De Britsche compromis-voorstellen Kan Rusland oorlog voeren? LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 15 Juli 1937 CEBUTO-AGENTSCHAP KERK- EN 5CH00LNIEUWS Vlootcontrole vervangen door waarnemers in de Spaansche havens Erkenning van beide partijen als oorlogvoerenden mits de vrijwilligers worden teruggeroepen De heeren in Moskou weten maar al te goed, dat de situatie niet veel beter is dan in het jaar 1904 GEMENGD NIEUWS FAILLISSEMENTEN VRAGENRUBRIEK De nieuwe Britsche voorstellen tot her stel van het toezicht op de nlet-lnmenglng Jn den Spaanschen burgeroorlog zijn gis teren aan de zes-en-twintig leden der non- Jnterventiecommissie overhandigd. Zij be vatten de volgende bepalingen: le Het stelsel van waarnemers aan boord van de schepen, die naar Spanje varen, wordt gehandhaafd. Het stel sel van de vlootcontrole (patrouille dienst) wordt echter afgeschaft. Ter vervanging daarvan zouden waar nemers in de Spaansche havens ge plaatst worden, die tot taak zouden hebben, verslag uit te brengen over de in Spanje aankomende ladingen; 2e. Het toezicht aan de grenzen wordt hersteld; 3e. Beiden partijen in Spanje wor den, met zekere beperkingen, de rech ten van oorlogvoerenden toegekend. Deze toekenning zal echter slechts geschieden, nadat de commissie voor de niet-inmenging eenstemmig zal heb ben toegestemd in het terugtrekken der vrijwilligers, zooals omschreven is in het verslag der technische commis- sie en nadat men het er over eens zal zijn, dat het vertrek der vrijwilligers op bevredigende wijze voortgang vindt. De rechten van oorlogvoerenden zouden worden toegestaan met voorbehoud van de volgende beperkingen: le. De lijst van smokkelwaren zou moe ten samenvallen met die van de goederen welker invoer verboden is krachtens de overeenkomst van niet-inmeging. 2e De schepen, die de controlevlag voe ren en een waarnemer aan boord hebben, zouden niet onder de uitoefening der rech ten van oorlogvoerenden vallen, evenmin als de sohepen, die langs de Spaansche kust varen, doch geen Spaansche havens aandoen. Se. Daarentegen zou elk schip dat, al of niet de controlevlag voerend, een nlet- neutrale taak verlicht, zooals het vervoer van troepen of het overbrengen van seinen van militaire waarde, onder de uitoefening dezer rechten vallen. Dit zou ook van toe passing zijn op vaartuigen, die een genoti ficeerde en effectieve blokkade trachten te breken. Met betrekking tot bovengenoemde be palingen doet men opmerken, dat de waar nemer slechts het recht heeft, aangifte te doen van schendingen van de niet-inmen- giiisovereenkomst en dat het niet billijk zou zijn, wanneer men de oorlogvoerenden zou verhinderen, schepen te praaien, die de overeenkomst schenden, zelfs al zou er een waarnemer aan boord zijn. Het voorstel is geopperd, den landen, die niet in de commissie vertegenwoordigd zijn, te verzoeken den partijen de rech ten van oorlogvoerenden toe te staan en de bepaling te maken, dat de schepen van deze landen gemachtigd zijn, in de con trolehavens waarnemers aan boord te ne men. indien zij dat wenschen. Men hoopt bovendien, dat de commissie zal besluiten, belde partijen in Spanje te polsen over een plan, volgens hetwelk op de Spaasche vliegvelden waarnemers ge plaatst zouden worden, om de landing van uit het. buitenland komende militaire vlieg tuigen te verhinderen. Ten slotte wenscht men, dat schepen uit de landen, die niet bij de overeenkomst ■van niet-inmenging zijn aangesloten, geen verboden goederen uit welke haven ook vervoeren. De zaak is, dat eenige landen wetten hebben afgekondigd, waarbij de uitvoer van wapenen aan boord van hun schepen ver boden wordt, indien deze vaartuigen uit de nationale haven vertrekken, doch niet,, in dien zij uit vreemde havens uitvaren. Men hoopt, dat deze wetgevingen op den grond slag van het Britsche plan. zullen worden Uitgebreid tot schepen, die uit buitenland sche havens vertrekken. De Britsche voorstellen maken het noo- oug. dat de Britsche regeering onderhan delingen voert over verschillende aangele genheden. In de eerste plaats moet van beide partijen in Spanje toestemming wor- oen verkregen tot het plaatsen van waar nemers in de Spaansche havens, in de tweede plaats moet haar toestemming voor het terugtrekken der vrijwilligers worden verworven en in de derde plaats moet overeenstemming bereikt worden over de '.'oorwaarden, waarop de rechten van oor logvoerenden kunnen worden toegekend. Men is te Londen van meening, dat deze voorstellen een redelijke poging beteeke- nen te voldoen aan de Fransche verlan gens cenerzijds en de Duitsche en Italiaan- sche wenschen anderzijds. De non-interventie-commissie is tegen morgen 11 uur bijeengeroepen. Ontvangst in Duitschland. In officieele Duitsche kringen, die in den namiddag kennis kregen van het Brit sche bemiddelingsplan toont men zich nog zeer gereserveerd. Men zou de eerste in drukken van deze kringen evenwel als volgt kunnen samenvatten: le. Een opheffing van de vlootcontrole beantwoordt aan de Duitsche bezwaren. Over vervanging van deze controle door een stelsel van toezicht aan boord van de schepen en ln havens, valt, naar het schijnt, te praten. Men moet echter eerst de concrete detads van de functionnenmg van het nieuwe stelsel bestudeerd hebben, alvorens zich hieromtrent een opinie te kunnen vormen. 2e. Duitschland gaat geheel accoord met het herstel van de controle aan de gren zen van Portugal en Frankrijk. 3e Toekenning van de rechten van oor logvoerenden beantwoordt eveneens aan de Duitsche zienswijze. Daartegen maakt men alle mogelijke reserves met betrekking tot de voorwaarden, waarvan de toekenning van deze rechten afhankelijk zou moeten zijn. Men kan gemakkelijk waarborgen krijgen, dat de vrijwilligers aan Franco's zijde zullen worden teruggetrokken, doch dit is niet het geval bij Valencia. De restricties op de uitoefening van de rechten van belllgerenten vereischen een zorgvuldige bestudeerig, want deze beoogen vlootincidenten tengevolge van het praaien en in beslag nemen van buitenlandsche handelsschepen te voorkomen. Fransche gereserveerdheid. In gezaghebbende Fransche kringen toonde men zich gisteravond zeer gereser veerd met betrekking tot de Britsche com promis-voorstellen. Men beperkte zich er toe te verklaren, dat het betreffende docu ment. dat van kapitaal belang wordt ge acht, in den loop van den namiddag tegen vijf uur te Parijs was ontvangen. Alvorens een preciese meening te formuleeren, willen diplomatieke kringen het stuk eerst zorg vuldig bestudeeren. Het is overigens waarschijnlijk, dat te Londen opheldering zal worden gevraagd omtrent bepaalde punten van het ontwerp, opdat de Fransche staatslieden met volle kennis van zaken hun standpunt kunnen vaststellen. Onder deze omstandigheden zal het niet mogelijk zijn, voor heden na de bijeenkomst van den ministerraad, die op half zes ls vastgesteld, de houding te vernemen, die de Fransche regeering ten aanzien van de Britsche voorstellen denkt aan te nemen. De evacuatie der vrijwilligers. In het Britsche plan wordt voorgesteld uit Spanje te verwijderen alle personen, die op 18 Juli 1936 onderdanen waren van een andere mogendheid dan Spanje, of. Indien zij statenloos waren, niet gedomicilieerd waren in Spanje of zijn koloniën; terwijl de mogendheid, waarvan zij onderdaan waren of waar zij gedomicilieerd waren, de niet- inmengingsconventie heeft onderteekend, indien genoemde personen deel uitmaken van een der volgende categorieën: le. Strijders ln alle rangen bij alle wape nen. 2e. Personeel van alle hulpdiensten van de strijdmacht aan beide zijden, uitge zonderd de sanitaire diensten. 3e. Instructeurs van de legermacht aan beide zijden. 4e. Civiel personeel in dienst van de legermachten, zooals spoorwegpersoneel en varend personeel. 5e. Personeel op de regeeringsbureaux. 6. Personeel op eenlgerlei gebied werk zaam in munitie-, wapen- of vliegtuigfa brieken. 7e. Handelaars ln wapenen en munitie. 8e. Personen, die door hun optreden het conflict verscherpen of verlengen. 9e. Krijgsgevangenen. Voorbeelden uit de C'EBUTO massakeus 4 dagen Valkenburg— Roiuom Ardennen Eifel f 25.— 4 Ardennen met Lessetocht 29.50 Vlerlandentocht 48. 6 10 12 Vogezen. 87.50 97.50 Zwitserland. Inlichtingen en Reisgids bij H. HEESTERMANS. LEIDEN. TEL 1532 Steenstra** 24 (hoek Beestenmarkt) j Reizen zonderzorgen ♦V 4557 clngez. Med.) OPLICHTERIJ TE ROTTERDAM. PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 16 JULI. ALPHEN AAN DEN RIJN. K™P'S boekhandel: Nam. 7.15 uur, de neer H. J. Schoonderbeek, van Ede. ZOETERMEER. Gem.: Nam. 7.45 uur, d6. Lamain, tan Rotterdam. ned. herv. kerk. Tvü?roel*n: Te Alkmaar (vac. wijlen J. h™im2.n) J' H- Kte'n wasstok te Culem- ™fg. Te Grijpskerke C. de Ru. cand. te «cnevenmgen. .Aangenomen: Naar Nijehaske-Haskerdij- fe ZuidfaremPPredJ S' W' 06 VrieS' Cand' Uitgesproken Cornells Duivenvoorden, tuinder, Haar lemmermeer, Lisserdijk No. 430. - R.-c.: mr. J. H. P. E. Mijnssen. Cur.: mevr. L. M. I. L. van TaallngcnDols. Haarlem, Jans- weg. Bedankt: Voor Doornspijk J. v. Amstel te Lage-Vuursche. Voor Tienhoven J. C. J. Dijkstra, te Opperdoes. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Ommen F. A. Hofman te Waarder en L. Kuiker te Oud-Loosdrecht. CHR GEREF KERK. Beroepen: Te Wormerveer E. du Marchie v. Voorthuijsen. cand, te Apeldoorn. Te Maassluis H. Visser, cand. te 's-Graven- deel. Te Papendrecht en te Sneek J. C. Maris, cand. te Zwolle, De daderes aangehouden. Ongeveer drie weken geleden vervoegde zich bij een handelaar in wijnen en deli catessen aan den Linker Maasoever te Rotterdam een dame, die voorgaf mevrouw de Groote te heeten: „U weet wel, de echt- genoote van den eersten stuurman van de .Statendam", zy bestelde een groote hoe veelheid eetwaren en dranken, want zy wilde de thuiskomst van haar echtgenoot eenlgen luister bijzetten. Bezorging moest geschieden aan haar huls op het Burge meester Hoffmanpleto, want al haar geld zat nog in haar koffers, welke nog niet uit Antwerpen, waar zij pas had gelogeerd, waren aangekomen. De wijnhandelaar won eenige informaties in alvorens de bestel ling uit te voeren en hoewel daaruit bleek, dat inderdaad een mevrouw de Groote aan het opgegeven adres woonde, waarschuwde hij de politie. Het bleek toen, dat de dame niet de eehtgenoote van den eersten stuur man van de „Statendam" was, doch een opliohtster, die heel wat op haar kerfstok had. Zij had reeds vele malen auto's ge huurd en in verschillende hotels gelogeerd en gegeten, alles zonder te betalen. Ter zake van flesschentrekkerij was zij zelfs reeds gedetineerd geweest. De politie had dezen keer echter geen bewijs, zoodat de vrouw weer op vrije voeten werd gesteld. Zij had nog niet lang het bureau van politie verlaten, Uden een wijnhandelaar op den Rechter Maasoever aangifte deed, dat een bestelling bij hem was gedaan. Ook kreeg men bericht van eenige hotels, dat, gedineerd was zonder te betalen. De politie, die inlichtingen inwon op het Bur gemeester Hoffmanpleto. vernam daar, dat mevrouw uitstedig was. Men was nog met het onderzoek te Rotterdam bezig toen uit IJsselmonde de mededeeltog werd ontvan gen, dat daar eenigen tijd een dame had gewoond, die zich voor verpleegster had uitgegeven. Zij had gratis maaltijden ge nuttigd en tal van bestellingen niet be taald. Daarna was zij plotseling verdwenen. Gistermiddag zat de opllchtster in een tramwagen van lijn 3, toen een tegenover haar zittende dame haar herkende als de perscon, die een vriendin van haar had op gelicht. Toevallig was een agent in de tram aanwezig en deze werd door de dame van haar bevindingen op de hoogte gesteld. De politie heeft de opllchtster mede genomen. door een auto gegrepen. Gisterochtend omstreeks half elf is op den rijksweg Tilburg—'s Hertogenbosch, on der de gemeente Udenhout. de 79-jarige landbouwer J Robben, die per rijwiel uit een ztiweg kwam. door een auto uit de richting Titourg. bestuurd door den heer van der H. uit. Breda, gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was ongehuwd. Volgens ooggetuigen treft den bestuurder van de auto geen schuld. Gisteravond om half zeven ls de 45- jarige wielrijder a, R. Verhallen uit Vein bil het oversteken van den rijksweg nabij Grave, toen hij uitweek voor een hem tegemoet komende auto. door een hem achterop rijdende auto aangereden en tegen den grond gesmakt. Met een ernstige her senschudding is hij ln hoogst, zorgwekken- den toestand naar het St. Catharinagast- huis te Grave vervoerd. JONGEN UIT EEN BOOM GEVALLEN. Gistermiddag omstreeks half vier is het elfjarig zoontje van de familie Van Gecnen te Oss by het Orseleind in de omgeving van de ouderlijke woning uit een boom gevallen. De jongen sloeg met het hoofd tegen den grond en bleef bewusteloos liggen. Eenige menschen. die het ongeluk zagen gebeuren, hebben den knaap naar huls gebracht, waar dokter Verbeek ontboden werd. Deze con stateerde ernstige inwendige kneözingen en een schedelfractuur. verdronken. Te Haukesioot nabij Sneek is gistermid dag het vierjarig knaapje T. C.. toen de grootmoeder, bij wie het inwoonde, het een oogenblik uit het. oog verloor, te water ge raakt en verdronken. BUUENLANDSCH GEMENGD. britsch schip gezonken. Het Britsche -chip „Southern Prince" metende 10.917 ton ls op de Plata-rivier (Zuid Amerika) gezonken na een botsing met het Britsche vrachtschip „Elstree Grange". Men vermoedt, dat geen slacht offers zijn te betreuren. Het hijschen van den stormbal in Azië heeft het steeds verder schrijdende ver val van de Sovjetmacht ln Moskou niet tegen kunnen gaan. Zou het niet logisch zijn geweest, indien men, ln verband met het oorlogsgevaar in het Verre Oosten, den strijdbijl in Rusland zelf begraven had om alle krachten te mobiliseeren tegen Japan, dat vinds 1904 als de erfvijand wordt be schouwd? In plaats daarvan wordt de po litiek van zuivering, gepaard gaande met massa-executies, voortgezet. Deze politiek wortelt in den egoïstischen drijfveer zich zelf te redden en.zichzelf voordeelen te verschaffen. Karl Radek. die tot tien jaar gevange nisstraf veroordeeld was, heeft de G-F.Oe waardevolle diensten bewezen. Hij toch was de man die de bewijzen leverde van het verraad van maarschalk Tuchat- schewski en de zeven andere, terechtge stelde, generaals. Daarom woont hij thans in een villa, in de nabijheid van Moskou, waar hij uitstekend verpleegd wordt en zijn memoires schrijft. Bucharin heeft zijn ouden vriend Aku- low, die vele jaren secretaris van het Cen traal Uitvoerend Comité was, er van be schuldigd een samenzwering tegen Stalin op touw gezet te hebben. Daardoor is hij in zooverre aan een vervolging ontkomen, dat de Partijraad hem slechts tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld heeft. Zij, die de politie helpen bij de ontmas kering van samenzweerders, ontvangen hooge onderscheidingen. De chef van de G.P.Oe in Leningrad, Leonid Zakowski bij voorbeeld, ontving de Leninorde, omdat hy ln Wit-Rusland een Poolsche spionnenor- ganisatie ontdekte. Hierbij werden 70 per sonen gearresteerd. Deze voorbeelden il- lustreeren het gedrag van de hoogste Rus sische staatsambtenaren en partijleden. Zij zijn er slechts op uit zichzelf voordee len te verschaffen, terwijl zij hun vrienden aan de beulsknechten van de Regeering uitleveren. In West-Europa is het altijd als een groot gemis gevoeld, dat men authentieke berichten uit Rusland slechts via vele om wegen kan krijgen. Wat de officieele nieuwsorganen, zooals het telegraafagent- schap Tass en de radiostations, versprei den, moet men als een systematische leu genpropaganda beschouwen. Tot onze groote verbazing bemerken wij, dat niet alleen de West-Europeanen, maar ook de Sovjetregeering in Moskou over de presta ties van de genoemde organen ontevreden schijnen te zijn. De directeur van "t tele- graafagentschap Tass, Jakob Doletski en zijn intiemste medewerkers zijn gearres teerd. Zij worden er van beschuldigd „ln opdracht van hun fascistische meesters zulk een eenzijdige keuze uit de feiten ge daan te hebben, dat de misdadige activi teit van hun bondgenooten daardoor ver borgen is gebleven". Ook de chef van den Russischen radio-omroep, Schostakowitsch ls gearresteerd. Hem is 'n gansche reeks mislukkingen ten laste gelegd. Hij zou moedwillig storingen veroorzaakt hebben, zoodat belangrijke redevoeringen, bijvoor beeld de rede van Stalin op het Al-Russi sche congres (25 November 1936), door de bevolking niet gevolgd konden worden. Ver trouwelijke mededeellngen, die op een be paald tijdstip door de radio bekend ge maakt zouden worden, heeft Schostako witsch aan onbevoegden eerder medege deeld. Voorts heeft hij zich verzet tegen den bouw van een nieuw radio-station in de provincie. Zijn zondenreglster ls erg lang Volgens de allerlaatste berichten ls de chef van den persdienst van het Volks commissariaat van buitenlandsche zaken, Mironow. gearresteerd. Waarschijnlijk houdt deze arrestatie verband met de uit wijzing van eenige vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers. Ook de redacteur buitenland van de Iswestija", Kowalski, ls achter slot en grendel gezet. Mocht iemand echter gelooven, dat de mededeelingen uit Moskou ln de toekomst betrouwbaar zullen zijn, dan vergist hij zich deerlijk. De be trokken leiders van de Russische nieuws organen zijn niet gearresteerd omdat zij vervalschte nieuwsberichten verspreid heb ben. Integendeel! Hun arrestatie vloeide voort uit het feit, dat zij niet goed genoeg opgepast hebben en van tijd tot tijd ook mededeelingen, die met de waarheid over eenstemden, door lieten sijpelen. Hun was opgedragen de berichtgeving zoo in te klee- den, dat niemand daaruit zou kunnen op maken, wat er nu eigenlijk in Moskou ge schiedde. Nu is gebleken, dat zij deze op dracht niet geheel uitgevoerd hebben en daarvoor moeten zij thans boeten. In verband met de verwikkelingen in Azië is de catastrophale toestand van de Russische grootindustrie in het bijzonder onheilspellend. Men behoeft slechts een blik te slaan in het Russische dagblad „Za Industriallsatslu" om zich te overtuigen van het absolute falen van het industrieele apparaat. Honderden directeuren, trustlei ders, Ingenieurs enz. enz. zijn afgezet en in de gevangenis geworpen. Toch ls het er niet beter op geworden. De oorzaken liggen ook dieper. De hoofdoorzaken van de on vruchtbaarheid van de Russische industrie zijn het gebrek aan geschoolde arbeiders en leiders en de onvoldoend ontwikkelde en slecht functionneerende transportmogelijk heden. Daardoor komt het ook, dat mo menteel de grootste onderneming der Rus sische metaalindustrie „Magnitogorsk", we gens gebrek aan grondstoffen (ijzer en staal) slechts enkele uren per dag kan werken. Het zal niemand behoeven te ver bazen, wanneer de fabrieken op zekeren dag plotseling gesloten blijven. De groote fabriek van vrachtauto's in Jaroslow is „totaal gedesorganiseerd". De inrichting van deze fabriek heeft enorme geldsom men gekost. Thans is de president van den plaatselijken Partijraad, Nazam Akinow, in arrest gesteld, omdat hij niet beter opge past heeft en „alle plannen in duigen heeft laten vallen." De commissaris van de me taalindustrie, Meschiauk, tevens chef van de Jaroslowfabriek. is van zijn ambt ont heven enachter slot en grendel gezet. Met het oog op deze onvoldoende pro ductie heeft de Russische Industriecom missie den leiders van bepaalde fabrieken een 10-jarlg ultimatum gesteld. Langza merhand moet de productie van reserve- onderdeelen voor auto's, tractors en land bouwmachines verhoogd worden. Indiefi het uitgewerkte programma niet uitge voerd wordt, zullen de betrokken leiders zwaar gestraft worden. In de allereerste plaats zullen Dlbetz, leider van de Russi sche auto- en tractorindustrie en Borisow, leider van de landbouwmachine-industrie met deze bedreiging rekening hebben te houden. Het dagblad „Prawda" onthult den troos- teloozen toestand, waarin de Russische goudproductie verkeert. Kort geleden heet te het nog, dat Rusland op dit gebied de Vereenigde Staten, Canada en zelfs Zuld- Amerlka ln de schaduw zou stellen en de eerste plaats in de wereld zou gaan in nemen. Dat zijn dus allemaal leugens ge weest! Serebrowski, die voor de Russische goudindustrie in de Glavzloto-organisatle verantwoordelijk is, heeft men thans aan geklaagd. In de eerste helft van het loo- pende jaar zou de productie van het Rus sische goud stukken achter zijn gebleven bij het plan, daarvoor opgesteld, aldus schrijft de .Prawda". Menschen met een donker verleden en gelukzoekers zouden daar schuldig aan zijn. Daarmede is ook Perischkin, de huidige chef der Glavzloto- organisatle bedoeld. Het onderzoek heeft onder meer het zonderlinge feit aan het daglicht gebracht dat Serebrowski niet minder dan 12 bronzen beelden van zich zelf op kosten van de organisatie, heeft laten vervaardigen. Hij schijnt lijdende te zijn aan hoogmoedswaanzin. Er is veel ook in den allerlaatsten tijd over de geweldige macht van het Roode Leger geschreven. Men laat zich door cij fers imponeeren, spreekt met verbazing en vrees over 10000 bombardementsvliegtuigen en 4000 tanks en vergeet totaal de desor ganisatie en den chaos in het transport en nleuwswezen. In de industrie en in de financiën. Ook in het begin van deze eeuw heeft men het keizerlijk Russische leger op dezelfde manier overschat en men verwon derde er zich over, dat de Japanners het aandurfden tegen Rusland ten strijde te trekken. Wij weten, hoe de Russisch Japansche oorlog eindigde: met een zege op het geheele Russische leger, met de volslagen vernietiging van de Russiche vloot en een algemeene revolutie tegen de absolute monarchie. De heeren in Moskou, die nu de teugels in handen hebben, weten heel goed, dat de situatie niet veel beter is dan in 1904. Zij zullen tot het uiterste gaan om te voor komen dat er een oorlog tegen Japan ont ketend wordt. Maar wel hitsen zij China op tot een oorlog met Japan en zy pogen Amerika voor zich te winnen. De luchtlijn Moskou-Noordpool-San Francisco heeft 'n niet te onderschatten, politleken achter grond. Litwinof zou reeds zijn koffers pak ken om een politieke reis naar Washington te maken. China en Amerika, deze twee landen moeten Japan schaakmat zetten, want Rusland zelf kan geen oorlog voe ren MARL TIANDER. N. N. te L. - Of een M.U.L.O.-diploma A. dan wel B moet worden overgelegd, hangt er van af, welke akte men door examen te doen wil verkrijgen. Voor practisch onderwijs is het vervaar digen van eenvoudige kleeding en huis- houdgoed aan meisjesscholen is diploma A vereischt, voor practisch en theoretisch onderwijs in huishoudelijk werk en wasch- behandeling, koken, is diploma B noodig. J. O., te B. u moet de overeenkomst op gezegeld papier stellen en laten onder teekenen en registreeren. J. V. te L, Omdat een en ander par ticulier eigendom is, moet u voor 't schoon maken zorg dragen. ernstig auto-ongeluk in algerije. Op den weg naar Phüippeville. 11 K.M. van Bone (Algiers) is gistermorgen een autocar tegen een boom gereden door het breken van de stuurinrichting. Alle 21 in zittenden werden min of meer ernstig ge kwetst. Een hunner overleed bij aankomst in het ziekenhuis. X. te L.De huiseigenaar heeft gelijk; u moet het resteerende bedrag betalen. L. S. te L. Leiden, Leiderdorp, Wou- brugge, Zevenhoven. Mijdrecht, Loener- sloot. Vreeland, Kartenhoef. Hilversum, Leiden, Rijnsaterwoude, Uithoorn, Vinke- veen, Loenen, Oud Loosdrecht, Hilversum. De laatste route ls Iets korter. J. de B. te L. Vraagt adressen van Stoomvaartmaatschappijen. Antwoord Te Rotterdam: Rott. Lloyci N.V., Veerhaven 7; Ver. Ned. Scheepvaart- Mijen, Westplein 2b: Scheepvaartvereen. Zuid. P. de Hoogweg: HollandAmerika lijn, Wilhelminakade. Te Amsterdam: Stoomvaart Mij. Neder land, Pr. Hendrikkade 108; Nederlandsche Lloyd, Heerengracht 210; HollandAfrika lijn, Binnenkant 7; Kon. Nederl. Stoom boot MIJ., Pr. Hendrikkade 108, en Kon. Paketvaart Mij., Pr. Hendrikkade 108. J. N. S. te K. Katwijk, Leiden, Utrecht, Jutphaas, Vreeswijk, Tuil, ongeveer 72 K.M. Tuil, Vreeswijk, Jutfaas, Utrecht. Maars- sen, Loenen, Abcoude. Amsterdam, Zaan dam, 64 K.M. A. Z. te V. Voorschoten, Leiden, Utrecht. Amersfoort, Voorthuizen, Garde ren. Uddelermeer, Elepeet, ongeveer 115 MM. 33

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11