BINNENLAND ItiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 JuBi 1937 Viorde Biad Ko. 23707 Vervaardiging van melkwol door de A.K.U. 78 ste iaargtWj REISBUREAU LINDEMAN Nieuwe fabrieksafdeeling door Minister Steenberghe geopend. Examen gedaan en niet geslaagd De korting op de spoorweg pensioenen. Een open brief van den bond van gepensionneerden. De Bond van Gepensionneerden bij de Nederl. Spoor- en Tramwegen heeft een open brief gericht aan de ministers van Waterstaat en Binnenlandsche Zaken, de leden van de Tweede en Eerste Kamer der Staten-Generaal en de directie der Neder- landsche Spoorwegen: „Het was 1 April precies een jaar geleden, dat aan de gepensionneerden van de Neder- landsche Spoorwegen het bittere onrecht Bond van Nederlandsche handelaren in brandstoffen. Dertigste jaarvergadering te Scheveningen. De bond van Ncd, handelaren in brand stoffen heeft gisteren zijn 30ste Jaarlijk- sche vergadering gehouden in de Rotonde op de pier te Scheveningen, De vergadering was mede in verband met de viering van het zesde lustrum zeer druk bezocht. De ruime zaal was geheel bezet toen de voorzitter, de heer van Galen Last, werd aangedaan, 't korten van 10"/. op hun ult Amersfoort, te elf uur de vergadering pensioen In alle mogelijke opzichten is aan het gepenslonneerde Spoorwegpersoneel een onrecht begaan. Dat begon al bij den vorm waarin deze pensioenverlaging werd gego- opende. Wij vieren ons zesde lustrum, aldus spr. Het is thans dertig Jaar geleden, dat onge veer vijftig handelaren te Utrecht den bond stichtten. Velen zijn reeds heengegaan, Aanvallen zijn niet uitgebleven, maar zel den hebben de stormen zoo geloeid en ge beukt aan het gebouw van onze organisatie als dit jaar. Ons ledental ging met 200 achteruit. Wij betreurep dezen achteruit gang, maar zitten er niet moedeloos bij neer. Vervolgens gaf spr. een overzicht van het afgeloopen jaar. Daar was allereerst de wij ziging van de kolenmarkt. Het werd al moeilijker de noodige producten te betrek ken. Verder heeft ook de devaluatie den handel financieele offers gekost. De groot ste moeilijkheden rezen echter ten aanzien van de bestelvereenigingen en het stand punt dat de kolenconventie te dien aanzien ging Innemen. Spr. constateerde dat het bondsbestuur zeer veel heeft verricht om deze zaak in Bezoekt het prachtige N00RWEGEK door bemiddeling ven de met dit ccheone teurlateniond deer en deer bekende Officieel* Agent* der Noortcbe Spoorwegen BREESTRAAT 151 - TELEF. 604 Lid der Nederlondich* Vereenfglng van Relibureouj 4264 (Ingez. Med.) ten. Immers moest de korting toegepastdoch anderen mogen het jverk voortzetten worden op den pensioengrondslag, waar door de pensioenen, wier grondslag boven i. 4000 pensioen lag, niet werden gekort, ter wijl de lage pensioenen, waarbij er zijn waarop Armbestuur toeslagen moet geven, wel 10"/. moeten missen. De pensioenen van weduwen en weezen zijn van de korting vrij gesteld. Maar los daarvan is een pensioen, een nabetaling van vroeger te weinig genoten loon en behoort dus onaantastbaar te zijn. Om niet te spreken van het feit, dat een Nederlandsch Rechter te Dordrecht op 20 December 1933 in een geschonken pensioen (zaaki de uitspraak deed: „dat naar hcer- schende maatschappelijke begrippen als regel van moraal en fatsoen mag gelden", dat een toegekend pensioen niet mag ge kort worden. Terzelfdertijd en wel op 2 December 1933 sprak professor Aalberse (toen nog voorzit ter van de R.K Kamerfractie) het fiere woord: „Justitia regnorum fundamentum" (de rechtvaardigheid is de grondslag van het Koninkrijk) „ik gevoel mij in geweten verplicht tegen dit wetsontwerp (dit was de kortlngswet) te stemmen. Door de recht vaardigheid te ontkennen ondergraaft de Staat een zijner fundamenten. Ik acht pen sioenkorting in strijd met art. 177 van de grondwet. De Staat is evenzeer garant voor de onverkorte uitbetaling der pensioenen als voor de rente der Staatsleeningen. Niettemin werden de pensioenen toch ge kort, ondanks deze Staatsondergraving. Nadien hebben we gezien dat terzake de Indische pensioenen In de beslissing tot korting van die pensioenen zoodanig wijzi ging is gebracht, dat deze 1 Januari 1938 afloopt, en zien we verder dat het perso neel, vroeger in dienst van de overheid, tot nu toe niets is gekort. Door niets is de uitzor.derings-positie, waarin de gepensionneerden van de Neder landsche Spoorwegen gebracht zijn, te mo- tiveeren. Integendeel! Was het niet de minister-president zelf, die in antwoord op een opmerking van den heer K. ter Laan, die interrumpeerde, dat de pensioenkor ting voor de N. S. gepensionneerden on betamelijk was, ongeveer zei: dat de ge pensionneerden daartegen actie voeren, daar hebben zij gelijk in! Maar als dit zoo is, waarom aanvaardt men dan niet de consequentie van dat standpunt en maakt radicaal een einde aan dat onrecht? Zoo ooit, dan geldt hier het gevleugelde woord van den vroegeren bekenden leider van de partij van de kleine luijden, dl-. Abraham Kuiper: „Zij kunnen niet wach ten, geen dag en geen nacht!" Dit klemt te meer waar na de devaluatie, de prijsstijging in den kleinhandel, voor afgegaan door die in den groothandel, langzaam maar zeker voortgaat en de koopkracht van de gepensionneerden bij de Nederlandsche Spoorwegen nog weer 6terker wordt ingekrompen. Wij hadden gehoopt, dat de begrippen omtrent /Moraal en fatsoen" de vorige Kamer zouden hebben belet de pensioen- korting te aanvaarden, en dat diezelfde begrippen Uwe Excellentie er toe zouden hebben gebracht om aan de buitengewone onrechtvaardigheid, den N. S. gepension neerden aangedaan, zoo spoedig mogelijk een einde te maken. De gepenslonneerde meent den eisch te mogen stellen, dat waar hij vroeger aan zijn plicht, hem opgelegd door de gesloten overeenkomst tusschen werkgever en werknemer ten volle heeft voldaan, hem ook de rechten te verleenen, waarop de overeenkomst was aangegaan. Wij verzoeken Uwe Excellentie daarom beleefd wel zoo spoedig mogelijk het initia tief te willen nemen tot het ongedaan maken van dit zoo sterk gevoelde onrecht. HUWELIJKSGESCHENKEN VOOR PRINSELIJK PAAR. HET goede banen te lelden In herinnering wer den ook gebracht de besprekingen, welke ten aanzien van het rijksinkoopbureau zijn gevoerd en waardoor althans een uitbrei ding van den invloedssfeer van het rijks inkoopbureau kon worden voorkomen. Ver volgens besloot de vergadering een audiën tie aan te vragen bij den minister van han del, nijverheid en scheepvaart Voorts werd de volgende Motie aangenomen. „De Bond van handelaren in brand stoffen, in druk bezochte jaarlijksche ver gadering op Donderdag 8 Juli te Scheve ningen bijeen; met groote verontwaardiging kennis ge nomen hebbende van de handelwijze, welke het machtige liohaam der Kolenconventie in de afgeloopen maanden gemeend heeft zich te mogen veroorloven tegenover den handel in brandstoffen en zijn organisatie, blijkens het weer intrekken van voorstellen, nadat deze door de organisatie waren aan vaard en eveneens blijkens het niet nako men van gedane toezeggingen; uit den gang van zaken begrijpende, dat de Kolenconventie aan bestelvereenigingen „zonder bedrijf" thans dezelfde handels- voorwaarden en -rechten verleent als aan handelaren en de volwaardige coöperaties en dit terwijl deze bestelvereenigingen als zuivere gelegenheidsdistribuanten met geen vinger de lasten aanraken, welke aan de normale bedrijfsuitoefening verbonden zijn, protesteert ten scherpste tegen de hou ding, welke de Kolenconventie tegenover den middenstand gewettigd schijnt te achten en besluit hiervan mededeeling te doen aan regeering en pers. Herkozen werden de heeren H. van Galen Last te Amersfoort (als voorzitter), als mede de aftredende bestuursleden H. Hor- lings te Stadskanaal en H. W. Semeyn te 's-Gravenhage. Na eenige discussie besloot de vergade ring het bestuur op te dragen om in over leg te treden met de drie middenstands bonden, ten einde na te gaan, of er een mogelijkheid bestaat van regelmatig orga nisatorisch contact. Eveneens ging de vergadering accoord met het bestuursvoorstel om te ijveren voor afschaffing van de omzetbelasting. De klacht, dat groothandelaren zich op In d gemeenteraad van Leiderdorp is <2Lk ?2"h„a"lel gisteren ter sprake gekomen de aanleg door Ontvangst van deputaties ten paleize Soestdijk. Gistermiddag is door Prinses Juliana en Prins Bernhard op het paleis Soestdijk een aantal deputaties ontvangen tot het aanbieden van huwelijksgeschenken, waar voor in de maand December j.l.t tijdens de huwelijksfeesten, de gelegenheid heeft ont broken. Achtereenvolgens werden ontvangen een deputatie van het personeel van ae land- bouw-hoogeschool, de commissie van moe ders en opvoedsters uit de vereeniging voor Volkenbond en Vrede, een deputatie der Gereformeerde Jeugdbonden, onder leiding van prof. dr. K. Dijk, de burgemeester van Sliedrecht, vergezeld van de heeren A. 't Jong. jeugdig metaalbewerker, en C. Bouw, jeugdig timmerman, voor het aanbieden van een geschenk, vervaardigd in de cen trale werkplaats voor werkloozen, te Slie drecht, alsmede een deputatie van de naaldvakschool, bestaande uit een 8-tal leerlingen der school, in tegenwoordigheid van mevrouw van Reenen-Romondt Vis, fungeerend directrice, en mej. Slot. leerares der naaldvaksohool. Tenslotte werd des namiddags om 5Va uur een deputatie van de Russische ge meente, te 's-Gravenhage. ontvangen, be staande uit de heeren Paul Poustochkine, oud-charge d' affaires der voormalige Rus sische legatie, te 's-Gravenhage, vader Dionisios en de heer Kaianoff, voor het aanbieden van een verguld zilveren zout vat van het jaar 1797, toebehoord hebben de aan Paul I van Rusland en Koningin Anna Paulowna, met net daarbij behoo- rende traditioneele „brood en zout." De Rijksweg beoosten Leiden Zal komen door de gemeente Leiderdorp. werd ook thans weer vernomen. Besloten werd de rechten van den kleinhandel met klem te verdedigen en een overeenkomst met den groothandel na te streven. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is gisteren vastgesteld op f. 0,73 per Kg. D® nieuwe legerorganïsatie. Naar wij vernemen, aldur hc< Vad.. zal de toekomstige oorlogsorganisatie onzer lichte troepen gaan in de richting van een verdere mechaniseering en motoriseering. In plaats van een Lichte Brigade zal een Lichte Divisie worden opgericht, waarbij paarden geheel zullen ontbreken. Het gros dezer divisie zal uit wielrijders bestaan, waarschijnlijk twee regimenten a drie ba taljons met de noodige hulpwagens. Twee bataljons motorrijders met zijspan bewa pend met zware en lichte mitrailleurs, be nevens tankbuksen, zullen de zeer snelle mobiele reserve vormen. Hieraan zal waar schijnlijk een gemotoriseerde afdeeling anti-tankgeschut en een btaljon au auto's worden toegevoegd. Het Korps Rijdende Artillerie wordt een geheel gemotoriseerd korps. Verder zal deel uitmaken van de Lichte Divisie een regi ment pantserwagens van drie eskadrons, terwijl mede wordt overwogen een regi- In tegenwoordigheid van Minister Steenberghe en den directeur-generaal van handel en nijverheid, dr. H. M. Hirsehfeld. is gistermiddag een nieuwe afdeeling van de fabriek der Algemeenc Kunstzijde Unie te Arnhem voor de vervaardiging van de z.g. melkwol, ge opend. Een zeer beperkte kring van gasten, die bij de voorbereiding op de een of andere wijze hun medewerking hadden verleend, was mede aanwezig De directeur der A.K.U.prof. ir. I. P. de Vooys, gaf een uiteenzetting van de rede nen, waarom deze nieuwe fabricage was begonnen. Het procédé is door de grond stof. waaruit het wordt vervaardigd, al di rect nationaal. Nederland ls arm aan grondstoffen, doch het bezit in zijn vee stapel een grooten rijkdom. Het was reeds lang bekend, dat de caseïne, welke ln de ondermelk overblijft, een Interessante stof is. Pogingen om daaruit een garen te ma ken. dat door de eiwitsamenstelling op wol zou gelijken, dateeren al van 1904 en vroe ger. Reeds ln 1910 was er op dit gebied aan Nederlanders een patent verleend. Sedert dien zijn er zeer belangrijke wijzigingen ingetreden. De nieuwe bedrijfstak heeft met de cei- wol of stapelvezelindustrie dit gemeen, dat het aan de bestaande industrie een r.ieuwe grondstof aanbiedt, die, hetzij voor zichzelf, hetzij gemengd, mogelijkheden opent voor nieuwe fabrikaten en nieuwe werkwijzen. Om dit te bereiken was voor de tech niek van de kunstzijde een terugtocht noodzakelijk, n.l. van het vezelstofproduct garen naar de grondstof-vezel. Dankbaar memoreerde spr. in verband hiermede de hulp van de wolindustrie en van 'n coöpe ratieve melkinrichting. Zonder een orde ning in de verstrekking der caseïne uit de ondermelk, zal Nederland niet het beste voordeel kunnen trekken van wat heden begonnen wordt. Wij rekenen, aldus spr., op overeenstemming met de Nederlandsche zuivelbidustrie ter bevordering van weder- zijdsche belangen. Rede van den Minister. De Minister van Economische Zaken, de heer Steenberghe, noemde het in zijn ope- van ment lichte vechtwagens van omstreek? 80 ninasrede een 'gelukkige samenloop vechtwagens op te richten. Aan den divisie- onl/tandigheden dat hij aanstonds na zijn trein zou een vltegtuiggrcep worden toege- optreden ajs Minister, getuige mocht zijn voegd van djt initiatief van een Nederlandsche De lichte troepen der aivislegroepen onderneming dat een eerste stap kan be- zouden o.m. worden samengesteld uit drie tekenen 0p een weg, welke zoowel uit ln- compagnieën wielrijders en een eskadron dustrieel als uit agrarisch oogpunt, voor pantserwagen: ons ]and' «roote perspectieven in zich kan Alleen de lichte troepen der divisiën bergen Hfer wordt ln eigen land de ver- zoud-n met panrdpn worden uitgeiusi en we.rkingsmogeltjkheid geopend voor een wel bij elk der 8 divisiën. een bereden es- grondstof "waarover Nederland in ruime kadron huzaren male beschikt, n.l. van de ondermelk, wei- Wat de toekomstige vredesorganisatie ker afzet In de laatste jaren in vele op- onzer Infanlerie aangaat, zal het aantal zichten moeilijkheden heeft opgeleverd. Het schoolcompagnleën per regiment in elk j industrleele aspect van de melkwol-fabri- eeval met één worden vermeerderd. cage is niet minder belangrijk. Er zullen zich nieuwe toepassingsmoge lijkheden voordoen, welke ook voor onze textiel-industrie een belangrijke stimulans zullen vormen om op den ingeslagen weg voort te gaan. Hier doet zich bovendien de mogelijkheid voor om de grondstofba sis, welke deze industrie in eigen land be zit, te versterken. Spr. verklaarde, dat de regeering sym pathiek stond tegenover de plannen en dat zij niet zal aarzelen om het hare te doen, indien aan deze pogingen van buitenaf hinderpalen in den weg zouden worden ge legd. Nu het zich laat aanzien, dat een pro duct als het onderhavige economische le vensvatbaarheid zal vertoonen, was spr. overtuigd, dat deze ontwikkeling zal strek ken zoowel tot voordeel van den Neder- landschen landbouw, als van de Neder landsche industrie en dus van het geheele volk. Vervolgens werd de Minister uitgenoo- digd een bus ondermelk in het daarvoor bestemde reservoir te gieten, waarmede de commercieele fabricage een aanvang nam. De aanwezigen bezichtigden hierna de apparatuur, waarmede de vervaardiging geschiedt en maakten tenslotte een rond gang door het kunstzijdebedrijf. Omtrent de vervaardiging van de melk wol kan het volgende worden medegedeeld: De ondermelk wordt ln een groot reser voir gebracht en daarin met zuur ver mengd. Hierdoor wordt de in deze onder melk aanwezige caseïne onoplosbaar en kan uit de melk worden afgefiltreerd. De aldus verkregen caseïne wordt eenige ma len gewasschen en vervolgens in een ver dunde loog opgelost. Hierop volgt een zeer zorgvuldige filtratie, waarna de oplossing, casinose genoemd, gereed is om te wor den versponnen. - In het fabriekslokaal werd een demon stratie gegeven van het procédé en de ver schillende chemicaliën, terwijl een groote collectie van uit melkwol vervaardigde pro ducten was tentoongesteld. De Minister sloeg een en ander met groote belangstel ling gade. De melkwol is geschikt om zoowel alleen, als gemengd met schapenwol tot allerlei soort weefsels te worden verwerkt. Er was een uitgebreide collectie modestoffen, zoo wel voor dames als heerenkleedlng, ver vaardigd door de firma van Dooren en Dams' textielfabrieken te Tilburg aanwe zig. Ook voor de vervaardiging van sajets en handwerkgarens zooals deze door de firma's van Schuppen te Veenendaai en Clos en Leembruggen te Leiden gemaakt worden, is de melkwol uitstekend geschikt. De aanvankelijke moeilijkheden zijn zoo volledig opgelost, dat de melkwol thans op precies dezelfde wijze kan worden geverfd den Rijkswaterstaa. van een Rilksweg beoosten Leiden, van het vliegveld Ypen- burg over Zoetermeer. Zoeterwoude Leider dorp naar Rijpwetering,.aansluitend op den nieuwen verkeersweg door den Haarlemmer, meerpolder Hef is nu komen vast te staan, dat deze weg inderdaad over de gemeenten Zoeter- terwoude en Leiderdoro waarover tot nu toe nog onzekerheid heerschie. zal worden aange'egd Intusschen zullen, in verband met het uitbreidingsplan van Leiderdorp nog be sprekingen moeten plaatsvinden, teneinde de belangen van eigenaren, van indien nood. zakelijk, eventueel te oneigenen gronden, zoo goed mogelijk af te wegen tegen die van het algemeen belang Er bestaat nog geen zekerheid of de ver binding over de Rijn gevormd zal worden door een viaduct, dan we', door een z g. „luchtbrug". Vermoedelijk zal het laatste het geval ztin De te maken opritten komen ln dat geval aan den kant van den Hooge Rijndijk onder de gemeente Zoeterwoude waarvan aansluiting wordt verkregen met den Rijksweg Den HaagUtrecht. Intusschen zal er zoo deelde de burge meester van Leide-dsro ons in een onder houd mede. zeker nog wel eenige tiid ver- 'oopen. a'svorens tot uitvoering der aan hangige plannen, voor zoover nog meerdere besprekingen nooöig zullen zijn. overgegaan za' kunnen worden. Voor r'deT? büzonderbeden zie men het Raadsverslag van Lefde-dorp. BROEDERSCHAP VAN CANDID AAI- NOTARISSEIV Jaarlijksche algemeene vergadering. In restaurant Royal" te Arnhem heeft vandaag de broederschap van candiaaat- notarissen in Nederland en koloniën naar jaarlijksche algemeene vergadering ge- houder.. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter, de heer mr. F. Kleyn, den ver tegenwoordiger van den minister van jus titie. den heer Scheltema den voorzitter van de Kamer van Toezicht op de notaris sen en candidaat-notarissen in het ar rondissement. Arnhem, jhr mr. A. D. H. Quintus, de heeren Meijburg en prof. Scheltema, die de praeadviezen uitbrach ten, en overige genoodigden, buitengewone en gewone leden. Spr. stelde voor een tele gram van hulde aan H.M. de Koningin te zenden, waarmede de aanwezigen onder apolai" instemden Als inleiding tot de bijeenkomst gaf de voorzitter een kort overzicht over het liid- perk dat sedert de vorige jaarvergadering is verloopen. Het valt niet te ontkennen, dat er opleving waar te nemen is. Toch dient men nog af te wachten, ol zij be stendig zal blijken en het notariaat, dat nog slechts ln zeer bescheiden mate de ver betering ondervond, dient dat zeker te doen. De voor het notariaat zoo belang rijke woningmarkt geeft nog geen uitge sproken teekenen van opleving en al be hoeft dat nog niet verontrustend te zijn. omdat die markt steeds de neiging heeft hel conjunctuurverloop eerst na eenigen tijd te volgen, toch geeft het wel aanlei ding te beseffen, dat de moeilijke tijden voor het notariaat nog niet voorbij zijn. Ook in een ander opzicht dient 't nota riaat er zich rekenschap van te geven, dat er nog moeilijkheden zijn. Spr. doelde hier op de zaakwanrnemerij. die vooral in be paalde gedeelten van het land nog niet tot onbeduidende proporties is terugge bracht Spr. vroeg hierna nog de aandacht voor precies aezenae wyzc mm enkele onderwerpen van wetgeving, welke ais natuurwol. Er zijn ook verschillende J dateeren na de vorige aar vergader soorten fijnere garens gefabriceerd, welke Na verkiezing van een lid van t hoofd door de firma Willink te Winterswijk tot bestuur in de vacature M. L. Wassenbergh, wollen tricot zijn verwerkt. kwamen do praeadviezen over Reorganl- Als merkwaardigheid werd getoond, een satle van het kapitaal der naamlooze ven- heerenpak. gemaakt van melkwol. dat ge- nootschap" aan de orde D-ze jaren ii. ee- durende geruimen tijd was gedragen en er bracht door d°n heer W H Meljbura. in- nog als nieuw uitzag, benevens een dames- specteur der directe belast.ngen ïnvoer- rrtV Hip vprvaardied is uit melkwol van de rechten en accijnzen te Amsterdam, die 't Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuw tabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Ajpotfh. en Drogisten in kokers van 75 cent. 4240 (Ingez. Med.) RESTITUTIE GRAANVOORRADEN. Nieuwe regeling met ingang van 9 Augustus Naar wü vernemen ligt het ln het voor nemen. de regeling voor de restitutie op voorraden tarwe en andere granen alsmede sommige derivaten ingeval van verlaging van het monopolie-prijsverschil, te vervan gen door een nieuwe Terwijl de beslaande regeling uitsluitend voorziet in restitutie bli verlaging der mo- nopoiiehefflng. zal de nieuwe regeling ook voorzien ln bijbetaling voor het geval het monopotie-prijs verschil verhoogd wordt. Teneinde dit te bereiken, is voor de nieuwe regeling de vorm gekozen van een overeenkomst, welke tusschen de Neder- 'andsche akkerbouw-centrale eenerziids er. de bil die centrale als georganiseerde aan geslotene anderzijds wordt aangegaan De nieuwe regeling zal gelden voor tarwe. waaronder begrepen vita-tarwe ingeval van wijziging van den prijs der vita-tarwe rogge, mais en gerst en voor zoover het be.reft tarwe en rogge mede voor het ui' die bereiding ontstane tarwe- en rogge afvallen Voor de in Nederland ingevoerde tarwe bloem zal eveneens zu'k een overeenkomst worden ontworpen. De nieuwe regeling zal op 9 Augustus a s. in werking treden. R.K. CENTRALE VAN BURGERLIJK OVERHEIDSPERSONEEL. Onder leiding van haar voorzitter, dr. Sweens, hield te Den Bosch de R.K. cen trale van burgerlijk overheidspersoneel haar "jaarvergadering, welke wordt ge vormd door de gezamenlijke hoofdbesturen van de bij de centrale aangesloten organi- sa ties Na goedkeuring van de verslagen van secretaris en penningmeester, was de ver gadering vooral gewijd aan de behande ling van het rapport van een uit het be stuur der centrale gevormde studie-com missie terzake het vraagstuk „prijsstijging en salarissen". Ernstig werd getwijfeld of de officieele statistische cijfers een juist beeid geven van den werkelijken toestand, vooral zoo- als deze zich sedert de muntcorrectie ont- v. ikkeld heeft. Het cijferbeeld werd te gun stig geacht. Bovendien was de vergadering van oor deel dat de salaris-positie niet afhankelijk kan en moet worden gesteld van index cijfers, wijl deze verstarrend werken, ter wijl het leven zich voortdurend beweegt. Daarnaast moeten andere factoren even eens in overweging worden genomen. Verwezen werd naar de opgaande con junctuur, welke een ontwikkeling ln de zelfde richting doet verwachten, en die tot uiting komt. zoowel in een belangrijk ruimer toevloeien van de rijksmiddelen als in een oplevenden bedrljfstoestand. Op deze overwegingen was de vergade ring van oordeel dat er aanleiding ts de salarisverbetering concreet aan de orde te stellen. Bij de regeering zal met kracht worden aangedrongen de korting a 5 pet., welke op het rijkspersoneel met ingang van 1 Januari 1936 werd toegepast, met ingang van 1 Januari 1938 ongedaan te maken Ook de positie van het personeel in dienst der lagere bestuursorganen zal de bijzondere aandacht hebben, evenals de maatregelen, die het centraal gezag ten aanzien van genoemd personeel, o.a. door uitvaardiging van verschillende circulaires, getroffen heeft. Aan het einde der vergadering deelde de voorzitter mede. dat hij. als gevolg van ztin aanwüzing tot lid der Tweede Kamer, bedankt als voorzitter van de R.K. cen trale. Uit de vergadering werd hem dank ge bracht voor hetgeen hij ln deze laatste functie heeft verricht. UIT NED. OOST-INDIK. RUBBERFABRIEK AFGEBRAND. PALEMBANB, 9 Juli (Aneta/A.N.P.). - Gisteravond te halfacht brak brand uit in de grootste rubberfabriek alhier, die eigen dom is van de N.V. internationale crediet- en handelsvereeniging „Rotterdam" en verhuurd is aan de Chineesche Kongsie Lee Rubber Works De fabriek brandde totaal uit. Heden morgen te halftwaalf was de brand nog niet gebluscht. De schade wordt getaxeerd, wat mate riaal en gebouwen betreft, op 200.000 gul den, terwijl de schade aan verbrande rub ber wordt geschat op 160.000 gulden. rok, die vervaardigd is uit melkwol van de allereerste fabrikatie-methoden en die ge durende zes maanden zeer intensief is ge bruikt. fiscaal recht, en prof. mr. F. G. Scheltema te Amsterdam, die het privaatrecht in deze aangelegenheid behandelde. Frits!kun je niet even meegaan om naar een nieuwen hoed te zien? 111

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13