Financieel-Economisch weekoverzicht Ons Kort Verhaal LEIOSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 24 Juli 1937 De operatie De gevolgen van uitvindingen Men kan de productie niet jaren van te voren regelen. VRAGENRUBRIEK De vorige week schreven wij uitvoerig over het Nederlandsche agrarische vraag stuk en in verband daarmede over de nieuwe kunstwolproductie uit ondermelk. Wij wezen er toen op. dat uitvindingen herhaaldelijk grooten invloed op de grond- stofprijzen hebben. We poneerden deze stelling, zonder aan de hand van de jongste ontwikkeling aan te toonen, dat dit inder daad herhaaldelijk zoo is. Aangezien men in de kringen der economisten meestal niet in die mate voor de technische ontwikke ling belangstelling heeft, als dit in dezen tijd van techniek en uitvindingen wel ge- wenscht zou zijn, valt op het bovengenoem de verschijnsel niet steeds voldoende licht. In de afgeloopen jaren, toen velen de Russische Planwirtschaft bewonderden, kon men bij vrijwel alle grondstoffen planbewon deraars vinden. Men is bij een zeer groot aantal grondstoffen ook volgens een be paald plan de productie gaan leiden: rub ber, suiker, tin, koper, tarwe, ja, welke grondstoffen zijn niet op de een of andere wijze in een bepaald systeem gebracht. Men heeft deze systemen ontworpen om invloed op het prijsverloop te kunnen uitoefenen. Het meerendeel dezer schema's is mislukt. Deze mislukking was ten deele te voorzien, omdat juist door de vele technische ver beteringen en uitvindingen de positie van het betreffende product geheel gewijzigd was. De uitvinding van de kunstwol uit caseïne bijv. zal voor de Nederlandsche zuivelproductie een gunstige afzetmo gelijkheid van de ondermelk kunnen vormen, zij zal tevens automatisch een ongunstigen invloed op de wolprijzen en dus de wolcultuur in Australië, Ar gentinië en Zuid-Afrika uitoefenen. Bij een groot deel der grondstoffen hebben zich deze invloeden in den loop der jaren doen gelden. Heel dik wijls is de te hooge prijs die de mono polisten meenden te kunnen eischen, aanleiding tot uitvindingen geweest, die later het betreffende monopolie aan getast hebben. Nemen we een tweetal groote producten tot voorbeeld: petroleum en rubber. Ter wijl men een aantal jaren geleden ten on zent gewend was voor 'n liter benzine plm. 18 a 20 cent te betalen, daalde de prijs tot 5'/» cent. Op het oogenblik is de prijs weliswaar veel hooger, speciaal door den grooten belastingdruk, de prijs der benzine exclusief belasting is nog zeer laag. Deze prljsverandering is een gevolg van de vele uitvindingen welke er de laatste 15 jaar hebben plaats gevonden. Het is nog niet zoo heel lang geleden dat in de Ver- eenlgde Staten de Oil Conservation Board opgericht werd en dat er oliehoudende ter reinen voor de Amerikaansche marine ge reserveerd werden, omdat men bevreesd was, dat er spoedig te weinig stookolie, etc. beschikbaar zou zijn. (Men herirmere zich het Teapot-Dome schandaal). Enkele jaren later daalden de Ameri kaansche olieshares tot een fractie van hun vroegere waarde, omdat er zooveel olie in de Vereenigde Staten aangeboord werd. dat men er geen raad mede wist. Op 't oogen blik heeft men door allerlei restricties, ver- voerverboden e.d. de productie eenigermate in toom gehouden. Waaraan is nu deze geheel gewijzigde situatie te danken? Vrijwel uitsluitend aan den invloed van de uitvindingen op de pro ductie. In de eerste plaats aan de vele tiental len „Kraak" procédé's. waardoor men zware olie in benzine e.d. kan omzetten. Men heeft het op zoo'n wijze in de hand, dat soort van oliederivaat te produceeren, dat het meest gevraagd wordt. Een tweede oorzaak is de ontdekking van ■tal van nieuwe terreinen, hetgeen mogelijk geworden is door de groote verbetering in de geologische plaatsbepaling en het kun nen boren van olie uit diepten, waarop men een 15-tal jaren geleden geen olie kon halen. Op deze wijze" is er een kolossale wijziging in de „zichtbare" olievoorraden gekomen. Tenslotte noemen wij hier de productie van benzine uit steenkool en bruinkool. Op het oogenblik ziet de rubbersituatie er weer gunstig uit; men stelt zich echter met een veel lageren prijs tevreden dan vroeger het geval was en men kan zich ook met een veel lageren prijs tevreden stel len dan vroeger, omdat de kostprijs sterk gedrukt ls. Toen in de periode 1923—1928 het zooge naamde Stevenson-Schema van kracht was. probeerden de producenten, of liever later alleen de Engelsche producenten, den rubberexport te beperken, indien de prijs beneden een zeker niveau daalde, om zoo het prijspeil weder te doen stijgen. Wan neer wij ons wel herinneren, heeft men destijds een topprijs van f.2.70 per Lb. (plm. 450 gram) bereikt; wanneer we na gaan, dat de rubberprijs in de Crisis tot enkele centen per Engelsch pond gezakt is en deze thans plm. 35 cent per Lb. be draagt, dan krijgt men een aardigen in druk welke geweldige schommelingen er hebben plaats gehad. Ook hier zijn groote uitvindingen van de laatste jaren mede de oorzaak van. Eén uitvinding is. we zouden willen schrijven geforceerd, door de politiek der rubberproducenten om den prijs te hoog te houden, namelijk het zoogenaamde rege- nereeren van rubber. Men is in de Veree nigde Staten met man en macht aan het werk gegaan om oude rubber weder voor nieuwe rubberproductiedoeleinden te kun nen gebruiken. Speciaal de Vereenigde Staten waren als grootste rubberconsumenten, bij het rege- nereeren gebaat. Dit is gelukt en de hooge- ortlsoolltlek der rubberproducenten had op aeze wjjze een duurzame concurrent ge schapen. Deze ..reclaimed" rubber wordt meer gebruikt, naarmate de rubberprijs hooger is. In 1929 zien wij b.v. dat in de Vereenigde Staten niet minder dan 45.3 van het ruwe rubberverbruik uit reclaimed rubber bestond, in 1934. toen de rubberpriis sterk gedaald was. verminderde dit per centage tot plm. 21.7 over 136 bedroeg het 22.8 De gemiddelde rubberprijs be droeg te New York over 1929 20 5 dollarcts., 1934 12.8 en 1936 19 6 dollarcts. Een tweede groote uitvinding beweegt zich meer op agrarisch gebied: de zaad selectie heeft het mogelijk gemaakt plan tages aan te leggen, die een veel en veel grootere rubberproductie per boom opleve ren. dan vroeger het geval was De kostprijs werd hierdoor gunstig beïnvloed, terwijl de capaciteit van het rubberareaal hierdoor sterk kon toenemen Een derde uitvinding, die enkele jaren geleden geschiedde die van den ballonband heeft een kolossalen invloed od het rubber- verbruik uitgeoefend. Vroeger liep een autoband 5 a 6000 K.M. mede, thans is 35.000 a 40.000 KM. geheel niet abnormaal. Wij brengen verder in herinnering, dat het ..aderiseeren". het brengen van een nieuw loopvlak op een band. ook eerst van recenten datum is. Ten slotte de productie van synthetische rubber. Dit vraagstuk, dat enkele jaren geleden alleen nog besproken werd in de studeerkamer der geleerden, is thans ook opgelost, ook al is de kostprijs van deze rubber veel hooger dan die van de natuur lijke rubber. Slechts ten deele zijn de pogingen om deze Ersatz-producten te kunnen maken een gevolg van de prijspolitiek; het feit, dat vele landen zich onafhankelijk willen ma ken. wat betreft de levering der voornaam ste grondstoffen, is mede oorzaak dat men getracht heeft en nog tracht synthetische producten te maken In Duitschland produceert men thans de bekende „Buna"-rubber; dit product ls nog van zeer recenten datum. De eerste „Buna"- autobanden werden op de Berlijnsche auto mobieltentoonstelling in 1936 getoond. Voorjaar 1937 is de 2e Duitsche „Buna"- fabriek gereed gekomen; de eerste maakte 300 ton. de tweede 1000 ton per maand. De jaarproductie van ,.Buna"-rubber bedraagt dus op het oogenblik 15.600 ton, bij een totaal rubberverbruik van plm 74 000 ton. Er zijn verder nog allerlei andere soorien synthetische rubber; we noemen de ..Du- prene" van de Amerikaansche were'dfirma du Pont de Nemours, de .Bovprene". etc. Wij hebben nu nog maar de kolossale stijging van de bevolkingsrubbercaoaciteit buiten beschouwing gelaten. Wat Iecren ons nu deze voorbeelden, die men bij elk product in meerdere of mindere mate kan vinden? Wel dal, ook al mogen aan een planmatige regc. ling der productie zeer vele voordeelen verbonden zijn, men niet blind mag zijn voor de nadcelen. Wanneer men geen verstarde maatschappij wil. doch de uitvindingen laat toepassen, dan kan men niet jaren van te voren over zien wat er later precies zal geschie den. De consumptietaxaties bij rubber, de productietaxaties bij petroleum, hoe deskundig ook uitgevoerdzijn er volkomen naast geweest. Hoe kon het ook anders. Men berekende aan de hand van het verleden, dat de automobielproductie en dus het banden- verbruik met een zeker percentaee per jaar placht te stijgen. Volgens de wet der groote getallen, kon in deze schattingen geen al te groote fout zitten; totaal fout was echter het berekende ruw-rubberverbruik voor de bandenfabricage. daar een band 6 a 7 maal zoo lang gebruikt kon worden als vroeger. Een ander voorbeeld van volkomen foutieve taxaties hebben wij bij de Indische bevolkingsrubber kunnen waarnemen; men had vroeger bemerkt, dat beneden een zekere opbengst. de Indische bevolking niet meer tapt. Toen echter de crisis kwam, bleek dat de Indische bevolking hoe langer hoe meer rubber ging produceeren. om door de hoeveelheid een behoorlijk loon te ver. krijgen, hetgeen zij door den gerlngeren prijs per pond niet kon maken. Men kan allerwegen waarnemen, dat in plaats van de vroegere toevallige uitvindin gen. thans systematisch wetenschappelijke arbeid verricht wordt, de uitvindingen rijn niet meer toevalligmaar doelbewust. Men dient er dan ook zorgvuldig voor te waken, dat men de maatschappij niet te veel verstart. Voorbeelden, dat in bepaalde bedrijven, crisisverschijnselen optreden, veroorzaakt door nieuwe uitvindingen, waardoor be drijven, die nieuw geoutilleerd rijn. goed- kooper kunnen produceeren, zijn er te veel om vergeten te worden. Men behoeft in deze niet tot de crisis in de Engelsche gespenfabrieken in de eerste helft van de vorige eeuw terug te gaan. toen de knie broek voor de lange pantalon plaats maakte. Men dient dus voorzichtig te zijn. met het tegen de ontwikkeling in. willen conser. veeren van bepaalde bedrijven of bedrijfs takken. We willen deze beschouwing beëindigen met de wedergave van de woorden van President Roosevelt bij een deze week door de Amerikaansche ,.planning"-commissie ingediend rapport; „Thans wordt de hoop gewekt, dat de menschheld de situatie, die in de toekomst door nieuwe vindingen wordt geschapen, reeds onder de oogen zal zien". D. Z. te O. Indien U met een touring car naar Duitschland gaat zorgt de onder nemer voor de benoodigde papieren. Nederlandsch geld moogt U zoo veel mee nemen als U maar wilt. ZONDAG 25 JULI 1937 Hilversum I 1875 M. 8.55 Vara, 12.00 Avro. 5.00 Vara, 6.30 VPRO, 8.00—12.00 Avro 8.56 Gram.- muziek 9.00 Postduivennlcuws 9.05 Tuln- bouwpraatje 9.30 Gram.-muzlek 9.45 Cause rie „Van Staat en Maatschappij" 10.00 Vara- orkest 10.45 Declamatie 11.00 Fantasia en Orgelspel 12.00 Orgelconcert 13.10 Gram.- muzlek 12.30 Kovac's Lajos' orkest In dc pauze: Jamboreenleuws 2.00 Boekbespreking 2.30 Orgelspel 3.00 Residentie-orkest en solisten, In de pauze: Gram.-muz. 4.30 (eventueel 415) Sportreportage 5.00 Mannenzangver. „Inter Nos" 6.30 Uitzending voor den Centralen Bond van Transportarbeiders 5.00 Sportpraatje 6.15 Sportnieuws ANP 6.20 Gram.-muzlek 6.30 Lezing .Een conferentie ln September" 6.45 Nederd. Hervormde Kerkdienst 8.00 Berichten ANP. Mededeellngen 8.10 Gram.-muzlek 8.15 Residentie-orkest en soliste 9.15 Radio-Journaal 9.30 Gram.-muz. 10.15 Radlohoorkrant 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Avro-dans- orkest. Hilversum II 301 M. 8.30 NCRV. 9.30 Kro. 5.05 NCRV, 7.45—11.30 Kro. 8.30 Morgenwijding 9.30 Gram.-muzlek 10.00 Hoogmis 11.30 Gram.-muz. 12.16 Kro-orkest (om 1.00 uur boekbespreking) 2.00 Vragenhalfuur 2.30 Jubileumviering der Kring Twente-tochten te Ol- denzaal 4.30 Gram.-muzlek 5.06 Gewijde muziek (Gr.-pl.) 5.50 Nederd. Herv. Kerkdienst Hierna: Gewijde muziek (Gr.-pl.) 7.45 Gram.- muzlek 7.50 Lezing „De Liturgie en het Huls gezin" 8.10 Berichten ANP. Mededeellngen 8.25 Gram.-muzelk 8.30 De Kro-Melodlsten en solist 9.15 Radlotooneel 9.50 Kro-orkest 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog 11.00— 11.30 Esperanto-lezlng. Droitwlch 1500 M. 12.50 Het Rich. Crean-orkest 1.50 Gram.-muz. 2.20 Declamatie 2.40 H. Sandler's Weensch Octet 3.20 Het Morris Mo tors orkest en solist 4.20 BBC-Mldland-orkest 4.50 Orgelspel 5.20 Causerie „Impressions of the Oxford Conference" 5.40 Het Walker Octet 6.20 Causerie „As I look back" 6.35 Manto- vanl's Tlplca-orkest 7.20 Het Kutcher Strijk kwartet en solist 8.15 Kerkdienst 9.05 Lief- dadigheldsoproep 9 10 Berichten 9.25 BBC- Theater-orkest, Revuekoor en solisten 10.05 Stedelijk orkest Margate, en solist 10.50 Epi loog. Radlo-Parls, 1648 M. 7.10 en 8.20 Gram.muz. 10.20 Goldy-orkest 11.50 Orgelconcert 12.40 Gewade muziek (Gr.-pl.) 12.45 Koorzang met orgelbegeleiding 1.20 Gram.muz. 1.35 Zang 2.05 Gram.muz. 3.20 Zang 3.35 Het Paradijs orkest 4.05 Zang 4.20 Radlotooneel 5.20 Het Caussade-orkest 7.20 Cabaret 8.35 Zang 8.50 Radlotooneel 10.50 Gram.muz. 11.20- 1.20 Het J. Bouillon Dansorkest. Keulen 456 M. 6.20 Havenconcert 8.35 Kamer orkest en solist 9.50 Gram.muz. 11.20 Fr. Hauck's orkest en Sportreportage 4.20 West- dultsch Kamerorkest. Schrammelensemble en so listen 7.20 Mannenkwartet en solisten 8.20 Schupo-orkest en Omroepklelnorkest 9.05 Ge varieerd programma 10.5011.20 Bernhard Etté's dansorkest. Brussel 322 en 484 M.322 M.: 9.25 Gram.muz. 10.50 Viola-voordracht 11.20 Gram.muz. 11.36 A. Felleman's orkest 12.20 Gram.muz. 12.60 Omroeporkest 1.30 Salonorkest 1.502 70 en 2.35 Gram.muz. 2.50 Vlaamsch Nationaal Zang feest te Brussel 5.20 Gram.muz. 6.20 Belgisch Vocaal Trio 7.20 Gram.muz. 8.20 Omroep orkest 9.05 Reportage 9.20 Vervolg concert 10.30 A. Felleman's dansorkest 11.0512.20 Gram.muz. 484 M.: 9.20 Gram.muz. 10.20 A. Felleman's orkest 11.20 Gram.muz. 11.50 Orgelspel 12.20 Gram.muz. 12.50 Salonorkest door J. P. Baljé. „Hoe komt het toch dokter," vroeg de nieuweling in het gezelschap, „dat U geen praktijk meer uitoefent? U is toch nog niet zoo oud, en een jaar of zes, zeven ge leden. had U zulk een uitstekenden naam als cnlrurg!" Er viel een plotselinge stilte. Men ver meed het. den dokter aan te zien, die zich een weinig nerveus over het voor hoofd streek, een pijnlijk glimlachje om den mond. De gastvrouw zette haar kopje neer, en haar nerveuze handen stieten het lepeltje van het bordje. Rinkelend viel het op den grond. Iemand kuchte, een ander bewoog zich onrustig op zijn stoel heen en weer. De vrager besefte, dat hij een onderwerp had aangeroerd, waar men in dit gezelschap altijd pijnlijk over ge zwegen had. „Pardon," zei hij kleurend, „lk wist niet het is misschien onbescheiden., het is beter, dat Maar Dr. Greve maakte een afwerende beweging. Zijn grijze oogen stonden ern stig, maar zijn stem was rustig, toen hij antwoordde: „Och nee, meneer Heimans, Uw vraag was heel gewoon. Het is inder daad vreemd, dat ik destijds een carrière opgaf, die zoo veelbelovend scheen. Ik heb het altijd gerespecteerd, dat mjjn vrienden intuïtief gevoeld hebben, dat ik er liever niet over sprak. Misschien door mijn hou ding gewaarschuwdMaar nu, het is al weer zoo lang geleden, en ik geloof wel, dat ik er thans over kan spreken, zonder dat het me nog iets doet. zonder al te veel pijn." Opnieuw streek hij rich over het voor hoofd, en dan keek hij den kring rond. „Tja," zei hij dan met een lichten zucht, „mijn reputatie was aan het groeien, lk ge loof zonder zelfoverschatting te mogen zeggen, dat lk bezig was een goeden naam te vestigen en dat ik succes had. En het heeft iedereen verwonderd, dat ik plotse ling mijn werk, waar ik van hield, heb neergelegd, en nu alleen nog maar artike len schrijf in medische bladen of een enkel boek uitgeef. Eén avond hééft die omme keer gebracht I Of misschien is het verkeerd, van één avond te spreken. Want er was al zooveel aan voorafgegaan. Misschien heeft dit, wat voorafging, den eigenlijken stoot ertoe ge geven. Maar lk doe beter, wat regel matiger te vertellen." Zijn blik vestigde zich op een voorwerp in het vertrek, als las hij daarvan het ver- i leden af. En terwijl hij met zijn zachte, duidelijke stem vertelde, deed hij zoo nu en dan een lichte haal aan zijn sigaar, werktuigelijk, als putte hij daaruit de stof van zijn verhaal. „Het was op den avond van den vijf-en- twintigsten Februari, nu zeven jaar gele den", begon hij, „en lk herinner mij dien avond als den dag van heden. Ik had dienst in het groote ziekenhuis en het liep al tegen tien uur, toen de hoofdzuster bij me binnen kwam. „Dr. Greve." zei ze, „er is zoo Juist een ernstig gewonde binnen gedragen. Auto ongeluk Dr. van Marie heeft den man on derzocht en hij acht onmiddellijke operatie hoogst noodzakelijk. Wilt U komen?" Ik had dien dag drie oeraties verricht, die alle goed waren verloopen, cn ik was moe. Maar het gebeurde wel vaker, dat lk, ook na een drukken dag, dergelijke spoed gevallen behandelde. Dus volgde lk de zuster. Toen lk bij den patiënt kwam, stond Dr, van Marie over hem heengebogen, zoodat ik hem niet direct zag. Pas toen mijn col lega zich oprichtte, keek ik hem ln het ge zicht. en ik kan op dit oogenblik nog pre cies navoelen, wat er toen door me heen ging Daar voor me lag Bolkestein. Bolkestein, de ouderejaarsstudant, die mij ontgroend had, toen lk als Jong broekje college ging loopen. die me getreiterd en vernederd had, zoolang hij op de universiteit was. Geen gelegenheid liet hij na, me te sarren, en het is mogelijk, dat lk de sul, de slap peling was, waar alle studenten mij al spoedig voor hielden, toen ik niet wist, hoe mij tegen hem te verzetten. Ik duldde al dat getreiter, lk onderging alle vernederin gen en tenslotte de minachting van vrijwel al mijn mede-studenten. Bolkestein was een even groote bolleboos ln het Bédenken van allerlei plagerijen, als hij een niets nut was tijdens de colleges. Hij boemelde en pierewaaide, en van zijn studie kwam weinig. Wanneer het daar slechts bij gebleven was, zou het misschien nog niet zoo heel erg geweest zijn. Maar lk had ln dien tijd kennis gemaakt met een meisje, dat voor mij het ideaal, de vervulling van mijn le ven beteekende. Vrienden had ik niet, en des te meer hechtte ik mij aan haar. Dat kwam Bolkestein ter oore. Het was één van zijn slechtste „grappen", toen hij zijn po gingen begon, mij ook dit te ontnemen. En het gelukte hem helaas. Hij had, ik moet het bekennen, zijn uiterlijk mee. Tegen over anderen kon hij heel Innemend zijn, en het kostte hem niet eens zoo erg veel moeite, mij in haar oogen belachelitk te maken. Ik was immers belachelijk, lk was een lafaard, die zich liet tiranniseeren, die niet op kon tegen zijn brute kracht, zijn schampere Ironie, ik stond een beetje on- beholfien in het leven. Hij was de vlveur, de getapte student.ik de stakkerd, de boekenwurm, die niets anders had dan zijn vurigen ijver om wat te bereiken in dat vak, dat zijn volle liefde had. Misschien als ik toen wat flinker was geweest, als ik van me afgebeten had. dat dan. Maar ik kón niet. Misschien was het. dat ze in mij was teleurgesteld, mogelijk ook voelde ze meer voor den knapperen Bolkestein, in ieder gevalik verloor haar. Tenslotte verdween Bolkestein van de universiteit. Hij ging in den handel. Later hoorde ik, dat hij met haar was getrouwd. Uit mijn gezichtskring was hij verdwenen, maar het gif van den haat was in me ach tergebleven. In weinige seconden ging dat alles door mijn hoofd. Mijn collega van Marie lichtte mij in omtrent zijn toestand. Verzocht mij, zijn diagnose te controleeren. Het zweet parelde mij op het- voorhoofd. „Laat Dr de Vrij halen," stelde ik voor, „ik kan niet." Verwonderd keek mijn collega mij aan. „Onmogelijk!" zei hij, „hier dient onmid dellijk te worden ingegrepen. Iedere mi nuut kan fataal zijn." Hij begreep mijn aarzeling niet. Hoe zou hij ook gekund hebben? En toen ik daar zoo werkeloos stond, zag lk, dat zijn ver wondering tot een lichte wrevel werd. Zoo iets had hij van mij nog nooit gezien. „Het gaat om een menschenleven," zei hij, scherper dan tevoren, „als iemand hier redden kan, dan ben Jij het." „Goed!" zei ik toonloos, „ik zal hét doen." We troffen alle voorbereidingen. Van mijn kant ging alles als in een roes. Maar toen het critieke moment gekomen was. was mijn hoofd koel en mijn hand vast." Dr. Greve hield even op. In de kamer was het schemerduister en zijn trekken waren niet zoo duidelijk meer te onder scheiden. Alleen aan de lichte trilling ln zijn stem was te constateeren, dat hij be wogen was, toen hij verder ging. „De operatie mislukte, Bolkestein stierf onder mijn handen. Ik zweer, dat lk alles deed om hem te redden, dat ik den vasten wil had het tot een goed einde te brengen. En ik had moeilijker gevallen dan dit met succes behandeld. Tóch stierf Bolkestein! Toen is in mij die twijfel gekomen! Die vernietigende twijfel Of ik misschien tóch, onderbewust, zijn dood gewild had Ofwaren mijn capaciteiten te kort ge schoten? Die gedachten ondermijnden het vertrouwen ln mezelf. Ik durfde het risico r.let meer te nemen, een operatie te ver richten. Altijd altijd zou lk Bolkestein "eer voor me hebben gezien Daarom heb ik mttn praktijk er aan ge reven. En lk verbeeld mij. dat ik me nu nuttiger kan maken met het schriiven van medische verhandelingen en boeken. Iets "1 ik toch nog doen!" Dr. Greve lachte, maar het was ge-n rerlr-renrie lach. en de etbte ln de kam-r ■as hn'-iemmerd. even hekle*n-n-pd. als 'ret verhaal van den dokter was geweest. Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. 1.30 Omroeporkest 1.502.35 Gram.muz. I 2.50 Accord eonmuzlek 3.05 Gram.muz. 3.201 Orgelconcert 3.60 Klelnorkesl 5.20 Paul God-I wln's orkest 6.20 Oude Kamermuziek 8.201 Salonorkest 920 Symphonlceoncert uit Ostendel 11.00 Gram.muz. 11.2012.20 A. Felleman'sl dansorkest. DcUlsclilaiulscnder 1571 M. 8.20 „Zar und Zlm- mermann". opera 10.20 Berichten 10.50I I.15 Hans Bund's dansorkest en Gram.muziek. Otn II.05 Weerbericht. MAANDAG 20 JULI 1937 Hilversum I 1876 M. Algemeen Programma, ver-1 zorgd door de Avro -y 8.00 Gram.muz. 10.001 Morgenwijding 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.l I 10.30 Ensemble J. Kroon en declamatie 12.30 Orgelspel, zang en vloplsoll. In de pauze: Jam- I boreeberlchten 2.15 Omroeporkest. In de pauze: Zang 4.30 „Meesterwerken van de Fransche I toonkunst", causerie 6.30 Kovacs Lajos' orkest en gram.muz. 7.00 A,Wo-dansorkest 7.30 Re- I portage 8.00 Berichten ANP. Mededeellngen I 8.15 Residentie-orkest en solist 9.15 Causerie over de Vlerdaagsche 9.30 Concert door Pad vinderskoor 10.00 Radlotooneel 10.30 Avro- dansorkest 11.00 Berichten. Hierna tot 12.00 I Gram.muziek. Hilversum n. 301 M. NCRV-uitzending 8 00 I Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.-pl.1 8.30 Gramofoonmuzlek 9.30 Gelukwenschen 9.45 Gram.muz. 10.30 Morgendienst 11.00 Christ, lectuur 11.30 Gram.muz. 12.00 Be richten 12.15 Gram.muz. 1230 Amsterdamsch SalonorkeBt 2.00 Gram.muz. 2.30 Sopraan en I plano 3.30 Gram.muz. 3.45 Bijbellezing 4.45 Nederlandsch Strijkkwintet 6.00 Gram, muziek 6.30 Vragenuur 7.00 Berichten I 7.15 Vragenuur 7.45 „Onze Christelijke taak ten opzichte van de Wereldjamboree", dialoog 8 00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berlchten I 8.15 NCRV-orkest 9.00 Causerie over Reclame f 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten ANP! 103012.00 Gram.muz. Hierna: Schriftlezing. Droltwlcli 1500 M. 11.06 Orgelspel - 11.35 Gram.- muzlek 12.20 Militair cirkest 1.35 Cricketver- I slag 1.50 Orgelconcert 2.35 Causerie over I „Lord Fisher" 2.60 Piano-voordracht 3.20 Tennisreportage 4.50 Victoria Hotel-orkest 5.20 Crlcketverslag 5.35 John Reynders' orkest I 6.20 Berichten 6.40 .Tricks of the Trade", causerie 6.55 Orgelspel 7.20 Cabaret-pro gramma 8.05 Eric Slday en zijn ..Whispering I Violins" 8.20 Inleiding volgende uitzending 8.25 Tweede acte van de opera „Falstaff" 9.10 I Planovoordracht 9.20 Berichten 9.40 Bulten- landsch overzicht 9.55 BBC-Thceter-orkest en solist 11.00 Declamatie 11.20 Jack Jackson's Band 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). Radlo-Parls 1648 M. 7.10. 8.20 en 10.36 Gram.- I muziek 13.30 Porée-orkest (om 1.35 Zang) 2.20 Radlotooneel 2.50 Gra^n.muz. 4.05 Plano- voordracht 6.20 Concert 7.23 Zang 7.35 Radlotooneel 8.05 Zang i 8.50 Gram.muziek 9.05 Symphonlceoncert m. ijl. v. solist. Keulen 456 M. 6,60 Fr. Hauck's orkest 8.50 Marine-orkest 9.50 Gram.muz. 12,20 Verzoek- concert 135 Nedersakslsch Symphonle-concert I 2.35 Gevarieerd concert 4.20 Orkestconcert 5.40 Het Blelefelder Kinderkoor 6.20 Volksllede- renconcert 7.05 Erlch Börschel's orkest en so- I listen 8.30 Westdultsch Weekoverzicht 9.20 J Gram.muz. 10.601330 Westdultsch Kamer* j orkest en solist. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.-muz 1 12.60 Omroepdansorkest 1.30 Selonorkcst 1 1.602.20 Gram.muz. 5.20 Salonorkest 6.50 en 7.20 Gram.muz. 8.20 Omroeporkest 9.20 Symphonleconcert m. m. v. solist 11.0011.20 Gram.muz. 484 M.: 12.60 Orgelconcert 12.50 Salonorkest 130 Omroepdansorkest 1.502.20 Gram.muz. 6.20 Zangvoordracht 6.40 Gram.- muzlek 6.35 Omroeporkest 736 Gram.muz. 8.20 Omroepsymphonle-orkest, -koor en 60llstcn 10.30—11.20 Waalsch cabaret. Deutsehlandsender 1571 M. 8.30 Kamermuziek - I 930 De Dreadener Phllharmonie en solisten 10.20 Berichten 10.50 Viool en plano 11.05 Weerbericht 11.2012.20 Hans Joachim Fierke en Anton Goronzy met hun orkest en solisten. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R. O. V. RADIO-CENTRALE. ZONDAG 25 JULI. Ie programma: lederen dag van 824 uurf Avro, Vara. enz. 2e programma: lederen dag van 824 uur: Kro, Ncrv, enz. 3e programma: 8.30 Parijs R. 11.20 Keulen j 15.60 Parijs R. 18.20 Keulen 18.20 Parijs R, 19.20 Brussel VI. 19.50 diversen 20.20 Brus sel Fr. 21.20 Rome of dlv. 4e programma: 8.30 Brussel VI. 12.50 Droit wlch 13.20 Brussel VI. 13.50 Droitwlch 14.20 diversen 1436 Drolwlch 17.20 London R. 18.35 Droitwlch 18.50 London R. 20.15 Droitwlch 21.05 diversen 21.25 Droitwlch pl.m. 23.00 Berlijn. MAANDAG 26 JULI. Ie programma: lederen dag van 824 uur:* Avro, Vara, enz. 2e programma: lederen dag van 824 uur: Kro, Ncrv, enz. 3e programma: 8.10 Keulen 10.06 diversen 10.36 Parijs R. 12.05 London R. 12.50 Brussel VI. 14.20 Keulen 15.20 London R. 1605 Parijs R. 16.20 Keulen 17.20 Parijs R. 18.20 Keulen 20.10 London R. 30.50 Parijs R. pl.m. 23.00 Weenen of dlv. 4e programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 Ltlle 9.50 diversen 10.35 Droitwlch 13.36 London j R. 15.20 Droitwlch 18.20 diversen 1840 London R. 18.56 Droitwlch 23.00 Brussel Fr. 23.20 Droitwlch. Wijzigingen voorbehouden. I. Door de weeks. II. Met vacantie. 2—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14