BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad j 18.50 Vrijdag 9 Juli 1937 BILLY RECORD, Laatste Berichten Binnenland Degelijke constructie eenvoudige behandeling volmaakte resultaten van DE ALGEMEENE TOESTAND. Belangrijke besprekingen en onderhandelingen. Heden begint te Londen een belangrijke gedachten-wisseling over Spanje. Het laat zich echter aanzien, dat de beraadslagin gen lang zullen duren, gelet op de ver schillen die te overbruggen zijn en blijk baar ernst voorzit om trotsch alle ge- en verschillen toch een compromis te berei ken. Langdurig belooft ook de Chineesch- Japansche controverse te worden Welis waar schijnt tengevolge ran een wapen stilstand de strijd beëindigd, maar de po litieke strijd in het Verre Oosten pleegt zeer te worden getrokken en het zal nu wel niet anders zijn. Men mag staat maken op eenige ups and downs in de onderhan delingen Misschien zal het Japansch-Russische conflict over de Amoer-eilandjes echter medewerken aan een meer toeschietelijke houding van Japan tegenover China. De Russische volkscommissaris van buiten- landsche zaken, Litwinof, heeft gisteren den Japanschen ambassadeur, Sjigemitsoe, bij zich ontboden en hem een scherp pro test overhandigd in verband met het be zetten van de beide eilandjes in de Amoer, Sennoefa en Bolisjoi, door Japansche troepen, nadat deze eilandjes, ter regeling van het conflict door de Russische pa trouilles ontruimd waren Aangezien bij de onderhandelingen over eengekomen was, dat de toestand van vóór het conflict zou worccn hersteld, ziet de Russische regeering in deze bezetting een schending van de overeenkomst of een illoyaal nakomen daarvan, aangezien vóór het ontstaan van het incident in bet ge heel geen Japansch-Mandsjoerijschc troe pen op de eilandjes aanwezig waren. Rus land erkent de eilandjes niet als Mand- sjoerljsch gebied en zal dit niet doen, wes halve het de aanwezigheid van Japansch- Mandsjoerijsche troepen aldaar onwettig achi. Wanneer de Japansche regeering ei inderdaad naai' streeft conflicten te -er- mijden. verwacht Sovjet-Rusland dat on middellijk de Japansch-Mandsjoerijsche troepen van de eilandjes zullen worden teruggetrokken Het verwijzen naar de eigendomsrechten van Mandsjoeri;e cn de aanwezigheid van twee of drie Russische schepen in de nabijheid acht Litwinof onbevredigend. Tegelijkertijd verzocht Litwinof den Ja panschen ambassadeur de aandacht .an de Japansche regeering te vestigen op de laatstelijk steeds veelvuldige! gevallen, waarin Japansch-Mandsiosrijsche troepen Sovjetgebied betreden en Japansche vlieg tuigen over de Russische grens heen vlie gen. De Russische troepen hebben streng bevel in geen geval grensoverschrijdingen toe te staan en Japansch-Mandsjoerijsche troepen met alle middelen van Russisch gebied te verdrijven. De door Sjigemitsoe naar voren ge brachte tegenwerpingen werden door Lit winof als niet in overeenstemming met de feiten van de hand gewezen. Zoo hebben Russische troepen dezer dagen Japansch- Mandsjoerijsche troepen moeten verdrij ven van den op Russisch gebied liggenden heuvel Winokoerka. Ten slotte deelde Litwinof Sjigemitsoe mede. dat de Sovjetautoriteiten voorne mens zijn de Russische kanonneerboot, die door de Japansch-Mandsjoerijsche artille rie tot zinken is gebracht, te lichten. Koning Carol van Roemenië is heden naar Parijs vertrokken. De koning reist in cognito en vijf a zes weken zal hij afwe zig zijn. Hij reist via Italië en zal ook En geland, België, Duitschland en Zuid-Slavië bezoeken. De Zweedsche minister van buitenland- feche zaken Sandler vertoeft te Moskou. Geen belasting zal worden geheven op de eerste levensbehoeften en ook de rech ten op benzine zullen niet worden verhoogd in verband met het toerisme. De kosten van het vervoer van vee en levensmiddelen op de spoorwegen zullen worden vermeerderd en maatregelen om de verhouding tusschen de prijzen van groot- en kleinhandelaren te regelen zullen wor den genomen". De minister verklaarde verder nog, dat de sociale maatregelen, waaraan het volk zooveel waarde hecht, behouden zullen blijven, doch ieder moet begrijpen, dat we samen moeten werken en dat men al zijn krachten moet inspannen. Het in even wicht- brengen van de begrooting en het gezondmaken van de schatkist zijn het tegengif tegen inflatie, verklaarde de mi nister tenslotte. Chautemps verklaarde nog: .De offers, welke het land gevraagd zul len worden zijn zwaar, doch onvermijde lijk en wij hebben de overtuiging, dat het volk dit zal begrijpen. Indien de economi sche ontwikkeling, waaraan wij thans gaan werken, wordt voortgezet in activiteit en sociale rust, dan zal dit zender twijfel suc ces hebben Ik doe dchalve een beroep op mijn medeburgers me. te werken aan de groote nationale poging om de welvaart te herstellen en Frankrijk sterk te maken. ENGELAND Redevoering van Chamberlain. De staking in een deel van het Parijsche hotel- en cafébedrijf duurt voort. Gister ochtend om twaalf uur was de toestand zoo, dat in de hotels „Crillon" en „Royal Monceau" de helft van het personeel werkte en dat gesloten waren de hotels „Colisée" en „Rondpoint" en de café's ,De la Paix" en „Weil". BELGIË Oudstrijders betoogen tegen amnestie. Verscheidene groepeeringen van oud- strijders hebben gistermiddag te Brussel tegen de amnestie betoogd. Er waren onge veer 1000 manifestanten, die een honderd- rai vlaggen meedroegen. Zij begaven zich naar het Martelarenplein, waar zij de vlag gen bij het monument der dooden van 1830 met rouw omfloersten. Burgemeester Max. die voor het stadhuis de betoogers gade sloeg, werd luide door hen toegejuicht Ei deden zich geen incidenten voor. FRANKRIJK Decreten tot dekking van de tekorten. WA milliard gevraagd. Gisteren is de ministerraad langdurig bijeengeweest tot vaststelling der decreten ter regeling der financien. Volledige over eenstemming werd bereikt. Minister Bonnet zelde o.a. tot de pers: „De regeering heeft een geheel van maatregelen aangenomen tot herstel van den financieelen toestand; acht milliard inkomsten voor de gewone begrooting en twee en een half milliard voor de spoorwegenwij verzoeken het j land in te stemmen met deze poging. Op de eerste plaats zullen wij strijden tegen de speculatie; alle overtredingen zullen overeenkomstig de wet worden ge straft, terwijl de staat het rechtvaardig oordeelt, dat de voordeelen van hen, die tegen den frank hebben gespeculeerd, door den staat in beslag worden genomen. Op de tweede plaats zullen wij, alvorens het land nieuwe offers te vragen, de be lasting-ontduiking tegengaan. Het systeem, dat wij hiertoe volgen, is volledig doel treffend. Ook zullen de belastingen op het inkomen, op tantièmes, op verhandeling van fondsen en overdracht van onroerend goederen worden verhoogd. Ik zal de werkzaamheid van de com missie, welke belast is met de hervorming van de belastingen zooveel mogelijk be spoedigen. Verder zal de regeering een ver hooging van de productie-belasting vragen, alsmede een regeling van de douane rechten teneinde de bescherming te geven, welke noodig ls geworden door de verhoo ging van de prijzen in Frankrijk. Ook de zegel- en registratie-kosten zullen worden vermeerderd. De staat zal verder het tekort van de spoorwegen moeten verminderen. Een mterministerieele commissie zal dit bestu- deeren. OOSTENRIJK MILITIE IN LEGER OPGENOMEN. Nazis veroordeeld. De bondsdag heeft een wetsontwerp aan genomen. waarbij de militie ln het bonds- leger wordt opgenomen. Het vrijwillige ka rakter van de militte wordt gehandhaafd. De militie zal voor "korte perloden worden opgeroepen, doch op last van den bonds kanselier zal zij blijvend onder de wapenen gehouden kunnen worden, Te Salzburg zijn zestien Oostenrjjksche nationaal-socialisten, die er van verdacht worden, den „Oesterrelchlschen Beobach- ter" te hebben verspreid, veroordeeld tot gevangenisstraffen varieerende van zeven maanden tot een jaar en vier maanden. De beschuldigden zullen zich later afzon derlijk nog eens te verantwoorden hebben wegens hun lidmaatschap van een geheime vereeniging. DANZIG Weer een ontvoering? De ..Daily Herald" meldt, dat de vrouw van Karl Plenikowski. een anti-fascistisch lid van den landdag van Danzig, heeft me degedeeld, dat haar man „door nationaal- socialisten is ontvoerd, naar een concen tratiekamp is overgebracht en misschien vermoord is." Plenikowski is een paar dagen geleden uit Siedlitz. een voorstad van Danzig, ver trokken. Sindsdien heeft men hem niet te ruggezien Volgens nationaal-socialistische leiders te Danzig zou Plenikowski naar Kopen hagen zijn gegaan, om er een geheime bij eenkomst der communisten bij te wonen Zijn vrouw spreekt dit tegen. Een beroep tot overleg. Voor een vergadering van 7000 personen, leden der drie partijen, welke in de nati onale regeering vertegenwoordigd zijn, heeft Chamberlain een redevoering uitge sproken, waarin hij o.m. sprekende over het plan tot een bezoek van von Neurath zeide. dat zich ongelukkigerwyze gebeurte nissen hebben voorgedaan, die een verda ging van dit bezoek noodig hebben gemaakt. Ik heb echter werkelijk een groot vertrou wen in persoonlijke contracten tusschen invloedrijke staatslieden en ik deel ten volle de hoop van Eden, dat een andere ge legenheid zich zal voordoen voor bespre kingen. die van weerskanten zouden kun nen leiden tot een beter begrip van den ander. Wat Spanje betreft zeide Chamberlain: wanneer wij verstandig zijn. zullen wij niet toestaan, dat onze aandacht geheel op Spanje geconcentreerd wordt. Tot op het oogeiublik. waarop wij de wonde plekken zouden kunnen nagaan en behandelen, daar, waar zij zich bevinden, zullen wij geen blijvende verbetering krijgen in de geïrriteerdheid, de onstandvastigheid, waaronder Europa lijdt. Ik had gehoopt, dat het voorgenomen bezoek van von Neu rath aan Groot-Brittan je ons de gelegen heid zou hebben gegeven deze moeilijke problemen te onderzoeken in een vriend- schappelijken, nuttigen geest. De moeilijkheden, die zijn voortge vloeid uit den burgeroorlog in Spanje zijn slechts een manifestatie van die pere oorzaken van gisting in Europa. De politiek der Britsche regeering is steeds dezelfde gebleven van het begin af, n.l. trachten te beletten, dat het conflict zich uitbreidt tot de rest van Europa. Aangezien ik niet geloof, dat, wie het ook zij, een Europeeschen brand zou willen ontketenen, zie ik niet in, waarom wij niet met een weinig ver nuft en goeden wil een oplossing zou den kunnen vinden voor onze moeilijk heden. Moeilijkheden, die onmiddellijk vereffend zouden zijn. wanneer -wij tot overeenstem- ming zouden kunnen komen over een te rugtrekken der vrijwilligers en Spanje zelf zijn eigen toekomst zouden laten regelen. Na vervolgens zijn spijt te hebben sproken over de noodzakelijkheid van de Britsche herbewapening, fceide L> lain: persoonlijk ben ik er van overtuigd, dat het herstel van onze gewapende macht evenals het herstel van de gewapende macht van dat andere volk. aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan, dat den vre de liefheeft, de wereld te zijner tijd zal overtuigen van de verstandigheid eener regeling der geschillen door vreedzame be sprekingen in plaats van door een arbitrage van het geweld. Tegen het aanbreken van den dag ontbrandde de strijd tusschen de Chi- neesche en Japansche troepen die beide loopgraven hebben aangelegd, opnieuw, nog voordat het accoord, dat de terug trekking bepaalt van de tegenover el kaar liggende strijdkrachten, tot uitvoe ring had kunnen worden gebracht. Dank zij het feit echter, dat de bevoegde per sonen weldra tusschenbeide kwamen, was het gevecht slechts van zeer kor ten duur cn overeenkomstig een van nacht tot stand gekomen afspraak, bokken de Japanners zich terug op •'en linker- en de Chineezen op den rechteroever van de Joenting. Miliciens bezetten de garnizoenssteden, welke de Chineeschc troepen hadden ontruimd. Over het verloop der onderhandelingen, welke vannacht om vier uur tot het sluiten van bovengemelde afspraak geleid hebben, verneemt het Duitsche nieuwsbureau nog het volgende: De na middernacht begonnen besprekin gen, waarbij generaal Tsjang Joeng Joeng optrad als vertegenwoordiger van Ohina, majoor Matsoei als vertegenwoordiger van het Japansche Kwantoengleger en de lui tenant-kolonel Machii als vertegenwoordi ger van het Japansche garnizoen in Noord- China. hebben om vier uur geleid tot een voorloopigen wapenstilstand en tot terug trekking van de Japansche en Chineesche strijdkrachten. De overeenkomst bepaalt, tot op welken afstand beide partijen zich zullen terugtrekken. De ontruiming ge schiedde geheel overeenkomstig de bepa lingen der overeenkomst. Een misverstand scheen echter de hervat ting van den strijd te veroorzaken, want tusschen vijf en zes uur klonk uit de rich ting van de Marco Polobrug weer hevig ka nongebulder. Volgens betrouwbare opgave bedroegen de verliezen der Japanners tot het sluiten van den wapenstilstand zestien dooden en ruim 40 gewonden en die der Chineezen ongeveer 50 dooden. PALESTINA POLEN DUITSCHERS VEROORDEELD. Conflict tusschen regeering en aarts bisschop van Krakau nog niet bijgelegd. De rechtbank te Cojnlce heeft 22 leden van de Duitsche minderheid, wegens het houden van militaire oefeningen op de wijze van de Duitsche jeugdorganisaties, veroordeeld tot vrijheidsstraffen, variee rende tusschen zes maanden en twee jaar. Ook de leider van de Jong-Duitsche par tij, von Gersdorf, is veroordeeld. Het conflict tusschen de regeering en den aartsbisschop van Krakau schijnt zich opnieuw te verscherpen. De aartsbisschop heeft aan het staatshoofd een brief gezon den met een verklaring, welke den presi dent evenwel geen voldoening heeft ge schonken. Het antwoord van de kanselarij van den president aan de afgevaardigden van den aartsbisschop is het onderwerp van een officieel commentaar, waarin o.a. gezegd wordt, dat de brief van den metro- polist „zoozeer verschilt van de oplossing, die de nuntius en het ministerie van bui- tcnlandsche zaken op het oog hadden, dat de chef der kanselarij zich genoodzaakt heeft gezien, als volgt te antwoorden: „In verband met de weigering van den aarts bisschop van Krakau, aan de wenschen van den nresident der republiek te voldoen, ls deze zaak in handen van de regeering ge geven. De brief van den metroooliet heeft den president geenerlei aanleiding gege ven zijn houding te wijzigen, en de zaak blijft in handen der regeering, die de noo- dlge stappen zal doen". UIT HET VERRE OOSTEN Een wapenstilstand tusschen China en Japan bereikt. Beide partijen trekken zich terug. Zooals steeds, is het incident van Wang Ping. zooals het jongste Chineesch-Japan- sche conflict wordt genoemd, slcepende. De officieele instanties schijnen allen aan te sturen op een regeling, maar zoo een voudig is de zaak niet, daar beide partijen volhouden, dat de ander is begonnen met het schieten. China noemt het geval „een uitdaging van Japan" en vraagt schadeloosstelling. De regeering wijst erop, dat de betrekkin gen tusschen China en Japan op een punt zijn gekomen, waarop alles moet worden vermeden wat deze zou kunnen verergeren. De Chineesche regeering verklaart verder te hopen, dat de Japansche militaire auto riteiten hun actie zullen staken en een I vreedzame regeling met den politieken raad van Hopei en Tsjahar zullen aan vaarden. De Japansche zaakgelastigde verklaarde dat zijn regeering geenszins poogde het in cident te vergrooten en hij beloofde in contact te zullen treden met de garni zoenscommandanten van het Japansche leger in China. In het betrokken gebied is de staat van beleg afgekondigd, evenals in Tientsin. De Chineesche pers hoopt weliswaar, dat het incident zoo spoedig mogelijk zal wor den bijgelegd, doch zij bepleit aan den an deren kant een krachtig verzet voor het geval door Japan ongerechtvaardigde eischen zouden worden gesteld. Het Japansche kabinet heeft in een bij eenkomst zijn positie bepaald ten aanzien van de gebeurtenissen in Peiping. Na het rapport te hebben aangehoord van den minister van buitenlandsche zaken, den minister van oorlog en den minister van marine, werd geconstateerd, dat de schuld van de bloedige incidenten aan Chineesche zijde ligt. Niettemin wil het kabinet trach ten een uitbreiding van de incidenten zoo mogelijk te verhinderen, uitsluitend echter onder voorwaarde, dat de Chineezen hun standpunt wijzigen ten opzichte van de jongste gebeurtenissen en ten opzichte van de Japansche rechten in China. Zou het conflict tegen de verwachting niet kun nen worden bijgelegd, en zich uitbreiden, dan zou de Japansche regeering tot krach tige maatregelen moeten overgaan. Wegens den ernst van den toestand besloten de ministers permanent gereed te blijven voor buitengewone kabinetsbijeenkomsten. De Japansche minister van marine heeft het derde vlooteskader order gegeven „zich gereed te houden, .voor het geval er ln Noord-China een uitzonderlijke situatie zou ontstaan". Er zijn voorts instructies gezonden aan de drie Japansche flottieljes op de Yangtse zich gereed te houden om naar het Noorden te vertrekken Bericht is ontvangen, dat alle poorten van den grooten muur van Peking gesloten zijn met uitzondering van twee. De spoor- wegverbindingen tusschen Peking en Moek- den zijn verbroken. Verzet tegen het verdeelingsplan. Mussolini is Engeland ter wille. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat het Hooge Arabische comité na een vergade- ring van twee uur een manifest heeft ge publiceerd. waarin wordt verklaard, dat het deel van Palestina, dat door het rapport van de Koninklijke Commissie wordt toege wezen aan de Joden, het vruchtbaarste deel van het land is en de gebieden Haifa, Acre, Safad en Tiberius omvat. Het comité zal om zijn politiek vast te stellen de Arabische koningen en prinsen raadplegen, alsmede de leiders van de bin- nenlandsche organisaties in Palestina. On- dertusschen wordt de Arabische bevolking verzocht kalm te blijven en geen waarde te hechten aan beloften zonder zin, terwijl wordt aangedrongen op het handhaven van het nationalistische program. In een verklaring aan Reuter heeft Anl Bey Abdulhadl, een vooraanstaand lid van het Hooge Arabische Comité gezegd, dat het onmogelijk zal zijn de verdeeling van Pa lestina ten uitvoer te brengen, indien Groot- Britannië tenminste geen gebruik wil maken van geweld. Het is geen oeconomische kwestie maar een eerezaak. Wij zullen Haifa, Safad en Tiberius tegen geen enkel bedrag afstaan. Wladlmlr Jabotinsky, de leider der nleuw- zionistische organisatie (de revisionisten), heeft in een interview aan Reuter verklaard dat het rapport aangaande Palestina „fei telijk een einde maakt aan de Immigratie en een bedreiging vormt voor het wereld- jodendom". „Het Joodsche volk," vervolgde hij, ..wijst unaniem het plan van de hand en het zal zijn uiterste best doen, om de verwezenlij king ervan te dwarsboomen Ik ben er zeker van," aldus besloot Jabotinsky, „dat het plan over de geheele wereld weinig sympa thie zal verwerven, vooral ln Groot-Brit- tanlë". Naar aanleiding van de Britsohe stappen heeft Mussolini de Engelsche regeering medegedeeld, dat alle mogelijke maatrege len zullen worden genomen om te voorko men. dat het radiostation Bari vijandige mededeelingen verspreidt in verband met het rapport inzake Palestina. Mussolini voegt er bij, dat de Italiaan- sche regeering in vriendschappelijken geest zijn wensch te kennen wil geven om verbetering te brengen in de En- gelsch-Italiaansche betrekkingen. 4255 (lnsez. Med.) moet niet al te gemakkelijk spreken over de vriendschappelijke betrekkingen, die het met de wereld onderhoudt. Ik noem. het Britsche gemeenebest de groote vriend schap. Wij worden niet door wettelijke banden aan deze groep gebonden. Wij zijn vrij. Onze status ls op het oogenblik van dien aard, dat wij niet gebonden zijn door eenlg formeel verdrag. Maar er is nog iets van grooter waarde en dat is, dat onze vriendschap van dien aard is. dat wij, in de ure des gevaars, naast elkander zullen staan. Wij stonden naast elkander in den grooten oorlog en dat moet ook ln de toekomst zoo zijn." In een vergadering te Londen van het comité van het genootschap voor bescher ming van inboorlingen, waar een aantal parlementsleden aanwezig was, is een resolutie aangenomen, waarin er bij de Britsche regeering op wordt aangedrongen, Beehoeana-land. Basoetoland en Swazi land niet over te dragen aan de Unie van Zuid-Afrika zonder volledige raadpleging en later volledige toestemming van de in woners dezer gebieden, en waarin het Britsche jjariement er op gewezen wordt, dat een zoodanige raadpleging niet uit voerbaar is, tenzij alle gebieden openlijk in kennis zijn gesteld van de in het voor nemen liggende, permanente politiek van Zuid-Afrika jegens de inboorlingen. VEREENIGDE STATEN C. I. O. proclameert nieuwe stakingen. De ondervoorzitter van het comité voor mdustrleele organisatie, George Simcox, heeft vandaag order gegeven tot de tweede aigemeene staking bij de Republic Steel Corporation. Hoewel het werk b, deze maat schappij een week geleden ls hervat, heeft Simcox er bij alle arbeidersleiders op aan gedrongen, dat zij aan den oproep gehoor geven. Simcox heeft verklaard, dat ook bij de Youngstown Sheet and Tube Co. weder een staking zal worden afgekondigd. TRUCK MET TRAILER IN BOTSING MET EEN GOEDERENTRAM ZUID-AFRIKA In gevaarlijke positie, aldus Smuts. „Zuid-Afrika bevindt zich in de wereld in een zeer gevaarlijke positie", verklaarde generaal Smuts op een bijeenkomst der unie-partij. „De verwachtingen, welke de wereldoor log had gewekt, zijn niet in vervulling ge gaan. Integendeel, het gevaar is op het oogenblik in de wereld nog veel grooter, dan het in de periode voor het uitbreken van den oorlog was. Wij hebben steeds onze geografische ligging beschouwd als een natuurlijke protectie, doch wij erva ren thans, dat deze ligging in het geheel geen bescherming is. Verbeeldt u toch niet, dat onze geïsoleer de positie nog langer bestaat. Zuid-Afrika is een voorbeeld van een land, zooals de Europeanen zich wenschen. Wij zijn geko men ln het tijdperk van de mineralen. De groote mogendheden hebben daar behoefte aan en wij zijn ln dat opzicht een rijk land. Deze buitengewone rijkdom aan minera len kan voor Zuid-Afrika op den duur een groot gevaar blijken. De twee conclusies, welke ik uit het voorgaande trek, aldus generaal Smuts, zijn de volgende: Het is noodzakelijk, dat Zuid-Afrika eensgezind ls. Laat ons de toekomst niet ingaan als afzonderlijke stammen: een van Hollandsohe afkomst en een tweede van Britsche en een derde van mogelijk nog een ander land. Laat ons voorwaarts gaan als een eensgezinde natie, laten wij er verzekerd van kunnen zijn, dat wij één volk zullen blijken, wan neer het er op aan 'remt het hoofd te leden aan een ernstige crisis. Dan zullen wij ook beter in staat zijn onszelf te be schermen. Mijn tweede conclusie is: Zuid-Afrika Acht wagens uit de rails Omstreeks middernacht is nabij de Kem- nade te Doetinchem een goederentrein van de Geldersche Tramweg Maatschappij in botsing gekomen met een met dakpannen geladen truck met trailer van de firma F. te Apeldoorn. Doordat de machinist van de goederen trein door de brandende koplampen van de truck werd misleid, zag hij niet, dat een veel breedere aanhangwagen volgde, en aangezien de chauffeur de baan niet vrij hield was een botsing onvermijdelijk. De aanhangwagen kreeg een fiksche duw, doch kwam er toch nog vrij goed af Van den goederentrein ontspoorden acht wagens, een van deze kantelde. De mate- riale schade is aanzienlijk, doch persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Tegen den autobestuurder, die de lijn niet had vrij gehouden, is deswegen proces-ver baal opgemaakt. BEZOEK VAN AMERIK. OPLEIDINGS SCHIP AAN AMSTERDAM. Een schip zooals men er nog maar wei nige ziet, heeft vanmorgen, komende van Southampton, ligplaats genomen aan den steiger van de Holland-Amerika-liJn te Amsterdam. Het is het als bark getuigde Amerikaansche opleidingsschip voor koop- vaardij-officieren de „Nantucket". Aan boord bevonden zich 116 leerlingen. Direct na aankomst werden de gebruike lijke bezoeken afgelegd. EEN STUK VUURWERK IN HET OOG GEKREGEN. De 29-jarige E. van V., uit de Stortebe- kerstraat, te Den Haag, die gisteravond op den strandweg te Scheveningen naar het vuurwerk stond te kijken, werd tijdens het afsteken van vuurpijlen plotseling rloor een brandend stuk pijl getroffen. Hè' projec tiel, dat een stuk koolstaaf oleek 'e zijn, drong ong-'ul-klgerwijze nrec'es ln het lin keroog. De gemeentelijke gcr.ec 'ndige dienst bracht den man naar de ooglijders- inrichting ln de Tasmanstraat. Hij zal het oog vermoedelijk moeten missen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2