Rook TRIUMPH Het Britsche bemiddelingsplan Laatste Berichter Het Japansch-Chineesch conflict PEREZ-n LEIDKH DAGBLAD - Eerste Bled Vrijdag 16 Juli 1937 de I cent sigaret die U kent als de beste PERZISCHE TAPIJTEN SCHEEPSVERBINDINGEN Binnenland Franco wil omgekeerde volgorde Tokio en Nanking nog regelrecht tegenover elkaor ZOMER-OPRUIMING LUCHTVAART Buitenland Het Britsche bemiddelingsvoorstel zal heden te Londen een kans worden gegeven! Na nauw contact tusschen Rome en Berlijn is besloten het plan als basis van bespreking te aanvaarden. Na afloop van de Fransche kabinetszit ting verluidde: Het Fransche kabinet' Zou de Engelsche voorstellen betreflende herstel van de in ternationale cpntrolè te land en ter zee en de terugtrekking van de vrijwilligers aan vaarden, doch constateeren. dat een ver wezenlijking van deze beide voorstellen slechts mogelijk ls als zij de instemming vinden van beide partijen in Spanje. Voor al de vervanging van de internationale vlootpatrouilles door neutrale waarnemers in de Iberische havens vereischt de toe stemming van Valencia en Salamanca. Een terugroeping van de buitenlandsche vrij willigers veronderstelt een gelijke toestem ming. Onder deze omstandigheden zou de Fransche regeering. indien men althans geloof kan hechten aan de ingewonnen in lichtingen. van meening zijn. dat men zich allereerst dient te verzekeren van de in stemming van beide Spaansche partijen met de tweeeerste punten van het Brit- sche plan, voordat men met succes kan overgaan tot bespreking van het derde punt dat van de toekenning van de rechten van oorlogvoerenden. Deze opvatting schijnt niet ver af te staan van de gedachten, waardoor de Brit sche regeering zich liet lelden bij de op stelling van haar plan. Dit toch plaatst de tcekenning van de rechten van belligeren- ten chronologisch op de laatste plaats on der voorgestelde maatregelen en stelt voor. dat men hiertoe eerst zal overgaan ..als 't vertrek van de vrijwilligers wezenlijk ge vorderd is". I Dit laatste vindt trouwens volledige be vestiging in het debat iri het Engelsche La gerhuis. Dè Labour-leider Attlee heeft Eden daar gevraagd, of hij het# voorstel, dat beoogt Franco het recht va'n oorlogvoerende toe te kennen, nadat de vrijwilligers zullen zijn teruggetrokken, wil terugnemen. Eden antwoordde, dat de oppositioneele Labourpartijde zaak van den vrede niet diende door. een debat over de voorstellen van de regeering te vragen vóór de mo gendheden de gelegenheid hadden gehad deze te bespreken. De oppositie maakte j hierdoor de taak. welke aan de regeering door de Europeesche mogendheden ls op gedragen zoo moeilijk mogelijk. Vervolgens zeide Eden ten aanzien van het vraagstuk der rechten van oorlogvoe renden. dat het natuurlijk niet juist ls te beweren, dat deze rechten nooit mogen worden toegekend wanneer opstandelingen een regeering bestrijden. Hierna behandelde hij het. terugtrekken van de vrijwilligers en de moeilijkheden van het vraagstuk dér luchtvaart. Indien de Britsche voorstellen door de commissie worden'aangenomen, zullen zij een mid del kannen zijn om de nlet-inmenging doeltreffend te maken en het gevaar te be perken. dat het conflict zich buiten Spanje uitbreidt. Indien de niet-ir,menging schip breuk zou lijden, dan zou Europa in een zeer gevaarlijke positie komen. Spr. wees hier op den uitvoer van wapenen, op den ongecontroleerden toevloed van vrijwilligers welke in dat geval een groot gevaar zou den opleveren De Britsche regeering is overtuigd, dat Europa dat niet wil; daar om heeft Europa Engeland opgedragen een oplossing te zoeken, van welke opdracht de Britsche' regeering zich snel heeft ge kweten. ..Morgen zal Europa zijn beslis sing nemen: thans vraag ik het Lagerhuis deze voorstellen goed te keuren, als bij drage tot het behoud van den vrede" (Al- gemeene toejuichingen). „Ik vraag het Huis niet deze voorstel len aan te nemen omdat het alle details goedkeurt er zijn kleinigheden, die ook mij persoonlijk niet bevallen" zoo zeide de minister verder „doch omdat wij geloo- ven. dat zij een bijdrage zijn tot de sa menwerking in Europa en daardoor een bijdrage tot den vrede". Spr. wees erop. dat het niet mogelijk ls een samenwerking te behouden, wanneer rnen strak op zijn eigen standpunt blijft staan. Het toekennen van de rechten van oorlogvoerende wil geenszins eenige in stemming bewijzen en het wordt eerst toe gepast na een voldoende terugtrekken van de vrijwilligers. De niet-inmeningscommis- sie moet eerst haar oordeel uitspreken over de resultaten van het terugtrekken van de buitenlanders voor een beslissing zal wor den genomen in het toekennen van ge noemde rechten. De leider van de liberale oppositie. Ar chibald Sinclair, gaf als zijn oordeel te ken nen, dat men het Britsche voorstel een kans moet geven. Toen het uur, dat was vastgesteld voor het einde van het debat, was gekomen, sprak nog een lid van de Labourpartij en dientengevolge werd de bespreking auto matisch gesloten zonder dat werd gestemd. V^el hangt af van de houding van Sa lamanca en Valencia. De eerste berichten luiden niet gunstig Officieus wordt uit Salamanca mede. gedee d, dat de nieuwe Britsche com promisvoorstellen „in hun geheel" niet aanvaardbaar zullen zijn. De nationalisten doen opmerken, dat hun het recht van oorlogvoerende moet worden toegekend, aleer over het terug, trekken van vrijwilligers gesproken kan worden. Dus omgekeerde volgorde! Amerikaansche onderstaats secretaris naar Spanje. De Amerikaansche onderstaatssecretaris, Hugh Wi'son. is gisteren te St. Jean de Luz aangekomen Hij ls op weg naar Spanje voor het instellen van een diepgaand on derzoek van den burgeroorlog, waarbii hij bezoeken zal brengen zoowel aan het ge bied dat nog onder het bewind van de regeering is als aan dat. hetwelk door Franco veroverd is. Het noodweer boven ons land. Jongen door den bliksem gedood. Te Haulérwijk (Fr. iis gisteravond de 18-jarige J. van der Velde door den blik sem getroffen en gedood. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De 12-jarige wielrijder, die gisteren onder Voorthuizen door een personen auto werd aangereden en dientengevolge ernstig werd gewond, is vanmorgen in het St. Elizabeth- ziekenhuis te Amersfoort, waarheen hij was,vervoerd, overleden. De jongen is een zoon van het hoofd der Christelijke school te Zullen. De autobestuurder is afkomstig uit Wassenaar, In verband met het feit dat het slacht offer op den rijweg heeft gereden, hoewel er een goed rijwielpad achter de boomen is aangelegd, verzoekt de burgemeester van Barneveld ons het publiek er op attent te willen maken, dat gebruik van den rijweg groote gevaren met zich brengt. Nog is het nieuw aangelegde rijwielpad door den minister van waterstaat niet officieel open gesteld, zoodat men wielrijders niet ver plichten kan daarvan gebruik te maken, doch de burgemeester heeft zich bereids met den minister in verbinding gesteld teneinds te bereiken dat gebruik maken van dit pad verplicht wordt gesteld, zulks met het oog op de groote verkeersdrukte ter plaatse Tot de 3e klasse: A. van Kooy; JPa. Oe 4638 (Ingez. Med.) DE „THORPEHALL" VERTROKKEN. Vannacht om half drie is de „Thorpe- hall" van Vllssingen naar Bordeaux ver trokken. De politie, die voor de bewaking aan boord was. nadat het schip had ge bunkerd, heeft dus op het laatste oogenblik de „Thorpehall" verlaten. 'S-GR AVENHAGE NOORDEINDE 140 C 4620 (Ingez. Med.) BELGIË Maistriau tot minister van justitie benoemd. De koning heeft de benoeming van Maistriau tot minister van justitie gozdge- keurd. Maistriau is geboren in 1870. Hij was achtereenvolgens gemeenteraadslid en bur gemeester van Bergen (Henegouwen),' welke laatste functie hij thans nog be kleedt. In het derde ministerie de Brocque- ville was Maistriau minister van onderwijs. De Caledonia in Foynes geland. Overtocht in 12 uur 7 minuten. De „Caldeonia" is hedenmorgen om 10 uur 32 in Foynes (Ierland) geland, na een vlucht van 12 uur 7 minuten. NOG ZOEKT DE „LEXINGTON" NAAR AMELIA EARHART. Gisteren hebben 42 vliegtuigen van het vliegtuigmoederschip „Lexington" opnieuw tevergeefs gezocht naar het toestel van Amelia Earhart. Men denkt dat de „Lexington" genoodzaakt zal zijn de na sporingen morgen op te geven, wegens ge brek aan voldoende brandstof. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP.' Op het terrein van Óorn. Swarttouw en Co. aan de Merwehaven te Rotterdam was men gisteren bezig met het losisen van boomstammen uit het Finsche stoomschip „Hoilda Torden". Op den wal lag reeds een stapel boom stammen en op dien stapel stond de ha venarbeider G. Hoornweg, wonende in de Oath. Beersmansstraat, om de nog te lossen boomstammen in de juiste richting te dirigeeren. Toen er beweging 'in den- stapel stam men kwam en enk'ela. daarvan wegrolden, heeft-de man getrach&*ioh voor verwon dingen te vrijwaren door er af te springen. Daarbij is hij gestruik dat hij een van de b< omstammen op het lichaam kreeg. Met kneuzingen is hij naa het havenzieken huis vervoerd, waar hi is overleden. :ld fnqt het gevolg, srnstige inwendige kort na aankomst RUSLAND De offlcieele openstelling van het IVolga-Moskwakanaal. Gisteren is een plechtige zitting gehou den "van den sovjet van Moskou ter gele genheid van de officleele openstelling van het kanaal tusschen Moskwa en Wolga. Aan de zitting namen deel Stalln, Molo- tow, Idanow, Ejow e.a. GRIEKENLAND Geschenk voor de nationale luchtvaart. Grleksche lndustrieelen hebben den pre mier Metaxas een lijst met inschrijvingen overhandigd, waarop tot een totaal bedrag van 40.5 millloen drachmen was ingetee- kend. Dit bedrag is bijeengebracht als ge schenk aan de nationale luchtvaart. OOSTENRIJK Nationaal-socialist veroordeeld. De gouwleider van de N.S.D.A.P. in Karinthie, Franz Rudolf, ls gisteren door een schepengerecht op grond van de wet tot bescherming van den staat veroordeeld tot 14 maanden tuchthuisstraf. DE CLIPPER IN BOTWOOD GELAND. De American Clipper is hedenmorgen om 11 49 uur te Botwood (New Foundland) ge land. na een vlucht welke 16.24 uur ge duurd heeft. De volgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken vla het kuststation Scheveningen Radjo: Alcyone, Aldabi, Almkerk, Alwaki, Ba- loeran, Bloemfontein, Boschfontein, Co lombia. Costa Rica, Cottica, Crijnssen, Hoogkerk. J. P. Coen, Joh. van Oldenbar- nevelt, Marnlx van St. Aldegonde, Meer kerk, Nijkerk Poelau Tello, Rotterdam Hal, Sibajak, Simon Bolivar, Slamat, Springfontein, Statendam, Streefkerk, Een- dam, Venezuela, Volendam, Zuiderkerk. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door „Radio Holland". TWEE DUBBELE WOONHUIZEN AFGEBRAND BIJ VRIEZENVEEN. Gistermiddag brak er brand uit in het dubbel woonhuis in de buurtschap Vrie- zenveenschewijk, aan het Overijsselsche kanaal bij Vriezenveen. bewoond door de gezinnen F. Mulder bestaande uit 8 per sonen en A. Haitjema ,uit 4 personen De brand ontstaan in het achterhuis, sloeg onmiddellijk over naar de voorkamer. In een oogenblik stond het geheele pand in een vuurgloed en van het redden van de inboedels was geen sprake. Daar al heel spoedig de automobiëiorandspuiten ter plaatse waren, kon nog met moeite een in de nabijheid staanda schuur gered worden. I Het dubbele woonhuis behoorde in eigen- j dom toe aan den heer G. Ekkel te Voge lenzang (N.H.) en was verzekerd. De in- boedels waren eveneens verzekerd. Naar de oorzaak van den brand wordt een onder zoek ingesteld. Korten tijd daarna brak er wederom brand uit en wel in de dubbele woning ge legen aan den Hammerdijk, eveneens In genoemde buurtschap. Het huls werd be woond door de gezinnen H. Huiskes en J. Mast, bestaande elk uit vier personen. Op het moment dat de brand uitbrak, was er niemand aanwezig. Ook hier is de brand in het achterste deel der woning uitgebroken. Het dubbele woonhuis was reeds voor een groot deel in vlammen gehuld alvorens de brand werd ontdekt. Hoewel de brandspui ten uit Vriezenveen heel spoedig ter plaat se waren, viel aan het behoud der percee- len niet te denken. Eenlge nabij gelegen woningen zoomede een hooiberg liepen ernstig gevaar, doch kon de brandweer, daar ruimschoots over water viel te be schikken, deze behouden. Het woonhuis be hoorde in eigendom toe aan D. Bruins te Sibculo en was verzekerd. Uit. Peking wordt geme'd, dat een Ja- paasch soldaat gesneuveld en een tweede gewónd ié tijdens de laatste botsing met Chineesche troepen, die zich gisteren heeft voorgedaan bii Fengtai. omstreeks vier uur des middags. De Japansche autoriteiten be weren, dat de Chlneezen zonder reden een Japansche afdee'.ing hebben aangevallen. Het aantal dooden en gewonden der Chl neezen is. niet bekend gemaakt. Overigens schijnt de strijd thans te rus ten Het gaat thans om de vraag, of Japan zal blijven weigeren met Nanking te onder handelen over een rege'ing en vasthoudt aan zijn wensch, a!leen met Noord-Chlna te onderhandelen. Momenteel is dit nog volledig het geval. Naar officieel wordt medegedeeld, is Japan thans voorbereid op a'le gebeurlijk heden met betrekking tot den toestand in China. De Japansche regeering heeft de Chineesche regeering gewaarschuwd voor maatregelen, welke erop berekend zijn, de plaatselijke overeenkomst, welke bereikt is of bereikt zal kunnen worden tot bijlegging van het incident van Loekautsjau, te niet te doen. Er wordt uiteengezet, dat er geen reden is voor de Chineesche regeering, een plaat selijke regeling van de hand te wijzen, in het bijzonder met het oog op het feit, dat reeds verscheidene j^aatseüjke overeen komsten ten aanzien van Noord-Chlna van kracht zijn. o.m.: 1. De op 31 Mei 1933 te Tangkoe geslo ten wapenstilstandovereenkomst-; 2 De overeenkomst tusschen den Japan- schen generaal Doihara en den Chineeschen generaal Tsjoen Teh Sjoen. welke op 18 Juni 1934 is gesloten tot biileRging van het incident van Sjang Pel; 3. De overeenkomst op 10 Juni 1935, ge sloten tusschen den Japanschen generaal Oemetsoe en den Chineeschen generaal Ho Yin» Sing ten aanzien van de contro'e der anti-Japansche agitatie in Noord-Chlna. Men heeft de oprechte hoop. dat de re- geerlne van Nanking ook de tusschen de Chineesche en Japansche militaire ver tegenwoordigers reeds oo 11 Juli gesloten plaatselijke overeenkomst tot btUegging van het incident van Loekautsjau zal er kennen. daar men anders vreest, dat de situatie verergerd wordt. In Chineesche officieele kringen geelt men te verstaan, dat de weige ring van Japan om te onderhandelen -over den toestand in Noord-Chlna met de centrale regeering van Nanking het bewijs vormt, dat Japan een van te voren opgesteld plan heelt betref fende aanhechting van Noord-China aan het Japansche imperium in Azië. De militaire leiders van Japan hebben reeds maatregelen genomen om de reser ves van het leger voor geval van nood in gereedheid te brengen. Aan 1000 reserve officieren is Instructie gezonden zich ge reed te houden om ieder oogenblik te kunnen vertrekken naar hun troep. Voorts heeft de minister van oorlog een besluit bekend gemaakt, waarbij de practlsche op leidingsperiode voor het leger voor de van de militaire school komende leerlingen be kort wordt. De bedoeling hiervan is eind Augustus 470 vaandrigs te kunnen be noemen. Tenslotte wordt gemeld dat 15.000 man van de twaalfde divisie naar Dalren zijn gezonden, nadat de keizer zijn goed keuring hieraan had verleend. Tevens wordt bekend, dat de keizer zijn goedkeu ring heeft gehecht aan alle door de regee ring genomen stappen. Van Chineesche zijde verneemt men weinig meer over troepen-verplaatsingen. Dat zij echter plaats vinden, staat vast. Wat men in Japan verwacht en denkt. De openbare meening in Japan staat eensgezind achter de regeering in de op vatting, dat het noodzakelijk is, „de Chl neezen schaakmat te zetten". Een soort gelijke eensgezindheid van leger, finan- cieele kringen, politieke partijen, pers en publiek is sedert den Russisch-Japanschen oorlog vah 1904 niet meer voorgekomen. De Japansche bevolking blijft kalm en is niet bovenmate ongerust over de maatregelen voor het geval van een conflict met China, want zij overziet naar het schijnt, daarvan de moeilijkheden noch de offers. Inder daad is zij gewoon, de krijgsverrichtingen in China niet als een werkelijken oorlog te beschouwen, maar veeleer als een koloniale expeditie. De regeering streeft er naar, de bevolking tot een reëeler begrip te brengen van den toestand en haar voor te bereiden op alle gebeurlijkheden. De minister van binnenlandsche zaken heeft den plaatse lijken besturen circulaires doen toekomen, waarin bevel gegeven wordt tot het alar meeren van de patriottische organisaties en haar twee millloen leden aan te bevelen deel te nemen aan luchtafweeroefenlngen, oefeningen tot handhaving van de orde en bewaking van de voornaamste gebou wen. Generaal Inoeje, chef van de vereeni- gingen van reservisten, heeft een oproep gericht tot 3 millloen oud-soldaten. Hij vraagt hun zich voor te bereiden op de verdediging in de tweede linie, want, zoo voegt hij er aan toe, het gaat er om, de gebeurtenissen in Noord-China te beschou wen van het standpunt der nationale be stemming, zonder zich te bekommeren om de dageiljksche evoluties van den toestand, Londen en Washington blijven paraat. President Roosevelt zal het week-end te Washington doorbrengen in plaats van een tocht met zijn Jacht te maken. In officleele kringen verklaart men, dat het ernstige karakter van den toestand in het Verre Oosten de voornaamste reden voor dit besluit is, terwijl ook het Engelsche non- Interventle-voorstel zijn voortdurende aan dacht heeft. Drie van Roosevelts diplomatieke raad gevers zijn gistermiddag voor een bespre king op het Witte Huls ontboden, te weten Macmurray, de gezant in Turkije, die deskundig is in Chineesche zaken, Sum ner Wells en Noraman Davis. Lord Cranborne heeft op een desbetref fende vraag uit het Engelsche Lagerhuis schriftelijk geantwoord, dat de Britsche regeering duidelijk aan den Chineeschen gezant te kennen had gegeven, dat zij iedere gelegenheid zou aangrijpen om al het mogelijke te doen om bij te dragen tot een vreedzame regeling der huidige inci denten. van de Kon. N.ed. Mij. voor Tuinbouw-- en IUN/T IN IITTERIN 9%, NIEUWE UITGAVEN. Verschenen Is het eerste deel van het „Beknopt overzicht van de totstandkoming en werking vah de Lahdbouw-Crlslswetge- vlng in Nederland van 1929". Plantkunde, van de vereenlging van burge meesters en secretarlsen in Noord-Holland en directeur der Hollandsche maatschappij van wetenschappen. Tot zijn dood toe is jhr. Boreel kamerheer in b.d. van H.M. de Koningin geweest. HIJ was ridder in de Or de van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de Orde van de Ster van Roemenië. De begrafenis zal geschieden Maandag a.s. half twaalf op de familie-begraafplaats te IJmuiden-Oost. JHR. MR. J. W. G. BOREEL VAN HOGELANDEN OVERLEDEN. Te Bloemendaal is heden, in den ouder dom van 84 jaar, overleden jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-burgemees ter van Castrlcum, Heemskerk en Haar lem en oud-lid van gedeputeerde staten van Noord-Holland. Jhr. Boreel werd op 10 September 1852 te Velsen geboren. Hij studeerde aan de Leidsche Universiteit in de rechtsweten schappen en promoveerde in 1877. In 1878 werd hij burgemeester van Castrlcum en in 1883 volgde zijn benoeming tot gezant- schaps-attaché te Moskou. Een Jaar later keerde hij in ons land terug, waarna hij benoemd werd tot burgemeester v. Heems kerk. Van 1888 tot 1893 was hij lid van de Tweede Kamer en in 1893 werd hij burge meester van Haarlem en tevens lid der provinciale staten van Noord-Holland, welk college hem in 1912 tot gedeputeerde benoemde, zoodat hij het burgemeester schap moest neerleggen. Na zijn aftreden als lid van gedeputeerde staten maakte hij nog reizen naar Indië en Afrika. Jhr. Bo reel ls voorzitter geweest van de K.N.A.C. UIT NED. OOST-INDIË WEDEROM EEN RAMPOK-PARTIJ. Een zwaar- en een lichtgewonde. Buitenzorg, 16 Juli (Aneta/A.N.P.) He dennacht werd gerampokt bij den Europe aan Mlnderop, in een desa in het Buiten- zorgsche. De heer Mlnderop werd zwaargewond door golok-houwen, een inlandsch huisge noot werd lichter gewond. De buit, die de roovers behaalden, had een waarde van vierhonderd gulden. RAMPOKKER NEERGELEGD. Batavia, 16 Juli. (Aneta/A.N.P.) De marechaussée heeft in een kampong be zuiden TJllllitan na een kort vuurgevecht den beruchten rampokker Allp neergelegd, die reeds drie Jaar lang door de politie werd gezocht. Alip bleek behalve een revolver met nog vijf en twintig patronen nog verschillende slag- en steekwapenen in zijn bezit te hebben. GROOTE BRAND. Cheribon, 16 Juli. (Aneta/A.N.P.) Op 15 Juli zijn tweehonderd hulzen afgebrand van de kampong Pekalongan. De dakloo- zen zijn ondergebracht op het erf van den regent en in de pendoppo. AANSLAG GEPLEEGD. Djokjakarta, 16 Juli (Aneta/A.N.P.) Hedennacht is een aanslag gepleegd op me vrouw Gohllcke, echtgenoote van den secre taris van den voetbalbond Djokja. Me vrouw Gohllcke zat voor een open raam te wachten op haar echtgenoot, die naar een vergadering was gegaan. Plotseling ont ving zij van achteren een klap met een hard voorwerp op het hoofd, waardoor een ernstig bloedende wond ontstond. Mevrouw jGohlicke was echter in staat om hulp te roepen, waarop politie toesnelde. Het onderzoek is zonder resultaat geble ven. Het eenige gegeven dat men heeft, ls dat men een in het wit gekleed persoon hard heeft zien wegloopen. 500 SOLDATEN BEKLIMMEN MONT BLANC. Vijfhonderd Italiaansche alpenjagers hebben met volledige dlenstuitrustlng, met inbegrip van geweren en mitrailleurs, on der leiding van 15 officieren en 50 onder officieren den Mont Blancketen beklom men. Honderdvijftig hunner bereikten den top van den berg en plantten daar de Ita liaansche vlag, terwijl de overige soldaten de andere punten van den grensketen be zetten. Vervolgens daalden de soldaten weer af. GROOTE FABRIEKSBRAND. In Biella (Noord-Italië) is een wolspin nerij door een grooten brand vernield De schade wordt geraamd op ongeveer 2 mil- lioen lire. In de fabriek waren 400 arbei ders werkzaam. Het bedrijf moest stopge zet worden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2