LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 19 Juli 1937 Eén jaar burgeroorlog in Spanje Chineesche autoriteiten in Noord* China aanvaarden Japansch ultimatum (T\ ljU Nieuw rechtsch offensief bij Madrid te verwachten? Zal Nanking daaraan goedkeuring hechten? FRANKRIJK Waarschuwing van Chautemps. In een onderhoud met een vertegen woordiger van Havas over de staking in het Fransche hotelbedrijf heeft de premier, Camille Chautemps. opnieuw een dringend beroep gedaan op alle daarbij betrokken personen en hun ge weien op de groote schade, die zij het land door hun houding berokkenen. „Zooals men weet", aldus begon de pre mier het gesprek, „heeft de regeering se dert het uitbreken van dit betreurenswaar dig conflict geen moeite gespaard om te trachten tot een bevredigende oplossing te komen. Ik ben er in geslaagd, dank zij het accoord van 3 Juli. de sluiting der inrich tingen, waarmede de eigenaars dreigden, te voorkomen. Het was den minister van Ar beid en mij evenwel onmogelijk, het con flict zelf uit de wereld te helpen. „Thans", zoo ging Chautemps voort, ..doe ik een nieuw dringend beroep op de be langhebbenden. Op het oogenblik. dat Frankrijk zijn wereldtentoonstelling houdt met de daaraan verbonden feestelijkheden, die het land zoovele bezoekers uit het bui tenland brengen en nu zich zooveel moei lijkheden op internationaal politiek gebied voordoen, moet Frankrijk zich meer dan ooit eensgezind en sterk toonen". „Iedere wanordelijkheid, iedere op winding verzwakt de positie van het vaderland op bedenkelijke wijze. Ik zal derhalve met kracht mijn pogingen voortzetten om het conflict te beëin digen. dat reeds te lang heeft geduurd" „De wanordelijkheden, welke zich op en kele punten van Parijs hebben voorgedaan, zijn absoluut ontoelaatbaar. De politie is reeds met de noodige kracht hiertegen op getreden en de rechtbanken hebben reeds vonnissen geveld". „De regeering is vastbesloten aan de schandelijke praktijken een eind te ma ken en ik waarschuw hen, die zich aan vandalisme of gewelddadigheden schul dig maken, dat zij onmiddellijk worden gearresteerd en streng worden gestraft". „Iedereen dient te begrijpen", zoo besloot de minister het onderhoud, „dat de regee ring, al wil zij volkomen onpartijdig zijn bij de besprekingen over beroepskwesties, zich onmogelijk zwak kan toonen waar het be treft vergrijpen tegen de wet en het staats belang". DUITSCHLAND Rede van Hitier bij opening Kunsttentoonstelling. Bij de opening van de Duitsche kunst tentoonstelling 1937 te München heeft Hitier een rede gehouden, waarin hij o. m. het volgende zeide: Toen vier jaar geleden de plechtige eerste-steenlegging voor dit gebouw ge schiedde, waren wij ons er allen van be wust, dat niet alleen de steen voor een nieuw gebouw moest worden gelegd, doch tevens de grondslag voor een nieuwe en ware Duitsche kunst. De ineenstorting was niet alleen van economischen of politieken aard. doch wellicht in nog grootere mate van cultureelen aard geweest. Volgens de vroegere normen was de kunst slechts een uitdrukking van 'n bepaald tijdperk, welke vandaag met het woord „modern" wordt aangegeven en morgen onmodern, want verouderd zal zijn. Door een dergelijke theorie wordt de kunst gelijkgesteld met het werk onzer moderne kleermakerijen en mode-ateliers; de ware kunst is en blijft echter in haar uitingen steeds een eeuwige, Ö.W.Z. zij is niet onderworpen aan seizoen- waardeeringen en ontleent haar waarde aan het feit, dat zij een uit het diepste wezen van het volk stammende openba ring is. Tot het nationaal-socialisme aan de macht kwam, bestond er in Duitschland een z.g. „moderne kunst", d.w.z. bijna elk jaar een andere. Het nationaal-socialistische Duitschland wil echter weer 'n „Duitsche kunst", welke evenals alle scheppende waarden van een volk een eeuwige zal zijn. Ik ben ervan overtuigd dat de cultureele opleving van Duitschland voor de toekomst van nog grootere beteekenis zal zijn, dan de poli tieke en economische. De Duitsche staat van heden heeft ook de Duitsche kunst de groote vereischten voor een nieuwen en sterken bloei gegeven In de kerk van ds. Niemoeller te Dahlem Is gisteren medegedeeld, dat dertig pre dikanten der belijdende kerk zich nog steeds in arrest bevinden. TSJECHO-SLO W AKIJE Hodza opnieuw belast met kabinetsvorming. President Benesj heeft Zaterdag den geheelen dag met de leden der afgetreden regeering en vertegenwoordigers van par tijen besprekingen gevoerd. Zaterdag avond ontving hij minister-Dresident Hod za, wien hij mededeelde, het ontslag van het kabinet te aanvaarden. Hij belastte Hodza onmiddellijk met de vorming van een nieuw kabinet. Verwacht wordt, dat Hcdza vandaag reeds met zijn voordracht gereed zal komen. In alle provincies die zich in handen van zeneraal Franco bevinden, zijn de plechtig, hede ter herdenking van den verjaardag van den nationallstischen opmarsch met groot enthousiasme gevierd. In de kathedraal van Salamanca werd in tegenwoordigheid van de autoriteiten een plechtige Hoogmis opgedragen. Een groote herdenkingsplechtigheid had verder plaats in de universiteit, waar de rector-magniflcus en vertegenwoordigers van leger en vloot het woord voerden. Alle winkels waren gesloten. Rede van Franco. Generaal Franco hield een rede. Hij bracht daarbij in herinnering den toestand waarin Spanje vóór Juli 1936 zich bevond en de omstandigheden waaronder de natio nalistische beweging ontstond. Verder ging hij in enkele woorden de groote offensieven na van de rechtsche legers en het succes, waardoor een groot deel van Spanje van de linksche terreur bevrijd werd. Tenslotte deed hij een beroep op allen vertrouwen in de eindoverwinning te houden. Te Sevilla hield generaal Queipo de Llano door toejuichingen werd onderbroken. Rede van Azana. De president der Spaansche republiek, Azana. heeft te Valencia een groote rede voering uitgesproken. Azana deelde mede, dat. deze in overleg met de republikeinsche regeering was op gesteld. Spr. bracht in herinnering, hoe de op stand tot uitbarsting was gekomen De militaire beweging, aldus spreker, zou ver pletterd zijn geworden, indien de „opstan delingen" niet direct door vreemde mogend heden zouden zijn geholpen. De opstand werd veranderd in een buitenlandsche in vasie Spanje is door drie landen over- we digd: Por ugal. Duitschland en Italië. De Duitschers en de Italianen komen niet bij ons om de republiek te vernietigen, zij komen om onze mijnen en onze vlootbases af te nemen. En om de andere mogendheden, zooals Engeland en Frankrijk, in bedwang te krij gen. Wij zijn naar Genève gegaan en zullen er terugkeeren. omdat wij nog steeds gelooven. dat naar kleine staten kan worden ge luisterd. De Volkenbond wist niet. dat Spanje overweldigd was, noch wat er te doen was. Hij weet thans, dat Spanje over weldigd is door vreemde troepen en heeft een beroep gedaan op de afzijdigheidscom missie. Maar waartoe dient de commissie van Londen? De eenige waarachtige niet-inmenging, welke tot stand werd gebracht, is de niet- menging van den Volkenbond. Azana vervolgde: De leden der commissie houden zich met niets anders bezig dan met de belangen der groote Europeesche mo gendheden, •Alle resoluties der commissie zijn ongun stig voor Spanje. Men neemt een controlestelsel aan en men verdaagt er de toepassing van tot het oogen blik. dat de militairen voldoende wapenen hebben ontvangen om in een toestand te komen om den oorlog te winnen. Men be merkt dan dat het door de rechtschen ont vangen materiaal niet aanzienlijk genoeg is. Men lokt dan incidenten uit met Almeria om een einde te maken aan de controle. Wij hebben deze ondervinding, die niet zal na laten gevolgen te hebben, beleefd. Trans acties tusschen aanvaller en slachtoffer zijn niet mogelijk. Men spreekt er over het recht van oor logvoerende toe te kennen aan de wettige regeering. Daarvoor onzen dank. Maar er is geen schaamteloozer inmen ging geweest dan de mogelijke toekenning van het reoht van oorlogvoerende aan de opstandelingen. De commissie deed wel. toen zij eischte, dat de vreemdelingen Spaansch grondgebied zouden verlaten. Men moet weten, wat de terugtrekking van vreemde vrijwilligers beteekent. Voor ons zijn vreemdelingen al degenen, die geen Spaansche staatsburgers zijn. De Marokka nen in de rijen van Franco zijn in opstand tegen de beschermende natie. Sprekende over de vreemdelingen, die aan PALESTINA Tempel-verwoesting te Jeruzalem herdacht. Bij de jaarlijksche herdenking van de ver woesting van den tempel van Jaruzalem trokken ongeveer 10.000 personen naar den klaagmuur. De optocht, die onder bescher ming der politie werd gehouden, verliep in de grootste orde; enkele pogingen om de menigte tot manifestaties te brengen, mis lukten. De politie had zoowel maatregelen genomen tegen Joodsche als tegen Arabische extremisten. Om zeker te zijn heeft zij ver scheiden revisionistische Zionisten-leiders gearresteerd, die verantwoordelijk zijn voor de publicatie van een aanplakbiljet, waarbij de Joden worden uitgenoodigd, onmiddel lijk in verzet te komen tegen de verdeeling van Palestina. Gisteren hebben in Jeruzalem Joodsche demonstraties tegen deze verdeeling plaats gehad. de zijde der regeering strijden, verklaarde de president, dat dit werkelijk vrijwilligers zijn, daar niemand hen geroepen heeft en niemand hen heeft verplicht te komen. Voor degenen, die aan de zijde der op standelingen staan, gaat dit niet op. De pre sident besprak vervolgens de gevaren, welke den vrede bedreigen. Alle regeeringen der Spaansche republiek wenschen den vrede. Het is onnoozel te meenen, dat er in een republikeinseh re giem zouden zijn, die oorlog willen. Toch is er iets ernstigers dan oorlog, het ls het schandaal dat we constateeren naar aanleiding van het Spaansche conflict. Sinds de verbrokkeling van Polen heeft zich niet iets dergelijks voorgedaan. Wij hebben het verstand en het recht aan onze 1 zijde; wij hebben een andere kracht: dat is het leger der republiek. Ik weet. aldus Azana dat er een half miliioen Spaansche bajonet ten zijn, die zich niet laten overwinnen. Teenslotte verklaarde hij, dat men zich niet moet overgeven aan een politiek van uitroeiing van den tegenstander. De president der republiek besloot met „leve de vrijheid, leve de republiek, leve Spanje." Een langdurige ovatie volgde op deze toe spraak. Terwijl Azana de zaal verliet, zongen de aanwezigen hem het Spaansche volks lied toe. Nieuwe strijd bij Madrid? Een correspondent van Havas heeft een interview gehad met de nationalistische generaals Yague en Varela, die mededeel den, dat zij binnenkort een nieuw groot offensief tegen Madrid zullen openen. Ach ter de fronten is het een onafgebroken va-et-vient van soldaten en oorlogsmate riaal. Talrijke vliegtuigen cirkelen onop houdelijk door het luchtruim. „De slag bij Madrid", aldus generaal Yague, „zal binnenkort in de derde en wel licht de laatste phase treden." - „Wij staan aan den vooravond", aldus generaal Va rela. „van belangrijke operaties, waarover wij. zooals gij zult begrijpen, de grootste discretie bewaren. Zeer binnenkort zult gij het zelf wel zien". Gisteren heeft de strijd zich in hoofd zaak bepaald tot luchtgevechten, waarbij beide partijen zich de zege toeëigenen. Volgens Madrid zijn 26 vliegtuigen der rechtschen neergehaald tegen 4 regeerings vliegtuigen doch Salamanca spreekt van 12 linksche vliegtuigen en 1 rechtsch. Aanvallen zijn gedaan op Brunete, dat pas door de regeeringstroepen was bezet en in Guadalajara, doch succes van eenige beteekenis is in ieder geval nog niet ver krijgen. Te Parijs verluidt, dat generaal Mlaja van zijn post is ontheven door Valencia en vervangen door Antonio Trigo Mairal, doch officieel is dit niet. Het zou den beteeke- nen een afkeuring van de~ mislukking van het jongste regeeringsoffensief De evacuatie. Britsche offlcieeie kringen te Hendaye ontvingen een bericht' van den Britschen consul in Madrid, Milanes, dat hij erin ge slaagd was 470 refugiés uit de hoofdstad naar Valencia te evacueeren, waar zij aan boord van het Britsche hospitaalschip „Maine" zijn genomen, dat thans op weg is naar Marseille. Alle vluchtelingen waren non-combattanten, die al maanden lang Madrid hadden willen verlaten. Zij maak ten de reis naar Valencia in vrachtauto's van de Britsche ambassade. Met toestem ming van de regeering te Valencia heeft de heer Milanes deze personen uitgekozen uit lijsten van personen die voor evacuatie in aanmerking wenschten te komen. Hij hoopt nog meer refugiés op deze wijze uit het land te kunnen krijgen. Weer een Britsch schip aangehouden. Aan de Britsche admiraliteit is officieel medegedeeld, dat het Britsche ss. „Cand- leston Castle" Zaterdagmorgen om zeven uur in de Spaansche wateren door een oor logsschip der nationalisten is aangehouden en opgebracht. Vermoedelijk heeft men het schip gedwongen koers te zetten naar El Ferrol. De boot droeg vroeger den naam van „Seven Seas Star". Zaterdag moeten de Japansche mili tairen aan de Chineesche autoriteiten in Noord-China een ultimatum hebben overhandigd met een antwoord-ter- mijn van 48 uur. Daarin zouden volgende 6 eischen zijn gesteld lo. Het terugtrekken der 37ste divisie, onder bevel van generaal Feng Tsjoe-han. den. gouverneur der provincie Hopei. 2o. Bestraffing der schuldigen en spe ciaal van den bevelhebber der 110de bri gade. generaal Ho Tsji-feng, wiens troe pen bij het uitbreken van het conflict de Marco Polo-brug en de plaats Wan- pinghsien hadden bezet. 3o. Persoonlijke verontschuldigingen van generaal Feng Tsjoe-han aan den Japan sch en bevelhebber. 4o. Volledige schadevergoeding voor dc Japansche verliezen. 5o. Maatregelen ter onderdrukking van anti-Japansche en communistische agi tatie. 6o. Waarborgen tegen een herhaling der incidenten. Zondagmiddag om 1 uur werd dit ultimatum door generaal Soeng Tsjeh-joean onvoorwaardelijk aange nomen, volgens de Chineesche berich ten echter slechts mondeling. Naar Domei meldt heeft de generaal, die president is van de politieken raad van Hopel en Tsjahar en opperbevelhebber van het 29ste leger, aan de opperbevel hebber der Japansche strijdkrachten in Noord-China, generaal Katsoeki, zijn excuses aangeboden voor het Incident tus- sohen de Chineesche en Japansche troe pen. Generaal Tsjang Tse-tsjoeng, burge meester van Tientsin en bevelhebber der 38ste divisie van het 29ste leger, en gene raal Hasjimoto, chef van den generalen staf van het Japansche leger in Noord- China. kregen opdracht den definitie ven tekst op te stellen van een regeling ter uitvoering van het accoord van 11 Juli. Japansche militairen verklaarden- echter, aldus Dom ai, dat optimisme voorbarig ls, ondanks den vooruitgang bij de onder handelingen, wegens de houding, die de centrale regeering te Nanking aanneemt. Nanking blijft toch staan op het standpunt, dat geen regeling geldig is, die niet door de centrale regeering is goedgekeurd. Intusschen eischen de Japanners, dat Noord-China neutraal zal blijven, zoo het tot oorlog met Nanking komt. VEREENIGDE STATEN De belastingen van mevrouw Roosevelt. Afgevaardigde Hamilton Fish laat niet af van zijn aanvallen op mevrouw Roose velt in verband met de belasting, die naar zijn meening door de echtgenoote van den president had moeten worden betaald over de bedragen, die zij verdiend heeft met radio lezingen Thans heeft hij den eisch gesteld, dat de schatkist de rege'ine ongeldig zou verklaren, waarbij mevrouw Roosevelt aan het betalen van belastingen is ontkomen door het ontvangen bedrag rechtstreeks over te schrijven aan een liefdadige instel ling. Mocht de schatkist hiertoe niet wil len overgaan dan eischt Fish, dat de over geschreven gelden een ieder ten goede zuüen komen. POLEN MISLUKTE AANSLAG OP KOLONEL KOC Toch een parlemcntszitting. Gisteravond is een aanslag gepleegd op kolonel Koe, den leider van de na tionale unie, die zich in zijn villa bij Warschau bevond. Bij de deur van de villa is een bom, welke van groote ontplofbare kracht was, eerder tot ont ploffing gekomen dan de dader had bedoeld, met het gevolg, dat deze ter plaatse werd gedood. Zijn lichaam werd door de ontzettende kracht van de bom eenige meters weggeslingerd en geheel verminkt. Kolonel Koe bleef ongedeerd. 1 Tokio heeft zich echter ook tot Nanking gewend. De Japansche zaakgelastigde Hidaka bracht een bezoek aan den Chineeschen minister van Buitenlandsche Zaken Wang Tsjoen-hoei en verzocht de Chineesche regeering „geen maatregelen te nemen, die een uitvoering van de overeenkomst van 11 Juli door de plaatselijke autoriteiten in Noord-China zouden belemmeren en zich ook te onthouden van elke anti-Japansche provocatie, zooals het zenden van troepen naar het Noorden." Demei ontkent dat er een tijdslimiet is j gesteld. Hidaka heeft- een volkomen vriend schappelijk verzoek gedaan, dat echter in vastberaden bewoordingen is gesteld. De gezanten van Engeland en de Vereenigde Staten te Nanking zijn van deze démarche op de hoogte gesteld. De woordvoerder van het Japansche ministerie van Oorlog verklaarde naar aan leiding van deze démarche, dat China geen- blijk geeft van oprechtheid bij de uitvoe ring van het accoord van 11 dezer en dat het koortsachtige voorbereidingen treft voor den oorlog tegen Japan door het zen den van troepen naar het Noorden. Het on beperkt wachten op de nakoming der over-, eenkomst zou den instablelen toestand ver lengen en de gevaren voor het Japansche - garnizoen en de Japansche burgers In Noord-China vergrooten. Daardoor was Japan verplicht een vastberaden houding aan te nemen en bij China aan te dringen op onmiddellijke uitvoering van het accoord van 11 Juli. Het antwoord der Chineesche regeering op het laatste Japansche memorandum legt den nadruk op den wensch der cen trale regeering het incident in Noord- China op vreedzame wijze bij te leggen. handhaaft "chter Wat zegt uüü? Ik zeg h-e-I-pü! ik v-e-r-d-r-i-n-k! De gerechtelijke autoriteiten en de poli tie hebben direct een onderzoek ingesteld. Ook de onder-minister van binnenland- sche zaken, Paciorkowski, heeft zich naar de villa van kolonel Koe begeven. Het incident van Krakau is blijkbaar toch niet geheel geëindigd. Het parlement is tegen morgen bijeengeroepen om het re cente conflict met den aartsbisschop van Warschau te behandelen. Aangezien de regeering dit conflict echter .eeds drie dagen geleden voor gesloten ver klaard heeft, verwondert men zich in poli tieke kringen over de handhaving van het verzoek tot het houden van een buitenge wone parlementszitting. honderd driémotarlge Japansche bommen werpers zijn op Formosa aangekomen, vanwaar gemakkelijk de volkrijke Jangste vallei kan worden gebombardeerd, terwijl ook de zuidkust van China en Kanton ge makkelijk te bereiken zijn. In Japan zelf warden 400.000 reservisten gereed gemaakt voor dienst in China en ook hebben oorlogsbodems van de tweede Japansche vloot, welke gewoonlijk dienst doet in de Japansche wateren, opdracht gekregen zich gereed te maken onmiddel lijk naar China te vertrekken. Japansche vliegers hebben met ma chinegeweren een trein op den spoor weg Peking-Hankau beschoten, waar bij dertig Chineezen werden gedood of gewond. De Chineesche minister van buitenlaiidsche zaken heeft bij do Japansche ambassade hiertegen ge protesteerd en zich het recht voor behouden schadevergoeding te eischen In de provincie Honan zijn C-hinccsehc troepen door Japansche vliegtuigen gebombardeerd. Hedenmorgen vroeg hebben de Japan sche troepen het hoofdpostkantoor t« Tientsin bezet. De omsingeling van Peï- ping ls hedennacht door de Japansche troepen voltooid. Daarbij werden op ver scheidene plaatsen schoten gewisseld. Generaal Soeng Tsje Joean ls ln Peiping aangekomen. Hij weigerde verklaringen af te leggen. Onmiddellijk nadat de trein, waarvan de generaal gebruik had gemaakt het station Peitsang gepasseerd was. deed zich daar een hevige ontploffing voor. Na de komst van generaal Soeng Tsja Joean is onmiddellijk een aanvang ge maakt met het opruimen van de uit zak ken zand opgebouwde barricades en het volgooien van de aangelegde loopgraven ln het stadsgebied van Peiping. Algemeen verklaart men deze maat regel aldus, dat van Chineesche zijde de voorwaarden van het aangenomen ultimatum nagekomen worden, en dat daarmede een strijd om Peiping ver meden wordt. De komst van generaal Soeng Tsjeh Joean te Peiping schijnt toch te bevesti gen. dat een Chineesch-Japansche over eenkomst ls gesloten De inhoud dezer overeenkomst is niet gepubliceerd Uit goedingelichte Japansche bron worth vernomen, dat de overeenkomst geen poli tieke clausules bevat. In buitenlandsche kringen herinnert men evenwel aan het voorbeeld van de overeenkomst met Oemetsoe en veronderstelt men, dat deze nieuwe overeenkomst geheime clausules zal bevatten, welke ln den loop der volgende maanden aan het daglicht zullen treden. Het Japansche ministerie van oorlog ontvangt uit alle lagen der bevolking voor het gerief der Japansche soldaten in Noord-China; in totaal is reeds 15.000 yen binnengekomen. Een Russische emigrant schonk vijftig yen, een jonge vrouw vier honderd yen door verkoop van haar dia manten trouwring, een veertienjarig meisje een zijden zakdoek, waarop zij met haar bloed een zon had geteekend. De kabinetsraad heeft besloten tien miliioen yen van de begrooting 1937 ter beschikking te stellen voor het zenden van een militaire expeditie naar Noord- China. Aanvullende credieten zullen wor den gevraagd in de buitengewone zitting van het parlement, welke 23 Juli a.s. bij een zal komen. De Japansche verliezen. Officieel wordt te Tokio medegedeeld, dat sedert 7 Juli in Noord-China vijf on derofficieren en twaalf manschappen zijn gesneuveld en zeven officieren vijf onder officieren en achtentwintig manschappen .gewond. Britsche troepen naar Tientsin. De militaire autoriteiten verklaren, dat de Britsche troepen, op één compagnie na. uit Sjanhaikwan zullen worden terug getrokken en te Tientsin zullen worden geconcentreerd, hoewel men daar vooi het oogenblik geen ongeregeldheden verwacht De Britsche ambassade te Peiping is nog niet versterkt, terv/ijl er geen bezorgd heid bestaat voor de in Noord-China ver blijvende Britten. ke overeeneenkomsten in Noord-China om rechtsgeldig te zijn de goedkeuring van de centrale regeering behoeven. Tegelijkertijd v/ijst Nanking de eischen af, welke zouden neerkomen op een schending van het Chi neesche territoriale bezit of de souverei- niteitsrechten van Nanking. In het bijzonder weigert de Nanking- regeering in te gaan op een uitbreiding van de gedemilitariseerde zone in de proyincie Hopei en accoord te gaan met een ingrij pen in haar souvereine militaire macht. Door de Nankingregeering is tot dusverre nog geen officieele bevestiging ontvangen van de overeenkomsten tusschen Soeng Tsje Joean en de Japanners. In officieele Chineesche kringen wordt de toestand nog steeds als zeer ernstig be schouwd. Men verklaart, dat de ontwikke ling van de situatie afhangt van 't stand punt. dat Japan zal innemen ten opzichte van het overhandigde antwoord. Een defi nitieve opheldering van den toestand wordt hier binnen de eerstvolgende drie dagen verwacht. Troepenbewegingen. Reeds vier divisies Chineesche troepen zouden Hopel zijn binnengerukt, terwijl nog vijf divisies ln marsch zijn, totaal een 200.000 man. Van Chineesche zijde wordt bericht, dat de geheele twintigste Japansche divisie bestaande uit 30.000 man, van Seoel (Korea) op weg ls naar China. Japan heeft voorts een aanzienlijke militaire macht verzameld in de nabij heid van Zuid- en Hidden-China. Vier De Nankingregeering Japansche officieele kringen niet voldaan. De verontschuldigingen voor het Incident van Loekoetsjlau. die zijn aangeboden door Generaal Soeng Tsje Joean en door Tsjang Tsjoe Tsjoeng, aan luitenant generaal Ka- zoeki, den bevelhebber van het Japansche garnizoen in Noord-China, voldoen Japan sche officieele kringen niet, zij wijzen er op, dat 1. de verontschuldigingen slechts mondeling aangeboden zijn, 2. generaal Feng Tsjian, de commandant van de Chi neesche zeverf en dertigste divisie, die di rect betrokken was bij het Incident, geen verontschuldigingen heeft aangeboden, 3. de overige bepalingen van de overeenkomst van 11 Juli, onder welke bestraffing van de voor de incident verantwoordelijke perso nen voorkwam, en het bieden van waar borgen voor de toekomst, nog niet zijn na gekomen, 4. het incident van Loekoetsjlau geen toevallig incident is, maar het onver mijdelijke resultaat van de anti-Japansche operaties, die door de Nankingregeering reeds vele jaren worden uitgevoerd.. Bovendien gaat het oprukken van Chi neesche troepen naar Hopei voortdurend verder. Zoo zijn drie goederentreinen vol munitie Sjoenteh gepasseerd, terwijl een tweede trein met troepen Fengtsoen op 40 k!.m. ten Noorden van Sjoenteh gepasseerd is-en twee treinen troepen ver ten Noorden van Sjoenteh onderweg zijn Ook is offici eel bericht ontvangen, dat de Chineesche troepen de verdedigingswerken voor den Oóstelijken toegangsweg tot Loekoetsjlau (de Marco Polo brug) en de Papausjan v«r" 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2