Waar de Vrouw belang in stelt Joyeuze entree der groote hoeden victoria LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 8 M\ i9ïs Vierde Blad No. 23706 [Wensch en vervulling 78 ste Bij gekleede toiletjes zijn ze thans zeer gewild 7 Electrische lampen De weg terug Nagels naar keuze Egyptische levenswijsheid Voor het MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD Een charmante nouveauté Niet in stoffelijk en geestelijk gemak ligt de waarde van ons leven. Er bestaat een oud dwaas sprookje van een armen schoenmaker, die zat te mop peren, omdat hij zoo weinig verdiende. Toen kwam er een tooverfee, die hem toestond, drie wenschen te doen. Hij kreeg ruzie met z'n vrouw over wat ze nu toch wenschen zouden en tenslotte wenschte hij, per on geluk, een braadworst. In haar uitzinnige woede om deze lichtvaardigheid wenschte de vrouw, dat de worst aan zijn neus hing. En toen moesten ze noodgedwongen het laatste restje wenschkracht besteden om de worst weer van 's mans neus af te krijgen. Dit sprookje is zoo dwaas niet als het lijkt. Het geeft een illustratie van het feit, dat wenschen gevaarlijk is. omdatop iedere wensch een vervulling volgt. Het laat tevens zien, dat een arme schoenma ker toch altijd ook in zijn wenschen een arme schoenmaker blijft, die niet bo ven zijn eigen niveau uitkomt, evenmin als 2ijn kibbelende vrouw. Ook in ons eigen leven ervaren wij, dat onze wenschen. wanneer we hieraan maar krachtig en hardnekkig genoeg soms door de jaren heen vasthouden, ten slotte in vervulling gaan. De arme kantoorbediende, die wensch kracht genoeg heeft om iedere minuut van zijn vrijen tijd en iedere overgespaarde cent om te zetten in ontwikkeling, zal tot kennis en welstand komen. De vrouw, die al haar gedachten en vin dingrijkheid richt op het doel: mooi te zijn, krijgt tenslotte 'n heel eigen, bijzondere charme, waar van nature veel rijker be giftigde vrouwen niet tegenop kunnen. Een sprekend voorbeeld hiervan levert do Pari- siennc met haar eeuwenoude schoonheids cultus. De eenige reden, dat we deze waarheid niet allen onmiddellijk zien is. dat we ge durende het groeiproces, dat ons leven is, zooveel verschillende wenschen in ons voe len opkomen. Elke hartewenseh wordt bij de meeste van ons na korten tijd verdron gen door het verlangen naar iets. dat nóg heerlijker schijnt. En zoo komt het dan, dat we eigenlijk in gemoede zijn gaan ge- looven, dat de geschiedenis van den schoen maker en zijn vrouw „maar een sprookje" is! Evenals de enkeling krijgt ook de menschheid in ieder bepaald tijdperk van haar ontwikkeling haar wenschen vervuld In tijden van verstikkende conventie gaat een kreet op om vrijheid.... de vrijheid komt (en de meeste menschen weten er geen weg mee). Uit de harten van zwoe gende tobbende huisvrouwen, slavinnen van „de huishouding" zijn eeuwenlang stille zuchten gerezen om ordening, gemak. rust. En dit alles is ons, met het groote woord „efficiency" in den schoot gevallen. We kregen stofzuigers, electrische ditjes en datjes, centrale verwarming en dui zenden apparaatjes, onder 't motto ..een kind kan de wasch doen". En als we nu realiseeren, dat we door dit alles eigenlijk geen grijntje gelukkiger zijn geworden, dan mogen we niet mopperen; we hebben im mers geen „geluk" gewenscht. maar enkel gemak. De wenschvervullende tooverfee der mechanisatie is nog verder gegaan. We wil den 't immers gemakkelijk hebben? Welnu, er waren nog wel andere levenster reinen, die moeilijk te bewonen waren, die leed en strijd meebrachten. Neem b.v. het huwelijksleven, de opvoeding der kinderen. De tooverfee stortte een ware stroom van nuttigen raad over ons uit. Er verschenen zware boekdoelen of beter nog „handige wegwijzers", waarin we, na hoogstens een uurtje snuffelen, precies ons „geval" konden opzoeken en nu waren onze problemen, waarmee we nèt als met stoffer en blik' jarenlang hadden omgetobd, plotseling uit de wereld. En daar zitten we nu. met een keurig flatje vol ap paraten, een boekenplank vol „handige wegwijzers", 't Leven is opeens doodeen voudig geworden. Maar soms kan het ons te moede zyn, of het onverbiddelijke noodlot ons met al onze vervulde wenschen te kijk zet, net als de schoenmakersvrouw het haar man deed. toen ze de wenschworst aan zijn neus wenschte En dan voelen we diep. dat de waarde van het leven toch niet ligt in materleele en geestelijke mechanisatie, waarvan Ame rika een min of meer gruwelijk voorbeeld geeft. Ieder volk krijgt de regeering, die het verdient en ieder mensch de wenscliver- vulling, waarvoor hij rijp is En na iedere wensch komt weer een vol gende, totdat we een weinig ouder en wijzer geworden begrepen hebben, dat moeite en smart en ontbering of die nu tot ons komen in den vorm van een be werkelijk huis. van huwelijksconflicten of gezinsmoeilijkheden, van financieele zor gen of nerveuze tobberijen bij het leven behooren als een Integreerend, afbrekend en opbouwend deel daarvan. De werktuigen, waarmee we beproefd en gelouterd worden verschillen in ieder le venstijdperk en in iedere eeuw. De beproe vingen blijven. En wie meent, het leven bij den neus te kunnen nemen met een systeem van pas klare oplossingen, wie daarvan eenig die per heil verwacht, die zal ervaren, dat zijn leven vlak wordt en onbewogen. Net als het gemechaniseerd flatje, waar het nooit „een heidensche bende" is, maar dat ook nooit eens straalt en glanst van innige fees telijkheid. De schoonheid, de kracht en de heiligheid van het leven zal hem onher roepelijk voorbijgaan. RHEMONDA. 'M Ik koop alleen maar goede waar, want slechte waar, die vind ik naar. Ik koop slechts goede. Kijkt U maar: BISCUIT- EN CHOCOLADEFABRIEK 4191 DORDRECHT (Ingez. Meti.i Lang genoeg hebben we onder den stroom van grappige kleine hoedjes en schattige excentrieke modelletjes, die in de praktijk zooveel moeilijkheden opleverden, gezucht. Want „gewone" hoedjes zijn er nog bijna niet tenminste niet onder de gekleede soorten, 't Is alles scheef, zéér ondiep, met halve of kwartrandjes: kortom tamelijk moeilijk passend bii de meeste goed-Hol- landsche gezichten en zware eischen stel lend aan het kapsel, dat voor een groot gedeelte zichtbaar is. Een verademing zal het dus voor vele dames ziln. dat de groote hoeden meer in de mode komen Een groote hoed heeft altijd een zekere decoratieve toets, die haar uitstekend geschikt maakt om bii een gekleed toiletje te worden ge dragen. Ze zullen dus vast en zeker opgang maken! Op onze teekening ziet u enkele aan trekkelijke modellen bijeen, n.i.: Links boven: Matelot van roze panama. Een opstaande bies van donkerblauw gros gram om den rand en dezelfde garneering om den bol. Rechts boven: Groote hoed van zeer fijn naturel-kleurig stroo, versierd met ronde openingen die met kersroode zijde ziin omgefestonneerd. Lint van kersrood flu weel om den zeer p atten bol. Links onder: Hoed van roze stroo. ver sierd me* lang afhangeld zwart lint. Rech s onder: Origineei model van zwart Italiaan iche stroo. omboord me. zwart bandfluweel; van voren gespleten, zoodat voorhoofd en kapsel zichtbaar worden. Ver sierd met f uweelen lint en strikjes Een bijzonder gekleede hoed! Een gewetensvraag: hoe dikwijls wascht u uw electrische lampen? Geregeld schoon maken is noodzakelijk, als u de lampen op kracht wilt houden. Strijk maar eens met uw vinger langs zoo'n lampje, dat in ver scheidene weken niet is schoongemaakt! Het is proefondervindelijk bewezen, dat een lamp, die twee maanden aan haar lot wordt overgelaten, ongeveer 30 pCt. aan lichtuitstraling verliest: 't licht zit er wel, maar het bereikt ons niet. Het beste is. het lampje iedere week te wasschen. Dit moet zeer voorzichtig wor den gedaan, in lauw water met veel zeep. Let er vooral op. dat ze door en door droog zijn voor ze weer worden ingeschroefd. Eenige oogenblikken in de zon leggen is het meest aan te raden. Uit de kringen der Engelsche vrouwelijke architecten en schilders verscheen onlangs een protest tegen de moderne binnenhuis architectuur. Deze kunstenaressen wen schen, dat voortaan de inrichting van het binnenhuis uitsluitend aan vrouwen* zal worden overgelaten. Haar protest, waarmee zij zich tot de kunstenaarswereld wenden, gaat in de eer ste plaats tegen de al te strenge zakelijk heid der moderne architectuur en binnen huiskunst. waardoor de huizen „onbe woonbaar" worden. De vrouwelijke architecten willen weer een voornamen, oud-Engelschen stijl in voeren en een woninginrichting scheppen, die ook werkelijk een geschikte omlijstin, vooi hei familieleven geeft. Volgens een rol papyrus, die in het Britsch museum te Londen bewaard wordt, geeft de Egyptische levensphilosoof Phahhetep (die leefde ongeveer 4000 jaar voor Chris tus). den volgenden goeden raad ten beste: Heb je vrouw met hart en ziel en op de juiste manier lief. Vul haar maag en be kleed haar rug. Zalfolie is genezing voor haar lichaam. Zorg ervoor dat haar hart verheugd is, zoolang je leeft. ZONDAG: Meloen, Zwezerik in schelpen. Chateaubriands met verschillende groente. Aardappelcroquetien, Aardbeiendessert. MAANDAG: Koude ham, Capucijners, Aardappelen, Boter, Aardbeienflensjes. DINSDAG: Tomatensoep. Kalfsfricandeau, Doperwten, aardappelen Ananasvla. WOENSDAG: Tomaten gevuld met ge hakt, Koud kalfsvleesch. Aardappelen, Stoofsla, Bessen en frambozen. DONDERDAG. Groentesoep. Gehakt, Bloemkool. Aardappelen. Carame'vja. VRIJDAG: Bloemkoolsoep, Gebakken pa. ling, Kropsla. Aardappelen Vruchten. ZATERDAG: Biefstuk, Aardappelen, Sla van komkommers en tomaten. Griesmeel pudding Kersencompóte. VEGETARISCHE MENU'S. 1 Tomatensoep, gevulde komkommers met groentes'.», aardappelen, gesmolten boter, vanillerijst met gestoofde bessen. 2. Eierschoteltje met kaas. tuinboonen, aardappelen in de schil gekookt, koude boter, gemberflensjes. vruchten. 3. Gestoofde tomaten, gekookte rijst, doperwten, beschuitomelet met vruchten. 4. Wortelsoep, kropjes sla met bruine boter in vuurvasten schotel, gekookte aardappe len, warme broodpudding, aardbeiensaus. RECEPTEN. Zwezerik in sche'pen. Benoodigd: 1 halszwezerik, l'/i dL bouil lon. 'It d.L. room. 20 er. bloem. 25 gr. boter, 1 eidooier, 1 klein bilkje champignons, peper zout. thijm, takie peterselie, ui. wortel. De zwezerik in koud water leggen tot hij gekookt wordt Opzetten met koud water, zoodra dit kookt eraf gieten en de zwezerik weer opze-ten met water. zout. een stukje ui. wortel, peterselie en iets thijm Gaar laten koken 1'/= uur) de zwezerik van vet en vellen ontdoen en in kleine stukjes snij den Een saus maken van bo er. b oem en gezeefde bouillon. Deze afmaken met room. eidooier, peper, zou- en doormidden ge sneden champignons. De zwezerik er door roeren en alles overdoen in beboterde schelpen. Ze in den oven heel lichtbruin laten worden Aardbeiendessert. Benoodigd: pond kleine, geurige aard beien, 40 gr. suiker. 1 ons biscuits de savoye. Voor de vla: 'h L melk. 30 gr. suiker. 2 eidooiers. 15 gr. maïzena, vani.le. 1 d.L. slagroom. De aardbeien schoonmaken en een paar uur met suiker bestrooid laten staan. Een twaalftal achterhouden die later voor gar neering gebruikt moeten worden. Van melk, ridooiers. suiker en vanille, vla maken Deze al laten koe'en onder nu en dan roeren, om te voorkomen, dat er een vlies op komt. De aardbeien laag om laag met de biscuits in een vla-schaal leggen. De vanillevla er overheen gieten en den schotel garneeren met stijfgeklopten room en teruggehouden aardbeien. Ananasvla. Benoodigd: 'h L melk. 30 gr. maizena, 2 eidooiers, 60 gr. suiker. 1/4 blik ananas. Od de gewone manier vantllevla maken. Het sap van de ananas erdoor roeren en de vla koud laten worden De ananas in blokjes gesneden door de vla roeren. De vla garneeren met wat mooie stukjes. Aardbeienflcnsjes. Benoodigd: 1 ons bloem, 3 eieren, Vi L. melk, zout, boter, pond aardbeien, suiker, sago. De bloem in een kom doen. de eieren er bij doen en van het midden uit roerende, met wat melk een dik glad bes'ag maken. Alle klontjes eruit roeren, dan de rest van de melk er bii gieten en in de flensjesoan flensjes bakken, die niet gekeerd worden, dus aan kant ongebakken blijven Van de aardbeien compote maken en deze tame'Sjk dik binden met wat sago. Naar smaak wat citroensap toevoegen, Op den ongebakken kant van de flensjes wat van de compote leggen en ze in drieën- gevouwen opdienen Of de flensjes met de compote er tusschen opstapelen tot een taart Deze bestrooien met wat poedersui ker en garneeren met eenige aardbeien. 8769 OUDE TlfiGEL 120 tv z*9 DOEZQ/TBOQT 22 Kuun L0DEN '.Ir.gez. Med.) Gebakken paling. Benoodigd: VU pond dikke paling, boter, zout, eiwit, paneermeel. De gestroopte paling in mooten van 8 a 10 c.M. snijden. Ze schoonmaken en goed wassch.en Met zout ingewreven uur laten staan. Ze daarna droog wrijven in een oude doek door eiwit en paneermeel halen en in de boter aan alle kanten bruin bakken. De dikke moo-en olm. 20 minuten met het deksel op de pan gaar laten stoven. Den schotel garneeren met een paar takjes peterselie. De paling warm opdienen met aardappelen, gesmolten boter en kropsla. Beschuitomelet. Benoodigd: 4 beschuiten. 4 eieren. 2 d.L melk. 30 gr. suiker, citroenschil tgeraspt). 40 gr. boter De eieren met de suiker en de citroenschil kloppen. De melk toevoegen en de beschui ten erin werken. De boter in de koekepan smelten, 2 beschuiten erin leggen en een gedeelte van de saus, die er nog niet inge trokken is er overheen schenken. De koek lichtbruin bakken, dan keeren met behulp van een deksel en den anderen kant bruin bakken. De andere beschuiten op dezelfde manier bakken. Ze opdoen met poedersui ker bestrooid. Aardbeien bessen en fram bozen er bij geven. Groentesla in komkommers. Benoodigd: 3 kleine komkommers. 6 lepels koude gekookte doperwten. 6 lepels koude gekookte slaboonen 6 lepels dikke mayon naise, 1 krop sla. De komkommers schflen en in de lengte doorsnijden. Het zaad er uitnemen en de holten vullen met de doperwten en de sla boonen. die met mayonnaise vermengd ziin Ze op een schotel leggen en garneeren met sla en de overige mayonnaise. Een uitvinder te Sydney in Australia heeft zijn genie in zeer eigenaardigo banen geleid. Hij maakt n.lkunstnageh in lederen vorm. elke groote en kleurscha- keering. Bent u niet voldaan over de na gels, die moeder natuur u schonk? Kiest dan onverwijld nieuwe! Zoo adverteert hij in alle bladen en de dames doen het na tuurlijk direct De kunstnagels zijn gegarandeerd on brandbaar. gemakkelijk aan te brengen en bestand tqgen hitte en water. Ze worden in garnituren van 10 geleverd, met bijbe- hoorendc flacon lijm. Het toppunt van efficiency: de elegante dame te Sydney kiest nu bij ieder avond toilet een stel nagels en behoeft haar eigen tiental niet meer urenlang op te poetser» en van nieuwe laklaagjes te voorzien! Wit piqué jasje en japon met borduurwerk. Een gewilde dracht zijn de aardige wit piqué jasjes, die letterlijk overal bij kunnen worden gedragen. Een bijzonder aardige combinatie, zeer geschikt voor een tuin feestje of andere niet al te plechtige avondgelegenheid is dit jasje, geborduurd met gestyleerdc Tiroler-hartjes en verge zeld van een rij van dezelfde motiefjes, toe gepast op de wijde, lange rok van wit or- gandi, die hierbij zoo voortreffelijk zal staan. De hartjes zijn werkelijk schattig als ze worden uitgevoerd in groen met rood. De werkwijze is, zooals U op de tee kening kunt zien. al bijzonder eenvoudig. Het geheel zal een echt fleurig, zomersch effect maken! IVRTtelsoep. Benoodigd: 1 pond worteltjes. 60 gr. boter. 20 gr. rijst, 10 gr zout 11/4 L water 1 ui, selderij De wortelen "chraouen en in stukje; snij den De groo ste he ft van de boter sme.- ten. de wortelen ui en selderij er bii doen en onder af en toe omschudden 15 minu en laten smoren Dan water en zout toevlie gen en de wortels gaar laten koken. Alles doorzeven, 'erug doen in de pan en de ge- wasschen rijst er in gaar laten koken. Do rest van de boter voor het opdoen door de soep roeren.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13