LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 28 Juli 1937 De Spaansche kwestie China verwerpt het Japansche ultimatum. SCHEEPSVERBINDINGEN Redactie1507 Directie en Admmislr. 2500 De Japansche troepen zijn in actie gekomen Onze Telefoonnummers: (op 2 lijnen) Rond de niei-inmengina, Berlijnsche politieke kringen achten de ontwikkeling der niet-inmengingsbespre kingen gelukkig, daar men er de terugkeer tot een mogelijkheid van overeenstemming in ziet. vooral nu het Engelsche compro misplan zelf weer in de plaats van de Engelsche vragenlijst is gekomen Het Duitsche en Italiaansche standpunt: toekenning van belügerentenrechten en opheffing van iederen nieuwen invloed op Span ie mag thans als bekend verondersteld worden. De .Berliner Boersenzeitung" voegt daar aan toe, dat veel zal afhangen van de Sovjet-Russische en de Fransche houding. Indien Sovjet-Rusland werkelijk de uitla tingen van Maisky openlijk erkent, heeft het zich daarmede feitelijk buiten de niet- inmenging geplaatst en duidelijk te ken nen gegeven, dat Maisky in de niet-inmen- gjngscommissie niets meer te maken heeft. Alleen een gesloten front te Londen ken het dreigende Russische gevaar keeren; of deze solidariteit echter bereikt kan wor den lijkt twijfelachtig door de houding van Frankrijk. De verantwoording die in de komer.de dagen op Frankrijk rust, is zwaar. Frank rijk zal thans moeten bewijzen, of het wer kelijk zoo Europeesch denkt als het voort durend bf weert. of dat het machtspolitieke doel en de revolutionaire leerstellingen der tweede en derde Internationale zwaarder wegen dan de vreedzame ontwikkeling van Qns continent". yet „GAornale ei'I tal ui' is eveneens tevre den over het verloop van zaken en heeft drie opmerkingen te maken naar aanlei ding van de zitting van Maandag. 1. Grandi heeft op duidelijke wijze te kennen gegeven, dat Italië bereid is alle Britsche voorstellen te aanvaarden en aan de toepassing daarvan mede te werken, onder voorwaarde dat men een logische volgorde in acht neemt door de Britsche regeering zelf gevolgd toen zij haar voor stellen indiende. 2. Het is van nu af aan duidelijk, dat Frankrijk en Rusland van plan zijn hun toestemming te onthouden aan het toeken nen van de rechten van oorlogvoerende aan Franco, hetgeen gelijk zou staan met het in den grond boren van het Britsche plan, dat immers door Engeland als één onver brekelijk geheel beschouwd wordt. 3. Men heeft een verbazingwekkende toepassing van sociale beginselen meege maakt toen Rusland staande hield, dat De Japar.sche militaire autoriteiten hebben te middernacht de Chineesche overheden ervan in kennis gesteld, dat zij hande lend gaan optreden, en nogmaals de terugtrekking van alle Chineesche troepen uit Peiping geëischt. De Chineesche autoriteiten hebben inmiddels officieel medege deeld, dat zij voornemens zijn, het Japansche ultimatum te trotseeren. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenland- sche zaken heeft een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide. dat de herhaling der Chineesche beleedigingen uitgelokt was door de fundamenteel anti-Japansche gevoelens van het negen- en-twintigste leger. Deze gevoelens kunnen noch door overre ding, noch door vreedzame vertoogen verzacht worden. De aanval op de Japansche troepen gericht door de zes-en-dertig- ste divisie, die tot dusverre beschouwd werd als in staat om met de Japanneezen samen te werken, heeft den beker doen overloopen. De omstandigheden zijn van dien aard, dat de Japanneezen hun veiligheid moeten waarborgen en hun rechten en belangen moeten beschermen door het nemen van energieke maatregelen. Verder verklaarde de woordvoerder, dat de ontwikkeling van den toestand zoo dreigend is, dat geen enkele nieuwe onder handeling meer mogelijk is. Japan zal niet in gebreke blijven zijn toevlucht te nemen tot alle middelen om een vreedzame regeling te verkrijgen, maar er kan niet gezegd worden, dat het op het oogenblik nog voornemens is met Nanking te praten. De Japansche troepen zijn in overeenstemming met boven staande in opmarsch. Nanking heeft gisteren gelijk gehad: de Japansche ultimata zijn verworpen. Het is overigens moeilijk uit de tegen strijdige berichtgeving een indruk te krij gen van den toestand in Noord-China. Be richten uit Japansche bron melden, dat generaal Soeng Tse Joean zijn ontslag zou toekenning van belligerentenrechten aan hebben ingediend als voorzitter van den Franco strijdig zou zijn met het inter- politieken raad van Hopei en Tsjahar en nationale recht, daar Franco strijdt tegen alle andere openbare posten, een lid van den Volkenbond, hetgeen ge- Berichten uit het nationalistische Zuid- lijk staat met te zeggen, dat ieder lid van China vermelden daarentegen, dat gene den Volkenbond onschendbaar en niet voor raai Soeng Tse Joean aan Nanking heeft verandermg vatbaar is. zelfs niet indien de geseind, dat hij besloten heeft den Japan meerderheid der bevolking zich voor een wijziging zou uitspreken. De nationale raad van de Engelsche arbeiderspartij, waarin de vakbonden even eens vertegenwoordigd zijn, heeft te Lon den een resolutie aangenomen, waarin ge waarschuwd wordt tegen de regeerings- plannen betreffende het toekennen van belligerenten-rechten aan Franco. De En gelsche regeering schijnt van plan te zijn aldus de motie der arbeiderspartij gedu rende de parlementaire vacantie Franco's bewind te erkennen. De strijd bij Madrid. Radio Pentevedra heeft medegedeeld, dat het tegenoffensief der rechtschen aan het front ten Westen van Madrid voortduurt. De operaties in dezen sector kenmerken zich door hun groote hevigheid. De beste brigades der regeeringstroepen werden gedecimeerd en de hoeveelheid materiaal, welke werd buitgemaakt, is aan zienlijk. ners tegenstand te bieden, doch waarne mers wijzen op de mindere militaire waar de van de troepen van Soeng Tse Joean tegenover de Japanners en men is van oor deel, dat nog de mogelijkheid bestaat, dat op het laatste oogenblik een overeenkomst wordt gesloten. Naar op het Chineesche hoofdkwar tier te Nanking vernomen wordt, heeft Soeng Tse Joean te Peiping een pro clamatie doen aanplakken, waarin hij meedeelde, dat het hem niet mogelijk was de onredelijke eischen van de Japanners in te willigen. Verder ver zocht hij de Chineesche bevolking haar kalmte in deze ernstige oogenblikken te bewaren. Hij wil zich verdedigen tot den laatsten man. geeft, dat China niet op een oorlog met Jacan is voorbereid, is het Chineesche pu bliek toch van meen ing, dat China geen keuze meer heeft. Indien het. zoo zegt men, niet ten strijde trekt, zal het Noord-China verliezen en be staat er geen enkele waarborg betreffende een grens van de Jaoansche agressie. Indien het wel ten strijde trekt, zal het Noord-China eveneen? verliezen. doch voor de eer van de Chineesche natie moet het toch zoo lan? mo^ehik weerstand bicden. a'vorens nieuw Chipeesch gebied af te staan. De strijd begonnen. De strijd in Noord-China is thans ingezet. Er wordt blijkbaar gestreden op een breed front Peiping-Tientsin- Toengtsjan. Laatste waarschuwing. De Japansche generale staf heeft mede- De verliezen der regeeringstroepen wor- X >n od ongeveer 30 ftOD ma-n ppsphat, 110 jaP«nscae nooiaswaruer ie reiping ie middernacht een laatste waarschuwing heeft gericht tot generaal Soeng Tsje Joean waarin verklaard wordt, dat het Japansche den op ongeveer 30.000 man geschat. 110 vliegtuigen en 50 tanks werden vernield. mic,aeinacnt Meer dan tweehonderde mitrailleurs wer den veroverd. NACH HANKAU^ NACH IENT5IN Twee Japansche escadrilles hebben van- nQdrAnWnn v.«f leger het incident, dat zich bij de poorten. va?^anvavf^ vAriifL van Piping heeft- voorgedaan, beschouwtmorgen tusschen vijf en zes uur de streken van aanvallen zonder zware verliezen. als een daad van uiterste provocatie en be-ten Zuiden en Westen van Peiping met Nieuwe arrestaties te Madrid. leediging van het keizerlijke leger. De Japansche generale staf is voorne- De Madrileensche politie, die dagelijks mens een „beslissende actie" in te zetten, huiszoekingen verricht, heeft daarbij een tenzij de t.ccpcn der 37ste Chineesche groote hoeveelheid wapens en munitie in beslag genomen Zij heeft Iemand gearres teerd, die betrekldngen onderhield met personen, die in een ambassadegebouw hun toevlucht hadden genomen. Bij een onder zoek in zijn woning vond de politie een groote hoeveelheid belangrijke documenten, die vooral betrekking hadden op aanbie dingen van buitenlandsche firma's, voor het leveren van oorlogstuig. Ook bommen en gasmaskers zijn In beslag genomen. Verder heeft de politie 64 menschen, die geen arbeidsvergunning konden toonen in hechtenis genomen. Weer Engelsch schip opgebracht. Het Engelsche stoomschip „Mirupani" ls Zaterdag door een kruiser der nationa listen, de „Ciudad de Valencia", ter hoogte van Gijon in de territoriale wateren aan gehouden en opgebracht naar de haven van Ferrol. In de maand Juli zijn reeds drie Britsche schepen door de nationalisten opgebracht. Toekomstig circus. divisie onmiddellijk met de ontruiming van Peking beginnen. De waarschuwing preciseert nader dat een terugtrekken te meer dringt, daar een Japansche actie het leven der Chineesche en buitenlandsche inwoners van Peiping zou bedreigen. P oclamatie van het Japansche leger. Het Japansche garnizoen heeft te mid dernacht het volgende bekend gemaakt: „Bij het ondernemen van een onafhan kelijke actie in Noord China heeft Japan geen territoriale begeerten. Wel is het voor nemens de belangen der mogendheden, het leven en de eigendommen van de buiten landsche bewoners te beschermen. De Ja pansche troepen zullen zich onthouden van vijandelijkheden binnen Peiping. behalve wanneer zij door Chineesche troepen wor den geprovoceerd". De Japansche vertegenwoordiger Katsoeki heeft om vier uur vanmorgen de volgende proclamatie gericht tot de bevolking van Noord-China: „het Japansche leger is ge dwongen de Chineesche troepen te bestraf fen. wier provocaties het Japansche prestige bedreigden. Het leeer zal echter de vreed zame bevolkingen beschermen De eenige zending van het Japansche leger is den vrede in Azië en den gemeenschappelijken voorspoed van Japan en China te ver zekeren". De houding van Nanking. Naar man meent te weten, heeft de cen trale regeering van Nanking tijdens een beraadslaging over den toestand in Noord- China besloten. Soen-Tsje-Joean tot het einde toe in zijn verzet tegen de Japanners te steunen De Chineesche militaire autoriteiten heb ben de troepen van de centrale regeering, die zich reeds in Hopei bevinden, bevel ge geven. zich onder commando van Soeng- Tsje-Joean te plaatsen. Hoewel iedereen er zich rekenschap van bommen bestookt en de Chineezen met mitrailleurs aangevallen. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Japan neezen gisteravond Hsinkoeng nabij Nan- joean hebben bezet. De Chineezen zouden 600 dooden en gewonden hebben achterge laten. Ook de verliezen der Japanneezen zouden aanzienlijk zijn. Men hoort in Peiping duidelijk het ka nongebulder. Het Chineesche 29ste leger is bezig met het verplaatsen van zijn hoofdkwartier uit Nanjoean naar Peiping, waar een stroom vrachtwagens, auto's enz. geladen met uit rustingsstukken, binnenkomt. Uit den aard van de op het oogenblik geleverde gevechten kan afgeleid worden, dat de Japanneezen begonnen zijn met een vastberaden drijfjacht om het geheele 29e leger uit het gebied van Peiping te ver jagen. Japansche bombardementsvliegtuigen heb ben hedenmorgen de Chineesohe barakken in Hsijoean en Nanjoean aangevallen. Zij brachten den Chineezen zeer zware ver liezen toe. Toen het bombardements-eska- der naai' Tientsin terugkeerde, werd het door een zwaren storm gegrepen. Een der toestellen viel te pletter in een dorp ten Zuiden van Tientsin. Vanmorgen om half zes hebben de Ja panneezen een nieuwen aanval onderno men op Hsijoean. De Japanneezen melden de kazernes te Nanjoean op 8 KM. van den Zuidelijken muur van Peiping te hebben genomen. Uit Nanking komt bericht, dat de Chineesche troepen in den loop van den morgen een tegenaanval hebben ondernomen en de stations van Langfang en Fengtai hebben ingenomen,, doch de juistheid hiervan wordt zeer betwijfeld. Te Sjanghai neemt men echter aan, dat het bericht juist is. Het bericht heeft zich onmiddellijk door de geheele stad verspreid waar het gepubliceerd wordt in transpa ranten en op aanplakbiljetten voor de ven sters der dagbladbureaux,'voorts doormid del van op auto's geplakte biljetten en door de radio. Iedereen heeft zijn werk laten liggen, de stad weerklinkt van het oorverdooveitd ru moer der ontploffende voetzoekers, vlag gen wapperen van de huizen. Na korten tijd was het verkeer bemoeilijkt door de dichte drommen menschen. die zich door de straten bewogen en die uiting gaven aan een onbeschrijfelijke geestdrift. Uit Peking wordt voorts gemeld, dat he denmiddag om één uur Chinpesche troepen het vliegveld Tsjaukias Joen ten Noorden van Peking bezet hebben na een strijd, die drie uur duurde. De Chineezen maakten zich meester van zeven vliegtuigen. Het agentschap Domei méldt verder uit Tientsin, dat de Chineesche troepen he denmorgen vroeg opnieuw de telegraaflei- dingen der Japansche militairen tusschen Tientsin en Peiping zouden hebben door gesneden. De vreemdelingen te Peiping. Voor hedenmiddag 12 uur zal geen aan val op Peiping worden gedaan, aldus de Japanners. Zij raadden allen vreemdelingen aan zich na?' hun ambassades te begeven. Engelsche. Italiaansche, Fransche en Amerikaansohe troepen hebben de muien en poorten van de legatiewijk bezet, waar zich thans de geheele Japansche bevolking bevindt, terwijl vele Chineezen er eveneens later een toevlucht hebben gezocht. Vele Chineesche gezinnen hebben in al lerijl bomvrije schuilplaatsen gegraven in de tuinen bij hun huizen. De Japansche regeering heeft voorts den Japanschen onderdanen bevel gegeven Swatau, Amoy en Foetsjoe te ontruimen. Zoodra in verband met de ontwikkeling der gebeurtenissen de waarschuwingen rondgezonden waren, hebben zich wijwei alle buitenlanders naar de legatiewijk be geven, waar zij onder bescherming staan der buitenlandsche troepencontingenten, die alle maatregelen hebben genomen om de wijk te verdedigen tegen eventueele overvallen. O.m. heeft men in en rondom de wijk barricades van zakken zand opge richt. Volgens ontvangen berichten wee divisies troepen der centrale regeering uit het Zuiden op weg om de stad te helpen verdedigen tegen de Japanneezen. De 37e divisie heeft inmiddels een aanvang ge maakt met de voorbereiding der verdedi ging. Loopgraven en verschansingen zijn aangelegd, barricades van zakken zand worden in de straten opgebouwd en al het verdere wordt gedaan om den opmarsch van de Japansche infanterie en machine- geweerafdeelingen weerstand te bieden. De Chineezen hebben de legatiewijk om ringd en mitrailleurs geplaatst op de stra tegische punten en op de daken der hui zen. Een raadsheer van dc ambassade der Vereenigde Staten te Peiping heeft den raadsheer van de Japansche ambas sade 'n gemeenschappelijke nota over handigd van Engeland, Amerika, Ita lië en Frankrijk, waarin gevraagd werd de legatiewijk buiten de strijdzone tc laten en toe te staan, dat de vier ge noemde mogendheden zelve de be scherming voor leven en eigendommen hunner onderdanen in de wijk verzor gen. De Japansche raadsheer aan vaardde het verzoek der mogendheden. Een Amerikaansch soldaat heet gewond te zijn. Kawagoe naar Nanking. Berichten in de bladen melden, dat de Japansche regeering instructie gezonden heeft- aan den Japanschen ambassadeur Kawagoe. uit Tientsin te vertrekken naar Nanking, waar zijn aanwezigheid onont beerlijk geacht wordt voor het handhaven van contact met de buitenlandsche diplo maten en om zoo noodig onderhandelingen te voeren met de Chineesche regeering. Engeland en Amerika. Minister Eden heeft gisteren op een vraag van Attlee in het Engelsche Lagerhuis ver klaard, dat volgens de berichten die de re geering ontvangen heeft, de mogelijkheid van Japansche actie bestaat te Peking of in de buurt van die stad. De Britsche zaak gelastigde te Tokio heeft opdracht gekre gen om de hoop van de Britsche regeering, dat een dergelijke actie nog voorkomen zal kunnen worden, te kennen te geven. De re geering houdt contact met andere regeerin gen. Ook de Amerikaansohe staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Huil, heeft te Tokio en te Nanking den wensch van de Amerikaansohe regeering dat een ernstig conflict vermeden zal kunnen worden, laten uitdrukken. Huil verklaarde verder dat Amerika in deze aangelegenheid geen over leg met andere mogendheden wenscht en dat het ook niet aan pogingen tot bemid deling zal meedoen. Uit het Japansche parlement. In antwoord op een vraag van Gotaro Ogawa, een leidend lid van de Minseito. heeft minister-president Konoye in het Japansche Lagerhuis verklaard, dat Japan ïecds lang geleden Noord-China zou heb ben bezet, indien het landhonger zou heb ben. zooals door China wordt beweerd. Japan heeft integendeel geduld en zeif- beheersching getoond ten aanzien van de herhaalde uitdagingen van China, hetgeen de onjuistheid van de Chineesche bewe ring bewijst. De minister-president verklaarde verder, dat Japan van China geen grondgebied, doch medewerking verlangt bij de ont wikkeling van de Oostersche cultuur In antwoord op een vraag van het lid der Seijoekai, Masazoemi Ando. verklaarde prins Konoye te hopen, dat China de door Japan gestelde voorwaarden zal vervullen, want indien China in gebreke zou blijven, zou Japan ernstige besluiten moeten nemen. Het uiteindelijk doel van de Japansche politiek is een stabilisatie in het Verre Oosten. Dit kan alleen geschieden door samenwerking tusschen Japan, Mandsjoek- wo en China, in het belemmeren van de communistische penetratie via Buiten- Mongolië, in het handhaven van den vrede en de rust en in de economische ontwik keling van Noord-China. Ten aanzien van de binnenlandsche po litiek verklaarde de minister-president, dat de uitvoering van het defensie-pro gramma van het uiterste belang is, doch dit mag niet geschieden ten koste van de stabiliteit van het nationale leven. Spr. hernieuwde zijn betuiging van eerbied voor de politieke partijen. De sociale rechtvaar digheid, welke de regeering wil nastreven, zal bestaan in het ujt den weg ruimen van de misbruiken van'bet kapitalisme. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Ofschoon de aanvoeren zoowel op d« Maandag- als op de Dinsdagmarkt te Rot terdam nogal ruim waren bijna 200 stuks meer dan de vorige week, was de handel behoorlijk goed en werden de beste kwali teiten zelfs vlot verkocht. De prijzen wa ren weer zeer vast. De Amsterdamsche markt had Maandag een beperkten aan voer en hoewel de handel stroef was, wa ren de prijzen hooger. Purmerend en Gro ningen toonden bij korte aanvoeren ook een zeer vaste markt, met een vlugge han del. Het begin van deze week had dus vrij wel over de geheele linie weer een zeer vaste te-ndenz op de slachtveemarkt en zooals we van verscheidene weiders ver namen zijn de eerste uitkomsten van het vetweidersbedrijf dan ook zeer bevredi gend. Voor de naweiden moet men echter thans de guste magere koeien buitenge woon duur betalen. Als voorbeeld daarvan diene het volgende: Tg Rotterdam verkocht een weider 3 vette runderen voor gemid deld f. 280.per stuk, hij kocht 3 magere terug, van behoorlijk goede soort voor f. 230 De afgeweide dieren hadden dit voorjaar beneden de f. 20C.gekost. We zijn echter van oordeel dat ook op deze nawelders nog wel wat winst zal gemaakt worden. Het gebruiksvee was ook begin dezer week weer flink prijshoudend. Vette kal veren evenzoo en de nuchtere en graskal veren met v'uggeren handel zelfs weer hooger in prijs. De wolveemarkt had een zeer bevredi gend verloop. Men kocht wat voor België en ook was men voor het binnenland rui mer aan de markt. De varkensmarkt was, zooals te ver wachten, weer stijgende en we noteerden van 27tot 29 ct. per pond levend gewicht Maandag is ter aanvulling van de varkens vlceécbmarkt door de T?cch oud cru centrale een aanvang gemaakt met den verkoop van de nog in voorraad zijnde bevroren var kens. Verschillende fabrieken kochten reeds partijen voor 6163 ct. per K G. De volgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken via het kuststa- tion Scheveningen Radio: Aagtekerk; Alchiba; Alcyone; Almkerk; Alphacca; Alpherat; Baloeran; Bloemfon tein; Boschfontein; Chr. Huygens; Colom bia; Costa Rica; Dempo; Grootekerk; Hoogkerk; Indrapoera; Jagersfontein; J. P. Coen; Joh. de Witt; Meerkerk; Nijkerk; Oranje Nassau; Poelau Tello; Randfon- tein; van Rensselaar; Rotterdam (H.A.L); Rlbajak; Simon Bolivar; Slamat; Spring fontein; Streefkerk; Veendam; Venezuela. /CUEEP/ TJtfNCEM Kon. Ncd. Stoomboot Mij. VESTA, Rot terdam n. Middell, Zee. pass. 26 Juli Gi braltar FAUNA, 27 Juli van Triëst te Fiume NEREUS, 27 Juli van Amst. te Kopenhagen EUTERPE, 27 Juli van Bordeaux te Amst, HERMES, Algiers n. Antwerpen, was 27 Juli 12 uur 's mid dags 180 mijlen Z.W. van Ouessant - CERES, 27 Juli v. Amst. naar W. Indië. Rott. Lloyd BRASTAGI. thulsr., 26 Juli van Singapore KEDOE, 26 Juli van Batavia n. R.dam GAROET, 27 Juii v. Hamburg n. R.dam KOTA BAROE. thuisr.. pass. 27 Juli Gibraltar AME LAND, 26 Juli van Avonmouth te New port; vertrekt 28 Juli n. Bintang. Silver-JavaPacific Lijn SIANTAR, 25 Juli van Beira n. Calcutta. Mij. Nederland BENGKALIS, thuisreis, 27 Juli te Genua. HollandBritscti Indië Lijn HOOGKERK thuisr., pass, 27 Juli iGbraltar. Diverse Stoomvaartberichten BERKEL, R.dam naar Casablanca, pass. 26 Juli Ouessant AMELAND, 26 Juli v. Avon mouth te Newport DUIIVENDRECHT, 26 Juli van Houston n. Lands End v.o, KATWIJK. Leningrad n. R.dam. pass. 27 Juli Brunsbuttel LEKHAVEN, 27 Juli van Victoria te Havre MARK, 27 Juli van Vlaardingen te Trelleborg - SCHIELAND, 26 Juli van de Tyne te Hamburg WINTERSWIJK, Archangel n. Amst., pass. 27 Juli Udsire HERMES 26 Juli van Constapza te Malta AM STERDAM, Constanza n. Londen, 24 Juli van Istanboul. De minister van buitenlandsche zaken. Hirota, verklaarde vervolgens, dat in oe afgeloopen drie jaar verscheidene groote Chineesche staatslieden zijn vermoord, alleen omdat zij Japan begrepen en waar deerden. Niettegenstaande deze atmosieer in China hoopt de minister toch, dat een sfeer zal worden geschapen, welke guns'tig zal zijn voor de toenadering t^^cnen China en Japan, wanneer China duidelij zal worden gemaakt, dat Japan uiet^ plan heeft, druk uit te oefenen op ^nins. noch territoriale eischen heeft. De minister van financiën, Kaya, diena daarop de aanvullende begrooting van millioen yen in. in verband met de ge beurtenissen in China. De benoodigde gelden zullen worden ver kregen door het uitgeven van een leening- De minister verklaarde, dat de econ°* mische politiek van Japan gericht is °P vergrooting van de productie-mogelijk" heid, het in evenwicht brengen van de in ternationale betalingen en het in even wicht brengen van de handelsbalans, vew politiek moet worden ontwikkeld in nauwe samenwerking met Mandsjoekwo. 4-—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 8