„PER ELTAXBUS" LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 15 Juli 1937 Naar Uw Vacanfiehuis De strijd in Spanje OFFICIEELE KENNISGEVING BAGAGE INCLUIS SPORT Binnenland 2—1 vang rijke Engelsche document zal dus zorg vuldig bekeken moeten worden. Dit zal zonder sympathie of antipathie geschieden en alleen van het standpunt, hoe de niet- inmenging gered kan worden en of dit Engelsche document als basis zal kunnen dienen voor het toekomstige werk der niet- inmenginiscommlssie. Het onderzoek moet daarbij od de feiten berusten, zooals die gebleken zijn uit het functionneeren of niet functionneeren van het niet-inmen- gingsapparaat, Vooral moet overwogen worden of de nieuwe voorstellen een beter en met minder wrijving gepaard gaand werken dezer machinerie mogelijk maken. Deze bestudeering kan niet overhaast ge schieden In de eerstvolgende zitting van morgen zal duseerst wel een algemeen debat over het compromisplan verwacht moeten worden. Uiteraard keuren de Engelsche conser vatieve bladen het ontwerp zonder voor behoud goed. Zij achten het principieel aanvaardbaar en practisch uitvoerbaar. TheorethiSch oefenen de liberale bladen geen critiek uit, maar zij spreken twijfel uit over de kansen van het plan op suc ces. De labourbladen ten slotte schrijven reeds tevoren er van overtuigd te zijn. dat men zijn tijd verliest met het opstellen van ontwerpen, die nooit oprecht aanvaard en nog minder geëerbiedigd zullen worden door de fascistische mogendheden. „Een laatste waarschuwing aan Duitsch- land en Italië", dit is de kern van het commentaar, dat de „Yorkshire Post" (de spreekbuis van Eden) wijdt aan het Brit- sche bemiddelingsvoorstel en het blad ver volgt aldus: .In geval een of andere in de non-inter ventiecommissie vertegenwoordigde regee ring het document uit elkaar zou trach ten te halen, om sommige passages goed te keuren, welke haar gunstig toeschijnen voor de zaak harer Spaansche bescher melingen en om andere passages te ver werpen. zou het geheele plan ineenstorten. Mogendheden, die zich aan een dergelijke handelwijze zouden schuldig maken, zou den aan de wereld de oneerlijke bedoeling onthullen, waarmede zij vervuld waren, toen zij beweerden de niet-inmenging doeltreffend te willen maken. Het. Britsche voorstel moet in zijn geheel worden aan vaard. want het vormt een volledig plan. Men kan er zeker van zijn, dat de regee ring te Londen verder geen poging meer in het werk zal stellen om naar een rege ling van het vraagstuk te. zoeken". In journalistieke kringen in Italië ver wacht men, dat de regeering de voorstel len zal aanvaarden als basis van bespre king. zulks op grond van twee redenen: de erkenning van de rechten van oorlog voerenden en de wensch Groot-Brittannië te sparen. Reeds verscheidene dagen kan de neiging opgemerkt worden in overeenstem ming met Duitschland een toenadering tot Londen tot stand te brengen, teneinde in geval van een mislukking of van moeilijk heden ae geheele verantwoordelijkheid op Frankrijk te laten vallen. Het terugtrek ken der vrijwilligers en vooral het voor afgaan van dezen maatregel aan de toe kenning van de rechten van oorlogvoeren den aan de Spaansche rechtschen zullen ongetwijfeld ernstige bezwaren wekken van den kant van Italië, maar schijnen toch niet van dien aard te zijn. dat de fascistische regeering op grond daarvan het Britsche pian in zijn geheel zal ver werpen. Ter gelegenheid van den Franschen na- tionalen feestdag heeft ambassadeur Pon- cet de léden van de Fransche kolonie te Berlijn ontvangen en tot hen een rede ge houden waarin hij ook de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland be sprak. Frankrijk aldus Poncet. heeft vele be u-ijzen gegeven van goeden wil jegens Duitschland en wenschte den ideo- logischen strijd niet. Van Duitschen kant ontmoet Frankrijk zeker gevoelens, die aan de Fransche beantwoorden en de Fransche pogingen tot toenadering worden warm' en oprecht ontvangen. Waarom dan bij het geringste incident zoo'n scherpe toon in de perspolemieken, die op geschut vuur van zwaar kaliber gelijken? Op dezelfde pagina van één blad heeft men in de eerste kolom dankbetuigingen en lofspraken jegens Frankrijk kunnen lezen naar aanleiding van de ondertee- kening van het Duitsch-Fransche handels verdrag, terwijl de vierde kolom vol stond met. de soherpste verwijten en Frankrijk beschuidgde. op grond van een onjuist communiqué, van chantage, woordbreuk, sabotage van den vrede, met vuur spelen, vernieling van de niet-inmenging door het openstellen der grenzen naar Spanje. Scheldwoorden en complimenten hieven elkander op en lieten een gevoel van on rust en bitterheid over. Wij zouden er ontmoedigd door kunnen worden, wanneer wij niet reeds lang ge wend waren aan deze afwisselingen van warm en koud en vooral wanneer wij niet vastbesloten waren vol te houden, over tuigd, dat onze volken het diepe verlangen hebben, in vrede en goed begrip naast elkander te leven en dat de slinger in een evenwicht van gematigdheid en wijsheid zal blijven staan na van het eene uiterste naar het andere te zijn gegaan. Een goed geweten geeft een goed ver trouwen. Aaneengesloten rond de Fransche vlag behouden wij een ongedeerd vertrou wen in een betere toekomst en in het lot van het vaderland. BELGIË De vacature-Delaveleye. Als opvolger van den afgetreden minister van justitie Delaveleye wordt thans ge noemd de liberale burgemeester van Ber gen Maistriau. Deze was reeds eerder mi nister en is thans tevens Kamerlid. De naam van den nieuwen minister van jus titie zal in elk geval morgen in de Staats courant verschijnen. Het Luxemburgsche blad „Die neue Zeit" heeft Degrelle beschuldigd geld te hebben aangenomen van een nat/ionaal-socialis tisch spionnage-centrum in Luxemburg. Het onderzoek van het parket van Luxem burg heeft thans uitgewezen dat deze be schuldigingen valsch waren. Degene d.e verantwoordelijk was voor deze beschuldi gingen, is gearresteerd. Het schijnt, dat ver scheidene personen bij deze kwestie zijn be trokken. 4556 (Ingez. Med.) DUITSCHLAND Het onderwijs aan Joodsche kinderen. Bij decreet van 2 Juli 1937 heeft de rijks minister van onderwijs een samenvatting gegeven van de richtlijnen inzake de rechtspositie der Joden bij het Duitsche onderwijs. Voor zoover geen Joodsche bijzondere scholen aanwezig zijn, nemen de Joodsche kinderen deel aan het verplichte onderwijs op de openbare algemeene scholen. Er wordt te verstaan gegeven, dat bij zondere scholen of verzamelklassen voor Joodsche leerlingen moeten worden inge richt. Voor de toelating van Joden tot de keuze-scholen (middelbare en hoogere scholen en vakscholen) kunnen Joodsche scholieren worden toegelaten, doch niet meer dan l'/i proeent van het totaal der leerlingen. De kinderen van Joodsche oud-strijders zijn niet bij dit aantal te berekenen. Kinderen uit gemengde huwelijken moe ten principieel de algemeene volks- en vak scholen bezoeken. Ook bij de toelating tot keuzescholen mogen hun geen beperkingen in den weg worden gelegd. Kinderen, die twee Joodsche grootouders hebben mogen pok de Joodsche scholen of verzamelklassen voor Joodsche leerlingen bezoeken. Er zijn evenwel maatregelen ge troffen, dat zij in dat geval niet het rijks burgerrecht zullen krijgen. Voor zoover aan de Joodsche scholen voor hooger onderwijs eindexamens worden ge houden, moet op het getuigschrift nadruk kelijk worden vermeld, dat zij zijn afge geven door Joodsche scholen. Joden kunnen geen leeraar of onderwij zer van de Duitsche jeugd zijn. Ook uit gemengde huwelijken ontsproten kinderen zijn voortaan ongeschikt voor het beroep van opvoeder van de Duitsche jeugd. FRANKRIJK De nationale feestdag. Het feest van den 14en Juli is overal ge vierd en behalve in Marseille en Parijs rustig verloopen. Te Marseille is het bij de optochten van nationalen en volksfronten herhaaldelijk tot incidenten gekomen o.a. ter hoogte van de Rue du Pavilion, waar zich het bureau bevindt van een onlangs opgerichte poli tieke partij, waar bij het passeeren van den stoet van -het Volksfront een dozijn revolverschoten weerklonk, die uit een venster en van een balcon gelost werden. Er ontstond een ware paniek. De politie heeft vijf gewonden opgenomen, die naar het ziekenhuis gebracht zijn. Slechts één toon later naar huis terugkeeren. Ook een politieagent is gewond. Er zijn twee per sonen aangehouden. Tijdens een ingestelde huiszoeking zijn nog twaalf menschen naar het politiebureau overgebracht, om daar te worden gehoord. Te Parijs heeft een aantal stakende kell- ners op de groote boulevards gedemon streerd. Het ernstigste incident van den avond deed zich omstreeks elf uur voor bij café „de la Paix", waar een vijftigtal betöogers de tafeltjes stuksloeg en aan het plun deren sloeg. De politie greep in en arresteerde drie personen. Van enkele andere café's werden de ruiten ingeslagen. Niemand werd bij de ongeregeldheden gewond. Jouhaux heeft te Parijs een rede ge houden, waarin hij de trouw van de arbei ders aan het Volksfront betuigde. Hij wees op de resultaten, welke in het afgeloopen jaar zijn bereikt. Het Volksfront zal ook verder de democratie verdedigen tegen allen, die haar aanvallen. De strijd om de democratie welke de strijd is om de rech ten van den mensch moet zonder aarzelen worden voortgezet en hetgeen bereikt is moet verdedigd worden, de leuze „brood, vrede, vrijheid" mag geen holle klank zijn. De tweede taak van de arbeiders is. het bewaren van den bedreigden vrede. De gebeurtenissen in het buitenland brengen den vrede steeds meer in gevaar; zij, die de vrijheid in hun eigen ïand hebben ver nield, trachten thans een nieuwen oorlog over de wereld te brengen, zonder acht te slaan op de onderteekènde verdragen. Men heeft het recht vergeten, om zich te houden aan de belangen, de plichten van het systeem van collectieve veiligheid worden niet geacht. De aanvallen van het fascisme op de democratie nemen steeds toe en men zal thans terug moeten kee- ren tot het eerbiedigen van het recht, zelfs wanneer dit zeer moeilijk is. POLEN Conflict van Krakau geëindigd Opper- Silezië. Het conflict tusschen den aartsbisschop van Krakau en de Poolsche regeering is bij gelegd. Mgr. Sapieha heeft de Poolsche re geering een derde schrijven gezonden, waarmee de regeering genoegen heeft ge nomen. De kwestie zal thans niet door een buitengewone vergadering van het parle ment worden behandeld. Te middernacht is de internationale conventie inzake Opper-Silezië geëindigd en hebben Polen en Duitschland volledige souvereiniteit gekregen in de gebieden, welke hen in 1920 door de volksstemming werden toegewezen. De Poolsche staats courant heeft een decreet gepubliceerd, waarbij met ingang van 15 Juli de min derheden-diensten zijn opgeheven. De ge mengde commissie welke bij de conven tie van 1922 was opgericht, is ontbonden In hei belang van het bedrijfsleven van Opper-Silezië ligt het in het Voornemen het Duitsch-Poolsche-warënverkcer over de grens van Opper-Silezië ook voortaan te begunstiger- Generaal Franco staat de intern, pers te woord. Voor de eerste maal sinds het uitbreken van den opstand, heeft generaal Franco de - vertegenwoordigers der internationale pers op zijn bureau ontvangen. Daarbij sprak hij o.a. als volgt: „Ik geef u toestemming in Spanje te reizen, waarheen ge wilt en de verschillen de fronten te bezoeken. Ik verzoek u ech ter de waarheid te zéggen De waarheid is onze eenige bondgenoot in dezen strijd, welke voor ons de voltooiing vah een-in ternationale zending beteekent, t.w. de be strijding .van het communisme en Spanje te redden uit een toestand van chaos. Wij wenschen de Westersche beschaving. Over al willen wij de orde en gerechtigheid in voeren. Dat willen wij en niets anders. Ik hoop dat de tijd niet ver is, waarop dit land door een schitterende overwinhing den vrede zal vinden". Britsch schip bij Santander, opgebracht. Minister Duff Cooper heeft in het En gelsche Lagerhuis medegedeeld, dat een Britsch schip is aangehouden, toen hef de haven van Santander trachtte binnen te loopen. Naar vernomen wordt, betreft het hier het stoomschip „Molton", dat op last van den kruiser der nationalisten „Almlrante Cervera", den steven naar het Noorden moest wenden. De kruiser loste twee waar schuwingsschoten voor den boeg van de „Molton." De leening aan Franco. De arbeidersafgevaardigde Riley, heeft Eden in het Lagerhuis gevraagd, of hij mededeelingen kon doen over een bezoek van Britsche financiers aan Franco, in zijn hoofdkwartier te Burgos, en over hun voor genomen onderhandelingen betreffende 'n leening voor Franco en of hij de verzeke ring kon geven, dat de regeering haar toe stemming zou weigeren voor een dergelijke leening, die in strijd met de politiek van niet-inmenging zou zijn. Bij mijn weten aldus Eden heeft geen enkel Britsch financier Franco in zijn hoofdkwartier te Burgos bezocht. De arbeidersafgevaardigde Barker ver zocht Eden ook de tweede helft van de vraag te beantwoorden, waarop de minis ter zeide: „Voor zoover mij bekend is, zou een der gelijke leening onder ae bestaande om standigheden niet mogelijk zijn." Rust aan het front. Aan het front heerscht rust. Franco's staf gaf volgend bericht: Zonder dat het de vastgestelde objectle ven bij Madrid heeft kunnen veroveren, heeft het roode leger ruim vier en twintig duizend man verloren aan gesneuvelden, gewonden of gevangenen. Een veertigtal gevechtswagens is door de nationalisten buitgemaakt of vernield Zeven en vijftig vliegtuigen werden door de nationalisten neergehaald. PALESTINA Irak en het vcrdcclingsplan. Men gelooft, dat de regeering van Irak voornemens is Zelfstandig haar invloed te Genève aan te wendeh. ter bestrijding van het plan tot verdeeling van Palestina en ten gunste van de volledige eischen der Arabieren. De minister-president van Irak zou hebben laten doorschemeren, dat elke Arabier, de de functie van leider van een volgens het Britsche plan geschapen Ara- bisc^en staat zou aanvaarden, zich ae woede van de Mohammedaansche wereld op den hals zou halen. Abdoel Hadi. een vooraanstaand üd v2.„ het hooge Arabische comité, is per vlieg tuig naar Bagdad vertrokken om ten on derhoud mét Irakeesche ministers te heb ben. Vandaar zal hij zich naar Geneve be geven, v/aar de groot-moefti van Jeruza lem zich bij hem zal voegen. TSTECHO-SLO W AKITE Perfectionneering der nationale verdediging. De Hooge Raad der Nationale Verdedi ging. onder voorzitterschap van dr. Benesj. heeft de rapporten goedgekeurd van den minister van nationale verdediging en van de legerchefs inzake de getroffen schik kingen tot opbouw en uitbreiding der landsverdediging. De raad heeft een lijst van legerbéhoeften opgesteld, waarin bij de begrooting van het volgende jaar moet worden voorzien, alsmede de technische en financieele maatregelen bepaald, welke noodig zijn om de laatste etappe van het bcwapeningsprogram te verwezenlijken. De voorstellen zullen eerst aan den minister raad en daarna ,aan de wetgevende verga dering worden voorgelegd Na uitvoering van deze voorstellen zal het tijdperk van buitengewone financieele opofferingen voorbij zijn. De behoeften der nationale verdediging zullen dan kunnen worden be streden uit de gewone begrooting. VEREENIGDE STATEN Senator Robinson 'i'. Senator Robinson, leider der democraten fn den Senaat is gistermorgen in bed dood gevonden. Hij is bezweken aan een aanval van hartverlamming. Joseph Taylor Robinson was geboren 28 Augustus 1872 te Lonoke in Arkansas. Hij heeft gestudeerd aan de universiteit van Arkansas en vestigde zich in 1895 als advocaat. Van 1903 tot 1913 was hij door zijn staat afgevaardigd in het- Huis van Afgevaardigden. Op 14 Januari 1913 trad hij af als Congreslid om het gouverneur schap te kunnen aanvaarden en reeds 28 Januari werd hij. in den Senaat gekozen. Hij trad af sis gouverneur, welk ambt hij dus slechts heel kort heeft bekleed Hij is sindsdien steeds herkozen en was thans de leider der - democratische meerderheid in het voornaamste bestuurscollege der Unie. WATERPOLO. POELMEER—K. Z. C. Voor de 2e klasse competitie verloor Poelmeer I met 51 van R. Z. C. 1. A. Z. C. Ill—S. Z. EN P. C. Ill 2—2 De thuisclub nam spoedig door Raap horst de leiding, doch voor de rust wisten de Schoonhovenaren door hun rechtsvoor gelijk te maken. In de tweede helft moest een A. Z. C.-speler het water verlaten. Hierdoor oefenden de bezoekers eenlg overwicht uit er, wisten zij de leiding te hernemen, doch kort voor het einde was het Raaphorst die den gelijkmaker scoor de. 2—2. A. Z. C. JUtfïÓREN—DE GOUWE JUN. 0—4 De Gouwe Junioren bleken in het alge meen sterker en wisten voor rust tweemaal te scoren en de voorsprong na rust nog tot 04 te vergrooten. WANDELSPORT. MILITAIRE SCHOENMAKERS NAAR DE VIERDAAGSCHE. Op initiatief van den leider der Garni zoenswerkplaats, den len luitenant N. W. L. Everts zal een groep van dit personeel ter sterkte van 10 of 11 man deelnemen aan de a.s. Vierdaagsche Afstandsmarschen te Nijmegen. De mannen hebben in de af geloopen weken serieus getraind en 't re sultaat ls van dien aard. dat zij zullen uit komen in de afdeeling ..militaire coionnes" Voor den initiatiefnemer een aardig suc ces, dat nog aan waarde zal winnen, wan neer zij het er straks goed afbrengen. SCHAKEN. T.A-V.E.N.O. De winnaars van den kampioenswed strijd zijn: 1. W. v. Schayck 7 uit 9; 2. J. Smit 6'/i uit 9. Morgen ls de prijsuitreiking. Dit is tevens de laatste avond vóór de vacantie. welke besloten wordt met een gongwedstrijd. Wegens te weinig Interesse kunnen de nederlaagwedstrijden geen doorgang vin den. STREMMING SCHEEPVAARTVERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het scheepvaartverkeer door den Nieuwen Rijn op Maandag 19 Juli. Dinsdag 20 Juli en Vrijdag 23 Juli a.s. zal zijn gestremd we gens werkzaamheden in verband met den bouw van een brug tegenover de Rijn straat, J. SPLINTER Gzn., weth.-loco- 4602 Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. verschil een zeer goede derde werd. W. van Rooyen was niet erg gelukkig door 5 K.M. voor het ëinde bandenpech te krijgen. In de B-klasse plaatste J. v. d. Leest zich eerste over de 54 K.M. in den tijd van 1 uur 33 min. 5 sec. De C-klassers reden 45 K.M. en hier is fraaie strijd geleverd. J. Laven en J. Geenjaar namen al spoedig een voorsprong en vergrootten deze door goed overnemen, daar de overige renners elkaar niet begre pen. H. Noest kwam intusschen te vallen en moest wegehs een defect rijwiel opgeven, waarna W. Geenjaar en W. Rljsbergen op de uitloopsrs begonnen In te loopen. Ten slotte wisten zij deze in te loopen cn kwa men dus vier renners aan den kop te lig gen. Daarachter kwamen nog C. Kaapaan en J. Bury, die goed bij elkaar bleven en het samen in de sprint uitvochten waar bij eerstgenoemde.de snelste bleek. De vier leidende renners hielden een fraaie eind sprint. waarbij J. Laven van kop af op overtuigende wijze won. terwijl W. Geen jaar weer verraste door de tweede plaats te bezetten voor W. Rljsbergen als derde en J. Geenjaar als vierde. De renners, die morgenavond deelnemen aan de grasbaanwedstrljden te Woerden, vertrekken om kwart over vijf gezamen lijk vanaf de Korevaarstraat. J. Verschoor zal morgen deelnemen aan de Ronde van Kerkrade, terwijl B. Lode- wiiks in de Ronde van Venlo zal starten, Thans is ook voor den Alphenschen Zes- avondenwedstrijd het Nieuw Swift koppel Ab. StrijkE. van Leeuwen gecontracteerd zoodat in totaal zeven leden zullen deel- velrennrn. NIEUW SWIFT. Het lid J. Schuller wist op de wielerbaan te Heemstede een jraai succes te boeken in de 100 rondën óp eigen kracht, waaraan door tal van' sterke renners werd deelge nomen. Ongeveer op de helft van den wed strijd wist hij een voorsprong te nemen en na 35 ronden rijden voor een fel jagend peleton. wist hij tenslotte alleen aan den kop te komen met een ronde voorsprong. Hij won hiermede de premie voor den renner die het eerste een ronde uitliep en tevens den geheelen wedstrijd voor klin kenberg, Rudi Groot e. a. De vijfde rit der avondcompetitie werd verreden, waarbij de A-klassers 89 K.M. moesten afleggen, hetgeen in verbano met de vroeg invallende duisternis te veci bleek T. van Rooyen wist hier op fraaie wij;.' met ruim twee minuten voorsprong binnen 'e komen. J. Schuller bezette de tweede plaats terwijl K. de Haas met slechts 12 secóndcn DAMMEN. DAMCLUB LEIDEN. Gisteravond werd voor de volgende ronde van de beker- en medaillewedstrijden ge speeld. Hieronder volgen de uitslagen: le groep: S. v. d. Reek-P. Voorkamp 0—2; D. Megchelse-W. Laterveer 02. regl. 2e groep: A. Buurman-Jac. de Vink 1I; P. J. Lemair-N. Wassenaar 02; I. Later- veer-Jac. de Vink 11. 3e groep: F. Franken-F. Bulthuis 11; D. Ladan-S. Willems 2—0. regl.; J. Boter- F. Laterveer 02: D. Laterveer-N. Nijen- huls 1—1; D. LOdan-F. Bulthuis 1—1; F. Franken-J. Boter 2—0; W. Nijenhuis-S. Willems 1—1; J. Nagtegeller-E. Wassenaar 0—2. DUIVENSPORT. „DE LUCHTBODE". (Boskoop). Wedvlucht van Corbell (Frankrijk) afst. 415 K.M.. P v. d. Berg 1, 6. 8. A. Sytzema 2, 3, 9. B. v. Dijk 4, 5. J. Kamerbeek 7, 10. G. La- morée 11. In coucours 33 duiven. Los: 6 uur. Aan komst le duif 12, 41, 11. Laatste duif 1, 20, 28. DE A.S. BOSKOOPSCHE ROZEN- TENTOONSTELLING. De expositieruimte verdubbeld. Moesten wij eenige dagen geleden be richten, dat het aantal inschrijvingen voor de Rozententoonstelllng te Boskoop nog te wenschen overliet, thans, nu sommige com missieleden zich er vóór gespannen hebben dit euvel te verhelpen, is het noodig ge bleken de tentoonstellingsruimte te ver dubbelen. Het was n.l. de bedoeling de rozen onder te brengen in het zg. tus- schengebouw, doch nu reeds is een teeke- nlng ontworpen voor een voortzetting in het hoofdgebouw van ongeveer dezelfde op pervlakte als het oorspronkelijke plan. Hieruit moge echter tevens blijken, dat de bezoekers géén tentoonstelling moeten verwachten van den geweldigen omvang van dit voorjaar. Van afgesneden rozen, waarop deze keer ln hoofdzaak wordt ge baseerd, zou zulks ook niet mogelijk zijn. De belangrijkheid van deze tentoonstelling ligt dan ook minder in de kwantiteit dsn in de kwaliteit. Dit is n.l. een nationale rozententoonstelllng, waaraan niet alleen kweekers ook van bulten Boskoop meewer ken, doch tevens een speciale gelegenheid waar winners van nieuwe rozen hun pro ducten kunnen laten keuren. Van ver schillende zijden zijn dan ook reeds inzen dingen van dit genre toegezegd, terwijl hier weer voor het eerst na eenige jaren ge legenheid zal zijn om kennis te maken met de nieuwere variëteiten, die den laatsten tijd zijn opgeleverd. Interessant is deze expositie dus op verschillend gebied! Behalve rozen, zullen door de Boskoop- sche Velling waarschijnlijk ook nog eenige soorten Clematis wordzn ingezonden, waarvan een toenemende aanvoer op dn velling is te constateeren. Tevens wordt een belangrijke Inzending kasplanten ver wacht. Het is te hopen, dat de opoffering van de commissie en de Inzenders door een druk bezoek zal worden beloondi DE HAAGSCHE PARKEERGELDHEFFING. Zal zij door dc Kroon worden goedgekeurd? De raad der gemeente 'sGravenhage heeft indertild een zoogenaamd „parkeer- geld" vastgesteld voor motorrliders van f, 12 per jaar Deze verordening is door de Kroon goed gekeurd tot 1 Januari 1938 Aan Ged. Staten van Zuid-Holland heeft indertijd echter de minister van binnenlandsche zaken de on- wenschelijkheld betoogd van dusdanige belastingen op grond van de zware lasten, die reeds op houders van motorrijtuigen drukken. B. en W. van Den Haag hebben nu aan den raad geschreven, dat zij van dit argu ment met verwondering en teleurstelling hebben kennis genomen De vraag mag ge steld worden aldus schriivefl zli of. nu het Rijk deze belastingen voornamelijk te e'gen behoeve zoo heeft opgevoerd, het wei rechtmatig mag heeten. dat het Rlik nu de gemeente zou belemmeren een zeer bescheiden en verdedigbare heffing te doen die het karakter heeft van retributie B. en W achten niet de minste aanlei ding aanwezig deze retributie te doen ein digen en zij ste'len den raad voor deze belasting na 1937 voort te zetten in het vertrouwen dat de Kroon alsnoe de bil'iik- heid van het standpunt der gemeente zal erkennen. HET NIEUWE DEPARTEMENT VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Aan het thans verschenen Staatsblad tot instelling van een departement van econo mische zaken wordt ontleend, dat ingaan de 15 Juli de zorg voor de zaken betreffen de de rentambten wordt opgedragen aan het departement van financiën. Voorts wordt de volkshuisvesting over gebracht van het departement, van sociale zaken naar het deoartement van binnen- landmhe '."ken t°r\vu! van hef departe ment van hand-1 niivorheio en scheep vaart de zaken betreffende de binnen scheepvaart overgaan naar het departe ment van waterstaat.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2