STADSNIEUWS BUITENLAND VRIJDAG 16 JULI 1937 No 23713 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VAN 16-20 JULI 1937 DH nummer bestaat uit VtER bieden LEIDSCH DAGBLAD PR1 jS4DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnj per 3 maanden t. 2.35 per week £0.18 Francoper post T2:35 per 3 maanden -t» potto kosten. (voor binnenland £0.80 pet 5 mndJj Het zware onweer van gisteren. Tuinder door den bliksem gedood. Het zware weer, dat gisteren in den na middag een groot deel van ons land heeft geteisterd men zie elders in dit Blad heeft ook in onze stad zeer ernstige gevol gen gehad. Het hevige onweer dat ongeveer tegen halfzes losbrak, ging met zeer zware slag regens gepaard en de dikke wolkenmassa's waren oorzaak dat de geheele stad weldra in een onheilspellend schemerdonker was gehuld, dat herhaaldelijk op angstwekken de wijze door bliksemflitsen werd door boord. Op verscheidene plaatsen in de stad kon den de riolen de groote hoeveelheden wa ter niet verwerken en enkele Straten of gedeelten daarvan stonden dan ook weldra blank. Dit was o.m. het geval in het Kooi- kwartier, de Parkstraat en de Koninginne- laan. Niet zoodra begon het hemelwater met wat minder hevigheid te vallen, of de stra ten kregen hun normaal aanzien weer terug. Zeer ernstige gevolgen had het hemel vuur echter in den Broekhuizerpolder, ach ter de Rijn en Schiekade. Vier tuinders, de 33-jaHge I. W., de 70-jarige D. M. N„ de 34-jarige A. K. en- de 36-jarige J. v. d. M., allen alhier woonachtig, die daar op het land aan het werk waren, hadden bij het nade ren van de bui in een schuurtje, waar van zij de deur achter zich sloten, be schutting gezocht. De 36-jarige J. v. d. M„ die naast de drie andere tuinders was gezeten, werd door den bliksem getroffen en gedood, De E.H.D., die spoedig ter plaatse was, heeft nog getracht met behulp van een zuurstof-apparaat de levensgeesten op te wekken, doch tevergeefs. De 70-jarige N„ die vlak naast M. zat werd ook getroffen, doch bij hem wa ren de gevolgen gelukkig minder ern stig. Met brandwonden aan rug en schouders werd hij naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht, waar hij werd verbonden om daarna naar zijn woning te worden vervoerd. Het mag overigens een wonder heeten, dat dit noodlottige ongeluk slechts een slachtoffer heeft geëischl. temeer wanneer men weet, dat de vier mannen vlak naast elkaar gezeten waren. Van der M. die gehuwd was laat een vrouw en een kind na. OUDERAVOND OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. Gisteravond hield men aan de oplei dingsschool voor U.L.O. aan den Mare- s.ngel 54 den eersten ouderavond in dit kalenderjaar. De gymnastiekzaal was ge heel bezet. Het hoofd der school, de heer H van der Jagt, heette allen welkom, in het bijzonder den heer v. d. Ven. die vertegenwoor digende het Zuivel-Bureau een rede zou houden over „Melkverstrekking op de school". De leerlingen der 6e klasse, die dezer dagen de school gaan verlaten, brachten een muziekstuk ten gehoore, gecomponeerd en ingestudeerd door den heer A. de la Rie. waarmee succes werd geoogst. De kin deren ontvingen van de commissie ter her innering aan hun school een geschenk: na ten tractatie gingen zij naar huis. Nadat do secretaris-penningmeester zijn notulen had gelezen en verslag van zijn financieel beheer had gegeven, werd ge pauzeerd. Verscheidene ouders maakten toen van de gelegenheid gebruik, in nader contact met het onderwijzend personeel te treden. De heeren v. d. Keur en de Koning, in de kascommissie benoemd, bevonden de rekening van den penningmeester volko men in orde. De heer v. d. Ven hield hierna zijn in teressante rede. waarnaar met groote aan dacht werd geluisterd. Welwillend werden vragen en opmerkingen der ouders dooi den spreker beantwoord. Onder dankzegging werd hierna de sa menkomst beëindigd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Marten Kruider, Heerensingel 10, Leiden. Handel in meubelen, manufacturen, tapij ten enz., tevens haarden, kachels, rijwie len. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: winkel bedrijf, Bonbonfabriek ,,De Sleutels van Oorlin", Janvossensteeg 21, Leiden. Door uittreding fan den vennoot P. Corba, is de vennoot schap onder firma per 1 April 1937 ont bonden. De zaak wordt met toestemming van den uitgetreden vennoot, onder den ouden naam voortgezet, door den heer P. v. v. d. Linden, GEREF. UX.O.-KOPSCHOOL HOOGL. KERKGRACHT. Toelating en overgang. Toegelaten tot de eerste klas zijn: A. H. Oudshoorn. Leiderdorp; P. de Koning, J. J. P. den Heeten. J. Koome, H. Spek. J Eg- gink, A. Verrips en C. Stol te Voorschoten; T. Vcxs, H. Parmentier, E. J Poortman. H. M. Hanegraaff, M. Overduin. H. W. Pera, C. Ouwersloot. W. van Dijk, J. C. Vermeu len, A. J. Weulen Kranenbarg, J. v. Driel, T. S. Goslinga. C. Stol en A. Verrips te Voorschoten, P Lagendijk, C. van Varick, A. Vergunst, N. Christiaanse, W. Veldhuy- zen, N. T. van der Mey, M. Rotteveel, A. M. Kraay, M. M. Wielinga, K. Sanders, T. Krait te Rijnsburg; L. W. van der Blij, J. Neuteboom. T. Neuteboom. J. Wendt, H. L. Boter, P. Dregmans, A, van der Vet, A. F. van Weeren, C. W. van Leeuwen te Kou dekerk; C. van den Berg, L. Brandt, F. H. Franken, E. P. en J. M. Hollander. R. de Ru, J. Tegelaar, J. van der Kaay, J. Rob bers, P. de Gunst, W. J. Mulder, F. van Rijnswou. D, Vogelenzang, P. J. J. van der Kraan, E. de Vries, C. J. Wesse), J. Beek man, S. I. Brussee, J. Luyendijk, A. M. Im- mink, W. C. van da* Wilk. J M. van den Bosch, F. W. J. de Bruyn, H. Laman, C. J. Arbouw, W. Moene, A. C. Ouwersloot, M. H. Bonda. A. J. de Later en M. A. J. Giezen te Oegstgeest; M. A. Buurman, H. Gerritsen en P. H. van Dijken. Toegelaten tot de tweede klas: H, Cor net, C. C. van Weeren, J. en H. Dregmans. Naar klas 2 gaan over: H. J. Bethe, H. Bloemen. W. Bonda, H. Capel, W. C. M. v. Dam, C. van Egmond, J. W. Filippo, H. C. F. de Greef, A. C. Holtrust, E. Jagerman, F. H. Klinkenberg, E. N. Knibbe, J. Koster, J ,C. van der Linden, C. J. G. Luytjes. J. S. Melse. B. A. Muusse, A. P. Parlevliet, M. J. van der Pias, G. de Ru, G. van Santbrink, C. Star, M. Telle, B. Tiggelman, J. Uitten- bogaard, T. Wissel. B. de Wit, L. C. van der Werf, J. S. van Waas. U. F. Aldershoff, A. van den Broek. N. v. den Burgh, F. Boon, J. G. van Es. N. Francken, D. de Graaf, D. Groenewegen, A. Hemerik, P. van Hove. H. van Hoeken. A. A. Korthoff. C. Kraan. D. Lamers, A. J. de Later, M. M. Mekking, F. C. H v. der Linden, H. J. Nieuwendijk. D. Planje, J. M. Roosen, J. Reyneveld, E. San ders, H. L. Smelik. B. C. Storm, C. v. Tien hoven, M. W F. Tuurenhout, F. Voorzaat, P. E Wijtsma. C. Wassenaar, J. A de Wit, H. Wagemaker. Niet toegelaten 11. Naar klas 3 gaan: A. A. Breebaart. C. W. van Dijk. G v. Essen, N. Filippo, L. Geerts- ma, J. Gijsman. C. Gordijn, G. Hoeksema, A. van Kapel, C. Kurpershoek, M. Laman, P. van Manen, J. van Oostenrijk, H. Otten- berg, C. Parmentier, J. G. Piket, J. Schin ken^ R Singeriing, J. Stolte, C. J. Verbrugge N. de Water. D. Wessei. G. J. van de Wete ring. C. Dinant. J. Dinant, H. v. Weeren, C. M. J. Baan. F, J. Barens. J. Bekooy, P. Deelman. A. Deminenie, B. P. Eggink, J. van den Eykel. A. H. Fray. B. van Gelder, H, Gips. H, J. M. Gorree. J. Hanegraaff, H, L. Hendriksen, J. Kuperus, P. Labordus, L. Lamers, E. van Lunteren, R. v. Rooyen. A. C. M Verhoog, M. Verra. J. Teeuwen. Niet tnpp-pl a tpn5 Naar klas 3 gaan P. S. Anes, M. v. Be- veren, A. M. van Biezen, A. W. Breebaart, A. C. Goslinga. M. J. Greive, A. J. P. Har- denbol. M. Hoogendoorn, C. Jungerius, H. Knook. D Kraay, A. Laman. J. de Later. H. J. Livingstone, T. Luytjes, J. v. d. Most van Spyk, P. Neuteboom, J. A. Smits, P. Vromans. M. van der Werf, J. Wesselius, M. P. de Wilde, J. Mulder, E. Arends, J. Beekman, R. Brandenburg, W. Butter, J. M. Bösecke. H. Diepenhorst, J. Dietz, H. Hak ker, L. J. Hoogeveen, P. B van den Hove, B de Jeu, M. C. de Later, D. Luyendijk, G. Mizée, J. Neuteboom, M. Parmentier. J. P. van der Plas, V, Rijnbende, D, H. W. v. Santbrink, A. Spek, P. J. de Troye, J. H. A. Winterkamp, D. v d. Zwan. Voorwaardelijk toegelatenE. Develing, J. W. Domburg. S. Krait, P. Maas. Niet toegelaten: 3. VISCHWEDSTRIJD V. O. A. Begunstigd door zeer mooi weer, hield bovengenoemde vereeniging een vischwed- strijd in bootjes. Het gewicht van de vangst in grammen bedroeg 1259. De uit slag was als volgt: le pr. Hillebrandt, 2e W. Eradus, 3e H. Schouten, 4e A. J. Eradus, 5e J. Schouten, 6e Singeling. 7e M. Eradus Sr.. 8e W. v. Loeft, 9e J. G. Choudron. 10e Mulder. EINDEXAMENS KWEEKSCHOOL. Geslaagd de heeren P. Stol, Leiden; P, van Teijlingen, Den Haag; J. Tuinman, Alphen a. d. Rijn; T. v. Veen, Boskoop; J. G. v. Vliet, Leiden en J. de Vreugd, Voor schoten. Afgewezen: geen. GEMEENTELIJKE H.B.S. MET 5-JARIGEN CURSUS. Alsnog zijn toegelaten tot de eerste klasse: As. Ha. Avenarius, W. H. Bakker, A. J. Bavelaar. Aa. Da. van Entrop, F. M. Gits, J. Harms, M. de Vaai, J. Vermeulen. Tot de 2e klasse: H. Roozendaal. Tot de 3e klasse: A. van Kooy. Ja. Ce. Woerlee. Tot de 4e klasse (afd. Ai,: A. G. Hofenk. ORANJE GARDE. Afscheid van den heer J. C. Elsgeest. Zooals wij reeds kort hebben gemeld zag de heer J. C. Elsgeest, voorzitter van het vendel Leiden der Oranje Garde, -zich wegens drukke werkzaamheden genood zaakt om voor deze functie te bedanken. Teneinde officieel afscheid te nemen van den heer Elsgeest was gisteravondMn het clublokaal aan de Hooglandsche Kerkgracht een samenkom-!, belegd, welke zeer druk bezocht was. Na opening en een kort welkomstwoord van oen schei-'endcn voorzitter werd aller eerst het overlijden herdacht van ds. H. Thomas, in leven lid van den Raad van Toezicht alhier en tweede voorzitter van de landelijke organisatie. Na behandeling van de ingekomen stuk ken en het lezen der notulen heeft de heer Elsgeest zijn afscheidswoord uitgesproken. In het. begin hiervan wees spr. er op. dat dit besluit hem moeilijk gevallen is, temeer daar hij het werk in den loop der jaren heeft lief gekregen. Hartelijk dankte spr. voor den steeds ondervonden steun. Nadat hij het een en ander gememoreerd had van het optreden van de Garde naar buiten, deelde hij mede. dat met goedkeu ring van den raad v. Toezicht de heer Groot Enzerink, vendelcommandant, thans het voorzitterschap zal waarnemen. Nadrukkelijk stelde de heer Elsgeest ver der in het licht, dat bij alle handelingen de Garde betreffende het algemeen belang zal dienen te overheerschen. Steeds zal een ieder overtuigd moeten zijn, dat het dienen een der mooiste eigenschappen van den mensch is. Spr. eidigde met den wensoh uit te spreken, dat ook de Oranje Garde er toe mocht bijdragen, dat de Oranjeliefde wordt vergroot en verstevigd. Hierna droeg spr. het presidium over aan den heer Groot Enzerink. De heer Groot Enzerink nam nu de ver dere leiding voor deze samenkomst op zich en bracht allereerst dank aan den heer Elsgeest. Onder groote instemming dei- vergadering deelde spr vervolgens mede. dat de scheidende voorzitter in zijn kwa liteit als secretaris van den Raad van Toezicht, tevens staHeider der O.G.. waar toe hij benoemd is, toch voor het vendel behouden blijft. Verder deelde de heer Groot Enzerink mede, dat de functies commandant en bestuurslid voortaan gesplitst zullen worden tengevolge waarvan twee bestuursleden hun functies ter beschikking 1 stelden en drie commandanten als bestuurslid aan blijven en hun commando neerleggen. Spr. deed een dringend beroep op de leden om hem in zijn moeilijke taak te steunen. Vervolgens droeg een der gardisten een opstel voor over de taak van een waardig gardist, dat grooten bijval verwierf. Na zang, ernstige en luimige declamaties van de heeren Beekenkamp en Hederik en afdoening van enkele interne aangelegen heden werd de vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingesclireven Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 18, betonvlechters 15. betonwer kers 57, glazenwasschers 9. granietwerkers 10, grondwerkers 86. heiers 2, metselaars 127. opperlieden 88, schilders 80, steenhou wers 1. straatmakers 9, hulp-straatmakers 10. stucadoors. witters 84. timmerlieden 197. uitvoerders 8. voegers 14, ongesch. bouwarb. 7. Totaal 825. Fabrieksarbeiders: bleekers 21, lompen sorteerders 12, vellenblooters 7, steenfabr. arb. 111, zeepfabr. arb. 5, ongesch. fabr. arb. 60. Totaal 216. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 90, reizigers, colp. 50, winkelbedienden 32, eta leurs 74, incasseerders 17, musici 6, onder wijzers 9, overheidspersoneel 8, verplegers 4. Totaal 220. Hotel-café-pers.: huispersoneel 11, kell- ners 42. koks 4. Totaal 57. Houtbewerkers: beddenmakers 2. hout bewerkers 39. kistenmakers 5. kuipers 9. lijstenmakers 4. mandenmakers 1. meubel stoffeerders 17. meubelmakers 28, politoer- ders 4, ongesch. arbeiders 21. Totaal 130. Kleermakers: kleermakers 59. kappers 6. schoenmakers e.a. 12. Totaal 77. Land- en tuinarb.: bloemisten 25. land arbeiders 26. tuinlieden 24. warmoeziers 8. ongesch. landarb. 5. Totaal 88. Metaalbewerkers: bankwerkers 89, blik- bewerkers 22, burgersmeden 36, electriciëns 54, gasfitters 15, gasmetermakers 2, gereed schapmakers 3. instrumentmakers 2. iso- leerders 7, kettingsmeden 21, klinkers 9. koperslagers 4. lab. bedienden 3, lasschers 8, loodgieters 49. machinisten 14, metaal- boorders 8, metaaldraaiers 4, metaalslijpers 1, metaalzagers 1, monteurs 17, pianostem mers 3, ponsers 5, polijsters 1. rijwielher stellers 14, rijtuigschilders 1. scheepstim merlieden 5, stokers 20, tegenhouders 13, verw. monteurs 11, voorslaanders 5, voor- warmers 4, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 8, wagenmakers 7, ijzerwei-kers 45. zandvor- mers 3, ongesch. arbeiders 44. Totaal 559. Sigagenmakers: sigarenmakers 16, siga- renstrippers 2. Totaal 18. Technici, opz.: analysten 2, bedrijfslei ders 7, ingenieurs 3, technikers 5, teeke naars, opz. 7, werkmeesters 12. Totaal 36. Textielarbeiders: hekelaars 7. katoen drukkers 23, kluwers e.a. 3, luikers 11, plaatsnijders e.a. 18, schrobbelaars 1. spin ners 49. spoelers 3, staaldraaddraaiers 9, sterkers 2, strijkers 14, wevers 112. wolbe werkers 35, ongesch. textielarb. 55. Totaal 342. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf- BOOTDIENST NAAR HET STARTTERREIN VANAF JACHTHAVEN ..DE KAAG WARMOND EERSTE BLAD 4622 (Ingez. Med.) feurs 142. exp. knechten 23. koetsiers 15, loopknechten 43. schippers 78, magazijn knechten 62, spoor- en trampers. 16, wa kers 6, transportarbeiders 67, losse arbei ders 470. Totaal 927. Typografen: boekbinders 31, boekdruk kers 23, fotografen 4. hulp-vakarbeiders 3. letterzetters 28, steendrukkers 2. Totaal 91. Voedlngsmiddelenarb.bakkers 83, mo lenaars 1, ovemsten 3 .slagers 69. suiker werkers 23, wijnkooperskneehten 9, zout- zieders 2. zuivelbereiders 2. ongesch, fabr. arb. 24. Totaal 216. Vrouwen: apothekersass. 1, kapsters 4, naaisters 6, maasters 1, winkeljuffrouwen 12. buffetjuffrouwen 1, linnenjuffrouwen 1, kantoorbedienden 21, verpleegsters 9, be drijfsleidsters 1, teekenaressen 1, onderwij zeressen 4, ass. en huishoudsters 8. dienst boden 5, dagmeisjes 11. kinderjuffrouwen 3, werksters 84, fabr. arbeidsters 15, A.V.O. 9. Totaal 197. Algemeen Totaal 3999 16 Juli 1936 4185 19 Juli 1936 3587 Ben. 41 ged. werkloozen en 26 jeugd werkverschaffing. Ada J. Loder. is van de eerste klasse der H.B.S. voor Meisjes toegelaten tot de tweede klasse. Onze stadgenoot pater B. Vlasveld werkzaam in de Missie van Britsch-Indië en die zich hier met vacantie bevindt, is door den Generaal-Overste van de Priester- Congregatie van Mill Hill benoemd tot directeur van het St. Joseph-Studiehuis te Tilburg. Gisteren slaagden voor het M.u.l.o.- dlploma A te 's-Gravenhage, de volgende leerlingen van de Meisjesschool Breestraat (Hoofd mej. Wissel!D. M. Emke. H. J. Harting, M. Laterveer. A. E. Wouterloot. Op verzoek van den burgemeester van Voorschoten is de 30-jarige alhier wonen de J. v. E. door de politie gearresteerd. E. wordt verdacht van diefstal. Gistermiddag is in de Geversstraat te Oegstgeest de 14-jarige G. N., wonende alhier, met zijn rijwiel geslipt, juist terwijl hem een tractor met oplegger, bestuurd door W. v. A. te Oude-Pekela, passeerde. De jongen kwam daarbij tegen het achter wiel van den oplegger terecht en bekwam een flinke hoofdwond. Dr Leemhuis heeft de eerste hulp verleend, waarna, het slacht offer per auto naar zijn huis is vervoerd. BINNENLAND. Noodweer teistert ons land; drie dooden* tal van branden en groote schade. (3é en le Blad). De mogelijkheid van emigratie naar Zuid- Amerika. (Binnenland, 4e Blad). Motorrijwiel te Harmeien tegen vrachtauto opgereden; één doode en één gewonde. (Gemengd, 3e Blad). Sensatie op Ypenburg; zweefvliegtuig kon door den stijg wind niet dalen. (Lucht vaart, 3e Blad). Het begin van de Kaagweek. (Sport, le Blad). BUITENLAND. In het Verre Oosten blijft het spannen, al zijn de gevechten blijkbaar geëindigd. (le Blad). Salamanca oordeelt het Britsche bemidde lingsplan niet geheel aanvaardbaar. Duitschland en Italië aanvaarden het als grondslag van bespreking, (le BI.) Maistriau benoemd tot Belgisch minister van Justitie. (Buitenland, le Blad). Nieuwe geslaagde vliegtochten over den Oceaan. (Luchtvaart, 3e en le Blad). Ernstige mijngasontploffing in Amerika. 20 dooden. (Buitenl. Gemengd, 3e Blal). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In ons Blad van gisteren deelden wij mede, dat morgen aan den sergeant-ge weermaker J. van der Blom de zilveren medaille wegens 24-jarigen trouwen dienst zal worden uitgereikt. Dit moet zijn aan den sergeant-kleermaker J. van der Blom. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Vlootaccoord. Zoowel in Spanje als in het Verre Oosten is afwachten het parool. Wijzigingen heb ben zich niet voorgedaan. De on der tee kening van de vlootovereen- komst. die gesloten is tusschen Groot Brit- tannië aan den eenen kant en Duitschland en Rusland aan den anderen kant, is. naar in officieele kringen vernomen wordt, tot Maandag a.s. verdaagd, om een zuiver technische reden, welke zich voorgedaan heeft in de redactie van de documenten. Zooals men weet, heeft dit vlootaccoord betrekking» op uitbreiding tot Duitschland en Rusland van de bepalingen van het vlootverdrag van 1936 betreffende de uit wisseling van inlichtingen tusschen de regeeringen over haar vlootbouwprogram en inzake kwalitatieve beperking. DUITSCHLAND De statuten van de Pruisische academie der kunsten opgeheven. Minister-president Goering heeft de sta tuten van de Pruisische academie der kunsten opgeheven. De maatregel wordt onmiddellijk van kracht. Aan rijksminister dr. Rust is opdracht gegeven nieuwe statu ten, die in overeenstemming zijn met de nationaal-socialistiscHe beginselen, uit te werken en terstond maatregelen te nemen voor de reorganisatie en verjonging van de academie. Voorts heeft minister-president Goering zich belast met de functie van protector der academie. In overeenstemming hiermede heeft rijksminister Rust om te beginnen een reeks kunstenaars, o.a. de architecten Sa gebiel en Speer, benevens den musicus Furtwaengler. opgenomen als gewone leden der academie. Afgetreden is reeds het grootste deel van de leden uit een voorbij kunsttijdperk, die een nationaal-socialisti- sche renaissance der academie niet in den weg willen staan. De leden, die in de aca demie blijven, zulen voor een deel onder gebracht worden in een „inactieve groep". FRANKRIJK Staking in de binnenvaart. Stakende schippers hebben te Reims met him vaartuigen een dam opgeworpen in de sluis van Couvrot. Het stakingsparool wordt in Reims en omgeving gedeeltelijk gevolgd. De andere binnenschippers, die hun weg niet konden vervolgen, uitten hevige protesten. Ook elders zijn weer moeilijkheden in de binnenscheepvaart gerezen. Zoo hebben vanmorgen bij Saint Mammes en op ver- schilende andere punten van de Oise en de Seine, de schippers de scheepvaart met hun vaartuigen gestremd als protest op de wet inzake de veertigurige werkweek. VEREENIGDE STATEN De strijd om het Hooggerechtshof. President Roosevelt heeft een brief ge richt tot Barkley, den tijdelijken voorzitter van den Senaat, waarin hij zegt het een plicht te achten van het congres, dat nog in deze zitting het plan tot reorganisatie van het Hooggerechtshof aanvaard wordt. Een verwerping van dit wetsontwerp zou de verantwoording geheel op het congres laden. De publicatie van dezen brief .waar in de president duidelijk laat uitkomen, dat hij in ieder geval de goedkeuring van zijn plan wenscht te verkrijgen, heeft nieuwe stof gegeven aan de tegenstrijdige geruch ten welke in Washington over Roosevelts bedoelingen voortdurend de ronde doen. De voorzitter van het comité voor indus- trieele organisaties, John L. Lewis, en Wil liam Green, de voorzitter van de Ameri- kaansche federatie van den arbeid, hebben gisteravond den leden hunner organisaties in totaal ongeveer zes millioen man doen weten, dat ofschoon de strijd om de leiding en organisatie der vakvereenieiogen nog niet geëindigd is, toch door elk van beide groepen goedgekeurd wordt, dat sta kingsbewegingen van de andere groep ge steund zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1