Jaarlijksch evenementBoekenbeurs Buitenland YAN HEDEN STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS 1937 No 23711] 78ste Jaargang WOENSDAG 14 JULI DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen LEIDSCH m DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 35"ets,"per regel -voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10tCts. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden C.2.3S per week .'rfT.*:. f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -t- 1 portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mn<L) Onder voorzitterschap van den wethou der voor Sociale Zaken, den heer J. J. van Stralen de burgemeester was verhinderd hielden werk- en algemeen comité der Meer Werk Actie gisteravond in een der zalen van de Stadsgehoorzaal een gecom bineerde vergadering. De voorzitter van het werk-comité, de heer H. M. Simonis, heeft in deze verga dering verslag uitgebracht van de tot dus verre verrichte werkzaamheden, waarin hij met dankbaarheid gewaagde van de groote mate van medewerking, welke van de zijde van het gemeente-bestuur wordt onder vonden. Het comité, aldus spr.. is dankbaar voor hetgeen reeds werd bereikt, doch allerminst voldaan. Gezien de zeer belangrijke plannen, welke in voorbereiding, doch waarover publicatie praematuur zou zijn, kan gerust getuigd worden, dat wij nog slechts aan het begin der actie staan. Het ligt verder in het voornemen om op een druk punt in de stad binnenkort een aantrekkelijken blikvanger op te richten, teneinde de aandacht van het publiek bij vernieuwing en, zoo mogelijk, bij voortdu ring op de Meer Werk Actie te vestigen c.q. gevestigd te houden. Uit de gevoerde discussies bleek, dat men zich over het algemeen wel kon ver- eenigen met de tot nu toe gevolgde ge dragslijn. De wensch werd evenwel uitge sproken voor een inniger daadwerkelijke samenwerking tusschen werk- en algemeen comité. Het saldo der aan onderhoudswerken in het kader der M.W.A. bestede gel den. waarvan bij den secretaris, mr. N. J. Rowaan ten Gemeentchuize aangifte werd gedaan, is thans gestegen tot f. 101.400. Meisje doodgereden. Het kind stak plotseling den rijweg over. Eenmaal per jaar wordt de handelsgeest vaardig over de leerlingen der middelbare scholen, n.l. wanneer de overgangsexamens achter den rug zijn en de boeken van het afgeloopen leerjaar moeten worden over gedaan en die van het komende dienen te werden aangeschaft. Een dergelijke boe kenbeurs kenmerkt zich altijd, zooals trou wens wel uit de gezichten op de foto blijkt, door een groote mate van opgewektheid, want in het algemeen behooren de bezoe kers bijna uitsluitend tot de gelukkigen die naar een hoogere klasse werden be vorderd. De stemming is overigens ook in beurs- technisch opzicht buitengewoon levendig, aangezien de vraag doorgaans het aan bod aanmerkelijk overtreft. Onze foto werd hedenmorgen genomen voor het gebouw der Gem. H.B.S. aan de Burggravenlaan, waar de leermiddelen „in een open hoek" werden verhandeld. De jongelui, die met goed gevolg het eindexamen aflegden, tre den als groothandelaars op en hebben vaak heele koffers noodig om den aanvoer te verwerken. BINNENLAND. Vergadering van den Nederlandschen Bios coopbond (Binnenland, 3de Blad"). Cyaangas ontijdig ontsnapt te Den Haag; twee personen bedwelmd. (Gemengd, 3de Blad) Ket contingent Indische padvinders te Rotterdam aangekomen (Laatste Berichten, 1ste Blad) Het N.V.V. vraagt duurtetoeslag op de steunuitkeeringen. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Dc vraag oorlog of vrede in het Verre Oosten nog niet beslist (lste Blad). Dc Engelsche voorstellen inzake Spanje gereed (lste Blad). Wederom een reeks diplomatieke bespre kingen (Buitenland, lste Blad). De hoop Amelia Earhart is vinden is op gegeven. De aviatrice is als verloren te beschouwen (Luchtvaart, 3de Blad). De Russische vliegers hebben den tocht Moskou-Californië volbracht. Zij heb ben het record over den langen afstand gebroken (Luchtvaart, 3de en le Blad). Het einde van het Fransche socialisten- congres (Buitenland, lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De Meer-Werk-Actie. De f. 100.000.overschreden. Foto Van Vliet. EERSTE BLAD Op den Hooge Rijndijk, nabij de grens der gèmeente Zoeterwoude is gisteravond omstreeks 7 uur een droevig ongeval ge schied. waarbij een zevenjarig meisje op tragische wijze het leven verloor. Op ge noemd tijdstip stak vlak bij de ouderlijke woning de 7-jarige L. J. den rijweg over zonder acht te slaan op het naderend ver keer. Op hetzelfde oogenblik kwam uit de richting Utrecht met matige snelheid een personenauto aanrijden, waarvan de be stuurder. de 19-jarige A. L. M. alhier een aanrijding niet meer kon voorkomen. Het kind kwam onder de wielen terecht en werd zeer ernstig gewond. Vermoedelijk kreeg zij een schedelbasisfractuur. In den afgeloopen nacht is het meisje aan de bekomen verwondingen overleden. Voor de ouders, wier eenig kind zij was, een zwaar verlies. Voor zoover uit het onderzoek is geble ken treft den autobestuurder geen schuld. ORGELBESPELING HOOGLANDSCHE KERK. Ter nagedachtenis aan den orgelist Jan Zwart. In plaats van het aangekondigde pro gramma zal de heer Feike Asma heden avond in de Hooglandsche Kerk een pro gramma uitvoeren van sombere muziek ter .nagedachtenis aan zijn leermeester Jan Zwart (overleden 13 Juli 1937). Dit programma, dat hoofdzakelijk zal bestaan uit werken van den overleden meester zal verder no gbevatten de „Doo- denmarsch en Engelenzang" van Guilmant, benevens diens „Weeklacht". CHR. KWEEKSCHOOL. De eindexamens. C-eëxamineerd zes candidaten. Geslaagd t'.e heeren A. H. Kruit (Leiden), L. Noor- duin (Leiden), A. van Noort (Benthuizen), J. Ravensbergen Nieuwkoop i. G. van der Schinkel (Abbenes) en B. Star (Oegst- grest). Afgewezen geen. ONTSPANNINGSVEREEN. V.O.A. Morgen houdt bovengenoemde vereeni- ging voor haar leden een vischweastrijd met bootjes. Er wordt 2x1 uur gevischt, om 't gewicht. Vertrek 5,15 uur vanaf de Driegatenbrug dl de Zijl. De prijsuitreiking heeft des avonds plaats om 7 uur ten huize van W. v. Loeff, Genestetstraat 79. GEREF. GEMEENTE. De kerkeraad der Geref. Gemeente hier ter stede heeft in de vacature ontstaan door het vertrek van ds. W. C. Lamain naar Rotterdam-Zuid thans beroepen ds. P. aankoop te-'s-Gravenhage. ZILVEREN JUBILEUM. Als drukker bij het „Leidsch Dagblad". Morgen zal het 25 jaar geleden zijn. dat een van de medewerkers in ons bedrijf, de heer N. Hoogkamer, zijn loopbaan bij het „Leidsch Dagblad" aanving. Na eerst eenigen tijd als leerling-druk ker werkzaam te zijn geweest, werd hij aangesteld als rotatiedrukker, als hoedanig hij nog dagelijks zijn arbeid verricht. Waren in vroeger jaren de beide acht- zijdige rotatiepersen mede aan zijn zorgen toevertrouwd, na de algeheele reorgani satie en moderniseering van ons bedrijf in 1927. werd hij mede belast met het onder houd en de bediening van de nieuwe 32- zijdige rotatiepers. En zij, die onze drukkerij wel eens be zochten. kunnen getuigen op welk een voortreffelijke wijze hij zich van die on derhoudsplicht kwijt, want alle stangen, krukassen en wielen glimmen den bezoeker tegen Van veel grootere beteekenis voor den jubilaris is echter de waardeering, welke hij geniet van de zijde van zijn superieuren die hem hebben leeren kennen als een bekwaam en uiterst gewillig werker, die zijn vak uitnemend verstaat. Ook bij zijn collega's staat „Nico", zooals hij algemeen wordt genoemd, in hoog aan zien. Dat hij nog zeer vele nummers van ons Blad ten doop moge houden, is de welge meende wensch van al zijn dagelijksche medewerkers! H.B.S. VOOR MEISJES MET 5- EN 6-JARIGEN CURSUS. De overgangsexamens. Toegelaten tot de 2de klasse: I. Boasson, R Cleveringa. J. A. Cupedo, Y. B. de Groot, E. P. de Haas. A. G. Homan. C. Hopman, A. J. Jonkers. D. Kieviet de Jonge, H. A H. Molenaar, M. J. Nauta. A. M. Renaud, J. C. Renssen, S. W. van de San de Bakhuy- zen. E. A. Schilt; A. van der Valk. S. H. Vogelaar. L. S. van de Vijver, C. Bleuzé. F. W. Boschma. P. C. de Bruyn. L. M. ten Cate Brouwer. M. van Cranenburgh. P. C. van der Graaf, M. F. de Gunst. J. A. Hok- keling, T. M. Hooymans, G. J. van Ingen Schcnau, E. A. de Koning, J. M. Lammens, G. van Leeuwen, C. V. Meulemans, J. M. T. de Nes, L. E. van der Plas, W. J1 M. Rückert, D. T. Schellekens, B. M. Siemens, D. E. Smit, G. S. Spiecker, M. Taconis, A. Woldringh van der Hoop, C. A. Fuhri Snethlage. M. H. Fuhri Snethlage, H. J. Abbinga, S. I. H. Bentfort van Valkenburg, J. J. Blokhuis, D. Bosse, Y. Buising, C. Coenraads Nederveen, C. C. Houtermans, E. Kabel, C. van der Kloot, M. W. de Koning D. H. M. van Leeuwen, G. H. Paauw, M. Prins, D. Rientsma, J. M. Ie Roux, J. J. Simmermans. Afgewezen 17. Toegelaten tot de 3de klasse: P. A. van Aggelen Y. M. Berghegge, C, H. Bonsel, A. E. Boschma, M. Brinks, M. J. Bungenberg de Jong, N. Dekker, M. van Drlel, C. Grommé. L. A. C. Hooymans. M. C. Hout kamp, J. A Huysman, H. E. C. M. van Kimmenaede, Y. S. Kuyper, M. M. Maar- tense, J. F. de Moed, H. A. A. J. Morsch, C. C. Naeff, C. C. Nord Thomson, E. A. M. Olivier, C. M. Polak. H. J. Roodenburg Ver- maat, M. L. de Ruiter, E. G. Sandberg, M. Scheer, J. M. Schollaardt M. M. Smalt. W. Zwart. H. de Boer. W. G. Bos. G. Bütting- hausen voorw.. E. Denzier voorw., K. Dub beldam. J. C. E. Harteveld. E. C. Jager, M. E. A. Kern. M. L. Kieviet. W. L. Maarschalk, M. J. Munk, C. E. Noorduyn, C. H. L. Nuyt, E. A. Philippo. H. C. Ponsen, T. Punt, M. C. Reysenbach de Haan, C. P. van de Sandt, E. Schaly, B. Schippers, C. E. Schippers, A. P. Schotema, A. A M. Schrandt, C. M M. Woudstra, T. C. A Woudstra Afge wezen 12. Toegelaten tot de 4de klasse A: A. J. Auer, W. F. Boele, H. P. Böthlingk, M. E. Boon, L. Briejèr, E. H. W. van der Brink, C. T. M. Brouwers. J. E. Brummel, L. J. Dorreman, W Driehuizen. M .Eldering, E. Fazekas. M. H A. de Gooyer, A. G. E ten Hagen. B. van Heel. E. Heeroma, E. M. Hokkeling, E. L. Kattenbusch, G. van der Kloot. B. J. Klijweg, J. Kohier, J. B, de Koning, D. C. Kuenen, J. J. v. Leeuwen, A. M. van der Meulen, M. G. Moerkerken van der Meulen. M. C. van de Sande Bak- huyzen, H. E. Schwencke. M. W. Versteeg, A. J. Wassenaar, H. T. F Focken Kremer. Afgewezen: 2. Toegelaten tot de 4de klasse B: N. C. Ballego, J. S. Brands. E. Brandt, C. Brou wer, A. Cosijn. A. C. Feikema, M. C. van Hoek, J. A. J Hooymans, G. J. Jansen, C. W. J. Louwerse. M. G. J. Manders, E. van der Meij. J. A. Oudenhal. L. Sieverts, L. C. Siddré, M. J. U. van Straaten, A. J. Ver schoor. B. L. Vlietstra. Afgewezen: 3. Toegelaten tot de 5de klasse A: C. de Bruyn. J. C. Dekker. B. M. Elout, G. M. Franken. H. van Gelder, C. M. Huyts, J. A. Hyner, M. E. de Jong, J. R. Josselin de Jong, M. T. Keuls, J. C. M. Mulders. W. Nieuwkerk. A. T. Slothouwer. E. M. L. Stof fels, I. H. Volbers. G. A. Wilmink, M. C. E. Fortgens. W. Gaykema, E. W. C. van Haar- 'em. S. P. I. Hoogeveen, C. H. Krantz, J. J. W. van Leeuwen. B. Y. Meijer. M. C. Mulder, J. C. van Pernis, G. F. Siemens. J. Tendeloo. M. A. T. Veltman, P. v. Weizen M. E. Wensinck, W. Wiggers. Afgewezen: 8. Toegelaten tot de 5de klasse B: P. J. Bosselaar, W. A. Bouman, D. A. Bueno, T. W. Buising, M. C. Denninghoff Stelling, M. M. Kluytmans, W. C. J. Manders. J. M. Nauta, F. H. M. M. Pierrot, E. Plaat, M. G. Prins, J. A. Schipper, W. J. Somerwil, L. S. van der Veen. Afgewezen: 1. Toegelaten tot de 6de klasse: A. H. van Beest. H. I. Brouwer. E. H. de Bruyn, J. Dekker, H. C. Gunning. A. C. J. M. van Hamersveld, B. D. de Jong. E. G. M. Keesom, J. A. C. Koert! H. W. Krispijn, C. H. H. Nagel. C. Nijholt. D. T. F. M. Savel- koul, M. Seret. G. M. Thoënes. M. Vos. Afgewezen: 1. Verder zijn nog toegelaten tot de le kl.: A. H. D. Begeer, A. Albers, A. J. Bok, R. P. Gelijns, V. M. James, J. M. Magito, M. C. Minnee, M. T. C. Plouvier, E. W. Schoitz, D. I. van Someren. Tot de 2e klasse: J. C. van Leeuwen, C. Gunning, Tot de 3e klasse: A. Bakhuizen v. d. Brink, M. C. B. van Cittert, W. J. Harts, A. Kraemer. E. E. G. Velthuys, L. A. Ripping. Tot de 4e klasse: S. Strumphler. R. K. HOOGERE BURGERSCHOOL. De overgangsexamens. Bevorderd van klas 4 naar 5: B v. d. BoschQuant, W. de Haas, W. van Kam pen, B. Kuilenberg, G. Matze. C. Nyman, ïl. Pastoor. Til. Scholte. S. Urlus, G. Weer- uenburg. P. van Vianen. Herexamen 4. Niet bevorderd 10. Bevorderd van klas 3 naar 4: A. den Boer, P. Daniels, K. Geitenbeek, G. Gus- senhoven, K. Hienkens. P. v. Leeuwen. A. Mank, A. v. Noort, A. Peerdeman, A. Ver- sney. J. Walter. W. Zeegers, A. Beyersber- gen, T. Cuppen, H. Dieben, L Duym, H. Fil- bry, L. Groenendijk, Pil. Hendriks, N. Knij- nenburg, W. Lexmond. W. Niekerk, B. Pley. J. Pollmann, K. V. D. Putten, J. Scholte. A. Verkade. J. Waasdorp. G. v. Went, A. Zwartelé. Herexamen 3. Niet bevorderd 8. Bevorderd van klas 2 naar 3: W. Doc- ven, H. de Haas. B. Hendriks, P. Hiep, W. Jongmans, A. Korenhoff, E. Martinot. W. Onneweer, P. Schoitz, L. van Sonderen. J. Versteeg. P. Blaauwhof, J. Deprez, C. de Grood, C. Huibers, E. Jansen. J. Koppers, H. Neervoort, A. Paardekooper, L. v. d. Reep, J. de Ruyter. G. Slats, A. Walraven. Herexamen 10. Niet bevorderd 22. Bevorderd van klas 1 naar 2: K. v. d. Bos, W. Canoy. J. Dieben, H. Filbry, J. Kie- bert, J. Pluvier, K. Polmann. P. Smit, V. Sormani, G. Teernstra, H. Tummers. J. Bots. H. Conijn, P. Deering, J. v. Dooren, B. Klaassen. F. Krynen, P. Otto, F. Pol man. K. Rozema. C Slegtenhorst. Herexa men 9, niet bevorderd 24. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Th. Juffermans, Levendaal 29, Leiden. Melkhandel enz. Uittredend eigenaar Th, Juffermans, Leiden, d.d. 1 Juni 1937. Wijziging handelsnaam in: C. G. Juffermans. Nieuwe eigenaar: C. G. Juffer mans, Leiden. Het filiaal H. de Vriesstraat 15. Leiden is overgegaan aan J. Juffer mans. Dinsdag 20 Juli a.s. herdenkt de heer J. L. Vorst, zijn 25-jarig jubileum, ter zet terij van de firma E. J. J. van der Linden, boek- en lidhtdrukkerij, Vliet 4a, alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. OORLOG OF VREDE IN HET VERRE OOSTEN? Diplomatieke besprekingen. Het conflict in het Verre Oosten nadert beslissingen. De concentratie van troepen van weerszijden heeft langzamerhand een dergehjken omvang bereikt, dat spoedig beslist schijnt te moeten worden of het oorlog wordt of niet. Het feit, dat Engeland en Amerika zich beginnen te roeren, zij het bescheiden, zou er ob wijzen, dat het oorlogsgevaar niet onderschat mag worden. Kardinaal Pacelli heeft gisteravond Frankrijk verlaten na driemaal een onder houd met Delbos te hebben gehad. De tendentieuze strekking, welke door de Duitsche pers aan het bezoek van den kardinaal werd gehecht, maakte den kar dinaal zeer bezorgd. Na den toestand in Europa in het alge meen besproken te hebben, werden nog de hangende vraagstukken tusschen Parijs en het Vaticaan behandeld. Nogmaals werd vastgesteld, dat de betrekkingen zeer har telijk zbn Frankrijk respecteert een con cordaat. dat het zelfs niet onderteekend heeft en beide partijen wenschen geen onderhandelingen te openen om te komen tot het afsluiten van een concordaat. De eenige kwestie welke nog niet geregeld is. is de vacature van den aartsbisschopszetel van Lyon na den dood van kardinaal Mau- rin. Aan dezen zetel is de titel „primaat der Galliërs" verbonden. Men is od het punt tot overeens'emming te komen en een voor. aanstaand prelaat te benoemen, wiens goede gezindheid ten aanzien van de Fransche regeering bekend is. Voorts heeft Delbos een bezoek van een uur gebracht aan koning Carol van Roe menië. die 'e Parijs vertoeft, terwij de Turksche ministers van binnen- en buiten- landsche zaken te Moskou vertoeven. ENGELAND Aanslag op Pandit Nehru. Naar den president van het Indische nationale congres, Pandit Nehru, werden gisteren verscheidene steenen geworpen, toen hij in zijn auto door een Mohamme- claansch kiesdistrict in Ihansi (Centraal- Indië) reed. De ruiten van de auto werden verbrijzeld. Nehru zelf werd door een steen aan het voorhoofd getroffen, doch niet ernstig ge wond.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1