BINNENLAND Of t&f LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 19 Juli 1937 AKKERTJES Verkeersonge vcdlenstatistiek Rij kswegen Congres van Friesche afdeelingen der S.D.A.P. RECHTZAKEN Naar aanleiding van conflict, dat bij Tweede-Kamerverkiezing gerezen is. In de zalen Schaaf te Leeuwarden kwa men gisteren onder voorzitterschap van den heer J. Geerts te St. Annaparochie de afgevaardigden der Friesche afdeelingen van ae S. D A. P. in buitengewoon con gres bijeen, ter bespreking van een con flict, dat naar aanleiding van de jongste Kamerverkiezingen was gerezen tusschen de partijleiding en een aantal afdeelingen in het zuidoosten der provincie. Hierdoor droeg de vergadering een streng huishou delijk karakter. Zij werd bijgewoond door de heeren ir. J. W. Albarda, voorzitter der sociaal-democratische Kamerfractie, Koos Vorrink, partijvoorzitter. C. Woudenberg, partijsecretaris, en ds. W. Banning. Verschillende Friesche afdeelingen voel den zich ernstig ontstemd over het feit, dat bij de samenstelling van de candida- tenlijst voor de Tweede Kamer geen reke ning is gehouden met het verlangen aan den heer Paul Kiès op de ranglijst voor Friesland, Groningen en Drente een zoodanige plaats te verzekeren, dat zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer een redelijke kans van slagen had. Ook in het gewestelijk bestuur heerschte. naar men ons mededeelde, bij een minderheid, groote ontstemming. Vele leden koester den het- ernstige verlangen, een man als Kiès. die tot de uiterst linksche richting in de partij behoort, en vroeger officier is geweest, een Kamerzetel te verzekeren. Kiès stond op nummer tien en bleef op nummer tien. Toen bleef nog slechts één middel over: lijnrecht tegen alle partij discipline in werd een krachtige campagne gevoerd. speciaal door de afdeelingen Heerenveen en Utingeradeel. Partijleden en geestverwanten werden opgewekt hun stem uit te brengen niet op nummer één. doch op nummer tien der sociaal-demo cratische lijst, met het gevolg, dat Paul Kiès meer dan tien duizend voorkeurs stemmen verwierf. Naar wij vernamen werd een aantal partijleden onder wie enkele afdeehngs- bestuurders. wegens ondisciplinair optre den geroyeerd. De gisteren gehouden gewestelijke ver gadering had een beslissing te nemen over een tweeledig meerderheidsvoorstel van het gewestelijk bestuur. In de eerste plaats wenschte het bestuur een uitspraak, dat de actie, die gevoerd is. moet worden afgekeurd als zijnde in strijd met de organisatorische discipline, en ten tweede verwachtte het bestuur van den heer Kiès de erkenning, dat hij nfet krachtig genoeg tegen de gevoerde actie te zijnen gunste is opgetreden. De besprekingen, die duurden van 's mor gens 10 uur tot 's avonds halfzeven, droe gen dikwijls een zeer bewogen karakter. Het gelukte niet tot overeenstemming te komen. Besloten werd in een tweede con gres. dat op 8 Augustus as. eveneens te Leeuwarden zal worden gehouden, de dis cussies voort te zetten en zoo mogelijk tot een goed einde te brengen. (De Crt.) DÉFILÉ DER NEDERLANDSCHE PADVINDSTERS. Uitreiking van een wereldvlag. Ou 6 Augustus zullen uit alle deelen van ons land de padvindsters en haar leidsters naar de Jamboree komen, om daar te defileeren voor de beide chiefs: Lady en Lord Baden Powell Na afloop daarvan zullen de padvindsters het wereldkamo be zichtigen. In aansluiting aan het défilé zal Lady Baden Powell, de chief guide, aan de Ne- derlandsche padvindsters een groote pad vindsters wereldvlag uitreiken, die de af- deeling Vlissingen heeft vervaardigd en die in de komende maanden langs alle afdee lingen van het Nederlandsche padvindsters, gilde zal trekken, overgebracht door vlag- escortes van de eene plaats naar de andere. De vlag zal in iedere afdeelinz gedurende een plechtige „internationale" bijeenkomst te midden der padvindsters zijn. Deze vlag, waaraan een oorkonde is be vestigd, waarop ook Lady Baden Powell een opdracht schreef zal extra waarde hebben voor het N.P.G wanneer het die op 6 Augustus uit de handen van de chief guide zal mogen ontvangen. Na haar tocht langs de 75 afdeelingen van het gilde, zal de vlag od den Internationalen Padvind- stersdag: 22 Februari 1938, ln het Haagsche hoofdkwartier worden binnengedragen, waar vertegenwoordigsters van aile afdee lingen haar zullen ontvangen DE „HERTOG HENDRIK" TE BORDEAUX il Receptie aan boord. De commandant van Hr. Ms. pantser echip ..Hertog Hendrik", kapitein ter zee H. Jolles, heeft Zaterdag te Bordeaux* een receptie gehouden. Omringd door zijn staf ontving de commandant met de grootste beminnelijkheid vele vertegen woordigers van de society van Bordeaux, o.a. den Nederlandschen consul en zijn zoon, den vice-consul, generaal Chauvin, commandant van het achttiende leger corps, de Bourayne, den eersten marine administrateur. Boucoiran, den secretaris generaal van de prefectuur en den ad junct-burgemeester van Bordeaux, Mar- cart. R. M. MINNEMA t In den ouderdom van 40 jaar is te Kou- dum overleden de heer R. M. Minnema, hoofd van de Chr. school aldaar en lid van de Prov Staten van Friesland voor de Chr. Hist. Unie. De overledene werd in 1897 te Leeuwar den geboren en ving in 1916 zijn loopbaan aan als onderwijzer te Stadskanaal. Ver volgens arbeidde hij te Twijzelerheide. Kat_ wijk aan Zee en Suameer om vervolgens op te treden als hoofd der Chr. school te Havelterberg. In 1925 verwisselde hij deze standplaats met Beesterzwaag om 1 Maart 1933 als hoofd te Koudum op te treden. De heer Minnema was als leeraar verbonden aan de tuinbouwcursussen te Beesterzwaag en Koudum en was secr. van de commissie tot wering van schoolverzuim in Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. De overledene was voorzitter van de Chr. Hist. Kiesvereeniging te Koudum. idem van de Gem. Kiesvereeniging te Hemelumer- Oldephaert en Noordwolde en secr.-penn. van het Kamerkringbestuur Friesland der Unie In de Chr. Hist. Jongerenbeweging nam hij een vooraanstaande plaats in en tal van groepen heeft hij in de prov. Friesl. opgericht. In Havelterberg stichtte hij een Chr. Kiesvereeniging. in Beesterzwaag was hij voorzitter van de plaatselijke en ge meentelijke kiesvereeniging en voorzitter van den Statenkring Schoterland. De Prov. organisatie van de Chr Hist. Jongeren groepen werd door hem in het leven ge- rbepen en hij was lid van de commissie van contact tusschen de ouderen- en de jongeren-organisatie. In December 1935 werd hij in de vac.- Afcma gekozen tot lid van de Prov. Staten van Friesland. Voor den Chr. Nat. Werk mansbond heeft hü zich eveneens verdien stelijk gemaakt. Zijn opvolger in de Prov. Staten is op de Chr. Hist, lijst de oud-burgemeester van Workum, de heer J. C v. Koetsveld. Maar deze woont niet meer in de prov. Friesland en is ook geen lid der Chr. Hist. Unie meer. Dan komt aan de beurt de heer R. van Vliet te Harlingen. COÖPERATORSDAG. Ter gelegenheid van den vijftienden ver jaardag van den Internationalen Coöperï- torsdag die Zaterdag in de geheele wereld is gevierd hebben de coöperatoren van het gewest Zuid-Holland ten getale van eenige duizenden op het A.D O -terrein in het Zuiderpark te 's Gravenhage een meeting gehouden Een optocht, waarin vijf muziek. corpsen meeliepen, ging er aan vooraf. Zeventien coöperaties uit Zuid-Ho'landsche gemeenten. o.a. ook uit Leiden, namen er aan deel. Op het A.D.O.-terrein verzorgde de turn kring 's Gravenhage en omstreken van het K.N.G.V. een gymnastiek-programma. Een groot aantal turners en turnsters van ver schillende Haagsche vereenigingen werkte mede De heer K de Boer penningmeester van den Centralen Bond van Nederland sche Verbruiksvereenigingen hield een pro- paganda-rede. ELECTRIFICATIE BIJ DE SPOORWEGEN. De werkzaamhedenivoor de electrificatle aan de lijn Den HaagUtrechtArnhem vorderen zeer snel. Op het baanvak Den Haag S.S.Woerden zijn de voedingsdra den en kabels reeds gespannen en dit baanvak is reeds geheel gereed. UIT NED. OOST-INDIË. DIRECTEUR ECONOMISCHE ZAKEN IN INDIE. H. J. van Mook benoemd. BATAVIA. 17 Juli (Aneta/A.N.P.). De heer H. J. van Mook, hoofdambtenaar voor economische zaken aan het departement van Economische Zaken. Is met ingang van 31 Augustus a s. benoemd tot directeur van genoemd departement. AJCW.B.-TOCHT „MET ONBEKENDE BESTEMMING", £83 wielrijders namen deel. De wielrijderstocht met onbekende be stemming, uitgeschreven door den A.N. W.B., welke gisteren op het Zuidelijk deel van de Veluwe werd gehouden, is voor treffelijk geslaagd. Er was voor dezen tocht bijzonder veel belangstelling. Niet minder dan 480 deel nemers hadden zich opgegeven, een re cordcijfer, dat bij vorige dergelijke wiel- rijderstochten nog nooit was bereikt, zoo dat het bij de voorbereiding noodig bleek, de vier gekozen routes met twee uit te breiden, een van Apeldoorn en een van Arnhem uit. Het begon al 's morgens vroeg, want toen om 8 uur de controleposten geopend werden, meldden zich al dadelijk de lief hebbers aan en dat duurde zoo tot 12 uur. Apeldoorn had het leeuwendeel der in schrijvingen. n.l. 208. daarop volgden Arn hem met 147, Ede met 89 en Velp met 36 inschrijvingen. Aan de verschillende vertrekposten ont vingen de deelnemers een routebeschrij ving en van daar vertrokken zij. nadat hun daar een blauw-witte armband met het A.N.W.B.-embleem op de mouw was gespeld, om den zwerftocht over de Ve luwe te aanvaarden. De routes, alle circa 50 KM. lang, waren met zorg gekozen, zoo, dat zooveel mogelijk van het natuur schoon. dat de Veluwe in zoo rijke mate biedt, kon worden genoten en grooten- deels voerden de routes langs rustige fiets paden, ver van het jachtende snelverkeer der groote wegen. Hierboven werd gesproken van een routebeschrijving, welke de deelnemers ontvingen, maar dat moest men niet te letterlijk opvatten, het was immers een tocht met onbekende bestemming en om het verrassend karakter er niet aan te ontnemen, mocht dus de beschrijving niet te gedetailleerd zijn en bepaalde zij zich dus tot een lange reeks cijfers en getal len. een geheimzinnige, maar heel vol doende aanwijzing, daar 'al die cijfers overeen kwamen met de afstanden, aan gegeven op de A.N.W.B.-paddestoelen of wegwijzers langs de route. Men moest de richting volgen die aangegeven was door het op de lijst vermelde getal, tot den volgenden wegwijzer of paddestoel, waar men zich dan weer te richten had naar het nieuwe cijfer. Tusschen 3 en 6 werd het in den na middag weer druk op de controleposten, waar de deelnemers, na inlevering vair j hun afgestempelde controlekaart een her inneringsinsigne met toepasselijke inscrip tie ontvingen, dat stellig voor velen een aardig souvenir zal zijn aan dezen uitste kend geslaagden tocht. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 18 tot en met 24 Juli. behoudens tusschen- tijdsche wijziging, wederom vastgesteld op 70 cent per KG. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den mi nister van sociale zaken zal .Woensdag niet plaats hebben. Gij kunt op reis niet buiten een sakdoosje met „AKKERTJES" want dan hebt U die snelle pijnstillers direct bij de hand tegen nooldpijn, kiespijn, "wagensiekte", zenuwpijn. AKKER-CACHETS Koker met 12 etuka 62 ct. Zakdooeje, 3 stuks 20 ct 4780 (Ingez. Med.) ONGEVALLEN OP 0E R'JKSWEGE VAN HET R'JKSWEGENPLAN 1932 VOORGEKOMEN IN 1935 De A.N.W.B. meldt: Van 1926 tot en met 1931 werd de ver keersongevallenstatistiek voor het verkeer op de Rijkswegen door den Rijkswaterstaat bijgehouden en gepubliceerd. In 1932 zijn daarvoor in de plaats gekomen de publi caties van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke alle verkeersongevallen in ons land omvatten. Intusschen deed zich bij den Rijkswater staat opnieuw de behoefte aan een aparte bewerking van de ongevallenstatistiek, uitsluitend voor de Rijkswegen, gevoelen. De dienst Wegen- en Verkeersstatistiek van den Rijkswaterstaat heeft in verband daarmede de in 1935 op Rijkswegen voor gekomen ongevallen in studie genomen en daarvan een rapport opgemaakt. Dit rap port omvat 5827 ongevallen, d.i. 13'/i°/o van het totaal van de ln dat jaar voorgekomen verkeersongevallen. Verschillende van al gemeen belang zijnde gegevens uit het rapport zijn voor publicatie vrijgegeven. Bijzonder belangwekkend is de kaart van het Rijkswegennet, waarbij het aantal on gevallen langs de wegen grafisch is uitge zet. In één oogopslag ziet men op welk punt de meeste ongelukken gebeuren Een der gelijke grafische voorstelling bestond reeds sedert eenige jaren o.a. te Amsterdam, en de A.N.W.B. heeft zich destijds in verbin ding gesteld met het Centraal Bureau voor de Statistiek om tot de samenstelling van een dergelijk overzicht voor alle wegen voor doorgaand verkeer in ons land te geraken. Hieraan bleken evenwel voorloopig on overkomelijke bezwaren verbonden te zijn. Des te meer verheugt het den A.N.W.B. dat thans voor de Rijksplanwegen 1932 een dergelijk kartogram is samengesteld, hetwelk, met de verdere gegevens uit het rapport van den Rijkswaterstaat en de re sultaten van de verkeerswaarnemingen voor de Rijkswegen evéneens in 1935 uit gevoerd. zonder twijfel weder een ruimer inzicht in de oorzaken van verkeersonge vallen, en daardoor ln de bestrijding er van, verschaft. KANTONGERECHT ALPHEN. Verzet tegen de politie, wnd. kantonrechter Ch. Bannier. Allereerst kwam aan de orde de zaak tegen J. v. d. H„ die was gedagvaard, ter zake dat hij verzet had gepleegd tegen de politie te Bodegraven, die hem driemaal had gevraagd en tenslotte had gesommeerd met zijn auto achteruit te rijden waaraan hij ten slotte had voldaan. Verdachte voerde ter verdediging aan, dat hij niet achteruit had kunnen rijden, doordat ach- ter heni ook wagens stonden. De verbali sant gaf echter een andere lezing. De amb tenaar vond de houding van verdachte zeer ongepast en vorderde een geldboete van f. 5.—. subs 5 dg.; veroordeeling f. 3._ subs 3 dg. Verkeersovertreder, F. C. v. D. de wegens een verkeersover treding te flazerswoude destijds was ver- oordeeld tot f- 40 geldboete bii verstek, was tegen dit. vonnis in verzet gekomen, daar hit deze boete te hoog vond. De schade was inmiddels door de verzekerine betaald. Als civiele party had^zich gesteld dc heer M, voor een bedrag van f.1 wegens schade van een gebroken thermoflesch. De kantonrech ter en ambtenaar bleven er bli dat de schuld bli verdachte lag, doch wilde reke ning houden met diens financieele omstan digheden. De ambtenaar verminderde den elsch tot f, 25 subs. 20 dagen: veroordeelinir conform met toewijzing der civiele vorde ring voornoemd. Een dure lantaarn. P. J. O., had te Boskoop een lantaarn vernield en was hiervoor bij verstek ver oordeeld: hij was in verzet gekomen. De verzekeringsmij., die de kosten moest beta, len, was ter zitting vertegenwoordigd door den makelaar en expert D. Deze hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij naar voren bracht, dat de lantaarn ter plaatse reeds meerdere malen was stuk gereden en vol gens zijn opmetingen eerst 1.85 M. doch later 2.85 M. boven den grond aan een perceel was bevestigd. Kortom, de lantaarn zou niet goed geplaatst zün en daarom was de betrokken Mij. van meening niet ver plicht te zijn, de schade te betalen. De kantonrechter concludeerde echter, dat verdachte den lantaarn niet had behoeven stuk te rijden als hij eerst maar midden naar den weg had uitgehaald en de groen tewagen, die ter plaatse stond, eerst had laten passeeren. De ambtenaar was van oordeel dat de zaak dan maar door een advocaat inplaats van een expert moest worden behandeld, als men het met het O. M. niet eens was. Eisch f.3 subs. 3 d, met toewijzing der civiele vordering ad f. 37.45; veroordeeling conform. Poging tot doodslif.' M D. had geen gevolg gegeven aan stopteeken van den brugwachter tevens on bezoldigd rijksveldwachter van de 's-Mole- naarsbrug v. Z. Volgens verdachte had van Z tegen hem gezegd: „ik zal je nu wel eens laten wachten." Verdachte was hierop doorgereden en van Z. had noodgedwongen plaats moeten nemen op den bumper om niet door de 6 ton wegende vrachtwagen te worden overreden. Verdachte gaf een uit voerig relaas en gekscherend meende de kantonrechter, dat het er nog al netjes toe was gegaan. Verbalisant verklaarde echter, dat verdachte had gezegd: „kerel ga nu weg of ik rijd je hardstikke dood tegen die boom!" De gehoorde getuige S„ die namens verdachte werd gehoord, wilde beweren dat v Z had getracht den wagen tegen te hou den. De ambtenaar en de kantonrechter kwalificeerden dit echter als onzin en wa ren van meening, dat de zaak maar verder door de rechtbank moest worden behandeld wegens poging tot doodslag of het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel. De ambte naar eischte wegens overtreding der motor en rijwielwet een lage geldboete In verband met het feit, dat de rechtbank hier wel niet zoo malsch over zal denken, van f10 subs. 10 dagen met intrekking van het rijbewijs van verdachte voor den tijd van een halfjaar, uitspraak conform. Coulante overtreder. A. J. v. d. B. procuratiehouder, had te Bodegraven een aanrijding veroorzaakt doordat een bij hem inzittende persoon studeerde voor zijn rybewijs. Mevr. S. had zich civiele partij gesteld wegens bekomen schade aan haar kleeding. Verdachte bleek zeer coulant en was terstond bereid de schade te betalen. Eisch f 20 subs. 20 dg.; veroordeeling conform. Gewogen en tebevonden Bakker F. O. uit Boskoop bleek brood t< hebben gehad dat te licht was. Verdachte beweerde, dat bij hem geen knoeierij had voorgezeten, doch dat het was gekomen door een samenloop van omstandigheden. Rekening houdende met het feit, dat ver dachte nimmer was veroordeeld, eischte de ambtenaar een boete van f. 20.subs. 20 dagen; veroordeeling: f.15.subs. 15 d. .Is dat nou een aanranding of een liefaë^éSöhiedenis? 1 4-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 12