STADSNIEUWS BUITENLAND VRIJDAG 23 JULI 1937 No 23719 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: aOTÜsTïSSr tegel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen, van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere adVEltentles 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3$ per week f. 0.18 Franco per post f.2:35 per maanden -{• portokosten. (voor binnenland £.0.80 per 9 rond.) SCHOOL DUIVENBODESTRAAT. Ouderavond. In het gymnastieklokaal van bovenge noemde school is een druk bezochte ouder avond gehouden. Toen het hoofd der school, den heer v. Schaik dezen avond opende was er geen plaatsje onbezet en moesten velen zich met een staanplaats tevreden stellen. Spr. memoreerde dat, dank zij het ijverig werken der Oudercommissieleden en de be reidwilligheid van verschillende firma's een verloting op touw is gezet, waarvoor hij allen hartelijk dank bracht. Na de voor lezing der notulen, werd een bespreking gehouden over het melkdrtnken op school. De vergadering besloot in beginsel over te gaan tot het verstrekken van melk, maar aangezien de ouders de kosten zullen moe ten dragen, zal getracht worden hierin ver. andering te brengen. Vervolgens bracht de kascontrole-commissie verslag uit over den toestand der kas. By de verkiezing van twee nieuwe leden voor de kascontole wer den de heeren B. v. d. Meer en J. v. d. Meer gekozen. Hierna kwamen de school reisjes ter sprake. Bekend werd' gemaakt dat in 1938, dank zij de medewerking van de Ver. Vacantie Kinderfeest, de hoogste klas een 3-daagsch uitstapje zal maken. Getracht zal worden de andere klassen eveneens een reisje te laten maken. De mondorgelelU'b D.O.B., onder leiding van den heer Sloos. welke zich reeds in het begin van den avond had laten hooi-en, kreeg daarna gelegenheid wederom eenige rummers ten beste te geven, waarvoor zij een dankbaar applaus in ontvangst mocht nemen. De beurt was vervolgens aan de leerlingen der hoogste klas. welke zeer ver dienstelijk „Hoe Hans zijn fortuin maakte" oproerden. Tijdens de pauze had de trek king der verloting plaats, terwiil de secre taris van den Centralen Ouderraad, de heer Xrait, een kort woord sprak over de nood- siielijkheid van een schoolfonds in verband ®et de schoolreisjes. Met een woord van dank aan alle medewerkers sloot de heer v. Schaik dezen mooien avond. HUISHOUD. EN INDUSTRIESCHOOL LEIDEN, RAPENBURG 23. LEGER DES HEILS. De plaatselijke afdeeling van het Leger des Heils (stichter William Booth) ont vangt morgen en Zondag bezoek van een muziekkorps, samengesteld uit jongens van 814 jaar en afkomstig uit de afdeeling Scheveningen. In verband daarmede zal morgenavond op het parkeerterrein aan de Steenstraat een bijzonderen muziek- en zangdienst worden gehouden, waarbij dit jongens-muziekkorps het grootste werk zaam aandeel zal hebben. TREINVERTRAGING. Gisteravond is van de locomotief van den trein 194 EindhovenRotterdam D.P. een drijfas gebroken, met het gevolg dat de trein op de spoorbrug „de Oude Maas" bleef staan. Een spoedig ontboden locomotief heeft den gsstranden trein opgehaald. Door het wach ten op aansluiting kwam de laatste trein 1190 uit Rotterdam met ongeveer 20 minu ten vertraging alhier aan. Gistermiddag is trein 3326 UtrechtLei den, die hier om 14.57 moet aankomen, bij den onbewaakten overweg „de Kieviet" na bij Woerden op een auto beiaden met bloe men gereden. Wonder boven wonder be kwam de bestuurder de heer W. uit Oude water slechts eenige lichte verwondingen; de auto werd echter totaal vernield. Van de ïocomotief werden de lantaarn verbrijzeld enkele stangen verbogen. Hoewel de machi nist onmiddellijk geremd had, kon hij een aanrijding niet meer voorkomen. De trein kreeg ongeveer 10 minuten vertraging. CHRISTELIJKE KWEEKSCHOOL. De overgang. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse G. Bezemer te Katwijk a. Zee; J. v. d. Bijl te Alphen a. d. Rijn; A. Dalhuijzen te Wassenaar; L. Haasnoot te Katwijk a. Zee; 8. C. de Rijk te Leimuiden; T. Seinstra, te Katwijk aan Zee; J. Slootweg te Hazers- woude; J. Smit te Bodegraven; H. Smits, 'd Alphen a. d. Rijn; D. A. v. d. Ven, te pegstgeest; P. M. Wissel te Leiderdorp; W. zlweers te Alphen a. d. Rijn. Bevorderd van de 1ste naar de 2de kl.: 3- van As te Katwijk aan Zee; H. J. Boom Leiden; E. Boon te Sassenheim; D. de Bruin te Noordwijk aan Zee; W. B. F. Bult huis te Leiden; J. G. ie Cointre te Voor burg; f, M. A. v. Haselen te Alphen a. d. "ijn; H. v. d. Hoek te Leiderdorp; A. Hoek stra te Woubrugge; A. H. Hoekstra te Noordwijk aan Zee; J. v. Kemp te Alphen jh d. Rijn; B. J. Lablans te Alphen a. d. Join; j. v. d. Niet te Noordwijk a. Zee; A. C. van Tienhoven te Leiden; G. Volbeda w Katwijk aan Zee; A. J. Vuijk te Ter Aar; 8- Schollaardt te Alphen a. d. Rijn. Niet bevorderd één. Toegelaten leerlingen 1ste klasse (1ste opgave): J. Hoekstra te Alphen a. d. Rijn; B. Vijlbrief te Warmond; A. van Es te Lmden; w. J. Kruis te Leiden; M. Bouta Leiden; J. p. v. d. Bom te Leiden B. W. Uitslag van eindexamens en overgang. Geslaagd voor het diploma huishoud kundige: de dames A. Bodegraven te Nieuwkoop; J. Haman te Veur; W. v. d. Hout, D. Krop, M. A. Kuiper, M. de Minjer, H. M. Oostveen, E. G. Visser, P. Werner te Leiden; C. van Leeuwen te Alphen; S. C. Wesseio te Wassenaar; P. Mesman te Bos koop. Teruggetrokken 2 leerlingen. Diploma kinderverzorgster (theorie en practijki; de dames G. v. Beveren te Zoe- terwoude; H. Bodson te Voorschoten; C. C. J. Broeken te Leiden; A. van Dam te Ha- zerswoude; R. van Dien te Alphen; C. v. d. Ham te Leiden; J. M. Hoogeveen te Oegstgeest; E. P. de Jongh; H. M. Kingma te Leiden; J. M. Zonneveld te Warmond; B. Ridderikhof te Leiden en F. Remmelts te Leimuiden; S. M. Oosterveer, C. Sloot, C. M. Timmerije en L. M. J. Zui- derwijk, allen te Voorschoten. Diploma kinderverzorgster (theorie): D. de Best te Katwijk; J. de Boer, L. Hozee, Gr. Koning, J. Kuperus te Leiden; A. v. d. Meulen te Oegstgeest; J. Meijer te Leiden; R. Ouwehand te Katwijk; B. Tieleman te Leiden; M. Turion te Voorschoten; A. van Velzen te Oegstgeest; A. Woestenburg, te Oegstgeest; C. Zijverden, Hillegom; J. Oostveen, Leiden. Afgewezen 2 leerlingen. Diploma hulp in de huishouding: C. Abspoel, Leiden; N. Boogert, Noordwijk; L. Dekker en C. v. Houdt, Leiden; A. Haas noot, Katwijk; R. Kingma, P. de Kort, W. v. Kluyve. C. Kret, J. de Minjer Leiden; N. de Minjer, Warmond; A. Pieneman, Lei den; G. Planje, Voorschoten; C. v. Rooyen, Noordwijk; M. Sepers, Leiden; G. Spreij, Alphen; D. Volbeda, Katwijk; J. van Zljst, Katwijk. Herexamen 1 cand. Afgewezen 2 leerlingen. Diploma coupeuse: A. Bink en J. Ciere te Leiden. Diploma costuum- en linnennaaien: M. Bink, R. Blom, S. Boom te Leiden; M. Dub beldam te Katwijk; S. van Duuren, Leiden; M. Dijkdrenth, Katwijk, H. Hoogstraten. Oegstgeest; D. Klinkhamer, G. Laman, R. v. d. Linden, Leiden; N. Mechelse, Voor schoten; N. van Oorde, Leiden; M. v. Star- kenburg, Rijnsburg; M. de Vink, Leiden; J. de Visser, Rijnsburg; R. de Wolf, Tr. Zeilstra, Leiden; N, de Vreugd, Katwijk. Getuigschrift 2-jarigen voorbereidenden cursus: H. v. d. Baan, R. Baart, T. Bouter, R. v. d. Bent, Tr. Ciere, J. Franke, M. Fie- seler M. Flamman, R. Geerlings, R. Gulde- mond, R. v. d. Hoogt, L. v. Hooydonk, R. Hartevelt, A. v. d. Horst, A. de Graaf, C. Kwaadgras, T. v. d. Kaay, C. Keveling, R. de Koning, L. Muusse, E. Robbers, S. Seijn, N. Timmers, C. van Rijn; E. Sloot, T. Spa renburg; W. Secrève, A. Ouwersloot, A. Poelijoe. L. Pels, N. van Tol, A. Voorma, R. v. d. Velden, G. Verbeek, J. Visser R, v. d. Waals, R. Wassenaar, T. Wassenaar (naaldvakken), W. v. d. Wijngaard; T. Wiekhart, J. Zandbergen. Afgewezen 8 leerlingen. Getuigschrift huishoudelijke avondop leiding: B. Oudshoorn, L Bosman, N. v. Donselaar, J. Fallaux, D. Ladan, J. Noort, J. de Mooy, S. v. d. Waals,, L. Zitman. Af gewezen 4 leerlingen. Huishoudkundige I: bevorderd tot 2de leerjaar: N. Beurze, H. Haas, D. Houtza gers, D. Huurman, L. Hooftman, L. Hijner. T. Diephout, J. Raphael. S. Riemens, H. Smits, A. Verhoeven, J. Westerbrink, J. Wieringa. Hulp in de huishouding I: bevorderd tot 2de leerjaar: J. van Eijk, G. ie Feber. N. Janse. Tr. de Jongh, F. de Minjer, M. .Piket, C. Plug, C. v. d. Reijden, W. v. Staalduinen. N, Verstoep, H. v. Venetië, F. v. d. Werf, Tr. Wiepkema. L. van Wijk. Niet bevorderd 5 leerlingen. Costuum. en linnennaaien: bevorderd tot het 2de leerjaar: D. Brouwer, A. Cats, F. van Duivenbode, J. Gussinkloo, L. Gersen, L. v. d. Ham, A. de Jaeger, A. Kok, C. Paulusse, D. Remmelts, C. Schaap. J. van Spaandonk. M. Verdoes, G. v. d. Wijngaard, I. Zevenhuizen. Voorbereidende klasse: bevorderd tot het 2de leerjaar: A. Arends, B. Brocaar. M. Blangé, C. Bink. J. Braggaar, T. v. d. Eijkel, H. de l'Ecluse. B. v. Geel voorw.. M. Gelók, B. van Gooswilligen. A. Gijzenij. L. de Haas, A. Houthof. M. Kuiter, R. de Jong, M. Louwrier, C. Laman, W. van Leeuwen, L. de Ligny, A. Magré, L. v. d. Meer, Y Mo raal, C. Marijt, T. Mieog, T. Noest. E. Nieuwenhuis. A.Overvliet, A.Otgaar, G.Ouds- hoorn, G. Pelt (voorw.), D.Rempi, A. Plezier G. Pet, N. Peter. H. Scharloo, A. Segaar, H. Sonderen, A. Spanjaard, A. Swartsenburg G. Vermeer, R. Verstraaten, M. van Vliet, T. de Vouw, B. Wille, J. v. Wouden berg, A. Zaal. A. van Zoest. Niet bevorderd: 11 leerlingen. Geplaatst in voorber. I. d.: M. Barendse, J. Beij, A. Blok, H Houtzagers, C. de Rid der, A. v, d. Stoel. M. Stikkelorum, J. Mon- tenberg, E. Pasma, K. van Leeuwen. SCHOOLREISJE O. L. S. MEDUSA STRAAT B. De kinderen van de O.L.S. aan de Medu sastraat B hebben een tochtje met de „blauwe tram" naar den Haagschen die rentuin gemaakt. Volop genoten allen van alles, wat daar te zien is! De kleintjes hadden vooral veel schik bij de aapjes, doch ook de grootere dieren hadden hun belangstelling. De speeltuin had ook veel aftrek, zooals te begrijpen is. Wat doet een kind liever dan naar hartelust spelen! Een glas limo nade en versnaperingen lieten zich heerlijk smaken. Het weer hield zich goed en klokslag halfacht arriveerde de stoet weer bij de school, dankbaar en voldaan. Oudercom missie en onderwijzers en onderwijzeressen der school kunnen met voldoening op dit alleszins geslaagd schoolreisje terugzien. LEIDSCHE CHR. ORANJEVEREEN. In de gisteravond gehouden bestuursver gadering der Leidsche Chr. Oranjevereen. zijn de functies als volgt verdeeld: mr. N. G. Geelkerken, voorzitter: L. Questroo, 2de voorzitter; L. Boekkooi, le seer.; P. A. Kou- wenhoven, 2de secr.; J. Pieneman, le pen ningmeester; A. Bogaards, 2de penningm.; P. Herfkens en G. Kuperus, commissarissen HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing. Fa. van der Heden en Spoor, Turfmarkt 5, Leiden. Landbouwwerktuigen, zuivelwerk- tuigen, enz. Wijzigingen. N.V. Exploitatie Crediet en Administratie- Maatschappij „Uitgebreid Bezit", Rijnsbur- gerweg 31 E, Leiden. De zaken gedreven door de fa. Wed. Cor nells Dieben en Zoon, ingeschreven in het Handelsregister onder de nrs. 4511 en 4512, zijn overgenomen door bovengenoemde N.V die de zaken bovenbedoeld onder den ouden naam zal voortzetten. Stationskoffiehuis, Heerenweg A 24. War mond. Nieuwe eigenaar: J. Leenen, Warmond (huwelijksche voorwaarden). LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bij K. B. is met ingang van 1 October 1937 Hal?aar Keiden; A. J. Kerkhoven te opnieuw benoemd tot lid van het college ^rswoude; D. Mol Polderman te Voor- van curatoren der Rijksuniversiteit alhier Benevens 40 ged. werkloozen, 25 jeugd- DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, be hangers 18, betonvlechters 18. betonwer kers 53, glazenwasschers 9, glazenmakers 1, granietwerkers 9, grondwerkers 80, heiers 2, metselaars 126, opperlieden 90, schilders 99, steenhouwers 1, straatmakers 8, hulp-straatmakers 11, stucadoors, wit ters 43, timmerlieden 199, uitvoerders 9, voeders 18, ongesch, bouwvakarbeiders 7. Totaal 804. Fabrieksarbeiders: Bleekers 21, lompen sorteerders 12, vellenblooters 6, steenfabr.. arb. 112, zeepfabr.arb. 5, ongesch. fabr.-arb. 60, Totaal 216. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 93, reizigers, colp. 42, winkelbedienden 31, eta leurs 4. incasseerders 14, musici 7, onder wijzers 9, overheidspersoneel 8, verplegers 4. Totaal 212. Hotel-, café-personeel: Huispersoneel 8, kellners 33, koks 4. Totaal 45. Houtbewerkers: Beddenmakers 2. hout bewerkers 49, kistenmakers 6, kuipers 8, lijstenmakers 4. mandenmakers 1. meu belstoffeerders 17, meubelmakers 30, poli- toerders 4, ongesch. arbeiders 34. Totaal 155. Kleermakers: Kleermakers 65, kappers 4, schoenmakers e.a. 13. Totaal 82. Land- en tuinarbeiders: Bloemisten 21, landarbeiders 22, tuinlieden 21, warmoeziers 7. ongesch. landarb. Totaal 75. Metaalbewerkers: Bankwerkers 93, blik- bewerkers 24, burgersmeden 37, electri- ciens 55, gasfitters 16, gasmetermakers 2, gereedschapmakers 3. instrumentmakers 2, isoleerders 6. kettingsmeden 21. klin kers 10. koperslagers 4, laborat.- bedienden 3, lasschers 8, loodgieters 46, machinisten 11, metaalboorders 7, metaal draaiers 3, metaalslijpers 1, metaalzagers 1, monteurs 17, pianostemmers 3, ponsers 5. polijsters 1, rijwielherstellers 15, rijtuig schilders 2, scheepstimmerlieden 7, stokers 19. tegenhouders 14, verw. monteurs 11, voorslaanders 5, voorwarmers 3, vulcani- seurs 1, vuurwerkers 7, wagenmakers 8, ijzerwerkers 43, zandvormers 3, ongesch. arbeiders 45. Totaal 562. Sigarenmakers: Sigarenmakers 17, siga- renstrippers 1. Totaal 18. Technici, opzichters: Analysten 2, be drijfsleiders 7. ingenieurs 3, technikers 5, teekenaars, opz. 8, werkmeesters 13. - Totaal 38. Textielarbeiders: Hekelaars 7. katoen- drukkers 23, kluwers e.a. 3, luikers 12, plaatsnijders e.a. 20, schrobbelaars 2, spin ners 52, spoelers 3, staaldraaddraaiers 10, sterkers 2, strijkers 14, wevers 121, wolbë- werkers 40, ongesch. textielarbeiders 57, Totaal 366. Transportarbeiders: Emballeurs 5, chauf. féurs 138. exp.-knechten 24, koetsiers 16, loopknechten 43. schippers 76. magazijn knechten 62, spoor- en trampersoneel 17, wakers 5, transportarbeiders 67, losse ar beiders 460. Totaal 913. TypografenBoekbinders 31. boekdruk kers 22, fotografen 5, hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 28, steendrukkers 2. Totaal 91. Voedingsmiddelenarbeiders: Bakkers 82, molenaars 1, ovenisten 4, slagers 68, sui kerwerkers 24, wijnkoopersknechten 8, zout- zieders 2, zuivelarbeiders 2, ongesch. fabr.- arb. 24. Totaal 215. Vrouwen: Apothekers-ass. 1. kapsters 4, naaisters 6. maasters 1, winkeljuffrouwen 9, buffetjuffrouwen 1, linnenjuffrouwen 1, kantoorbedienden 19, verpleegsters 8. be drijfsleidsters 1, teekenaressen 1. onderwij zeressen 6. ass. en huishoudsters 11, dienstboden en noodhulpen 21, kinder juf frouwen 3, werksters 85, fabr.arbeidsters 20, A.V.O. 9. Totaal 207. Algemeen totaal 4002 23 Juli 1936 4254 25 Juli 1935 3732 Voor het Mulo-examen diploma A is te 's-Gravenhage geslaagd J. Smit alhier, privé-leerling van den heer J. A, Beversluis. Onze stadgenoot, de heer H. C. de Jong is geslaagd voor het examen hoofdakte. Voor het Mercurius-examen Engelsche Handelscorrespondentie slaagden de heeren J. Kooiman en W. Verboog alhier, en de heer D. Durieux, te Sassenheim, allen leer lingen van mej. Nell. Kagie. Van D. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele een hand wagen is ontvreemd. Gisteren is de 5-jarige v. d. B„ die op de Waardgracht aan het spelen was, ach teruit in deze gracht geloopen. De melk handelaar P. Boehlee uit de Timorstraat alhier, die juist per bakfiets passeerde, zag het ongeval. Hij bedacht zich geen oogen- blik, sprong geheel gekleed te water en zwom naar de plaats, waar de drenkeling dreef. De kranige redder wist het kind te grijpen en met behulp van eenige omstan ders behouden op den wal te brengen. Vrijdag 13 Augustus a.s, herdenkt de heer S. Glimmerveen, controleur der plaats bewijzen bij de Ned. Spoorwegen op het Station H.S.M. alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. De wethouder van fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd morgen spreekuur te houden. BINNENLAND. Padvinders van Saba in ons land aange komen; een merkwaardig eiland. (Binnenland, 3e Blad) Ontploffing in staalfabriek te Zuilen; zes arbeiders gewond, van wie twee ernstig. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. De toestand in het Verre Oosten schijnt gunstiger (le Blad) Nieuwe Engelsche voorstellen in de Spaan- sche kwestie (4e Blad) Twee nederlagen voor president Roosevelt (Buitenland, le Blad) De Fransche socialisten dringen aan op wijziging van de Senaatsverkiezing. (Buitenland, le Blad) ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN Donderdag 19 Augustus zal de organist van de Hoogl. Kerk, de heer Feike Asma in de groote Sint Joriskerk te Amersfoort een orgelconcert geven ter nagedachtenis van wijlen Jan Zwart, zulks als onderdeel van een door de A.M.V.J. te organiseeren letter kundige- en orgelweek. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nieuwe stap voor een Locarno-pact. In het Verre Oosten markeeren beide partijen den pas! De toestand blijft zich daarom voorloopig wat ontspannen, maar zoolang geen afdoende regeling is getrof fen, kan men niet zeggen, dat het gevaar volkomen is geweken. In politieke kringen te Berlijn wordt ver nomen. dat de Britsche regeering den Duitschen ambassadeur, Von Ribbentrop. een nieuwe nota heeft overhandigd over de kwestie van een pact voor het Westen. Het document bevat een uiteenzetting van de tot nu toe ondernomen pogingen, een Westelijk pact te sluiten, alsmede van de documenten, welke over en weer werden uitgewisseld. Politieke kringen te Berlijn leggen dezen stap van de Britsche regeering uit als een aanwijzing, dat de Britsche regeering be reid is, de besprekingen over een nieuw Locarno voort te zetten ENGELAND LABOUR VOOR DEFENSIE-CREDIETEN. Mijnwerkersactie voor vermindering werktijden. FRANKRIJK DE BEZUINIGINGEN. De socialisten willen hervorming van den Senaat. De bezuinigingsdecreten zullen de vol gende week verschijnen. Men voorziet vooi" het einde van den dienst een verlichting van de begrooting met zes milliard francs. Drie en een half millioen zullen uit fiscale maatregelen gehaald worden en ongeveer twee milliard uit beperking van uitgaven. Voor den dienst 1938 was een bedrag van 47 milliard aan leeningen voorzien, maar de minister is van oordeel, dat de schat kist aan niet meer dan 24 milliard het hoofd zal kunnen bieden, zoodat de rest zal moeten worden gevonden uit bezuini gingen of gedekt door belastingen. De socialistische partij heeft gisteren het volgende communiqué uitgegeven: Het secretariaat van de socialistische partij heeft een uitvoerigen brief gericht aan het nationale 'comité van het Volks front, met het verzoek het programma van het Volksfront, overeenkomstig de op het socialistische congres te Marseille genomen besluiten nog eens in overweging te willen nemen. De brief eindigt als volgt: onze partij hernieuwt plechtig haar instemming met en haar trouw aan het Volksfront en zijn programma, zooals dat is gemaakt door de partijen, welke in het Volksfront samen- Het Lagerhuis zal 30 dezer op reces gaan werken en wil medewerken aan een aan- tot 26 October. 1 vullend programma, dat bij zal dragen tot a de bevrijding van de financiën van het land De Labourfractie van het Lagerhuis heeft en «en tweede hervormingsactie tot stancl in een langdurige bijeenkomst besloten om zal brengen ten einde met inachtneming met het oog op den tegenwoordigen inter- van a*le constitutioneele verplichtingen een national en toestand niet te stemmen te-!memy conflict tusschen de beide Kamers gen de begrootingsberamingen voor de na- ^'an *}et parlement te kunnen voorkomen tionale defensie, welke de volgende week te laten toevallen burg. jhr. mr. Rh. Feith. I Werkverschaffing en 18 werkverschaffing. in het Lagerhuis behandeld zullen, worden. De te Blackpool bijeen gekomen federatie van mijnwerkers heeft met algemeene st. een resolutie aangenomen, welke het voe ren van een algemeene actie bepleit ten gunste van een vermindering der werktij den in de mijnen. aan het Volksfront, door middel van een hervorming van de wijze waarop de Senaat gekozen zal worden en de zetels voor dit lichaam verdeeld zullen worden. RUSLAND ZUID-SLAVIË Nieuwe ongeregeldheden te Belgrado. Gisteravond werden nieuwe demonstra ties gehouden nabij de kerk van de Heilige Sava te Belgrado. Een groote menigte luis terde aldaar naar verschillende sprekers, die tegen het concordaat en de regeering spraken. Toen versterking voor de gendarmes aan kwam. ontstond een gevecht, waarbij vele personen gewond werden. Wijzigingen op hooge bestuursposten. Het telegraaf-agentschap der sovjet-unie deelt mede, dat de volkscommissaris voor de levensmiddelen-industrie Mikoyan be noemd is tot adjunct-voorzitter van den raad van volkscommissarissen der sovjet unie. Tïkhon Joerkin werd benoemd tot volks commissaris voor de sovchozen, graanbouw en veeteelt. Nicolaas Boeganin werd door de leden van het presidium van het centrale uit voerende comité van Groot-Rusland be noemd tot voorzitter van den raad van volkscommissarissen der republiek

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1