BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 8 Juli 1937 Derde Blad No. 23706 Meer personeel bij sociale zaken 78sfe jaargang Tien nieuwe controleurs der arbeidsinspectie zullen worden aangesteld. Een werkverschaffings-film w. Jr ZEISS IKON-FILMS Nederlandsche Aannemers- en Patroonsbond. Het Middenstandscongres te Zwolle. De electriciteitstarieven en de vestigingswet-kleinbedrijf besproken. Zooals reeds gemeld is in de middag vergadering van den Koninklijken Neder landschen Middenstandsbond de behan deling aan de orde gekomen van het prae- advies van ir. K. H. Haga over de electri citeitstarieven in Nederland en de nood zakelijkheid hunner grondige herziening ten behoeve van de welvaart van het mid- denstandsbedrijf. Uit de debatten bleek dat deze materie in hooge mate de belang stelling van de afgevaardigden had en dat men over het algemeen hunkerde naar ta rieven van electrischen stroom, die meer in overeenstemming met den kostprijs zijn. Tenslotte zijn twee resoluties aangeno men. In de eerste spreekt het congres als zijn oordeel uit, dat in de aanhangige electriciteitswet het opnemen van een cen traal toezicht op de tariefspolitiek der overheidsbedrijven, waarin naast onpar tijdige en onafhankelijke vertegenwoordi gers van het algemeen belang, ook het bedrijfsleven rechtstreeks invloed dient te kunnen uitoefenen in het belang van het economisch leven, noodzakelijk is. In de tweede resolutie wordt opgemerkt, dat de wijze, waarop de tarieven voor elec trischen stroom worden berekend, in strijd is met het doel, waartoe de electrieiteits- voorziening aan de overheid werd toever trouwd. De winst dient te worden beperkt tot een bedrag, noodig voor afschrijving en vernieuwing en mag in geen geval gebruikt worden voor de dekking van het tekort op de gemeente of provinciale begrooting. Voorts zegt de resolutie, dat de handel in apparaten en toestellen behoort te worden teruggebracht aan den particulieren han del. Het congres draagt tenslotte 't hoofd bestuur op te ageeren tegen de hooge ta rieven en den middenstand in den strijd daartegen te mobiliseeren. In de ochtendvergadering, die aan huis houdelijke kwesties was gewijd werd de voorgestelde wijziging in het huishoudelijk reglement goedgekeurd. Vervolgens besprak de heer F. L. van der Leeuw, directeur van het bondbureau, de practische toepassing van de vestigings wet-kleinbedrijf. Na langdurige discussie werd met alge- meene stemmen een motie aangenomen, welke het. vertrouwen uitspreekt, dat de regeling bij de uitvoering der vestigings wet ten volle zal willen rekening houden met de wenschen van den bond en welke verdei- alle stands- en vakorganisaties van den middenstand op algemeenen grondslag op roept, door hechte aaneensluiting en in voortdurende samenwerking met den Kon. Ned. Middenstandsbond en zijn zusterorga nisaties. te streven naar een spoedige ver wezenlijking van de doeleinden, welke bij de totstandkoming van de vestigingswet- klein bedrijf ter verbetering der midden standspositie werden voorop gesteld. Inzake de op de bedrijven drukkende lasten, sprak de vergadering zich onder luid applaus als volgt uit: ■De buitengewone algemeene bondsver gadering enz. overwegende, dat de economische ople ving in het kleinbedrijf te langzaam door werkt, mede als gevolg van de zware lasten, welke op de middenstandsbedrijven druk- *®2J „en de ernstige belemmering van de bedrijfsuitoefening door contingenteering van den invoer, landbouwcrisismaatrege len. e.d.; spreekt als haar oordeel uit. dat een vooruitziende economische politiek als uit gangspunt dient te kiezen een streven naar geleidelijke opheffing van crisismaatrege len en -lasten en herstel van een in juiste ■banen geleid, vrij bedrijfsleven: draagt het bestuur op. terzake de noo- dige stappen bij de regeering te doen." Gouden jubileum van U. Twijnstra's oliefabrieken. ALGEMEENE VERGADERING RIJKS- WATERSTAATPERS ONEEL. Hulde voor oud-minister van Lith de Jeude. In de gisteren en eergisteren te Utrecht gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging van personeel in dienst bij den rijkswaterstaat Eendracht maakt macht, is uitvoerig over allerlei zaken met betrek king tot de salarieering en den dienst ge sproken aldus de N.R.Ct. Zoowel de voor zitter, de heer H. Groeneveld. uit Velsen, als verschillende afgevaardigden, brachten hulde aan oud-minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, voor hetgeen hij in het be lang van den dienst en voor het personeel in zijn ambtsperiode gedaan heeft. Besloten werd, den afgetreden minister daarvan, uit naam der vergadering, schriftelijk te doen blijken. De verschillende verslagen enbegrootin gen werden goedgekeurd. Besloten werd. ook het volgende jaar een jaarboekje uit te geven. Na veel discussie werd eveneens be sloten, den waterstaatscursus voort te zet ten, in samenwerking met het onderwijs fonds voor de binnenvaart. De aftredende bestuursleden, de heeren G. H. Luykman, uit Apeldoorn en J. Schou ten, uit Velsen, werden bij enkele candi- daatstelling herkozen. Ook de heer H. Groeneveld werd gekozen als bezoldigde eerste-voorzitter. De heeren W. Wallinga, te Utrecht en A. Hartman, te Schelling- woude. beiden oud-secretaris der vereeni ging. werden tot ecrelid benoemd. Het veertigjarige bestaan zal in 1938 worden gevierd. Er werd een commissie ge ïnstalleerd, die gelden zal verzamelen voor de stichting van een fonds tot het geven van een renteloos voorschot op verplaat singskosten. De tweede dag van deze vergadering was geheel gewijd aan de vaststelling van het programma van actie. Allerlei onderwerpen betreffende salarieering, klassificatie, ar- beids-, dienst- en rusttijden, dienstklee- ding, rechtspositie, promotieregeling, ver goedingen, titulatuur, verbetering der pen sioenwetgeving en woningvraagstuk werden behandeld. Een tweetal resoluties werd aangenomen, waarin werd aangedrongen op onverkorte Invoering van het bezoldi gingsbesluit 1934. met herstel der daarin voorkomende technische fouten, op verdere aanpassing van de loonen en salarissen bij de stijgende duurte en de opheffing van de standplaatsindeellng in het algemeen en de vierde klasse in het bijzonder. De heer T. J. Twijnstra, directeur der vennootschap. 1 '190 De U. Twijnstra's Oliefabrieken N. V„ welke Olie- en Veevoederfabrieken exploi teert te Maarssen en Akkrum, zal op 14 Juli a.s, het 50-jarig bestaan der firma vieren. In die halve eeuw heeft de onder neming een ontwikkeling te zien gegeven van een kleinen plaatselijken oliemolen tot een modern grootbedrijf en tot een der belangrijkste ondernemingen op haar ge bied De geschiedenis van Twijnstra's Olie fabrieken geeft niet alleen een blik op den laleren groei der zeer oude Nederlandsche olie-industrie, die in het midden der vorige eeuw nog in eenige honderden kleine olie molens werd gedreven, doch die thans in hoofdzaak tot betrekkelijk weinige groote bedrijven is beperkt. Wijlen de heer U. Twijnstra, die in 1887 een kleinen oliemolen te Akkrum kocht en weinige jaren later ook een klein bedrijf in Franeker ter hand nam, heeft in het vee rijke Friesland, waar gelijk trouwens in geheel Nederland de afzet van de vee koeken de basis moest zijn van de olie industrie, de gelegenheid weten te benut ten om in een tijd van de zich ontwikke lende zuivelindustrie en een steeds inten siever voedering van het melkvee, zijn be drijven voortdurend uit te breiden en te verbeteren. Toen hij in 1912 op nog betrek kelijk jeugdigen leeftijd plotseling over leed, liet hij een krachtig bedrijf na. dat zich in het Noorden des lands zonder twij fel de eerste plaats had verworven. Van hoofdzakelijk veevoederbedrijven waren de fabrieken intusschen voornamelijk oliebedrijven geworden, waarvan de ligging in Friesland niet meer de meest gunstige was. Daarom werd, toen de moeilijke oor logsjaren tot het verleden behoorden, een stap gewaagd, die voor de onderneming van beslissend belang zou zijn. Er werd beslo ten het oliebedrijf voor het overgroote deel te verplaatsen naar een punt, dat gun stiger ten opzichte der zeehavens en in het centrum des lands zou gelegen zijn, terwijl tegelijkertijd de bedrijven in Friesland te Akkrum zouden worden geconcentreerd. De stichting eener groote, moderne oliefabriek te Maarssen was van dat besluit het gevolg. Het bleek al spoedig hoe gunstig de lig ging hier was. aan het Merwedekanaal en aan den spoorweg van Amsterdam naar Utrecht en hoe de nieuwe fabriek zich van jaar tot jaar verder kon uitbreiden en ont wikkelen. De geproduceerde oliën worden thans over de geheele wereld geëxporteerd en de veekoeken vinden in alle provinciën v.an ons land haar geregelde verbruikers. Nu de onderneming, die onder directie staat van den heer T. J. Twijnstra. den zoon van den stichter van het bedrijf, de crisisjaren onverzwakt achter den rug heeft, nu kan zij het 50-jarig bestaan met opgewektheid vieren, den blik vol vertrou wen op de toekomst gericht. A. HAMMARSKJOLD. Rechter in het Perm. Hof van Intern. Justitie. Na een langdurige ongesteldheid is gis termiddag in den ouderdom van 44 jaar overleden de heer A. Hammerskjold. rech ter in het permanent hof van internatio nale justitie en oud-griffier van het* hof. DE A.K.U. GAAT MELKWOL FABRICEEREN. Volgens de N.R.Ot. zal de minister van Landbouw en Visscherij a.i., mr. M. P. L. Steenberghe, heden bij de algemeene kunstzijde unie te Arnhem, officieel een fabriek in gebruik stellen, waar uit onder- melk kunstwol zal worden gefabriceerd. De directeuren-generaal van de departe menten van handel en nijverheid en van landbouw, zullen de openingsplechtigheid mede bijwonen. C. E. TER MEULEN UIT DE F IN AN CIEELE COMMISSIE VAN VOLKENBOND. De heer C. E. ter Meulen, de Nederland sche deskundige in de Financieele Com missie van den Volkenbond, heeft bij den secretaris-generaal van den Volkenbond zijn ontslag ingediend. De heer Ter Meulen motiveert zijn be sluit met de veranderingen, die men wil invoeren ten aanzien van de benoeming der deskundigen en den duur hunner man daten. welke wijzigingen volgens den heer Ter Meulen van dien aard zijn. dat het de mogelijkheid voor de Financieele Com missie, nuttig werk te verrichten, vermin dert. De jaarvergadering te Amsterdam. In het verdere verloop van de gisteren te Amsterdam gehouden jaarvergadering van den Nederlandschen Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland werd tot districtscommissaris van Limburg bij enkele candidaatstelling gekozen de heer G. Th. Deriks te Venlo. De statutenwijzigingen en de vaststelling der reglementen inzake arbeidsvoorwaar den, districtsvergaderingen, uniform com promis i geschillen tusschen bondsleden onderling) en steun bij geschillen, waarin bondsleden zijn betrokken, werden goed gekeurd. Aan de orde was hierna de behandeling der wet op de bindend- en onverbindend- verklaring van bepalingen uit collectieve arbeidsovereenkomsten Inleider was mr. B. Bouman. Spr. schetste in het kort de geschiedenis en de ontwikkeling van de C.A.O. Na uitvoerig de voor- en nadeelen van de collectieve arbeidsovereenkomsten te hebben besproken, kwam de inleider op de wet op de bindend- en onverbindend- verklaring der C.A.O. De bindendverklaring' aldus spr. bevordert het aantal collectieve arbeids overeenkomsten en schept tegelijkertijd de mogelijkheid tot centralisatie der sociale wetgeving. Het verplichte lidmaatschap wordt er door overbodig. De bezwaren, die tegen de bindendverklaring kunnen wor den ingebracht, zijn niet van wezenlijk be lang en werden door spr. weerlegd. De wet, die onder minister Slingenberg tot stand is gekomen, verklaart bindend de bepalingen uit de collectieve arbeids- oversen komsten Een nieuwe bijzonderheid is de moge lijkheid van onverbindendverklaring van bepalingen uit de C.A.O. Het is toe te juichen aldus spr. dat deze moge lijkheid er in is opgenomen ter bescher ming van consumenten tegen bedrijfs- egoïsme. Spr. concludeerde, dat het in het belang van het bouwbedrijf is de collectieve ar beidsovereenkomst t.z.t. bindend te ver klaren. Na behandeling van enkele huishoude lijke aangelegenheden werd de vergadering gesloten. NEDERLANDSCHE BAKKERSBOND. Jaarvergadering te Groningen. In „De Harmonie" te Groningen zoo meldt de „N.R.Ct." is gistermiddag de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van den Nederlandschen Bakkersbond, onder voorzitterschap van den heer Fred. C. Staehle te 's-Gavenhage. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter der afdeeling Groningen, den heer J. Blaauw, opende de voorzitter van den bond de bijeenkomst. Spreker gaf een beschouwing over den toestand in 't algemeen en speciaal in het bakkersbedrijf. Daarbij wees hij op het drukkende van de omzetbelasting, welke de bakker onmogelijk op den consument kan verhalen, zoodat met alle klacht en in samenwerking met de landelijke organi saties bij de regeering wordt aangedrongen op opheffing dezer belasting of althans verlaging. Verder deelde spr. mede, dat de bond bij de regeering geen steun heeft ge vonden bij zijn verzoek om het zelfbakken tegen te gaan. Met de crisisbepalingen en heffingen is het, aldus spr., nog even treurig gesteld als het vorige jaar. De heffingen zijn zóó hoog, dat bij opheffing daarvan het brood per 800 gram zeker 34 cent lager in prijs zou kunnen zijn. Bij den vorigen minister van sociale zaken, mr. Slingenberg. is aange drongen op een wijziging van de bakkers paragraaf der Arbeiderswet 1919. ten aan zien van den verkoop van versch brood en tevens heeft de Bond zich uitgesproken tegen een vervroeging van het verkoop verbod. Spr. prees 't werk, dat door samen werking der Amsterdamsche bakkers tot dusverre is tot stand gekomen en sprak de hoop uit, dat minister Steenberghe niet alleen de gewijzigde ondernemersovereen komst van de Amsterdamsche bakkersfede ratie zal verbindend verklaren, maar dat de minister nog iets verder zal gaan en ook de minimumprijzen in deze overeenkomst verbindend verklaart. Spr. constateerde met leedwezen, dat het Rijk de subsidie aan het Station Maalderij cn Bakkerij te Wageningen, aanvankelijk bijna f. 10,000, thans geheel heeft ge schrapt. De voorzitter, de heer Fred. C Staehle. werd als zoodanig herkozen. Tot leden van het Centraal Bestuur werden herkozen de heeren G. C. Mulder. Utrecht, en W. Pief- fers, Hoogeveen, terwijl in de vac.-J. H. de Vos (gewest Friesland! werd gekozen de heer W. de Bruin, eveneens Friesland Het centraal bestuur werd met één lid uitge breid. Gekozen werd daarvoor de heer Z. J. v. Kesteren te Apeldoorn. Besloten werd tot het zenden van een telegram aan den minister van landbouw en visscherij, waarin wordt opgemerkt, dat de toestand in het bedrijf onhoudbaar wordt door de voortdurende stijging van den bloemprijs, waardoor broodprijsverhoo- ging een gebiedende eisch wordt en waarin bij den minister wordt aangedrongen op directe verlaging der crisislasten en ophef fing der tanve-organisatie. meelcentrale, etc., omdat steun aan de taweverbouwers niet meer noodig is, daar de wereldmarkt prijs der tarwe boven den richtprijs is ge stegen. Voorts werd een telegram verzonden aan den minister van landbouw en visscherij, waarin wordt verzocht het monopollerecht op tarwe geheel af te schaffen, hetzij den V.I.T.A.-prijs verder te verlagen, ten einde een door de voortdurende stijging der bloemprijzen noodzakelijk geworden brood- prijsverhooging te voorkomen. De voorzitter, de heer Fred. C. Staehle, gaf hierna een uiteenzetting van de vesti gingswet en de vestigingseischen. De heer J. v. d. Blom heeft in den na middag een rede gehouden over de moei lijkheden van de bakkers. JONG HOLLAND SNAKT NAAK WERK. De centrale voor werkloozenzorg. gesticht op initiatief van den raad van Nederland sche kerken voor practisch christendom, organiseerde voor de derde maal een col lecte ten behoeve van haar werk voor de nroreele werkloozenzorg. Thans werd met giften van particulieren en enkele fondsen het bedrag van f. 100.6G5.52'/i bereikt. De afdracht van nog een vijftigtal kleinere comité's wordt venvacht. Ingediend is een aanvullingsbegrooting van sociale zaken voor 1937. Bij de indiening van de begrooing kon niet worden voorzien, dat bij de afdeeling werkverschaffing en steunverleening nog controleurs voor de steunverleening moes ten worden in dienst genomen. In verband hiermede wordt voor artikel 2 een verhooging aangevraagd van f. 50.000. De dienst der arbeidsinspectie heeft sinds eenigen tijd te kampen met moei lijkheden, doordat de sterkte van zijn per soneel niet meer in de juiste verhouding staat tot de werkzaamheden, welke tegen woordig tot zijn bemoeiingen behooren. Zoo valt b.v. te wijzen op de invoering op 1 October 1936 van de huisarbeidswet. Voorts is het gewenscht dat de arbeids inspectie haar toezicht op de naleving van de arbeidswet in de bakkerijen verscherpt. Een en ander maakt het noodig. dat zoo spoedig mogelijk tot eenige uitbreiding van het personeel van dien dienst wordt over gegaan. Voorgesteld wordt, in den loop van dit jaar tien controleurs en zeven schrijvers of administratieve ambtenaren in dienst te nemen. Met het oog op het toezicht inzake de naleving van de stuwadoorswet in de ge meente Groningen verdient het aanbeve ling, het aantal onderinspecteurs van den havenarbeid met één te vermeerderen. In verband met enkele mutaties, welke onlangs bij het personeel der arbeids inspectie hebben plaats gehad, is op den betrokken begrootingspost eenig geld vrij gevallen. Daarom is 'n bedrag van f. 12.000 voldoende voor het nieuw aan te stellen personeel. De toeneming van het aantal onregel matigheden bij de uitvoering van de vleeschkeuringswet maakt een verscherpt toezicht op de naleving dier wet, in het bijzonder met betrekking tot de naleving van de wettelijke voorschriften op de keu ring, noodzakelijk. Met het thans beschik bare personeel een nog scherpere controle uit te Oefenen is niet mogelijk. De minister acht het daarom gewenscht dat een inspecteur van de volksgezondheid in algemeenen dienst wordt aangesteld, die uitsluitend tot taak zal hebben de uit voering van de wet in het geheele land te controleeren. Door dit verscherpte toezicht zal een preventieve invloed worden uitge oefend, waarvan een meer nauwgezette naleving van de wet en een vermindering van het aantal gevallen van fraude mag worden verwacht. Nog meer dan voorzien kon worden bij het ontwerpen van de rijksbegrooting voor 1937 is emigratie voor Nederlanders moge lijk gebleken. Er doen zich teekenen voor, dat verdere uitbreiding van die mogelijk heid niet uitgesloten is. Ten einde op doel treffende wijze, waar noodig. de helpende hand te kunnen bieden, is het derhalve raadzaam te kunnen beschikken over een grooter bedrag, dan aanvankelijk werd ge raamd. Met. name bestaat de waarschijn lijkheid te kunnen bevorderen, dat vrou wen en kinderen van emigranten, die reeds een broodwinning in overzeesche landen hebben gevonden, zich bij hun mannen en vaders kunnen voegen. Nu op het breede terrein van de werk loozenzorg reeds vele jaren achtereen zeer veel is tot stand gebracht en nog dagelijks, mede door maatregelen op het gebied van werkverschaffing en werkverruiming, wer ken worden aangevat, welke voor het ge heele Nederlandsche volk van beteekenis zijn. achtte de regeering het wenschelijk. hiervan op voorlichtende wijze te laten blijken. Deze voorlichting kan er toe bijdra gen, dat meer algemeen inzicht wordt ver kregen, hoe de werkloozenzorg dienstbaar is en wordt gemaakt aan verruiming van de werkgelegenheid, terwijl tevens dé be langstelling voor deze publieke zaak wordt vergroot. Om dit te bereiken werd in 1936 met financieelen steun van de regcering het boekwerk uitgegeven, getiteld „Het werkende land". Hiervoor wordt bij suppletoire begrooting voor het dienst jaar 1936 een bedrag van f. 7100 aan gevraagd. Thans is door de regeering opdracht gegeven voor het vervaardi gen van een film, welke in groote lijnen op het doek zal brengen, wat op het gebied van het verschaffen van werk is geschied. De hieraan voor het Rijk verbonden, kosten zullen f. 15.000 bedrag,®"?. xs. El Vader Tijd gaat snel"... maar met de uiterst snelle Zeiss Ikon-films legt U hem vast! Gemakkelijk! In ernst: Zeiss Ikon-films zijn ver bazend snel. Een fijne korrel en boven dien 'n groote speelruimte in den be lichtingstijd Vraagt naar de nieuwe ZEISS IKON Orthochrom of ZEISS IKON Panchroni Het" van „bet" Voor f oio's, die MOOI moeien zijn... 4193 (Ingez. Med.) TEWERKSTELLING VAN ANTI-FASCISTISCHE WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. De heer de Visser heeft de volgende vragen gericht aan den minister van sociale zaken 1. Heeft de minister kennis genomen van de moeilijkheden die herhaaldelijk in grensplaatsen met Nederlandsche werk- looze arbeiders ontstaan, wijl zij, hoewel als anti-fascisten bekend staande, op straffe van onthouding van hun werkloo- zensteun of van de mogelijkheid, werk zaam te worden gesteld in werkverschaf fing, verplicht worden in Duitschland te gaan werken? 2. Is de minister zich bewust van de moeilijkheden en gevaren, die er voor anti fascisten dreigen, indien zij onder het hui dige regiem in Duitschland gaan werken? 3. Meent de minister niet, dat werk- loozen die om principieele redenen bezwaar maken in het huidige Duitschland te gaan werken, daartoe op geen enkele wijze mo gen worden verplicht en daarvan geen schade mogen ondervinden? 4. Is het den minister bekend, dat het gemeentebestuur van Nieuwe Schans een anti-fascistischen arbeider op straffe, als in vraag 1 genoemd, heeft willen verplichten in Duitschland te gaan werken en dezen arbeider buiten den werkloozensteun heeft gesloten? 5. Is de minister bereid maatregelen te treffen, waardoor de bovengenoemde moei lijkheden worden voorkomen, door de ge meentebesturen in het algemeen en het gemeentebestuur van Nieuwe Schans in 't bijzonder er van in kennis te stellen, dat anti-fascistische werkloozen, die bezwaar maken in Duitschland te gaan werken, hiertoe niet mogen worden verplicht en dat werkloozen die om die reden buiten steun of werkverschaffing zijn gesloten, hierin onverwijld dienen te worden opgenomen. LOODGIETERS- EN FITTERS- PATROONS. De bond van loodgieters- cn fitterspa- t.roons in Nederland hield gisteren onder leiding van den voorzitter, den heer J. H. Harmeijer Sr.. uit Rotterdam, zijn jaarver gadering te Haarlem. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd, terwijl aan den penningmeester van zijn finan cieel beheer décharge werd verleend. De huishoudelijke vergadering werd voorts besteed aan de verkiezing van vier leden in het hoofdbestuur Als zoodanig werden herkozen de aftredende hoofdbestuursle den. dc heeren R. H. Brake! Jr. J. H. Hes- seling. J. J. Joustra en J. C. Woestenburg. Herbenoemd werd als secretaris der van Oldendorpstichting de heer G. Rekoert te Haarlem. Een groot deel der middagver gadering was gewijd aan een bespreking van dc wet op de vestigingseischen, ingeleid door den heer Th. Jonkman, VERSPREIDE BERICHTEN. Eergisteren arriveerde, na geslaagde proefvaart, in de haven te Scheveningen de mctorloggers Deli Sch, 225 van de Fa J. Tuyt aldaar. Deze nieuwe logger, geleverd door de Fa A. Vuyk en Zn te Capelle aan de IJssel, is voorzien van een 4 cylinder „Industrie" 4-tact Diesel motor, 240 P.K., bij 300 toeren met 12 P.K. hulpmotor. Het geheei, zoowel schip als motor, maakt een uitstekenden indruk en een werkelijke re clame zoowel voor den bouwmeester als voor dc motorenfabriek „De Industrie" te Aiphen en werd ook direct door dc Reederij overgenomen. Bij K. B. is met ingang van 1 Augus tus benoemd tot burgemeester der ge meente Soest: mr. W. A J. Visser, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Avereest; en is aan mr. A. C. Baron van der Feltz op zijn verzoek, met ingang van 15 Augustus eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Voorst, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in rijn betrekking bewezen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9