Een prettige dag in het vooruitzicht Jeugd bouwt voor ouderdom MAANDAG 26 JULI 1937 No 23721 STADSNIEUWS HIT VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN [8sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD DSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cbsfper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.t Woningen voor ouden van dagen. Te bouwen door jeugdige werkloozen. Op een terrein aan de Dozystraat had Ihedenmorgen een ongewone gebeurtenis piaats. Hier werd nJ. op eenigszins offi- cieele wijze een aanvang gemaakt met den bouw van een tiental woningen, welke.daar tullen verrijzen onder auspiciën van de „Stichting tot werkverschaffing aan jeug dige werkloozen. ter verstrekking van wo ningen aan ouden van dagen". Behalve 't voltallige bestuur der stichting waren hier bij tegenwoordig de heeren J. J. van Stra- ien, voorzitter en G. P. E. Weyer, secr. van de Commissie voor ontwikkeling en ont spanning van werkloozen. de heeren Dub- bcldeman en Kooistra namens de Verze keringsmij. „Vooruit", de architect, de heer U. Vrijenhoek uit Den Haag; bestuursleden van diverse woningbouwvereenigingen, bouwvakarbeidersbonden, den Alg, Ncderl. Stucadoorsbond en den Ned. Schilöersge- zellenbond, afd. Leiden. De voorzitter der Stichting, de heer J. de jjong heette alle autoriteiten en genoodig- i lden hartelijk welkom en herinnerde eraan. Ihoe een aantal stadgenooten. begaan met Ihet lot der jeugdige werkloozen. twee jaar i geleden het plan opvatte om in navolging van Arnhem een aantal woningen voor ouden van dagen te bouwen, teneinde een speciale werkgelegenheid te scheppen en de vakbekwaamheid der jongelui te ver meerderen. Do uitvoering van dit plan beeft veel voorbereiding geëischt. waarbij van vele zijden zeer gewaardeerde mede werking werd ondervonden. Lag het aan vankelijk in de bedoeling het object geheel leitstandig te doen uitvoeren, later werd besloten zulks te doen in overleg en in sa- wr,werking met de Centrale Werkplaats, in dien zin, dat uitsluitend via deze in stating jeugdige arbeidskrachten worden te werk gesteld. In dit verband richtte spr. woorden van dank tot het gemeentebe stuur voor de daarbij ondervonden mede werking zoomede tot den architect, den heer Vrijenhoek, die zich tijdens de voor bereidingen deed kennen als iemand met een warm hart voor dit jeugdvraagstuk en van wiens adviezen het bestuur meermalen dankbaar gebruikt heeft gemaakt. Het be stuur, aldus spr., draagt vol vertrouwen de technische leiding aan u over en spreekt den wensch uit dat 't werk onder de dage- lijksche leiding van den heer H. van Don selaar tot een goed einde zal worden ge bracht. Zich tot de jeugdige bouwers wendende, wees spr. er nogmaals met klem op, dat dit werk in de eerste plaats is een leerobject, dat alleen is opgezet om die vakbekwaam heid te verkrijgen, welke noodzakelijk is om zich later een plaats in het maatschap pelijke leven te veroveren. Weest ervan overtuigd, zoo zei spr.. dat jullie leiders, ullie vrienden zijn, die altijd bereid zijn je met raad en daad terzijde te staan. Na tuurlijk moeten er orde én regel heerschen, doch dit behoeft allerminst een beletsel te sijn voor een prettigen geest op dit werk, waarvan spr. tenslotte hoopte, dat het de Irots zal vormen van het bestuur, maar tooral van de jeugdige werkloozen, die het hielpen bouwen. Vervolgens stak de heer de Jong de eerste Itpade in den grond, welk moment men 'op deze pagina in beeld gebracht ziet. De heer van Stralen sprak namens de •Commissie voor ontwikkeling en ontspan- Foto van Vliet. BINNENLAND. Het prinselijk paar bij de zweefvliegers to Teuge. (3e Blad). Het aantal geheel werkloozen is in een jaar met 68.000 gedaald. (Binnenland, 3e Blad). Twee jongens bij Maastricht verdronken. (Gemengd, 2e Blad). Het was vanmorgen al vroeg dag voor de ongeveer 350 deelneemsters en deelnemers aan het ééndaagsche Vacantie-Kinder- feest, georganiseerd door de afdeelingen Leiden van den Bond van Ned. Onderwij zers en het Ned. Onderwijzers Genootschap. Maar ondanks het vroege uur ontbrak er niet één en ook de stemming was perfect. Vlug werd even geposeerd voor onzen fotograaf en toen klonk het bevel „Allen instappen". Maar al te graag werd hieraan voldaan en toen zette de stoet van autobussen zich in beweging. Waarheen? Daarover vertellen wij morgen'meer. ning zijn groote vreugde uit over de in dit object tot stand gekomen samenwerking. De vakbekwaamheid heeft onder de lang durige werkloosheid zeer geleden en elke poging om de vakkennis te doen vermeer deren. moet worden toegejuicht. Ook het gemeentebestuur heeft van harte gaarne aan deze proef willen medewerken, om dat haar welslagen van het allergrootste belang is. Nadat spr. den wensch had ge uit. dat ook de tewerkgestelden van dat groote belang doordrongen zullen zijn, was deze plechtigheid afgeloopen en namen de normale werkzaamheden een aanvang. Het aantal werkloozen tusschen 21 en 24 jaar. dat hier werkzaam is gesteld, be draagt momenteel 11, doch over eenigen tijd zullen 30 a 40 jongelui hier arbeid kun nen vinden. Een deel der werkzaamheden, zooals het maken van deuren e. d., ge schiedt in de Centrale Werkplaats. Wan neer er voldoende arbeidskrachten zijn, zal de bouw vermoedelijk ongeveer o maanden duren. De jongens ontvangen een weke- lijksche vergoeding van f. 3.terwiji de genen, die niet bij dit object betrokken zijn en gewoon werk in de C. W. verrichten een wekelijksch zakgeld krijgen van f. 1. Vanzelfsprekend bestaat er onder de jon gelui dan ook groote animo om bij dezen bouw werkzaam te mogen zijn. Teneinde zooveel mogelijk jongelui daartoe in de ge legenheid te stellen is een rouleersysteem ingevoerd, waardoor ieder op zijn beurt 't buitenkansje van f. 2.meer weekgeld deelachtig wordt! PIONIERS-HERDENKINGSAVOND. Zaterdagavond hield de O.O.V. (Onder linge Ontwikkelir.gs Vereeniging) den aan- gekondigden pioniersavond in de groote vergaderzaal aan het Gerecht No. 10. Het programma was opgedragen aan hen die na veel moeilijkheden en vervolgingen in 1847 een stad, Salt Lake City in Ame rika. midden in het Rotsgebergte, begon nen to bouwen en die nu bekend staat als één van 's werelds mooiste steden, n.l. de pioniers van de kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. De avond werd geopend met gezamenlijk zingen en gebed, waarna twee toespraken werden gehouden, n.l. pioniers in het alge meen. waarin een Marconi, Rockefeller en een Edison e.a. werden besproken en „Wat beteekent Pionier zijn", waarin gewezen werd. dat we allen pioniers kunnen zijn, zoowel op geestelijk als op maatschappelijk gebied. Na dit ernstige gedeelte, werd de avond verder doorgebracht met muziek, zang, ver halen en spelen. De heer J. Schipaanboord Jr. uitte een dankwoord tot allen, die hun medewerking hadden gegeven en wekte alle aanwezigen op ook de wintercursussen mee te maken, waarna om plm. 10 uur met slotlied en dankzegging de vergadering beëindigd werd. Pastoor G. A. Smit. Benoemd tot pastoor te Amersfoort. In de Stedelijke Werkinriohting waren opgenomen: 19 Juli 59 volwassen personen. 20 Juli 58. 21 Juli 59 22 Juli 59, 23 Juli 60 en 24 Juli 60 völw. personen. Foto Van Vliet. BUITENLAND. Nieuwe spanning en nieuwe incidenten in het Verre Oosten. (2e en le Blad). Brunete door Franco's troepen genomen. (2e Blad). Koning Leopold's initiatief wordt over 't algemeen gunstig ontvangen. (Buiten land, le Blad). Ook San Salvador verlaat den Volkenbond. (Buitenland, le Blad). Goering neemt in Duitschland den ijzer handel in handen. (Buitenland, le Blad.) Nieuwe toespitsing van den kerkstrijd in Duitschland. (Buitenland, le Blad). Chautemps en d'Ormoy aan het woord. (Buitenland, le Blad). De orthodoxe kerk in Zuid-Slavië eischt Stojadinowitsj' aftreden. (Buitenland, le Blad). De Roemeensche minister van oorlog An- gelescu afgetreden. (Buitenland, le BI.). ZIE VOORTS LAATSTE «ERICHTEN EERSTE BLAD. Een slecht begin van de Kermisweek. '3É£r35£ heer de Jong steekt de eerste spade in den grond voor den bouw van 10 woningen voor ouden van dagen op een terrein a^ui de Dozystraat, welke bouw geheel en al zal worden uitgevoerd door jeugdige werkloozen. Pastoor Smit. De heer G. A. Smit, pastoor der Oud- Ka'tholieke Gemeente alhier, is benoemd tot pastoor te Amersfoort als opvolger van den onlangs gekozen aartsbisschop van Utrecht, mgr. A. Rinkel. Begin October a.s. zal hij onze stad verlaten om zich in zijn nieuwe standplaats te vestigen. Zijn dertienjarig pastoraat is niet alleen voor zijn gemeente, maar ook voor onze stad van beteekenis geweest. Al spoedig na zijn komst nam hij de moeilijke taak op zich een nieuwe kerk te bouwen. Het oude schuilkerkje aan de Hooigracht met zijn ingang aan de Middelste Gracht vol deed niet meer aan de eischen en maakte plaats voor het tegenwoordige vriendelijk kerkgebouw op een der mooiste punten van den Zoeterwoudschen Singel. Gelukkig is net fraaie barokinterieur der oude schuil kerk, dat voor het grootste deel in de mo derne entourage niet paste, voor onze stad behouden gebleven; net is nu een der voor naamste bezienswaardigheden van de La kenhal. waar er een afzonderlijke kamer voor is ingericht. In de nieuwe kerk zijn overgebracht tabernakel, preekstoel en communiebank, alle uit de 18e eeuw. Ver meld zij nog. dat zij van binnen versierd is met wandschilderingen in modernen stijl van de hand van Chris Lebeau. Ook op sociaal gebied is pastoor Smit werkzaam geweest. Van 19271936 was hij voorzitter van den Armenraad en als zoo danig tevens voorzitter der Commissie voor den Onderhoudsplicht. Ook nam hij een daadwerkelijk aandeel aan de woekerbe strijding; hij is een der oprichters van het Leidsche Borgstellingsfonds, waarvan hij nu nog penningmeester is. Tot pastoor Smit's opvolger is benoemd afi heer w. GaI, th^ns pastoor te Hilver sum.' Zij hadden geen „vergunning" Gisteravond was een rechercheur van politie op bezoek bij een kennis in de Nieuwstraat. Plotseling werd de gezellige kout onderbroken door het gerinkel van glasscherven. De rechercheur zou een slecht politieman geweest zijn, wanneer hij was blijven zitten en dies stond hij op en toog in gezelschap van zijn gastheer op onderzoek uit. Zij bevonden, dat een win kelruit van den wijnhandel en distilleerderij der firma S. was stukgeslagen. Overigens was er niets te zien: geen auto, die de ramp zou kunnen hebben veroorzaakt, geen wandelaar, wiens evenwichtstoestand mogelijk verstoord was geworden, niets Alleen soherven. Onze rechercheur be speurde onraad en stelde zich, nog altijd in gezelschap van zijn gastheer, in de nabij heid verdekt op. Hun geduld werd op een zware proef gesteld. Er passeerden twee heeren en gelijktijdig een auto, maar ver der gebeurde er niets. Na geruimen tijd wachten verschenen dezelfde twee heeren in de straat. Ditmaal werd hun aandacht blijkbaar getrokken door de glasscherven; 'althans zij bleven voor den winkel staan en keken vol belangstelling in de etalage, waar diverse flesschen gedistilleerd stonden opgesteld. Of het nu kwam doordat de heeren een verkeerde interpretatie gaven aan het woordje „vergunning", dat. boven de winkeldeur stond, dan wel, dat zij acuut voor de verleiding bezweken, zeker was, dat toen de rechercheur, nog altijd vergezeld van zijn gastheer, dichterbij kwam en het tweetal in den nek greep, een deel van den inhoud der etalage bereids naar hun zak ken verhuisd was Zij informeerden nog belangstellend of de rechercheur nu „heusch wel" van de po litie was, doch boen deze zijn politiepen ning toonde, was de illusie op een gezelli- gen inzet van de Leidsche kermisweek ver vlogen. Instede daarvan werd het tweetal over gebracht naar het politiebureau, waar zij werden ingesloten. Zij bleken daar bovendien goede beken den te zijn, n.l. de 39-jarige H. E. S. en de 29-jarige H. V. L., beiden alhier. Beiden legden een volledige bekentenis af, ook ten aanzien van de nuit, die zij mot voorbedachten rade hadden vernield.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1