STADSNIEUWS Buitenland MAANDAG 19 JULI 1937 No 23715 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78sie jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. Z.35 per week f. 0.18 Franco per post f 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 pier 3 mnd.> DE HEER T. F. VLIELAND t Te zijnen huize alhier is Zaterdagmid dag in den ouderdom van 76 jaar overleden de heer T. F. Vlieland. PROF. DR. BARGE LID DER EERSTE KAMER. Naar wij vernemen heeft onze stad genoot prof. dr. J. A. J. Barge zijn benoe ming tot lid van de Eerste Kamer der (Staten-Generaal aangenomen. Wijlen de heer Vlieland. Na aanvankelijk werkzaam te zijn ge veest in een bloembollenkweekerij te Cwstgeest begon de heer Vlieland ongeveer 50 iaar geleden een zaadhandel te Leiden. Gedurende 55 jaar was de overledene b.e- s'jvrslid van de afdeeling Oegstgeest én Omstreken van de algemeene Ver. voor Bloembollen Cultuur. Veel Is het dat hij tot den bloei dezer afd. heeft bijgedragen, 'an de door deze afd. veelvuldig gehouden tentoonstellingen was hli wel de grootste stuwkracht. De taak die als secretaris op hem rustte, 'cid door hem steeds met de grootste liefde itgevoerd. Ook van de Alg. Vereeniging an detailhandelaren in zaden was de heer lieland van de oprichting af secretaris, eliik ook van de afd Zuid-Holland dier reeniging. Hoezeer het vele werk door em voor beide vereengingen gedaan, werd ewaardeerd, blijkt uit zijn eerelidmaat- chan van beide organisaties. De begrafenis zal morgenmiddag om 1 ur od de begraafplaats het Groene Kerkje laats vinden. EEN MOEDIGE REDDING. De 13-jarige A. T. die Zaterdagmiddag in en Oude Singel zat te visschen, geraakte "r hoogte van de Zoutkeet te water. Aan- ankelijk werd dit door niemand bemerkt. 21-jarige E. J. uit de Waardstraat, die er rijwiel op de Haven reed. zag op een egeven oogenblik een arm boven water uit- "ken. Hij bedacht zich geen oogenblik, ierp zijn fiets neer en sprong gekleed te ater. Met uiterste krachtsinspanning zwom *j den grooten afstand van de Haven naar e Zoutkeet, waar hij er met behulp van enige op den wal staande personen in "aagde den drenkeling op den wal te bren- en De jongen was reeds bewusteloos. Dr. van Leeuwen, die juist passeerde, eeft T. met behulp van kunstmatige adem- aling weer tot bewustzijn gebracht, waar- a hij per E.H.D. naar het Academisch Zie- enhuis werd vervoerd. ERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER J. L. v. d. MEER. Hedenmorgen vond in de Parochiekerk L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph de uit- aartdienst plaats voor de zielerust van den eer J. L. v. d. Meer. die j.l. Donderdagmid- ag tijdens het zware onweer in den Broek- lUizerpolder achter de Rijn- en Schiekade oor den bliksem werd getroffen en gedood, e H. Mis werd opgedragen .door kapelaan lisbergen. Om 10 uur vond onder groote elangstelling op de begraafplaats aan de ijlpoort de teraardebeste'ling plaats. De beaarding werd verricht door kapelaan Vcrhoofstad. Vele bloemstukken dekten de kist. PLANTSOEN-CONCERT. Het muziekgezelschap „Orpheus" zal onderdag 22 Juli a.s., 8 uur precies, onder iding van den heer W. de Vries het 7de meert van den Bond van Leidsche Har- onie- en Fanfare-Vereenigingen verzor gen Programma: Marsch Le Barbier de eville. ouverture, Rossini Le Sang Vien- riols, wals, Joh. Strauss Lohengrin. Mé- ange sur l'opéra. R. Wagner. Pauze. nu i?mants de la Couronne. ouverture, Auber Ungarische Tanz No. 5. -£m Ballet Egyptien, A. Luigini; a legro non troppo, b. Allegretto, c. Andante inal d' AlleSro en Andante. Marsch DE JEIJGDVERKEERS-EXAMENS. Insignes en diploma's uitgereikt. Zaterdagmiddag zijn in het Luxor- tiieater aan de geslaagden voor de jeugd- verkeers-examens. welke eenige weken geleden werden gehouden, de insignes en diploma's uitgereikt. Voor deze examens hadden zich dit jaar 934 jongens en meisjes opgegeven. Van hen konden er 45 wegens ziekte of om een andere reden niet aan het examen deelnemen. Er moes ten er 118 worden afgewezen, zoodat aan 771 kinderen het insigne kon worden uit gereikt. Van deze 771 waren 304 boven dien geslaagd voor het wielrijdersdiploma. De bijeenkomst in Luxor werd geopend door den voorzitter van de Vereeniging voor Veilig Verkeer alhier, burgemeester Kwint van Koudekerk, die speciaal wel kom heette den commissaris van politie, den heer Meyer, den inspecteur van het L.O. in de inspectie Leiden, den heer J. Baak Jz.. den burgemeester van Voor schoten en den inspecteur van het ver keer. den heer v. d. Wal. Spr. wees er. zich tot de kinderen wendende op, dat de zaak van Veilig Verkeer een hoogst ern- st.ge is, hetgeen alweer moge blijken uit het feit, dat in de afgeloopen twee maan den honderd personen bij verkeersonge vallen zijn gedood en vierhonderd ernstig gewond. Spr. dankte de onderwijs-commissie voor haar vele werk en speciaal den heer F. J. de Jong, terwijl hij ook den inspec teur van het verkeer en den commissaris van politie dank zegde voor hun werk en bemoeiingen. De commissaris van politie, de heer Meyer, noemde de cijfers, die wij hier boven reeds mededeelden en wees er nog eens nadrukkelijk op, dat het verkeers- onderwijs een onafwijsbare eisch van onzen tijd is. Laten vooral de onderwijzers en onderwijzeressen zich daarvoor steeds meer interesseeren. De voorzitter van de onderwijscommis sie. de heer H. van Slooten Jr.. sprak woorden van gelukwensch tot de jongens en meisjes en wekte hen op het geleerde lil. ook steeds in practijk te brengen. Het insigne moeten zij eiken dag dra gen, Het moet op den duur zoo worden, dat ieder Leidenaar van dat insigne is voorzien. Er werden daarna eenige films ver toond, een journaal en een verkeersfilm, waarna de kinderen hun insigne in ont vangst namen, de wielrijders bovendien hun wielrijders-diploma, terwijl bij den uitgang de heele schare werd voorzien van een ijseo. GEREF. KERK. Tot ouderling der Gereformeerde Kerk zijn gekozen de heeren C. P. van der Bie, J. de Groot. J. H. de Jong, D. Parmentier en P. J. Polhuis. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. In de Parochiekerk van O.L.V. Hemelvaart en St. Joseph. Ver in de parochie wapperde gisteren van de huizen de vlaggen met den pauselijken wimpel langs den weg die de heer H. Bovenlander, priester van het bisdom Arras (Frankrijk) zou afleggen naar de Parochiekerk van O.L.V. Hemelvaart en H. Joseph, waar deze jonge priester zijn eerste plechtige H. Mis aan God ging op dragen. Tien minuten voor den aanvang der Mis deed de neomist, voorafgegaan door een lange rij bruidjes en de geestelijkheid der parochie, zijn feestelijke intrede in het kerkgebouw Ais door het vierstemmig gemengd koor het „Praetorius" was gezongen, betrad de neomist het altaar dat evenals het priester koor rijk met palmen en bloemen was ver sierd. Bij het opdragen van het Misoffer werd de celebrant geassisteerd door deken A. Homuile als presbyter-assistens, prof. dr. van Rooyen van de orde der kruisheeren, als diaken en kapelaan J. Landesbergen als sub-diaken. Door het zangkoor werd de vier stemmige „mis in honorum Reginal Martyrum" van Licinio Reficé uitgevoerd. De feestpredika tie werd gehouden door kapelaan W. J. Hessing. Na het „Tantum Ergo" van du Victoria en de zegen met het allerheiligste, werd door het 5 stemmig gemengd koor. eveneens onder leiding van kapelaan Dorbeck de „Exultate van G. P. da Palestrina uitgevoerd waarmede deze indrukwekkende plechtig heid werd besloten. In den middag had een druk bezochte receptie plaats. Des avonds te 7 u. celebreerde de neomist een plechtig lof. waarin met een machtig „Tc Deum" lof dank werd gebracht aan God voor den overvloedigen en rijken zegen dezen dag aan den jongen priester en aan de Parochie geschonken. MI LIT ARIA. De sergeant-majoor-instructeur (bj.j.) F. Simons van het 4de regiment infanterie is geslaagd voor het examen voor beheer der bij een mobilisatie-centrum. De dienstp. fourier A J. M. v. Tuijl van het lie regiment huzaren is door den com mandant van het 4e reg. infanterie aange nomen als fourier-capitulant. Met ingang van 2 Sept. e.k. komen de navolgende reserve hoofd- en subalterne- officieren bij het 4e regiment infanterie onder de wapenen voor het vervullen van verplichte herhalings-oefeningen gedu rende 24 dagen: res- majoor H. Sieperda; de res. kapiteins A. H. Goldberg, J. J. N. Cramer, dr. C. K. Hins. W. J. Splinter. F. J. A. Gemmeke. A. A. Schaberg, A. Kalk man, H. Sjouke en J. H. G. P. Matla; de reserve le luitenants G. de Vries, W. R. v. Wetter, B. Elzinga, G. Tombroek, D. W. Bosgra. L. M. Susan, L. C. Nadort, J. Raad- sen, H. P. v. Dijk, L. C Slechte, mr. C. P. Tuk. G. P. A. Simonis, H. L. Segaar, A. C, A. Oomen, J. G. Ploeg, M. T. W. Bonneur, J. Korsloot, ir. B. L. van Delden, J. H. Va- lentgoed en W, J, F. Wijnholds. terwijl op 6 September d.a.v. voor 20 dagen onder de wapenen komen de reserve 2de luitenants A. J. J. v. d. Zanden, W. J. J. v. Sijl, B. F. Saris, C. H. Huisman en E. H. J. v. Wijhe. s De kapitein H H. G. Belgraven van het korps pontonniers en torpedisten, wordt met ingang van 1 Augustus e.k. overge plaatst bij het 4e regiment infanterie en belast met het commando over de tirailleur compagnie. MULO-EXAMENS. Bij de Mulo-examens afgenomen in Lei den en Den Haag slaagden alle 23 candi- daten van de Geref. Ulo-kopschool Hoogl. Kerkgracht (hoofd de heer W. G. Alders- hoff) Diploma A behaalden: D. Limburg, Toos Secrève. J. Bavelaar, J. P. Smittenaar. A. v. d. Velden. G. H. Ingwersen, G. Lafeber. F. P: de Vries. G. v. tl. Tuuk. I. van Santbrink. N. Parlevliet. J. Vavier, W. J. Kruit. Map Nugteren. Willy Holtrust, G. Hogewoning en E. J. Kelder. Het Mulo-diploma B werd behaald door: J Zondervan, J. C. Hanegraaff, H. F. v. Lun- teren, F. van Lunteren, A. van Kooy en D. Noorduyn. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Filmvoorstelling en nachtwandeling. De afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling organiseerde Zaterdagavond 'n nachtvoorstelling in het Luxor-theater, waarbij als hoofdfilm werd vertoond: „Baboona" (In Bavianenland) Deze hoogst interessante expeditie-film werd opgenomen dcor het bekende echt paar Johnson, dat gewapend met de ge luidscamera een vliegtocht over de Afri- kaansche oerwouden ondernam. Tallooze fraaie opnamen van het landschap wis selen af met een groote verscheidenheid van beelden over het leven in de Afri- kaansche jungle. Tienduizenden flamingo's kudden olifanten, giraffen, rhinocerossen komen voor de lens en de camouflage van de vliegtuigen maakte het mogelijk ver schillende diersoorten van zeer nabij te filmen. Bijzonder fraai waren ook de op namen van de leeuwen-families en ten slotte werd groote aandacht gewijd aan een nederzetting van bavianen. Ook de komische noot was in deze voortreffelijke film niet vergeten. Na afloop van de voorstelling verzamelde zich een flink gedeelte van de bezoekers, teneinde de op deze bijeenkomst volgende nachtwandeling mee te maken. Te ruim halftwee vertrok een zestigtal deelnemers in de richting Katwijk, waar een oogen blik aan het strand werd vertoefd, waar na een wandeling door de duinen begon. De zonsopgang werd bewonderd en na een korte rust de terugweg aanvaard via Valkenburg. Te ongeveer zeven uur waren de wandelaars na een heerlijken tocht terug. De volgende ochtendwandeling zal worden gehouden op 15 Augustus. Verder zal door de afd. Leiden ook aan den grooten stertocht naar Vierhouten worden deelgenomen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: George Alkemade N.V., Kerklaan 23. Sassenheim; exporthandel in bloembollen enz. Afkomstig uit Haarlem. Wijzigingen Stationskoffiehuis, Heerenweg A. 24. Warmond. Uittredend eigenaar J. Duvnhoven, dd. 28 Apr. 1937. L. Kuyper. Hoofdstraat 144, Sassenheim; handel in rijwielen. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam L. Kuyper en Zonen. Vennooten L Kuyper, A. Kuyper en J. Kuyper, Sassenheim. Bijvoeging uitge oefend bedrijf radio- en aanverw. arti kelen. Firma J. P. C. Meerburg, Nieuwe Rijn 30, Leiden: behangerij en stoffeerderij. Nieuwe eigenaar wed. J. M. Weyenberg- Meerburg, Leiden. EXCURSIE VAN TUINVEREENIGINGEN. Zaterdag organiseerde de tuincommissie van de Woningbouwvereeniging „De Een dracht" begunstigd door fraai weer, een excursie naar de kweekerij van den heer R. Oudshoorn aan den Morschweg te Oegstgeest. Te circa halfdrie verzamelden zich een 25-tal belangstellenden in de Sumatrastraat, vanwaar vertrokken werd Op de kweekerij aangekomen voegde zich een groep leden van de tuinvereeniging „Onze Tuin" bij het gezelschap. Beide groepen werden verwelkomd door den heer Oudshoorn. Op vlotte wijze wer den door den heer Oudshoorn groei en bloei van de meest uiteenloopend e soorten planten besproken en diverse vragen be antwoord. De voorzitters der beide vereenigingen dankten den heer Oudshoorn voor dezen leerzamen middag, waarna het geheele gezelsohap om ongeveer 6 uur huiswaarts keerde. EXAMENS CHR. KWEEKSCHOOL. Geslaagd voor het eindexamen Nuttige Handwerken de dames: H. A. van Wijk te Alphen a. d. Rijn, D. Wijnbeek te Noordwijk, G. Wille te Hazerswoude en M. Wissel te Leiderdorp. Afgewezen geen. Hiermede zijn de examens geëindigd. Geslaagd is te Den Haag voor het examen Nederlandsche handelscorrespon dentie afgenomen door de Ver. van Leeraren in Handelswetenschappen de heer W. Blok, alhier. Men deelt ons mede dat ook onze staógenoote mej. P. Ouwerkerk is geslaagd voor de hoofdacte bewaarschoolonder wijzeres. Voor het examen handteekenen L. O. slaagde te 's-Gravenhage de heer C. Mulder alhier. Onze stadgenoot de heer Wurzer werd aan de M.T.S. te Haarlem in de afd.Bouw- kunde bevorderd van het eerste naar het tweede leerjaar. De heer H. A. van Ingen Schenau alhier werd in de afd. Werktuigbouwkunde even eens naar de tweede klasse bevorderd. Zaterdag behaalde de muziekvereni ging van het 6e R.V.A. op het concours te Rotterdam uitgeschreven door de Harmonie „S.V.H.", aangesloten bij de Ned. Federatie, onder leiding van den directeur den heer M. Bolderdijk. een lsten prijs marsch- en een lsten prijs concertwedstrijd. Onze stadgenooten de heeren A. Stik- kelorum en H. A. Korswagen. leerlingen van de Middelb. Handelsavondschool van het Genootschap „Kennis is Macht" slaagden voor het Mercuriusexamen Boekhouden. Niet de heer C. van Meyen, doch de heer C. van Muyen slaagde voor het opticien-examen. Voor het examen Engelsche Handels correspondentie Ver. van Leeraren slaagde te Den Haag de heer W. Verboog, alhier, leerling van mej. Nell Kagie. Geslaagd voor het Federatie-examen boekhouden en aanverwante vakken (Mer- curius-diploma) onze stadgenooten de hee ren J. A. M. van Heeringen en S. Naber, leerlingen van den heer J. A. Jansen, Ka- merlingh Onneslaan 15 alhier. De Leidsche coöperatie „Vooruit" heeft Zaterdag aan den grooten coöpera- torendag in Den Haag deelgenomen. Om even halfdrie werd door de deelne mers op de Korevaarstraat een optocht geformeerd en tegen drie uur ging men met muziek voorop naar het Station, van waar men per extra-trein naar Den Haag vertrok. Wegens druk reizigersvervoer tusschen LeidenUtrecht zullen van heden af alle treinen op dat baanvak versterkt worden. Verdacht van lood-dlefstal werd door de politie aangehouden de 29-jarige W. H. P. alhier. Door de politie werden aangehouden de gezusters T. uit Alphen. verdacht van diefstal van een japon ten nadeeie van een winkelier hier ter stede. Verdacht van diefstal van een bank biljet van 10 gulden in dienstbetrekking is door de politie aangehouden de 23-jarige dienstbode A. M. B. wonende te Alphen. De aangehoudene wordt bovendien verdacht meerdere malen geld ten nadeeie van haar patroon te hebben weggenomen. Aan de grens der gemeente zijn door de politie-een paard en een geit onbeheerd aangetroffen. Door de politie is een groote zak met kaas en boter gevonden. De eigenaar wordt verzocht zich ten po- litiebureele afd. recherche te vervoegen. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: 12 Juli 55. 13 Juli 54, 14 Juli 57, 15 Juli 53, 16 Juli 54 en 17 Juli 57 volwassen personen. BINNENLAND. Het conflict tusschen de Friesche af dee lingen en het partijbestuur der S.D.A.P. (Binnenland, 3e Blad). Weer vier verdrinkingsongevallen. (Gem., 2e Blad). Motorongeluk bij Enschedé; een doodc en een gewonde. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Een jaar burgeroorlog in Spanje., (le Bi.). Is in Noord-China een regeling met Ja pan bereikt? Nanking heeft deze ech ter nog niet goedgekeurd, (le Blad). Hitier opent de kunsttentoonstelling te Miinchen. (Buitenland, le Blad). Chauiemps waarschuwt voor de groote schade Frankrijk door stakingen toe gebracht. (Buitenland, le Blad). Mislukte aanslag op den Poolschen leider Adam Koe. (Buitenland, le Blad). Hodza weer opgedragen in Tsjecho-Slc- wakije een kabinet te vormen. (Bui tenland. le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. De spanning in het Verre Oosten. De crisis in het Verre Oosten blijft! Wel iswaar schijnt Noord China een ultimatum van Japan te hebben aenvaard, maar Nanking heeft dit niet gehomologeerd en bovendienJapan schijnt nog niet vol daan te zijn. De spanning blijft voortduren! Men zie elders in ons blad ENGELAND Rede van Chamberlain. Minister-president Chamberlain heeft te Ormesbyhall bij Middlesborough een rede gehouden, waarin hij om., zinspelende op de opdracht aan de Britsche regeering tot het vinden van een oplossing voor de hand having der niet-inmenging in Spanje, zei- de. dat een dergelijke hulde aan de onpar tijdigheid en de oprechtheid van een en kele groote mogendheid nooit tevoren ge bracht is. Sprekende over de bewapening zeide de minister-president ..Wij moeten eerst de oorzaken voor de wederzijdsche vrees tusschen de landen wegnemen. Dan zullen ook de wapeningen vanzelf verdwijnen. Intusschen kunnen wij niet weerloos blijven in een tot de tanden gewapende wereld. We zijn reeds veel ster ker dan verleden jaar en dagelijks neemt onze kracht toe. De luchtmacht behoeft een vergelijking met eenig ander luchtwapen niet te vreezen en ieder, die een aanval in den zin zou hebben, zal aarzelen, als hij zich tegenover de kracht en de hulpbron nen van een geheel gewapend Engeland geplaatst ziet." DE VATICAANSCHE STAAT Nieuwe spanning met Duitschland. Naar vernomen wordt, heeft de Paus in ten toespraak tijdens de audiëntie van een groep pelgrims uit Chicago letterlijk het volgende gezegd: „Gij kunt trotsch zijn op de grootheid van uw stad en ook, waar om het niet te zeggen, op de grootheid van uw eminenten aartsbisschop, die zoo moedig is bij de verdediging van de rech ten van God en de Kerk en het heil der zielen". Het Duitsche Nieuwsbureau laat zijn des betreffend bericht als volgt beginnen: „Pius XI heeft Zaterdagmorgen een Amerikaansche pelgrimsgroep uit Chicago ontvangen, waarbij hij openlijk te kennen gaf, dat hij op het in acht nemen van de internationale gebruiken in de betrekkin gen van het Vaticaan tot Duitschland geen prijs meer stelt".

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1