BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 15 Juli 1937 Bond van Ned. Chr. Oranje verenigingen. Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst. Gemeentelijke melkverstrek- king afgewezen. Eeii vacantie op tie fiets Ned. Centr. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. Algemeene vergadering te Zaandam Te Zaandam is gisteren de algemeene ver gadering van den Bond van Ned. Chr. Oranjevereenigingen gehouden. De keus was op Zaandam gevallen ,naar aanleiding van het feit dat de plaatselijke af deeling haar zilveren jubileum vierde. Ter gelegenheid van deze gebeurtenissen zijn de leden van het hoofdbestuur en de afgevaardigden van de aangesloten ver- eenlgingen officieel op het gemeentehuis door B en W. van Zaandam ontvangen. Burgemeester in 't Veld, die voor deze ont vangst zijn vacantie had onderbroken, zelde in zijn begroetingswoord dat hij zich er over verheugde, dat de roode kleur van Zaandam den Bond niet heeft weerhouden er zijn sympathie voor Oranje te belij den. De ontvangst door een soc.-dem. bur gemeester achtte spr. een verblijdend teeken, omdat zij wijst in de richting van toenemende verdraagzaamheid. Van weerszijden zijn in de laatste jaren de scherpe puntjes er wat afge gaan, aldus spr. Bij de S.D.A.P. kwam meer begrip voor de plaats, die het huis van Oranje in het Nedcrlandsche volks leven inneemt en van de andere zijde werd deze ontwikkelingsgang gemak kelijker gemaakt, doordat niet langer de strijd tegen de soc.-dem. beweging gevoerd werd in het teeken van Oranje. De burgemeester meende te mogen aan nemen, dat wij allen deze ontwikkelings gang in de verhouding met vreugde be groeten. daar vrijheid en verdraagzaam heid niet alleen de grondpeüers van de democratie vormen, maar ook moeten wor den gezien als de groote geestelijke goede ren, door Willem den Zwijger als erfenis aan het Nederlandsche volk achtergelaten. Door verdraagzaamheid te betrachten, handelen wij dus, aldus besloot burgemees ter in 't Veld zijn toespraak, in zijn geest en handhaven wij een van de edelste Nederlandsche tradities. Voor de ontvangst en de tot den Bond gerichte woorden heeft de voorzitter, dr. Voorsteegh, ut Den Haag, hartelijk dank ^Behalve door den burgemeester was het gemeentebestuur vertegenwoordgd door de wethouders, behalve de twee soc.-dem., en den secretaris. De algemeene vergadering te Apeldoorn. Gisteren en vandaag is in ..Tivoli" te Apeldoorn de twintigste algemeene verga dering gehouden van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst, onder leiding van den heer D. de Ridder van Am sterdam. Als vorens de algemeene vergadering aanving werd het algemeen bestuur gister morgen op het gemeentehuis te Apeldoorn officieel door B. en W. ontvangen. Om 11 uur opende de voorzitter de alge meene vergadering met het doen zingen van Ps. 84 4 en 5. en het lezen van een gedeelte van Ps. 102 en gebed. Hierna hield hij de openingsrede waann hij allen hartelijk welkom heette in de schoone vergaderplaats. Spr. relaveerde de neergang van het economisch leven in de laatste jaren die ook in het ledental van den bond uitdrukking vond. Veel werk moest daarom verzet en spr. bracht hulde aan allen die in de afdeelingen leiding heb ben gegeven. Terwijl allen zich van hun zitplaatsen verhieven herdacht spr. een viertal voor aanstaande figuren die den bond door den dood in de afgeloopen twee jaar zijn ont vallen, n.l. de heeren A. Peetoom, D Wes terling en J. M. Wijnstra. allen te Amster dam en Th. Borst, voorzitter van de afd. Aalsmeer Het ledental van den bond bedroeg op 1 Jan. jl. 4532. Het aantal afdeelingen en correspondentschappen steeg van 141 op 1)51. Het ontslag vaak op groote schaal in de groote steden, deed ook het ledental -fat', den hond slinken. Dat daarom over Mrafe een winst van 120 nieuwe leden kon vfóïden gemaakt is temeer een reden tot ■^ftieuging. Spr. stond vervolgens stal bij allerlei ar beid die sedert de vorige algemeene ver gadering mocht worden verricht. Door de richtlijnen. welke de regeering gaf. is meer uhilormiteit in de loonen van het Over heidspersoneel gekomen, zij het ook dat dbaraöor dikwijls zware offers moesten (Porden gebracht. Spr. bracht hulde aan Qten vorieen minister van Wnnenlanxische zaten. Ntr. J. A. de Wilde, die er voor Waakte dat er rechte lijnen getrokken wor den. getuige diens beslissing in het geval- Zutphen. Als we zien naar Frankrijk. Spanje. Duitschland en Rusland, dan mo gen wij. aldus spr.. dankbaar zijn dat fa Nederland elkeen God in vrijhëM dienen mag naar de inspraak van zijn geweten. Met nauwgezetheid volgt de Chr. vak beweging het duurteproces. Zwaar is de strijd van hen die regelmatig van arbeid VferStoken zijn. En hoewel niet bKnd voor de Overheidszorgen weet spr. rich de tolk van allen als hij tot de Regeering zegt: maak de laatste korting van 5 ongedaan voor de winter komt. Woorden van hulde en dank bracht spr. aan de heeren J. v. d. Lecq. die 26 jaar als lid van het hoofdbestuur de organisatie diende en aan den 'oondspermingmeester. de heer P. L. v. d. Voorde die wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd heen gaat maar reeds om gezondheidsredenen zijn taak niet meer geheel doen kan. Voor al het rijkspersoneel Is hem dank verschul digd. Van bankwerker ontwikkelde de heer v. d. Vcorde zich tot '-ankier" van groot fc5wr. wekden heer v. d. Vc~ de c ".rzegencien levensavond toe. De verhouding tot het Chr. Nat. Vakver bond en het Perm. Comité van organisa ties van Chr. Overheidspersoneel is uit nemend. Spr besloot met een opwekking om voort te gaan In het besef dat de'Heere Slon ver koren heeft om daar te wonen. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Aan dat van den secr., den heer W. v. d. Have ontleenen we dat belangrijke besprekingen zijn gewijd aan het bezuini gingsplan der regeering. eveneens aan die op de pensioenen en het capitulantenstel- sel, terwij. het bestuur zijn paraatheid ontplooide op het terrein van den kinder toeslag. de pensioenwet en de medezeggen schap. Het verslag van den penningmees ter sluit in winst- en verliesrekening met f. 59.383.56 en een vermeerdering van f. 1394.53. De balans sluit met een eind cijfer van f. 204.145.96. De verslagen van secr. en pennlngm.. van de redactie van het orgaan „Onze Banier" en het bestuurs beleid worden goedgekeurd en de pen ningmeester van zijn beheer gedechar geerd. In de plaats van den. heer v. d. Voorde werd gekozen tot lid van het centraal be stuur de vrijgestelde van den bond, de heer P. Kapinga te Hillegersberg. Tot leden van het centraal bestuur wer den gekozen de heeren J. v. d. Lecq te Rot terdam en J. v. Zwijndrecht te den Helder. Op voorstel van het algemeen bestuur werden ln de statuten enkele wijzigingen aangebracht, waarbij amendementen in gediend door Hilversum, Zaandam, Sneek, Kampen, Den Haag, Groningen, Utrecht, Voorburg, Woerden en Zeist, werden ver worpen. Ook werd aangenomen een voorstel van het algemeen bestuur tot vaststelling van een gewijzigd huishoudelijk afdeelings- reglement. waarbij een amendement Al melo werd verworpen en aan een amen dement-Driebergen, Rljsenburg en Doorn gedeeltelijk werd tegemoet gekomen. Naar aanleiding van een voorstel-Aals- meer dat de bond met Ingang van 1 Jan. 1938 zich collectief aansluite bij het T. B. C. fonds „Draagt elkanders lasten" van het Chr. Nat. Vakverbond, wees het algemeen bestuur er op dat de bond ls aangesloten bij dit fonds maar dat aansluiting van alle bondsleden als persoonlijk deelnemer de contributie zou doen verhoogen met 2 cent per lid en per weck, waarom het toege zegde te zunen zoeken naar een minder bezwaarlijke oplossing die aan het congres- 1930 zal worden voorgelegd, waarmede de afd. accoord ging. Een amendement- Amsterdam op het voorstel-Aalsmeer werd verworpen. Een voorstel-Woerden om een bondslied in gebruik te nemen werd verworpen, In de slotzitting van heden viel aan den scheidenden bondspennlngmeester, den heer P. L. v. d. Voorde, die om zijn gezond heidstoestand den eersten dag niet aan wezig kon zijn, een hartelijke huldiging ten deel. Ds. P. visser, Ned. Herv. predikant te Apeldoorn sprak een opwekkend woord, waarna de vergadering na de gebruikelijke plichtplegingen uiteen ging. De vergadering wend bijgewoond door wethouder J. G. Menstng, namens het ge meentebestuur van Apeldoorn en J. Schip per van Utrecht, nainens het Chr. Nat Vakverbond. De voorzitter opende de bijeenkomst met het doen zingen van Ps. 89 7 en 8, het lezen van Lucas 12 13—31 en gebed, waarna hij een openingswoord sprak. Daarin heette hij allen welkom, Inzon derheid de afgevaardigden van den Chr. Middenstandsbond, den R.-Kath. Bakkers- bond en de Ned. Bakkerijstichting. Terwijl allen zich van hun zitplaatsen verhieven herdacht de voorzitter met een enkel woord het overleden lid van het hoofdbestuur, wijlen den heer T. Alblas te Scheveningen en den voorzitter van de afd. Zwolle, wijlen den heer G. Kamphuis. Spr. wees er op. dat de vooruitzichten economisch gebied iets gunstiger zijn. Ook heeft de jongste stembus de doorwerking van verkeerde beginselen tegengehouden. In de bakkerij is de toestand op vele plaat sen echter nog zeer slecht, wat mede ver oorzaakt wordt door de vele heffingen op de grondstoffen en de baten, die uit oliën en vetten getrokken wordt. Ook de omzet belasting, welke bedoeld was als een con sulenten-belasting is practisch een be drijfsbelasting geworden. Met vreugde memoreerde spr. het ge staag stijgend ledental van den bond. Toch staan velen, die principieel bij den bond behooren nog van verre. Daarin moge spoedig verandering komen. Spr. wees er ook op, dat de Onderne- mersovereenkomst voor Amsterdam en Rotterdam door den minister is afgewezen, omdat de mintmumpijs niet kon worden geaccepteerd. Een nieuw ontwerp zonder dezen prijs ls daarop ln Febr. jl. weer in gediend en wacht op de goedkeuring van minister Steenberghe. Moge deze goedkeu ring spoedig afkomen! Spr. besloot zijn openingswoord met een opwekking tot heilige onbezorgdheid en tot het zoeken van het koninkrijk Gods en Zijn gerechtigheid ook n>or het leven van den arbeid. Namens de afd. Hilversum riep de voor zitter, de heer A. C. Deenik, hierna de algemeene vergadering een welkom toe. Vervolgens kwamen de jaarverslagen aan de orde. Aan dat van den secretaris, den heer K. Kolstein van Bilthoven, ontleenen we dat ln 1936 nieuwe afdeelingen werden opge richt te Tietjerksteradeel, Alkmaar, Spijk, Arnhem, het Westland en Ulrum. Ook werd opgericht het gewest Overijsel-Gelderland, waarmede het aantal gewesten steeg tot 4. Het hoofdbestuur benoemde Inzake het vakonderwijs een permanente commissie. Het orgaan van den bond „De Chr. Bak kerspatroon" zag elke week het licht. Van het bondsbureau gingen 6402 stukken uit, terwijl er 3725 inkwamen. In het hoofdbe stuur. dat zesmaal bijeenkwam, vond geen mutatie plaats. Het verslag werd goedgekeurd, evenals dat van den penningmeester, den heer J. Vink van Harmeien, die van zijn beheer werd gedechargeerd. De begrooting voor 1938 werd vervolgens vastgesteld en de contributie opnieuw be paald op f. 6. Het altredend lid van het hoofdbestuur, de heer J. Bakker te Groningen, werd her kozen. Hierna deed de administrateur van de stichting „Onderlinge Hulp", de heer D. J. Gritter, van Kampen, enkele mededee- lingen over deze stichting. Geen dringende uitgaaf van openbaar belang. Bij K.B. is ongegrond verklaard het be roep van den gemeenteraad van Rotterdam tegen het besluit van Ged. staten van Zuid-Holland van 23 Februari j.l„ waarbij goedkeuring is onthouden aan het raads besluit van 12 November 1936 tot wijziging van de gemeentebegrooting voor 1936. Deze wijziging trof de voorgenomen be steding van een bedrag van f. 1000 zijnde een gedeelte van de kosten van een ge durende 40 weken te nemen proef met ver strekking aan circa 6600 schoolkinderen van ander halven liter melk per week (welke kosten netto voor genoemd tijdvak voor de gemeente waren te stellen op f. 8250). Daar tegenover zou de post van onvoorziene uit gaven met f 1000 worden verlaagd. Ged. Staten hadden hun goedkeuring aan dit raadsbesluit onthouden omdat zij van oordeel waren dat waar het gemeentebe stuur van Rotterdam er ondanks raming van het maximale bedrag der extra bij drage uit het werkloosheldssubsidlefonds in de kosten van steunverleening en werk verschaffing aan werkloozen en dan een zeer aanzienlijk bedrag wegens belasting- bijdrage uit dat fonds, niet in is geslaagd den gewonen dienst van de gemeentebe grooting reëel sluitend te maken, de toe stand der gemeenteflnanclën slechte het doen van dringende uitgaven gedoogt, waartoe h.l. de onderhavige niet ls te rekenen. De Kroon heeft zich bli het oordeel van Ged. Staten aangesloten en acht bij deze melkverstrekking niet een openbaar belang van zoodanige be teekenis betrokken, dat daardoor deze uitgave voor de gemeente Rotterdam zou zijn gerechtvaardigd. BOND VAN CHR. BAKKERSPATROONS IN NEDERLAND. De algemeene vergadering. Heden is te Hilversum in „Hof van Hol land" de algemeene vergadering gehouden van den Bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland, onder leiding van den heer J. Bakker van Groningen. Aan de algemeene vergadering is ook nu weer een wedstrijd verbonden, waaraan tal van bakkerspatroons hebben deelgenomen. Er waren ook prijzen aan verbanden, die pet. nog gisteravond op de begrootingssamenkomst werden uitgereikt aan de winnaars. Gisteravond maakten de deelnemers een autotocht door het Gooi en een boottocht op de Loosdrechtsche Plassen, waarna eenige oogenblikken werd verpoosd in hotel „De Piasmolen". Een en ander werd aan geboden door de Vereeniging van Meel fabrikanten te 's-Gravenhage. Om 9 uur ving in Hilversum een begroe tingssamenkomst aan. aangeboden door de ontvangende afdeeling. Ds tentoonstelling, die aan de jaarver- gadsrlng verbonden was. was beide dagen geopend en mocht zich in een druk bezoek verheugen. Om halftien ving hedenmorgen de alge meene vergadering aan. Dan Purol meenemen! Dit voorkomt, ver zacht en geneest doorzitten en zonnebrand. Doos 30 ct. 4553 (Ingez. Med.) ONDERAARDSCHE GANGEN TE GOUDA? Het bericht over de voorstellen om ln de toekomst opgravingen te laten geschieden op de plaats, waar men vermoedt, dat de casematten en onderaardsche gangen van het Slot op de Punt te Gouda zouden loo- pen, heeit nogal indruk gemaakt bij per sonen, die begaafd meenen te zijn met de kunst van het loopen met de wichelroede. Eergistermiddag meldde zich bij den heer Van Schelven een heer, die meende iets van het onderaardsche raadsel door middel van de wichelroede te kunnen op lossen. Deze heer faalde echter geheel en ging onverrichterzake heen. Eergisteravond echter meldde rich mevr. Sprokkelhorst uit Zeist, aldus het ..Hbld Deze dame had eveneens van de plannen vernomen van het onderzoek en wilde ge heel uit belangstelling voor het geval haar krachten eens beproeven met de wichel roede. Zonder eenige aarzeling wist ze het verloop van de gang aan te toonen, tevens met vermelding van de diepte, waarop men haar vinden kan, zoowel als de hoogte en breedte der gang zelf. Ook plaatselijke in stortingen werden door haar aangegeven. Deze laatste waren controleerbare punten, waaruit duidelijk viel waar te nemen, dat de opmerkingen van mevr. S. juist waren, wat betreft het aangeven van het verloop der gang. Ze vond de plaats, waar de gang op 8 M. diepte onder den beganen grond den weg verliet en onder den IJssel ver dween. Tevens werd een nevengang, die slechte l'/t M. breed was en een directe toegang moet zijn geweest tot het hoofd gebouw vgn het Slot door haar aangewe zen. De breede hoofdgang. die onder den IJssel doorloopt, vond ze in een rechte lijn terug in het Houtmansplantsoen. Van dat punt uit werden nog eenige andere gangen gevonden, nl. een naar de richting Vijver- straat. Deze laatste gang zou volgens haar zoo goed als geheel rijn ingestort. Verder vond ze een gang richting stoomgemaal. Een en ander had de belangstelling van een kleinen kring personen, onder wie eenige leden van de Museum-Commissie. Door de volle medewerking van de familie Van Schelven was dit onverwachte en merkwaardige onderzoek ten slotte moge lijk. AUTOMATISCH WERKEND NOODLUIK VOOR TE WATER GERAAKTE AUTO'S op last van den hoofdcommissaris van po litie hadden de demonstranten de proef in zooverre gewijzigd, dat slechts een pop. zij het ook een van meer Jan levensgrootte, de eenige inzittende zou rijp hetgeen in- tussehen des te beter kon staven, dot het nocdlulk zich werkelijk automatisch zou openen. Aldus geschiedde. De auto. een van res pectabelen leeftijd, werd met flinke snel heid waterwaarts gereden, de bestuurder sprong er tijdig af en onder een hoeratje van de tallooze omstanders opende zich 't in het autodak gemonteerde noodluik, ter wijl de rubberpop naar de oppervlakte kwam drijven. Drie „redders" sprongen on middellijk te water en hadden in den kortst mogelijken tijd den pseudo-drenkeling op het drijvende noodluik gelegd, dat dub belwandig uit licht metaal is gecoiutrueerd en waaraan 4 4 5 personen zich drijvende kunnen houden. Zonder moeite waren de redders met hqn pop spoedig weer op het droge gekomen. Wat de werking van het nocdluik-Bos- man betreft, deze berust op een aantal in casu 4 vlotters en waterdrukschake laars, die langs electrischen weg het luik vrij geven. Als reserve is een handle aan gebracht. waardoor eveneens het noodluik kan worden afgeworpen. De schakelaars werken r,ok„ wanneer de auto een kante ling van 90 graden maakt, onverschillig of deze in het water dan wel op het droge geschiedt. Voor autobussen kan het noodluik zoo groot worden geconstrueerd, dat tiental len passagiers zich daaraan drijvende kun nen houden, terwijl bewusteloos geraakte drenkelingen daarop kunnen worden neer gelegd in afwachting van de verdere red ding. Eenige autoriteiten en vertegenwoordi gers van K. N. A. C.. A. N. W. B. en B. B. N. besturen woonden de Interessante proef bi] ILK. EMIGRATIEVEREENIGÏNG. Een geslaagde demonstratie. In de practijk is helaas meermalen ge bleken, dat menschen, zich bevindenden in een te water geraakte auto. om het leven kwamen, doordat rij er niet in slaagden, het portier te openen. Uit dat oogpunt be zien was de demonstratie, welke gister avond in het kanaal aan de Badhuiskade te Scheveningen werd gehouden met een auto. waarin een automatisch werkend noodluik, systeem Bosman, was gemon teerd, van groote beteekenis. Lr bestond voor deze demonstratie, welke met mede werking van de K.N A.C. en onder politie toezicht geschiedde, bijzonder veel belang stelling. In dichte rijen had men zich langs dt walkanten geschaard en ook op diverse schuiten en in roeibootjes en kano's waren toeschouwers aanwezig. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat eenige personen in de auto mede te water zouden rijden, doch De jaarvergadering te Nijmegen gehouden. De Nederlandsche Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculoce heeft gis teren ln het Concertgebouw te Nijmegen haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, dr. J. D. Hefting, deelde in zijn openingswoord mede, dat wederom de sterfte aan tuberculose ln ons land ge daald is. Staande herdacht de vergadering ver volgens het heengaan van twee verdienste lijke leden, die door den dood werden weg gerukt van hun werk, dr. Swljghuysen Rei gersberg en dr. M. Rutgers. Het werk der N.C.V. stemt tot dankbaar heid, zoo vervolgde dr. Hefting, doch voortdurend moeten wij onze aandacht blijven wijden aan een zwak punt en dat ls de moeilijkheid om het noodlge geld be schikbaar te hebben voor de doelmatige verpleging der t.bjc.-lijders. Spr. memo reerde met dankbaarheid den ondervonden materieelen steun oa. in den vorm van de schenking van vijfduizend gulden door de fa. Albert Heyn bij gelegenheid van haar jubileum. Op mltta/fcief van de N.C.V. kwam na den dood van H.M. de Koningin Moeder in 1934 een comité tot stand om Haar nagedachtenis door het Nederland sche volk blijvend te doen eeren door de stichtig van een nationaal monument te Harer eere Dit fonds is einde 1936 in wer king gesteld, ofschoon ruim driehonderd gemeenten, waaronder meerdere grootere, nog in gebreke bleven, daartoe een inzame ling te houden. De aandacht blijve hierop gevestigd. De commissie voor arbeidstherapie en nazorg ingesteld door onze vereeniging, werd geïnstalleerd op het bureau Riouw- straat Den Haag en ls met haar werkzaam heden begonnen. Over tastbare resultaten kunnen nog geen mededeelingen gedaan worden. Prof. dr. W. Nolen, sinds jaren advisee rend lid van den internationalen raad tegen t.bc., heeft met het oog op zijn leeftijd als zoodanig ontslag genomen. In zijn plaats werd aangewezen dr. Bronk- horst, geneesheer-directeur van „Berg en Bosch" te Bilthoven. De studie-commissie bleef in voortdu rende actie. Voor het eerst werden dit jaar de Emma- bloempjes in Nederland vervaardigd in de nazorg-werkplaatsen te Enschedé. Het af geloopen jaar stemt tot tevredenheid. Dr. J. B. C. Persenaire begroette de con gressisten namens de afdeeling Nijmepen. Het drie-en-dertigste jaarverslag werd goedgekeurd evenals de rekening en ver antwoording door den secretaris-penning- meester. dr. J. B. F. van Gils. De begroo ting 1937, alsmede de rekening en verant woording van het pensioenfonds voor amb tenaren en beambten der vereeniging, over 1936, werden goedgekeurd. Besloten werd uit de geldmiddelen van 1936 een bedrag in het verplecgfonds te storten, even groot als tot heden geschied was. Tot lid van het bestuur werd met alg. stemmen gekozen mr. Slingenberg. Door de vereenigingen .Herwonnen Le venskracht", .Draagt Elkanders Lasten", en het Tuberculosebestrljdingsfond6 van 't N.C.V., was de wenschelijkheid uitgespro ken, dat voor deze vereenigingen gezamen lijk twee plaatsen in het bestuur beschik baar zouden worden gesteld. Het bestuur was uitgenoodigd daartoe desbetreffende voorstellen te doen. Het bestuur stelde nu voor een commissie te benoemen, die een ontwerp statuten-wijzi ging zou maken, waarbij de mogelijkheid wordt geopend het bovenstaande voorstel te verwezenlijken. De tegenwoordige statuten staan dit niet toe. Aldus werd besloten. Dr. L. Heyermans uit Amsterdam vroeg bij de rondvraag of er geen maatregelen overwogen konden worden, om een einde te maken aan de concurrentie tusschen de verschillende sanatoria. Het bestuur zegde zulks toe. Na een gemeenschappelijken koffie maaltijd bezochten de congressisten het paedologisch Instituut en de orthopaedi- sche inrichtingen in het Hengstdal. Vergadering te 's-Gravenhage. In hotel „Wittebrug" te 's-Gravenhagè is gistermiddag een vergadering gehouden van de R.K. emigratie-vereenlglng. welke onder leiding stond van den voorzitter de zer vereeniging, mr. H. van Haastert. De voorzitter maakte in de eerste plaats enkele opmerkingen over de werkloosheid in ons land en kwam tot de conclusie, dat ongeveer 250 a 300.000 personen nooit meer werk zullen vinden. Nu door de afsnijding van onzen export de gelegenheid tot het presleeren van arbeid voor het buitenland zoo sterk verminderd is en wellicht nog ver der zal verminderen, moet allereerst ge tracht worden steeds meer nationalen ar beid binnen de grenzen van ons eigen land productief te maken. Niemand echter zal durven beweren, dat deze middelen vol doende zijn. Nu uitvoer van arbeid (in den vorm van exportproducten) niet meer in voldoende mate mogelijk is. moet een uit tocht van overtollige arbeidskrachten wel als onvermijdelijk beschouwd worden. Nu meene men vooral niet, dat onze R.K. emigratievereen. de emigratie als een goed ding op zichzelf toejuicht WIJ beschou wen haar als een noodzakelijk kwaad, maar evenzeer noodzakelijk als het een kwaad is. Indien we dan de emigratie als zoodanig zien. moeten we alles in het werk stellen: to make the best of It. En wij maken er van wat er van te maken is als wij twee dingen doen: 1. zorgen, dat er geëmi greerd kan worden en 2.: zorgen, dat de emigranten een behoorlijke beschermflng genieten. Tenslotte besprak de heer van Haastert de verschillende emflgratiegc- bieden. ACTIE TEGEN DE FUSTHUUR. De navolgende vereenigingen van fruit handelaren: Bond van Ned. grossiers in versche zuidvruchten: Nieuwe zuidvruchten bond: Ned. bond van grossier: Bond van kleinhandelaren ln Nederland; Ned. R.K. bond van kleinhandelaren en Chr. Ver. van kleinhandelaren, hebben destijds een comité gevormd om in gezamenlijk overleg maat regelen te kunnen nemen tegen die Neder landsche fruitveilingen, die naar het oor dcel van den handel een te hooge huur voor het gebruik der emballage in rekening brengen. Sinds rijrl oprichting heeft 't co mité met ter zake bevoegde organisaties besprekingen gevoerd en correspondentie gewisseld. In een thans gehouden bijeenkomst van het comité is bij de behandeling van de reeds verrichte werkzaamheden verslag uit gebracht van een vergadering, onder lei ding van den voorzitter van het Centraal bureau van de veilingen, den heer F. V. Valstar, gehouden, waar met het comité de provinciale commissie van de veilingen in Gelderland, Utrecht en Overijsel aanwezig was. Een in deze bespreking genomen be sluit is voor de Prov. Comm. aanleiding ge weest haar aangesloten veilingen met klem aan te raden de tarieven voor fust- huur te verlagen en niet hooger te stellen dan 8 ets. voor de fruitldst en 4 ets. voor de kwartbushel, een voorstel, dat door den handel bij wijze van overgang aanvaard is In het gebied der Prov. Comm. zijn op het oogenblik de vorengenoemde tarieven op de meeste veilingen resp. 10 en 5 ct., met enkele afwijkingen naar boven en naar be neden. VEREENIGING VAN LEIDERS VAN OPEN BARE DIENSTEN EN INSTELLINGEN VOOR MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON In aansluiting op het verslag der gisteren te Arnhem gehouden algemeene vergade ring van de vereeniging van leiders van openbare diensten en instellingen voor maatschappelijk hulpbetoon kan nog wor den medegedeeld, dat de vergadering werd bijgewoond door en heer Brouwer, namens en minister van sociale zaken en den heer Geel. namens den minister van blnnen- landsche zaken. Bi) de bestuursverkiezing werden de vol gende periodiek aftredende bestuursleden herkozen: de heeren C. Alessle (Gronin gen). H. Klijnsma (Friesland), H. Wisman (Utrecht), M. F. Vlsslnga cDrente), S. A. Ie Haen(Limburg) en B. J. M. Lautensla- ger (N. Brabant). Als bestuurslid voor de provincie Over ijsel werd de heer Prikker uit Steenwij k gekozen. Alls resultaat van de besprekingen over de praeadvtezen van den heer A. N. van Mill, adj. directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotterdam en mr. P van Driel. commies bil den gemeentelijken dienst voor M. H. te Haarlem over alge meene richtlijnen voor de vaststelling van het verhaal op alimentatieplichtigen Verd besloten contact te dezen opzichte te zoe ken met de Ned juristen vereeniging en de Ned. vereeniging voor armenzorg en lief dadigheid. Als plaats voor de volgende jaarvergade ring werd Zwolle gekozen. DE „HERTOG HENDRIK" TE BORDEAUX. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is eergisteren van Funchal te Bordeaux aangekomen. Ter eere der Nederlandsche gasten zullen ver schillende ontvangsten gehouden worden. De oorlogsbodem vertrekt 19 Juli. VERSPREIDE BERICHTEN. Het Institut Technique supérieur te Fribourg (Zw.) heeft in de sectie der kunst- industrieën benoemd tot professor honoris causa den heer C J. A Begeer, directeur- generaal der Koninklijke Nederlandsche Edelmetaal Bedrijven te Voorschoten. Bij Kon. besluit is de secretaris-gene raal van het departement van financiën, jhr. mr. A. M. C. van Asch van Wijck, tij delijk aangewezen voor de waarneming van het ambt van secretaris-generaal van het. •'erart.smcnt van pi^-vi^-p pnkrn. De Fransche grzarr baronesse De Vitrolles hielden gistermiddag te Den Haag receptie ter gelegenheid van den 14en Juli. den Franschen Nationalen Feestdag. Deze receptie was zeer druk bezocht. 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10