Waar de Vrouw belang in stelt Als de vacantie nadert 78 tie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 15 Juli 1937 Derde Blad No. 23712 Zonnebaden Een apart cachet Vijftien jaren geduld... voor niets! Een eenvoudige combinatie van reiskleeding Gezellige Zomerwerkjes Hooge kapsels en wespentaille Voor het MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD Romantische hulde ZWARTKOP Voor handige vingers 't Seizoen vordert: 't wordt dus hoog tijd. dat we ons een gebruinde huid aan schaffen. Dit is zoowel gezond als modieus en we behoeven met het verbranden vol strekt niet te wachten, tot het volop va- cantie is. Thuis, voor een open raam op het zuiden, op een balcon, een plat dak of waar we maar een geschikt plekje kunnen vinden, gaan we ons „solarium" inrichten. De filmsterren weten natuurlijk ook in dit opzicht precies hoe 't hoort. Ik zag on langs een foto van Ann Sheridan in haar eigen solarium: een langwerpig broeikasje, rondom voorzien van ruitjes van geolied papier, waarin de filmster, luchtig gekleed in „baln de solell" met zwembroekje, pre cies paste en heerlijke uren doorbracht In dolce far nlente, terwijl haar huid allengs de gewenschte goudbruine tint aannam. Zoó ingewikkeld als Ann Sheridan het Inricht, behoeven wij 't niet te doen. We kunnen, nu de zonnekracht op het hoogste gestegen is zelfs helaas alweer iets af neemt! in afwachting van de vacantie aan strand en zee, heel gezellig thuis bruin worden, We hebben daarvoor noodig een houten raam van langwerpigen vorm, dat we beplakken met vellen boterham-papier, aan elkaar geplakt en in olie gedrenkt. Het meest practisch is hiervoor de z.g. zonne brandolie, die ook voor het gezicht ge bruikt wordt en die dient om een gedeelte der ultraviolette stralen te onderscheppen. Plaats dit raam een gedeelte van een afgedankt, leeggehaald kamerscherm kan desnoods ook dienst doen! voor een open raam of schuin op een terras of bal con en nestel u erachter. Bescherm steeds de huid. die u aan de Indirecte zonnestralen blootstelt door een flinke laag zonnebrandcrême en draag een gele. blauwe, of berookte bril. Het verbranden mag lederen dag du ren: in 't begin 3 minuten voor 't gezicht, 6.minuten voor het lichaam. Na een paar dagen opklimmen tot 15 minuten voor 't gezicht, 45 a 60 minuten voor het lichaam. Zoodoende zult u prachtig, gelijkmatig, goudbruin worden en uw gezondheid zal er zeker wèl bij varen! Door versiering met eenvoudig borduurwerk. Heel eenvoudig zijn de beide zomerjur ken, die u hier ziet. Het aardige borduur werk geeft ze echter dadelijk een apart cachet. U kunt voor beide modellen hetzelfde Patroon gebruiken. 't Borduurwerk, dat. zooals de werktee- ktning aangeeft, in een dichte ketting steek wordt uitgevoerd, versiert in rood en blauw, mouwen en zak van het witte ja ponnetje; in wit en rood maakt het een Pittig effect op revers en ceintuur van het zwarte of marineblauwe jasje, dat bij een effen witte jurk wordt gedragen. Een zekere heer Reese uit Chicago heeft zijn uitverkorene140 maal om haar hand gevraagd. Na 139 blauwtjes, ln den loop van 15 jaar uitgedeeld, verloor het Meisje eindelijk haar geduld en stemde er in toe zijn vrouw te worden. Met groote pracht werd het huwelijk te New York yoltrokken Doch het geluk duurde niet iang; na tien maanden had de inmiddels met meer zoo heel jonge vrouw er genoeg van. Zij wil zich laten scheiden, ofschoon r® M?n een bijna bovenmenschelijk geduld net naar heeft gehad geen wonder na laar! De reden? Juist dat onuitstaan bare geduld! De heerlijke tijd is weer gekomen, dat letterlijk iedereen met vacantie gaat of wilde, onuitvoerbare plannen uitwerkt, of althans erover loopt te zuchten dat hij of zij dit jaar nu eens absoluut niet weg kan! Vacantiesfeer hangt in de lucht.Onze teekening geeft daarom dit keer een een voudige doch zeer practische kleeding- combinatie voor de reis. De jongedame draagt een reismantel van losse wollen stof met daaronder een geruit rokje en „een blouse, die niet vuil wordt". Verder ziet u. om haar heen zwevend, een chique en modern avondtoiletje van ge bloemde voile (slank over de heupen en naar den rokzoom toe klokkend uitloo pend twee blouses, die bij het wit linnen mantelpakje kunnen worden gedragen, n.l. één van Engelsch borduurwerk met band- lluweelen strikjes (gekleed) en één van van donkerblauwe tricot (sportief I, Een wit mantelpak is een bijna onmis baar kleedingstuk geworden, evenals de donkerblauwe schorts voor het strand, die gedragen worden bij een miniem klee- dingstukje, dat u allen kent onder den naam „bain de soleil" of over het badpak. Voor wie een „gekleeder" cachet wenscht, is het bijbehoorende bolérojasje geknipt. Onderaan de teekening tenslotte een sportieve och tend jurk van Schotsche wol len stof. Wat de huisvrouw zoo tegen de vacantie te doen heeft. Veel warme dagen hebben we nog niet gehad, maar 't kan toch niet anders of ook nu weer moet de tijd aanbreken, dat we er met de kinderen op uit trekken naar bosch, strand of heide ofin rustig genieten in ons eigen zonnigen tuin liggen te luieren. Natuurlijk moet onze omgeving en al datgene, wat we zoo met ons mee dragen op reis, er keurig netjes uitzien. We bekijken allereerst het speelgoed van de kinderen degelijk na. Wat verveloos was geworden kruiwagen, autoped of andere vermakelijkheden krijgt, een nieuw verf- laagje in een heldere, frissche kleur. Spoortjes, wagentjes, houten bakjes, de sjoelbak niet te vergeten, worden fisch gebeitst. De oude geliefde teddybeer, die aan alle kanten zemelen om zich heen strooit, wordt degelijk opgelapt; de schaapjes en andere beesten van de kleintjes worden gereinigd met bloem en zemelen. Natuurlijk worden de fietsen keurig schoongemaakt en de kampeertent nage keken en volkomen waterdicht gemaakt. Het tuingereedschap verlaat niet eerder onze strenge controle vóór en aleer het on berispelijk is en het tuinzitje krijgt een nieuw laagje ripolin. wat fleurige kussens en een frisch kleedje (Heel aardig van z.g. boerenbont!) Had u aan dit alles al eens gedacht? Nu Parijs aan niets anders denkt dan aan de groote tentoonstelling, komen in vrouwenhoofden allerlei origineele denk beelden op, die cirkelen rondom de vraag: hoe zie ik er bij het „diner a l'exposltion" op m'n allerbest uit? Veel aandacht wordt besteed aan de kap sels. die bijna alle een ,,omhoogstreven.de" tendenz vertoonen. Soms draagt men zelfs weer de chiquons en rollen van 1900, doclr veeal bedenkt door een afhangende sluier, aie op origineele wijze boven op het hoofd wordt bevestigd, b.v door een grqote zij den strik of een boeketje kunstbloemen. Sommige avondtoiletten vertoonen de uitgesproken ..wespentaille" van onze grootmoeders en oud-tantes. De rokken, wijd en rond van voren, de corsages, van voren rond of puntig uitgesneden en met garnituren of plooitjes, die den vorm van de buste accentueeren, vragen, all tegen stelling, een zeer slanke taille. ZONDAG: Kop bouillon, vleeschcroquet- ten, lamscoteletten, snijboonen, aardappel puree, frambozenijs, wafeltjes. MAANDAGKerryschotel, tomatensla, griesmeelpudding, bessensap van versche bessen. DINSDAG: Duitsche biefstuk, capucij- ners, aardappelen, citroenpudding. WOENSDAG: Groentensoep, runderrib. stoofsla, aardappelen, kersenpannekoek. DONDERDAGSaucijsjes, bloemkool, aardappelen, vanillevla met bessen en frambozencompóte. VRIJDAG: Magere tomatensoep, zoute- visch, worteltjes, aardappelen, meloen. ZATERDAGBloemkoolsoep, gebakken eieren, kropsla, kleine nieuwe aardappelen (gebakken), Vanillerijst met gestoofde kersen. VEGETARISCHE MENU'S. 1. - Tomaten gevuld met doperwtjes en mayonnaise, andijvie, aardappelen, boter saus, vruchtengruwel. 2. - Bloemkool met tomatensaus, aard appelen, kropsla, kersenomelet. 3. - Hors d'oeuvre van: Sambal van komkommers, aardappelsla, gevulde eieren met tomaten; boonencroquetjes, worteltjes, aardappelen, sneeuwpudding met frambo- zensapsaus. 4. - Vruchtenschotel, gesmoorde aardap pelen (in vuurvasten schotel met gesmol ten boter), snijboonen, wentelteefjes. Frambozenijs. Benoodigd: 1 KG. frambozen, pl.m. 350 gr, poedersuiker, sap van 1 citroen, V« staaf ruw ijs, zout, 3 d.L. water. De frambozen nakijken, heel voorzichtig wasschen, en door een haren zeef wrijven. Het water aan de kook brengen, de suiker er in oplossen en als de massa wat afge koeld is bij de frambozenpuree doen. Op smaak met citroensap afmaken. De vruch tenmassa overdoen in de bus van de ijs- emmer. De vleugel er in zetten en de bus sluiten. De ruimte tusschen ijsemmer en bus vullen met in kleine stukjes geklopt Ijs en zout (2 handen ijs, 1 hand zoutl. Daarna draalen tot het moeilijk gaat. De vleugel uit de bus nemen, deze goed slui ten, bedekken met ijs en zout, en ongeveer 2 uur laten staan om te rijpen. Het ijs opdoen In glazen en deze garneeren met wat geslagen room. Vanillewafeltjes er bij geven. Sap van versche bessen. Benoodigd: 1 pond bessen, l'/i d.L. wa ter, pl.m. Vs ons suiker, sago. De bessen uitzoeken en wasschen. Ze opzetten met het water en even door laten koken. Daarna door een haren zeef wrijven, het sap binden met sago, en met suiker naar smaak afmaken. 8769 OUDE JTTIGEL f20 'te 7W DOEZO/TBQQT 22 TEL'UU LEIDEN (Incez. Med.) Toen Walther Raleigh voor dc eerst# maal Koningin Elisabeth ontmoette, zon der haar echter te kennen, aarzelden haar kostbaar geschoeide voeten juist voor een plasSir Walther bedacht zich geen oogenblik: hij sprong van zijn paard en spreidde zijn mantel voor haar uit. Een ro mantische inval, want wie zijn mantel als hulde voor een dame neerlegt, offert niet alleen dit kleedingstuk maar ook zoo wil het de oeroude liefdescode zijn hart. Dit zag Elisabeth; ze hield droge voeten, maar verloor onmiddellijk haar hart! Deze kleine episode ligt ver in het ver leden, doch nog onlangs bewees de jon gelingschap van Porto Alegre in Brazilië, dat ook nu nog romantiek en enthousiaste vrouwenvereering niet dood zijn. Een Weensch operettegezelschap had daar verscheidene weken gespeeld en nu lag de boot waarmee de troep vertrekkenn zou, reeds aan de kade gereed, 'n Groote menig te was toegestroomd om van 't vertrek ge tuige te zijn. 't Was een gewoel van beiang. Dan, plotseling, vormt zich tusschen de wachtenden een breed pad waarvan de binnenzijde wordt gevormd door de „jeu- nesse dorée" van Porto Alegrede po pulaire zangeres, die al die weken de hoofd rollen der operettes heeft vertolkt, ver schijnt in de verte, de armen vol bloemen. En op het oogenblik dat zij de eeregang der jonge cavaliers heeft bereikt, trekken allen, als op een onhoorbaar bevel, de jas sen uit en spreiden ze voor haar voeten op den grond. Met een vurigen blos van triomf over zooveel romantisch huldebetoon schreed het zangeresje fier naar de tree plank. Misschien is wel, bij de gedachte aan den bitteren strijd om het bestaan, die haar t« Weenen weer wachtte, eventjes later in tranen uitgebarsten.... t) Wanneer Uw haar te gauw vet 0 rïA/L wordt, dan vindt dit zijn oor- .nty 'r2aa'< 'n overmatige prik- f[ JyJj keling van de zich in de huid bevindende talkkliertjes. Ver betering brengt de regelmatige verzorging der hoofdhuid met zachte middelen, welke geen alkali en kalkzeep In het haar achterlaten, dus met Gro«nc verpakking met "Haarglans", "Shampodor" en "Shampodor Blond- Speciaal" met Blondversterker, 20 cent per pakje. 4556 (Ingez. Med.) Bessenjam 3 a 4 potjes. Benoodigd: 1 KG. bessen, 3/4 KG. suiker. De bessen wasschen, rissen en opzetten met een klein beetje water in een wijde pan met dikken bodem. De massa zonder deksel pl.m. 15 minuten door laten koken. Dan de suiker toevoegen en onder telkens roeren laten inkoken tot een druppel op een koud bord niet meer uitvloeit, maar als een bolletje blijft staan. De jam over doen in schoone potten en deze sluiten met schroefdeksel of perkamentpapier. Deze jam vooral niet te lang inkoken, daar ze nogal sterk nastijft. Bessen en frambozenjam. Benoodigd: 3/4 KG. bessen, 1/4 KG. frambozen, 3/4 KG. suiker, bereiding als bessenjam. Bessengelei. Benoodigd: per liter bessensap 3/4 K.G. suiker. De bessen wasschen en met wat water aan de kook brengen. In een doek uitwrij ven; het sap meten en per L. sap 3/4 K.G. suiker nemen. Als het sap kookt de suiker toevoegen en de massa in laten koken tot dc druppel, die van een lepel valt, als een bolletje blijft staan. Dan overdoen in schoone potten, deze sluiten met schroef deksel of perkamentpapier. Bessensap inmaken. De bessen wasschen. Opzetten met het aanhangende water en door laten koken. In een paardenharen zeef een doek leggen, en hierin de bessen gieten. De massa laten staan, tot het vocht uitgelekt is. Het laatste door voorzichtig wringen er uit persen Het sap overdoen in een schoone pan, door laten koken en overgieten in gezwavelde flesschen. Deze kurken en lakken. De fles- schen worden schoongemaakt, en gezwa veld, wat op de volgende manier gebeurd: Een eenvoudig bolerojasje van helderwit piqué is 'n flatteuze dracht. Waarom zoudt u niet Drobeeren. zelf eens eentje te maken? Bijgaand modelletje is al zeer eenvoudig. Van de beide voorpanden worden de revers aangeknipt. De ruimte in de kopmouwties wordt verkregen door drie ingestikte plooitjes. Zwavellint aanstekend, het vlammetje even in de flesch houden, tot een blauwe damp de flesch vult. Het lint er uithalen, de kurk op de flesch doen. Voor het vullen de flesschen omgekeerd zetten, dat de damp er wat uitgaat. Duitsche biefstuk. Benoodigd: 500 gr. baklappen, 100 gr. boter, zout, peper, 4 lepels melk, uien. Het vleesch wasschen, fijnmaken, ver mengen met zout, peper en melk er er kleine biefstukjes van vormen. Deze in de boter vlug en voorzichtig aan beide kanten bruin bakken. De jus af maken met wat melk en water. De schotel rjameerén met gebakken uien. Citroenpudding (6 personen) Benoodigd: 3 a 4 citroenen, 1 d.L. sap. 1 d.L. bessenwijn (of water), pl.m. 2 ons bas terdsuiker, 6 eieren, 16 gr. gelatine. De eidooiers in een niet afgesprongen emailpan met de suiker roeren tot ze licht van kleur zijn (10 minuten). Het gezeefde sap en de wijn toevoegen en de vla onder goed roeren laten binden. De in koud water geweekte, goed uitgeknepen gelatine er in oplossen, het stijfgeklopte eiwit er zoo luchtig mogelijk mee vermengen en de massa laten staan tot ze stijf begint te worden, maar af en toe doorroeren om het uitzakken van de dooiers te voorkomen. Dan in den vorm doen, dien met ongeklopt eiwit omgespoeld is.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9