegd en even voorbij Elsharen verd het steeds beter want over de heide rai Mill troffen wij een prachtigen teer- ilagweg aan. Het zonnetje was inmiddels uit de wolken te voorschijn gekomen en maakte aan den hemel ruim baan. Weg Sfdrukte stemming! De heide van Mill is ie schrik van de wandelaars in verband met de verschroeiende hitte welke daar bn heerschen. Mooi is het echter, haast wt te beschrijven, nog zoo echt een stuk mwe en wilde natuur, met prachtige ver- Wichten rechts, en veel dennen aanplant laks met heel in de verte het gezicht op vette weiden en op den achtergrond, in melen gehuld, het geboomte in de rich- Sk Mook ïlll was onze eerste rust. 1 zat er nog maar kort of de heer de fiker van de L.W.S.V. kwam met de clvikmatlgheid van een uurwerk aange- tandeid om na den flinken tocht hier zijn ontbijt een verhuizing te doen onder- oui. Van Mill naar Hapst tusschen prach. iff. door de zon beschenen velden. De fond is hier schraal, als overgang van de ieide naar een meer vruchtbare streek. Kippenhouderijen zijn er vele. De grond 's er zoo arm dat zelfs in de weide het vee Boet worden bijgevoerd en toch is het nu beste tijd voor gras. Van Hapst ging het naar Cuyk langs kronkelende wegen, waarbij het laatste stuk rakelij k inspanning vergde. In drommen hramen de wandelaars langs dezen door de beschenen weg. op de prachtige kerk in Cuyk aan, welke wel een cathedraal in het klein zou kunnen zijn; haar beide voorhoek torens hoog in de blauwe lucht. Eindelijk bereiken we Cuyk, de plaats hn samenkomst van 4400 wandelaars die (sar over den door de pontonniers gesla- !ffl noodbrug trokken. Wie dat nimmer heeft gezien kan er zich Jen voorstelling van maken. Schepen op bhoorlijken afstand voor de brug voor taker, troepen afdeelingen wandelaars, in tomeest opgeruimde stemming. Alles door en. Eénrichting verkeer. Het is een stuk •hen zooals men maar zelden of nooit te krijgt. Op den anderen oever een veer- tuis waar alles zich op den berm en weide hervleit om ten minste dat gebeuren te bnschouwen. Honderden en honderden stonden hier die zich van Mook per Sriel of te voet hier heen hadden begeven. Het doet een Leidenaar goed op de brug W stadgenoot te ontmoeten in den per sen van dr. Kors, die als kapitein-dokter, ptooid met een kwartiermuts het gedoe tend gade te slaan. ZK.H de Prins bevond zich ook te Cuyk bmede vele hooge militaire autoriteiten "n hier en uit Frankrijk. Van Cuyk naar Mook is nog een slecht tokje en overbelaste weg. maar geen nood. ra trof ik weer de dames Sluis en Hop- tonbrouwer aan die er als steeds patent zagen alsmede hun tweede verzorgster :ti Wijsman. Tevens liep ik den heer Oostendorp van de zwemvereeniging de Zi.il ambtenaar van de P.T.T. tegen het lijf. al evengoed wandelen als zwemmen Van Mook naar Nijmegen werd het weer w ware zegetocht met muziek en bloemen «"Ss den weg duizenden en duizenden tonschen die den wandelaars de laatste J* uur hun vaak zwaren gang naar Nij gen door handgeklap en ovaties deden iKten. He Leidsche politie, als oude bekenden, tam beladen met bloemen thuis terwijl de h Gerritsen wederom voor een keurigen Wfflaakten mand met vruchten en fruit M zorg gedragen ?°ot zoover ik weet kwam ieder Leide rs welgemoed binnen en mochten allen medaille aan deze prestatie verbonden, ontvangst nemen. j.?5' zijn mooie dagen geweest die veel ■banning hebben gekost doch ons niet °nze herinnering zullen gaan En gis mond ging het hek van den dam; ken- 1 werden bezocht en een groot deel ging naar de Sociëteit de Vereeniging om den avond in gepaste vreugde door te bren. CRICKET. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Programma voor morgen. Ie Klasse: HCCR. en W.; VOC—HCC II; HDVSWV. 2e Klasse B: QuickAjax; HBS II— HDVS n: VCC—Excelsior II. 3e klasse B: Leiden. Kanaalweg: LCC ASV II; HCC V—Excelsiior III; HBS III— HDVS III; LeonidasSparta II. Overzicht. Drie Leidsche deelnemers passeeren Wychen: Griffioen, Baan en Van Zondervan Volgens bekomen inlichtingen hebben nog twee andere Leidsche deelnemers mevr. Burgersdijk-Eerdmans en de dochter van prof. de Haas medegeloopen. Het A NP. meldt nog: Den eersten dag vielen 16 deelnemers uit. den tweeden dag startten er 21 niet en vielen er 25 uit. Den derden dag zijn er 13 thuis gebleven en kwamen er 13 in een auto terug en den vierden dag zijn er negen niet gestart, zoodat er des morgens 4196 naar Cuyk trokken. Hiervan zijn er nog 8 uitgevallen, zoodat in totaal 4188 deel neemsters en deelnemers den tocht hebben volbracht Alle deelnemende vcreenigüigen en corp sen hebben den vereenlgings- resp. corps- prijs behaald. Daarenboven zijn de volgende individueele prijzen uitgereikt: Gouden kruizen. 10e maal: Kapitein Kronig, S M. I. van Rijswijk, sergeant Henneman, wachtmeester van Roijen. de heeren: Bennik ib.w. Amster dam I. Willemsen, van Diepenbeek. Schip- perheijn. Gelink en mevr. Jansen-de Waal. Gouden kroon, 11e maal: Kapitein Epkema, scrgeant-vliegtmgma- ker Braij. de heeren. de Jong van der Meu. len. Apeldoorn en Martin. Gouden kroon, 12e maal: De heeren. Starman. Vis, Bouwmeester en Korte. Gouden kroon. 13c maal: Kapitein Roelofsen. sergeant Tichelaar, de heeren van der Kleü en de Haas en mevrouw van der Kleij. Gouden kroon, 14e maal: De heer Mak Gouden kroon. 15e maal: Kapitein Schwing sergeant van 't Zet, O. W. I Theunissen van Maanen, wacht meester Brandwijk, de heer Verbergt en de le luitenant ihr van Kinschot. Gouden kroon. 16e maal: Opperwachtmeester Göbel. Gouden kroon. 19e maal: Ritmeester jhr. van der Goes en de hee ren Dinkhuijzen en van der Kaay. Voordat begin van de volgende week de wedstrijden tegen de Free Foresters begin nen, moet morgen in de eerste klasse een belangrijk programma afgewerkt worden, waarbij VRA overigens rustig kan toezien, hoe de concurrenten het er zullen af brengen. Veel concurrenten zijn er trouwens niet meer en liet is goed mogelijk, dat ook VOC nog verder achterop zal raken door een nederlaag tegen HCC II. Wel is waar zijn de Haagsche elftallen dit jaar niet bijzon der sterk HCC I zal met R. en W. nog moeite genoeg hebben althans zwakker dan VOC, maar de Rotterdammers spelen zeer wispelturig. In Schiedam zal het spannen, maar WV moet van HDVS kun nen winnen. In 2 B. gaat Ajax bij Quick op bezoek, waartegen hier in Leiden een zeer spannen de wedstrijd werd gespeeld en waarvan met slechts een run werd verloren. Sindsdien is Quick beter gaan spelen en zijn de prestaties van Ajax matig gebleven, zoodat een Leidsche nederlaag in de lijn der ver wachtingen ligt. Maar de rood-zwarten zijn morgen wser volledig en misschien zorgen zij wel voor een verrassing. Bij HBS IIHDVS II zijn kampioensbelangen be trokken en verder zal Excelsior n het met VCC klaarspelen. LCC krijgt morgen aan den Kanaalweg bezoek van ASV n een elftal, dat met 6 punten uit 8 wedstrijden in het midden van de ranglijst staat. Wij rekenen der halve op een overwinning van de Leidsche die de leiding heeft in 3 B. De groote zeilwedstrijd voor zeejachten. welke vorig jaar gehouden ls van de Bermuda-eilanden over den Atlantlschen Oceaan naar Cuxhafen, stond in het middelpunt der belangstelling. Ook in ona land was dat het geval omdat het Nederlandsche Jacht, de ..Zee- Arend". onder commando van den heer C. Bruynzeel Jr.. met zeer veel succes medezeilde. Morgen starten Duitsche Jachten en één Nederlandsch Jacht, de „Zee-Arend" voor den zeezeilwedstrljd IJmuldenCowes. Voorts doet het Nederlandsche Jacht mede aan den wedstrijd CowesFastnet Rock in Zuid-West-Ierland. Wil hebben één der opvarenden van de ..Zee-Arend", den heer Chr. Felgcr, bereid gevonden, over het verloop van deze wedstrijden, speciaal voor ons blad. enkele brieven te schrijven. Ter inleiding enkele korte notities over de aankomst der Duitsche Jachten te IJmulden GYMNASTIEK. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS SPORT BOND, AFDEELING LEIDEN. De eerste bijeenkomst heeft plaats gevon den van de rhythmische groep van den Ned. Arb. Sportbond. De voorzitter der af- deeiing opende met een kort woord, en sprak zijn bijzonderen dank uit t.a.v. de leidster dezer groep mevr. Ditmar, die zich. geheel belangloos, bereid heeft ver klaard, de groep te leiden, en zal trach ten. van deze nieuwe loot van den N. A. S. B., iets moois en grootsch te maken. Tevens werd een woord van dank ge bracht aan de pianiste mej. B. Cornet die zioh eveneens geheel belangloos in dienst wenscht te stellen van de organisatie. Hierna sprak de leidster een kort woord tot haar leerlingen en gaf den wensch te kennen, dat de groep moge groeien en bloeien, wal alleen mogelijk is, wanneer de leerlingen met .woile overgave zich onder haar leiding scharen. Na deze woorden werd onmiddellijk met de eerste oefeningen een aanvang gemaakt. MOTORSPORT. LEIDSCHE H -D. CLUB. Blijkens een ingekomen schrijven is door de Leidsche Harley Davidson Club met haar deelneming aan den sterrit naar Doe- tinchem op Zondag j-1. een zilveren beker gewonnen in de groep „Clubs, die het hoogst aantal K.M. verreden hebben". Een fraai succes, gezien'de groote deelneming van motorrijders aan dezen rit. DRIE ZEILJACHTEN NABIJ HELGOLAND. Links: „Silberkondor"; midden: het Nederlandsche jacht van den heer C. Bruynzeel Jr., de „Zee-Arend"; rechts: de „Roland von Bremen". (Van onzen G.P.D.-redacteur). Na een telefoontje met de Koninkl. Zeil en Roeivereeniging, die de twaalf Duitsche in Helgoland gestarte jachten, zou opvan gen in IJmuiden, besloot ik om daar een kijkje te gaan nemen. De afstand HelgolandIJmuiden be draagt ongeveer 180 zeemijlen II zeemij] - 1852 M.) en daar mij medegedeeld werd. dat de start had plaats gevonden Dinsdag om 11 uur v.m. zat ik Woensdagmorgen in den trein die me naar de eindstreep bracht, d. w. z. bijna, want deze denkbeeldige streep was gedacht tusschen de piereinden. Toen ik natuurlijk gewapend met een vervaarlijk grooten kijker bij de vis- schershaven aankwam, was er nog niets te zien, hetgeen ik ook wel verwacht had beter drie uur te vroeg dan één minuut te laat. De heer Ernst Crone. voorzitter der K. N. Z. en R. V. lag met de „Frida" reeds in de haven, terwijl de.„Bromo" van den heer Bos eveneens ter assistentie en voor het geven van een „sleepje" aanwezig ?/as Een kleine uitgelezen staf menschen dus, die van plan waren om de eerste dertig uur paraat te blijven. Mijn aanbod om te helpen werd direct aanvaard, in ruil daarvoor werd mij gastvrijheid verleend aan boord. Den ge- heelen morgen en middag werd op de Noor- derpier uitkijk gehouden, terwijl een motor boot voor verbinding zorgde tusschen uitkijk en den wal. Het Panhaus-hotel op de Semmering is een van die hotels, welke het schaakspel een warm hart toedragen. Deze genegen heid uit zich van tijd tot tijd door de or ganisatie van belangrijke tweekampen en tournooien. Vanzelfspekend is dit geen zui vere philantropie en moet men deze wed strijden in de eerste plaats opvatten als een middel, om aan het hotel grootere be kendheid te verschaffen, maar wij scha kers kunnen het natuurlijk niet anders dan toejuichen, dat men op deze wijze het nut tige van de reclame met het voor ons aan gename weet te verbinden. Wij herinneren ons het tournooi op de Semmering in 1926. waar Spielmann den eersten prijs vóór Aljechin wegsnoepte. toen deze na een weifelende start wat in de achterhoede was geraakt. Bijzonder interessant waren ook de twee kampen Sultan KhanTartakower in 1931 en SpielmannBogoljubov in 1932, die door de eerstgenoemden met resp. 6":51/; en 5'/.IV: werden gewonnen. In 1936 nam het Panhaus-hotel het ini tiatief tot het instellen van den titel „Kampioen van Oostenrijk" welke voor dien nog nooit werd verspeeld door het organiseeren van een tweekamp Eliskases- Spielmann, welke door Eliskases met 5'/=4werd gewonnen. Ook de revanche match in Juni van dit jaar gehouden, ein digde in het voordeel van Eliskases. die zijn titel met 64 wist te handhaven. De eerste tweekamp om het dames wereldkampioenschap, hetwelk vroeger uit sluitend in tournooien op het spel stond, vond eveneens een kleine maand geleden op de Semmering plaats. Mej. Vera Men- chik behield haar titel door mej. Sonja Graf op overtuigende wijze te verslaan. Maar het Panhaus-hotel deed nog meer! Het bracht den steen aan het rollen voor den revanche-wedstrijd om het wereld kampioenschap tusschen Aljechin en door schrijver dezes. Dat deze steen tenslotte naar Nederland koers zette, om daar zijn baan te beéindigen, was heusch niet de schuld van het Panhaus-hotel, dat een eerlijke poging heeft gedaan, om den twee kamp op eigen grond te organiseeren. Toen dit, het grootste van de door Pan- haus ontworpen plannen mislukt was, moest er iets anders voor in de plaats ko men, even groot, zoo mogelijk nog grooter. Er zou een eerste-rangs-tournooi plaats vinden in September van dit jaar en alle grootheden van de schaakwereld werden uitgenoodigd. 25 in totaal. Aljechin en ik zelf incluis. Deze wedstrijd zou stellig een schaakgebeurtenis van groote beteekenis geworden zijn, als er maar niet een klei nigheid in den weg gekomen was. Nóch Aljechin, nóch ik konden er namelijk toe besluiten vlak voor een inspannende match van twee en een halve maand een dergelijk zwaar tournooi mee te maken. Pogingen om den wedstrijd te vervroegen, leverden evenmin resultaat op. Maar Panhaus was nog niet „au bout de son latin". In snel tempo werd een nieuw en origineel plan ontworpen: op de Semmering zouden de pretendenten voor het wereldkampioen schap strijden om den voorrang i.z. de uitdaging van den wereldkampioen. Bot- winnik, Capablanca, Fine, Fiohr, Keres en Reschevsky zouden een dubbelrondigen zeskamp spelen en den winnaar zou het recht krijgen, den winnaar van den twee kamp Aljechinschrijver dezes uit te da gen tot een match om het wereldkam pioenschap. Weer ging het Panhaus niet voor den wind. De A.V.R.O. had juist te voren een soortgelijk plan ontworpen dat echter op de Semmering niet bekend kon zijn en dit bij den Wereld-Schaakbond inge diend. Het valt te betwijfelen of de We reld-Schaakbond na vele voorbereidingen in andere richting het denkbeeld zal aan vaarden, den candidaat-wereldkampioen op grond van een tournooi-uitslag te bepalen. Maar ook als dit wél zoo is, komt toch de A.V.R.O, het eerst aan bod. Panhaus moet het dus in ieder geval zonder het candi- daat-wereldkampioenschap doen en op deze basis schijnt het tournooi ook tot stand te komen. Daar echter Botwir.nik verhinderd was, heeft men in zijn plaats den Rus Ragosin bij dit tournooi betrokken. En ais de laat ste berichten juist zijn, wil men den zes kamp tot een achtkamp uitbreiden, door alsnog Petrov en Eliskases uit te noodigen, hetgeen de beteekenis van dezen wedstrijd stellig ten goede zou komen. Petrov sloeg in 't kort geleden te Kemeri gehouden tournooi een uitstekend figuur door den eersten prijs met Reschevsky en Fiohr te deelen. terwijl Eliskases zooals reeds hierboven opgemerkt de houder is van den titel kampioen van Oostenrijk. Een achtkamp met de deelnemers Capablanca, Eliskases, Fine, Fiohr, Ke res, Petrov, Ragosin en Reschevsky, waarin ieder met ieder twee partijen te spelen heeft, is inderdaad 'n schaak- gebeurtenis, welke de schaakwereld een drietal weken van Augustus en Sep tember met spanning zal vervullen. Ik hoop t.z.t, meer over dezen belang rijken wedstrijd te kunnen mededeelen. In zooverre heeft dit Panhaus-tournooi voor mij nog bijzondere beteekenis, dat het co mité van voorbereiding mij heeft aange zocht, het tournooileiderschap te willen aanvaarden. Ik heb de uitnoodiging gaar ne aangenomen, te meer daar deze in de eerste plaats beschouwd moet worden als een „sans rancune"-geste van het Pan haus-hotel na de mislukking van de on derhandelingen van het vorig jaar. Woensdagmiddag om zes uur kwam er een zeil in zicht, even later werd dit door de kustwacht ook per boodschapper bericht. De medewerking van de havenautoriteiten, politie en kustwacht was zoodanig, dat het de taak van de tijdwaarnemers aanmerke lijk verlichtte. Om zeven uur 's avonds gingen we met den motorkruiser „Bromo" naar buiten, ten einde eens te gaan zien, wie de eersteling was. Buiten de pieren konden we al gauw uitmaken dat de „Asta", onder bevel van kapitein-luitenant Freiherr von Lepel op de eindstreep toestoof. Binnen de pieren nam de bemanning de zeilen in, een sleeplijn werd overgegeven en ons eerste „slacht offer" werd naar zijn ligplaats gebracht. We waren nog even in de gelegenheid om met den commandant te praten over de reis. waarbij bleek, dat de Jachten alle weer had den meegemaakt. Werd er gestart met een stijve bries uit W.N.W., reeds 's nachts om 3 uur dreef de „Asta" bij Ameland hulpeloos rond wegens windstilte, die een paar uur aanhield, waarna een gunstiger wind door kwam. zoodat de boot weer vaart begon te loopen en bestuurbaar werd. Tevens hoorden we, dat dc „Roland von Breemen", die vorig jaar deelnam aan den wedstrijd over den Atiantischen Oceaan, naar schatting twee uur achter was en werkelijk om 11 uur zagen we, in het licht van den vuurtoren, de zeilen van den vol genden deelnemer. Inmiddels was het al donker geworden en dus voer de „Bromo". tusschen de vele roode en groene lichten dcor pierwaarts. Eenige leden van de be manning van de „Asta" gingen met ons mee naar buiten om nog een en ander te vernemen van hun tegenstanders. Even binnen de pieren zagen we als een groote. grijze schim, de „Roland" liggen schommelen. Weer wera de sleeplijn over gebracht ennummer twee was „ge knipt". Nauwelijks waren we weer op den uitkijk, of nummer 3 meldde zich, de „Ham burg", weer een Oceaanzeiler. Toen we haar goed en wel hadden vastgelegd, was de r.ieuwe dag al een uurtje oud. Een paar van de waarnemers besloot even wat te gaan rusten, maar.daar kwam de vierde deel nemer in zicht. Weer begon de motor van de „Bromo" te grommen en met eén 10 k.m. vaart gingen we de nieuw-aangekomenen tegemoet. Zoo hebben we zeven van de twaalf deelnemers voor 5 uur 's morgens naar hun ligplaatsen gebracht, daarna kwam de groote pauze, want eerst om on geveer 11 uur kwam nummer acht binnen. Donderdagmiddag kwamen de booten te Amsterdam aan in de jachthaven, door twee sleepbooten getrokken. Het was een prachtig gezicht, al die slanke booten op ons IJ. want niet waar. het IJ is niet alleen van de Amsterdammers, 't is van ons. Hol landers. In de Sixhaven werden de booten vastgelegd onder leiding van den haven commissaris baron v. d. Hövell, die alles perfect geregeld had. En nu rijst de vraag: Wat nu? Want die jachten zijn er nu wel, maar er gaat zeker meer gebeuren? Morgen starten deze jachten, behalve een enkele kleinere in den wedstrijd naar Cowes in Engeland. Dan doet ook het Ne derlandsche jacht mee: de „Zeearend" van den heer C. Bruynzeel Jr. De start heeft plaats morgenmiddag te 12 uur, buiten de pieren te IJmuiden, waarna een afstand van ongeveer 270 mijl gezeild moet worden. Sinds 1913 is er geen wedstrijd meer geweest van IJmuiden af. Jammer dat er dit jaar niet meer Hollanders meedoen, de „Zeearend" zal thans alleen de kleuren moeten verdedigen, een weliswaar zware, maar eervolle taak. Wie zal het winnen? We wagen ons niet aan voorspellingen, laten we dus zeggen: één zal de gelukkige zijn. Hieronder geef ik nog de volgorde van aankomst der booten, maar doordat er met voorgiften gezeild is, kunnen we niet zeg gen, dat de eerst aangekomene ook den eer sten prijs heeft gekregen. 1. „Asta"; 2. „Roland v. Bremen"; 3. „Ham burg"; 4. „Senta"; 5 „Peter v. Danzig"; 6. „Störtebeker'; 7 „Ettsi"; 8. „Arktur"; 9. „Kaspar Ohm"; 10. „Windspiel"; 11. „Lumme", terwijl „Das Wappen von Bre men" zich nog niet gemeld heeft.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13