Financieel-Economisch weekoverzicht Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Zaterdag 31 Juli 1935 De brief van koning Leopold aan Van Zeeland De wereld moet uitzieken GEMENGD NIEUWS Het vergeelde kiekje ZIEKENVERVOER LUCHTVAART LAND- EN TUINBOUW En wdj behoeven ons in dit door ons zeil betreurtie scepticisme waarlijk niet te beperken tot landen als Duitschland. Ita lië. Japan. Ook elders overschaduwt de politiek het economisch leven. Heeft bijv. Engeland bij monde van minister Eden niet dezer cSagen nog geweigerd, zich in te laten met de Oslo-idee, omdat het zijn be trekkingen met de dominions vanzelfspre kend hooger aanslaat, omdat het meer verwacht van bilaterale verdragen en bijv. nog steeds hoop koestert ten aanzien van het sluiten van een gunstig handelsver drag mejt de Ver. Staten? Ook het Britsche Rijk zal daarom slechts met platonische belangstelling de eventueele aanbevelingen van het onpolitieke studiecentrum aan- hooren. Neen. wij gelooven, dat een opruiming van den economlschen chaos op natuur lijker wijze moet geschieden. De wereld zal moeten uitzieken, de onnatuurlijke facto ren moeten vanzelf verdwtjnen, wegge drongen door de wet der noodzakelijkheid, die zich ondanks alles op den duur zal doorzetten. De ontwikkeling van den eco nomlschen toestand in Engeland bijv. is hiervan reeds een duidelijke aanwijzing. Engeland, dat eens ln den buitenlandschen handel het zwaartepunt van zijn econo misch leven had gelegd, heeft dit sinds ge- ruimen tijd, deels door natuurlijke om standigheden. deels met kunstmatigen op zet verplaatst naar de binnenlandsche conjunctuur. Dc goedkoop-geld-politiek en het ontzaglijke bewapeningsprogramma hebben de Britsche industrie zich blind doen staren op den binnenlandschen af zet en den uitvoerhandel doen verwaar- loozen. Zoo steeg de waarde van den En- schen invoer in aanzienlijk sterker mate den die vajn den uitvoer, met het gevolg, dat men vöor 1937 een tekort op de beta lingsbalans verwacht van ca. 50 millioen pond sterl.i,tegen 'n tekort van 19 millioeD Gunstige oogstvooruitzichien in de Ver. Staten. „Indien wij werkelijk den oorlog on mogelijk willen maken en den mensch tot vredelievender gevoelens brengen, dan dient men den moed te hebben, de economische kwesties in haar ge heel onder het oog te zien en een op lossing te geven aan de groote pro blemen, die dreigend oprijzen voor de geheele menschheid: de verdceling der grondstoffen, de verdecling der ruil middelen, de internationale verdeeling van den arbeid, het evenwicht tus- schen dc landbouw- en industrielan den. enz Aldus Koning Leopold in zijn brief aan Van Zeeland, waarin hij de stichting van een wereldcentrum voor economische stu die oppert en die wellicht binnenkort door concrete voorstellen zal worden gevolgd. Zulke edele, voorname woorden, van zulk een beteekenisvollen inhoud, geuit door een zoo hooggeplaatste figuur als Belglë's ko ning. moeten wel diepen indruk achter laten op een innerlijk en uiterlijk zoo verdeelde menschheid. Voorwaar, hoe noo dig is het, dat men eindelijk eens korte metten make met de oude. versleten econo mische theorieën, die zoo volkomen hebben gefaald, hoe noodig is het. dat een geheel nieuwe theoretische grondslag worde ge legd voor de sterk gewijzigde economische- financieele structuur, teneinde hiervan uitgaande orde te brengen in den chaos, waaruit de wereld hunkerend een uitweg zoekt. Helaas, wij vreezen. dat Belglë's koning zich teveel san utopistische denkbeelden heeft overgegeven. Hij wil weliswaar het studiecentrum on afhankelijk maken van politieke in vloeden en mandaten, in tegenstelling tot Genève. doch hij ziet over 't hoofd, dat in de huidige chaotische wereld- constellatie zulk een centrum wellicht i theoretisch uitnemend werk kan ver- richten, doch practisch tot volslagen steriliteit gedoemd moet zijn. Wij behoeven slechts een blik te slaan op j Duitschland. dat zich hoe langer hoe meer in zichzelf terugtrekt en geleidelijk zijrt toevlucht neemt tot een volkomen on dergeschikt maken der binnenlandsche productie aan het autarkisch ideaal. Niet alleen breidt men er de productie van synthetische grondstoffen steeds verder uit. doch men is bezig, de productie der natuurlijke grondstoffen en voedingsmid delen in het nauwe keurslijf van ..practi se he, nationalisatie" te binden. Deze week immers zagen wij het ontstaan eener fei- telijlqe nationalisatie der ijzerproductie, in de hipop. dat de staat de ertsen van laag gehakte beter kan exploiteeren dan de parti culiere ondernemers, i hetgeen inder daad mogelijk is, wanneer ten behoeve van de regelmatige voorziening der bewape- ningsindustrie de staat zijn oogen geheel voor den kostprijs sluit). Deze week zagen wij tenens de instelling van een verre gaande inmenging van den Duitschen staat in de broodgraanproductie, waarbij den boeren, slechts vrijheid wordt gelaten ten aanzien van hun eigen behoeften, doch verder de geheele productie aan den staat moet warden afgedragen. Het zal hierbij zeker niet blijven en wij voorzien, dat Duitschland hoe langer hoe verder Bal afzakken in den put van autar kie en armoede. Kan men van een land, behept met zulk een geest, vastgezogen in politiek-economisch bedrijfzand, eenige opbouwende medewerking verwachten ten aanzien', van een betere economische we reldorganisatie? p. st. in 1936 en 'n surplus van 33 millioen pond sterl in 1935. Zulk een tekort kan tot ernstige gevolgen aanleiding geven en 't, doet goed te zien, hoe men zich hiervan in Engeland langzamerhand bewust wordt: men legt den vinger op de wonde zelf, men erkent, dat men den export schromelijk heeft verwaarloosd en men streeft thans naar een intensiveering van den export fn overeenstemming met de toeneming der koopkracht, zooals deze zich ln de meeste landen openbaart. Laten uitzieken is blijkbaar de bood schap, ook in de Ver. Staten. Deze gulden stelregel is bijv. gedeeltelijk bewaarheid ten opzichte van het arbeidsvraagstuk. Aan de eene zijde hebben vele wat al te con servatieve ondernemers concessies moe ten doen. die in Europa reeds tientallen jaren als grondslag voor de verhouding werkgever-werknemer gelden. Aan den an deren kant heeft de leider van het Com mittee for Industrial Organisation. Lewis, door zijn al te felle actie het publiek tegen de C.I.O. in het harnas gejaagd, en daar door eindelijk een eerste natuurlijke ne derlaag geleden. Lewis Is er zeker de man niet naar. zich door deze nederlaag tegen over de onafhankelijke staalmaatschap- pijen te laten ontmoedigen en hij is er op het oogenblik ongetwijfeld mee bezig, zijn ietwat geschokte positie te versterken, doch het zal nog wel eenigen tijd duren, al vorens hij het zal wagen een nieuwen aan val te ondernemen. Ook ten aanzien van Roosevelt's New-Deal-politiek schijnt de uitziekingsmethode de aangewezen weg te zijn: al te vreemde methoden, om deze politiek te doen slagen, gaan 3an haar eigen abnormaliteit ten gronde. Roosevelt's eigen partij heeft hem b.v. gedwongen, zijn revo- lutionnaire plannen ten aanzien van het Hooggerechtshof (dat Roosevelt voortdu rend bij de uitwerking van den New Deal in den weg stond) op te bergen. Waar mede evenwel geenszins gezegd mag wor den, dat hij politiek thans minder sterk zou staan. Integendeel, het is nog steeds in hoofdzaak slechts Wall Street, (d.z. de groote financiers en industrieelen Idat de oppositie tegen Roosevelt vormt: overigens staat het land nog even solidair achter hem als tevoren. Ja, wellicht zelfs is zijn aanhang nog gegroeid. Men vergete niet, dat ondanks de ontzaglijke industrialisatie de Ver. Staten ook thans nog bovenal een agrarisch land zijn. Welnu, de vooruitzich ten voor den Amerikaanschen boer ten aanzien van vrijwel alle producten zijn op het oogenblik voortreffelijk. Voor het eerst sedert 1929 kan hij verzekerd zijn van een hooge opbrengst voor al zijn oogsten, die er bovendien kwalitatief en kwantitatief zeer gunstig voor staan. Men kan dus met zekerheid verwachten, dat de verkoop der herfstoogsten een in jaren niet gekende koopkracht in de landbouw- dstrieten in het leven zal roepen, waarvan het geheele Amerikaansche bedrijfsleven zijn voordeelen zal trekken. De gunstige berichten uit dit bedrijfsleven (wij wijzen slechts op het inhalen van het achter stallig dividend op de preferente aandeelen der U.S. Steel i vormen waarschijnlijk reeds een gedeeltelijke verdisconteering van den verwachten herfst-„boom". BEDWELMD IN EEN VAT. Hachelijk avontuur van twee Schiedammers. In de distilleerderij van de firma Herman Jansen aan de Noordvest te Schiedam heeft zich gistermiddag aldus de Tel. een merkwaardig geval van bedwelming voorgedaan, dat bijna aan twee menschen het leven heeft gekost. In de distilleerderij bevinden zich name lijk eenige zg. ondeigrondsche wijn. en gedistilleerd vaten, in één waarvan eenigen tijd geleden een Ijzeren bondel van een fust was gevallen. Toevallig was dit vat, dat. een inhoud heeft van 10.000 liter, gisteren leeggekomen en de distillateurs knecht. J. Oosterholt begaf zich via een klein luikje, dat zich in desn grond boven het vat bevindt en langs een ladder in de leege ruimte van het vat, om den ijzeren bondel te verwijderen. Groot was echter de schrik, toen deze daaruit niet weerkeerde en men door het laten zakken van een looplamp ontdekte, dat O. zich in be- wusteloozen toestand op den bodem van het vat bevond. Een broer van het slacht offer. de fabrieksarbeider G. Oosterholt, bedacht zich geen oogenblik en begaf zich eveneens naar beneden, om zijn broer uit diens hachelijke positie te bevrijden. Evenwel geraakte ook hij bedwelmd en zoo bevonden er zich twee bewustelooze j slachtoffers op den bodem van het wijn vat. Onmiddellijk werd de politie gewaar- 1 schuwd. die met de politie-auto en zuur stofapparaten zeer spoedig ter plaatse was. Een der omstanders had inmiddels de ge lukkige gedachte met een zuurstofapparaat in de ruimte van het vat zuurstof te bla zen met het. gevolg, dat de knecht J. Oosterholt bij kennis kwam en. zij het ook in waggelenden toestand, naar boven wist te komen. Zijn broer, die had willen redden, was er erger aan toe en ten slotte Is de fa brieksarbeider M. Kamp, gewapend met een gasmasker, naar beneden gegaan om het slachtoffer naar boven te brengen. Het duurde echter geruimen tijd aleer deze laatste tot bewustzijn kwam. Dr De Bruin, die de slachtoffers behan delde, verklaarde, dat zij geen nadeellge gevolgen van hun avontuur behoefden te vreezen. De directie verklaarde ons ten slotte dat als regel niemand in deze vaten af daalt, dan nadat door middel van een touw het. contact met degene die afdaalt is ver zekerd. In dit geval was dit echter niet ge beurd TUSSCHEN TWEE AUTO'S BEKNELD GERAAKT. Gistermiddag omstreeks drie uur reed te Velsen een militaire autocolonne op den Wijkerstraatweg in de richting van het pontveer over het Noordzeekanaal, toen een vrachtauto van de Alkmaar Paket, bestuurd door den chauffeur N L. uit Be verwijk. de colonne trachtte te passeeren. Een ordonnans van den motordienst de twintigjarige sergeant M. van der Z.'uit Den Haag, die met het toezicht op de for matie was belast-: geraakte met zijn motor beklemd tusschen één der militaire auto's en den vrachtwagen. Hij viel en werd eeni ge meters vcörtgesleurd. Van der Z. kreeg daarbij ernstige kwetsuren: inwendige kneuzingen, een dubbele beenbreuk en ver wondingen aan het gelaat. Nadat dr. R. W. Fierstra uit Velsen-Noord de eerste hulp had verleend, is het slachtoffer per ziekenauto naar het ziekenhuis St Joan nes de Deo te Haarlem vervoerd. De motor werd geheel vernield. Ook de Amerikaansche effectenbeurs ls reeds bezig, deze verwachtingen te verdis- conteeren. De beroemde Dow Jones Index van industrieele aandeelen bijv., die op 14 Juni een laagterecord voor 1937 bereikte van 165,51, is sindsdien weer gestegen tot 164,42 en de verwachting ls vrij algemeen, dat hij binnenkort het hoogterecord vhn Maart jj. 194.40, zal overschrijden. Dit op timisme, dat zich ook aan de Amsterdam- sche beurs heeft medegedeeld, waar de laatste weken bij een uiterst geringen om zet een vrij vaste ondertoon domineert, wordt natuurlijk getemperd door tal van ongunstige factoren. Wij behoeven in dit verband slechts te wijzen op den Spaan- schen burgerstrijd en den dreigenden oor log ln het Verre Oosten. Ook de door Roo sevelt aangekondigde, hoewel nog lang niet ten uitvoer gelegde belasting op bulten- landsche beleggingen blijft als een scha duw over de markt hangen. En wat zal het resultaat zijn vdn ChautempsBonnet's Ingrijpen in Frankrijk's economisch leven? Zal men er werkelijk permanent begroo- tingsevenwicht kunnen bereiken zonder 't Volksfront in het harnas te jagen? Zal men den franc voor een verdere inzakking kunnen behoeden? Ook hier factoren dus van dc grootste onzekerheid. Laat ons bovendien niet vergeten, dat het goud- vraagstuk. hetwelk in April en Mei zulk een débacle op de effectenmarkten heeft veroorzaakt, nog ln geenen deele is opge lost: de oplossing is slechts op de lange baan geschoven en wij vreezen. dat het vraagstuk kort na de vacanties zijn venij- nigen kop weer zal omhoog steken. Ge rechtvaardigd optimisme ten aanzien van het bedrijfsleven, de koopkracht en de goe- derenprijzen moet dus helaas worden ge matigd door onzekerheid ten opzichte van een reeks van uitermate gewichtige pro blemen: hetgeen wellicht toch weer valt toe te juichen, aangezien de vrees bestaat, dat men zich anders aan een ongebrei delde hausse-stemming zou overgeven. Inmiddels gaat Nederland rustig voort zijn economisch leven te conso- lideeren. Alle belangrijke conjunctuur- gegevens vertooncn een stijgende lijn: de buitenlandsche handel bijv., de steenkool-productie, de werkgelegen heid, de spoorweg-inkomsten, de be lastingopbrengst enz., enz. Doch ook hier is een tempering van het opti misme geboden. Zoolang wij, om slechts één indicatie te noemen, nog zwem men in een zee van geld, die onzen rentestandaard omlaag blijft drukken en onze prolongatierente tot 3/4 pCt. doet dalen, zoolang zijn de uiterste I VIERJARIG MEISJE IN EEN MAAIMACHINE GEVALLEN. Gistermiddag is te Baarle het vierjarig dochtertje van den heer Th. D„ dat bij het tarwe maaien op den akker speelde, door de maaimachine gegrepen. Het kind werd een der beentjes afgesneden, het an dere been werd zwaar verwond. In hoogst zorgwekkenden toestand is het kind naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. BRANDEN. Door onbekende oorzaag is gisteravond de klompenfabriek van den heer T. Roen- horst te Doetinehem geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. I Gisternacht heeft brand gewoed 'in de magazijnen van de firma L. Beltjens aan de Spoorstraat te Roermond, waar een moutfabriek is gevestigd. Een groote voor raad mout ging door het vuur en het bluschwater verloren. Ook het pakhuis materiaal werd door de vlammen vernield. Het pakhuis brandde geheel uit. De eigenaar met zijn gezin, dat boven de fa briek woont en door den rook werd gewekt konden door een achtertrap het huis ver laten. De oorzaak van den brand is onbekend; de schade, welke aanzienlijk is. wordt door verzekering gedekt. IN EEN LIFTKOKER VERONGELUKT. In de glasmagazijnen der Philips' Gloei lampenfabrieken te Strijp is gistermiddag de 33-jarige gehuwde arbeider D in een liftkoker verongelukt. In de lift bevonden zich de bestuurder, diens plaatsvervanger en een employé der glasmagazijnen, de 33-jarige gehuwde ar beider D Toen de lift tusschen de zesde en de vijfde verdieping bleef steken beval de liftbestuurder den twee anderen inzitten den te blijven, waar zij waren, zelf klom hij door het veUigheidsluik op het dak van de kooi en verliet de schacht door de deur van de zesde etage. De heer D. klom daarna, hoewel hem nogmaals dringend gezegd was in de lift te blijven, eveneens op het dak van de kooi, deed een misstap en viel door de ruimte tusschen kooi en schacht naar be neden. Hij overleed spoedig daarna. Door J. P. BALJÉ. Van het eene woord was het andere ge komen en tenslotte stonden zij met fonke lende oogen tegenover elkaar. Doldriftig als Frans Noorda was, had ieder woord van zijn vrouw hem meer opgewonden, iedere tegenwerping van haar kant had nieuwe kolen op het vuur van zijn toorn gewor pen en daar ook Gerda er niet aan dacht, toe te geven, stonden zij beiden al spoedig ln vuur en vlam. De reden van hun twist waren ze al lang vergeten, het eene waar zij op dat moment nog maar aan dachten, was elkaar zoo diep mogelijk te wonden, woorden te vinden, die de ander ais pun tige pijlen troffen. „En nu is het uit." bulderde Frans met bliksemende oogen, „het is uit, af, klaar, ik heb er genoeg van, hoor je, genoeg. ge noeggenoeg Van het begin van ons huwelijk heb je me het huis tot een hel gemaakt met je koppigheid, je tegen stribbelen, je eigenwijsheid en je eeuwige zucht tot tegenspreken. Een hel is het hier, en ik trek er uit. vandaag nog, geen se conde langer blijf ik met je onder één dak!" Gerda lachte smalend. Het was 'n scher pe. onprettige lach en haar gezicht kreeg er iets hatelijks door. „Gelukkig", riposteerde ze. „gelukkig, dat je me eindelijk van je gezelschap verlost. Hoepel maar op en doe het alsjeblieft vlug. Want als Jij niet gaat, dan ga ik. Geen gelukkig uur heb lk gekend, sinds ik getrouwd ben, altijd maar jouw gesar, jouw ellendige heerschzucht, het bloed heb je van onder mijn nagels gehaald. Je zou niet gerust hebben voor lk als een hond voor je kroop, maar dan kan je lang wachten! Ik heb gelukkig nog een vader en moeder, al zal het dien menschen ook pijn doen, dat ik het zoolang heb moeten uithouden met zoo'nzoo'nbeestmensch Ze schepte even adem. en haar oogen priemden in de zijne, zonder dat zij ze neersloeg. „Maar ga dan toch", hoonde ze, „ga dan toch! Stel me alsjeblieft niet teleur door nog te blijven." Frans' gezicht zag purper. „Natuurlijk ga ik", schreeuwde hij, zoo hard, dat hij de rest van zijn zin er slechts sohor kon uit brengen, „natuurlijk ga ik. Ik kan je niet meer zien Met kolossale stappen liep hij op de deur toe, smeet die achter zich dicht, dat het huls er van dreunde. Zijn voetstappen rof felden op de trap, boven sloeg hij opnieuw met zijn kamerdeur. Een paar minuten had hij noodig, om even een beetje tot kalmte te komen. Hij beende heen en weer, gaf 'n nljdigen trap tegen een. stoel, pakte een stuk krant en maakte daar een bal van, om die dan wild door de kamer te smijten. Hij had lust iets stuk te maken, te vernielen, grondig, af doend Toen pakte hij den eersten den besten koffer, dien hij vinden kon, smeet dien op de tafel. trok kastladen open. haalde er kleeren uit, die hij in den koffer plofte. En intusschen mompelde hij in zichzelf, woorden, die hij gezegd had, andere woorden, die hij had willen zeggen, en die beter geweest zouden zijn, en hij herhaalde de hatelijkheden van -zijn vrouw. „Beestmensch", zei hij „beestmensch noemde ze me. 't Toppunt! En haar vader en moeder, poeh, die zien haar aanko- imen.. waren blij. dat ze onderdak was.." Hij schramde zijn vinger aan het slot van een kastla. vloekte, en sloeg toen met z'n vuist zoo nijdig op de la, dat die op den grond viel. De heele inhoud verspreidde zich over den vloer. En tusschen al dien rommel zag hij plotseling een vergeeld kiekje, een kiekje, dat hij in Jaren niet in handen had gehad, dat vermoedelijk ach terin de la gelegen had. Half onwillig, half geïnteresseerd nam hij het op. Het kiekje stelde Gerda voor, maar een Gerda. die minstens tien jaar Jonger was. Een vroo- lijke, lachende Gerda, zooals hij haar den laatsten tijd nooit meer gezien had. Gek, zijn woede was plotseling gezakt Ineens was er alleen maar plaats ln zijn hart voor een zachte melancholie. Was het alleen door het kiekje? Hij herinnerde zich precies het plekje, waar hij zelf deze foto gemaakt had. Ze waren nog verloofd, en Gerda had pas een zware operatie achter den rug. Het was één van de eerste dagen, dat ze weer naar bulten mocht, en allebei waren ze dolgelukkig geweest. Vandaar, dat Gerda zoo vriendelijk lachte, alsof de heele wereld voor haar alleen bestond, en er niets dan geluk was! Hoe herinnerde hij zich nu die bange, angstige dagen, toen de dokter bedenkelijk had gekeken, de wanhoop, die heig vast in zijn greep had. En de opluchting daarna, toen Gerda's sterke natuur zegevierde. Met Gerda's ouders hadden ze daarna de vacantie doorgebracht in een stille bosch- rijke omgeving. Samen hadden ze lange wandelingen gemaakt door de bosschen, over de hei, en gedroomd van later Frans zuchtte. Stom eigenlijk, het elkaar zoo lastig te maken. Er lag toch wel een hoop schuld bij hem ook. Hij was zoo drif tig, kleinigheden konden hem direct lrrl- teeren. hij kon onredelijk zijn. Ellendig toch. dat twee menschen. die geweldig veel van elkaar gehouden hadden, die gedroomd hadden van een ideaal huwelijk, nu zób tegenover elkaar stonden. Gehouden had den....? Hield hij eigenlijk niet nog heel veel van Gerda? Anders misschien, en 1 toch, hij voelde, dat als Gerda nu weer zoo ernstig ziek zou zijn, op dit moment, dat hij met dezelfde angst van vroeger naar het vonnis op het gezicht van den dokter zou speuren. Langzaam stond hij op, het vergeelde kiekje in zijn hand. Zacht liep hij de trap af naar beneden, bijna onhoorbaar opende hij de kamerdeur. Het was stil, heel stil in de kamer. Alleen uit een hoekje klonk een bijna kinderlijk gesnik. Daar lag, als een hoopje ellende, Gerda in een fauteuil. Frans voelde zich pijnlijk verlegen, Waj het zijn schuld, dat Gerda daar zoo lag, zoo geslagen Zijn hand viel zachtjes op haar schouder, „Gerda, kind, we zijn dwazen", zei hij, en hij kon zijn stem maar met moeite in bedwang houden, „kom, meid, is alles maar weer goed? En zullen we niet meer zoo dom doen Toen snikte Gerda nog harder, maar ze keerde haar rood en behuild gezichtje naar hem toe, en 'ze klemde haar armen stijf om hem heen, terwijl ze haar bevende lippen tegen zijn wang drukte Het vergeelde kiekje was weer op den grond gevallen. (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). VAN NIEUWKOOP - Oegstgeest - Tel. 2527 5364 (Ingea Med.) VERDRONKEN. Gistermiddag is te Eindhoven de 53-jarige wagenmaker H. van O. in het Eindhovensch Kanaal gevallen en verdronken. Zijn lijk is niet lang daarna door de politie opgehaald. BUITENLANDSCH GEMENGD. AUTO-ONGELUK BIJ ANTWERPEN. Een autobus, waarin een groep Tsjeoho- Slowaken was gezeten, die ter gelegenheid van Olympische arbeidersspelen naar Ant werpen waren gekomen, is bij Oude God ln botsing gekomen met 'n zwaren vracht wagen. De gevolgen waren zeer ernstig. Eén der inzittenden is om het leven gekomen, ter wijl zeven personen zwaar werden gewond. VERGROOTIN'G VAN DE VEILIGHEID VAN TREINREIZIGERS IN FRANKRIJK. Naar aanleiding van het spoorwegonge luk nabij Parijs, heeft de ministerraad het gebruik van houten wagons eenstemmig veroordeeld. Besloten werd, dat alle noodzakelijke maatregelen zullen worden genomen ter bespoediging van de vervaardiging van metalen wagons. voorzichtigheid en omzichtigheid te betrachten, omdat dit niet-beleggen van zulk een geldovervloed duidelijk aantoont, dat alle moeilijkheden nog lang niet zijn overwonnen. UITVINDER VAN VLAMMENWERPER ARM GESTORVEN. Gabriel Szakats, kapitein in het keizer lijke Oostenrljk-Hongaarsche leger, en uit vinder van den „vlammenwerper", welk wapen in den wereldoorlog voor de eerste maal is gebruikt, is te Boedapest in vol slagen armoede gestorven. Kapitein Szakats, die wegens zijn uit vinding op de door de geallieerden opge stelde lijst van 400 oorlogsmisdadigers stond, heeft door deze en andere militaire uitvindingen een groot fortuin gemaakt. De devaluatie van de Oostenrijk-Hongaar- sohe valuta heeft hem echter weer van al zijn miilloenen beroofd, en hij ls als een aim man overleden. MATT ER N HEEFT TOESTEMMING VERKREGEN. Het Amerik. departement van handel heeft den vlieger James Mattern toestem ming verleend, om een vlucht te onder nemen van de Vereenlgde Staten naar Moskou via de Noordpool, waaraan echter deze voorwaarde is verbonden, dat de tocht niet mag worden ondernomen voor het volgende jaar, en dat de tusschentijd zal worden gebruikt tot het nemen van zoo danige maatregelen, dat de onderneming met de gTootst mogelijke kansen op succes kan worden ten uitvoer gebracht. PROPAGANDA-AVOND TE NOORDWUK AFGELAST. ■Naar men ons mededeelt is, uit piëteit met de nagelaten betrekkingen van de slachtoifers van de ramp met de Flamingo de luchtvaart propaganda-avond, welke 13 Aug. in het Casino te Noordwijk aan Zee gehouden zou worden, door de K LM. afgelast. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Als Zeeuwsche Blauwe winter aardappelen reeds geheel zijn afgestorven ls het dan mogelijk dat ze nu reeds worden gerooid of ds het beter ze nog wat in den grond te laten? Joh. D. te L. Antw.: Veel hangt in deze van het weer af. Indien er veel regen valt. doet U goed de aardappelen te rooien. Door het vroege afsterven zal de bewaarbaarheid niet zoo groot zijn als anders het geval was. Bij droog weer behoeft U met rooien geen haast te maken. Vraag: Hoe en wanneer stek ik het best een boschbraam? Is bemesting nog noodig? J. S. te K. Antw.: Bramen kunnen niet gestekt wor den. Dit gewas wordt vermeerderd door wortelultloopers, welke worden opgenomen en van de oude plant afgestoken. De grond dient gewoon gemest. Zonder mest zult u in den regel geen mooie resultaten krijgen. Vraag: Een van mijn Cactussen vertoont plekjes als op bijgaanden stengel. Kan dat schade doen en kan het worden verholpen? H. M. R. te L. Antw.: Vermoedelijk zijn de wortels van de plant niet in orde. Verwijder voorzich tig den potgrond en geef verschc aarde. Geef gedurende den zomer regelmatig water. Vragen op Tuinbouwgebied aan d» j Redactie onder motto „Tuinbouw". 1 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10