STADSNIEUWS BUITENLAND 78ste Jaargang WOENSDAG 21 JULI 1937 No 23717 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DÉR ADVERTENTIES: 30 Cts. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 cts. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht, Voor opzending van brieven 10 cts. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3jbih<L|[ Het uitbreidingsplan der gemeente Oegstgeest. Bezwaren van het Leidsche gemeentebestuur. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland behandelden gistermiddag een beroep, in gesteld door het gemeentebestuur van Leiden tegen een besluit van den gemeen teraad van Oegstgeest van 9 Juni 1936 in zake de herziening van het uitbreidings plan dier gemeente. De bezwaren, die de gemeente Leiden tegen het genoemde besluit van den ge meenteraad van Oegstgeest heeft, houden verband met het voornemen van de ge meente Leiden om een nieuwen verkeers weg aan te leggen tusschen het Zieken- huiskwartier en den grooten rijksverkeers weg den HaagHaarlem. Voor den aanleg hiervan kocht Leiden grond, behoorende tot het gebied van Oegstgeest. De ge meente Leiden kocht tevens kleine stroo- loen grond naast den te projecteeren weg met het doel hierop woningen te bouwen, waardoor voor een gedeelte wordt voorzien in de aanzienlijke kosten van den nieuw aan te leggen weg. Over de wijze van bebouwing van dezen langs den weg liggenden grond is tusschen de beide gemeenten een kwestie ontstaan. Oegstgeest wenscht een zeer ruime bebou wing, Leiden daarentegen wil een minder ruime bebouwing. De heer G. Weyer. referendaris ter ge meentesecretarie, lichtte de reeds schrif telijk ingediende en zeer uitvoerige be zwaarschriften van de gemeente Leiden rader toe. Hij betoogde, dat de eischen van de ge meente Oegstgeest ten aanzien van de wii® van bebouwing veel te zwaar zijn. Blijven deze eischen gehandhaafd, dan aide aanleg van den weg te kostbaar zijn en moet het waarschijnlijk uitgesloten wor den geacht, dat Leiden er toe zal overgaan. De burgemeester van Oegstgeest. de heer A. J. van Gerrevink, zette het standpunt van zijn gemeente nader uiteen. Gedeputeerde Staten zullen later uit spraak doen. Voor Oegstgeest woonden B. en W., de secretaris en de heeren Bakker en Verha gen de vergadering hij. STANDAARD PRINS BERNHARD. In de étalage van de firma Pander, Breestraat 146. is van heden af tot as. Maandag de paleis-standaard van Z.K.H. Prins Bernhard tentoongesteld. Deze standaard zal 31 Juli a.s. door de vereeniging „De Princevlag" worden aan geboden. INTERN. ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN. Lezing van den heer van Eist. In een der zalen van het V.C.F.-huis, Gerecht 10. belegde de loge Leiden van de Intern. Orde van Goede Tempelieren gisteravond een openbare vergadering, waar de heer W. van Eist, leider van het reclasseeringswerk der Orde in den Haag, over dat werk sprak. De heer van Eist werd ingeleid door den lege-voorzitter, den heer P. L. Hessing. Nadat staande de Tempelierenmarsch was gezongen, nam de heer van Eist het woord. Spr. begon met te wijzen op de groote noodzaak van reclasseering en legde spe ciaal den nadruk op het prachtige werk, dat op dit gebied door de Orde wordt ver richt. De Tempelieren zijn er van door drongen, dat wil men b.v. een dronkaard van den drank afbrengen, daarvoor iets in de plaats moet worden gesteld. Wij geven hun gezelligheid, vriendschap en broeder liefde, waardoor alle menschen. hoe diep zij ook gezonken zijn, zich aangetrokken voelen. Vervolgens besprak de heer van Eist de groote ellende van de gevangenis en de uit. stekende resultaten, die bijna altijd met voorwaardelijke veroordeeling worden ver kregen, met enkele voorbeelden uit de Praktijk lichtte spr. een en ander toe. Ook het recht van den Officier van Justitie om in bepaalde gevallen niet tot veroordeeling over te gaan heeft menigeen van den ondergang behoed. Sprekende over de drankbestrijding, maakte de heer van Eist onderscheid tus schen gelegenheids-, gewoonte-, kwartaal- drinkers en drankzuchtigen. Veelal wordt gezegd, dat de beide eerste groepen niet gevaarlijk zijn, doch dan wordt vergeten, dat de beide Laatste uit de eerste voort komen. De laatste jaren hooren we steeds meer van verkeersongelukken, waarvan de drank oorzaak is. Wij drankbestrijders, aldus spr. cisohen dat bij de wet verboden aal wor den. dat autobestuurders alcohol gebruiken. Gelukkig wordt er tegenwoordig veel minder gedronken, de tijden dat een ge heelonthouder werd uitgejouwd liggen achter ons. Na een korte pauze, waarin thee werd soserveerd, beantwoordde de heer van Eist enkele vragen. De Leidsche Middenstand. Plannen voor een September-actie. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen is gisteravond door den heer W. Zwart, als voorzitter van de Leidsche Mid denstands-Centrale, een commissie geïn stalleerd. welke plannen zal uitwerken- voor het organiseeren van een bijzondere week in den loop van September van dit jaar. In genoemde commissie hebben zitting ge nomen de heeren B. Bouchier, A. Brinks, S. J. van Egmond Jr., C. Portmann, J. P. Geytenibeek. A. Jonkers, G. J. van Kamp, P. C. Susan en J. Vlasveld. De commissie heeft onmiddellijk na de installatie een aanvang gemaakt met haar werkzaam heden. Verdere mededeelingen kunnen spoedig worden tegemoet gezien. Naar wij vernemen houdt een en ander verband met de Meer-Werk-Actie. HET LEIDSCHE VACANTIE KINDERFEEST. Drukke uitgaansdagen. De één-daagsche tocht van het Leidsche Vacantie-Kinderfeest geniet reeds 7 jaren buitengewone belangstelling. Aan dezen todht nemen ieder jaar ongeveer 400 kin deren uit de 6e klassen der lagere scholen deel. In totaal loopt dit aantal dus reeds naar de 2800. Geen wonder dat deze 1-daagsche reis een groote vermaardheid is gaan krijgen. Minder bekend zijn de nog pas kort ge leden begonnen 3-daagsche uitstapjes. Toch neemt hieraan een stijgend getal kinderen deel. Dit 3-daagsche feest heeft de bijzon dere belangstelling van de Oommissie voor het Vacantie-Kiraderfeest. Zij toch hoopt het binnen weinig jaren zoover te brengen, dat het 3-daagsche reisje voor alle kinde ren der 6e klasse algemeen zal zijn ge- Worden, Natuurlijk zal de Leidsche burgerij dan op even milde wijze het Vacantie-Kinder feest moeten blijven steunen Maandag U. vertrokken 26 leerlingen uit de 6e klasse der school Paul Krugerstraat, onder leiding van het hoofd der school, den heer D. Janssen en mej. M. v. Ewijik voor 3 dagen naar het Vacantie-Kinderhuis te Nunspeet. Al9 zij hedenavond terugkomen, ziet de 6e klas der school Driftstraat vol verwachting uit naar den Donderdagmor gen. Dan is hun dag gekomen om voor 3 dagen naar Nunspeet te vertrekken. Maandag 26 Juli vindt het 1-daagsche feest plaats voor 350 leerlingen. Deze kinderen zullen de Pyramide van Austerlitz, Ouwehand's Dierenpark te Rhenen, de Leusderhei en Soestehberg bezoeken. Zoo brengt het Leidsche Vacantie-Kin derfeest in deze Juli-dagen veel blijdschap in tal van kinderharten. ERNSTIG ONGEVAL. Voet afgckneld. Gisteravond omstreeks halfzeven heeft aan den Aalsmeerderdijk, onder Aalsmeer, een ernstig ongeluk plaats gehad. De rond- reisboot „Succes" van de reederij der ge- broeder sHarland alhier, zou juist aan een steiger ligplaats nemen voor het opnemen van eenige passagiers, toen een der beenen van den 21-jarigen dekknecht D. van E„ wonende alhier, die een der meertouwen aan de boot wilde vastmaken, in een lus bekneld geraakte. Daar de boot nog niet geheel stillag, was het gevolg vreeselijk; het touw snoerde zoo vast om van E.'s been, dat dit lichaamsdeel even boven den voet zoo goed als geheel werd afgekneld. Nadat dr. Oei, die spoedig ter plaatse arriveerde, geassisteerd door Zuster Poen, den ongelukkige voorloopig had verbonden, is v. E. met de gemeentelijke ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis alhier vervoerd. Op de boot veroorzaakte het onge luk groote consternatie. CONCERTAVOND IN RHIJNGEEST. Gisteravond gaf het muziekgezelschap „Orpheus" uit Leiden, onder leiding van den directeur, den heer W. Chr. de Vries, een concert in het bosch van Rhijngeest voor patiënten en personeel. Een groote schare belangstellenden heeft van dit mooie concert genoten, getuige het dankbaar applaus na de verdienstelijke uitvoering van eik nummer. Aan het slot heeft dr. H. Verbiest namens de luisteraars directeur en leden hartelijk danik gezegd voor het ge- bodene. De dames M. Th. van Hassel en W. Raadsen, beiden alhier, zijn geslaagd voor het Nijverheidsexamen diploma acte N VUL Geslaagd voor het examen boekhou den en aanverwante vakken „Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschap pen" de heeren H. J de Boer Jr. Leiden, A. van Gessel, Leiden, S. Naber, Leiden, A. H. Omtzigt, Tubbergen (vroeger te Zoeter- woude) en A. J. M. Se pers, Leiden. Allen zijn leerlingen van den heer J. A. Jansen, Kamerlmgh Onneslaan 15, alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. Op het doode punt De schommelingen in het Verre Oosten duren voort. Het Japansche ultimatum heeft blijkbaar wel geleid tot een bom bardeeren van Wangping, doch van een verdere strafexpeditie is nog afgezien. De situatie is overigens nog zeer onzeker. De berichten blijven bij uitstek tegenstrij dig. Het schijnt dat de situatie iets ver beterd is, daar de 37ste Chineesche divi sie. welke onder bevel staat van Feng Sjian, den gouverneur van Hopei, er toe is overgegaan zich terug te trekken uit haar stellingen ten westen van Peiping. Men gelooft niet, dat andere Chineesche troepen de ontruimde zone zullen bezetten. De crisis is evenwel nog niet geëindigd, daar er geen enkele aanwijzing bestaat, dat de Japansche troepenzendingen naar Noord-China gestaakt zijn en bovendien een regeling tusschen Nanking en Tokio nog veraf lijkt. Er zit veel waars in, wat de „Voelkische Beobachter" o.a. schrijft: Het optreden der Japanneezen is niet tegen China gericht. Het gaat daarbij om voorzorgsmaatregelen voor een treffen met ae sovjets. De tragiek is echter, dat het in den aard van het Japansche optreden ligt, dat het de vijandschap tusschen Japan en China moet vergrooten. Dagelijks neemt de verontwaardiging van het Chineesche volk toe, en het eigen lijke doel, dat indertijd door den Japan- schen minis ter-president Hirota was op gesteld, samenwerking met het oog op het 100de gevaar, schijnt steeds verder af te liggen en het ziet er naar uit, dat de te genstellingen nauwelijks meer overbrugd kunnen worden. Totzoover het Duitsche blad. Merkwaardig rustig blijven overigens de sovjets. Van die zijde verneemt men niets, hoewel aan pressie van .die.zijde groote be- teekenis zou moeten worden toegekend. Engeland en Amerika blijven weliswaar in nauw contact met elkaar, doch wen- schen ook zich niet in de kwestie te mengen. In de persconferentie van gisteren heeft president Rooseveit verklaard, dat de regeering alles zal vermijden, wat de sinds kort gevestigde betrekkingen tot China en de goede economische betrekkingen tot Japan zou kunnen verstoren. Gelijk reeds gemeld, voegde president Roosevelt er aan toe, dat de kwestie, of hij de neutraliteits- wet van toepassing zou verklaren op het Chineesch-Japansche conflict, nog niet actueel is. D? Amerikaansche ambassadeur in China, Nelson Johnson, heeft het staatsdeparte- ment ervan in kennis gesteld, dat gisteren twee Amerikaansche vrouwen, mevr. Helen Jones uit Detroit en mej. Carol Lathrop uit Washington, door Japansche soldaten voor de Japansche ambassade in Peiping zijn geslagen. De niet-inmengingscommissie is even eens weer op het doode punt beland, daar Italië vasthield aan den eisch tot erken ning van beide partijen als oorlogvoeren den vóór dc kwestie der vrijwilligers is ge ëindigd, terwijl Engeland en Frankrijk eerst de vrijwilligers-aangelegenheid wen- schen af te doen. Onderlinge besprekingen schijnen weer noodig om te trachten een uitweg te vinden uit deze nieuwe impasse. Dat de verstandhouding tusschen En geland en Italië overigens is verbeterd, be wijst het volgende: Nadat begin Mei verleden jaar de Ita- liaansche correspondenten te Londen waren teruggeroepen, heeft het agentschap Stefani thans medegedeeld, dat het met ingang van 1 Augustus a.s. zijn berichten dienst uit de Engelsche hoofdstad weder door een eigen vertegenwoordiger zal iaten verrichten. FRANKRIJK BONNET OVER DE FINANCIËN, COT OVER DE LUCHTVAART. De staking te Parijs beëindigd. De minister van financiën Bonnet heeft na de zitting van den kabinetsraad, de vertegenwoordigers van de pers ontvangen. Hij verklaarde, dat dank zij de jongste fis-: cale maatregelen de begrooting in even wicht is. Doch hiermede is nog niet alles geregeld. Sedert jaren zijn buiten de be grooting om uitgaven gedaan, welke op de schatkist drukken. Schijnbaar drukten deze uitgaven niet op den belastingbetaler, omdat zjj gedekt werden door leeningen, doch deze zijn thans gestegen tot een zeer groote hoogte. Dit kan niet langer voort- dure"_j;n de regeering heèft een program ma 'opgesteld voor de uitgaven van de schatkist tot einde 1938, waardoor deze aanzienlijk worden verminderd. Alle minis ters hebben deze maatregelen goedgekeurd ook de minister van landsverdediging. De uitgaven voor de buitengewone be grooting van 1938 zullen vijftien en een half milliard franc bedragen. Dit bewijst, de groote inspanning van Frankrijk voor zijn militaire uitrusting. De maatregelen, welke genomen werden tot gezondmaking van de financiën, kunnen niet anders dan op snelle wijze leiden tot een verbetering van het staatscrediet, Gm de koersverbe- tering van de staatsfondsen te verhaasten, hebben wij besloten een fonds in te stellen tot steun van deze waarden. Het aanwen den van dit fonds zal in nauwe samenwer king geschieden met het stabilisatiefonds en zal de speculaties tot staan brengen. Het zal tevens de politiek van goedkoop „eld, die een eerste vereischte is voor het economisch herstel, bevorderen. In geen enkel opzicht worden de normale uitgaven van den staat besnoeid. Aangezien de gewone begrooting geheel in evenwicht is, heeft de regeering de bui tengewone begrooting onder handen geno men. De lasten van de schatkist zullen de laatste maanden van dit jaar met zes mil liard franc worden verminderd en het vol- end jaar met 25 milliard. Beter dan alle woorden symboliseeren deze cijfers het werk, door de regeering tot stand gebracht. Indien het land de regee ring zijn vertrouwen zal schenken, en in kalmte en rust zal blijven voortwerken. zal het zonder twijfel de vruchten van deze pogingen plukken. De Fransche minister van luchtvaart, Pierre Cot, heeft bij de inwijding van een vliegtuigenfabriek een redevoering uitge sproken over de nationalisatie van de luchtvaartindustrie, „dank zij welke de outillage vernieuwd en de methodes ver jongd zijn." „In één jaar", aldus de minister. „is het aantal moderne vliegtuigen bij de lucht- eenheden van het leger met 80 procent gestegen. De Fransche bombardementsmo gelijkheden zijn met 500 pCt. toegenomen. Het industrieele potentieel is verdubbeld. In 1937 zal onze productie van militaire vliegtuigen meer dan 30 pCt. grooter zijn dan in 1935/1936. Het volgende jaar zal de stijging 70 pCt. zijn. Wij zullen dan een instrument in handen hebben, dat in over eenstemming is met onze behoeften". Het plan voor het luchtleger. het z.g. „plan der 1500 vliegtuigen", zal in drie jaar ten uitvoer worden gelegd, Het rendement van de genationaliseerde industrie is veel grooter dan het van de particuliere was". Vannacht om een uür is een over eenkomst geteekend, welke een einde maakt aan bet conflict in het hotel- bedrijf. Volgens deze overeenkomst zul len de werkuren tot 1 NovcirJJer wor den verdeeld over zes dagen. Het per - soneel. dat in staking is geweest, zal weer door dc patroons in dienst worden genomen, zekere bijzondere gevallen, waarbij zich incidenten hadden voor gedaan, voorbehouden. Het aantal niet meer in dienst te nemen bedienden mag evenwel niet meer dan 10 procent zijn. Zij, die niet bij de oude pa troons zullen worden teruggenomen, zullen bij voorrang door tusschenkomst van plaatsingsbureaux in andere zaken worden tewerkgesteld. EERSTE BLAD ENGELAND Buiten Oslo-accoord. In antwoord op een vraag in het Lager huis heeft de Britsche minister van han del, Stanley, verklaard, dat hij niet ge looft, dat het nut heeft de kwestie van een deelneming van Engeland aan over eenkomsten met de landen, die het Oslo- accoord hebben geteekend, tc overwegen. Tusschen Groot-Brittannië en de meeste Oslo-landen zijn reeds bi-laterale over eenkomsten gesloten, die de handelsbe trekkingen regelen. POLEN Het conflict van Krakau. De buitengewone zitting van den Sejm, welke was bijeengeroepen, om het inmid dels reeds bijgelegde conflict tusschen de Poolsche regeering en den aartsbisschop van Krakau, mgr. Sapieha, te bespreken, heeft slechts een half uur geduurd. De Sejm-maarschalk. Car, las een wets voorstel voor, waarbij de regeering gemach tigd wordt, de noodige maatregelen te tref fen. om dergelijke incidenten als de eigen machtige overbrenging van de kist met het stoffelijk overschot van Pilsudski. in de toe komst onmogelijk te maken. Het huis besloot eenstemmig, het wets voorstel niet. zooals gebruikelijk is. naar een commissie te verwijzen, doch terstond zijn houding ten aanzien van het ontwerp te bepalen. Namens de afgevaardigden, die het ont werp hadden ingediend, deelde hierop ko lonel Taddeusz Schaetzel mede, dat hij. na de verklaring der regeering. dat het con flict met het schrijven van mgr. Sapieha. waarin deze zijn verontschuldigingen aan biedt. is geregeld, het machtigingsvoorstel terugnam, hoewel door bedoe'd schrijven wei den staatspresident, doch niet de familie van maarschalk Pilsudski en het geviel van het volk voldoening is geschon ken. BINNENLAND. Aanbieding van een Lippischen kei aan he| Prinselijk paar. (Binnenland, 3e Blad), Het aantal georganiseerde werknemers in 1936 iets gedaald; thans is het weer stijgende. (Binnenland, 3e Blad). Felle brand te Werkendam. (Gemengd, 3o Blad). Hevig onweer in het Oosten van ons land? een landbouwer door den bliksem ge- uood. (Gemengd, 3e Blad). Opening van de rozententoonstelling „Noa Jungunt Rosae", te Boskoop. (2e Blad). Amerika won met 3Z den Daviscupwed- strijd tegen Duitschland. (Sport. 3e Bl.V De hoofdprijswinnaars van de Kaagweek. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Blijvende schommelingen in het conflict in het Verre Oosten. (3e en le Blad). De niet-inraengingscommissie opnieuw op het doode punt. (3e Blad). Bonnet over de financieele maatregelen in Frankrijk. (Buitenland, le Blad). De staking in het Parijsche hotel- en café bedrijf bijgelegd. (Buitenland, le Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DUITSCHLAND De Kerkstrijd. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, hebben 70.000 Duitsch-Brazilianen, die in de drie Zuidelijke provincies van Brazilië wonen, den Duitschen ambassadeur te Rio de Janeiro een adres doen toekomen, dat bestemd is voor den Duitschen rijkskanse lier en waarin geprotesteerd wordt tegen de kerkvervolging in Duitschland. In het lijvig adres wordt geconstateerd, dat het hier geen inmenging betreft in de binnenlandsche aangelegenheden van Duitschland en dat het adres niet door vij anden van Duitschland, doch door vrien den van de Duitche cultuur is onderteekend Onder de personen, die het adres onder teekend hebben, bevinden zich ook vele Lutheranen, die in Brazilië met de katho lieken in de beste verstandhouding leven. ZUID-SLAVIË De botsingen te Belgrado. De verontwaardiging te Belgrado, gewekt door de incidenten tijdens de processie der Grieksch-Katholieken, is nog gegroeid, na dat bekend werd. dat Simeon, bisschop van Chabatz, ten gevolge van de hem toege diende slagen met een gummistok een schedelbreuk heeft bekomen en dat Jan- titsji, voorzitter der financieele Kamercom missie en oud-minister van eere-dienst, in ernstigen toestand verkeetr. In de Kamerbijeenkomst van gistermor gen hebben verscheidene afgevaardigden de incidenten besproken en critiek geoe fend op de politie van Belgrado omdat die officieel heeft medegedeeld, dat er gisteren geen wanordelijkheden zijn voorgekomen en dat er geen gewonden waren. De voorzitter maande de leden aan zich niet „door de straat" te laten beinvloeden. Men verwacht, dat de Kamer het concor daat met den Heiligen Stoel met een ge ringe meerderheid zal goedkeuren, doch eenige leden van den Senaat, die tot de meerderheid behooren, hebben verklaard tegen te zullen stemmen. Over het lot van het concordaat zal dus in den Senaat, waar de oppositie sterker is, beslist worden. Gisteravond werden demonstraties tegen de politie gehouden, waaraan eenige hon derden personen deelnamen. De politie ar resteerde verschillende personen. In den toestand van het hoofd der ortho doxe 'kerk, den patriarch Barnabas, is een lfchte verbetering ingetreden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1